tweede voor de huisvrouw Het Bloemendaalsi raadsve PLAATSELIJK nieuws BLOEMENDAAL. OVERVEEN. DIVERSEN. UIT ANDERE GEMEENTEN. FOTOGRAFIE ALLERLEI No 46 ZATERDAG 20 NOV van dienst; de gewone raadscommissie's zijn commissie's die den Raad van advies dienen ter voorbereiding van zijne raads besluiten. Destijds is (naar wij mieenen op aandringen van den heer Otto, wien den gang der gemeentezaken verdroot) over de heele linie een reeks van com missie's van bijstand ingesteld, en als lid van ééne van die commissie's sprak de heer De Waal Malefijt, maar hij kreeg een antwoord, alsof hij lid was van eene gewone commissie van advies- De wijze waarop de zaak van mevr. Klinkenberg is behandeld, geeft ons geen recht tot het leveren van beschouwingen, nauwelijks gelegenheid tot het verschaf fen van inlichtingen. Deze onderwijzeres heeft het aan ouders en opvoeders toege kende tuchtrecht op een wijze die de Raad veroordeelt overdreven of overschreden, zoodat zelfs, gevraagd is of de jongen, dien zij onderhanden heeft genomen niet in strafrechtelijken zin mishandeld is ge worden. Het mannetje kreeg een breuk, nadat hij door de onderwijzeres geschopt was, waarmede nog niet gezegd is, dat het eene geschiedde, ómjdat het ande re had plaats gehad. Volgens som migen mist deze vrouw het temperament of het visschenbloed, hoe zal men 't noe men, noodig om in koelen bloede klassi kaal onderwijs te geven met al d!en plaag- geestelijk en aankleve van dien. Onder wijzersverenigingen hebben zich er vóór gespannen het door den Raad, onder pro test van 3 zijner leden, in besloten verga dering gegeven ontslag, bij Ged. Staten ongedaan te maken; dat de Raad in be sloten vergadering beraadslagende, in dit geval daarover ook in besloten zitting be sluiten macht, staat op grond van de artt. 43 en 44 Gemeentewet muurvast. Wat o.i. wel had moeten geschieden en achterwege is gelaten is dit. De Voorzitter behoeft o.i. een uitdrukkelijke en duidelijke beslissing van den Raad alvorens met gesloten deu ren over deze zaak kon worden beraad slaagd. Dat de meerderheid van den Raad op voorstel van den Voorzitter daartoe natuurlijk zou hebben besloten, doet niets af aan het feit, dat zooals nu gehandeld is, informeel is gehandeld, waardoor de wettelijke kracht van het, in diezelfde be sloten vergadering genomen besluit tot ontslag ondermijnd. Wanneer eventueel mocht blijken, dat B. en W. en Raad in deze wat* te streng zijn geweest, zou de vrees voor ontslag na flink handhaven van tucht op school bij het onderwijzend personeel er in komen en het onderwijs benadeelen. Ged. Staten staan dan ook t.z.t. voor een beslissing, waaraan meer vast is, dan het enkele ont slag van een onderwijzeres. De schijn is voorloopig tegen haar. Misschien heeft een der raadsledeh lust of moed gebruik te maken van zijhe formeele vrijheid om uit de vergadering met gesloten deuren alles openbaar te makenhij mag dit doen, want geheimhouding werd niet opgelegd; maar dan zal hij goed doen aan mevrouw Klinkenberg zelve te vragen of zij daar mede accoord gaat. Wij althans hebben den indruk, dat men om haar te sparen, de deuren sloot, gelijk 't ook de bedoeling geweest schijnt te zijn aan de leden daar om geheimhouding op te laggen. Een Pool of Duitscher vent 'hier met zgn. gou den horloge's, een dame, wonende in het Oranje- Nassaukwartier werd slachtoffer; ze kocht een schoon uitziend knolletje voor 35.'t goud bleek koper te zijn. Wij vermelden dit ter waarschuwing. Een timmerman vroeg voor een partij hout gastvrijheid aan een bewoner van den Zijlweg. Be woner en hout zijn nu verdwenen, waarom en of tusschen beider verdwijnen verband bestaat, wordt onderzocht. Een Jonas Giijpvinger schijnt het noodig ge vonden te hebben van een fruitwagen, staande op het terrein van 't Kopje, boven, 4 koperen ge wichten weg te nemen. De zaak is in