I0UTS IODERN TWEEDE BLAD IT jazzband D Einde 3 uur 's nachts ierobe verplicht ratiewerk Het Bloemendaalseb Weekblad raadsverslag Wenscht Gij succes met adverteeren Dan moet ge 't in dit blad probeeren it]WEN BOOMKAMP ONY LY VAN EVELINGEN Volledig Programma Timmerman - TELEFOON 22253 I voor Luxe Auto- Benzine 'Banden NO. 3. NABETRACHTING FOTOGRAFIE PLAATSELIJK NIEUWS OVERVEEN. 8 VIOLONCEL MRIS—KOENEN namiddags 2.30 uur, ROTESTANTENBOND s kosteloos aan den RLEM ND PROGRAMMA: LLANDSCHE KOMIEK m succes geprolongeerd irencier-Stemmingzanger 7V2HV2 uur Avondvoorstel ling en dansen nds 0.25 j plus sted. f 0.50 1 belasting ENTREE F 0.50 ids verkrijgbaar: Asphalt- er, Carbolineum, Groene lolineum, Koolteer, enz. oopig Telephoonnummer 225E5 BLOEMENDAAL op, maar natuurlijk in 'de Tijdens dit gesprek had de che armbewegingen het ver- i, m'aar i'k 'heb me toch ern- e de schuld van een botsing 1 een fiets, stel, dat die in plaats gehad, had gelegen, den wielrijidier, den agent of Wie het weet, mag het zeg- ad natuurlijk zijn verwon de- gegeven, 'dat er een ongeluk een agent, en notabene nog t 'bijstond. I'k weet niet pre- agent daar staat, maar het dat heel veel van 's mans Is zoodanig diwingt een ver- •espect af. Ik vond het denk- ammer automobilist nog zoo Kerstdagen kerstboomen te terdamsche verkeersregelaars. heeft het niet gewild, en hij igronde redenen wel gehad :egt, men behoeft toch ieder- oet, geen cadeautje te geven, jrond van waarheid in, maar ieder jaar een nieuwjaarsfooi n, die mij steeds voor veel rengt, en dan altijd na twaal- iuw altijd uitdrukkelijk zegt, willen ontvangen. Waarom in aan 'den wagenvoerder van bevel van zijn Directie aan t opnemen van passagiers? b ©hooren een slagersjonge het verkeer. Ik heb wel eens de meeste moeite gangers, en het is ook we etemdlaar eens op letten, h°e en op -de t ©ekens van &en 2b beloofd, 'het antwoord op te geven, en daaraan zal i 1. I'k wil besluiten met een 'het Gemeentebestuur ^an les wat het 'doet in het be verkeer, hetzij 'dian door 'b® ignemen «van scherpe hoeken, rhoud van <de wegen in e k mijn vraag: Is het publi^ op straat, tracht het z'c'' e' lu, aan jullie het antwoord, riemand verlangde 'het laat5 1 Boschweg niet. Voelden w Uweer een vraag. Tromputter' ZATERDAG 22 JANUARI 1927 Vergadering van den ge meenteraad van Donderdag 20 Januari 1927, n,m. 2 uur. De agenda voor deze vergadering' luidde als volgt: 1. Aankoop grond ter verbree'ding van 'den Zand- voorterweg van: a. Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout, b. Ir. L, graaf van Randwijck, c. L. Leonhardt, d. D. E. L, van den Arend. 2. Definitieve vaststelling uitbreidingsplan voor Rijnegom. 3. Voorstel om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het aangaan eener geldleening. 4. Vaststelling vergoedingen ex-art. 101 L.O.-wet 1920 over 1924 5. Beroepschrift tegen uitspraak van Gedeputeer de Staten inzake aanslag plaatselijke inkom stenbelasting. 6. Voorstel tot uitbreiding van het politiekorps. 7. Ontheffing bepalingen 'der Bouwverordening. 