A. HOMMERSEN H. Hoogstraten ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ihaarlemsche bankvereeniging! VERRICHT ALLE BANKZAKEN FOTOGRAFISCH ATELIER „RICHE" LOGICA L. FABER ZN. CAHIERS 80 blz.t0.08 Nachtveiliglieiilstlieust - Controle FIRMA KUIPERS DAVIDS 20ste JAARGANG ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1926 No. 35 VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, /ERDENHOUT VOGELENZANG, SCHOTEN, SANTPOORT, ENZ. Bijkantoor BLOEMENDAAL, Bloemendaalscheweg 147 f ELEGTR. REPARATIE-INRICHTING van alle soorten Schoenen en Laarzen GARAGE F. STAPPERS 5 Gedempte Oude Gracht 40, Haarlem S lekl. Reparatie-inrichting. Expertise PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL. H. BLOM - KLEERMAKER Ruime keuze in ZelfbillderS, enz. OVERVEEN. ocxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx» Kantoor Raaks 13, Haarlem, Tel. 13880 HAARLEM Nassaulaan 4 Levering van le klas Maatwerk en prima ENGELSCHESTOFFEN RIDDERSTRAAT 6 - HAARLEM ABONNEMENTSPRIJS f 3.so per jaar. f 1.75 per hall jaar bij vooruitbetaling vóór 1 Januari of 1 Juli, na dien datum verhooging van f 0.15 incassokosten. Voorlndiêen 't Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 71/2 ct. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen DRUKKERIJ T. TIMMER, DE GENESTETWEG 23, BLOEMENDAAL REDACTIE EN ADMINISTRATIE TELEFOON 220O3 POSTGIRO 30785 ADVERTENTIËN: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder ot naast den tekst speciaal tarief imnniruT ai i c dami/7*i/cm j - - - ?elefEI34«1SHAAARLÈM VERGROOTINGEN EN REPRODUCTIES UCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJ (Nadruk verboden) Soms treft ons een uitspraak, die er op het eerste gezicht ongeloofwaardig uitziet en waarvan wij aanvankelijk denken, dat de schrijver haar onmogelijk in ernst zal kunnen hebben gemeend. Zoo kwam mij dezer dagen toevallig nogmaals een woord onder oogen van wijlen den bekenden hoogleeraar in de zedekunde, prof. I. J. de Bussy. „Een wijsgeerig stelsel, waarvan de lo gische orde en samenhang niets te wen- schen overlaten," aldus heeft deze fijne en diepzinnige denker in een zijner ge-; schriften gezegd, „heeft allicht minder j kans waar te zijn dan een stelsel, dat kreupel gaat, en waarvan de leemten en tegenstrijdigheden openbaar zijn. Want geestelijk hinken wij allen, en de tegen strijdigheid is in ons de meest voorkomen de consequentie." Een dergelijke uitspraak, en nog wel van een professor in de zedekunde, zal sommige lezers teleurstellen. Want bij al les, waarin zij allengs het vertrouwen ver loren hebben, is de logica hun eenige zeker heid gebleven. Men behoeft heusch geen hoogleeraar in de wijsbegeerte te zijn, om zich met de logi ca bezig te houden. De logica is wel de po pulairste der wetenschappen. Op straat komt men twee dienstmeisjes, die samen wandelen, voorbij. „Maar dat is toch logisch?!", beweert de eene met klem. En de andere beschouwt daarmee de zaak als afgedaan. „Nu ben je niet logisch!", verwijt de slagersjongen zijn vriend. En deze heeft daartegen niets in te brengen. De logica is de laatste uitkomst van elke gedachtenwisselingwanneer bij een der sprekers de logica „zoek" is, heeft zijn tegenstander gewonnen spel. Logica wenscht de rechtzinnige geloovige in de kerkleer en de uitlegging van de Heilige Schrift. Maakt het niet juist zijn gemoeds rust uit, dat er geen speld tusschen te krijgen is? Logica eischt de partijganger, die zweert