onderzoek. Aan het Rollandspad heeft iemand zich ver grepen aan een onbeheerd heerenflanel. De po litie heeft ook op deze zaak haar speurzin ge richt. Aan den Hocgen Duin en Daalschenweg zijn 6 kippen en een haan spoorloos verdwenen; daar vaststaat, dat zij in Bloemendaal den weg niet kennen, moet iemand ze een verkeerden kant uitgebracht hebben; wie deze persoon tegenkomt, waarschuwe de politie. Velleden week Zaterdagavond werd op den Zijl- weig in zeer overspannen toestand aangetroffen een juffrouw, die bang was voor vergiftiging; zij bleek te Amsterdam haar echtgenoot te hebben; deze werd door de politie gewaarschuwd en 'kwam zijn vrouwtje hier 'halen. Aan de Westerlaan is een partij vrij omvang rijke voorwerpen gestolen. Balcaoigen hebben de ruiten in den koepel in het wandelpark op het bovenduin bij het Kopje vernield. Men zal zich herinneren, dat het Ge meentebestuur met sluiting van het park heeft ge dreigd, zoodra iets dergelijks gebeurde. Het kan wel zijn gedaan door een Haarlemmer (tegen woordig heet zoo iemand; grenswijzigingsoverzij- dige); zoolang het tegendeel niet vaststaat ver wachten wij dat B. en W. geene maatregelen zul len nemen tegen ons, de plaatsgenooten. Mi. Dr, J. van der Grinten, hoogleeraar te Nij megen, heeft, gevolg gevende aan een daartoe ont vangen opdracht, een memorie aan (de gemeente raden van Voorburg en Rijswijk gezonden omtrent het plan tot wijziging der grenzen van de gemeen ten 's Graven'hagie en Wateringen en tot opheffing der gemeenten Voorburg en Rijswijk. Mr. Dr. van der Grinten gaat nit van de stellingen, dat een annexatie van gemeenten alleen moet plaats neb ben, wanneer zulks in het algemeen belang nood zakelijk moet worden geacht, en voorts, dat nood zakelijkheid van annexatie nooit bestaat, wanneer de oplossing van nabuurschapsproblemen door in tercommunale samenwerking kan worden verkregen. De voorgestelde annexatieplannen, zoo wordt ge zegd, beantwoorden geenszins aan deze vormen, zoodat de eindconclusie van Prof. Van der Grin ten is, dat 'het betreffende wetsontwerp onaan nemelijk is Precies een geval als de beoogde .grenswijziging" hier. Op 24 Nov. a.s. heeft de aanbesteding plaats voor de Vereen, tot bestrijding der t.b.c. te Haar lem, voor den bouw van een 47 M. lang hoofd gebouw met 3 liglhallen in het BredeTodeduin, al hier. De lighallen 'bieden plaats 20, 10 en 10 pa tiënten; in het aangelegen bosc'h 'komt een buiten school voor Haarlem; Leonard Springer is advi seur omtrent bebossehing en tuinaanleg. Ons ge meentebestuur heeft hierbij aan de Vereeniging in vele opzichten medewerking verleend. Verleden Zondag werden vier (kinderen gedoopt in de nieuwe Kerk der Ned. Herv. Gemeente aan de Rampelaan; omdat dit 'de eerste doopbedie- ning aldaar was, heeft de Kerkeraad voor elk dezer kinderen een zilveren herinneringsbeker geschon ken, waarop een toepasselijk opschrift zal worden aangebracht. De agenten van Politie Moerman en Veenstra zijn door den burgemeester gecomplimenteerd wegens hun optreden in den Aerdenhout, waar van (zie ons raadsverslag) jhr. Mollerus in 'de raadsvergadering melding maakte; .zij ontvingen ook eene gratificatie. Met ernstige brandwonden is naar Haarlem over gebracht een' dienstbode alhier, die bezig is ge weest met koken van was, waarin de vlam sloeg. Het deponeeren zijner vloeibare verrukking be hoort tot de natuurlijke en weinig verheven verrich tingen van het dier en van den mensch; de wijze, waarop het dier, b.v. de hond zulks doet, geeft weinig aanleiding tot ergernis, omdat men nog geen middel bedacht heeft o.m in deze plaatsregelenid op te treden. Met den mensch in Europa en in Noord-Amerika is in het algemeen die aangelegen heid aldus geregeld, dat op alle plaatsen waar be schaafde Helden samen komen omheinde of in huis jes verborgen aquaducten zijn aangebracht. Niet