8. Ingekomen stukken. Aanwezig alle leden, behalve de heeren De Vis ser en Schulz (deze komt te 3.15 ter vergadering. De heer Mollerus verlaat haar te ongeveer 4 uur). Voorzitter: de Burgemeester. Punt 1. Besloten wordt van Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout als 'bloot-eigenaar en den heer A. de Clercq als erfpachter aan te koopen 1000 M. grond voor 4.de M2. en verplaatsing, zoonoo- dig vernieuwing van hekwerk voor rekening d'er gemeente. Van mevr. Van Randwijck-Taets van Amerongen, Aerdenhout werden voor den zelfden prijs ver schillende strooken aangekocht en 7 iepenboomen voor 10.per stuk. Van den heer G. Leonhardt wordt 67 M2. ge kocht, van den heer Van den Arend wordt voor 1760.gekocht, Een er. an'der strekt tot verbreeding en ver betering van den weg door Aerdenhout naar Zand- voort. P u n t 2. Na een opmerking! van den heer Prin- senberg, die tot zijn genoegen door weth. Laan wordt beantwoord, wordt goedgekeurd een her ziening van het Uitbreidingsplan der gemeente voor zooveel betreft de parken Rijnegom en Boeken rode in dien zin, dat ten westen van de spoorlijn Leiden'Haarlem een weg getraceerd wordt over Rijnegom in de richting Veis en. Punt 3. Op 1 Maart 1927 moet het restant, 350.000.van een in 1921 aangegane 6% geld leening worden afgelost. B. en W. vroegen en ver kregen machtiging daartoe een leening van 358.000.nominaal te sluien rentende hoogstens 4|% tegen een koers van niet minder dan 88% af te lossen in 20 jaar of van af 1 Januari 1932 zoo spoedig als de gemeente wil. De heer Prinsenberg wilde de leening na 1928 steeds aflosbaar maken, met geld van grondverkoop bijvoorbeeld. De heer Luden was daar niet tegen, maar de Raad zou dan met na'deeliger conditie's genoegen moeten nemen. Punt 4. Zonder discussie worden overeen komstig het voorstel van B, en W. vastgesteld 'de vergoedingen aan de 'bizondere scholen in die ge meente, krachtens art. 101 der L, Onderwijswet. De school der Vereeniging Aerdenhout-Benitveld krijgt niets, de R.-K. jongensschool aan het Zan'd- voorterpa'd te Overveen in hoofdzaak 3569.12»; de Chr. school te Bloemendaal ongeveer 7000. 'de Bloemendaalsohe Schoolvereeniging ongeveer 4000, de R.K. meisjesschool te Overveen ruim 3000.de R.K. school te Vogelenzang ongeveer 4000de R.K. school in het St. Jozefgesticht te Bloemendaal 821 Punt 5. De fiscus is gebrand! op een juisten aanslag van Mr. PHofstede de Groot hier wonend'e aan den Bentveldsweg No. 1, villa „De Popelhof". De Raad van Bloemendaal bepaalde, dat Z.E.G. hier hoofdverblijf had en in Amsterdam bijverblijf; Ged. Staten beslisten dat het juist andersom was. Het voorstel van B. en W. strekte om van deze beslissing van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon omdat lo. Mr. Hofstede de Groot bij den aanvang van 't betrekkelijk belastingjaar (1 Mei '25) I woonplaats had in onze gemeente; 2o. hij gedurende verreweg het grootste gedeelte van het belasting jaar 'binnen deze gemeente woonplaats en verblijf hield, 3o. hij gedurende 'dien' onafgebroken de be schikking heeft gehad over de 'hem toebehooren'de, steeds gemeubileerde villa „De Popelhof". De heer Luden begrijpt niet, waarom hiervan zooveel werk wordt gemaakt; het is toch vee-1 voordeeliger voor den man hier hoofdverblijf te hebben, waartoe wordt dat bestreden'? De Voorzitter: (met eenigszins andere woorden) Eet is een akademische kwestie. Weth. Laan: Wij adviseerden den' fiscus of de man hier forens is of niet; dat moet nu worden uitgevochten. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 6. B. en W. stelden den Raad voor, om in de plaatsen, opengekoimen door het ontslag van den hoofdagent Smits en het vertrek van den agent le klas Braas, anderen als politieagent te benoemen en het 'korps met 2 man uit te breiden, o gens Burgemeester en Commissaris is met de woordige sterkte van het politiekorps in geene deele meer voldaan aan de minimum-eischen ^.a°®en behoorlijke bewaking. De kosten zullen J 5000.ibeloopen per jaar, De Voorzitter deelt mede straks in besloten ver gadering nog het een en ander te zullen mededee- ler., wat hij hier niet doen kan. De heer Van Kessel maar er opmerking op, dal dit voorstel niet in December bij de begrooting in behandeling is gebracht; het adres van de bewoners van Aerdenhout om betere bewaking is reeds in de etrste helft van December ingekomen. Aerdenhout kan niet wachten, laat men de vaste politieposten aldaar en te Bloemen'daai tijdelijk opheffen, en alles in Overveen concentreeren, agenten kunnen per motorzijspan overal heen wor- den gebracht. Laat men eerst de eventueele grens wijziging afwachten. De Voorzitter zet uiteen, dat 'door het 3-pIoe- genstelsel eigenlijk maar 7 man tegelijk in dienst zijn. Ook de heeren Kremer en De Roo van Alder- werelt willen op het oogenblik niet uitbreiden. De Voorzitter deelt, onder protesten van ver schillende zijden mede, dat de ev. door Haarlem ons af te pakken gedeelten der gemeente geen be waking noodig hebben. Weth. Laan rekent den 'Raad voor, onder uit bundige algemeene vroolijkheid', dat als ook de doorbraak een feit is bij Julianalaan en Militairen- weg waar dan een verkeersagent noodig zal zijn, er maar agent per ploeg voor bewaking over blijft. De heer De Waal Maleiijt vindt dit wel leuk, maar niet ernstig, hij wenscht dat over deze din gen in een besloten vergadering wordt gehandeld, hij heeft wel vertrouwen in de Commissaris van politie, maar zou nu, zondere nadere gegevens, niet weten hoe te stemmen. Weth. Van Nederhasselt: zelfs alle tegenstanders van uitbreiding der politie zijn van oordeel, dat de bewaking op 't oogenblik onvoldoende is (stem men: neen, neen!); dan 'komt de Zeewe'g (i.e. woningcomplexen aan dien weg. Red.) er nog bij en uitbreidingen van bebouwde en aanbouw van nieuwe buurten, we kunnen dus niet op den af loop der „annexatie" wachten. De heer Van Kessel zegt, dat de 'heer Van Neder- hasseit toekomstmuziek speelt. De Raad besluit de zaak af te handelen in de straks te houden-besloten vergadering. P u n t 7. De Raad besluit overeenkomstig het voorstel van B. en W. op de verzoeken tot ont heffing van art. 7 der Bouwverordening tot de navolgende ontheffingen: 1. A. J. Thieman voor vergrootinig eener ga rage aan de Orchideeënlaan; 2. Dr. Ir. (H. C. Berchten'breiter voor bouw van een dubbel- en een enkel woonhuis aan den Zand- voorterweg; 3. Mevrouw J. Damalvy Molière voor bouw eener garage aan den Saxenburger weg; 4. J. H. van Kampen voor verbouw -van perceel Zandvoorterweg No. 33; 5. Jhr. R. H. T. D. Quarles van Ufford voor verbouw van perceel Zuidlaan no, 9. en 'die volgende afwijzingen der verzoeken: 1. P. J. W. Zeegers voor bouw van twee gara- ges aan- den Ter Hoffsteedeweg, aangezien Het j terrein daarvoor geen voldoende plaats biedt. 