Kerstgedachten ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HAARLEMSCHE BANKVEREEN1GING VERRICHT ALLE BANKZAKEN FUlOGRAFISCH ATELIER „RICHE" L. FABER ZN. Nachtveiligheidsdienst - Controle 20ste JAARGANG VRIJDAG 24 DECEMBER 1926 No. 51 VOOR BLOEMENDAAL, OVERVEEN, /ENDENHOUT VOGELENZANG, SCHOTEN, SANTPOORT, ENZ. BIJKANTOOR VOOR ADVERTENTIES: ADVERTENTIEBUREAU JJD.h Y. ALTA, NASSAULAAN 78, HAARLEM Bijkantoor BLOEMENDAAL, Bioemendaalscheweg 147 ONZE PLANTENDOKTER KERST. EN NIEUWJAARSGESCHENKEN ■GARAGE F. STAPPERS Gedempte Oude Gracht 40, Haarlem S ie ki. Reparatie-Inrichting. Expertise PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL ELEGTR. REPARATIE-INRICHTING van alle soorten Schoenen en Laarzen DAMES-KAPSALONS BOS-VAN DEN ENDEN ooqpooooocxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx} Intensieve bewaking Bill ij k e tarieven Kantoor Raaks 13, Haarlem, Tel. 13880 ABONNEMENTSPRIJS f 3.SO per jaar, f 1.75 per half jaar bij vooruitbetaling vóór i Januari of 1 Juli, na dien datum verhooging van f 0.15 incassokosten. Voorlndièen 't Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 71/2 ct. Abonnementen kunnen met elk nummer beginnen REDACTIE EN ADMINISTRATIE: DRUKKERIJ T. TIMMER, DE GENESTETWEG 23, BLOEMENDAAL TELEFOON 22003 POSTGIRO 30785 ADVERTENTIËN: 18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst speciaal tarief (Nadruk verboden) De Chineesche dichter Li Tai Po besluit zijn aangrijpend Lied van den Jammer der Aarde, door Gustav Mahler zoo indruk wekkend op muziek gezet, met het refrein: „Donker is het leven, donker is de dood." Én hoevelen zullen deze verzuchting vóór hem en na hem hebben geslaakt! Inder daad, wie rondgaat onder de menschen, raakt gebukt onder de algemeenheid van het leed. Waarom zonderen teergevoelige natu ren zich af van den maatschappelijken om gang? Waarom onttrekken zij zich aan de verplichtingen, die het verkeer met hun naasten hun oplegt? Het is, omdat ze er niet tegen kunnen, huis-in, huis-uit te hooren van verdriet en ellende. Men- schenkennis beteekent kennis van wan hoop, van ontbering en eenzaamheid, van niet te lenigen smart. Aanraking met de maatschappij beteekent aanraking met on recht, met misdaad, met armoede, ver dwazing, troosteloosheid, schuld. Inderdaad: donker is het leven, is de dood Wat voor licht kan hier schijnen in deze oneindige, onafgebroken duisternis? Midwinter; grauwheid; met sneeuw be dekte graven. En op de graven ziet de dichter een gestalte hurken, spokig, wild en vreemd. Een aap is 't wiens krijschend huilen de stilte van den avond ontwijdt. Dit spookachtig dier, dat zijn griezelige, onheilspellende geluiden uitstoot, is het zinnebeeld van den dreigenden reeds zege- pralenden Vernietiger. Wat voor antwoord' geeft hij? Wie verstaat den zin van den hollen klank zijner stem? Hij hurkt daar en loert en omknelt met zijn verstikkende klauwen, als een dierlijke dommekracht, den hals uwer gelieven. Wat voor uitkomst hebben zij, met hun geest en hun liefde? Welken weerstand biedt het teerbesnaar- de, fijngevoelige, wonderbaar ingewikkelde werktuig hunner ziel? Het wordt inge drukt, ingeknepen, zonder respijt, zonder pardon. „Geen honderd jaren moogt gij u verblijden Met al het vooze speelgoed dezer aarde. Slechts één bezit is u verzekerd, mensch, Dat is het graf, het grijnzend graf, uw einddoel. Donker is het leven, is de dood." Is er nergens een tegenwicht te vinden tegen den moordenden druk van de doods gedachte? Li Tai Po, de levenslustige