aldus in onze gemeente. Wel bepaalt onze poli tieverordening, dat gestraft wordt ieder die zijne onder-middenrifsche data exterioriseert op den openbaren weg, maar wat er gebeuren moet als dit, natuurlijkerwijze, eenmaal onmogelijk is, wordt er niet bij gezegd en is ook in de gemeen tewet niet geregeld. In steden waar zulk een regeling te wenschen laat, gebruiken de vochtige lieden gemeenlijk de Kerkmuren; ten onzent bezigde men vroeger duin en bosc'h; daar een en ander is afgesloten of hier niet meer bestaat (zulks komt op hetzelfde neer), blijft alleen over het hek, de prikkeldraad en die boom aan den weg; zoo zien we dan hier, dag in dag uit, ten allen tijde overdag en 's avonds, óveral.;., maar nu begint 't ons zelf te duizelen. Een goed ver staander, moge de Gemeenteraad dit zijn, hebbe aan bovenstaande aanduidingen genoeg. De Kleverlaan verkeerde weer eens in op stand voor het leggen van den kabel der spoor- weg-electrificatie. Het gemeentebestuur heeft voorbij den overweg gedurende eenige dagen een verkeersagent geplaatst; de lieden, die van Bloe mendaal kwamen, werden naar den overkant, die naar de Delftkade voert verwezen .op gevaar af in die reeds door de Romeinen gegraven sloot te recht te komen. Alles bleef 's avonds in (onbe hoorlijk) duister gehuld, op één extra lantaarn na. Het aantel kuilen in de Dorpsstraat is deze week met 4 vermeerderd; het aantal centimeters van de diepte der bestaande kuilen vermeerderde slechts met 3. De Doipsstraat in de zgn. Voorbuurt van 't Hemeltje tot „de Koepel van Rouwens" is tot een soort plein geworden; wij Bloemendalers zul len t.z.t. met leede oogen dien koepel, waaraan voor ons, als voorbijgangers, zoovele herinneringen zijn verbonden, zien verdwijnen, maar 't zal toch niet anders kunnen. Door het plaatsen van een wit-en-zwart hek wordt d'e tuin van het huis-met- den-koepel voorloopig doelmatig afgesloten. verband daarmede het besproeien, de bemesting, waarbij hij vooral waarschuwt tegen te veel stik- stofhoudende mest; de, snoei, waarbij hij doet uit komen dat gezorgd moet worden voor gezonl en sterk eenjarig hout* omdat daaraan de vruchten komen moeten; het oogsten; vervolgens de win ter- behandeling en de voorkoming en zoo noodig be strijding van ziekten en dierlijke vijanden. De Voorzitter dankt voor het vele wetenswaar dige dat spreker mededeelde, terwijl van de ge legenheid tot nadere vragen stellen werd gebruik gemaakt door te vragen naar de bestrijding van loodglans en krulziekte. Een der aanwezige tuin bazen deelt daarbij mede dat bespuiting met zwavel- wa'ter een goed middel is gebleken tegen lood glans, terwijl tot nog toe deze ziekte als onge- j neeslijk werd beschouwd en de Plantenziektenkun- digen Dienst steeds den raad gaf aangetaste boo- men zoo vlug mogelijk te verwijderen. Hierna werden nog even vóór de pauze een j zestal opnamen der Onderlinge Tentoonstelling op het doek geworpen. Na de pauze werd medegedeeld dat de keurings commissie bestaande uit de heeren H. Heesberge, H. Dijkman en Ar. Jager de volgende punten had den toegekend aan; H. Boegschoten, Columnea gloriosa superbn. 9 pnt.; idem, Ficus elastica, 10 pnt.; idem, Chrysan- themum Souvenir de Mad. Triel, 9 pnt.; idem, af- gesneden Chrysanthen, 10 pnt.; idem Kropsla, iBroeiigeel van Blankensteyn, 10 pnt.; v. Empeien van Dijk, Begonia Gloire de Lorraine (rose), 9 pnt.; idem, 3 planten Ada Owen, 9 pnt.; id«.m, Begonia Gloire de Lorraine (wit), 10 pnt.; I. Fio- rissen, Begonia Gloire de Lorraine (rose) 7 pnt.; J. Spaargaren, Afgesneden Ghrysanthen, 9^ pnt.; J. Ende, Primula obcenica Hamburger rose, 10 pnt. Inzenders werden bedankt voor hunne bizonder mooie inzendingen. De notulen der vergadering van 19 October j.l. werden voorgelezen en zonder wijzigingen goedgekeurd. Vervolgens bracht onze afgevaardigde ter Alg. Vergadering van 