2. W, Cassee en E. Strietman voor verbouw eener dubbele woning aan den Bloemendaalsche- weg, dat dit perceel te 'dicht op den weg en den ge- projecteerden Militairenweg staat, red'en waarom de Raad in zijne op 16 Dec. 1925 gehouden ver gadering eveneens afwijzend op 'dit verzoek be schikt heeft; sinds dien hebben zich geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan, op grond waarvan een andere beschikking gemotiveerd zou zijn. Punt 8. Voor kennisgeving worden aange nomen de d'ankbetui'ginig voor verleend subsidie aan de Bloemendaalsche Reddingsbrigade en het procesverbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger. Conform het voorstel van B. en W. wordt 25.subsidie verleend aan het Neder- landsch Schoolmuseum te Amsterdam voor de in dezen zomer te houden tentoonstelling ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan. Conform als boven wordt aan het Ziekenhuis fonds „Samenwerking" (94 leden) een subsidie ver leend van 0.80 per li'd. (Het Ziekenhuisfonds „Voorzorg" met 1230 leden, genoot 1000,sub sidie). De heer Nuyens vraagt voor de in Vogelenzang in oprichting zijndie soortgelijke vereeniging dezelf de rechten. De heer Van Kessel wil deze zaak door een af zonderlijke raadscommissie onderzocht hebben. De Voorzitter begrijpt niet waorom dit noodig zou zijn. De beer Van Kessel: Willen B. en W. 't dan doen? Weth. Laan begrijpt niet, waarop de heer Van Kessel eigenlijk doelt. Deze zegt éénheid van behandeling te willen van alle soortgelijke vereenigingen hier, waarvan hij er 4 noemt; de menschen weten dan vooraf, waarop zij kunnen rekenen. Weth. Laan; Maar we gaan toch geen subsidie geven aan iemand, die 't niet vraagt? De vereeniging, door 'den heer Nuyens bedoeld, zit er goed 'bij, ze heeft zelfs het aantal verpleeg- weken der leden, dat zij voor eigen rekening neemt, zelfs uitgebreid. Aan de beslissing in elk geval moet een afzonderlijk onderzoek voorafgaan. (De heer Schulz is inmiddels binengekomen en teekent de hem door den secretaris voorgelegden presentielijst). De heer Schulz neemt meteen het woord en pleit voor systeem en eenheid in den geest van den heer Van Kessel. De heer Nuyens antwoordt den heer Laan, dat 1926 voor zijne vereeniging nadeelig is geweest; ook hij wil algemeene regelen, Weth. Van Nederhasselt wil de mogelijkheid om algemeene regelen te stellen wel eens onder de oogen zien, maar als er een commissie hij te pas moet komen, is d'aarvoor aangewezen de bestaande Commissie voor Sociale belangen. 'De heer Hogenbirk pleit voor onderzoek van geval tot geval. De heer Schulz zegt dat zijne bedoeling ook is dat er geen voortrekken kan plaats hebben van vereenigingen van ééne richting (protesten klin ken uit den Raad op, teleurgestelde en veront waardigde gezichten vertoonen zico); is er niet genoeg geld bij zulk een vereeniging in kas, dan krijgt ze geen behoorlijk bestuur, is er geen gotd 'bestuur, dan kan de vereeniging niet werken en gaat de ziekenhuisverzorging de gemeente weer geld kosten. De heer Prinsenberg amendeert het voorstel van B en W. aldus, dat 'die subsidie alleen zal gelden vc-or leden der vereeniging, die in onze gemeente wonen, en dat zij voorloopig voor een jaar wordt verleend. De Raad vereenigt zich met het voorstel van 'B. en W. en de amendementen van den heer Prinsenberg. De 'Ned. R.K. Volksbond, afd. Overveen, had verzocht voor de z.g. werkloozen in dienst der ge meente van af 10 Januari 1927 een brandstoffen- toeslag te verleenien van 1.per week. B. en W. adviseerden tot afwijzing van dit verzoek. De heer Van Kessel noemt het standpunt van B. en W. krenterig; zoo even werd door hen voorgesteld eventjes 5000.p.j. uit te geven (voor uitbreiding der politie) nu kan er geen 300, 't gaat immers om 10 weken voor 30 gezinnen, op