levensmoede, grijpt den beker en bedwelmt zich aan den gouden wijn. Zoo wordt zijn klacht over den jammer der aarde een drinklied. Maar het licht, dat aldus uit een be neveld brein zijn ziel in gloed zet, is het ware licht der vertroosting toch niet. Voor hoevelen onzer moet het inmiddels vol staan! Licht in de duisternis! En zij be schermen zich tegen het donkere leven en tegen den donkeren dood, door de ellende te verhullen achter rozig vloei. Zij beman telen de dorre takken der boomen met kunstmatig groen en behangen het ge raamte der natuur met geverfde bessen. Als kinderen verdrijven zij hun angst met gezang, als bedreigde dieren kruipen zij by elkaar in den warmen, gezelligen hoek. Kerstmis! Donker is het leven, is de dood, maar er is een licht, dat het duis ter verwint. De zon, die in midwinter gaat schijnen, is niet op kunstmatige wijze tegen den horizont aangeplakthet zijn geen valsche, onnatuurlijke stralen, waarmee zij door een vernuftige nabootsing den toeschouwer begoochelt. De zon, die thans tut den nacht herrijst, is het hart der na tuur, die van binnen uit door haar wordt beschenen. Uit het vast en veilig middel punt werpt zij haar schijnsel op de ver engende wereld, die zich verwachtend Koestert in haar eerste glanzen. Het licht, dat ons in deze grauwe sche- zal vertroosten, moet een binnen- Ji i u?' klatergoud, alle vuurwerk, ie kralenglinstering van buiten zal ons niet tegen wanhoop behoeden, zoo niet in 't brandpunt van onze ziel de Kerstvlam is aangestoken. Binnen in ons moet het zijn als eén altaar, met stil en zuiver bran dende kaarsen. Binnen in ons moet de heilige, vredige vlam haar bestendig schijnsel afwerpen. Want het Kerstlicht is geen bedwel ming, geen roes van het oogenblik, geen viucht uit de werkelijkheid. Maar kalme, vaste overtuiging, dat het donkere leven en de donkere dood slechts schaduwen zijn van een licht, dat te helderder straalt, naarmate de schaduwen zwarter zijn. Lei den wij uit de scherpte en de diepte der schaduwen niet af de kracht van het licht? Maar Kerstmis wil geen bewijs. Kerst mis is geen rekensom, geen argumentatie. Kerstmis is openbaring, Kerstmis is het wonder. Kerstmis is de ongerijmdheid, die stelliger waarheid biedt dan de uit komst van de knapste wiskundige ver handeling. Kerstvrede, Kerstvertroosting zijn geen vrucht van het denkend verstand. Kerst mis is geen gedachte, Kerstmis is stem ming. Gelyk Li Tai Po, de zwaarmoedige twijfelaar zijn vreugde in den wijn zocht, omdat hij woü drinken, zoekt de blijmoe dige geloovige zijn vreugde in Kerstmis, omdat hij Kerstmis wil vieren. Kerstmis is uitkomst van willen. Het is ontegenzeggelijk, dat men de wereld kan bekijken, zooals men dat wil. Wereld beschouwing is een kwestie van wenuen, van zelf-opvoeding, van zelf-tucht. Men kan, als men dat wil, zijn ziel sluiten voor het Kerstlicht; men kan zijn ziel er voor openen. Kerstmis is gevolg van ontvankelijkheid. Wie zich ontvankelijk stelt voor de open baring, die langs duizend wegen, uit tien duizend kanalen, door miilioenen poriën heden tot hem komt, zich aan hem op dringt, hem omstuwt en overheerscht, die zal met het koor van menschen en engelen getuigen: Donker is het leven, is de dood, maar het Licht overwint! H. G. Cannegieter 51. Het is ongetwijfeld aan vele lezers bekend, dat de vlinders op verschillende manieren over winteren. Er zijn er, die het doen in poptoestand, zooals Ib.v. die koolwitjes, welker hangende poppen men aan schuren, schuttingen, muren, enz. kan