M. J. SMINK-BEUKERS R.SMINKTnFiRHftJ.J. BEUKERS Victoria-water SCHOUTEN's MAGAZIJN ■STADSSCHOUWBURG: VAN FOTO-ARTIKELEN PEDICURE-MAniCURE KIMDERHUISVEST 33 TEL.1044I PEER GYMT ALS DE JONGE WIJN BLOEIT, S g „WAT IS DE WAARHEID LINCOLPOLISH FOTOGRAFIE COHNEN Groote Markt 23a - Haarlem-Tel. 10744 St. Nicolaas-Geschenken EERSTE HAARLEMSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING BEGRAFENISSEN-CREMATIES EN TRANSPORTEN EIGEN ROUWEN VOLGAUTO'S KINDERHUISVEST 29-31-33 TELEFOON 10441 i EILAND BUITENLAND TOONEEL BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN ZATERDAG 20 NOVEMBER, half acht I ZONDAG 21 NOVEMBER DINSDAG 23 NOVEMBER 5 EIN WALZERTRAUM VRIJDAG 26 NOVEMBER g HET VREDESWERK „A" g g Drama in 5 bedrijven door PAUL BEER S ZATERDAG 27 NOVEMBER A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON KOOPT EEN BUS BURGERLIJKE STAND KERKAGEWD/R BLOEMENDAAL. OVERVEEN. AERDENHOUT. SANTPOORT ZIJLSTRAAT 66 HAARLEM ST. NICOLAAS KERSTMIS Een op ons atelier vervaardigde foto is een blijvende herinnering en daarom de mooiste surprise RUIME KEUZE IN FANTASIELIJSTEN (Vergrootingen en reproducties naar elk portret) RUIME SORTEERINQ Foto-Albums, Lantaarnplaatjes Projectielantaarns en aanverwante artikelen Stereokijkers Na de verwerping van de motie^-Marchant (Her opening der onderhandelingen) met 53 tegen 44 stemmen, en aanneming van het ongewijzigd Ned.- Belgische verdrag met 50 (14 soc.-dem., 10 a.r,, 24 r.k., Braat en de voorzitter) tegen 47 stemmen, kregen we in woord en geschrift allerlei nabe schouwingen. De Belgische minister van Buiten- landsche Zaken wensc'hte zichzelf geluk met den voor 'de 'beide landen zoo gunstigen uitslag. Hij wilde 'de gelegenheid niet laten voorbijgaan om hulde te brengen aan minister van Karnebeek, die gedurende deze 'heele geschiedenis blijk ge geven 'had van een loyalen en krachtigen geest, dien men niet genoeg bewonderen kon. Van het grootste belang was echter, dat idoor het verdrag de mogelijkheid wordt geschapen van oprechte vriendschap en volmaakte saamhoorigheid. Sena tor de Brouckère gaf naar aanleiding van het Antwerpen-Moerdijk-kanaal te kennen dat de ver betering der verbinding van Antwerpen met het Rijnland, ook een gunstigen weerslag hebben zou op de betrekkingen tusschen Rotterdam en de rijke treek der Beneden-Schelde. In een Europa, dat rijker kan worden door betere internationale ver standhouding, zouden twee groote havens (Rotter dam en Antwerpen), die aan verschillende ver- eischten van den wereldhandel voldoen, door grooteren bloei steun geven aan een rijk en ge pacificeerd Europa. Ook in Volkenibondskringen werd de aanneming van het verdrag met instemming begroet. Deze week vond ook nog de laatste zitting' plaats van de commissie van onderzoek naar de oorzaken van de spoorwegramp bij „De Vink". Er werden tal van tegenstrijdige mededeelingen door de talrijke getuigen en deskundigen gedaan. Wel is komen vast te staan, dat conducteurs en machi nisten herhaaldelijk hebben opgemerkt dat het tra ject AmsterdamRotterdam niet rustig lag. Een merkte zelfs op, dat men in de buurt van de Vink fde gewaarwording kreeg, alsof men plotseling naar beneden ging. Verder moet het ballastbed er niet geheel onschuldig aan zijn. Bij een nieuw bed, zoo als er bij de Vink lag, is snelheidsbeperking volgens ir. Maas Geestranus wenschelijk. In het Drentsch veenbediijl gaat het den laatsten ti;d, dank zij den bijslag van 25 ct. per kub. meter