M. J. SMINK-BEUKERS R.SMINKThfïrmaJ.J. BEUKERS JAN LIMBACH Firma J.H.KRULJr. SCHOUTEN's MAGAZIJN pedicure-mamicure kinderhuisvest 33 tel.10441 Victoria-Water Uw portret moet goed zijn VAN FOTO-ARTIKELEN EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING BELANGRIJKE UITVERKOOP VAN 'T HOFF JANSEN Brand stoffenhandel PRIMA ANTHRACIET HEEFT IETS GEBROKEN? A. MUDDE In- en verkoop van meubelen en oudheden FOTOGRAFIE COHNEN KOOPT EEN BUS LINCOLPOLISH Doet Uw vacantie-inkoopen bij: GROOTE MARKT 23a HAARLEM Ruime sorteering in camera's, films, fllmpacks, platen en diverse benoodigdbeden TELEFOON 10744 BINNENLAND BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUW EN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31-33 TELEFOON 10441 U 1 ie. rn L 44 N ONZE PLANTENDOKTER OVERVEEN. PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL 22 jaar aan de spits en nog zonder weerga in CONSTRUC TIE, KWALITEIT en PRIJS Official Ford Dealer Meubel- en Tapijthandel ,,De Concurrent" OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerpen in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz. ALLES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DEHERTEKOP" - HAARLEM Wij garandeeren U bovendien ABSOLUTE HOUDBAARHEID ZIJLSTRAAT 66 - HAARLEM Voor de ledige bus ontvangt U dan 4 cents, zonder dop 2 cents De ramp, welke verleden week Padang-Pandjang teisterde, heeft door latere aardschokken, nog grootere afmetingen aangenomen. In Fort de Koek en Solok werden belangrijke verwoestingen aan gericht. Men krijgt eenlg denkbeeld van den om vang van deze treurige gebeurtenis, wanneer men bedenkt, dat het aantal dooden reeds tot 400 is opgeloopen, terwijl 'de schade op meer dan 11 millioen gulden wordt geraamd. Het Oranje Kruis organiseert hier te lande de steunactie. In vele plaatsen in Indië zijn reeds steuncomité's opge richt. H.M. de Koningin gaf een goed voorbeeld, door een belangrijke som te schenken. In de drie groote steden van ens land werden 'deze week belangrijke congressen gehouden. Te Amsterdam was het Internationale accountants congres, dat geleerden op het gebied van accoun tancy uit verre landen naar ons vaderland had ge roepen. Mr. Goudeket, een van de prae-adviseurs, verklaarde zich een voorstander van een wette lijke regeling van den titel „accountant". De con gressisten werden door het gemeentebestuur offi cieel ontvangen en bezochten o.m. het Concertge bouw, waar hen door de gemeente een concert werd aangeboden. Verder had Rotterdam de leden van de Ned. Mij. tot bevordering van de genees kunst binnen zijn muren, ter gelegenheid van de 77e algemeene vergadering. Gewezen werd op het gevaar van het steeds toenemende aantal specia listen en het bestaansrecht van den huisarts werd verdedigd. Eindelijk had den Haag de pharmaceu- ien tot gast, in verband met de 75e algemeene ver gadering der Ned. Mij ter bevordering van de Pharmacie. Verschillende hooge autoriteiten, waar onder minister Slotemaker de Bruine, waren aan wezig. Er viel een strooming waar te nemen tegen vrijen verkoop van geneesmiddelen en naar in voering van speciale vergunningen. