Bel op 15015 M.J 1. SMINK- U KI E JJ R.SMINK/k Fiüï J.J. BEUKERS Victoria-Water Firma J.H.KRÜL Jr. PEDICURE-MArilCURE KINDERHUISVEST 33 TEL.10441 EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING Van 't Hoff en Jansen Botermarkt 12 Haarlem Voor gevoelige voeten Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRAC1ET BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31-33 TELEFOON 10441 FOTOGRAFIE COHNEN Bf NNENL&NÖ BUITENSLAND NEDERL. OOST-INDIË HANDEL EN NIJVERHEID A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON Meubel- en Tapijthandel „DE CONCURRENT" Filiaal: Begijnestraat 16 - Beverwijk HEDEN ONTVANGEN Prachtcollectie Axminster Karpetten, Tafel' en Divankleeden, in alle maten W.IJSSELMUIDEN VOETKUNDIG SCHOENMAKER VOLKSGEZONDHEID Fabelachtige hooge prijzen voor Bontmantels en mooie Heeren en Dameskleeding Witte Indische Pakken. Ook per briefkaart te ontbieden. UW PORTRET WiOET GOED ZIJN! WIJ GARANDEEREN U BOVENDIEN ABSOLUTE HOUDBAARHEID ZIJLSTRAAT 66 - HAARLEM Een van de aanzienlijkste en invloedrijkste col leges uit den handel, de Kamer van Koophandel te Amsterdam, heeft zich ook over de twee wets ontwerpen, welke het onderwerp van den dag zijn, uitgesproken. Het weelde'belastingontwerp acht zij gebrekkig naar inihoud. Deze belasting zou in haar werking willekeur niet kunnen vermijden. Bij den huldigen stand van zaken, terwijl zelfs daar, waar in ons 'economisch leven verbetering viel waar te nemen, deze slechts verkregen kon worden door uiterste krachtsinspanning; zou het volgens de K. v. K. bedenkelijk zijn, het bedrijfsleven aan nieuwe proefnemingen te wagen. Voor het verdrag met België had de Kamer ook al geen goed woord. Zij beschouwde dit met groote bezorgdheid, omdat de Wrelingenkwestie werd opengelaten en omdat 'n commissie van beheer over de Wester Schelde wordt ingesteld, waarin Nederland niet de meer derheid heeft. Het verdrag was onvolledig en scha delijk. Geen wonder dus, dat de Kamer aanneming ontried. Intusschen zit men in België niet stil met dit verdrag. De Kamercommissie voor Buitenlandsche Zaken is juist tegen heden bijeengeroepen om het Ned. Belgische verdrag te bespreken en men ge looft, dat men het zoo zal weten te schikken, dat deze kwestie nog vóór 15 Juli (dan gaat de Belg. Kamer op recès, door de Kamer zal worden be handeld. In Suriname is het weer mis. De groote droogte die in het laatst van 1925 en begin van dit jaar het land teisterde, moet tot een ramp voor dit al zoo rampspoedige 'gewest hebben geleid, zoodat zelfs de Vereeniging 'Suriname zich met een rond schrijven tot de Nederlandsche bevolking heeft gewend om giften. De ramp wordt in financieel opzicht vergeleken met den omvang van die van Borculo. De zgn. kleine landbouw moet er het ergste aan toe zijn en honger en ellende moe ten de 'bevolking bedreigen. De schade door bosch- brand en veesterfte moet geraamd worden op ruim 7 millioen gulden. Het spreekt vanzelf, dat 'dé Nederlanders ook nu zullen toonen, hun landgenoot, al zit die aan de andere zijde van den Oceaan, niet in den steek te willen laten. Dit is het eerste wat gebeuren moet en ide Surinaamsche Bank te Amsterdam heeft een groote safe waar heel wat in kan. Maar laten we op een andere keer dan eens praten over de toekomst van onze Wést. Want, ja, droogte, groo te droogte komt overal voor. In een land, met normale cultuurvooruitzichten, moet de bevolking toch voldoende veerkracht bezitten, om derge lijke wisselvalligheden in de natuur weerstand te kunnen bieden, zonder direct in den uitersten nood te worden gebracht. En misschien mogen we dan eens weten, waarom we eerst nu, door een particuliere Vereeniging van den nood in kennis gesteld worden. Wist de Regeering dit niet? En zal Suriname ooit tot bloei komen? Is .verkoop van de West (indien dit nog mogelijk ware) heusch zoo'n misdaad tegen ons nationale geweten? Maar daar