overschieten. Het is weer het oude liedje; de 3 raadsleden 'die ook ivoor de belangen der minder goed gesitueerden opkomen, mogen meewerken aan 't behartigen 'der belangen van de goedgesitu- eerden, dan is de verhouding in den Raad vriend schappelijk, maar komen de 3 met hun voorstel len, dan vinden ze de rest 'der leden vast aaneen gesloten tegenover zich. Weth.Van Nederhasselt acht het verwijt van den heer Van Kessel aan B. en W. niet verdiend, het standpunt van B. en W, hangt samen met het systeem der werkloosheidsbestrijding, n.l. dit: uit- keering van een loon gelijk aan dat in het bloe- mistenbedrijf, maar dan te werkstelling om de andere week; met den gulden toeslag zou van dit 'beginsel worden afgeweken. De heer Schulz: Als het een zaak is van loons- verhoogimg, is het juist geen beginselquestie, of het word principiënreiterei. Spreker betoogt dat de arbeider niet van 13.per week kan leven, deze menschen leven altijd aan den grens van honger en armoede, de linnenkast is leeg, het schoeisel onvoldoende. De heer De Roo van Alderwerelt die bij inter ruptie al had toegegeven niet van 13.per v/eek te kunnen leven, geeft door 'n spottende uit roep: „hè" te kennen, dat z.i. d'e heer Schulz 'hier overdrijft, waarop deze uitroept: als de heer De Roo van Alderwerelt de toestanden in arbei dersgezinnen beter kende, zou hij niet met zulk een uitroep reageeren op een ernstige opmerking van een zijner medeleden in den Raad. De heer De Roo kijkt nog-niet-overtuigd. (De heer Mo'- lerus verlaat de vergadering). De beer De Waal Maleiijt zegt: Er zijn geen werkloozen hier (in het voorstel van B. en W., ge grond op het ingediend verzoek, is ook alleen sprake van z.g.n. werkloozen, Red.). Door de goede zorgen van den heer Laan hebben ze ge regeld werk gehad en 26.per week; ik werk e niet aan mee, ze hij dat buitenkansje nog een tweede te geven. De heer Hogenbirk is dit geheel eens met den vorigen spreker. Het is den heer Laan gelukt, de zaken zoo te organdseeren, dat alle betrokkenen onafgebroken konden werken (de heer Van Kessel valt in: daar hebben ze ira het request ook met alle lof over gesproken), en er zijn in de particu liere bedrijven velen, die minder verdienen. Weth. Laan neemt het woord en zegt: Het is 't oude liedje, ondanks in 's werelds loon. We zijn er met alle moeite in geslaagd de menschen ge regeld aan het werk te 'houden, en nog zijn ze niet tevreden. De heer Schulz zegt ze kunnen met hun inkomen niet rondkomen; niemand kan met z'n inkomen rondkomen, die per jaar 10,000 heeft, heeft 12 noodig en zoo gaat 't altijd door. De vergelijking van den heer Van Kessel, dat we 5000.wilden hébben voor politieuitbreidig en nu geen 400 willen geven hiervoor, gaat natuur lijk niet op; de heer Van Kessel had evengoed kunnen zeggen, zie eens, ze geven 100.000 aan de wegen uit. De heer Schulz zegt nu: de heeren Laan, Hogen birk en De Waal Malefijt laten ook het principe los, want dit was: werken om de andere week. Terecht zegt de heer Laan: ieder moet leven in den kring, waarin hij is grootgebracht; maar vraag niet hoe dit leven is; hier, in Bloemendaal, hoeft het niet te gaan als in Schoten, waar de gemeente onmachtig is voor 'betere toestanden te zorgen; bo vendien, hier zijn de levensomstandigheden duur, de gemeente heeft niet alleen het recht, maar ook de plicht in te grijpen. De heer Van Kessel herhaalt met andere woor den