bij zijn welomsloten systeem. Zijn niet zijn inzichten regelrecht af te leiden uit een paar grondbeginselen, waar op de theoretici en de propagandisten hun betoog steentje voor steentje hebben ge bouwd Wat van een wijsgeerig stelsel geldt, geldt eveneens van een politiek, een gods dienstig, een economisch systeemhet geldt van elke levenshouding en van elke wereld beschouwing van ons praktische zakendoen even goed als van onze ijle bespiegelin gen. Wat zal er van worden, zoo de grond slag van alles, de logica, wegvalt? Zou het mogelijk kunnen zijn, dat het onlogische even waar is als het logische? De geleerde, wiens woord ik aanhaalde, gaat verder zelfs dan deze ketterijhij acht logisch en onlogisch niet gelijkwaar dig, maar verheft het waarheidsgehalte van het onlogische ten koste der logica. Het onberispelijk stelsel van samenhang en orde immers heeft voor hem minder kans waar te zijn, dan een kreupel betoog vol leemten en tegenstrijdigheden. Dit is voor elk ordentelijk denker en voor elk ordentelijk mensch een verschrik kelijke gedachte. Maar het is ook weder in dit geval niet de vraag, of wij een ver schijnsel aangenaam vinden, maar of het verschijnsel juist is. En men behoeft nog maals geen professor in de wijsbegeerte te zijn, om te ontdekken, dat het volmaak te, het afgeronde, het welomslotene slechts in de verbeelding bestaat. Gemakshalve nemen wij het aan en als hulpmiddel bij onze beschouwingen en onze gevolgtrek kingen verleent het ons uitnemende dien sten^ doch werkelijkheid is het geenszins Wie heeft ooit een cirkel gezien of een bol? Zonder cirkel of bol zou de meetkun de onmogelijk zijn en de meetkunde heb ben we noodig. Zonder meetkunde geen huizen, geen 'bruggen, geen spoorbanen. Maar met dit al blijven bol en cirkel voort brengselen uit het rijk der verbeelding. Zelfs den knapsten teekenaar, die over een vaste hand beschikt, zal het niet ge lukken, een volmaakten cirkel te trekken. Wanneer wij zijn teekening onder het ver grootglas bekijken, is er altijd wel ergens een afwijking, en, zij deze nog zoo klein, zoodra de kromming der lijn niet volmaakt is, is het geen cirkel meer. En zou er wel ergens een bol zijn te vinden, die, onder 't vergrootglas bekeken, niet hier of daar een buts of een deuk vertoont? Zelfs de gladste biljartbal wordt, duizend maal ver groot, korrelig als een rotspartij uit de Karakorum. Een cirkel zonder afwijking, een bol zonder deuk, een boek zonder drukfout, een gelaat zonder onregelmatigheid, een regel zonder uitzondering, onmogelijk heden zijn het, even onwerkelijk als een betoog zonder tegenstrijdigheid. Wil dit zeggen, dat wij daarom alles er op moeten zetten, om onzen cirkel te mis- teekenen, onzen bol te deuken, ons boek ongecorrigeerd te laten, het scheeve ge laat den prijs der schoonheid toe te ken nen, alle regels los te laten en zoo tegen strijdig mogelijk te redeneeren? Een ge leerde, die dit bedoelde, zou door zijn ge leerdheid waarlijk tot razernij zijn ver vallen. Maar goed doen we, elkander te waar schuwen tegen een strengheid en strak heid, die de waarheid eerst wil erkennen, als alles sluit als een bus. Zulk een waar heid zou, gelijk eens gezegd is van den door Lycurgus ontworpen model-staat, „monsterachtig zijn door volmaaktheid." Zulk een waarheid 'blijft grauwe theorie, en houdt met de praktijk weinig verband. De vruchten,van den boom des levens zijn noodwendig onvolmaakt. Wie op Sinterklaasavond