schouten's magazijn M I.J 1. SMINK- U K RS R.SMINK% FIrma J.J. BEUKERS Victoria-Water TAN FOTO-ARTIKELEN PEDICURE-MAMICURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 Agfa- Kodak- Gevaert en Nebofilms Ruime sorteering Foto-artikelen TELEFOON 10744 FOTOGRAFIE COHNEN BINNENLAND EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31-33 TELEFOON 10441 BUITENLAND ONDERWIJS Meubel- en Tapijthandel „DE CONCURRENT" Van 't Hoff en Jansen Botermarkt 12 Haarlem Filiaal: Begijnestraat 16 - Beverwijk HEDEN ONTVANGEN Prachtcollectie Axminster Karpetten, Tafel- en Divankleeden, in alle maten GROOTE MARKT 23a HAARLEM ZIJLSTRAAT 66 - HAARLEM WIJ STREVEN ER NAAR U HET BESTE TE LEVEREN OP FOTOGRAFISCH GEBIED Men kas van het huidige gemeentebestuur vin de hoofdstad des Rijks niet zeggen, dat het niet voortvarend genoeg is en niet alles in het werk stelt om het aanzien van de stad te verbeteren en in alle opzichten een stadsbeeld schept, een „groot-stad" waardig. Verschillende plannen zijn aanhangig. In de eerste plaats dat om het Rokin, die vieze doodloopende gracht vanaf Munt tot den Dam te dempen. Er komt dan een prachtige breede verkeersweg. Verder zal de bekende Am- sterdamsche volksbuurt waaraan een Querido zelfs zijn epos wijdde verschillende verbeterin gen ondergaan, wegen zullen verbreed worden, krotwoningen opgeruimd, waarvoor in de plaats nieuwe arbeiderswoningen zullen komen. Ten slotte wordt een moedige poging gedaan om het bekende vraagstuk der IJ-oeververbindingen op te lossen door uitvoering van het grootsche tunnel plan. Er wordt een crediet gevraagd van 50.000 om in het buitenland het tunnelbouwsysteem te gaan bestudeeren. Neen, eere wien eere toekomt. De vroede vaderen van Amsterdam weten wel van aanpakken. Een standje in de journalistieke wereld. De oorvijgen uitdeelende heer Groeninx van Zoelen voor de rechtbank in den Haag (politie-rechter) ten einde zich te verantwoorden over zijn „aan- .val" op dr. van Blankenstein van de N. Rt. Crt. Het beste is, over deze kwestie niet al te veel te zeggen. Niet in den modder roeren. Want het kan niet gezegd worden, dat deze historie er veel toe bijdraagt, de publieke waardeering voor de tendenzlooze voorlichting van de pers te verhoo- gen. En het fijne van den zaak komt men toch niet aan de weet. De heer van Zoelen gaf een klap omdat er hem geen andere weg overbleef om zijn zaak in het openbaar te kunnen behandelen. De N. Rt. Crt., die hem, door dr. v. Blankenstein voor praatjesmaker uitmaakte, omdat hij, van Zoelen, beweerd had, dat dr. van Blankenstein zijn artikelen in 1923 tegen de vlootwet n.b. met het ministerie van buitenlandsche zaken zou heb ben besproken, weigerde van Zoelen de journa listieke repliek door een ingezonden stuk. De Journalistenkring wilde niet ingrijpen, deed of haar neus bloedde. Van Blankenstein wilde niet duelleeren. Dus: de klap. En het resultaat daarvan; behandeling in het openbaar voor den politierech ter. Maarwie staat hier nu eigenlijk te lie gen? Van Blankenstein, onder eede, verklaard nooit beweerd te hebben, dat hij de artikelen met het departement besprak. Piekaar van het „Vader land", ook onder eede, beweert precies het tegen overgestelde. Een van beiden liegt dus en pleegt mijneed. Charmant gezelschap. Dezer dagen kwam onverwacht een Kon. Be sluit af, houdende verschillende wijzigingen be treffende de classificatie van vestingwerken. En daar wordt o.m. op eens de vesting Naarden op geheven. Groote vreugde in het oude plaatsje. Nu zou alles beter worden, nu zou Naarden weer bloeien, nu kon het zijn vleugels wijdt