HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING H. Hoogstraten ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VERRICHT ALLE BANKZAKEN HET EMMERTJE L. FABER ZN. Nachtveiligheidsdienst - Controle FIRMA KUIPERS DAVIDS 20ste JAARGANG ZATERDAG 9 OCTOBER 1926 No. 40 VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, /ERDENHOUT VOGELENZANG, SCHOTEN, SANTPOORT, ENZ. Bijkantoor BLOEMENDAAL, Bloemendaalscheweg 147 PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL STAPPERS S S GARAGE F. Gedempte Oude Gracht 40, Haarlem S le kl. Reparatie-inrichting. Expertise S OVERVEEN. ELEGTR. REPARATIE'INRIGHTING van alle soorten Schoenen en Laarzen AERDENHOUT. UIT ANDERE GEMEENTEN. Kantoor Raaks 13, Haarlem, Tel. 13880 HAARLEM Nassaulaan 4 Levering van le klas Maatwerk en prima ENGELSGHESTOFFEN RIDDERSTRAAT 6 - HAARLEM ABONNEMENTSPRIJS f 3.50 per jaar, f 1.75 per half jaar bij vooruitbetaling vóór 1 Januari of 1 Juli, na dien datum verhooging van f 0.15 incassokosten. Voor Indiè en 't Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 71/5 ct. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ T. TIMMER, DE GENESTETWEG 23, BLOEMENDAAL TELEFOON 220O3 POSTGIRO 30785 ADVERTENTIÊN: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst speciaal tarief (Nadruk verboden) Eenige jaren geleden wandelde een vrouw door een der parken van Rome, toen haar aandacht getrokken werd door een aardig tafereel. Een kind van zoowat an derhalf jaar was bezig met zijn schop een emmertje te vullen. Zoo was het kind in zijn werk verdiept, dat het zich niet stoor de aan de aansporingen van de kinder meid, die het tijd vond, naar huis te gaan. Ten slotte ongeduldig geworden, zette het meisje het kind in den kinderwagen, vulde zelf het emmertje met zand en reikte dit het kind aan, in de overtuiging, dat het nu zijn zin had, en rustig zich naar huis zou laten rijden. Maar het kind ging hevig te keer, als ware hem het grootste onrecht aange daan. Plotseling begreep de toeschouw ster, die een kindervriendin was, waardoor de kleine zich zoo verongelijkt toonde. Zijn verzet sproot voort uit het besef, dat het kindermeisje zijn wenschen heelemaal niet begrepen had. Het was niet de volle emmer, dien het kind verlangde, het be geerde de werkzaamheid te verrichten van het vullen. Het was de bekoring van deze werkzaamheid, welke zooeven nog zijn ge zichtje van voldoening had doen stralen. De vrouw, die dit schouwspel had gade geslagen, had hiermee een ontdekking ge daan, die tot grondslag zou worden van een opvoedingsstelsel, dat haar wereldbe roemd maken zou. Want wie heeft thans niet van Maria Montessori gehoord en van haar stelsel, dat gebouwd is op het begin sel, dat opvoeding geen hulp mag zijn en dat de zelfstandigheid by zoeken en wer ken de ontwikkeling van het kind bepaalt De geschiedenis van het emmertje is ook ten opzichte van volwassenen leer zaam. Want allen gelijken wij op dat kind. Als een kind van anderhalf jaar besef ge noeg had, om zich te verdiepen in de drijf veer van zijn daad, zou het ongetwijfeld van meening zijn, dat het zand schepte met het doel den emmer te vullen. Zoodra de emmer vol was, was zijn doel bereikt en zijn arbeid gedaan. Bevredigd zou hij de uitkomst aanschouwen. 