vinden. Andere wachten in den grond op bet voorjaar om dan te verpoppen on spoedig als vlinder het zonlicht op te zoeken. Weer andere overwinteren in ei/vorm en nog weer andere als kleine rupsjes, nauwelijks aan het ei ontkropen, terwijl nogmaals andere als halfvolwassen rupsen op beschutte plekjies of in zoogenaamde winter nesten door het koude jaargetijde komen. Het is een leerzaam werk aan den stam en de takken der 'boomen in onzen tuin een nauwlettende inspectie te houden. Wat men darbij al zoo ont dekt zou men zeker niet hebben verwacht. Natuur lijk vindt men dan ook overwinterende vlinders in den een of anderen staat van ontwikkeling. Het groote geaderde Witje overwintert als kleine rups in een spinselnest, waarin bladeren zijn verwerkt. Iedere rups is afzonderlijk omgeven door een eigen spins eitje, waardoor zij tegen weers invloeden goed beschermd is. De bastaardsatijn- vlinder maakt een grooter nest, dat na eenige oefening gemakkelijk van het eerstbedoelde kan worden onderscheiden. De donsvlinder overwintert op eigen gelegenheid als kleine rups in een spinseltje onder schors schubben e.d., dus juist zooals de rups van het wormstekig ooft, alleen met dit verschil, dat deze volgroeid is. De witvlakvlinder overwintert in eivorm en wel op een eigenaardige plaats. De bijna ongevleugelde vrouwtjes verwijderen zich n.l. niet van de plek, waar zij uit den pop voor den dag zijn gekomen en leggen daar na de paring eitjes op het spinsel der cocon, waaruit zijzelf verschenen. De ringelrupsvlinder maakt mooie eiringetjes om takjes van verschillende boomien en bedekt ze met een lijmachtige stof, die ze vast bijeen houdt en ze beschermt tegen de inwerking van carbolineum, waarmee wij de Vruc'htboomen en vele andere in den winter besproeien. Waar wij de overwinterende vlinders in groote getale aantreffen op onze inspectietocht, is het GROOTE HOUTSTR. 169 TEL. 13472 - HAARLEM Telefoon 14454 noodig de nesten te verbranden of uit te knippen en de eihoopjes worden afgekrabt en aldus ver nietigd. 't Is wel jammer, maar noodzakelijk. 52. De eerste artikelen van deze serie waren er op gericht de lezers er toe te brengen de vruchtboomen, de conifeeren en andere sierboomen en -heesters te sproeien met een oplossing van zoogenaamd vruchtboomcarbolineum, die past ter bestrijding van de dierlijke parasieten, die op de gewassen zoo dikwijls zijn te vinden. Door zulk een bespuiting, die in den winter gedurende zoo geruimen tijd kan worden uitgevoerd, die zoo weinig kost in verhouding tot het resultaat dat kan worden bereikt, voorkomt men veel, héél veel narigheid in lente en zomer, die dan niet zoo gemakkelijk of soms in het geheel niet is uit den weg te ruimen. Het is mijn plan in de volgende reeks opstellen eenige algemeen voorkomende en aan velerlei ge wassen schadende schadelijke dieren de revue te laten passeerer., om in den zomer eenige niet- parasitaire ziekten te behandelen. Dan komt het carbolineum niet op den voorgrond. Toch is het zóó noodzakelijk, dat bijna algemeen dit bestrij dingsmiddel wordt toegepast, dat ik er in dit ar tikel nog eens ernstig op wil aandringen, dat men bet gebruikt of laat gebruiken. Men kan vele kleine vijanden der ooft- en sier boomen en -heesters, die hierop overwinteren, door een goed uitgevoerde bespuiting dooden, zoo dat men voorbehoedend werkt. Ik noem in de eerste plaats de bladluizen, die aan appels, prui men, morellen, sneeuwballen, blauwe sparren en andere conifeeren, aan aal- en kruisbessen