uitslaan. Maar de vreugde werd al gauw getemperd. De lang gekoesterde wensch was1 nu wel vervuld, maar om te gaan uitbreiden, om de vestingtaluds van wandelwegen te voorzien, enz. is heel veel geld noodig. En dat heeft Naarden juist niet. Dies gaan er maar stemmen op, tot aansluiting bij Hui zen en Bussem. Dat was een consternatie in vleeschexportkrin- gen, toen Engeland dreigde met verbod van in voer van varkens uit Holland, omdat een aantal van België afkomstige, door Holland uitgevoerde beestjes besmet bleken. In België had men het blijkbaar niet zoo nauw met de controle genomen. Maar al ras bleek, dat het Nederlandsche vleesch aan alle eischen voldeed, om een herhaling van het gebeurde te voorkomen, heeft Nederland's regeering nu een K. B. uitgevaardigd, waarbij de doorvoer van buitenlandsch vleesch en klauwen verboden is. In bijzondere gevallen kan van dit verbod afgeweken worden, mits de noodige voor zorgsmaatregelen genomen zijn. Onze steenfabrikanten zijn boos. En met rede. De protectionistische strooming in Amerika had het eerst erop toegelegd, een hoog invoerrecht te leggen op buitenlandsche steenen. Toen dit niet doorging, slaagde men er in, de bepaling aange nomen te krijgen, dat alle steen uit het buiten land voorzien moet zijn van een merk van het land van herkomst. De Nederlandsche fabrikanten moeten dus al hun persen laten veranderen. En dat kost een groot bedrag. Het schijnt dat de zaak geschikt zal worden. Het worde tijd. resolutie aangenomen, welke afkeuring uitspreekt over de publicatie van de geschillen, hetgeen een motie van afkeuring tegen Asquitih beteekent. Men acht thans scheuring in de liberale partij zeker. Wat het mijnwerkers-conflict betreft, dit is nog in 'hetzelfde stadium. Informeele bespre kingen, door de mijnwerkers uitgelokt, lei'dden tot niets. De mijnwerkers volharden 'bij hun eischen betreffende loonen en werktijden voor een her vatting der werkzaamheden. En in zake de bekende Mosoelkwestie is zeer onverwacht een gunstige oplossing tot stand ge bracht. De onderhandelingen tusschen den Engel- schen afgevaardigden en de Turken hebben ein delijk tot aanvaarding van vrijwel alle Engelsche voorstellen geleid. De Turksche Nationale ver gadering heeft de overeenkomst reeds goedge keurd. Kort samengevat ziet men in Engeland de toestand zoo, dat door de bereikte overeenstem ming Turkije in een betere positie gesteld is, nu alle krachten geconsentreerd worden op den wederopbouw, terwijl Engeland wat Irak betreft, de toekomst met vertrouwen tegemoet kan gaan. Frankrijk. In Frankrijk schijnt de zooveelste kabinetscrisis voor de deur te staan. Péret, minis ter van financiën heeft verklaard, dat hij zijn maat regelen tot herstel van den franc slechts kan nemen, als hij het heele volk achter zich weet. Met dit kabinet is dit niet het geval. Daarom wil hij een kabinet doen samenstellen, bestaande uit bekwa me staatslieden, zonder aanzien van de partij, waartoe die behooren. Een nationaal kabinet dus. Maar de menschen moeten ervaring en inzicht in de groote financieele vraagstukken hebben. Het beste zou hij het vinden, het heele kabinet te doen aftreden en zoo de plaats in te ruimen voor een nieuw nationaal kabinet. En, zoo verklaarde Péret, worden die voorstellen niet aanvaard, dan zou hij zelf zijn ontslag indienen. Intusschen is Brand bij een bespreking te Ge neve met den Belgischen minister van Buitenland sche zaken, Vandervelde, tof pvereenstemming gekomen wat betreft het feit, dat een gemeen schappelijke Fransdh-Belgische actie tot steun van den franc noodzakelijk is. Ook zou Italië