AMEUBLEMENTEN N.V.VAN BASTEN'S WONINGINRICHTING Wagenweg 102 t.o. Hazepaterslaan, HAARLEM, Telefoon 11159 g BINNENLAND PLAATSELIJK NIEUWS Het Politievraagstuk TABAK fc Wortelnoten gepolitoerde Dames- bureaux f 245 Eiken Dames- bureaux f 105.—, Rundlederen Fauteuils f 105.—, enz. enz. enz. PERZISCHE TAPIJTEN, Kleedjes f 10.— enz. Divan- en Tafelkleeden f135.—, Handgeknoopt Smyrna f 20.— per M2. BEZOEKT ONZE TOONZALEN. S Wielingen heeit weer hoog bezoek gehad. De ex-kroonprins van Duitsehland, de „balling van Wieringen" was naar aanleiding van den verjaar dag van den „heer van Doorn", in 'Holland aan gekomen. Van deze gelegenheid heeft hij gebruik gemaakt, een bezoek te brengen aan zijn oude vrienden te Wieringen, aan het café'tje, waar hij zoo'n „graag geziene gast" was. 'Natuurlijk ging hij ook zijn ouden „baas", iden hoefsmid Luijten de l and drukken. Een heele sensatie voor het plaatsje. De stormwind, die einde van de vorige week woedde, had in de nabijheid van Heerenveen een paar goederenwagons op idle spoorlijn geschoven. Het gevolg was, dat de sneltreiin uit Leeuwarden op de wagens inliep, waardoor een triest ongeluk ontstond. De machinist van den sneltrein werd namelijk gedood. Juist op den jaardag van zijn vrouw. De Amsterdamsche overheid is er op uit, Amster dam's haven tot grooter bloei te brengen. Daar toe is nu een commissie door B. en W. ingesteld, die een of meer rapporten moet uitbrengen over de vraag, of het mogelijk is van gemeentewege maatregelen te treffen, wélke kunnen leiden tot een toeneming van het scheepvaartverkeer op de Amsterdamsche haven en heit gebruik van haar inrichtingen en welke die m'aatregelen zijn. De commissie is uit een groot aantal leden, direc teuren van scheepvaart-, transport- en handels ondernemingen, economisten, enz. samengesteld en staat onder leiding van den wethouder vóór de handelsinrichtingen. Ter gelegenheid van Dorus Rijkers' 80-sten ver jaardag, 'heeft Nederland den nationalen held nog eens ferm gehuldigd en in de cadeaux gezet. Niet alleen werd hem echter in den Helder een onver- ge'telijken feestavond bereid, ook zijn 100 kame raden, oud-redders, mannen van 'de reddingboot, deelden daarin. Het huldigingscomité was daartoe in staat gestéld door talrijke giften van landge- r.ooten in binnen- en buitenland. Zoo kreeg Dorus een compleet Radio-toestel, een fiets van die Ga- zelle-fabrie'k, een rijwielplaatje van de schoolkin deren. Een vriendelijke daad. Maar een welver- •diéjide ook. De Amsterdamsche stakende chauffeurs hun beweging dreigt naar Den Haag over te slaan, waar de eischen nog wat hooger gesteld worden ver liezen hoe langer 'hoe meer de sympathie van het publiek door hun eigenaardige stakingsmethoden. Zoo werd dezer dager; een taxi in het water ge duwd en de chauffeur mishandeld!. Dergelijke strijdmiddelen hoe rechtvaardig 'n zaak ook kan zijn maken op het publiek een onprettigen in druk. In het land van Maas en Waal is een eigenaardig geschil gerezen bij den aanbouw met rijkssteun van nieuwe woningen voor watersnoodslachtoffers. Een deel van ide bewoners weigerde namelijk 'het con tract te teekenen, waarbij een kleine hypotheek op hun nieuwe huis kwam, weliswaar renteloos, maar die toch in 20 jaar moest worden afgelost. Deze maatregel werd indertijd door Rijk en waters noodcomité genomen, om zekerheid te hebben, dat de nieuwe woningen in'derdaaid' zouden worden bewoond door hen, voor wie ze werden gebouwd en geen speculatie-objecten zouden worden. De hypotheken varieerden