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag dat tegen eind October in onze Tweede Kamer zal behandeld worden, zal op Maandag a.s. het onderwerp uit maken van een speciale algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, welke te Utrecht gehouden zal worden. Prof. Eisinga, hoogleeraar te Leiden en Ir, Bon- gaerts, oudminister van Waterstaat, zullen het vraagstuk belichten, waarna men, na gedachten- wisseling, zal pogen te komen, tot een uitspraak der maatschappij. Het onderzoek naar de oorzaken van het spoor wegongeval te Rotterdam heeft uitgewezen, dat de snelheid, waarmede door 'de electrische spoor Rot terdamHaag op het traject gereden werd geen gevaar oplevert voor de passagiers, althans niet met het huidige materiaal. De Minister van Arbeid heeft thans steun voor de Drentsche veenkinderen in udzcht gesteld. In antwoord op de vragen van het Kamerlid Ketelaar heeft- de minister medegedeeld, dat het rapport omtrent 'het onderzoek naar den gezondheidstoe stand in de Drentsche Veenstreken is ingekomen en opgenomen wordt in de Mededeelingen van den Gezondheidsraad, Wat naar aanleiding van dit rapport ten behoeve van de Drentsche kinderen zal kunnen worden gedaan, wordt nu overwogen bij de samenstelling van de begrooting 1927. Zal de Plattelandersbond een smadelijken dood- uit-geiclnood sterven? De heer Braat deed, zooals bekend, enkele weken geleden in zijn blad een beroep op de leden om geldelijken steun. Er was 6000 noodig. Nu is er nog geen 1000 bijeen. Van zelfsprekend is hij niets tevreden. Nagezonden giften worden dankbaar aanvaard, verklaart hij, maaraan een nieuwe oproep waagt hij zich niet meer. In den herfst wordt de Bond bijeenge roepen, om te overleggen, wat er gedaan zal wor den. Houdt 'de heer Braat zich aan zijn vroegere uitlatingen, dan zal er niets anders opzitten dan te liquideeren. In Twente moet de bedrijfsvrede weer aan een zijden draadje hangen, zooals het bestuur van St. I.ambertus (textielarbeidersbon'd) dezer dagen op merkte. De werkgevers verklaren het feit, dat de arbeiders in vele gevallen geen voldoende loonen kunnen 'halen, door den verkorten werktijd na 1 Januari j.l. ingevoerd, waardoor verschillende be drijven in de noodzakelijkheid verkeeren, den werk tijd nóg meer te verkorten, in verband met on voldoende concurrentiecapiciteit. De werknemers daarentegen verklaren, dat niet de 48-urige werk week, maar andere oorzaken den gang van zaken in de textielnijverheid beperken. Vaders van groote gezinnen moeten met „armoe-loonen" naar huis gaan. Engeland, Nu de mijnwerkersstaking reeds meer dan zeventig dagen heeft geduurd, zeventig dagen van onderhandelen, van hoop op hervatting eter werkzaamheden, van strijd e;i onrust, is de publieke belangstelling voor bet geval tot nul ge daald. Dezer dagen moeten weer pogingen tot her vatting der onderhandelingen hebben plaats ge vonden, die weer op niets zijn uitgeloopen. In net Lagerhuis werd het voorstel van den minister van Binnenlandsche zaken om de bepalingen der wet op den noodtoestand van kracht te doen blijven, door de Labour-leden geheel onnoodig verklaard1. Zulks met het oog op het vreedzame karakter van de mijnwerkersstaking. Maar de minister wees er op, dat deze wet hem de bevoegdheid geeft, de verzoeken aan 'het 'buitenland om financieelen steun voor de mijnwerkers, te beperken. De regee ring wenscht te weten van wie en hoeveel geld er wordt ontvangen. Intusschen deelde Lord Cecil in het Hoogerhuis mede, dat 'de regeering ervan af zag, de stemming over de 8-urenwet voor de 1 mijnen te bespoedigen, omdat gebleken is, dat de loonen die in een deel van het land worden aan geboden, absoluut onvoldoende zijn. De premier zou het wetsontwerp nooit hebben goedgekeurd, als hij niet de zekerheid had gehad, dat de mijn werkers billijk zouden worden behandeld. Daarom moeten