dikwijls schadelijk optreden. Om de rozen niet te ver geten, noem ik ze afzonderlijk. Op vele dezer gewassen overwinteren ook mijten in eivorm of als volwassen wijfje. Op de appelboomen en struiken vinden we de bloedluis, die men daarbij ook op de wortelhals aantreft. In de aalbessen vinden we de spruitvreter, die beide door carbolineum zijn te dooden. Zooals ik in een vorig artikel heb geschreven, worden onder de steenvruchtboomen de pruimen en morellen het meest geteisterd door de Monilia- ziekte. Al deze parasieten en nog veel meer, kan men bestrijden door te sproeien met carbolineum. Als we voor de bladluizen 7.5% nemen en voor alle andere vijanden 10%, dan zijn we zeker van onze zaak. Alleen mogen we perziken niet meer dan 5 en pruimen e.d. niet meer dan 7.5% geven. Een dezer dagen deed Ds. J. C. van Dijk de verblijdende miededeellimg, dat de Nederl. Herv. Gemeente, weder in het bezit is gekomen van twee antiek geschilderde ramen, welke vroeger het pit toreske kerkgebouw sierden. Wij lezen daarover in de „Zondagsbode": „Een onzer kerkvoogden ontving een tijd ge leden het bericht, dat twee geschilderde ramen van de Bloetmendaalsche kerk, die ter kwader ure in 'het mi'dden van de vorige eeuw verkocht waren, weer te koop zouden komen op e'en veiling bij Mak in Amsterdam De eenie is één van de vier die de Staten van 'Holland schonken, het andere is een geschenk van Beverwijk; zij dateeren van 1636. Waar rnlen nu weet dat deze ramen sedert de smadelijke verkoop zelfs in Londen aan de markt zijn geweest, dan is het wel wonder te noemen dat nog eens zich de gelegenheid zou voordoen, dat wij ze terug kregen. Heden ontvang ik het bericht dat die ramen inderdaad ons eigendom zijn ge wc rden. Maar zonder de vindingrijkheid en vasthoudendheid van den heer Bierens de Haan zou dit stellig mislukt zijn en waren de ramen voor een 2 a 3 maal hoogeren prijs dan wij er ooit voor hadden kun nen betalen vlak voor onzen neus weggekocht en wellicht verhuisd naar Amerika, hiet eenige land waar het motto geldt; Geld spielt keine Rolle. Straks zal nu een begrooting worden opge maakt welke kosten het opnieuw plaatsen der raimen met zich zal meebrengen. Het spreekt van zelf, d!at voor het bijeenbrengen van het totaal bedrag straks de hulp van belangstellenden zal worden gevraagd, wamt er is geen sprake van, dat de rekening van de Kerkvoogdij daarmee mag KLEINE HOUTSTRAAT 10, TEL. 12896 m Concurr. prijzen en vlugge bediening t acxxxxxxxxxxxxxxaoooooooooooooooo worden belast. Maar ik twijfel er geen oogenblik aan of het geld wordt daarvoor gevonden. Het zal een feestelijke dag zijn, wanneer deze ramen opnieuw geplaatst worden rechts en links van de preekstoel. Reeds nu wil ik zeggen, dat de eer van het initiatief en van het doorzetten van deze zaak toekomt aan den heer Bierens de Haan en ik wil er hem hartelijk .voor danken." In ons vorig nummer maakten we melding van de vonds der overblijfselen van een exotische visch aan het Bloemendaalsche strand. Thans is het cadaver gedertuneerd, als te zijn van 'n maanvisoh, ook wel zonnevisch of klomp- visch genoemd. Waar deze visch voornamelijk de Middellanldsche Zee bewoont, is het aantreffen op onze kust zeer zeker een zeldzaamheid. dienst 'hield naar aanleiding van den 103en psalm, welke een feestpsalm is. Immers, haar heengaan is haar winste! Diep geroerd verlieten de vele aan wezigen de doodenakker. De tweede winteruitvoering der B.G.V., Zater dagavond in de groote zaal van Hotel „Vreeburg" gegeven, imocht zich wederom in een druk bezoek verheugen. Ook nu weder werdten alle nummers van het programma vlug en correct afgewerkt, terwijl een allergezelligst bal den avond besloot. De B.G.V. en haar leider, de 'heer Kok, kunnen met rechtmatigen trotsch op de winteruitvoeringen van seizoen 1926 terugzien. En nu met nieuwen moed weer doorgewerkt! De heer v. d. W. kwam dezer dagen tot de minder aangename ontdekking, dat men zich over zijn rijwiel, dat hij vöor zijn huis neergezet had, ontfermd had. Wie die „men" is, zal de politie trachten te ontdekken. Intusschen zij men nogmaals gewaarschuwd voor de „zwijntjesjagers". De ouders van de leerlingen der M.U.L.O.-school aan den Vijverweg, hielden (Dinsdagavond een „ouderavond", waarop verschillende onderwerpen (behandeld werden. Allereerst kreeg het Hoofd der school, de heer A. IJzerman, gelegenheid te danken voor de groote 'belangstelling, welke hij mocht ond'ervinden in de moeilijke dagen, die achter hem liggen. Dan neemt de voorzitter der oudercommissie het woord, en cutiseerde het voorstel van B. en W. i.z. de vakonderwijzers. Hij las een adres voor, door de oud'ercommissie in dit verband aan B. en W. gezonden. Als lid der Commissie werd gekozen de heer A. J. Meijer, inplaats van den heer dr. van Lier, die de gemeente metterwoon verlaten 'heeft. Na de rondvraag, waarbij d'e questie der zomer- vacantie besproken werd, en klachten naar voren gebracht werden omtrent de plaatsing der leer lingen op de verschillende O.L. scholen (loting schijnt hierbij toegepast te worden) werd de ver gadering door den heer dr. v. Esveld gesloten. Het edele gilde der inbrekers blijft Bloemendaal, niettegenstaande het noodlot, dat juist in deze ge meente hun twijfelachtig handwerk achtervolgt, toch als uitverkoren oord beschouwen. Wij hebben nu weer 'drie inbraken, en een poging daartoe te vermelden. Momenteel zijn de daders nog niet bekend, maar we twijfelen er niet aan, dat óf de scherpzinnigheid onzer politio- neele ambtenaren, of andere specifiek „Bloemen daalsche" toevalligheden zullen wel oorzaak zijn, dat ook het licht hier in de duisternis gaat schij- nen. Ingebroken werd in het kantoor der Binnenland- sche Exploitatie Mij. aan de Iepenlaan. De be woners, die Zondagmiddag om 4 uur het gebouw verlieten, keerden des avonds half elf terug, juist bijtijds, om den onwelkomen bezoeker te zien verdwijnen door de aan de achterzijde gelegen stookplaats der centrale verwarming. Hij bleek op dezelfde plaats binnengekomen te zijn. Vermist worden eenige gouden en zilveren sieraden. Dan werd een bezoek gebracht aan de Villa ,,'t Dakje", N. Stationsweg No. 6, en bewoond door de fam. L. welke tijdelijk afwezig is. Door het wegnemen der scharnieren van een keukendeur werd de toegang tot de villa gefor ceerd. De buit bestaat uit een gouden horioge en broche. De deid'e inbraak had plaats in het houten ge bouw van den heer 'Dijkstra, staande aan 't eind van den Zeeweg, 's Zomers geopend als café, is het 's winters gesloten. Hier moest men zich met minder tevreden stellen: een motorjas, een looden 'bierleiding en een partijtje ansichtkaarten, voor stellende het eind van den Zeeweg werden hier meegenomen. Een poging tot inbraak werd' geconstateerd aan het perceel De Genestet'weg 10. Hier is getracht een achterdeur van 'de scharnieren te ontdoen, ■maar vermoedelijk door het langdurig aanslaan van een in de keuken opgesloten hond, zijn de pogingen gestaakt. Zooals we reeds zeiden: de politie doet ijverig