ALGEMEEN NIEUWS- El /DVERTENTIEBLAD HAARLEMSCHE BANKVEREEN!GING VERRICHT ALLE BANKZAKEN I „RCHE FOTO ART" BEMOEIZUCHT L. FABERc ZN. FIRMA KUIPERS DAVIDS Nachtveiligheitlsilieiist- Controle H. Hoogstraten 20ste JAARGANG ZATERDAG 23T0BER 1926 No. 42 VOOR BLOEMENDAAL, OEREEN, /ERDENHOUT VOGELENZANG, SCHOTN, SANTPOORT, ENZ. BIJKANTOOR VOOR ADVERTENTIES: ADVERTENTIEBUEAU D. Y. ALTA, NASSAULAAN 78, HAARLEM Bijkantoor BLOEMENDAAL, Bloemendaalscheweg 147 ELEGTR. REPARATIfNRICHTING van alle soorten Schoen en Laarzen GARAGE F. STAPPERS Gedempte Oude Gracht 40, Haarlem S le kl. Reparatie-inrichting. Expertise HAARLEM Nassaulaan 4 Levering van le klas Maatwerk en prima ENGELSCHE STOFFEN PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL. Intensieve bewaking Bill ij k e tarieven OVERVEEN. RIDDERSTRAAT 6 - HAARLEM ABONNEMENTSPRIJS f 3.50 per jaar, f j.75 per hall jaar bij vooruitbetaling vóór l Januari of 1 Juli, na dien datum verhooging van f 0.15 incassokosten. Voor Indiëen "t Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 7>/2 ct. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ T. TlllMl, DE GENESTETWEG 23, BLOEMENDAAL POSTGIRO 30785 TELEFOON 220O3 ADVERTENTIËN: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst speciaal tarief i GR. HOUTSTR. 169 TEL. 13472 HAARLEM Sravuredruk specil geprepareerd voor SVederlandsch Qost-Jndië (Nadruk verboden) Bemoeizucht is onder de ondeugden wel degene, die zich het best te verbloemen weet. Haar slachtoffers beseffen zelf niet, aan welke kwaal ze lijden en wakkeren deze aan, terwijl zij te goeder trouw mee- nen, allerlei deugden aan te kweeken. Be moeizucht dient zich aan als belangstel ling, hulpvaardigheid, naastenliefde, ge loofsijver, maatschappelijk hulpbetoon. Wanneer wij al die welwillende medemen- schen, die zich zoo afsloven voor het heil hunner naasten, eens tot het bewustzijn van hun diepste beweegredenen konden brengen, zou blijken, hoeveel hunner met hun zorg voor anderen ten slotte niets an ders bedoelen dan de bevrediging van eigen ij delheid. Zij willen hun naasten beschaven, ver edelen, omhoog heffen, maar de toets steen, dien zij bij hun menschlievend stre ven gebruiken, is hun eigen persoonlijke gesteldheid. In hun eigen opvattingen en gedragingen meenen zij den maatstaf te bezitten, waaraan zij iedereen kunnen meten. Wat zij als levenstaak meenen te moeten vervullen, is: alle anderen aan hen zelf gelijk maken. Zij zijn in eigen oogen het voorbeeld, het model, dat algemeene navolging verdient. Het geloof is hun ge loof, de zedelijkheid hun zedelijkheid, de waarheid hun waarheid. En omdat liet /.uik een voorrecht is, het geloof en de zedelijk heid en de waarheid te bezitten, zouden zij het zelfzuchtig vinden, dit kostelijk bezit voor zich te behouden. Wat zij ge nieten, willen ze ook anderen doen genie ten en daarom sloven zij zich uit, ook die anderen voor hun geloof te winnen, tot hun zedelijk peil op te heffen, van hun waarheid te overtuigen. En zij voelen zich diep gekrenkt zoo er onder "hun medemen- schen zijn, die hun goedbedoeld geschenk niet erkentelijk aanvaarden, doch hun verzoeke met rust te worden gelaten. Wat zou de drijfveer zijn van zooveel verbloemde bemoeizucht in onze men- schengemeenschap Ik sluit de gedachte aan ware hulpvaardigheid niet ten eenen male uit; er leeft inderdaad in ons allen behoefte om wel te doen en gelukkig te