eerst alle misverstanden uit den weg wor den geruimd. De afbrokkeling in de Britsche liberale partij heeft nog steeds voortgang. Thans moet weer zeven vooraanstaande leden der liberale partij uit Leed's zich bij de conservatieve partij hebben aange sloten. Frankijk. Caillaux heeft een algemeen exposé van zijn plannen aan de Kamer gegeven. In hoofd zaak kwamen deze hierop neer, dat hij, gesteund door 'het geheele kabinet, een wetsontwerp zal in dienen, waarbij de regeering het recht zal krijgen te doen wat noodig is, om de belastingen te her zien, nieuwe bezuinigingsmaatregelen te nemen en met de stabiliseering een begin te maken. Door unificatie der omzetbelasting hoopt hij een ve-.ioo- ging der inkomsten met 2 milliard te verkrijgen, terwijl verder de 'hooge inkomsten- en successie belastingen verlaagd moeten worden, opdat 'deze belastingen haar doel niet zullen voorbijstreven. Dan wordt het belastingsysteem vereenvoudigd. Uit een herziening der douanetarieven verwacht hij 100 millioen. Eén milliard hoopt hij verder nog te krijgen door een verhooging der spoorweg tarieven en een belasting op motorvrachtwagens. Dan acht hij ratificatie der schuldenregelingen onvermijde'ijk. Ter verbetering van den zeer slech ten toestand van de schatkist zal 'het noodig zijn buitenlandsche credieten te verkrijgen. Deze kan men echter slechts verwerven, wanneer de schul den geregeld worden. Caillaux' rede werd zeer aan dachtig aangehoord en men verwacht, dat het ver trouwensvotum er wel zal komen. Eerst daarna zal Caillaux zijn ontwerpen indienen. Tot slot dient nog een trein-ongeluk op Je lijn HavreParijs vermeld, waarbij 20 menscheu ge dood en 100 gewond werden. Een trein liep bij een kruispunt met een 90 K.M. vaart uit de rails. 5 wagens werden ineen'gedrukt, Duitschland. Voordat de Duitsche Rijksdag op recès ging, heeft de regeering haar ontwerp in zake de schadeloosstelling der vorsten ingetrokken. De politieke situatie was zoo geworden, dat ver werping van het voorstel zeker was. Dit zou kabi netscrisis of Rijksdagontbinding ten gevolge heb ben gehad. Maar president Hindenburg had aan Rijkskanselier Marx doen weten, dat hij niet tot Rijksdagontbinding zou besluiten en dat hij op grond daarvan ook een aftreden der Rijksregeering ondoenlijk achtte. 'Hij verzocht dus van het voor nemen tot aftreden af te zien. Daar de beide vleu gelpartijen besloten hadden tegen het regeerings- ontwerp te stemmen, zou Rijksdagontbinding geen opheldering gegeven hebben. Daarom besloot de regeering dan ook, het verzoek van Hindenburg ter harte nemend, het ontwerp in te trekken. Het spreekt vanzelf dat de toestand' momenteel zeer verward is. Hopenlijk zal de zomervacantie de ge moederen tot bedaren brengen en zal 'daarna een parlementaire situatie gevormd worden, die de re geering in staat zal stellen, de regeling der schade loosstelling ter hand te nemen. De Blokkadewet werd tot 31 December verlengd, zoodat de gewone rechtbanken niet over de schadeloosstellingen zul len kunnen beslissen, Duitschland is zwaar geteisterd 'door het nood weer in Midden Europa. In de omgeving van Ber lijn sloeg de bliksem in een kegelbaan, die in- storte. Twaalf menschen kwamen om het leven. pelplant, die met elkander oorzaak zijn en wellicht reeds lang oorzaak waren van 'het zoogenaamd ontaarden of verbasteren, uitsterven of terugloopen van vroeger of zelfs niet lang geleden nog goede, rijkdragende aardappelrassen. Het aantal aanhan gers der ouderdomstheorie, die