26 Oct. j.l. Mr. v. d. Plas, op hu moristische wijze verslag uit van genoemde ver gadering, waarvoor Voorzitter en vergadering hem hartelijk dank zegden. De Vragen'bus leverde niets op. Bij de rondvraag <werd gevraagd of 'het niet mogelijk zou zijn, dat de afdeeling zelve iréér prijzen uitloofde bij tentoonstellingen en of het niet wenschelij'k zou zijn, als de kasmiddelen dat niet toelaten, liever de jaarlijksche excursie te doen vervallen. De Voorzitter stelt als antwoord daarop in het licht, dat op onze onderlinge tentoonstellingen in gezonden moet worden tot onderlinge leering en genoegen en dat niet 't behalen van prijzen daar bij hoofddoel moet zijn. Bovendien zoude de Kas dat niet kunnen betalen, want eene tentoonseirng hier kost méér dan zij opbrengt en het zou niet (mógelijk zijn daarenboven nog 50 a 60 gulden aan prijzen te besteden. Zeer velen zouden het met met vrager eens zijn om daarvoor de excursie te doen vervallen, die altijd zeer instructief en aan genaam werd gevonden. Verder werd gevraagd 'hoe het stond met de vervulling van de vacature van Voorzitter en kon niet anders geantwoord worden dat het Bestuur nog niet geslaagd is in het vinden van een per soon die het voorzitterschap op zich wenscht te nemen. 'Niets meer aan de orde zijnde werd de vergade ring gesloten. Lé.'lden nog te houden avondlezingen. Men knippe dit lijstje uit, als men ons blad niet zijn geheel be waart. 30 November, Mej. Joh. Brants, Ostia; 9 Decern ber, Dr. A. J. B. Wace, Athene, Mycenae. 1927. 20 Jan., -Dh G. Weiter, Athene, De op graving van Sichem. Archaeol.-techn. gedeelte: De topografie van het oude Sichem" in de ver schillende tijdperken. 25 Jan., Prof. Dr. F. M. Th. Böhl, Groningen, De opgraving van Sichem. Ar- chaeól. hist, gedeelte; a. De opgraving van Sichem in de lijst van de geshiedenis en oudheidkunlde van Palestina. 27. Jan. Prof. Dr. F. M. Th. Böhl. b. De opgraving van Sicheim in de lijst der oude be schavingen in de landen rondom de Middellandsche Zee. 15 Februari. Dr. A. E. Remouchamps. Het leven in den Steentijd; miet vertooning van een film van het Staats Historisch Museum te Stock holm. 1 Maart. Dr. J. H. Holwerda. Brittenburg te Katwijk, Roomburg te Leiderdorp en de Burcht van Leiden. 15 Maart. Dr. W. D. v. Wijngaarden. Voorstellingen van vreemde volkstypen in Egypte naar aanleiding van het relief van Horem Heb. 29 Maart. Prof. Dr. H. Schafer, Berlin. Das Ver- haltnis der Aegypt. Kunst zur Modernen. 31 Maart. Prof. Dr. H. Schafer, Die Kunst von Tell-Amarna. (Ichnaton). Uitbreiding Interlocaal en Internationaal Telefoon verkeer op Zon- en feestdagen. De Directeur van het telegraafkantoor te Haar lem maakt bekend, dat het interlocaal. en inter nationaal telefoonverkeer op Zon- en feestdagen met ingang van 14 November a.s. wordt uitge breid1. G'edurende de uren 810 v.m., 12.302.30 en 78 n.im. kieze men het cijfer 0 (interlocaal bureel Haarlem), gedurende den overigen tijd het nummer 15260 (interlocaal bureel Amsterdam). Celgesprekken kunnen, evenals thans, slechts gevoerd worden tijdens de openstelling van het telegraafkantoor. Haarlemsche Kunstkring. 'Naar wij vernamen, heeft onlangs eene bijeenkomst plaatsgevonden van het comité tot oprichting van een Kunstkring voor Haarlem en Omstreken Na bespreking van een en ander werd besloten, ook gezien het aantal der genen, die zich reeds als lid opgaven, tot oprich ting over te gaan en zoodra mogelijk de constitu- eerende vergadering te houden. Het „seizoen" zal met December a.s. beginnen; verschillende plannen kwamen reeds ter tafel. Een uitvoerend comité werd benoemd, bestaande uit de heeren: T. B. Roorda, voorzitter, G. D. Gra- tama, Prof. Dr. P. (H. van Moerkerken, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., H. C. Verkruizen', air L. Ali Cohen en G. Reerink, secretaris. Tot ons leedwezen