SCHOUTEN's MAGAZIJN A. HOMMERSEN A. Hoogstraten ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING EVENWICHT FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" CAHIERS 80 blz. f 0.08 20ste JAARGANG ZATERDAG 26 JUNI 1926. No. 25 VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, /ERDENHOUT VOGELENZANG, SCHOTEN, SANTPOORT, ENZ. 5 Bijkantoor BLOEMENDAAL, Bloemendaalscheweg 147 VERRICHT ALLE BANKZAKEN I TAN FOTO-ARTIKELEN GROOTE MARKT 23a HAARLEM Agfa- Kodak- Gevaert en Nebofllms Ruime sorteering Foto-artikelen TELEFOON 10744 IN MIJN HOF Een aardig Portret verhoogd het geluk van uw Jaardag ELEGTR. REPARATIE-INRICHTING van alle soorten Schoenen en Laarzen L. FABEK ZN. GARAGE F. STAPPERS Gedempte Oude Gracht 40, Haarlem le kl. Reparatie-Inrichting. Expertise Firma E. v. d. VLIET X H. BLOM - KLEERMAKER ONTVLEKKENENOPPERSEN X PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL la© Nachtveiligheidsdienst - Controle Kantoor Raaks 32, Haarlem, Tel. 13880 ooooooooooooooooocxxxxxxxxxxxxxx; OVERVEEN. RIDDERSTRAAT 6 - HAARLEM hij had van die heete een poes hebben, maar hooren. Hij zei, dat als ïdje kon vinden, dat zich aiet beet, ze dat wel zou en poes. Toen ze op een iten wandelde, zag ze een wam geven. „O, mammie." loort zeker van niemand! aar huis nemen?1' zegt immers, dat je een geen poes?" unnen we hem dan niet als hondje gebruiken?" in, ik heb 12 sinaasappe- n U heeft er mij maar 11 evrouw, een van die 12, ilecht dat ik maar zoo vrij ►or U weg te gooien." ARDIGHEDEN. 'anamaker, die het diepe ■enklok (die de grootste in lio hoorde, opdracht heeft ieten, die nog grooter is? geland gegoten zal worden iet gebouw van den Ame- lok ter wereld gevonden orme pagoed te Mingoon, abekend is, maar dat de ruim genoeg is om plaats nic van 50 personen? eer zij uit de mijnen naar zoo zacht is, dat men er af kan breken? nuizen en slangen langer leven dan eenig ander dier? en ideaal parapluie heeft ar is? liet je van kan maken van dik? erde, Sir Max Muspratt bij versiteit verklaarde, d'at de ijn, dat steenkool en cokes allen worden en verbrand en en dat het niet moeilijk dat de gassen, die- daarbij ar de suikerfabrieken zou- daar te worden omgezet nanier heel Engeland van voorzien? e r, München er gered! Ik zal mijn leven lijven! Ie eerste termijn vervalt op >oi ze er weer in! rid eer de rechter, wees een n jaar! Daar gaat toch voor korting af! ABONNEMENTSPRIJS f 3.S0 per jaar, f 1.75 per hall jaar bij vooruitbetaling vóór l Januari ot 1 Juli, na dien datum verhooging van f 0.15 incassokosten. Voor Indièen 't Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 7!/2 ct. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ T. TIMMER, DE GENESTETWEG 23, BLOEMENDAAL TELEFOON 220O3 POSTGIRO 30785 AOVERTENTIÊN: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst speciaal tarief 9 «9©® ©<3s ©9® (Nadruk verboden.) Kortgeleden ontmoette ik een jong- mensch, dat door zijn ongewoon uiterlijk al dadelijk mijn aandacht getrokken had. In haardracht, baard en kleeding open- baarde hij zich opzettelijk als een buiten- maatschappelijk wezen. Ook zijn leefwijze zou naar de maat van het burgerlijk fat soen als uiterst lichtzinnig moeten gelden, en het beroep dat hij uitoefende, hij was komiek in een cabaret, stond ook in tegenstelling met de beroepen, waaraan zoogenaamd nette ouders hun kroost zich het liefste zien wijden. Wat mij bij deze ontmoeting trof, was de ontdekking, dat dit jongmensch