het ontaarden ver klaart uit de omstandigheid, dat de aardappel wordt vermenigvuldigd door het uitpoten van knollen, dus deelen van oorspronkelijk ééne plant, die lang zamerhand aan ouderdomsgebreken gaat lijden, wordt steeds geringer. Twee dezer ziekten zijn de bladrolziekte, waar over hieronder, en de mozaiekziekte of topbont, die in een afwijkende vorm kroesziekte wordt ge noemd. Beide ziekten worden veroorzaakt door een organisme, dat men door zijn kleinheid nog niet heeft gezien en dientenevol'ge nog geen anderen naam 'heeft kunnen geven dan 'dien van virus, d.w.z. ziekmaker. Men vindt dit virus in het sap der zie ke planten, van welke het vooral door bladluizen, die uit deze planten sappen zuigen, naar gezonde aardappelen wordt overgebracht. Van zieke plan ten zijn ook de knollen ziek, zoodat de poters alleen een ziek giewas kunnen voortbrengen. Het zijn vooral de uit zieke poters voortgekomen planten, die de ziekte vertoonen. Men ziet in de bladeren, 'het best in de schaduw en als men er een blad papier onder houdt, gele vlekjes. Deze blijven in groei achter, waardoor het blad hobbe lig wordt en een gekronkelden rand krijgt. Men ziet de vlekjes het meest in den top, waardoor de raam topbont duidelijk wordt. De planten zijn kleiner en fijner dan gezonde en de bladeren lig gen soms plat met naar beneden omgebogen pun ten, hetgeen de benaming welvingsziekte deed ontstaan. Het is zaak geen poters te winnen van een ziek gewas, maar poters te betrekken van handelaren, die deze leveren in geplombeerde zakken, van een te velde goedgekeurd gewas. (Het loodje is dan voorzien van 'het merk der keurende vereeniging. Mozaiekziekte treedt ook op in verschillende andere planten, waarvan ik de tabak noem, de tomaat en de framboos. Wie in zijn tuin fram bozen heeft, moet deze maar eens goed bekijken, misschien vertoonen de jonge scheuten 'het ziekte beeld. 29. Na hetgeen ik hierboven schreef over de mozaiekziekte kan ik nu met de deur in huis vallen door te zeggen, dat de bladrolziekte der aardap pelplant wordt veroorzaakt door een virus, al sluit dit niet uit, dat er nog veel duisters is in het wezen dezer ziekte. De zeefvaten der stengels worden verwoest en aangezien juist zij zijn aangewezen voor het vervoer van de in de 'bladeren bereide stoffen, die in de knollen moeten worden opge slagen, zal dit vervoer niet meer kunnen plaats heb'ben. Het gevolg is ophooping in de zeefvaten de bladeren, die aan de onderzijde van het blad zijn gelegen. Door de aldus ontstane spanning krult het blad naar boven om en het beeld der bladrolziekte is er. Het spreekt vanzelf, dat de knollen niet groot kunnen worden, als er geen reservestoffen worden aangevoerd Bladluizen dragen de ziekte van zieke na^ir ge zonde planten, maar men ziet hiervan bet"ëerste jaar niet veel. Het virus dringt echter in de knollen door en het volgende jaar groeien hieruit secun dair zieke planten, waarbij de onderste bladeren sterk rollen Naarmate de plant groeit, krullen ook de hooger geplaatste bladeren. De planten blijven in groei achter ibij de gezonde, zoodat zij in het veld weldra zonder moeite zijn aan te toonen. Alleen in een eng bepoot veld en in een vochti- gen zomer, als de planten elkander opdrijven, wordt het ziektebeeld onderdrukt. Het spreekt vanzelf, dat men geen poters moet 1 nemen van een veld met vele zieke planten. Waar nog slechts weinige zijn te vinden, kan men de ge zonde, die door gezonde zijn omringd, een ken- teeken geven en