eventueel aan deze actie moeten, deelnemen. Of Mussolini er veel voor voelt zijn lire aan het lot van de francs vast te koppelen? Duitschland. Nu het referendum in zake de onteigening der vorstenbezittingen met rassche schreden nadert op 20 dezer vindt dit plaats wordt de stemming in het binnenland geani meerder. Een verrassing was het schrijven van President Hindenburg aan den voormaligen staatssecretaris von Löbell over deze kwestie. Het schijnt dat dit schrijven als knaleffect had bewaard moeten blijven tot enkele dagen vóór de volksstemming. Door een nog niet opgehelderde oorzaak wist, een s.d. blad echter reeds een deel van dezen brief te publiceeren, waarna toen vol ledige publicatie volgde. In dit schrijven kant de president zich scherp tegen de voorgenomen ont eigening zonder schadeloosstelling, welke hij in strijd acht met de beginselen van een rechtstaat. Mocht het voorstel worden aangenomen, dan zou een der pijlers ineenstorten, waarop de rechtstaat gebouwd is. In regeeringskringen acht men dit een particu liere uiting van den president, waartegenover de regeering geen stelling kan nemen. Men gelooft echter, dat dit schrijven meer kwaad dan goed heeft gedaan en dat het regeeringsvoorstel tot ont eigening met schadeloosstelling nu minder kans heeft dan eerst. Want men had gehoopt op een neutrale houding der soc.-dem. Maar door de pu blicatie van dit schrijven is in de 'kringen der soc.-dem. een strooming ontstaan van verzet, zoo dat men nu oppositie verwacht. Volkenbond. Brazilië is niet in de bijeen komst van den Volkenbondsraad verschenen. Men vat dit op als een teeken van Braizlië's voornemen om uit den Bond te treden. Echter kan dé raad toch besluiten nemen, aangezien slechts de aan wezigheid van der leden noodig is. Blijft Brazl- lië's delegatie door afwezigheid schitteren, dan zal Duitschland's toelating in September geen be lemmering ondervinden, daar Spanje zich niet meer verzet. Engeland. In de Engelsche liberale partij heerscht ernstige oneenigheid. De beide leiders, Lloyd George en Asquith, welke sedert eenige weken een geschil hadden over Lloyd Georges houding tijdens de algemeene staking, hadden over hun kwestie gecorrespondeerd. Nu is in de fractievergadering met 20 tegen 10 stemmen een Verschenen is het verslag over het Middelbaar Onderwijs over 1925, uitgebracht door de Com- misise van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, alhier. Wij ontleenen er het volgende aan; De samenstelling der Commissie van Toezicht onderging in 1925 geen wijziging. 'Hare leden waren: Voorzitter: C. W. de Visser te Bloemendaal, Secretaris: E. J. Langelaan te Bloemendaal, Leden: Mej. A, C. W. Rijnierse te Overveen, P. J. C. Mettau te Overveen, Dr. Th. Lens te Aerdenhout. Het toezicht der Commissie strekte zich, even als in 1924, uit over de 3 bijzondere scholen: het R.-K. Lyceum te Overveen, het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, Middelbare School voor Meisjes: ,,'t Kopje" te Bloemendaal. Beide eerstgenoemde scholen zijn gesubsidieerd door het Rijk; 't Kopje daarentegen niet. De Commissie heeft zich door schoolbezoek en door voorlichting van de schoolhoofden op de hoogte gehouden van den toestand van het onder wijs en den gang van zaken op de onder haar toe zicht staande scholen. De algemeene toestand en de gang van het on derwijs waren, volgens den indruk der Commissie, bevredigend. Aan het Kennemer Lyceum werd voor de twee de maal het eindexamen der H.B.S.-afdeeling aan 13 candidaten afgenomen, van wie er 12 slaagden; het eindexamen aan de overeenkomstige afdeeling van het R.