de zoon bleek te zijn van een heer, dien ik in mijn jeugd had gekend. Deze heer was de def tigheid bij uitstek geweest in ons provin ciestadje. Niet anders kan ik mij hem voor stellen dan met den hoogen hoed op zijn onberispelijk gekamde grijze haren. Nog hoor ik zijn zwaarwichtige stem, altijd even zeker, altijd even zalvend, altijd even gezaghebbend. Vreemd, dacht ik, dat de zoon van dezen eerwaarden en deftigen grijsaard, die ouderling en wethouder en beschermheer van alle maatschappelijke instellingen en zedelijke lichamen was, nu het lichtzinnige leven leidt van een ko miek in het cabaret. Bij nadere beschouwing von'd ik het echter niet vreemd meer. De natuur her stelt immers altijd het evenwicht. En ik was er plotseling zeker van, dat het on wettige kroost van den lichtmis, dien ik juist tijdens mijn overpeinzing als de be lichaming van de gezamenlijke ondeugden der menschheid mijn huis zag voorbij- zwaaien, op zijn minst één monnik en één middernachtzendeling zou opleveren. Er ligt iets troostends in deze gedach te. Wij maken ons allen op onze beurt aan zooveel eenzijdigheid schuldig, dat de wereld door ons tegenstrijdig streven uit elkander zou worden gescheurd gelijk een middeleeuwsche misdadiger door een span paarden, zoo niet een wijs bovenmensche- lijk beleid onze fouten herstelde. Er schijnt van de deugd, gelijk van het arbeidsvermogen en gelijk van de massa, slechts een bepaalde hoeveelheid te be staan. Hoopt men haar aan den éénen kant op, dan ontstaat aan de andere zijde een leemte. Wie aan die andere zijde staat, vervalt er zoo licht toe, over dat gebrek aan deugd, dat hij waarneemt, te klagen. Er is achteruitgang, zegt hijde men. schen zijn niet meer zooals vroeger. En hij somt het zondenregister op van den tegen- woordigen tijd. Maar hij vergeet dat de deugd niet is verdwenen, maar zich slechts heeft ver plaatst. Meestal geschiedt deze verplaat sing als vormverandering. Men kent de wet van het behoud van arbeidsvermogen. Wanneer een boogschutter zijn boog af schiet, verliest de boog zijn arbeidsver mogen; hij heeft dit arbeidsvermogen aan de pijl overgedragen. En zoo gaat het tot in 't oneindige door. Men kent ook de wet van het behoud van de massa. Wanneer een klomp ijs smelt, dan is dit ijs niet weg, maar het is overgegaan in water. En als op een heeten voorjaarsdag de zon dit water heeft opgedroogd, dan is wederom dit water niet weg, maar het is overge gaan in damp. De hoeveelheid is de zelfde gebleven. Er is geen vernietiging, maar verplaatsing of vormverandering. Zou het misschien evenzoo zijn met de deugd? Als men op een bepaald tijdstip klaagt over gebrek aan zekere deugden, die in een vorig tijdperk beter tot haar recht kwamen, dan behoeft men zich niet te verontrusten door de gevolgtrekking, als zou de tegenwoordige tijd slechter zijn dan het verleden. De deugd is niet minder gewordenzij is anders geworden, gelijk het ijs anders werd, toen het in water, en het water anders, toen het in damp overging. Een voor de hand liggend voorbeeld heldere dit op. Men klaagt, dat „het werkvolk" zoo beleefd niet meer is als in den „goeden ouden tijd". Nu is beleefd heid ongetwijfeld een deugd. Maar wat men vroeger als beleefdheid waardeerde, veroordeelen wij thans menigmaal als slaafschheid. Want met het verdwijnen van de deugd der beleefdheid is een nieu we deugd ontstaan: die van de zelfstan digheid en van de zelfachting. Het begrip „deugd" heeft zich