een appel krygt thuis gestuurd, zoo glanzend en gaaf, dat er geen vlekje of plekje aan is te ontdekken, /bijt daar niet in, want hij begrijpt, met een nagemaakte vrucht te zijn gefopt. De echte, sappige, voedzame appel kan nooit vlekkeloos zijn. Het vol maakt-sluitend logische systeem is onberis pelijk als een kunstbloem, maar evenals een kunstbloem geurloos en dood. Tegen het al te wel sluitende staan wij wantrouwend, want wij hebben te dikwijls ervaren, dat „het raadselvolle Leven spottend lacht met elk systeem." H. G. Cannegieter. KLEINE HOUTSTRAAT 10, TEL. 12896 Goncurr. prijzen en vlugge bediening CXXXXXXXXXXXXXXXXX30000000000000U Telefoon 14454 Onze plaatsgenoot, de heer S. P. Huizinga, ge diplomeerd 'werktuigbouwkundige der Middelbaar Technische school te Haarlem, is per 1 Sept. ge plaatst aan „Werkspoor" te Amsterdam, afd. „Suiker". In verband met het feit, dat de Christelijke Nat. Werkmansbond, afd. Bloemendaal op 10 October a.s. haar 25-jarig jubileum zal vieren, laten we 'hieronder een stukje geschiedenis dezer vereeni- ging volgen: Op 10 October 1901, werd op initiatief van Ds. J. A. van Leeuwen een vergadering belegd, om te trachten op te richten een afd. van de Chr. Nat. Werkmansbond te Bloemendaal. De heeren Hil- branider en O vermeer, voorzitter en secretaris van de afd. Haarlem waren aanwezig om inlichtingen te ^verstrekken. Op die vergadering werd Ds. van Leeuwen bij acclamatie als voorzitter benoemd, door de 35 personen, die als lid toetraden. 17 October werd besloten een voltallig bestuur te kiezen, bestaande uit 7 personen. Gekozen werden de heeren A. E. Beekman, secr.; Jac. Rookmaker, penningmeester; H. Hessels, A. Kolenbrander, H. Kemper en J. J. Huizinga. 14 November werd het concept-reglement van het ziekenfonds reeds be handeld en besloten vanaf 4 November te contri- bueeren, zoodat de afd. binnen een maand reeds een ziekenfonds had. Op de vergadering van 20 Maart 1902, werd op voorstel van H. Grootegoed, de mogelijkheid besproken om te komen tot op richting van een woningbouwvereeniging. Wat hiervan" d>e uitwerking is geweest, getuige de 18 wo-ningen van de afd. staande in de Boschlaan. De Bouwcommissie, bestaande uit de heeren J. A. van Leeuwen, Jac. Rookmaker, H. Hogenbirk, Verbindingsweg 59 a hoek Korte Kleverlaan J. Wallenburg, J. J. Huizinga, A. J. Tit en H. Grootegoed zijn met spoed aan het werk gegaan. Op de vergadering van 21 April 1904, werd be sloten over te gaan tot oprichting van een eigen 'begrafenisfonds met als voorloopig bestuur: J, A. van Leeuwen, voorzitter; Jac. Rookmaker, pen ningmeester; J. J. Huizinga, secretaris, H. Groote goed en Tweehuyzen, Dit fonds heeft zich thans uitgebreid tot 2200 leden. Het ledental der afd. klom gedurende haar be staan van 35 tot 72 leden. Bedankten meermalen leden, nieuwe leden traden ook steeds weer toe; slechts enkele leden ontvielen ons gedurende die 25 jaar door den dood. Door de 10 of 12 kortst bijwonende leden werd dan steeds de laatste eer bewezen, door den doode grafwaarts te dragen. Het 'bestuur der afd. heeft nog wel eens een wisseling ondergaan; wegens vertrek van den pen ningmeester Jac. Rookmaker, en later weer om gezondheidsredenen van den Heer J. P. van Leeu wen. Thans is het bestuur samengesteld als volgt; K. Koopman, voorzitter; J. J. 