praten Ve later misschien eens over. Nueerst helpen! Niet alleen wordt Amsterdam een wereldstad, neen, ons heele land schijnt wel een verheffing te ondergaan. Te Noordwijk bestaan plannen voor het stichten van ni'et minder dan een auto-race-baan. De N.V. Nationale Sporttereinen 't Langeveld willen dit bravourstukje klaar spelen, zij het dan ook met een garantie van 5 ton van de gemeente. Zelfs werd een aantal raadsleden van Noordwijk een gratis reisje naar Parijs aangeboden, om de auto-racebaan bij Linas te beoordeelen. Hetgeen velen natuurlijk gereede aanleiding gaf om van omkooperij te spreken. Hotelhouders zijn deels niet erg enthousiast voor het plan, omdat zij bang zijn, dat de motoren de rust van hun gasten zal verstoren. Maar, zeggen de sportmenschen, graag of niét, als Noordwijk niet wil, gaan we het in den Haag doen. Noordwijks vroede vaderen mogen dus wel oppassen. Iu Atjeh smeult het nog siteeds. Een patrouille onder kapitein Behrens legde in Boven-Troémon, op de Westkust van Sumatra weder twaalf kwaad willigen neer. Gelukkig waren er onzerzijds geen verliezen te betreuren. En H.M. de Koningin is vergezeld van de Prin ses en een klein gevolg op vacanticreis naar Zwit serland vertrokken. Doel van de reis is St. Beaten- burcht aan 'het Thuner meer. Engeland. Nu de nieuwe mijnwetsontwerpen van 'de regeering zijn gepubliceerd, heeft men zich een duidelijker beeld kunnen vormen van 'hetgeen de regeering wil doen in deze kwestie, die zoo nauw met de vitale belangen 'des lands verbon den is. De wet, die verlenging van den arbeid tot 8 uur per dag mogelijk maa'kt, is voor 5 jaar van kracht. De wet in zake de reorganisatie van be drijven maakt het mogelijk, dat als 2 of meer eige naars 'hun bedrijven willen samenvoegen, zij een plan bij het ministerie van handel kunnen indie nen. Willen 2 partijen, dat een derde toetreedt, en wil deze niet, dan kan toch het plan worden in gediend, Wanneer de commissie, die de plannen .moet beoordeelen, meent dat bet nationaal be lang ermee gediend is, dan zal een dergelijke sa menvoeging moeten plaats vinden. Dwingend is dat echter niet. De Labour-afgevaardigden zijn dan ook niets tevreden over deze voorstellen. Maar daar de voorzitter van de mijnwerkersfede ratie verklaard heeft, wanneer hij aan concessies zou denken, dat hij dan eerder in loonsverlaging zou toestemmen, dan in verlenging van den ar beidsdag, hoopt men, dat dezer dagen 'het con tract tusschen arbeiders en werkgevers zal wor den hersteld. Men gelooft daarom ook, dat de regeering met opzet de debatten over de 8-uren- wet tot de volgende week verdaagde. De beide partijen hebben nu immers de gelegenheid de on derhandelingen weer op te vatten. Zou het einde van dit conflict eindelijk in zicht zijn. Frankrijk. Frankrijk bevond zich weer in de perikelen welke een kabinetscrisis nu eenmaal medebrengt. Eerst kreeg Briand de opdracht. En Briand toog er op uit, om zijn kabinet op de ,,'breede basis" te vormen. Maar ide breede basis was zoek en Briand gaf de opdracht terug. Toen Herriot. Maar ook deze kon geen voldoende steun van de gemachtigden vergaren engaf de op dracht terug. Het groote struikelblok is vanzelf sprekend de financiën. Ten einde raad gaf presi dent Doumergue aan Briand nogmaals opdracht een kabinet samen te stellen. Maar de groote moeilijkheid bleef. Briand 'bood Poincaré „Finan ciën" aan. Maar dat was deze toch te bar. Dus weigerde hij. Maar indien Poincaré, zooals niet uitgesloten is, een andere portefeuille zou krijgen, zou dit voor het Fransche kabinet funest kunnen worden. Wat dan zou zijn aanwezigheid in het kabinet een politieke beteekenis krijger, en dan zouden de socialisten hem daar naar behandelen. En ook het buitenland zou een stuk van zijn ver trouwen in Frankrijk inboeten, wanneer de man van de Roerbezettingen nogmaals een belangrijke rol zou willen spelen. Het zou dus