waren wij niet in staat j.l. Woensdagavond gebruik te maken van de ons ver strekte uitnoodiging tot bijwoning van de eerste, in het gebouw van den Protestanten Bond, hier gehouden lezing. Naar wij hooren is zij goed ge slaagd. Hedenavond viert de B. R. Bi hier feest met muziek en dans; introductie is toegestaan. De afdeeling Bloemendaal-Velsen der K.N.M.'I.P. hield Woensdagavond 17 dezer, hare maandeliik- sche bijeenkomst in Hotel Vreeburg te Bloemen daal. De zaal had een feestelijk aanzien door de keur van bloemen ingezonden voor het punten- stelsel. Na een 'kort openingswoord' gaf de Voorzitter het woord aan den heer Ende voor zijne causerie c ver de cultuur van Perzikken. Spreker 'begon met te zeggen, dat hij zijn onderwerp wilde beperken tot de cultuur van per zikken in koude kas, waarin hij een veeljarige er varing heeft. Hij behandelde dan achtereenvolgens het opkweeken der jonge planten, uit zijn voor keur voor de waaiervorm; de grondsoort en in Het 40-jaien bestaan van de Firma J. A. Boskamp Zonen te Overveen. „Eerst leven, dan geestelijk de hoogte in" (pri- mum vivere, deinde filosofari) was een dier kern spreuken, waarmede de praktische Romeinen de wereld gezonder gedachten rijker maakten. In de geschiedenis dezer betrekkelijk jonge, maar als wij haren groei nagaan, betrekkelijk reeds oude firma, ligt iets van eenzelfde lijn. Wijlen de oude heer Boskamp, de ernstige en eenvoudige man, heeft in een werkzaam leven den grond gelegd voor deze zaak, welke meer is dan eeme handels onderneming. Meer dan.... dus zulk een onder neming wel, zelfs als kern, is blijven bevatten. Heden over 8 dagen zal er alle aanleiding bestaan om op dit jubileum terug te komen. Voor ditmaal willen wij alleen het bewijs leveren, dat zij 'heeft getoond, dat handel en hooger streven geen tegen voeters zijn. In den laatsten tijd heeft de firma J. A. Bos kamp Zonen ons gegeven -expositie's van hout snijders en etsers als Kees Koeman, Cantré, Giesen, Pieck, en Toon de Jong uit Laren; van sier- kunstenariïs als Gidding uit Rotterdam en Pieter van Gelder uit Haarlem; van beeldhouwers als Hein Holthaus, Jansen van Galen en Cantré; weef werken van Semeij, mevr. te VeldhuisSchweit zer, ep. Margaretha Verwey, voor een weefcursus van wie ook, een tijd lang een plaats in de zaak werd ingeruimd, voorts van pottenbakkers als Hobel, Lanooy, Willem Brouwer, de Vier Padde stoelen e.a. Wij herinneren ons allen nog levendig de tentoonstelling van Persische tapijten. De te rugkeer van dezen tijd tot oorspronkelijke Kunstbe ginselen, he'eft het mogelijk gemaakt, dat zaken als deze, mits onder leiding van lieden met goe den smaak, durf en ruimen blik, zich opwerken tot inrichtingen, bijna zouden wij zeggen tot in- i stellingen van algemeen belang, wier bloei in den j goeden zin des woords en volgehouden in deze richting dus is een gemeenschapsbelang, omdat zij, zonder zich op te dringen, bijdragen tot de zonneschijn in ons leven. Hei classificatie Hulppost- Telefoonkantoren. De Directeur-Generaal der Posterijen Tele grafie heeft een regeling ontworpen .waarnaar de hulppost- en telegraafkantoren op 't platteland, in gaande 1 Januarie 1927, opnieuw zullen worden gerangschikt naar den omvang van ihet verkeer. Naar aanleiding hiervan heeft de Nederlandsche E-ond van Kantoorhouders bij den Post- Tele graafdienst een uitvoerig gedocumenteerd adres aan Zijn H. E. M. en de Commissie van Overleg voor het P, T. T. bedrijf gezonden. In dit adres wordtmet erkenning, van de voorgestelde ondergeschikte verbeteringen in het huidige classificatiestelsel er op gewezen, d'at ■de ontworpen regeling een Indirecte verkapte sala risverlaging is van gemiddeld minstens 12%; dat hierdoor de totale salarislast van de ruim 1000 kantoorhouders in Nederland met meer dan 150.000.per jaar 'in de toekomst verminderd zal