0ok de kindermeid meende, dat de ge vulde emmer het doel was van den ijver, waarmee haar beschermeling zich af matte. Is een gevulde emmer het doel, dan doet het er niet toe, hoe de emmer vol komt. Zij dacht dus het kind te helpen, door dien emmer in zijn plaats te vullen. De gemelijkheid en het verzet van het kind hadden haar moeten doen begrijpen, dat het het kind heelemaal niet om dien emmer vol zand was te doen, maar uit sluitend om een emmer met zand, dat hij zelf had geschept. Het doel van zijn willen en wenschen was de bezigheid en niet de met de bezigheid te bereiken uitkomst. Wij allen zijn, ieder op onze beurt, even eens bezig onzen emmer te vullen. En ook wij meenen, dat het ons om het zand is te doen. Dit zand ziet er weliswaar heel verschillend uit, al naarmate onze persoon lijkheden en onze omstandigheden en der halve ook onze wenschen en verlangens zich van elkaar onderscheiden. De mees ten onzer scheppen geld en trachten daar mee hun emmer te vullen; ze zwoegen even hard, al ziet voor den een de emmer er uit als een brandkast en heeft hij bij den ander den vorm van een bescheiden huis- houdbeursje. Sommigen onzer scheppen iets anders; zij verzamelen reputatie en roem en wer ken zich in 't zweet voor hun mand met getuigschriften, eereblijken of goede re censies. Enkelen houden er de liefhebberij op na, zooveel mogelijk kennissen te heb ben; zij knoopen betrekkingen aan links en rechts en genieten, wanneer gaande weg de kring hunner vrienden zich uit breidt. Weer anderen zoeken het in liefdes verhoudingen, wetenschappelijke ontdek kingen,^ technische vindingen, ja, wat is cr al niet, waarmee menschen hun leven trachten te vullen! Maar wanneer wij een kennis hebben, die oude munten of postzegels of raritei ten verzamelt, weten wij allen wel, dat we dezen liefhebber geen pleizier zouden doen, zoo we hem op zy'n verjaardag een complete verzameling cadeau gaven. Dan was de aardigheid er af. De waarde van een verzameling ligt in het zelf verzame len en tenslotte is het doel niet een boek vol postzegels of een kast vol voorwerpen, evenmin als voor het kind die emmer vol zand het doel bleek te zijn. Doel is de bezigheid, die het verzamelen meebrengt, de inspanning, het overwinnen van moei lijkheden, de vreugde over eigen kracht en eigen vernuft. Daarom is het winnen van een prijs uit de loterij of het verkrijgen van een erfe nis vaak een betrekkelijk genot. Het valt niet ieder gemakkelijk, de honderdduizend te verteren of van zijn renten te leven. Misschien zouden wij het schielijker lee- ren dan we vermoeden, maar of dit voor ons inzicht zou pleiten, staat te bezien. Wij hebben langer gelegenheid gehad, ons aan den schijn te vergapen dan het ander- halfjarig kind, dat nog zoo heftig te keer ging tegen de hulpvaardige kindermeid, die door de vervulling van zijn wenschen hem de gelegenheid benam tot datgene, wat voor elk normaal wezen eerste levens- vereischte is: bezig te zijn. Hoe gelukkig is het toch ingericht, dat er op elke loterij maar één honderddui zend is en dat erftantes even zeldzaam zijn als de neef uit Amerika! We morren wel eens over de weinige hulpvaardigheid onder de menschen, maar als ze allen hulp vaardig waren op de wijze van het kin dermeisje, zou de wereld nog onbarmhar tiger zijn geworden dan thans. Wat is rijkdom waard zonder inspan ning wat een goede naam zonder verdien sten; wat liefde of vriendschap, door de fortuin in den schoot geworpen? Bezit, waarvoor niet behoeft te worden gestre den, stelt niemand op prijs en wanneer hij het wel op prijs stelt, toont hij zich kortzichtiger dan een kind van anderhalf jaar. We benijden ze wel eens, die volwas sen gelukskinderen, voor wie het lot het emmertje heeft gevuld, terwijl zij er rus