verplaatst. Men zou een dergelijke ontwikkeling kunnen noemen een verplaatsing in hori zontale lijn. De familiegeschiedenis, waar van ik boven een paar voorbeelden aan haalde, openbaart een verticale verplaat sing. Vaak kan men bepaalde familie eigenschappen nagaan van geslacht op ge slacht. De vader zet de traditie van den grootvader, de zoon die van den vader voort. Ook hier verdwijnt niets; het wordt overgeleverd, gelijk het arbeidsvermogen van dén boog dat overgaat op de pijl. Ma ^r wanneer een bepaalde eigenschap zich geweldige mate in één persoon heeft belichaamd, kan 't soms in eens uit zijn. De kinderen van het genie Goethe zijn hiervan het klassieke bewijs. Is echter de genialiteit van Goethe, zijn kennis, zijn idealisme^ met het sterven van zijn lichaam vernietigd? Gelijk het water zich van één bepaalde plek, waar het in zicht bare gestalte vóór ons lag, oplost in den dampkring, zoo is Goethe's kostbare gees- tesbezit na zijn dood gemeengoed gewor- den. Wij ademen het allen in, gelijk wij den dampkring inademen. Het geheel der dingen bestendigt zich; het blijft in hoeveelheid en hoedanigheid zichzelf gelijk, hoezeer het van plaats en vorm moge wisselen. Het is die plaats- en vormverwisseling, die eeuwigdurende be weging, welke het leven zijn stempel en zijn bekoring verleent. Stof, werkkracht, kennis, deugd, hoe we het noemen, het krygt eerst beteékenis, wanneer het zich beweegt. Geld moet rollen, zegt men wel. Alles moet rollen; zoo men het tot ver starring en stilstand doemde, zou het zijn bestaansrecht verliezen. Het ware onmo gelijk in dit eeuwig vloeiende, eeuwig zich in tegenstrijdigheid en eenzijdigheid splitsende, eeuwig zich tot evenwicht her stellende Heelal. Wie op één schijnbaar verloren deeltje zich doodstaart, voelt zich troosteloos ge stemd wie het geheel tracht te omvatten, weet, dat niets hem of de wereld kan deren. H. G. Cannegieter. De grootste gebeurtenis in de afgeloopen week in den Planten- en Vogeltuin is wel de verschijning van een waterhoentjes-paar met een broedsel van vier jongen. We zijn daar allemaal zeer door ver rast en hadden heusch niet gedacht, d'at onze vijver zoo spoedig door de vogels zou worden aan vaard. Daardoor komt het ook, dat wij van dat broeden in het eerst niets hebben bemerkt; het ge loof heeft ons ontbroken. Die waterhoentjes hebben hun nest gebouwd om zoo te zeggen, vlak onder on zen neus, in een lisschenpol, in de onmiddellijke na bijheid van de peilschaal, die Folmer iederen dag afleest. Wel hebben we er af en toe het water hoentje zien rondzwemmen en ook den lokroep gehoord, maar aan broeden heelemaal niet ge dacht. Thans zwemmen ze rond met hun jongen, pikzwarte donzige duiveltjes met boven op den kop een rood'e vlek. Gaandeweg zullen ze op groeien tot gewone waterhoentjes en als ze zoo GROOTE HOUTSRAAT 169 TELEF. 13472 - HAARLEM CXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX) KLEINE HOUTSTRAAT 10, TEL. 12896 Goncurr. prijzen en vlugge bediening OOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXX5 wat hun groei volbracht hebben, zijn de oude vo gels alweer bezig met een tweede broedsel. Dat zal ons echter niet ontgaan, want nu bekijken we elk begroeid plekje langs den oever met het vermoeden, dat er wel eens een waterhoentjesnest verborgen zou kunnen zijn. We mogen nu meteen wel eens nagaan, in hoe verre onze Plantentuin ook den naam van Vogel- tuin verdient. Wel, in de eerste plaats dan hebben er die