bezeilde, als hij weer spreekt over 'die 12 tegen de 3 vraagt de heer Laan: en de subsidie's dan? Weth. Van Nederhasselt herinnert er aan, dat in de Commissie voor Soc. belangen (of B. en W.) de organdsatie's hebben verklaard, wel te willen dat het overal zoo was als in Bloemendaal. De heer Hogenbirk: Ik vind, mijnheer de Voor zitter, 'dat wij 't ons niet kunnen laten aanleunen,, dat zoo als de heer Vam Kessel doet, gesproken wordt over den Raad en B. en W. We weten al lemaal wel, wat de toestand van de werkman is; maar ik wil er ook nog op wijzen, dat in diens stand er wel zijn 'bij wie 't met loonen als deze gaat en goed gaat. Het voorstel om afwijzend te beschikken op het ■verzoek als boven wordt nu in stemming gebracht en verworpen met 9 tegen 4 stemmen (Kremer, Schulz, Nuyens en Van Kessel). De heer Nuyens trekt in zijn verzoek aan B. en W., om voorstellen te doen tot verharding van den Woestduinweg. B. en W. haddien de mogelijkheid en wenschelijk- heid daarvan onderzocht en bericht dat deze op den ligger als zandweg voorkomende weg parti culier bezit is, uitloopt op een onbewaakte over weg en als zandweg landelijk schoon 'bezit. Een bundel nagekomen stukken wordt deels naar het archief, deels naar B. en W. om praead- vies verwezen. De Raad haspelt 'n beetje over de vraag of die stukken 'behaoren te worden voorge lezen of dat ze 'bij kort résumé kunnen worden aangekondigd, wat daarbij fatsoenlijk is, wat niet, wat nagekomen stukken zijn, of de raadsleden de plicht hebben na ontvangst van de agenda de portefeuille met stukken ten raadhuize te gaan inzien, of onder de verplichting van den Burge meester om alles wat inkomt „ter tafel te brengen" waar het behoort, ook valt de plicht om stukken tot den Raad gericht in de e.k. raadsvergadering een korte behandeling te geven, of 't aan den Raad of aan iemand anders staat om te bepalen, welke behandeling die stukken zullen ondergaan; enz. Men besluit, dat de Raad zelf telkens in elk geval afzonderlijk zal beslissen, welk stuk naar B. en W. zal gaan om afdoening of preadvies, en welk stuk, b.v, een dat haast heeft, dadelijk door hem zelf in behandeling zal worden genomen. De Voorzitter deelt mede dat er zulk een stuk is n.l. een adres van den bloemist Steenskamp in Aerdenhout om ontheffing van art. 7 voor het bouwen van een schuur. De Raad geeft de ge vraagde ontheffing, nadat hij heeft vernomen, dat d'e schuur van steen zal worden opgetrokken. Naar het oordeel van den Raad behoorde niet tot de „Nagekomen stukken" de volgende inge komen motie van de heeren Bornwater en De Roo van Alderwerelt: 'De Raad -der Gemeente Bloemendaal, Gezien de goedkeuring 'door Heeren Gedepu teerde Staten yan het uitbreidingsplan, betreffende de omgeving van den Militairenweg en Juliana laan, Noodigt Burgemeester en Wethouders uit, aan dit plan ten spoedigste uitvoering te geven en wel door dadelijk 'te beginnen met d'e afbraak van d'e perceelen Bloemendaalscheweg nos. 220 en 222, en zich zoo spoedig mogelijk in het 'bezit te stel len1 d'er benood'igde 'terreinen, desnoods door ont eigening, Gaat over tot de orde van den dag. 