verstandiger zijn, wanneer Poincaré er buiten bl'eef. Briand bood „financiën" ook aan Doumergue aan en aan Caillaux. Beiden weigerden. Mocht deze laatste op zijn weigering terugkomen, dan zal het er voor den franc beter uitzien, want het buitenland heeft vertrouwen in 'de financieele capiciteiten van Caillaux. Maar misschien is het daartoe eerst noo- dig, dat de opdracht nogmaals aan een ander dan Briand gegeven wordt. Want Briand en Caillaux zijn geen vrienden. Duitschland. Begunstigd door het mooie weer, heeft het Duitsche referendum over de onteige ning der vorstenbezittingen plaats gevonden. Van de 39 millioen kiezers stemden er 15 millioen tegen de uitkeering van schadevergoeding, dus vóór de onteigening zonder vergoeding. Hetgeen te weinig was. Zoodat de vorsten in ieder geval een vergoeding zullen krijgen. Ho'eveel, dat zal naar ieder geval afzonderlijk worden uitge maakt. De monarchisten juichen en 'gaan prat op hun zege, terwijl de socialisten en communisten zich troosten met de gedachte, dat die 15 millioen op 39 millioen wel een enorm ge tal is, zoodat die zege van de monarchisten eigen lijk geen zege is. Wat het dan is, daarover zwijgt men. Want vast staat toch, dat de vorsten nu ver goeding zullen krijgen. En daar was het om 'be gonnen. Hoe het ook zij, nu komt het regeerings- ontwerp voor de schadeloosstelling aan de orde. De regeerig tracht nu met de voornaamste par tijen een compromis te vinden. Want de eischen der vleugelpartijen (Duitsch-nationalen en socia listen) zijn in strijd met het regeeringsontwerp. Marx hoopt echter binnen enkele dagen het com promis tot stand te brengen. Slaagt hij daarin niet dan zou het tot kabinetscrisis of zelfs onbinding van den Rijksdag kunnen komen. De toestand is dus met dit al zeer ernstig. 15. DE LANDBOUW. (Tabak, Specerijen, enz.). De tabaksbouw is wij zeiden het vroeger reeds een laagland-culture. Toch teelt de in- landsche bevolking voor eigen gebruik nog Vrij hoog in het Java-gebergte dit kruid, hoewel die soort niet kan halen bij de laaglandsche tabak. Dat trouwens tabak, die uit Amerika afkomstig is, geen heet klimaat als eisch stelt, blijkt genoeg zaam daaruit, dat ook in Nederland tabak wordt verbouwd (Eist, Amerongen, enz.). Om die reden ook zullen wij den tabaksbouw niet nader be schrijven. Men kan dezen met eigen oogen in Holland zien. Terwijl men op Java werkt met het volk uit het eigen land, treft men op Sumatra nagenoeg alleen ingevoerde, z.g. contract-koelies, aan en wel voor het meerendeel Chineezen, doch daarnaast soms Bandjereezen, e.a. Het leven van den planter in een tabakstreek is niet te vergelijken met dat van den vroeger vermelden kina-planter, ook niet bij dat van personeel in andere berg-cultures werkzaam. Hier is men op een beperkt terrein met veel meer Europeanen te zamen, zoodat van eenzaam- beid slechts zelden sprake is, waar tegenover staat, dat het klimaat er veel warmer is. Toch mag Deli zelf zich beroemen op koele nachten. Eenige cijfers mogen dienen om het belang van de tabakscultuur te doen spreken, cijfers ont leend aan het jaarlijksche statistisch overzicht van de heeren Dentz en van der Breggen. Hun opgaven omtrent Java-tabak beginnen met 1847. Uit die tijden vermelden zij een jaaropbrengst van 8000 tot 25000 pakken. Vanaf 1870 komt de oogst boven de 100.000 pakken, in 1906 word het halve millioen overschreden en het hoogtse cijfer vinden wij voor 1915 met 787.000 pakken (Een pak tabak weegt ongeveer 150 pond). Met dit laatste oogstcijfer ging gepaard een be trekkelijk hooge prijs voor de Java-tabak n.l. 59 cents per half K.G., zoo dat de waarde van dien oogst bedroeg 80 millioen gulden. Dit cijfer was buitensporig hoog, doch als ge middelde over de laatste 10 jaren mogen wij voor die waarde toch wel aannemen een som van 25 millioen. Het met tabak beplante oppervlak voor java is uit bedoelde gegevens niet