waterhoentjes gebroed. Voorts weten wij, dat in het eikenkreupelhout broedsels geslaagd zijn van roodborst, nachtegaal, graschmusch, tuin- fluiler, fitis, tjiftjaf, want al die vogels hebben we er gezien met voer of jongen. Nesten hebben we niet gezocht, alleen het roodborstjesnest lag zoo dicht aan het pad dat wij er gemakkelijk in konden kijken. Ook vliegt er een halftamme pimpelmees rond, die uit zijn nest gevallen was, in een naburige 'villa opgefokt en in den tuin losgelaten. Hij heeft een goed denkbeeld van vriendelijke menschen gekregen en gedraagt zich in den tuin ook zeer toeschietelijk. Het gras en onkruid uit den tuin lokt vele zaad- etertjes en wordt 'geregeld afgezocht door een troep van ringmusschen. Liefhebbers van Japan- sche prenten kennen deze ringmusc'hen zeer goed, want de Japanners worden nooit moede, om deze sierlijke vogeltjes af te beelden. De veeren van hun licbaam verschillen weinig van die van de gewone musch, maar hun kopje is veel mooier, de'schedel egaal rossig kastanjebruin en achter het oog een zwarte vl'e'k, geestig met wit omlijnd. Als je aan den oever een ringmusch ziet baden naast een gewone musch, dan valt het onderscheid zeer duidelijk in het oog en van harte juichen wij het toe, dat die Japanneesjes zich zooveel moeite geven, om dit prachtige vogeltje bekend te maken. Er viiegen tegenwoordig 'boven den vijver twee soorten van zwaluwen. Op 'den middag zien wij er meestal de oeverzwaluwen. Hun rug heeft de bruine kleur van de aarde, hun onderzijde is wit. Ze nestelen aan de een of andere zandaf- graving in het duin. Het nest ligt doorgaans een tot anderhalven meter diep in den zandwand aan het einde van een gang, dien het vogeltje zelf graaft. Tegen den avond hebben de huiszwaluwen de overhand. Deze zijn onmiddellijk te kennen aan de spierwitte vlek op den rug vóór het begin van de staart. Er zweven er omstreeks zonsonder gang altijd zoowat een tiental boven den vijver. Als 'het gaat schemeren worden ze begeleid door de vleermuizen en ge kunt u er gemakkelijk van overtuigen, dat deze even bekwame vliegers, zijn als de zwaluwen. Er zijn heel wat vogels, die lang zoo goed niet vliegen als de vleermuizen. Er vliegen boven onzen vijver drie soorten, die we voorloopig zullen onderscheiden als de groote vleermuis, de middelste vleermuis en de dwerg- vleermuis. Wellicht zullen we er nog wel andere soorten van ontdekken, maar tot dusver blijft het bij dit drietal. Dr. Jac. P. Thijsse. Telefoon 14454 gekomen en voor dit jaar de vacantie nog op den gewonen tijd wenschten te 'doen aanvangen. Dat was de laatste Zaterdag voorafgaande aan den 25en Juli en dus 24 Juli. Al de belanghebbende ouders en ook de ledon van 'het Personeel der scholen hadden dus op 24 Juli gerekend, en zoo waren de reis- en logeerplannen daarop gericht. En wat vernemen we nu ineens? Dat deze laat ste wijziging alleen zal gelden voor: school B. Dat wil zeggen: dat de moeilijkheden en bezwaren alléén voor school B worden opgeheven en dezelf de voor School C niet. We vragen: Wordt hier niet gemeten met twee maten? Het gelden toch twee lagere gemeente scholen met volkomen gelijke vakken, gelijke les uren, van gelijken aard en gericht op hetzelfde doel! Bovendien bij 'de wet gelijkgesteld en door de reorganisatie van het lager onderwijs in onze ge meente in 1925 nader vastgelegd. Gelijke monniken, gelijke kappen! We hopen daarover nog eens nader te hooren en komen er dan ook vermoedelijk