onderzoek, en neemt alle haar ten 'dienste staande middelen te baat, de dader(s) te ontdekken. Mejuffrouw M. A. Brussee, die d'e vorige week in den ouderdom van 51 jaar overleed, was sinds 1913 hoofd der Chr. Bewaarschool. Vroeger vormde deze school miet de sinds lang opgeheven naaischool voor die oudere meisjes de Borski Sillem stichting. Deze stichting was gefundeerd door Mevr. BorskiSillem de bewoonster van de vroegere buitenplaats „Hartenlust". Later is het beheer overgegaan aan een commis sie uit de Nederl. Herv. Kerk, die noodgedwongen de naaischool, waar Mej. Lamblet lange jaren de leiding had, moest sluiten, Mej. Brussee werd te Haarlem geboren, waar zij ook haar opleiding ontving voor het Fröbel onderwijs. Voor zij te Bloemendaal kwam, was zij werkzaam in 'Haarlem, Lienden en Nijmeigen. Bij haar teraardebestelling, Vrijdagmiddag op de Nieuwe Begraafplaats sprak Ds. van Dijk in treffende bewoordingen over de groote liefde en toewijding waarmede zij haar werk verichtte. Haar hart ging uit naar de kindertjes, en omgekeerd vonden de kleinen in sc'hool een andere moeder in juffrouw Brussee. Een broeder van de overledene dankte voor de groote welwillendheid, d'oor de Commissie in d'e laatste jaren, toen ziekte haar den arbeid meer mallen zwaar maakte, jegens zijn zuster betoond. Voorts de familie B., die haar dikwijls steunde en sterkte in moeilijke oogenlblikken, de dames- assistenten der school, die door haar medewerking niet weinig het werk van Mejuffrouw Brussee ver lichten, en ten slotte allen, die in zoo groote mate van hun belangstelling in ziekte en overlijden blijk gaven. Hoewel een gevoelige slag hem getroffen heeft, kan hij zich indenken, waarom Ds. Roos de lijk- Het gestolen rijwiel van den heer v. d. W. (zie ons vorig nummer) is terecht. Het wend in beslag genomen in Amsterdam. De dader, zekere S„ die meerdere gelijksoortige diefstallen gepleegd heeft te Haarlem, Utrecht en Amsterdam, is gevat, en legde een volledige bekentenis af. Het rijwiel in kwestie werd door 'hem verkocht voor 15.Toen de kooper eerst twijfelde aan de herkomst, toonde S.- hem een kwitantie ad 95.(blijkbaar door hem zelf geschreven) die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, en waaruit moest blijken, dat verkooper geheel bona fide was. De heeren zwijntjesjagers blijken wel op alle mogelijkheden geprepareerd te zijn. HAARWERKEN - PARFUMERIEËN DORPSSTRAAT 27 - BLOEMENDAAL BIJ HET POSTKANTOOR, TELEFOON 22386 Dinsdagavond is in Maranatha een tentoonstel ling gehouden van poppen, door de meisjescluhs vervaardigd voor den Kerstboom, welke het Kerst feest der Zondagschool, Donderdagavond in d'e Nederl. Herv. Kerk gevierd, opluisterde. De jury, bestaande uit de dames v. Dijk, v. Lennep en Boer, hadden een moeilijke taak, daar de inzendingen getuigden van smaak en originali teit der inzendsters. Bij monde van Mevr. van Dijk werd om 9 uur uitspraak gedaan. Bekroond werden: Van de oudere meisjes: de poppen „Hanna" (ver vaardigd door Ada Casseé); „ons Jopie" (verv. door Fietje Walter); van de middelste club: „Kitty en Tilly" (verv, d'oor Coba de Kruyf) en „Bruidje" (verv. door Rietje v. d. Velde). Van de jongste meisjes: „Tekla" (verv. door Daatje v. d. Meij) en „Hechteld" (verv. door Mientje Beekman). Een extra prijs verwierf Jo v. d. Bijl, terwijl allen niet-prijswinsters een troostprijs kregen. CXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX3C

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1926 | | pagina 1