fabrie'ksturf, alsook in verband met verhoogde vraag, aanmerkelijk beter. Thans is bekend ge worden, dat over 1927 niet meer die 'bijslag zal worden verleend. Wel zal de tegemoetkoming van 5 ct. per kub. meter ten aanzien van de kanaal rechten 'blijven gehandhaafd. In West-Java heeft het leelij'k gespookt. Door communistische invloeden werd een soort op standje op touw gezet, waarbij talrijke inlanders en ook eenige blanken, in verschillende plaatsen weilden gedood en gewond. Het telefoonkantoor en de gevangenis te Batavia werden geregeld door de rood-bruine heeren belegerd en imet (geweer vuur bestookt. De militairen ontzetten de ge bouwen en namen een deel van de communisten gevangen. In Bandoeng werd op verschillde plaat sen de spoorweg opgebroken, zonder evenwel on gelukken te veroorzaken. In verschillende plaat sen tegelijk 'brak de opstand uit en duurde eenige dagen voort, terwijl ;het verzet nog niet geheel overal gebroken is. Bij Laboean vielen 500 man met witte vlaggen de militaire bezetting aan. De telefoon-communicatie werd verbroken. Met be bloede 'koppen werden de aanvallers afgeslagen. In Pandeglang vonld ook ernstig verzet plaats. Er is ec'hter geen enikele reden voor ongeruslheid. Het gouvernement is den toestand meester. Vol gens l'Ec'ho de Paris moet de opstand een regel recht gevolg zijn van de beslissing van het congres van de internationale te Moskou. Daar moeten de Nederlandsche communisten Wijnkoop en de Visser openlijk verklaard hebben, dat het programma der C.P.H. het beginsel omvat van de absolute onafhankelijkheid van Ned.-Indië. De Nederlandsche communisten zouden al hun krach ten inspannen om het bolsjewisme in de koloniën door te voeren. In «geheime zitting besloot het congres een flinke bijdrage te geven voor het ma ken van propaganda in en het zenden van propa- anidisten naar Indië. Het vuurtje in Indië door kwaadwilligen aan gestookt «zal wel snel ge'bluscht worden. Maar, vallen er meer slachtoffers, dan zullen de beide ommunistische heeren Wijnkoop en de Visser hier n Holland nog heel wat vriendelijks te hoeren ijgen. Van andere zijde vraagt men of misschien Chi- neesche, Japansche en zelfs Engelsche invloeden ier geheel buiten staan. In Drunen (N.-B.) deed een jongeman met een revolver een aanval op het hulppostkantoor en nam den inhoud' van iden geldtrommel mee. De buit bedroeg een goede 1000.Maar lang duur de de vreugde van den dader niet. Dea volgenden dag werd hij reelds in Gorichem gearresteerd. Engeland. De gedelegeerden-conferentie der mijnwerkers heeft de beslising over de regeenngs- voorsteller- verwezen naar de districten, vergezeld vian de aanbeveling, deze te aanvaarden, om'dat het het beste was, dat onder d'e gegeven omstan digheden te bereiken was. De stemmingen m de verschillende districten zijn nu in vollen gang en men houdt positief rekening met het feit, dat deze week :de mijnwerkersstaking eindigt, met de aan vaarding der regeeringsvoorstellen. 