nauwkeurig, doch voor Sumatra wordt dit opgegeven met ongeveei 260.000 H.A., dus terugkeerende tot onze ge bruikelijke vergelijkingseen'heid 15 maal de Haarlemmermeer! De cultuur is hier ruim 60 jaar oud. In. 1864 leverde Sumatra 50 pakken tabak, terwaarde van f 4000.Tien jaar later worden de 10.000 pakken overschreden, in 1882 de 100.000 en het grootste cijfer vinden wij voor 1912 met 283.000 pakken, ter waarde van 60 millioen. Het jaar 1919 geeft daartegenover slechts 144.500 pak ken, doch met den hoogsten eenheidsprijs van 303 cents per half K.G., zoodat de waarde van dien oogst 68 millioen bedroeg! 1923 overtrof dit bedrag en gaf zelfs 81 millioen. De gemiddelde waarde over de jaren 1914—-'23 beloopt 61 millioen. Het totaal-cijfer der Indische tabak mogen wij dus gemideld wel stellen op rond 90 millioen gulden Het meerendeel van deze tabak komt, met nog enkele andere tabaksoorten, te Amsterdam ter markt, waar honderden vreemdelingen om het be geerde blad strijden. De Nes in Amsterdam, waar vroeger avond-vermaken hoogtij vierden, waar door deze straat zelfs berucht was, is om zoo te zeggen uitgerookt, het middelpunt van de tabaks- handel geworden en tal van groote kantoren zijn in deze overigens nog onaanzienlijke straat ver rezen. Dat de groote scheepvaart hier heel wat aan verdient, zal den lezer duidelijk zijn, maar ook de binnenvaart krijgt haar deel, getuige de vele met tabak beladen zolderschuiten, die men in de Amsterdamsche grachten kan ontwaren. En de beminnelijke fiscus? Wel, ook de cijfers door hem geboekt, zouden heel wat lager zijn, als wij Indië niet hadden en Amsterdam zijn tabaks- handel moest missen. Wij moeten in de behandeling der verdere land- bouw-voortbrengselen kort zijn, daarwij aan dit onderwerp reeds een zeer groote plaats inruimden. Wij mogen echter de „specerijen" niet stilzwijgend voorbij gaan. Hieraan toch ontleenden deze landen in de Middel eeuwen den naam van „Specerij-eilanden", Wij hebben hieronder te verstaan de peper, die vooral op Borneo, in Zuid-Sumatra (Lampong-districten) en in Atjeh verbouwd wordt, de notemuscaat, waarvan de noot wordt omsloten door z.g. foelie en die op Java, doch voornamelijk in de Moluk- ken geteeld wordt, welk laatste gebied ook het land der kruidnagelen is. In vroeger tijden hebben de z.g. perkeniers op Banda met dit laatste ge was groote zaken gedaan. Ten slotte noemen wij onder dit hoofd ook nog de kaneel. Een andere groep vormen de z.g. vezelplanten, waaronder de agave- (een soort aloë-vezel), met een uitvoer uit Java van millioen gulden de voornaamste plaats inneemt. Daarnaast staan de sisal-vezel en in den Iaatsten tijd de roselle-vezel, die men as grondstof hoopt te benutten voor een op Java te stichten jute-industrie. Volledigheidshalve maken wij nog melding van de indigo .eertijds een bron van inkomsten, doch door de opkomst van de chemische kleurstoffen- bereiding in verval geraakt. Een nieuwe bron van inkomsten, in Atjeh, kan wellicht geven de sinds kort ter hand genomen terpentijn-winning. Bijzonderheden dienaangaande zijn ons niet bekend, doch vermeenen, dat deze gewonnen wordt uit wild-hout-boomen en dus min of meer op één lijn te stellen is met de damar- (hars) winning. Een belangrijke, voornamelijk inlandsc'he cul tuur vormt nog de teelt van de Kapok, een boom uit Amerika afkomstig, en waavan wij de jaar opbrengst 1923 voor Java vonden opgegeven met 12700 ton, ter waarde van 163 millioen gulden! Als inlandsche teelt noemen wij nog cassave en polowidjo. De beide eerste leveren een knolge was, dat evenals de polowidjo, tot volksvoedsel dient, terwijl de cassave ook de grondstof levert voor het ons bekende tapioca-meel, Eindelijk nog moeten wij melding maken van maïs, die als volks voedsel van veel belang is. Ook met Europeesche voedingsmiddelen zijn in Indië proeven genomen. In het gebergte, op on- veer 4000 voet