maken. Maar zoolang onze weldadigheid zich niet volkomen heeft vrijgemaakt van elke zelfzuchtige bijgedachte, kan zij den naaste meer kwaad doen dan goed. De ware naastenliefde is zelfverlooche ning en zelfverloochening beteekenc niet slechts terzijdestelling van eigen be langen, maar eveneens terzijdestelling van eigen opvattingen en inzichten. Wie den naaste zuiver liefheeft, zal be ginnen met hem het recht toe te kennen, dat hij zelf als het alleeerste en allerhoog ste menschenrecht heeft leeren ervaren: 'het bezit van een eigen karakter, een eigen persoonlijkheid, een eigen levens houding en een eigen levensinzicht. Anderen hebben hierop even goed recht als hij en wie zegt hem, dat hun geloofs overtuiging, hun leefwijze, hun wereldbe schouwing juist dezelfde moet zijn als de zijne? Wie een bloem lief heeft, zal dio bloem niet willen vervormen tot een voor allen geldend model; dit zou immers zijn: de bloem verminken. Wie een bloem liefheeft, zal alles doen, wat kan dienen om haar tot volle ontwikkeling te bren gen. Hij zal haar lucht geven en licht en volle vrijheid van beweging en het zal hem verheugen, zoo mede door zijn goede zor gen de roos een prachtige roos en de lelie een forsche lelie wordt. Hij zal zich in roos en lelie verlustigen, ook al gelijken roos en lelie even weinig op elkaar als zij op hem gelijken. Hoe licht worden wij toch slachtoffer van zelfbedrog! Want dezelfde goedharti ge dame, die haar bloemen zoo zorgvuldig behandelt, dat elk naar haar aard en groeiwijze zich kan ontwikkelen, past haar raenschlievendheid toe volgens één alge meen voorschrift, waarbij al haar bescher melingen zich moeten voegen naar haar ge loof, haar leefwijze en haar waarheid. Dus kweekt deze liefhebster van prachti ge en volop ontwikkelde bloemen vermink te menschenzielen. Want de verscheiden heid onder de menschen zou, zoo men ze als bloemen behandelde, nog oneindig veel rijker dan die van bloemen zijn. Waarom dan van menschen geëischt, dat zij allen zich voegen naar hetzelfde model Bemoeizuchtige naastenliefde cijfert zichzelf niet weg, maar dringt zichzelf op den voorgrond. Zij vindt zichzelf zoo be langrijk, dat ze voor de belichaming van haar denkbeelden en levensgewoonten één lichaamsgestalte geenszins voldoende vindt. Zij tracht steeds meer lichamen te verzamelen, om die te stempelen met haar eigen merk, zoodat haar leven zich uitbreidt tot een veeleenheid van levens. Bemoeizuchtige naastenliefde is imperia listisch zij tracht eigen rijk uit te breiden tot een wereldrijk en doet dit ten koste van het zelfstandig karakter der overige rijken. Vaak is deze heerschzucht, die kracht gelijkt, teeken van zwakheid. Wie zelf vertrouwen mist, acht zich gesteund, zoo hij eigen meening en leefwijze rondom zich herhaald ziet. Zoo tracht de bemoei zuchtige onder het mom van hulpvaardig heid rondom zich heen een cordon te ver zamelen van menschen, die gelooven en leven net eender als hij. Door zijn geloof en zijn opvatting met aplomb op te drin gen, tracht hij zichzelf de zekerheid te VPVSiifVhaf f**n horrr li -R UIILIXTHPirr Onder voorwendsel, anderen te overtui gen, overtuigt hij zichzelf. Wanend voor het zieleheil zijner naasten te zorgen, zorgt hij voor eigen heil. Ware naastenliefde is gespeend van be moeizucht. Wil dit zeggen, dat zij, die zich het minst met hun naasten bemoeien, het het best met hun naasten meenen? Het