'Door het vc or- uitz'ieht van een spoedig einde van 'het conflict zijn reeds vele arbeiders in de mijnen terugge keerd. De noodmaatregelen der regeering zuilen nog eenigen tijd gehandhaafd worden. Een merkwaardige rede' van Lord Grey, oud- minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet- Asquith, die in 1914 alles in 'het werk stelde oim oorlog te voorkomen, dien't nog gesignaleerd, rtaar aanleiding van de wapenstilstandsherdenking in Londen. Hij verklaarde o.m., dat hij 'eens, vóór den oorlog van een lid van den Duitschen generaien staf als antwoord op zijn vraag, waartoe het op schroeven der militaire toerusting toch diende, kreeg: „Om vrees in 'de harten van Duitschland's vijanden te verspreiden." Dit was volgens Lord Grey de grondoorzaak van den oorlog. De in de harten der vijanden van Duitschland «gezaaide vrees, «deed hen Duitschland's bewapening op den voet volgen. En die bewapening maakte Duitschland op zijn beurt weer onrustig. Zoo «kwam d'e vrees, die Europa in toom moest houden, in verdubbelde mate te Berlijn terug! Bewapening, bedoeld om een gevoel van veiligheid te verschaffen, eindigt met een gevoel van vrees te wekken," meende Lord Grey. Fiarkiijk. De Fransche Kamer is weer bijeen. Allereerst werd beslist over 'het voorstel van l'oin- caré om een 60 intepellaties van de agenda af te voeren en uit te stellen tot na de begrooling. Dat was d'e belangrijkste kwestie van bet oogen- blik. Met 365 stemmen tegen 207 vereenigde de Kamer zich met Poincaré's voorstel. Nu zijn de begrootingsdebatten in vollen gang. Dit zal drie ■weken achtereen duren. De socialistische fractie heeft in twee motiés •onomwonden tegen 't kabinet stelling genomen. Bij het uitstel der interpellaties stemde zij tegen en 'bij de financieele debatten zal zij scherp tusschenbeide komen, de regee/mgs- politiek becritiseeren en een algemeen debat over d'e buitenlandsche politiek uitlokken. Eenige op schudding werd veroorzaakt door een verkiezings rede van minister Marin, voor de rechtsche fede ration républ., waarin hij de financieele politiek der Cartelregeeringen scherp aanviel en sprak van „■een terrein, gezuiverd van een ministerie-Cail- laux en een radicaal-socialistisch ministerie." Dit gaf «den radicalen afgevaardigde Hulin aanleiding om een interpellatie aan te vragen. 'Het gevaar werd echter bezworen door Poincaré, die een ver klaring voorlas, waarin minister Marin (pensi oenen) gedeeltelijk gedésavoeerd werd en waarin hij te kennen gaf, dat slechts hijzelf, Poincaré het recht had, namens de regeering te spreken. Ma rin's rede was niet in overeenstemming met den geest «der nationale eenheid van dit kabinet De interpellatie werd zonder stemming verdaagd. Duitschland. Voorloopig is de Duitsche re geering weer buiten gevaar. De onderhandelingen tusschen de regeeringspartijen en de soc.-demo craten hebben resultaat gehad. Weliswaar is de groote coalitie nog niet tot stand gekomen, maar aanneming der sociaal-politieke ontwerpen der re geering is nu verzekerd, zulks in ruil voor de tegemoetkoming der regeering aan de wenschen der soc-democraten betreffende verlenging van den steuntermijn aan de werkloozen. De soc.-de mocraten hervatten dus hun welwillende oppo sitie-houding tegenover de min'derheidsregeering. De volgende week zal Marx echter nieuwe be sprekingen voeren met de leiders «der soc.-demo craten en men verwacht als resultaat daarvan de samenstelling van een kabinet der groote coalitie, waartoe de soc-democraten in principe niet on genegen zijn toe te treden. Echter wenschen zij •eerst nog klaarheid ten aanzien van de houding der Duitsche Volkspartij. De Rijksdag aanvaardde het Duitsch-Zwitser- sc'he handelsverdrag, alsmede de overeenkomst met Frankrijk in zake het Saarge'bied, en verder in 2e en 3e lezing het voorloopige Fransch-Duitsche handelsverdrag. Volkenbond. 