hoogte, groeien de Hollandsche aardapelen en groenten zeer goed en indertijd hebben een paar uitgeweken Transvalers nabij Bangdoeng zich toegelegd op het verbouwen van aardappelen en op de veeteelt, wat zeer goed ging. Voor enkele jaren is verder een theeplanter te Fengalengan in de Preanger begonnen met tarwe- bouw de oogst schijnt zeer goed te slagen en on langs is zijn eerste zending hier te lande ont vangen en gekeurd. Het bleek, dat het eiwitge halte zeer 'hoog was en het meel bijzonder fraai. De firma Lensvelt-Nicola bakte hieruit prachtig 'brood en goede beschuit en het laat zich dus in 'elk geval aanzien, dat men voor Europeesch en Chineesch gebruikt in Indië spoedig onafhankelijk kan worden ingevoerd meel. Wij durven niet zeggen, dat wij met al deze meeddeelingen volledig zijn geweest, doch vermeenen toch, dat wij het voornaamte op dit gebied thans voldoende hebben beschreven. Wij zouden het leuk vinden als een uwer, ge achte lezer, ons nu eens mededeelde, dat hij dit alles al wit. MEDEZEGGENSCHAP. Sedert jaren wordt van de zijde der arbeiders opgekomen voor den eisch van medezeggenschap in de bedrijven. Een eisch, die van- de zijde der werkgevers nogal eens scherp veroordeeld wordt en daarom als niet voor inwilliging vatbaar wordt beschouwd. Wij kunnen ons voorstellen, dat er werkgevers, wellicht zelfs velen zijn, die weinig of niets voor deze aangelegenheid voelen. Maar de vraag rijst daarbij of deze werkgevers de kwestie van de medezeggenschap wel goed bezien, en of zij wellicht de politieke bezwaren niet overbrengen op economisch terrein. Nu is de medezeggenschap zoo langzamerhand een artikel geworden, dat ook zeer gewild is bij politieke organisaties. Maar dat gaat met alle so ciale eischen zoo, wanneer de vakorganisaties eischen stellen, die werkelijk het sociale leven ra ken, dan nemen politieke organisaties die over. Nu willen wij onmiddellijk toegeven, dat de mede zeggenschap, wanneer deze benut wordt d<jor een politieke partij als een der middelen (Fi een nieuwe maatschappij met andere beginselen te grondvesten, voor heel veel werkgevers weinig aantrekkelijks meer heeft. Maar wanneer een po litieke partij op economische gronden dezen eisch steunt en daarin ziet een middel om de goede ver standhouding tusschen werkgever en werknemer te bevorderen, den sociale vrede te bestendigen en de productie te verhoogen, dan staat de zaak toch wel eenigszins anders. Economisch gezien, is er dan ook voor de mede zeggenschap heel wat te zeggen en is het ook be grijpelijk, dat dergelijke vragen aan de orde komen. Want de ontwikkeling van de maatschappij brengt nu eenmaal nieuwe vormen, waaraan men zich moet aanpassen. Het menschelijke leven gaat ontegenzeggelijk een nieuwe toekomst tegemoet en daarin zullen andere vormen gevonden worden. En wanneer wij de groote veranderingen zien, die in de jaren na het uitbreken van den oorlog heb ben plaats gevonden, dan staan wij op den drem pel van een nieuwen tijd. Want in 'kunst, in weten schappen, in techniek, om van andere dingen maar niet te spreken, zien wij als 't ware een worsteling om zich vrij maken van 't oude en een zucht om te betreden nieuwe paden. Het is daarom zoo onvoorzichtig om nu ook maar dadelijk alle nieuwe vragen of eischen met een schouderophalen te ne'geeren. Want onder die vragen en eischen zijn dikwijls vele, die van groot belang zijn en die naar voren komen als gevolg van 'den evolutionairen groei van het maatschap pelijke leven. Zoo staat het naar onze meening ook met de kwestie der medezeggenschap. En dan bedoelen wij natuurlijk die medezeggenschap, die los van alle andere dan econonmische bedoelingen is. Want een medezeggenschap, die geacht wordt een eerste stap te zijn op den weg naar omverwerping van de bestaande maatschappij, is een instituut, dat ook wij scherp veroordeelen. De grondgedachte van de medezeggenschap, zoo als