tig naar keken. Maar wie hun vertrouwde wordt, ontstelt weldra van de leegte, de verveling, de wanhoop in deze levens, die hun voornaamste beteekenis hebben ver loren, nu hun het eigenlijk doel is ont nomen: de bezigheid met een veronder stelde uitkomst in 't zicht. Als vooruitzicht hebben wij ze noodig de dingen, waarvoor we heeten te werken. Maar ons doel zijn ze niet. Ons doel is de bezigheid zelf. Niet om de uitkomst stel len wij onze taak; om onze taak stellen wij de uitkomst. De beteekenis van bezit ligt in de gelegenheid, welke het ons ver schaft om te streven. Wat het kind Montessori leerde, wist Multatuli reeds, toen hij Havelaar tot de hoofden van Lebak zeggen liet: „Want niet in het snijden der padie is de vreugde: de vreugde is in het snijden der padie die men geplant heeft. En de ziel des men scheen groeit niet van het loon, maar van den arbeid die het loon verdient." H. G. Cannegieter. Vrijdagavond omstreeks half elf vervoegde zich aan de politiepost alhier een Duitscher, die om onderdak vroeg. De man bleek afkomstig te zijn uit Münc'hen. Hij was tuinman van zijn vak, en verklaarde in Duitsch- land' geen werk te kunnen vinden. Gedeeltelijk te voet, gedeeltelijk door het meerijden met auto's, was hij Vrijdagmiddag tot Apeldoorn afgezakt, waar een der vrachtauto's der Bloemendaalsche sleepersfirma H. en iB. klaar stond, om de terug reis naar hier te aanvaarden. 'Hoewel t plan van den vreemdeling was naar Rotterdam te gaan, om daar emplooi op een boot te krijgen, reed hij meer mee naar Haarlem, welke plaats hij wel eens „de bloemenstad" had hooren noemen, en waar hij dus, dacht hij, wel werk zou vinden. Daar hij slechts 1 Mark 30 pf. op zak had, bracht de chauffeur hem maar naar de politiepost aan de Kleverlaan. Den volgenden morgen is hij op transport gesteld naar Zevenaar, en daar weer over de grens gezet, zijnde een buitenlander, zonder middelen van be staan. Telefoon 14454 De eerste werkzaamheden zijn aangevangen, om den hoek RijperwegBloemendaalscheweg te ver beteren. Een groote strooi van het aangrenzende bouwterrein zal bij den w.g gevoegd worden. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der Bloemendaalsche Reddings Brigade werd besloten, in het winterseizoen te oefenen in Stoop's Bad, de eene week Dinsdags van 78, d'e andere week 's Maandags van 910 uur. Voorts zullen pogingen in het werk gesteld worden een verbandcursus te houden, open te stellen voor leden der Vrijwillige Brandweer en die van de B.R.B. Onze vroegere plaatsgenoote, Mevr. Joy Mac Arden heeft Woensdagavond met groot succes de rol van „Elza" uit de opera „Lohengrin" vertolkt. Deze opera werd opgevoerd in de Stads-schouw- burg te Haarlem door de „Co-opera-tie". P.E.N. Tot opvolger als Secretaris der Directie van 'het P.E.N. van den heer mr. dr. Graaf van Lynden werd door Gedeputeerde Staten benoemd de heer mr. W. Snellen, wonende Hooge Duin en Daalsc'heweg 14 alhier. De beer Snellen was reeds te voren aan het bedrijf verbonden. Maandag werd op den hoek JulianalaanWil- helminalaan door een vrachtauto bij het achter uit rijden, een paal der elec. straatverlichting, omver gereden. OOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX3 KLEINE HOUTSTRAAT 10, TEL. 12896 Goncurr. prijzen en vlugge bediening CXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX» Wij hebben nu de beide meeningen tegen over elkaar gesteld. Aan ons is het niet om te heslissen of de drank al of niet in het spel was. Dit be hoort tot de competentie