van 300 tot 1000. De voorwaarden voor aflossing waren soepel gesteld. De menschen die nu weigerden het hypotheekbe drag contractueel ter aflossing op zich te ne'men, deden 'dit, omdat zij meenden daar recht op te hebben, omdat vroeger geen hypotheek op het huis stond. Vergeten wordt echter, dat de nieuwe huizen 5 of 6 keer zooveel waard zijn, als de oude krotten. Op het oogenblik weigeren nog 5% van de halsstarrigen te teekenen. Daar echter met ontruimingsmaatregelen, wordt gedreigd, verwacht men dat ook deze spoedig een regeling zullen treffen. De Haagsche politie zoekt ijverig voort naar de daders van den roofmoord aan het Bezuidenhout. Verschillende sporen in allerlei richtingen worden gevolgd. In 'Brussel werden twee Nederlanders ge arresteerd, waarvan gedacht 'werd, dlat zij bij den moord! betrokken waren. Definitief resultaat heeft men nog niet bereikt. In Zuid-Holland is een actie ontstaan rond de geprojecteerde en reeds voor een belangrijk deel voltooide 14 K.M. lange spoorlijn. Goudi-Alphen. Wadd'inxveen's B. en W. hadden namelijk een actie op touw 'gezet, om te komen, tot stopzetting van den aanleg. Daartegen protesteeren Boskoop in idle eerste plaats, en ook de Waddinxveensche meu belfabrikanten, Er is reeds 1^ iniliioen' aan den bouw besteed. Nog moet uitgegeven worden 3.3 millioen. Een deel daarvan wordt door provincie en betrokken gemeenten gedragen. BUITENSLAND Engeland. Chamberlain heeft dezer dagen een officleele uiteenzetting gegeven van het Brit- sche regeeringsstandpunt inzake China. Daaruit blijkt, dat de Engelsche regeering ,de Kanton-re geering op het oogenblik nog niet als de officieele regeering erkend. Engeland houdt zich stipt neu- tiaal in het geschil tusschen Noordelijken en, Zui delijken, Het verklaart zich bereid tot gedeelte lijke opheffing van de ex-lerritorialiteit en een schikking in zake de concessies. Ook werd China's recht op tarievenautonomie aanvaard. In verband met dit standpunt werden zoowel aan de regeering te Peking, als aan die te Kanton voorstellen ge daan, om de concessies resp, te Tientsin en Han- kau van Britsche concessies te veranderen in inter nationale concessies, terwijl de Chineezem ruim vertegenwoordigd zouden zijn in 'het gemeentebe stuur en de algemeene controle zouden hebben. De onderhandelingen hierover met den Kantonee- schen minister van Buitenlandsche zaken moesten zoo vlot verloopen, dat men op spoedige aan vaarding hoopte. Peking is ondertusschen veront rust door de zending van zooveel Britsche strijd krachten voor de eventueele verdediging van Sjanghai. Er wordt aangedrongen op terugtrekking der strijdkrachten, aangezien de Chineesche mili taire politie ruimschoots volidloende wordt geacht om de orde te handhaven. En ook Kanton is plot seling omgeslagen, zoodat men zelfs spreekt van af breking id,'er onderhandelingen met de Engelschen, op grond van de troepenconcentratie in Sjanhai. De Zuidelijken trekken hun troepen bij Hankau samen, daar een offensief der Noordelijken ver wacht wordt. Frankrijk. De gezantenraad is met Duitseh land eindelijk volledig tot overeenstemming ge komen inzake Duitsc'hland's ontwapening, voorna melijk wat betreft de ontruiming van vestingwerken in Oost-Duitschland. Toegegeven wordt nu, dat de berichten over Duitsc'hland's tekortkomingen schromelijk overdreven werden. Krachtens het be reikte accoord zullen de vestingwerken van Küstrin en Glogau en 22 versterkingen nabij Koningsbergen worden gesloopt. Men neemt thans verder aan, dat Duitsehland zijn