spoedig op terug. UUUUVV-vVUUUUllUUUUUUUUll> Mariastraat - Hillegom het houden van een tentoonstelling van de pro ducten der leden. Is 'daarvoor Haarlem noodig? Heeft men in Bloe- men'daal al eens gezocht? (Duin en Daal, Zomer- zorg, Rusthoek, Van Ouds het Raadhuis, Vree burg). Onze plaatsgenoote, Mejuffrouw M. H. Groot- hand, slaagde deze week voor het eindexamen van het Gymnasium te Haarlem. Door de politie is aangehouden een chauffeur, die zich ten nadeele van zijn patroon schuldig maakte aan diefstal van twee nieuwe rijwielban den. Zondag reed een juffrouw, die van den Tette rode weg kwam, en het stuur niet meer meester was, met haar rijwiel tegen de benzinepomp, ge plaatst bij de zaak van den heer van Maren. De schok was zóó hevig, dat de ballon boven de pomp, aan stukken vloog. De juffrouw bekwam een schaafwonde aan haar knie en een verstuikte pols. VERBINDINGSWEG 59 HOEK KORTE KLEVERLAAN Ondeugdelijke Huishoudjams. Men verzoekt ons te berichten, dat de jamfa brikant uit Dodewaard, die door het Kantonge recht te Groenlo veroordeeld is tot f 1000 boete of 150 diagen hechtenis en tegen wien thans in hooger beroep voor de Rechtbank te Zutp'hen 500 boete subs. 1 maand hechtenis geëischt is, wegens het verkoopen van ondeugdelijke huis- houdjam aan een winkelier te Winterswijk, in geen enkele relatie staat of betrokken is bij de N.V. Vink's Vruchten Conservenfabrieken te Hien-Dode- waard. Nog eens de vacantieregeling. Eenige weken plaatsten we in ons blad 'het be richt, dat onze beide gemeentescholen in het dorp Bloemendaal: School B (hoofd ;de fa'eer IJzerman) en school C (hoofd de heer Tinholt) zomervacan- tie zouden hebben gedurende de maand Augustus. Een week later mochten we echter mededeelen, dat de autoriteiten op hun besluit waren terug Ged. Oude Grachi 64 Haarlem Uit een in aanbouw zijnd perceel aan de Cle matislaan werd een transformator gestolen. De politie doet onderzoek. Woensdag werd op het rijwielpad van de Julia- nalaan de wegwerker S. door een wielrijder aan gereden. S., wonende in het tuindorp, bezeerde daarbij zoodanig zijn schouder, dat hij geen dienst kan verrichten. Het moet in de bedoeling liggen van eenige Overveensche ingezetenen handteekeningen te ver zamelen, een een request aan den gemeenteraad te richten, waarin verzocht wordt, de muziektent, thans staande in het Bloemendaalsc'he Bosch over te plaatsen naar Overveen, als centrum der ge meente. Sinids eenigen tijd heeft de heer Corn. M. Bla dergroen, de 'eigenaar van den bekenden boek handel te dezer plaatse, naast het Pannekoeken- huisje een kiosk in exploitatie gebracht. In dit gebouwtje, prettig van stijl en afwerking, kan de toerist, die Bloemendaal bezoekt, alles vinden, wat hij op 't gebied van oriënteering noo dig heeft. Hij vindt er een groote keuze prent briefkaarten, wandel'kaarten, lectuur en dergelijke artikelen, terwijl hij op de meest voorkomende wijze ingelicht wordt, omtrent een langere of kor tere wandeling in deze enirrons. IWij gelooven wel, dat de heer Bladergroen met deze practische uitwerking van een reeds lang ge koesterde gedachte in een gevoelde behoefte heeft Dinsdagavond opende de firma Balm Zoon, onder overgroote belangstelling, haar nieuwe zaak in perceel Bloemendaalscheweg No. 60. Door de groote bloemenschat (we telden 17 bloemstukken!) had het geheel een feestelijk aan zien. Tot 's avonds laat moesten de heeren Balm tallooze felicitaties in ontvangst nemen. Een goed Bloemendaalsche Gymnastiek Vereeniging. Zondag 1.1. namen vier gymnasten van den B.G.V. deel aan de athletick-wedstrijden te Alkmaar. In aanmerking genomen, dat nog maar korten tijd flink athletxek beoefend wordt in de vereeniging; is er met succes deelgenomen. Een discusworp van 30.65 M. van Van Zadel is niet voor de poes, ter wijl de jonge Klinkenberg een pols-ver-sprong van 6.50 M. liet zien; die gaat zijn broer achterna, 't Gaat goed B.G.V.