van den heer Off. van Justitie, wiens uitspraak we af zullen moeten wachten, om een definitieve conclusie te trekken. Door de politie werden Her kinderen van 611 jaar aangehouden, die uit een in aanbouw zijnd huis alle versche stopverf uit de raamsponningen gepeuterd hadden. Door de Haarlemsche politie werd van Maan dag op Dinsdag nacht om twee uur een minder jarig meisje naar het politie-bureau te Overveen geleid. Het meisje werd aangetroffen op het Hout plein te Haarlem. Door de zorgen der Bloemendaalsche politie werd het kind naar haar ouders te Vogelenzang gebracht. Met ingang van 2 October is aan de O.L.-school als tijdelijk onderwijzeres benoemd mej. Fr. van Nop te Haarlem. Mej. van Nop zal haar functie waarnamen, tot een definitieve leerkracht be noemd' zal zijn. Woensdagavond werd geveild' het café „het Room- huis" met bovenwoning en een winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning, gelegen naast „het Roomhuis". De veiling, die geschiedde ten overstaan van Notaris J. 'H. Wildervanck de Blécourt, had het volgende resultaat. Perceel I. Het van oudsbekende café „het Room'huis" met bovenwoning, 37.600.E. v. Leeuwen. 'Perceel II. Een winkelhuis met afznderlijke bovenwoning, naast perceel I, 16.600.A. Blitz q.q. i j I 1 j Volgens de heer de B,, die de vorige week Zondag het auto-ongeluk had op de Elswoutslaan, verkeerde hij niet onder den invloed van sterken drank, zooals in ons bericht werd vermeld. Hij wees daarbij op een verklaring van Dr. Lens, welke verklaring, opgenomen in de Stads-Editie als volgt luidde:' Naar aanleiding van ons vorig bericht over de aanrijding op de Elswoutslaan te Overveen, waarbij we vermeldden, dat de politie van Bloemendaal had' vastgesteld, dat de chauffeur onder den invloed van sterken drank zou zijn geweest, deelt Dr. Lens, die in den avond van 26 Sept. den gewonden chauf feur heeft verbonden ons mede, dat hiervan geen sprake is. 'Noch aan zijn woorden, noch aan zijn 'handelingen, noch aan de reuk van zijn adem heeft de dokter invloed van alcohol kunnen con- stateeren. Waar wij ons desbetreffend bericht ontleend hebben aan het officiëele politic-rapport, waarin de gewraakte bewering aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, hebben wij ons nog eens tot den commissaris van politie gewend om nadere inlichtingen. De heer Heemstra wenscht van het rapport geen enkel woord terug te nemen. In het proces-verbaal over hel ongeval, dat dezer dagen met de noodige bijlagen is verzonden naar den heer Officier van Justitie, staat het feit, thans gebaseerd op diverse getuigenverklaringen, nog eens omschreven. Voorts weer d'e commissaris er ons met nadruk op, dat het ongeluk gebeurde 's avonds 5.23, en dat de heer de B. zich eerst om half negen, dus drie uur daarna, door dr. Lens liet verbinden. Vrijdagmiddag twee uur werd de Bazar op Els- wout met klokgelui geopend. En nadat Ds. van Dijk een welkomst-rede uitge sproken had, kon de verkoop onmiddellijk een aanvang nemen. Lang behoefden de standhoudsters (en'of hou ders) niet op klanten te wachten: de animo was direct al bijzonder groot, waar wat meer zegt, dit verblijdende verschijnsel is gebleven tot Zaterdag avond', toen de overgebleven artikelen (enkele afdeelingen zijn meerder malen bijgevuld) op Ame- rikaansc'he wijze verkocht werden. De Oranjerie, die in drie zalen verdeeld was, zag er smaakvol uit. Door welwillende medewer king was een uitstekend geheel verkregen. Plan ten- en tapijtversieringen gaven een