'De heeren Van Kessel en' Laan zouden het be treuren, als de huizen nu reeds werden afgebroken, de 'heer Laan wil met nieuwe plannen komen, de Ned. Automobiel Club 'heeft recht doortrekken: van de Julianalaan als zeer gevaarlijk ontraden; de •kosten, van het uitbreidingsplan zijn nog niet ge raamd, de bewoners van Kweekduin zullen er geen pleizier van hebben, B. en W. zijn urgent ('bedoeld werd) diligent. Red.) er is geen onwil Hij B. en W. om de huizen te sloopen (protesten voor al van den heer Luden, die zegt den heer Laan te willen verdedigen tegen de beschuldiging van non activiteit, hij is integendeel zeer actief in het niet- uitvoeren van het door den Raad eenmaal vast gestelde plan). De heer De Waal Malefijt stelt zich zeer prin cipieel en zeer ernstig op het standpunt, dat het een blamage zou zijn voor het gemeentebestuur de huizen niet te sloopen, nu aan de ingezetenen Cassee en Strietman geweigerd is aldaar hunne perceelen te verbouwen op de wijze als zij voor stelden. Dr, Bornwater verdédigt herhaaldelijk en met klem de motie, de heer De Roo van Alderwerelt sluit zich bij hem aan. Nadat de heer Laan heeft 'beloofd' reeds in de volgende raadsvergadering met 2 plannen die elkander uitsluiten te zullen komen, nadat door hem is medegedeeld, dat mocht de Raad toch besluiten de huizen te laten staan, de heeren Cassee en Strietman met nieuwe plannen kunnen komen, en door B. en W. en 'door de heeren Lu den en Bornwater de Raad gewaar schuwd is tegen het plan van den heer Laan om het geheele verkeer langs den Tetterodeweg te leid'en, wordit de motie in stemming gebracht en overeenkomstig het praeadvies van B. en W. met 8 tegen 5 stemmen verworpen. 'Na de rondvraag, die niet bizonders opleverde, gaat 'de vergadering over in eene met gesloten deuren. Met eenige verwondering hebben wij verschillende raadsleden over de onvol doende politiebewaking in onze gemeente hooren spreken, met een openhartigheid, alsof de pers verplicht ware die bespre kingen geheim te houden en als of er niet bestond een min of meer georganiseerd gilde van inbrekers, op avontuur, luiheid en een anders portemonnaie beluste lieden, die met elke aanwijzing omtrent voor hen braak liggend terrein hun voordeel plegen te doen. De burgemeester, die ook in an der opzicht in deze vergadering in dit systeem volhardde, gaf ten deze o.i. te weinig leiding. Eenigszins komisch deed het aan een der leden die B. en W. gemis aan ijver of diligentie wilde verwijten, te hooren zeggen, dat B. en W. niet „urgent" waren, een taalgebruik, door de andere leden, zelfs door den heer Luden overgenomen. Wij moeten aannemen dat laatstge noemde daarbij tusschen aanhalingstee"- kens of ironisch sprak. Intusschen lag het komische niet in de vergissing alleen („ur gent" beteekent dringend op behandeling, afdoening of weggewerkt worden, wach ten) maar in het feit, dat als de heer Van Kessel eens een vreemd woord verkeerd gebruikt er wel eens geglimlacht wordt. Het is altijd maar veiliger z'n moeders taal te spreken en verder niet. Ditmaal kwam het weer een enkele maal voor, dat een spreker over hetzelfde onderwerp, zonddr uitdrukkelijk verlof van den Raad, meer dan 2 maal het woord voerde; bestaat het oude Reglement van Orde niet meer, waarin ook staat, dat een kwartier na den aanvang der vergadering de presentielijst door den Voorzitter ge sloten wordt, dus niet om 3 uur 10 door een binnenkomend lid kan worden ge- teekend? Het is maar 'n kwestie van vorm, maar alle orde is niet anders dan vorm. De Raad heeft de motie der heeren Bornwatür en De Roo van Alderwerelt (zie ons verslag) verworpen. Wij juichen dit toe. Star vasthouden aan 'n eenmaal aanvaarde