hangt er van af, hoe men zich met zijn naasten bemoeit. Men moet hen in staat stellen, profijt te trekken van het geen men zelf heeft en van hetgeen men zelf is. Maar zij dienen zelf onze levens schatten elk naar hun aard te verwerken. Aan hen blijft voorbehouden, de slotsom te trekken uit onzen raad en ons voorbeeld. Of, gelijk een wijs man van den opvoeder gezegd heeft: Hij moet zijn pupillen van bloesems voorzien, waaruit dezen honig halen. Maar zij moeten den honig zelf be reiden. H. G. Cannegieter. OCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJOO KLEINE HOUTSTRAAT TEL. 12806 a Goncurr. prijzen en vl ge bediening Q OOOOCOCXXXXXXXXMOOCMOOOQOOOOOO J Telefoon 14454 (Het personeel van „de Rij bood zijn meester een fraai gedreven bureaular aan. De beer Kra mer, secretaris van den heeStoop, voerde daar bij het woord, en 'bracht em hulde, voor 't vele, dat steeds voor 'het psoneel gedaan werd. Als een bewijs, hoe de ederzijdsche verhou ding is moge dienen, dat deleer Stoop, den heer Kramer antwoordende, zijn anhef „Geachte aan wezigen", verbeterde in: „Nïn hooggeachte aan wezigen." Van zijn kinderen ontving p jubilaris een schil derij, voorstellende een gezict op Dordrecht, ver vaardigd door den kunstschiler Tholen. De receptie, die van 3 tot uur gehouden werd, was buitengewoon druk bezcht. In het gedenkboek „de Rp" werden meer dan zestig hanteekeningen geplatst. Onid'er de be zoekers merkten we o.a. opide heer J. Nierihuijs (die pas zijn negentigste vrjaardag vierde) be stuurders van de Dordtsch^ Petroleum Industrie Mij., van de Oost-Borneo Mi., Kennemer Lyceum, enz., enz. y Meer dan 30 hloemstukktn werden binnenge bracht o.a. van de Waterratten, H.P.C., Bloemen- daalsch Gemengdkoor, het Vaderland getrouw, Moeria Tras, de Hoogovens Voorts kwamen stapels schriftelijke gelukwen- schen binnen in velerlei vorm. Hieronder was er een van den heer Deterdiufi. Directeur dor Konink- 117L T-. D 1 - Indische petroleum-industrie." Na afloop der receptie vereenigde de familie leden zich aan een intiem familie-diner, waarmede de feestdag besloten werid'. binnen 14 dagen na de bloei en zeer ingenomen te zijn met het effect, doch als bezwaar te voelen, dat op zwaar dragende takken de vruchten klein van stuk werden, omdat de 'boomen minder ruiden. Bij 'de rondvraag wordt door den Secretaris medegedeeld dat voortaan de ledenvergadering ge houden zullen worden op 'den derden Woenscag van de maand. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten Heden en morgen houdt de afd. Bloemendaal van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde een onderlinge tentoonstelling van „Alles wat groeit en bloeit" in Hotel Vreeburg. Onwillekeurig zal men geneigd zijn te vragen: Wat groeit en bloeit nu in October? Het antwoord zult U vinden bij een bezoek der expositie. We weten zeker, dat U de 'handen van verbazing in elkaar zult slaan, en de uitroep zal slaken: Ik wist niet, dat de 'herfst zóóveel schoons en in teressants oplevertl Inderdaad, de tentoonstelling is een gang naar Vreeburg over en over waard Onze plaatsgenoot, de heer B. Kuiper, slaagde dezer dagen voor het examen assistent-apotheker, terwijl 'de heer H. van Suchtelen alhier, met goed gevolg het examen voor electrotec'hnisch-ingenieur aan de 'Hoogesc'hool te Delft deed. DAMES-en HEERENKLEER MAKERS - BONTWERKERS Naast de Nationale Bank TELEFOON 13309 Concurreerende prijzen Vraagt onze UITGEBREIDE WINTERCOLLECTIE aan Proces-verbaal werd opgemaakt tegen W. A. D., bediende bij een hier gevestigde boekhandelaar. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van kantoorbehoeften ten nadeele van zijn patroon. W. A. D. is inmiddels door zijn werkgever ont slagen. Vrijdag werd door twee politiemannen een jong- mensch aangehouden, wiens opsporing radio-tele grafisch was verzocht. iHij was afkomstig van Deventer, en had zich in het midden der vorige week naar Rotterdam begeven, om voor de zeevaart gekeurd te worden. De keuring liep echter ongunstig af. Uit wanhcop was de jongen aan 't zwerven gegaan, zijn ouders in ongerustheid latende. Door de goede zorgen der politie is hij op transport naar zijn woonplaats gesteld. De 70e verjaardag van den heer A. Stoop. De in ons vorig nummer aangekondigde 70e ver jaardag van den 'heer A. Stoop, is voor hem, en de familie een ware feestdag geworden. Om elf uur 's morgens kwam het Gemeentebe stuur zijn opwachting maken. Bij monde van den Burgemeester werd den jarige de volgende oorkonde aangeboden: De Raad der Gemeente Bloemendaal; In aanmerking nemende de groote verdiensten van den heer Ingenieur Adriaan Stoop, wonende Huize „de Rijp" aldaar, als burger jegens de ge meente zijner inwoning; Het op prijs stellende hem wegens deze ver diensten openlijk hulde te brengen ter gelegenheid van zijnen zeventigsten verjaardag op den acht tiende October negentien honderd zes en twintig; Gelet op 'het voorstel van Burgemeester en Wet houders van den 25 Augustus 1926; Besluit 'het plein, gelegen vóór de overdekte bad- en zweminrichting Stoop's 'Bad te Overveen, met ingang van 18 October 1926 te noemen; Adri aan Stoop-Plein. Aldus gedaan in zijne vergade ring van den 16en September 1926. B, en W. hadden eerst aan den gemeenteraad de volgende mededeeling verstrekt: Ingevolge Uw besluit van 16 Sept. 1926 om het plein, gelegen vóór de overdekte bad- en zwem inrichting Stoop's Bad te Overveen met ingang van 18 Oct. 1926, den dag waarop de zoo verdienste lijke burger dezer gemeente Ir. A. Stoop zijn 70e verjaardag viert, als huldiging aan hetgeen hij voor Bloemendaal gedaan heeft, te noemen „Adriaan Stoop-Plein", hebben wij dit besluit ter kennis van den heer Stoop gebracht, die ons berichtte, dat 'hij „aan zijne groote erkentelijkheid aan den Raad der gemeente B'oemendaal uitdrukking wenscht te geven voor de waardeerende gevoelens, die zoo duidelijk spreken uit het voornemen van den Raad." De Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeeldng Bloemendaal Velsen, 'hield Dinsdag, 19 dezer haar maandeiijk- sche bijeenkomst. De Secretaris opent de vergadering met de mede deeling, dat 'de wnd. Voorzitter door familieom standigheden verhindert! is deze vergadering te leiden en daar er oo'k geen onder-voorzitter is, neemt 'hij de leiding dezer vergadering op zich. De notulen worden voorgelezen en zonder wij zigingen gearresteerd. De ingekomen stukken van het Hoofdbestuur w orden dan voorgelezen en voor zoover noodig behandeld, De beschrijvingsbrief van 'de algemeene vergadering op 26 October a.s. wordt punt voor punt behandeld en 'besloten op alle punten mede te stemmen voor het praeadvies van het Hoofdbestuur met uitzondering van punt 13. Ook was binnengekomen een hartelijke groet aan bestuur en leden van den heer Dr. Posthumus Meyjes met