worden. Zelfs hulpkantoren le klas zouden hierdoor tot do 3e. en 4e klas 'teruggebracht worden. Daar het de bedoeling van de Regëering niet kan zijn, na de algemeene salarisverlaging van 1925 op deze groep van plattelandsambtenaren nu weer een Mcidemteël'e salarisverlaging toe te passen, dringt deze organisatie ér met klem op aan dit ontwerp niet ongewijzigd in te voeren. Het Bestuur van 'de Haarlemsclie Huishoud- en Industrieschool, die dezer dagen 25 jaar bestaat, stelt zich voor den 24sten November, des middags van 2'4 uur in het schoolgebouw belangstellenden te ontvangen, waarbij tevens gelegenheid zal zijn om verschillende in wedking zijnde klassen te be zichtigen. Het jongste nummer van „Focus" bevat als platen een achttal groote reproducties naar foto's, bekroond in de door „Focus uitgeschreven maan- delijksche prijsvraag „Water". Dit was zeker een interessant motief voor onze Hollandsche amateurs en (de gereproduceerde bekroonde beelden laten aan ook veel moois zien. Zoo is een interessant beeldje van een paar meisjesfiguren in een spie gelende asphalt-straat, getitelt „Regen", een fijn atmosferisch aandoend stemmings-beeldje. Vervol gens zijn er een paar prachtige foto's van gracht gezichten in het sc'hoome Brugge, waarmee C, J. Schotel deU eersten prijs verwierf. Een mooie woe lige zee 'is er van G. Aalfs, en verder nog een spuitende fontein, bij avond genomen. Verder nog een werkje, getiteld „Overstrooming" van L, J. Kleinmieijer, een opname van een stroomende 'br andkraan. Naar aanleiding van de prijsvraag „Water" geeft de redacteur daarbij een lezenswaard artikel. Een volgend artikel van ide hand van J. Huysen is getiteld „Het Höchhéimer procédé", waarin een interessante methode voor hét maken yan prach tige positiefbeelden wordt behandeld. Vervolgens vinden we een geïllustreerd artikel over het maken van repro's naar prentbriefkaarten van de hand van den heer Hansma en een artike' van den heer Tuinzing over |de lichtgevoeligheid van het lantente beeld. Tenslotte vermelden we de gewone rubrieken „Geïllustreerde Critiek" en „Foto Omroep 'vóór Beginners". Voer de liefhebbers van archaeologie en oud heidkunde in onze gemeente, geven wij hier de opgaaf (der in het Rijksmuseum van oudheden te g i Nu we ingemaakt hebben. Het groote in- maa'kwerk is nu vrijwel achter den rug en menige huisvrouw kijkt met welgevallen naar de. rijen potten en flesschien met zomersche groenten, die heel wat smakelijke hapjes tijdens den barren win tertijd men zegt dat de winter heel streng zal worden inhouden. Maar nu begint de zorg eerst goed, wil onze moeite niet tevergeefs geweest zijn. Elke week moet onze provisiekast of kamer een beurt hebben. Licht en versche lucht moeten dan zooveel mogelijk toegelaten worden en ailes stof vrij gemaakt. Maar de hoofdzaak is, het nakijken van onzen inmaak. Doekje, plankje en steen wor den voorzichtig van den inmaak genomen en schoongemaakt. Schimmel wordt verwijderd en na gekeken of alles nog voldoende onder den pekel staat. Zoonoo'dig wordt er peikel 'bijgedaan, een ons zout op 1 liter water. Bij zuurkool slechts 1 ons op 10 liter. Bij inmaak in azijn wordt ook na gezien of er geen schimmel gevormd is. Zoo ja, dit verwijderen en den azijn opkoken, met nog wat azijnessence. Dan weer gewoon sluiten. De inmaak in flesschen wordt geschud. Het schuim moet snel verdwijnen. Gebeurt dat niet, dan op koken en zoo igauw mogelijk opeten. Van Wetk- flesschen voelen we of de deksel nog stevig dicht zit. Is die los en het eten nog niet bedorven, dan nog eens wecken. Of wel, eet den inhoud maar op Verder moeten we nazien, of de boter, die we in onzen provisievoorraad bewaren, wel goed van den kant af gespit wordt, opdat het één groote klont blijft. Daartoe is het ook noodig, dat de rand'en niet morsig, -doch ;goed rein gehouden worden en dat