van deze de aardappelen bewaren als poters. De te groote knollen lean men 'het vol- gende voorjaar in twee of zelfs drie stukken 1 snijden. Er zijn enkele vereenigingen in ons land, die zich bezig houden met de z.g. keuringen te velde, o.a. van aardappelen. De aardappelen van goedgekeurde velden worden opgezakt en door de vereeniging worden deze. zakken gelood, opdat de koopers van te velde goedgekeurde aardappelen zekerheid' heb ben, dat de poters vrij zeker een gezond gewas zullen geven. Aangezien het wenschelijk is af en toe van poot- goed te verwisselen en omdat er door bladrol- of mozaiekziekte 'heel wat schade wordt geleden, raden we onze lezers sterk aan hun aardappelen na te gaan en te handelen naar behoefte. te boeken, door beslag te leggen op den 3en prijs, een zilveren medaille, aangeboden door den Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland. Donderdagavond maake het Chr. Fanfarecorps Sursum, een muzikale wandeling van Overveen naar Bloemendaal. Wij sloegen het geschoolde korps op dezen tocht gade en mochten ons verheugen in de vroolijke marschmuziek, 'die vele verlokten, de mannen te vergezellen door de gemeente. Wij bewonderden het vaandel, waaraan niet minder dan 20 prijzen schitteren, behaald in vier jaar, dus een resultaat, waarop men met recht trotsch mag zijn. „Sursum" oogstte ook nu weer groot succes en wij 'hopen met velen, dat een dergelijke wandeling weer spoedig herhaald zal worden. Na afloop vereenigden zich de leden in een der zalen van Hotel Vreeburg ter viering van het jaar feest. Dat er een gezellige stemming heerschte is te begrijpen, vooral waar bet succes, behaald op de concoursen, waaraan Sursum 'dit jaar deelnam, bijzonder groot was. Onze plaatsgenoot, 'de heer A. B. A. van Ketel, oud-lid 'der Directie van de Nationale Bankver- eeniging, is benoemd tot lid der Staatscommissie, belast niet het afnemen der examens ter verkrij ging van een 'diploma Staatspractijk, Handel en Administratie. Door de gewijzigde kampeers-verordeningen te Zandvoort, is het Bloemendaalsche strand', waar alles vrijheid, blijheid is, in 'belangrijkheid toege nomen. Het is er thans drukker dan ooit te voren, voor al ook, waar een nieuwe politieverordening het stallen van auto's langs den Boulevard verbiedt. Het eindpunt voor de meeste strandbezoekers van een dag of enkele uren is nu het eind der Zeeweg geworden. Zondag stond er een lange file van auto's, wier eigenaars of huurders zich aan het strand ver maakten. De taak onzer politie wordt door een en ander natuurlijk geweldig verzwaard', doch we vertrou wen op het inzicht en de voortvarendheid van on zen Commisaris en zijn mannen, die ook dit varkentje wel weer schoon zullen wassc'hen. Menigeen drinkt aan tafel geen wijn of bier, omdat men het aan de kinderen niet geven mag en niet weigeren wil. Oberlahnstein drinken de kinderen ook graag en de ouders missen den wijn niet, omdat Victoria-Water een opwekkende tafeldrank is. Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 cent. 28. We zijn door het werk van Professor Quan- jer, directeur van het Laboratorium voor aardap- pelonderzoek te Wageningen, zeer veel te weten gekomen omtrent enkele ziekten van de aardap De directeur van de A.D.O.S., de autobus-lijn, die Santpoort (station) met Haarlem (Zijlbrug) ver bindt, heeft er bewijs van gegeven met haar tijd' mee te gaan, door een 'd'erde bus aan haar bedrijf toe te voegen. Het voertuig, dat van geheel anderen bouw en constructie is dan de reeds in dienst zijnde wagens, is een en al degelijkheid. Men heeft, en met suc ces, getracht, den passagiers alle mogelijke comfort te bieden, zonider in een enkel opzicht de zware eischen welke aan de veiligheid gesteld moeten worden, te verwaarloozen. Wij kunnen 'de directie met haar streven complimenteeren, en het groote aantal passagiers, 't welk van de nieuwe autobus gebruik maakt, wijst er op, 'dat d'it streven ook gewaardeerd wordt. De leerlingen der 6e en 7e klasse van de O.L.