-K. Lyceum zal voor de eerste maal in 1926 worden gehouden. Verscheidene leerlingen, die op de zoogenaam de verklaring waren toegelaten, bleken geen vol doende geschiktheid op het punt van verstande lijken aanleg, vermogen tot concentratie, enz. te bezitten om middelbaar onderwijs met vrucht te volgen. j Voor zooverre hun ongeschiktheid het gevolg was van een tekort in aanpassingsvermogen kon den die leerlingen, onder deskundige leiding bui ten de school, het onderwijs volgen. Gewoonlijk was de noodzakelijk gebleken hulp meer het gevolg van gebrek aan aanleg of ge schiktheid dan van onrijpheid. Verscheidene jonge leerlingen volgen het onderwijs met bevredigend resultaat. Klachten van de middelbare school over het ge halte van de nieuw aangekomen leerlingen wor den reeds jaren in het heele land vernomen. Bij het begin van den loopenden cursus is een literair-economische afdeeling opgericht aan het Kennemer Lyceum en 't Kopje. Het R.-K. Lyceum kon nog niet tot de oprichting besluiten wegens de bestaande onzekerheid omtrent het voor de splitsing der betreffende klasse vereischte aantal leerlingen, noodig om die afdeeling in aanmerking te doen komen voor Rijkssubsidie. De splitsing 'bij de beide genoemde scholen be gint in de 3e klasse. 't Kopje zal deze l.e.-afdeeling in de 4e en 5e klasse in literaire richting leiden, terwijl omtrent de oriënteering dier afdeeling aan het Kennemer Lyceum nog geen mededeelingen gedaan kunnen worden. In aansluiting op het beknopt overzicht van het Kennemer stelsel, de leermethode voor het Fransch, ontwikkeld en toegepast door den leeraar G. v. d. Laan op het Kennemer Lyceum, voor komende in het verslag onzer Commissie over 1924 kan bericht worden, dat haar oordeel over dit stelsel niet anders dan gunstig kan luiden. De methode wekt de persoonlijke belangstelling der leerlingen op, bevordert 'hun eigen werkzaam heid, leidt hen door de oordeelkundige keuze der door hen in een album over te nemen onderwer pen in de Fransche letterkunde in, brengt hen in aanraking met leven en werken van vele beroem de en bekende personen, die zij veelal niet leeren kennen bij de behandeling der staatkundige ge schiedenis van Frankrijk, stimuleert hun algemee ne belanstelling voor Frankrijk en geeft hen een zekere algemeene ontwikkeling. Natuurlijke historie. Volgens het algemeene leerplan, vastgesteld bij K. B. van 16 Juni 1920, S. No. 299, moet in de eerste klasse onder meer behandeld worden een beknopt overzicht van den bouw en de levensverrichtingen van den mensch. De Commissie heeft den indruk gekregen, dat voor dit onderwerp met uitzondering misschien van het skelet, als 'het in natura aanwezig is de 'leerlingen der eerste klasse nog geheel niet rijp zijn, dat zij zich om een voorbeeld te noe men geen voorstelling kunnen maken van de ingewikkelde vormen van de organen van het menschelijk lichaam en van hunne ligging ten op zichte van elkaar. Evenmin is voor hen toeganke lijk de verklaring der levensverrichtingen. Zonder begrip van eenige natuurkundige wetten en eenige kennis van scheikunde blijft voor hen veel van het gedoceerde een van buiten te leeren lesje. Op het Kennemer Lyceum wordt aan de ge noemde bezwaren tegemoet gekomen in zooverre, dat 'de leeraar in de natuurlijke historie de leer lingen op zooveel mogelijke aanschouwelijke wij ze inleidt in de scheikunde. 