zijne beste wenschen voor het slagen van de a.s. tentoonstelling. Door den Secretaris van de Tentoonstellings commissie wordt dan medegedeeld dat 85 vierk. meter oppervlakte voor de tentoonstelling werden aangevraagd en de aard der inzendingen het beste belooft. De Voorzitter deelt mede dat hij zoo juist be richt kreeg, 'dat de heer iBunge van Kareel een prijs van 25.disponibel stelde, ook de heer Sprin ger stelt een prijs van 10.ter beschikking, ter wijl het Hoofdbestuur een zilveren medaille toe zegde, zoodat thans met den prijs van den heer Hirschfeld vier prijzen disponibel zijn. Punt 3 van de agenda „Canididaatstelling voor de voorzittersvacature" werd ingetrokken omdat de candidaat, die 'het Bestuur dacht te kunnen voorstellen verklaard heeft 'de candidatuur niet te kunnen aanvaarden. Aan de aanwezigen werd ge vraagd, of zij wellicht candidaten wensc'hten te noemen. Op een desbetreffende vraag van den heer Kuiper wordt medegedeeld dat geen der Bestuurs leden zich aangeboden heeft, het voorzitterschap op zich te nemen. De heer K. vraagt nog aan den heer Mr. v. d. Plaats of deze niet genegen is als voorzitter op te treden, waarop genoemde heer antwoordt, dat 'hij meent dat 'dit niet in het belang der afdeeling zou zijn, daar hij niet voldoende competent is. De Vragenlbus bevatte twee vragen: een naar de juiste benaming van 2 gedeponeerde appels en een naar ervaring door tuinbazen opgedaan 'bij het 'bespuiten der vruchtboomen met lood-arsenaat tegen wormstekigheid der vruchten. De appels waren een speling der natuur, geleken op goudreinettes, doch bleken geplukt van een Cox Pomona. Daar geen der tuinbazen ervaring had van bespuiting met lood-arsenaat, deel'de de A 1f 1L- T Ao goedgeefschhei'd der burgerij ingeroepen, en we hopen, dat niemand heden een der ijverige collec tanten te leur zal stellen bij zijn (of haar) pogingen, een bloempje „a tout prix" kwijt te raken. Want waar gaat het om? Kort gezegd: de kas der Vereeniging voor Jeugdwerk te stijven. Nog nooit van deze Vereeniging gehoord? Maar dan bent U geen Bloemendaler, of zijt ziende blind en hoorende doof! Wat al goeds heeft deze corporatie in den be trekkelijk korten tijd van Haar bestaan tot stand gebracht. We herinneren aan de Jeugdtuintjes, waarvan de openstelling een succes is geweest, zóó zelfs, dat 't volgen'd seizoen het nog braak lig gende terrein in gebruik genomen zal worden, Hoe nuttig worden de kinderen 's winters bezig gehouden. Wat tactisch wordt de opvoedende taak 'door de bemoeiingen der energieke leiders buiten de schooluren begrepen, en voortgezet. Och, als U onze beweringen in twijfel trekt, 'komt U dan Zaterdagavond 30 Oct. naar Hotel Vree burg te Bloemendaal. Daar zal de heer Mol een film over Indië vertoonen, en de Insulinde-speci- aliteit, de heer Tillema (een uitstekend causeur) zal expliceeren. Maar 't kost alles veel geld. Er kan nog o, zooveel meer gedaan worden, en toch dingen, 'die gerust niet overdreven zijn. Daarom moeten de geldmiddelen noodig voorzien worden. En daar werkt immers ieder gaarne aan mee? Is er schooner, verhevener werk denkbaar, dan op gepaste wijze, de geestelijke en lichamelijke belangen onzer jeugd te dienen? Onze jeugd, die in zoo'n geweldig moeilijken tijd leeft. Een tijd van verwording en verdwazing op velerlei gebie'd. 