wij die zien, is eenvoudig deze: de groote af hankelijkheid van den arbeider van zijn patroon, als gevolg van de in de laatste jaren sterk ver anderde maatschappelijke structuur, doet hem den eisch stellen medebeschikkingsrecht te hehben in de wijze waaronder hij zal moeten arbeiden'. Hij stelt dus eenvoudig de kwestie zoo: tot op heden worden van de zijde der patroons de bepalingen getroffen, waaronder ik zal hebben te werken. Waar deze bepalingen van grooten invloed zij» op d< wijze waarop ik zal moeten leven, dus loon, arbeidsduur, enz., wensch ik deze belangrijke aan gelegenheid, waar ook mijn belangen inzet zijn, het recht en de 'bevoegdheid te hebben daarin, zelf een woordje mede te praten. Het gaat dus eenvoudig om de aangelegenheid of de arbeider al of niet zal hebben mede te be slissen over de voorwaarden waaronder hij leven zal. de arbeidsvoorwaarden dus. Van economische standpunt bezien is voor dezen eisch van medezeggenschap veel te zeggen. Im mers zou daardoór de arbeider meer belang in de onderneming dus ook in de productie krijgen. Een gevolg daarvan zou zijn betere samenwerking •MMMMCMMMOMtHtMMMM* SCHOORSTEENVEGERS. 2 RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. 2 I HAARLEM. 2 Oberlahnstein is de eenige opwekkende, zacht prikkelende, alcoholvrije drank. Victoria-Water verhoogt den eetlust, Victoria-Water is niet alleen negatief onschadelijk, doch ook positief gezond. De eenige werkelijk aangename drank voorgeheelonthouders. Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Literschroefflesschen, in- houdsprijs 32 cent. LAGE PRIJZEN LAGE PRIJZEN Franksstraat 13 Haarlem 0VERVEEN BL0EMENDAAL Telefoon 11617 Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN. ER WORDT ALLEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BFZ1TTEN. met de werkgevers, verhooging van arbeidspresta tie, minder conflicten en dus een regelmatiger productie, die de menschheid slechts ten goede kan komen. Een medezeggenschap in dezen geest achten wij dan ook geen treden op het terrein van den werk gever. Deze blijft patroon en de arbeider blijft on dergeschikte. Alleen zullen zij, omdat zij beiden belang hebben in den goeden gang der onderne ming, elkaar meer en 'beter waardeeren, wat slechts ten goede kan komen aan de voortbren ging. Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. De toestand in het Centraal Genootschap tee- kent zich voor het jaar 1926 ten opzichte van de bezetting buitengewoon gunstig af. Alle plaatsen in alle negen 'huizen zijn reeds be houdens enkele onbeteekende hiaten tot October besproken. Aan de 358 afdeelingen is nu gevraagd 'dit jaar een afzonderlijke actie in te stellen voor de win- terverpleging. Het is in de practijk gebleken, dat over bet ge heel de resultaten in den winter het grootst zijn. De oorzaak is, dat in het ongunstige jaargetijde in stad en lande de zwakke kinderen juist des winters binnenshuis 'blijven en als regel in ongun stige hygiënische omstandigheden ver'keeren. Zes van de negen huizen zijn reeds of worden geschikt gemaakt voor de winterverpleging. Het Centraal Genootschap wacht slechts op de spontane daat van alle afdeelingen om alle negen huizen ervoor .in te richten. Die daad voor de winterverpleging zal blijken een krachtige stoot te zijn in het belang der sociale kinderhygiëne. De hoofdzaken van den grooten bloei van het Centraal Genootschap zijn de erkende goede ver pleging en de snel dalende verpleeg'kosten door de steeds betere bezetting. Ook dit jaar zullen één of meer buizen van het Centraal Genootschap bezocht worden door de afgevaardigden van de hygiënische Commissie van den Volkenbond. .TA .TA .TA V'A _.TA. .TA VV VA Vf J> V'.Vt Niet spuwen in de werkplaats. Wat gij op den vloer spuwt, komt weer in de i lucht, die gij en Uw mede-arbeiders inademen. I Ai» er.-, o ai»

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2