'Hier is de voorbereidende com missie voor de Internationale economische con ferentie bijeengekomen. Verschillende rapporten werden besproken. Men verwacht dat de econo mische wereldconferentie reeds in Mei «a.s. zal bij eengeroepen worden. Leontientje in den Stadsschouwburg. Jubileum van mevr. van der Lugt Melsertvan Ees. Dit tooneelstuk is ontleend aan Timmermans' 'boelk: De pastoor uit den 'bloeienden wijngaard, Het heeft 'n volle zaal gehad. Veel tranen. Ergernis hier gegeven, zachte voldoening ginds. Spel en mise en scène waren onberispelijk; zoowel van het echtpaar van der Lugt Melsert, waarvan van der Lugt de pastoorsrol vervulde, de ju'bileerende de rol van het naieve kind, wier aanminning ie ven het slachtoffer wordt van den strijd tusschen kerk en gedachte, als van (degenen, die hen bijstonden ging de bekoring uit van liefdevolle toewijding aan hun rol en roeping om uit te beelden wat in nerlijk leeft, en ons allen idoet mede genieten en mede lijden. Het stuk werpt allerlei" theologische, wijgeerige en sociale problemen op, maar het is evenals zijn schrijver en diens hoofdpersonen, trouwens als de meeste Vlamingen te naief, en in de problemen te weinig ingewerkt om dezen ook maar een schijn van oplossing te geven. De dood is in» eèn drama als oplossing wat al te ge makkelijk, daarmee is het aardsc'he drama wel tot een einde gekomen, maar niet opgehelderd, verklaard, of doorzichtig geworden. Wij gaan naar den Schouwburg om langs den weg der kunst openbaring inniger door te dringen tot den zin van het leven in zijn verschillende schakeeringen en verhoudingen. De 'dood van Leontientje, die vliegende tering krijgt-, doordat ze niet trouwen mag met den jongen van wien ze houdt, omldat 'hij wel nadenkt over 't leven (hij doet dit trouwens erg onbeholpen, zon der leiding, en hij blijft erg bij den uiterlijken kant van 'de dingen staan; de geest «doet anders en onderzoekt naar het bekende bijbelwoord ook de „diepten Gods") maar niet „blindelings gelooft", geeft geen oplossing, zelfs niet, als men aanneemt, dat het komen van den jongen bij haar sterven en zijn knielen aan Ihaar sterfbed een bekeering tot haar geloof beteekenen; want 'het mirakel, dat Leontientje nabij Iheeft willen roepen, is niet-cn- duidelijk hem nog eens te ontmoeten, niet hem tot haar kerk te willen doen toetreden. Het geloof van Leontientje zelve trouwens is voor den na denkenden schouwburgbezoeker nauwelijks eer biedwaardig; het bestaat uit een argeloos onbe vangen, zich overgeven aan den wil van anderen, die zelf hunne wilsuitingen gronden op overleve ring en blind geloof en aldus zelf nauwelijks weten wat ze doen. Had de ook al weer kinderlijke naieve, en als zoodanig beminnelijke pastoor meer men>- schenfkennis bezeten en op grond daarvan de draagwijdte van zijne aan Leontientje gesteleen eisch bevroedt, «dan 'had bij kunnen trachten baar te brengen tot een inzicht in de wijsheid der kerk die geene gemengde huwelijken in haar kring duldt, en -misschien ook haar kunnen brengen tot een mediteerend leven. De man, die het verstaat, zijn wijngaard naar de juiste levensregelen tot bloei en vollen wasdom te brengen, staat echter thans hulpeloos en naast dit geval en een leege piaats, waar eens iets als eene kleine liefelijke madonna stond, is nu bet resultaat. Dat Leontientje op 'het tooneel met de sacra menten der stervenden wordt bediend en de eeuwigheid ingaat met den uitroep: „Jezus.Ma ria!" kan, al geschiedt het met nog zooveel de votie, ons niet duidelijk maken, dat dit alles zoo moest gebeuren en dus goed is en openbaart