feestelijk cachet aan het 'tuinhuis-interieur, en de gemoede lijke 'bedrijvigheid1, welke er heersc'hte, 'bracht het gros der bezoekers in een het 'doel 'bevordelijke (lees koopzuchtige!) stemming. Behoeft het dus te verwonderen, dat de loten voor de „groote" loterij reeds Zaterdag voor den middag zoo goed als verkocht waren? Dat de zil verstand Zaterdagmorgen wegens afwezigheid van artikelen gesloten bleef? Dat de lieftallige Zeeuw- sche hulp moest hebben om haar zoete producten uit de „Luctor et Emergo"-provincie aan den man (maar meest aan 'd'e vrouw) te brengen? Dat de smakelijk uiziende fruit-rotonde telkens aanvul ling verlangde uit den geduldig-gevende „Elswout- boomgaard"? Dat de druk-kakelend'e kippen el kaar hun nood klaagden: we kunnen jhet haast niet meer bijhouden! (ze bedoelden het eier leg gen). Dat de ijverige verkoopsters van lingeries en baby-kleertjes 'hun verkoop-woede op intense wij ze bot konden vieren? Endat Ds. van Dijk elk uur zijn kas met belangrijke bedragen zag toenemen? Of de bazar nu geslaagd is? Het antwoord kan in bovenstaande regelen zonder moeite gevonden worden. I 1 I Uit gegoeden bron vernemen we, dat d'e netto opbrengst niet onder 7800.zal blijven. Voor waar, een succes, 'dat het comité zich ongetwijfeld ,zóó groot niet voorgesteld zal hebben. Üe inrichting der Nieuwe Nederl. Herv. Kerk aan d'e Rampenlaan zal er wel bij varen, en dit was immers de opzet! Het comité kan met groote voldoening op haar werk terugzien. De uitslag van de groote verloting is de volgende: 3 clectr. broodrooster. 333 'ham. 25 mandoline. 354 kabouterkamer. 45 citer. 363 poppekamer. 105 theeblad. 370 schilderij (hondjes) 137 pop. 423 citer met pianola. 206 rijwiel. 406 kussen. 276 rijwiellamp. 438 schilderijtje. 299 groot schilderij. 470 theewarmer. De prijzen kunnen worden afgehaald aan 'het kantoor van den rentmeester van Elswout, Els woutslaan, Overveen. Er heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren prof. dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, prof. dr. H. T. 'de Graaf, prof. dr. H. IJ. Groenewegen, dr. A. H. Haentjens, prof. mr. R. Kra nenburg, prof. mr. dr. Leo Polak, mr. Gerbert Schol ten, prof. dr. Albert Veweij en J. S. Bartstra, Zon- nelaan 49, Heemstede, giro No. 46023 (Haarlem), met het doel Dr. J. D. Bierens de Haan, die den 14en Oct. a.s. zijn zestigsten verjaardag hoopt te vieren, een huldeblijk aan te bieden. Penningmeester is de heer J. S. Bartstra, die gaarne bijdrage in ontvangst zal nemen. Tentoonstelling van Beeldhouwwerken te Haarlem. In het museum van Kunstnijverheid te Haarlem wordt een tentoonstelling gehouden van 3 Octo ber24 October van beeldhouwwerken van leden van den.Ned. Kring van Beeldhouwers in samen werking met de vereeniging „Kunst aan het Volk". Waar de beeldhouwersvereeniging bijna uitsluitend de drie hoofdsteden van ons land, Amsterdam, Intensieve bewaking Bill ij k e tarieven DAMES-en HEERENKLEER MAKERS - BONTWERKERS Naast de Nationale Bank TELEFOON 13309 Concurreerende prijzen Vraagt onze UITGEBREIDE WINTER-COLLECTIE aan Rotterdam en Den Haag betrekt in haar werk zaamheden, daar economische factoren 'haar dwin gen een beperkt aantal plaatsen te bezoeken, mag het voor 'Haarlem tot een eer gerekend worden binnen 'haar veste deze collectie beeldhouwwerken tijdelijk te huisvesten, en wel in het Koninklijke ge bouw, om zijn ruimte zoo bij uitstek geschikt voor het tentoonstellen van sculptuur. Want sculptuur eischt om haar stoere voordracht