'Een heerlijke mededeeling kregen wij van het bestuur. Mej. C. van Wickevoort Crommelin heeft een terrein van i 2000 M2. beschikbaar gesteld, gelegen aan de Donkerelaan, waarop, hoopt men, een Vereenigingsgebouw verrijzen zal. Geen over bodige weelde in onze Gemeente! Deze plannen zijn echter nog in voorbereiding, en we hopen er, als ons meer concrete gegevens bereiken, uit voerig op terug te komen. We kunnen wel verklappen, dat het in de be doeling ligt, in het gebouw een zaal te maken, waar 450 a 500 menschen een plaats in kunnen, vinden, een zaal dus, welke voor verschillende doeleinden geschikt zal zijn. Men ziet 'hieruit, dat het Bestuur der Vereeni ging voor Jeugdwerk niet stil zit: integendeel, „Crescendo" is zijn lijfspreuk. En waar we dit edele streven" kunnen steunen, moeten, mogen we niet achter blijven. Het gaat om de toekomst, het gaat om de Jeugd! Secretaris mede, dit jaar als proef zijne vrucht- Kantoor Raaks 13, Haarlem, Tel. 13880 boomen met lood-arsenaat te hebben bespoten ryxXXXXXXXXXXXXXXXXXXXyXXXXXXXXX" De politie bemerkte achterop een uit IJmuiaen komende vrachtauto 2 jongens, die blijken gaven geen gewone passagiers te zijn. 'Bij onderzoek bleek, dat de jongens, 12 en 13 jaar oud, in Velseroond op de auto geklommen waren, om „op avontuur" mee te trekken. Begrijpelijk werd het voertuig zonder de „mee rijders" doorgezonden. De motorbrigade laadde daarop de zwervertjes in, en bracht ze 'bij de reeds in ongerustheid verkeerende ouders. Thans is het juiste bedrag bekend, dat de Bazar ten gunste der Nieuwe Nederl. (Herv. Kerk in Elswout gehouden, opgebracht h^eft, en wel de som van 7873.15. Op Zondag 31 Oct. a.s. des namiddags half drie, wordt het gebouw ingewijd. Wij namen er vast eens een kijkje, en hoewel diverse ambachtslieden nog koortsachtig aan het werh waren, om alles op tijd' gereed te doen zijn, konden we toch constateeren, hoe lief en intiem 't kerkje straks opgeleverd zal worden. Wij werden door den aannemer, den heer W.Cassee te Overveen rondgeleid. Bescheiden als hij is, sprak hij weinig over zijn werk, maar zooveel te meer over dat van anderen, die tot de instandkoming hebben meegewerkt. Maar ook hij legt met den bouw der kerk veel eer in. De tuin wordt aangelegd voor rekening der Erven Van der Vliet, die zooals men weet, ook den grond beschikbaar stelden. Er is plaats voor 200 personen. De ruime kan sel bevindt zich aan de westzijde, waar ook de gaanderij plaats voor het aan te schaffen kerk orgel) zich bevindt. Door de ramen, gla& in lood gevat, valt een ge dampt lichter, echter niet zóó, dat het inwendige te duister is. Het houtwerk is stemmig gebeitst. Voor de verlichting zorgen twee prachtige kronen, elk met 10 lichtpunten, plus de noodige wand- armen. Plaats werd gevonden voor eenige berg'kasten en een ruime W.C. De verwarming zal geschieden door twe.e langs de wanden in de lengtezijde ge plaatste kachels. In de constitoriekamer valt de prachtige schouw onmiddellijk op, terwijl de zolderbetimmering (geen plafonds) zeer warm aandoet. Naast de consti toriekamer is nog een aparte kamer gebouwd, van de eerste gescheiden door openslaande deuren, ipeze kunnen geheel geopend worden, zoodat des noods van beide vertrekken één te maken. 'Het architecten-bureau Mulder en van Asdonk kan op een knap stuk werk terugzien. VIOLEN, ALTEN, CELLO'S Speciaal Oude Meester Instrumenten Pirastro Snaren „STIMMGABFL"

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 1