er over den pot een neteldoeksche lap met wat zout ligt. Om kaas goed te houden, smeren we den aangesneden kant flink met boter in. Ook goed is, er een met wat pekel bevochtigd doekje op te leggen. Hebben we eieren, dan moe ten idlie geregeld gekeerd worden, opdat de dooier niet doorzakt. Houdt de provisiekast of kamer of kelder zoo droog mogelijk, omdat vocht de schim melvorming in de hand werkt. Knoop dit in Uw oor, het dient altijd ergens voor. Er wordt in dezen tijd1 van het jaar veel goed geverfd. Lich'te zomerstoffen, verschoten wellicht, krijgen een donkerder winterkleurtje. Denk er om, dat alle kleurstoffen in een doekje gebonden moe ten worden en zoo bij het water gevoegd. Dat voorkomt onregelmatige vlekken in het te verven goed Zure melk is dikwijls een patent middel gebleken om roestvlekken uit witte stoffen te halen. Als U een scheutje azijn in het water doet waarin het glaswerk wordt afgespoeld, zal 'het glas prachtig helder glanzen. Zal ik U eens een kappersgeheimpje verklappen? Het is voor het ihaarwasschen. De kappers gebru ken daarvoor shampooiïng, nietwaar? Nu, het meerendeel van de kappers maakt dat zelf. U kunt dat ook. U lost groene zeep in wat water op. Al naar U de oplossing sterker wilt hebben, doet U er meer groene zeep in. Verder doet U er een weinig (bijv. een theelepeltje op liter) soda bij. Dat is voor het ontvetten van het 'haar. Wan neer u daarmeede uw hhar wascht, moet u eens zien, wat een mooie resultaten U bereikt. Wat de kap per kan, kan U toch ook! Denkt U er om, dat U warm water neemt, dan lost de zeep spoedig op. Ziezoo, d'at weet U, Voorloopig blijf ik uit dé buurt van den kapper! Glanzende verf of emaille kunt U het best rei nigen met een slappe oplossing van azijn in water. Om te voorkomen, dat kool in liet zuur blauw wordt, moet U een klontje suiker in den pot doen, voordat de azijn erop gegoten wordit. Bloemkool met kaassaus. Een lekkere afwis seling van de bloemkool met het afgezaagde la- waai-sausje, is bloemkool met kaassaus. De kool wordt op de gewone manier gekookt, waarna we een sausje maken van wat maizena (of bloem), boter, melk en daar wat geraspte kaas doorheen roeren. Dit wordt over de kool gegoten, waarna we er, in plaats van nootmuskaat, noig wat kaas over raspen. Wil men het erg lekker mak'en, bak het dan nog een beetje in de oven. De Vloo. Verschillende redenen maken de vloo tot een rtiinder gewenscht gezelschap voor den mensch. Een gewichtige reden is, dat ze éen groote rol speelt bij de verspreiding van sommige ziekten, iii 'de eerste plaats van de builenpest, waarbij zij die bacil van de rat op den mensch overbr'engt en vervolgens voor verspreiding onder -de menschen zorgt. Men beschuligt haar ooik den thypus over te brengen, terwijl een Deensch geneeskundige on langs getracht heeft aan te tconen, dat zij ook verantwoordelijk is voor de verspreiding van de griep. In elk geval is de vloo oorzaak van den dood van duizenden menschen. De vloo uit te roeien, waarvooir men haar levenswijze dient te kennen, teneinde haar in haar zwakke punt aan te tasten is niet gemakke lijk, aangezien er een drie honderd soorten be staan, waarvan de meeste 'den mensch zelden aan vallen. 'Hoewel de ontwikkeling van d'e vloo een zeer ingewikkelde is, en deze eerst in vier weken haar vollen wasdom bereikt, hetgeen onder gun- stigen invloed van warmte en vocht tot veertien •dagen gereduceerd kan woiden, ziet de vloo toch kans om in vierentwintig uur grootmoeder te wor den. Het vrouwtje legt haar eieren in de reeten van 'vloeren, muren of meubelen, terwijl de dieren zich ontwikkelen kunnen in 'het stof der vloer- kleeden, waar zij voldoende organische stoffen voor hun voeding vinden. Blauwzuur in gasvorm vernietigt onherroepelijk de vloo en haar eieren, maar het gebruik hiervan is zeer gevaarlijk. Zwaveldampen zijn eveneens