vooral ruimte. Het mag daarom te betreuren heeten, dat een der gelijk grootsch gebouw aan de kunst wordt ont trokken, die hier een waardig tehuis zou kunnen hebben. Waardiger wellicht voor 'haar, dan voor een 3 of 4-tal jaarlijksche vergaderingen van de Provinciale Staten. Deze tentoonstelling geeft min of meer een al- gemeenen indruk van wat er op sculpturaal gebied in Nederland gepresteerd wordt, en mogen we een ander symbool ontwaren, dan het wijzen op het voortleven na den dood in Bolle's betonnen be graafplaats-beeld, als centraal-figuur dezer ten toonstelling geplaatst, dan is het dit: Dat we hier in voor de sculptuur zelve een herrijzenis zien. Want nieuw opgevat in strakke lijnen en vlakken naar hoven gericht is hierdoor zeker op grootsche monumentale wijze een nieuwe richting aange geven, waarin 'het verticalisme domineert en dit beeld zijn belangrijkheid geeft. Plaatsen we hier naast een ander beeld, „De Kus" van Chabot in teakhout gesneden, achter in de zaal geplaatst, dan is in deze aardsche liefde wel sterk in hori zontale richting gestreefd, waardoor zoo sterk is uitgedrukt een geheel andere essentiëele bedoe ling 'tegen gesteld aan het 'bovenaardsche. Wanneer men zoo de plastiek bekijkt in haar vormen en lijnen en richtingen, zal men spoediger het essen tiëele benaderen. Laat men zich niet afschrikken door vierkante vormen als „De Dame", van dezelf den beeldhouwer, in de middenzaal opgesteld. Pijnigt zich niet af, hoe dit mogelijk is, maar ziet eerst en vooral het zuiver stapelen van mas sa's in d'e ruimte, dan erkent men vooral het plastische. Met een beetje intellect volgt men spoedig dié vormen die het type „Dame" benade ren moet. Vergeet ook niet dat het plastische een voorname eisdh der sculptuur is, iets wat eeuwen lang in ons land werd verwaarloosd en eerst thans zich doet gelden in de nieuwe beeldhouwkunst. Chabot is thans verder in zijn ontwikkeling ge gaan en in de middenzaal zijn nieuwe uitingen te zien van het ronde, volumineuse meer synthetische werk zooals het meisje in dat donkere prachtige ebbenhout, waarin zoo gevoelig is uitgedrukt het 'heenturen naar de verte als een verlangen. Hoe logisch is bijv. de tors uit het pokhout gesneden. Hoe roerend het relief in het harde lassiehout van moeder en kind en de Peinzende die achter in de zaal zijn geplaatst, welke echter nog te picturaal zijn opgevat, een eigenschap die nog te zeer onze sculptuur verontrust. En als ge soms mocht meenen, zooals dikwijls wordt beweerd, dat Chabot het niet anders kan, doelende op het maken van ge wone academische modelstudies, dan beziet men zijn vroegere kop van een stoker, die zoo raak en expressief geteekend is in een naturalistische stijl. Wanneer men de andere belangrijke werken be schouwt, om maar enkelen te noemen, ingezonden door de beeldhouwers Altorf, Andriessen, mej. van Hall, Gijs Jacobs van den 'Hof, Jansen van Galen, Klinkenberg, Theo van Reyn, Termote, Trapman, Vos, van der Winkel, enz., dan beweegt onze sculptuur zich tusschen de natuurgetrouwe stu dies van Mej. Vaillant en de abstracties van Cha bot. Evenzoovele richtingen waarmede de samen- laving-zelve is samengesteld. Een verscheuring zeker van ons geslacht, maar al zoekend ontwaren we toch lichtpunten, wijzend naar verre horizonten. Men verzuime dus niet deze hoopvolle tentoon stelling te bezoeken. X. VIOLEN, ALTEN, CELLO'S Speciaal Oude Meester Instrumenten Pirastro Snaren „STIMMGABEL"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 1