'Huizinga, secretaris; G. Hoffscbilag, 2de voorzitter; H. Kemper en W. K. L. IJzerman, penmningmeester; B. van 't Land, 2de secretaris; G. Hoffschlag, 2e voorzitter; H. Kemper en W. Fonteyne, commissarissen. Het boekjaar dat verzet is van October op 1 Januari, is reden dat het fe'est zal plaats hebben in de maand Januari 1927. Eere-voorzitter der Vereeniging is thans Ds. J. C. van Dijk en twee Eereleden zijn Ds, J. A, van Leeuwen, Emeritus-predikant te Heemstede em Dr. M. J. A. de Vrijer, predikant te Amsterdam, Een dame deed aangifte bij de politie, dat door ontsteken van vuurwerk door jongens op het feest terrein op den avond van Koninginnedag, eenige kleedimgstukken beschadigd waren, o.a. was een groot gat in haar mantel' gebrand. Naar aanleiding van dit voorval verzocht de Commissaris ons er op te wijzen, dat hij in den vervolge streng op zal treden tegen deze balda digheden, en ze onder geen enkele vorm meer ge- doogen zal. De gevaren aan dit soort vermaken is te groot (schrikken van paarden, gevaar van brandstichting, verstoren der orde, etc., etc.) 'zijn te groot, dan dat ze oogluikend toegestaan kunnen worden. Men zij dus gewaarschuwd! De vorige week brak bij den heer A". de Graaf, steenkolenhandelaar aan den Bloemendaalsche weg, een schoorsteenbrandje uit, dat zic'h aanvan kelijk ernstig aan liet zien. De brandweer werd dan ook gewaarschuwd, en de motorspuit was spoedig ter plaatse. De heieT de Graaf, die de blussching zelf ter hand genomen 'had, stelde op deze hulp geen prijs, zoodat de spuit onverrichter zake terug kon keeren. Inderdaad gelukte het na eenigen tijd met eigen krachten 'het vuur meester te worden. Een politieagent betrapte Zondagmiddag eenige jongens op heeterdaad, toen zij ruiten vernielde van een schuur op bet erf van een onbewoonde villa aan den Vijverweg. De belhamels werden meegenomen naar de poli tiepost van 'waar zij later door de ouders afge haald werden. En de schade Uit de Staids-Bditie van 31 Aug, knipten wij onderstaand artikel, 'dat geheel voor zich zeil spreekt, te meer, waar het voorkwam in het ter zake geheel neutraal 'blad „Het Vaderland DE ANNEXATIE VAN EEN DEEL VAN BLOEMENDAAL. „HANDS OFF". In „Het Vaderland" werd dezer dagen geschre ven over de annexatie-plannen, in het bijzonder voor zoover deze dé gemeente Bloemendaal be treffen. Het blad meent, dat het geen wonder kan hee- ten, dat het arme Haarlem 'begeerig kijkt naar bet rijke Bloemendaal. Maar, zegt het 'blad, al is dat menschelijk en begrijpelijk, daarom is deze milli- oenenrit nog niet gerechtvaardigd. En gelukkig heeft de vorige Regeering dat ingezien en het „groote plan" prijsgegeven, en in het tegenwoordi ge ontwerp, door Minister Kan van de vorige Re- Ged. Oude Gracht 64 Haarlem geering overgenomen, zal Bloemendaal er afkomen met 'bet verlies van een in vergelijking met het oorspronkelijk plan klein deel der gemeente, dat dan zou moeten dienen om Haarlem gelegenheid lot nieuwen aanbouw te geven. Maar dit alles heeft 'heelemaal geen zin, daar het grootste ge deelte van dit terrein bloembollenland is, waarvan bebouwing uiteraard hoogst ongewenscht zou zijn, terwijl het overige öf reeds bebouwd is, óf onmis baar voor de gemeente Bloemendaal ter verdere uitbreiding harer arbeiderswijken, ten opzichte waarvan Bloemendaal 'zijne taak op even conscien- tieuse als lofwaardige wijze vervult, zoodat als de annexatie tot stand mocht komen, dat gedeelte geheel 'bebouwd zal zijn. Wij hopen alsnog, dat wat Bloemendaal betreft öf de Minister op het voorgestelde terug zal ko men, öf de Kamer zal