gedachte, ook als die eens mocht blijken, door een betere vervangen t7 kunnen worden, kan nimmer het ideaul zijn. De redactie der motie lijkt ons ook niet zonder bedenkelijkheid. B. en W. kunnen zich nooit in het be zit stellen van terrein, en met een beroep op die onmogelijkheid zou het college zich van een welgemeend besluit van den Raad gemakkelijk hebben kunnen afmaken. Sommige raadsleden, wij doelen nu op de heeren Van Kessel en Schulz, verval len toch wel eens onnoodig veel in her haling; heusch, het publiek weet wel, dat zij op de bres staan voor de belangen van den arbeidersstand of wat daarvoor door gaat. Overdrijven zij en zeggen zij telkens hetzelfde, ook als het niet „urgent" is, dan wordt 't een soort zitten op de bres, wat een onprettige aanblik geeft. Aan de behandeling van de nagekomen stukken heeft de Raad ten slotte de juiste behandeling gegeven, hij is de baas die daarin te zeggen heeft; dat echter het „ter tafel brengen" eene zij 't korte behan deling per sé zou meebrengen, kunnen wij den heer Prinseriberg piet toegeven. Tot onze bewondering voor den parlemen tairen regeeringsvorm, heeft de bijwoning van deze vergadering weer niet bijge dragen; de grond daarvan achten wij ten ■deele ook hierin gelegen, dat deze regee ringsvorm alleen zin heeft als een dictator, een krachtfiguur als leider der vergade ringen er 'deel van uitmaakt; en zulk een zijn wij hier (trouwens op vele plaatsen) nog niet rijk. Don'derda'g 20 Jan, vergaderde in ide Gem. Con certzaal de 'Bloemendaalsche Amateur Fotogra fen Vereeniging. Aan dén wand hing een Focus- collectie „Water", een bezichtiging overwaard. De griep 'trachtten de vergadering ini 'd'e war te doen loopen, want onze spreker voor 'deze avond kon niet komen, en 'de demonstratie van Gevaert-pro- ducten moest uitgesteld worden. Van achter de bestuurstafel wordit nu een praatje gehouden over stereoscopie door den heer Ir. H. Bekkers, waarna talrijke stereoscopen met plaatjes circuleerden onder de aanwezigen. Daarna sprak 'de heer J. C. Mol over Soft-Focus lenzen, hun prijzen en ver schillen, terwijl 'hij in het b'izonder uitwijdde over de mogelijkheid er zelf een te construeeren met behulp van Punktal-glazen. De vereeniging 'heeft de eerste prijs gewonnen in de lantaarnplaatwedstrijd1 van de N.A.F.V.; de inzending en tevens d'e andere inzendingen werden geprojecteerd. Hierna sluiting. Het paviljoen van den heer Dijkstra, staande aan den Zeeweg, dat reeds zoo dikwijls een dank baar object was voor d'e heeren inbrekers, is voor de zooveelste maal als terrein van de werkzaam heden dezer on'gewenschte gasten uitgekozen. En wederom niet zonder succes. Naast een par tij glaswerk werden nu zelfs eenige stoelen mede genomen. Beloopt de heer D. misschien eerstdaags de kans, dat de geheele inventaris, ook zijn pa viljoen verdwemen is? Wegens de griep werd op advies van den school arts 'de O.L.school alhier op Vrijdag 14 Januari door het gemeentebestuur .gesloten. De datum van openstelling is voorloopig bepaald op 24 Januari Dinsdag 25 Januari a.s. houdt de Bloemendaal sche Vereeniging voor Volkstuintjes haar jaarver- 1 gadering in Hotel „Roozenldiaal" te Overveen. Bioscoop-, Projectie- en Fotohandel R. v. d. WERF GrooteHoutstraat 102, Haarlem Telefoon 10266 KODAKS, Films, enz Meest gesorteerd magazijn Ontwikkelen en Afdrukken

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 5