ons de dieperen zin van 'het le'ven niet. Wat ons hiermee geopenbaard wordt is de zwak heid van Leontientje. Stierf zij, de gebenedijde echt-vrouwelijke jonkheid aan de ruwheid en plat heid der profane wereld, dan ware een juiste tegenstelling getroffen; nu Leontientje echter feite lijk sterft aan en om de «kerk, hoiewel deze de heele levende aarde wil omspannen om deze, levend, tot God te brengen als tot haren eigenaar, opdat Hij hier zijn koninkrijk stichte, en op dat hier zijn na aan worde geheiligd en verheerlijkt, gelijk in de Hemelen (de levenslust van «den beminnelijken pas toor en zijne betrekkelijke wijsheid, ja, zelfs, neen juist ook zijn dwang op den jongen en op 'het meisje om hier in blindelings geloof te leven, wij zen ook in /die richting), nü is er aan het stuk wel een einde gemaakt, -maar niet een slot, dat als een bloem aan bet voorafgegane is ontleken. Neen, bet ware werelddrama is anders. iDat mevrouw Annie van Ees op allerlei wijze gehuldigd werd, spreekt van zelf; haar, persoon, haar levensopvatting, haar toewijding geven naar daar aanspraak op. Wij woonden Woensdagavond een gedeelte bij van 'n Deftige straat (Quality street) een engelsch 'blijspel van ruim 100 jaar geleden door het Yer- eenigd Tooneel gekozen, ja waarom eigenlijk? Waarschijnlijk om aardige costuums, beminnelijke opervlakkige engelsche vriendelijkheid ten tooneele te voeren. Voor zoover wij het stuk zagen leek de dienstbode ons «de eenige pittige, niet sen- tiimenteele figuur. Het stuk is uit den tijd, de 100 jaar geleden naoorlogstijdgeest, waaruit het stamt, was evenals de onze in burgerkringen lief, slap, goedig en leeg. Het opvoeren van stukken als deze lijkt ons een aanwijzing, dat we een teveel 'hebben aan «gezelschappen «en spelers, voor wie niet altijd werk is. 'Het publiek evenwel heeft zich in alle gemoedelijkheid wel geamuseerd. 365 Eeuwigheidsgedachten uit de preeken van Dr. A. H. Haentjens (een inwoner van onze gemeente), bij N.V. ten Brink's Uitgevers Mij. te Arnhem (368 bladzijden, geb. 4.25). Tèrwijl wij leven midden in den tijd en de vergankelijkheid, zijn wij eeuwigheidsmenschen. Dit is 'de grondtoon, die nu eens krachtiger, dan weer zachter, door deze bladeren ruischt. Vooral wie zooals wij de macht van sprekers vaak bezielend of ontroerend woord heeft ondervonden, zal met dit boek bekoord worden door den nagalm van het wel sprekende en levende woord in de jaren 1907 1926 van af den kansel der Remonstrantsch-Ge- reformeerde Gemeente te Haarlem vernomen. Eene moeder voor velen, verzamelde opstellen j van Paulina Johanna Reynvaan f 20 October 1925', namens 'haar echtgenoot mr. F. Wi'llekes MacDo- nalld f 31 October 1925, uitgegeven ten bate van den Nederlandsc'hen Kinderbond door hunne dank- I bare kinderen; verkrijgbaar in de reeks Hand boekjes Elek 't beste uitg. van de Mij. voor Goede en Goe'd'koope lectuur (geb. 2.10). Ooren en oogen open; vrouwen van Nederland, het gaat om het geluk van Uw kinderen, luistert naar deze moeder. En het gaat ook over d'e vrouw, de nor male vrouw, de logisch-redenèeren-de vrouw, de vrouw van vroe«ger, en «de toekomstige vrouw. Het gaat over ons huis, over onderwijs, over boeken, landen en kwestie's van 'den dag en steeds is de taal helder, «de stijl rustig en de zin van dit boekje deze, dat een der beste Nederlandsche vrouwen, •daarin op ernstige en toch bevattelijke wijze haar visie op vele dingen van dezen tijd en dit land beeft gegeven in