begrijpen, dat er geen enkele plausibele reden 'bestaat om de gemeente Bloe mendaal een stuk grondgebied af te nemen, een precedent, dat vérstrekkende gevolgen kan heb ben. Wij zijn zeker geen doctrinaire tegenstanders van elke samenvoeging van gemeenten of afstand van een gedeelte vein eene gemeente aan een andere. Dat kan zelfs eene noodzakelijke operatie wezen, vooral als de eene gemeente feitelijk op de andere parasiteert. Maar dat is met Bloemen daal allerminst het geval ten opzichte van Haar lem, veeleer zou men van het tegendeel kunnen spreken; er is haast geen werk van algemeen nut of van philantropie, of 'Haarlem wendt zich tot het kapitaalkrachtige Bloemendaal, dat zich dan waarlijk niet onbetuigd laat. En er is een zoo groot 'belang bij, dat de gemeente Bloemendaal, de ge meente van een onvergelijkelijk natuurschoon en van de mooie buitenplaatsen, zich zelve blijft, dat wij in deze met haast niet genoegzame kracht kun nen waarschuwen tegen den eersten stap inzake de annexatie, die op den duur, vooral nu 'Haarlem de Bloemendaalsche millioenen in de oogen steken, onvermijdelijk 'binnen afzienbaren tijd door een tweeden zal worden gevolgd. Zulks klemt te meer, daar bij aandachtige beschouwing der nieuwe grenzen ten duidelijkste blijkt, hoezeer de vorm der gemeente Bloemendaal onredelijk verminkt, en de verbinding van het noordelijk met het zui delijk deel zoo goed als verbroker, wordt. Onze strijd tegen die annexatie van een deel van Bloe mendaal is er een vóór het natuurschoon. Want men vergete toc'h niet dat niemand minder glebae adstrictus (aan zijnen grond gebonden) is dan de rij'ke der aarde. Gaat men het karakter van Bloe mendaal als gemeente der 'buitenplaatsen denatu- reeren, en blijft het streven van Haarlem om de eigenaars der buitenplaatsen tot hun belasting- object te maken, niets belet hun hun buitenplaats in andere gemeenten te vestigen, waar ze gewaar borgd zullen zijn tegen den „millioenenrit". Zoodat dit alles op dubbele teleurstelling zou uitkropen, de begeerde buit zou niet warden verkregen, en wij zouden eene van onze .mooiste gemeenten ver liezen. Ons advies is dus; hands off. Met Staatscourant No. 165 zijn verzonden de Statuten van de N.V. Ro-ozens Groothandel in Lamp-kappen en verlichtingsartikelen. Naar we vernemen zal Dr. Lens te Aerdenhout zijn practijk neerleggen, een tijding, die voor velen zeker een Jobstijding zal zijn. Als opvolger wordt genoemd Dr. Dippel, wiens tegenwoordige stand plaats Baambrugge is. 'Dr. Dippel, die zich zal vestigen in de woning van Dr, Lens, zal ook daar de apotheek blijven exploiteeren. Zaterdagavond kwam een 17 jarige motorrijder, toen hij met grooten snelheid op den Zeeweg reed, door onbekende oorzaak te vallen. Dr, Bekker uit Heemstede, die toevallig in de nabijheid was, con stateerde een gebroken enkel. Nadat hij een voor loopig verband gelegen had, kon het jongmensch per auto naar de Mariastichting vervoerd wordèn. Zondag kreeg een 14-jarige jongen bij het spelen in de duinen 'bij Kraantjelek, een veldflesch tegen het hoofd, waardoor hij bewusteloos neerviel. Dr Intensieve bewaking Bill ij k e tarieven OOOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX3 DAMES-en HEERENKLEER MAKERS - BONTWERKERS Naast de Nationale Bank TELEFOON 13309 Concurreerende priizen Vraagt onze UITGEBREIDE WINTER-COLLECTIE aan Bornwater verleende de eerste hulp. Per politie- brancard werd de jongen naar zijn woning