- school, die onder leiding van het hoofd der school, de heer Hoekstra, de vorige week een tweedaagsch uitstapje maakten naar Arnhem en Nijmegen, trof fen het bijzonder met het weer. Men vertrok naar Nijmegen, waar eerst de stad met haar interessante bezienswaardigheden (Valk hof, Kronenburgerpark, Waalpont) bezichtigd wer den. 'Dan bracht de tram het gezelschap naar Beek en Berg en Dal. Even verder was de landsgrens, en 'hier zagen de leerlingen de douanen aan het werk. Gelogeerd werd in Hotel Groot Berg en Dal. Den volgenden dag 'was bestemd voor een bezoek van Arnhem en omstreken. Hierbij stond een water tochtje naar de Westerbouwing op het program. Dat het kasteel Rozendaal en 't park Sonsbeek niet vergeten werden, 'behoeft nauwelijks opge merkt te worden. Zeer voldaan over het genotene, kwamen de jeugdige Overveners weer in hun 'dorp terug, en zullen nóg langen tijd den mond vol 'hebben, over dezen tocht, die, mede dank zij de voortreffelijke leiding zoo uitnemend geslaagd is. Voor het M.U.L.O.-diploma slaagden de meisjes: M. Tates, H. Bouwer, B. Homburg, J. IJzerman en C. van Kampen, alle leerlingen der Chr. M.U.L.O.- school (hoofd de heer de Groot. Door de Leidsche scherpsc'huttersvereeniging werden nationale schutterwedstrijden uitgeschreven, waaraan niet minder dan 49 korpsen deel namen, w.o. ook de Bloemendaalsche Burgerwacht. Onze schutters wisten wederom een mooi succes Voor het M.U.L.O.-diploma slaagde onze plaats- genoote Mej. Willy Meulenbrugge, die haar op leiding genoot aan de Gemeente M.U.L.O.-school aan den Vijverweg. Linksch stuur - Drie-punts ophanging van den motor - Dubbele ontsteking - Plane taire transmissie - Natte meervoudige platenkop peling - Thermosypfaon koeling Eenvoudige betrouwbare smering RUNABOUT f 1370. TOURING - 1450.- COUPE- 2015.- SEDAN 2 deuren - 2140 SEDAN 4 deuren - 2290.— Stalionsplein, Haarlem, Tel.11094 Draag sluitende kleeren Als ge drijfwerk gaat smeren. BOTERMARKT 12 Groote sorteering Karpetten, Tapijten, Linoleums, Vloerzeilen, Buffetten, Ta fels, Stoelen. Compleet Ameublement vanaf f45.Geheel handwerk Lage Prijzen Lage Prijzen WERKPLAATSEN: LANGE BOGAARDSTRAAT 15 Behangerij - Stoffeerden) - Bedden makerij Reparatie-Inrichting Het leggen van zeilen en hangen van gordijnen gratis Woensdagmiddag werd op de algemeene -begraaf plaats te Warnsveld 'het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Th. J. W. Wijnoidy Daniels, luitenant titulair ib.d. Een schat van bloemen bedekte de baar. Gespro ken werd door de heeren C. G. Daniels, Jhr, Mr. E. H. E. Teding van Berkhout en C. G. Ebens-, die allen het werkzame leven, en het mooie karakter van de ontslapene roemden. De oudste zoon, de heer Th, A. E. R. Wijnoidy 'Daniels, sprak mede namens de familie woorden van dank voor de groote belangstelling ondervonden, bij het over lijden en begraven van zijn vader LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN. ER WORDT ALLEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2