begrijpende liefde. De Wegerincks, «door Chr. A. Klaver-Ouds'hcorn, bij A. G. Schoonderbeek, Laren. Een boek van het wondere ambt. De rijke geschiedenis van 'het gemoed van hem, die roeping heeft om het hei ligste voor zich uit temogen (dragen, lichtend in de donkere wereld en te mogen spreken en getuigen te midden vam al het wisselende en vergankelijke van den Eeuwig-blijvende, maar «die rondom zich mist de vesting van« stoffelijke krachten, waar binnen dit werk onaangevochten geschieden kan; de rijke geschiedenis ook van «de verloofde, later de vrcuw, van 'den armen predikant, in een arm'e gemeente, dochter van een in de praktijk vrijwel verhard koopman, Jaie haren man trouw blijft, tot hij het moet opgeven, de nood wordt te nijpend, en zij zich een nieuw leven gaan bouwen in de wereld, te mildden waarvan zij een zonnig-religi- euse levensopvatting zullen hooghouden. Een imart-kreet dit boek; met een glimlach om een flauwe straal van hoop aan het eind. Komt er niet van «deze schrijfster, zelve een predikants vrouw, een vervolg? „Van de Roede Zee naar den blauwen Nijl", Abyssinisc'he reisavonturen van Rosita Forbes, vertaald door H. J. van Balen, met 42 illustratie's en een kaart 'bij Eni. Querido's Uitg. Mij., Am sterdam (ing. 5.25; «geb. 6.50). Prettig geschreven, goeld vertaald, verduidelijkt met goede foto's, behoort dit 'boek met Keiier- raan's: Een zwerftocht door Japan, Morgenthaier's: In het Rijk van Siameezen en Maleiers en andere reisboeken van Rosita Forbes tot een reeks, die in de bibliotheek van de reislustigen onder ons niet mag ontbreken. On'der «die reislustigen zijn ook begrepen, zij «die reizen in hun stoel. Het is verschrikkelijk warm op «de plaatsen in dit boek geschreven, maar de lezing er van geeft frissche in/dru'kken en verschaft «ons frissche lucht en vroolijk licht in ons nevelachtig en zwaarmoe dig noordelijk bestaan. „Het meisje Lea" door Urbain van de Voorde is een uitgave van «dezelfde Uitgeversmaatschappij van gansch andere strekking. Hier niet een vrouw even sterk van spieren als vol gezonden humor, die haar eigen innerlijken strijd tegen de omstan digheden, welike ihaar geen moeder «doen worden uitvecht in« een leven van uitbundige sportiviteit, want dat is zulk reizen, maar «de innerlijke ge schiedenis (die zeer nauw verwant is aan inwen dig geschieden) va«n eene schoone opbloeiende jonge vrouw in Lier in de nadagen van den ooi log als alles zijn evenwicht kwijt is. „Ze was een vrouw onder de duizenden en haar wezen was natuur. En niets zal de gezond en normaal ge schapene langer dan den duur van een droom af wenden van haar eindelijk doel." Nadat zij in haar omgang met Wouter, een armen idealistisch geric'hten jongen man, voor wien „de erfvloek" een tastbaar en 'beschamend iets is, wezenloos heeft gewacht op d'e grens van twee werelden, „het on stoffelijk domein der geestelijke extaze" en „de regionen van 'bet onbeteugelde leven en den roo- den bloei van «den lust", valt ze ten slotte aan den laatste ten prooi. De collectieve razernij van de massa, die na de ontberingen van «den oorlog haar recht op «geluk als een wraak van het leven op den dood herneemt, sleurt haar mee. Geen vrouw zocht haar niet teruggekeerde gemaal, geen bruid treurde om haar dooden verloofde; alles zeeg weg in die oplaaiende vlam van leven en passie. Ook het meisje: Lea, dat voor een1 wijle „meid" wordt. Zullen wij ook van Lea een vervolggeschie- idenis krijgen, van denzelfden