-ers. Op 4 Juli in Haarlem nog wat beter uitkomen en ge komt in de prijzen. Maar die inschrijven, dan ook uitkomen Ruim 40 adspiranten hebben in denzelfden tijd de vaardigheidsproeven afgelegd, waarvan de uit slag nog niet bekend is, doch waarvan verwacht kan worden, dat het grootste deel wel geslaagd zal zijn. •Donderdag tusschen 12 en 1 uur trof men op de buitenwegen onzer gemeente wielrijders aan, in groepen of alleen, die deelnemers waren van de periodieke trainings-wedstrijden voor de in 1928 te Amsterdam te houden Olympiade, bij welk groot sportfeest de wielersport een voornaam on derdeel is. Aan dezen wedtrijd namen toeristen, amateurs en beroepsrijders deel. De politie had voor uit stekende verkeersregeling zorg gedragen. Wij vernemen, dat door het bestuur der Bloe mendaalsche Amateur fotogravenvereeniging po gingen in 't werk gesteld worden, in het centrum van Haarlem gedurende de maand October de 'beschikking te krijgen over een geschikte zaal, tot OOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJ Intensieve bewaking Bill ij k e tarieven Met de groote drukte van Zondag, nam ook het aantal verkeersongelukken toe. Nadat 's middags een juffrouw tegen de benzinepomp van de heer van Maren opgebotst was (men zie elders in dit 'blad) kon de heer v. M. des avonids een meisje opvangen, dat schreeuwende op zijn woning toe- reed. 's Middags tornde een motorwielrijder met zijn ehikel tegen de spoorboomen op. Het heele ge- alletje schoot onder de 'hekken door. Hoewel de berijder geen' letsel had1 bekomen, was de motor geheel vernield. Den heer van Maren, wiens benzinewagen de vorige week bij zijn rijwielstalling aan 't eind van den Zeeweg door de politie in beslag is genomen, verzoekt ons te vermelden, dat -dit wagentje gister weer in zijn bezit is gekomen. Blijkens een uitspraak van -den Officier van Justitie, was het proces-verbaal en de in beslag name ten onrechte tegen den heer van Maren ge schied, maar had de Maatschappij; die de benzine levert, en wier eigendom ook het 'karretje is, moeten treffen. De heer van M. was met een en ander zóó in zijn schik, dat hij 't versierde benzine-voedstertje door Overveen liet rijden. Woensdagmiddag trof de 10 jarige F. Troost, wonende in het Tuindorp een ernstig ongeluk. Hij hielp een vriendje van hem, goederen be stemd voor de lampekappenzaak van Mejuffrouw Roozen, van het Station te halen, op een wagen. De kleine Frank trok aan een touw de wagen voort. Aan 't eind van den Tetterodeweg is de jongen in het touw verward geraakt, en onder den in vollen vaart rijdende wagen geraakt. Hij werd aan beide knieën ernstig verwond, maar kon toch, na door het personeel van den heer van Maren te zijin verbonden, naar zijn wo ning worden vervoerd. Voor het doctoraal-examen rechtswetenschap pen is geslaagd onze plaatsgenoot, de heer R. A. T. J. Plies'ter. VIOLEN, ALTEN, CELLO'S Speciaal Oude Meester Instrumenten Pirastro Snaren „STIMMGABEL"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 1