te Haarlem vervoerd. Maandagmorgen is uit de keuken van een wo ning in Aerdenhout een gouden dameshorloge ont vreemd. Men vermoedt, 'dat de dader een zwerver is, die in de buurt gesignaleerd werd. Dinsdagavond omstreeks half zes, kwamen twee auto's op .den hoek van Julianalaan en Bloemen- d.aa''scheweg met elkaar in botsing. De eene auto werd zwaar, en de andere licht beschadigd. De passagier van eerst genoemd voertuig bekwam een gekneusd sleutelbeen. Vermoedelijk heeft de chauffeur van de wagen, die op den Bloemendaal scheweg r ed (de man was n.b. hardhoorend!) wel eenige schuld. Men schrijft ons; Ongeval, met gelukkigen alloop. Woensdagmiddag werd aan het Bloemendaalsche strand, nabij den Zeeweg, een 'badeT uit Amster dam plotseling in zee onwel. Groot gevaar be stond, dat hier een ernstig ongeluk zou gebeuren, toen op het juiste moment een badman in zee ging en het geluk had, .den dader veilig op 'het droge te brengen. Het slachtoffer was diep be wusteloos en had veel water binnengekregen, maar de 'badman, ijverig geholpen 'door de Bloemendaal sche Politie en leden der Reddingsbrigade, span den alle krachten in om verder onheil af le weren. Wat gelukkig, dat de hulpmiddelen der Bloemen daal® he Brigade zoo uitmuntend in orde zijn! Geneeskundige hulp was noodig, evenwel een telefoon, die 'hier zoo goe'd zou kunnen func- tionneeren, ontbreekt. Een moterrijder 'begaf zich ijlings naar Zandvoort, om medische 'hulp te halen. Bij aankomst van den Dokter bleek, gelukkig voor het slachtoffer, dat hij in dien tijd reeds voldoende bijgekomen was. y Hoeveel malen is niet van deskundige 'zijde de 'wensch'elijkhei'd bepleit van een telefonische aan sluiting? Dit geval bad een gelukkig verloop, doch er zijn reeds slachtoffers gevallen. Moeten zich eerst meer verdrmkingsgevallen voordoen? We vragen slechts! OOOOOOOOCXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCJOOOOOOOOOOOOOOOOOOO. ALGEMEEN BESLUIT. Warenwet). Groenten, vruchten, wortel- en knolgewassen, welke ook rauw door den mensch kunnen worden gebruikt, mogen, nadat zij geoogst, geplukt of ge rooid zijn, niet behandeld worden met water, het welk Burgemeester en Wethouders der gemeente, waarin het water zich bevindt, daarvoor onge schikt hebben verklaard. MELKBESLUIT (Warenwet). De melk, die de melkveehouder verkoopt, af levert of ten verkoop of ter aflevering in voor raad heeft, moet voldoen aan de volgende eischen: zij moet gewonnen zijn van melkvee, waarvan tijdens het melken de uiers en naaste omgeving daarvan niet verontreinigd zijn; op zindelijke wijze gemolken, bewaard en behandeld worden; on middellijk na het melken doelmatig gefiltreerd zijn; onmiddellijk na het melken uit den stal verwijderd zijn en in een stankvrije omgeving bewaard zijn. Melk, voor menschelijk gebruik bestemd, mag niet aikomstig zijn van dieren, die lijden aan: uierontsteking, darmontsteking, waarbij hevige diarihee optreedt; baarmoederontsteking, gepaard met herhaaldelijk optredende uitvloeiingen, tuber culose, waarbij de smetstof van deze ziekte wordt uitgescheiden (open tuberculose), wonden, waarbij de uier, de tepel of de melk met etter oi andere uit de wond aikomstige stollen ernstig verontrei nigd kunnen worden. lOOOOOOOOOOOOOCXKXlOOOOOOOCXXXlOCXXKXXXDCXXXXXXXJOCJOOOOOOOOOOOOCXDOOOO VIOLEN, ALTEN, CELLO'S Speciaal Oude Meester Instrumenten Pirastro Snaren „STIMMGABEL"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 1