'Het komt der Commissie evenwel voor, dat de leerlingen der eerste klasse voor het bevatten van de beginselen der scheikunde evenmin de noodi ge rijpheid bezitten, dat de aan dit onderwerp bestede tijd als verloren beschouwd moet worden en dat de leeraar in de natuurlijke historie treedt op het gebied van zijn collega in de scheikunde, die eerst in de 4e klasse met zijn onderwijs in dit vak aanvangt. De behandeling van het menschelijk lichaam be hoort, volgens de overtuiging der Commissie, in haar geheel thuis in de 5e klasse, kan haars in ziens alleen met profijt aan oudere en rijpere leer lingen met goeden uitslag onderwezen worden. Het is der Commissie bekend, dat zij een alge meen gedeelde overtuiging uitspreekt, doch zij wenscht te dezer plaatse nog eens de aandacht te vestigen op de wenschelijkheid het leerplan voor de natuurlijke historie te 'herzien. Sport. In zijn op den dag van de overdracht van het Rectoraat op 21 September van het vorig jaar uitgesproken rede, heeft de Amterdamsche rector magnificus, Prof. Otto Lanz, nog eens de aandacht 'gevestigd op de gevolgen van over dreven sportbeoefening. Hij sprak: „Wanneer niet als doel beoefend, doch slechts „als middel mens sana in corpore sano houd „ik veel van sport, bedreven binnen de perken „van het gezond menschenverstand en niet in- „druischend tegen de belangen van het hart. Maar „ik moet bekennen, dat mij de sportwoede van „heden wil voorkomen als eene psychische epi- „demi, als een degeneratieverschijnsel; en de „plaats, die tegenwoordig aan de sport door onze „groote dagbladen wordt ingeruimd, lijkt mij eene „onbehoorlijke concessie aan de sportmaniakken.* „Er bestaat m.i. een al te groote neiging om ge „durende den zoogenaamden rusttijd, die voor ont spanning gebruikt dient te worden, de spieren „maximaal in te spannen tot het leveren van eene „zoo groot mogelijke hoeveelheid (improductieven) „arbeid. Dit komt mij des te bedenkelijker voor, „omdat hierbij in betrekkelijk korten tijd, ook „van de hartspier en het daarmee amenhangend „vaatstelsel veel meer arbeid geëischt wordt, dan „ooit gedurende een langen, nuttig besteden werk- ,,dag. Het heeft mij dan ook geenszins verwonderd, „bij de eene of andere dezer wedstrijden of- „fers te zien vallen en ook 'dit jaar als medicus „een der jongelieden te 'hulp mogen snellen, die „tegen de eischen van een wedstrijd niet opge- wassen bleek. „Wisten de sport-aanbidders maar, welke ge volgen voor den lateren leeftijd zijn! Als „chirurg ben ik steeds bang een sportsman te moe- Jen opereeren; het sporthart verdraagt de nar- „cose bijzonder slecht, zooals het ook tegenover „infactie-ziekten weinig weerstand heeft." Wel is waar, sprak de Amsterdamsche hooglee- raar de hier aangehaalde woorden naar aanleiding van internationale roeiwedstrijden, waaraan ploe gen van studenten van onze hoogescholen hadden deelgenomen, doch ook voor de leiders van onze middelbare scholen is het nuttig het oordeel van een zoo bij uitstek deskundige als Prof. Lanz te vernemen en te overdenken. Volgens het oordeel der Commissie geldt de waarschuwing van Prof. Lanz, gericht tot de vol wassenen, in misschien nog meerdere mate voor de onvolwassenen, voor hen, wier krachten gecon centreerd moeten zijn op het volgen van het on derwijs aan de middelbare scholen. Het zou wenschlijk zijn, dat de opleiding van de leiders van de lichamelijke opvoeding van de jeugd in die richting uitgebouwd werd, dat zij zelf een onderzoek zouden kunnen instellen naar de physieke gesteldheid hunner leerlingen. Zoolang die leiders daartoe niet de bekwaam heid bezitten, komt het der Commissie voor, dat medisch toezicht op de lichamelijke oefeningen aan de middelbare scholen noodig is om te voor komen, dat de sport, die in de hedendaagsche op voeding niet meer gemist kan worden, zijn plaats blijve behouden. Brandalarm. Een van de leden onzer Commis sie was in de gelegenheid aan het Kennemer Ly ceum een oefening bij te wonen, welke beoogt het voorkomen van paniek onder de leerlingen in ge val van brand, ontploffing of welk alarmeerende omstandigheden ook. 