talentvollen schrij ver? als bij Lea de ontnuchtering is gekomen en de bezinning is ontwaakt? De schrijver is diep-zinne- lijk en de passie, waarmede het boek geschreven is, beteekent voor menig «meisje een gevaar; voor den rijperen mensch is het leerzaam, vol als 'het is met waarschuwende 'beelden uit het leven zooals dit nu eenmaal onafwendbaar is al heeft het de strekking om te worden beheerscht. Julia Frank, Distels. In dit werfc (Ing. 1.75, geb. 2.25) voorzien van een uitnemend portret van deze geboren schrijfster, heeft de Leidsche b HAARLEM B de opvoering van HET SCHOUWTOONEEL een spel van Blijheid en Ernst in drie be- B drijven door Bjornstjerne Björnson OPERETTE-GEZELSCHAP FRITS HIRSCH b n D HBanBBEHBB/aaaaaaHaBHanaBBaHaaBsr ••«••••••••«•••••«•«•0909@0SS0e.-J 3 i Dr. ROYAARDS als gast in van PIRANDELLO SCHOORSTEENVEGERS. c e 9 RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. OBER LAHHSTEIN «i NATUURLIJK MINERAALWATER Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Literschroefflesschen Inhoudsprijs 32 cent Voor de ledige bus ontvangt U dan 4 cents, zonder dop 2 cents Uitgevers Maatschappij, daarbij voorgelicht en ge holpen door een zeer bevoegde, 'bijeengebracht verschillende wekelijksc'he „invallen", die zi, in de Haagsche Post schreef en met „Distel" tee- kende. Aan het eerste stemmingsstukje „O, kind te zijn" «doet de uitgeefster een korte levensschets van deze onlangs na een tragisch lijden heenge gane jonge vrouw voorafgaan. „Onvervaard en vastberaden, met bijna mannelijke geestkracht en innig vrouwelijke teelderheid, volbracht zi) -de höoge taak, welke zij zich had opgelegd, anderen zonneschijn te brengen ondanks de, immer ver zwegen duisternis in eigen hart." Voor en boven alles vrouw te zijn heeft zij als haar roepiing ge voeld. In 'haar romans „«Het Onvolmaakte", ,.De Cirkel", „De Sterke", „De IJzeren wet", en „De Onschuldige" 'heeft Julia Fran'k met 'haar inge boren talent, dus als schrijfster, gereageerd op haar huiver van dezen, onzen tijd en 'haar si.iar- telijike verwondering over «de menschen zooais die nu zijn van zich afgeschreven, natuurlijk niet zon der «een tikje zelfvoldoening, immers, schrijven was met haar leven ook 'haar lust. Julia Frank is rok beJkend' «als de schrijfster der bekende meisjes boeken: „Tusschen de vijftig en achttien' en „Juultje Vogel vliegt uit." BEVALLEN: J. M. van der Valk-Dam, d.; E M. Evers—Roes, d.Oh. C. J. F. van Bommei— Koun, z. ONDERTROUWD: J. F. 'Nijdam en W. H. G. H. Reinders. GETROUWD: P. Dijt en C. W. Kaptein, A. B. Lindeman en A. M. Warmerdam. OVERLEDEN: Jkv. M. D. van Merlen, 49 j. ZONDAG 21 NOVEMBER 1926. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddag 10 uur, Ds. O. G. Heldring van Zetten, n.m. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. (Bidstond Zaterdag 20 November, 's avonds 9 uur in de Consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Mara- natha", des voormiddags 10 uur. De heer J. IJserinkhuizen van Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. Nam. 5 uur dezelfde. NED. HERV. GEMEENTE aan de Rampelaan. Donderdag 25 November, 's avonds 8 uur De heer K. Koopman, Bijbellezing. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld- Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 u- 'Ds. A. R. de Jong, Voorz. Prot. Bond, Busseffl- NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Het stuur kwijt". Math. 9 36.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 2