funest voor de volwassen vlooien, zwalvelpoeder is echter onwerkzaam. Tegen onze gewone ont smettingsmiddelen zooals formaline, sublimaat en karbol, evenals koolteer, is de vloo bestand'. Des ondanks 'heeft de vloo haar zwakke punten: een ^eenvoudige oplossing van petroleum en groene zeep, desnoods met toevoeging van naphtaline, is voldoend om haar te vernietigen. Kleeren en bed- d'egoed kan men het best door stoombehandeling ontsmetten. Methoden genoeg om ons tegen een vlooienplaag te behoeden; voorkomen is echter beter dan genezen en men mijde d'us wonin gen met houten beschotten, plinten en lofwerk, alle geliefkoosde en veilige schuilplaatsen voor de vloo, evenals niet gevernist behangselpapier. Verslag van op Donderd te 2 uur. Aanwezig alle leden bel Laan. Voorzitter: de Burgeraeesl De vergadering begint op stelt aan de orde punt 1: leden der Commissie van Tc baar Onderwijs. Met algemei de vacature Dr. Lens gekozer met 11 van de 14 stemmen nierse: mevr. C. J. Cohen Punt 2. De pensioengron: meester en Secretaris werd stemming met ingang van 1 steld op 5500.— resp. 5! Punt 3. Op gelijke wiji het voorstel van 'B. en W. 1459 M2. grond aan den H sdhenweg hoek Lonbar Petri T. Terweij. 'Bij de overdrac rekening worden gehouden in den heer Prinsenberg ove hoek. Punt 4. Op voorstel van der stemming of beraadslaj P. G. Smit te Heemstede 01 ruim 2 bunder aan wegen n het raadsbesluit van 11 Ma kosten van onderhoud aan Punt 5. betrof een aanv bouwverordening, n.l. ide va< waarmee rekening is te hc Kruilelaan en Dennenweg Punt 6. De woningen, no legen aan d'e Rampelaan, ei L. Roezen geb. Roozen, were iklaard, omdat eigenares ge gen voor een goede voor de lijke drinkwatervoorziening De (heer Prinsenberg von< aan den Voorzitter te vrag Vogelenzang onbewoonbaar reeds ontruimd zijn. Dit zal Punt 7. Aanvuling der waardoor de brandblusschc kiijtgen tot de erven, die t brand' moeten worden betrei onder den hamer door. Bij punt 8, begon de bloe: luiken. Het ging om het aa abattoir als verplichte slaci gers in de gemeente, uitgezi Vogelenzang, die eerst in Jj Hinderwetvergunning tot slachtplaats verkreeg en w: aan -d'e eischen krachtens toen geldende; 'n uitzonder: huisslachtingen ('d.w.z. slach hoeve van het 'hoofd daarv echtgenoote, 'bloedverwantt mogen tusschen 15 Oct.,en slachthuis geschieden. Op voorstel van den heer genoemde termijn veranderi De heer Van Kessel sprak van samenwerking met Hc tijd zoo doorgaan met igoedc ongenoegen (men 'denke a pesbrug) te oogsten, van i op ons erf komt om ons c Hij begrijpt, dat de direct van Haarlem uitbreiding w sluiting aan Haarlem is bii vervoer van het vleesch zelfs niet igoed voor de k kennen dit; had idan niet naast dit moeten liggen, zoc Hij wil uitstel tot de volg< vóór Juni '27 moet volgens zijn. De heer Mollerus acht den heer Van Kessel over vriendelijkheid van onzen Hij vraagt zich af, wat is sche weg. In Haarlem besl slachthuis te vergrooten, dj dier instelling, idaarop kóml dat bedoeld is voor grooter huis of vergrooten der ijsfa1 laatste; in ieldier geval ha tweede voorstel Ier keu; eenigszins geprikkelde ge hier, steunt spreker van K Voor den heer Schulz i lang dan dit economische 1 ver de Volksgezondheid -ge door de centraliseerende r de controle, het bedrijf w een eventueel onderzoek uitkomsten opleveren, late van plaatsen slachterijen i: vinden. De heer Prinsenberg wi wijzen; d-e huisslachtingen een gezin blijft vrij. Maar ting, die ook -een soort ge: sticht zou gedupeerd word zou ihet verbod ook voor De heer Van Kessel: Ik t wat slachten betreft; kuni centrale slachtplaats hebb redenen om naar Haarlen ja). Waarom kan de slacht aan de Wet? We weten di haast is er ook niet bij. 'De heer De Waal Mali Kessel vraagt hebben we voerig gehad, met teekenii Ie duur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 6