'Deze exercitie wordt enkele keeren gedurende eiken cursus gehouden op een onverwacht oogen- blik. Ditmaal werd zij gehouden in combinatie met de hier in deze gemeente opgerichte, vrijwillige brandweer. Zoodra het vastgestelde brandsignaal gehoord wordt, begeven de leerlingen zich onder geleide hunner leeraren langs den voorgeschreven weg buiten het gebouw; de 'beidé klassen, welke op den zolder werken Fransch en handenarbeid gaan 'door een zolderraam naar buiten en dalen langs de ijzeren brandladder aan de achterzijde van het gebouw af. Aldus wordt het gebouw in minder dan 1^ mi nuut ontruimd. Ten einde tegemoet te komen aan de fanta sie der leerlingen, waren de gangen van 'het ge bouw in rook gezet, terwijl de brandweer, in middels gewaarschuwd, met 'haar motorspuit in korten tijd op het terrein verscheen en binnen enkele minuten water gaf. De Commissie wenscht door dit korte verslag de aandacht te vestigen op dezen ook uit een algemeen maatschappelijk oogpunt nuttigen maatregel. Gemeenschapsleven der leerlingen. Op het R.- K. Lyceum wordt de grondslag van het gemeen schapsleven der leerlingen gevormd door hunne Vereeniging: A. L. M. (Arti Li'tteraris Amicitiae), welke weer allerlei clubs telt op het gebied van letterkunde, muziek, sport, enz. Verschillende dier clubs ontwikkelen zich krach tig. Vooral „Cassiciacum", onder de leerlingen de Academie genoemd, welke om de 14 dagen ver gadert, trekt belangstelling, zoowel onder de leer lingen als onder de leeraren. Alleen oudere leerlingen kunnen lid zijn; be halve die van de 5e en 6e klasse der gymnasium- afdeeling, de leerlingen van de 4e klasse (na Kerstmis) en de 5e kasse der H.B.S.-afdeeling. In hare bijeenkomsten worden referaten gehou den over wetenschappelijke, historische, literari sche en andere onderwerpen, bestreken door de vakken van onderwijs, onder leiding van enkele leeraren. Een der leerlingen treedt dan als op ponent op. Behalve referaten worden oefeningen gehouden in voordracht en improvisatie. Op 't Kopje bepaalt zich het gemeenschapsleven tot een paar opvoeringen in den loop van den cur sus van comediestukjes en 'het uitvoeren van zang en dansnummers, welke ingestudeerd worden on der leiding der leeraressen. Op sportgébied bestaat er een hockeyclub. Aan 'het Kennemer Lyceum hebben de leerlin gen hun eigen vereeniging in de K.L.V. (Kenne mer Lyceum Vereeniging), welke lezingen, film- vertooningen, tentoonstellinkjes, tooneel- en mu ziekuitvoeringen, gevolgd door gezellig samenzijn, organiseert. Het bestuur der K.L.V., samengesteld uit leer lingen der school, staat in geregelde aanraking met den schoolleider. De goede inrichtng van het nieuwe schoolge bouw met afzonderlijke aula, filminriohting, enz. vergemakkelijkt deze samenwerking en opvoeding tot verantwoordelijkheidsgevoel en gemeenschaps zin; zij maakt 'het mogelijk, dat alle feestelijkhe den binnen de muren van het Lyceum worden ge houden. Aan sportvereenigingen bestaat geen behoefte, omdat de leerlingen op de vrije middagen, onder toezicht van den leeraar in lichamelijke oefening allerlei sport kunnen beoefenen op het ruime veld naast het schoolgebouw. De 'door de leerlingen uitgegeven Lyceumkrant, welke om de 3 weken verschijnt, ontwikkelt zich geleidelijk naarmate de school meer bevolkt wordt. De opvoeding der leerlingen tot sociaal voelen en handelen in hun eigen schoolgemeenschap wordt in hoofdzaak bevorderd door het scheppen van een schoolsfeer van vriendelijkheid, opgewekt heid en vertrouwen, waaraan de leeraren, elk naar hun gaven en hun eigen aanleg, medewerken. Voorzichtige pogingen worden door 'den school leider gedaan om in genoemden zin eenig resul taat te bereiken door de benoeming van klasse vertegenwoordigers, gekozen door de leerlingen, samen vormend den schoolraad, waarvan het da- gelijksch bestuur in bijzonder contact met den schoolleider staat. 'Het toezicht van den schoolraad in het 'gebouw het overwegen van schoolbelangen, het bemidde len in tusschen de leerlingen gerezen geschillen en moeilijkheden, heeft reeds geleid tot hoopvolle resultaten, tot op behoorlijk peil staande verga deringen en besprekingen, tot goede handelingen en verhoudingen. Een archief-commissie uit den schoolraad heeft al voorbeeldig werk verricht, 'Het overblijven op de school van jongens en meisjes in het daarvoor bestemde lokaal onder verantwoordelijkheid van enkele oudere leerlin gen er: het werken op de school op vrije middagen onder eigen verantwoordelijkheid gaf reden tot tevredenheid. Zijn de resultaten hoopvol, beter zullen zij wor den wanneer, bij het ouder worden der school, beschikt kan worden over een grooter aantal van rijpere leerlingen. Positie der leeraren. De Commissie ziet een groot gevaar voor het middelbaar onderwijs in bet algemeen in de ongunstige positie der lee raren: groote klassen, lange werktijd, geringe be taling. Met voldoening kan zij vaststellen, dat de ern stige bezwaren, verbonden aan dit stelsel, in 'deze gemeente binnen zeer nauwe grenzen blijven. En toch: de onmiddellijke nabijheid der gemeen te Haarlem, waar de leeraren behoorlijk bezoldigd worden Haarlem heeft zich sinds enkele jaren vrijgemaakt van de Rijkssubsidie en de in'deeling van Bloemendaal, waar de kosten van levenson derhoud zeker niet lager zijn dan in Haarlem, bij de 2e klasse gemeenten, maken hier het verschil in positie zeer schrijnend. Haarlem's afhankelijkheid op onderwijsgebied. Door de omzetting van de eerste 'gemeentelijke H.B.S. met 5-jarigen cursus te Haarlem in een ly ceum is thans ook binnen de gemeentegrens van Haarlem gelegenheid tot het genieten van neu traal lyceum-onderwijs. 'Waar in dit bevolkingscentrum reeds een Chris telijk, een R.-K. en een neutraal lyceum (het Kennemer Lyceum), elk gehuisvest in een nieuw ruim schoolgebouw, gevestigd zijn, komt het der Commissie voor, dat behoefte aan nog meer ly- ceumonderwijs niet aanwezig is. Zij betreurt het, dat Haarlem is overgegaan tot het stichten van een vierde lyceum, waardoor een concurrentiestrijd ontstaat, welke op onderwijsge bied geen zin heeft en vermeden had kunnen wor den tot genoegen van den Haarlemchen belas tingbetaler wanneer Haarlem's bestuur zich had losgemaakt van zijn eng standpunt van gemeen te-politiek,* Voor die ouders, die voor hun kinderen R.-K. lyceum-onderwijs noodzakelijk achten, is 'Haarlem nog op het buiten de grenzen van die gemeente gelegen R.-K. lyceum aangewezen. Vet gedrukt van ons. Re'd. BI. W. LAGE PRIJZEN LAGE PRIJZEN Het is veertig jaar geleden, dat Oberlahnstein hier te lande werd ingevoerd. De omzet van Victoria-Water is sinds verduizendvoudigd en gestadig neemt het gebruik toe. Alleen het beste kan zoo populair worden. Voor huishoudelijk ge bruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Literschroefflesschen, inhoudsprijs 32 cent.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2