verdragsverplichtingen wat de ontwapening betreft, is nagekomen. Een en ander 'heeft niet nagelaten in Frankrijk een goeden in druk te maken. De Kamer heeft zich bezig gehouden met de stijgende werkloosheid' en er werd besloten, voort aan weer een Fransc'h pasvisum op buitenlandsche paspoorten te eischen. De immigratie van buiten landsche arbeiders wordt vrijwel geheel belet. Men verwacht, dat de crisis kort zal zijn en de indus trie zich spoedig aan den nieuwen toestand zal- weten aan te passen. Dui'schland. De Duitsche republiek mag' zich eerst sedert Maandag weer verbeugen in een ka binet, met een vaste meerderheid achter zich in den Rijksdag. Het is een burgerlijk meerderheids kabinet, 'bestaande uit centrumleden, Duitsche volkspartij-leden en Duitsch-Nationalen. Van, deze laatsten 'hebben er vier zitting dn. Even heeft het er om gespannen bij d'e bezetting der zetels. De Duitsch-Nationalen hadden uit wraak, dat zij den belangrijken zetel van financiën niet kregen, voor eemige zetels extremistische Duitsch-Nationalen aangewezen. Daartegen ontstond) heftige agitatie en president Hindenburg wist door ingrijpen de 'Duitsch-Nationalen tot rede te brengen. Hun zetels worden nu door gematigden bezet. Men verwacht, dat de D.N. zic?h wel koest zullen houden, daar anders deze coalitie wel gauw verbroken zou wondien. De buitenlandsche politiek blijft onver anderd. Stresemann heeft „Buitenland" behouden en Marx is rijkskanselier en heeft „Bezette ge bieden". Over het algemeen beoordeelt men, dit kabinet in 'het 'buitenland niet ongustig. 'De uitspraak van het Haagsche scheidsgerecht in de kwestie van een vermindering der Duitsche sc'hajdleloosstellingsbetalingen met 9 milliard goud mark krachtens een interpretatie van het Dawes- plan, stelde Duitsehland in het ongelijk. iDe Hohenzollern hebben een -tweede betaling yan 5 millioen goudmark van Pruisen ontvangen. Diversen. De Sovjetregeering ijvert voor uit breiding der militaire vereenigingen van 2 millioen leden tot 20 millioen. Rusland moest gemilitairi- seerd worden, omdat er een aanslag op de sovjet republieken door ide kapitalistische landen werd beraamd. Er wordt een actieve campagne hierdoor gevoerd, door een speciaal sprek'erscorps. In den Amerikaanschen senaat heef: Borah het voor China opgenomen. Hij 'keurde de Britsche houding af en oordeelde troepenzendingen gevaar, 'lijk. Verkieslijker was volgens hem, tijdelijk ont ruiming van China door de daar gevestigde Ame rikanen. BLOEMENDAAL. Woensdag werd ten nadeele van een kinder juffrouw, in idienst bij een familie aan iden Vijver, weg, van haar fiets, staande achter de woning, het rijwielbelasting merk gestolen. Zij verdacht daarvan twee mannen, die met een harmonica langs den wog gaan, en ook bij het betrokken perceel waren geweest. De politie vermoedde, dat 'dit zouden zijn Z. en S„ beiden oude klanten dier Bloenienldaalsche politie, waar om getracht werd, deze zwervers in handen te krijgen. Donderdag werden zij in Heemstede opgevangen en naar Bloemendaal geleid. Zij ontkenden ten stelligste iets met deze zaak te maken te hebben. S, werd toch vastgehouden, in afwachting van een huiszoeking, welke de politie in zijn woning deed. Inderdaad werd in de zak van een oude ja; het rijwielplaatje gevonden. Toen viel S. door die mand'. Vrijdag werd hij naar 'het huis van be waring te Haarlem gebracht. te Bloemendaal ii Wij knippen uit de N.H.Crt. het volgende artikel: De heer J. G. van Kessel, gemeenteraadslid te Bloemendaal, schrijft ons: Na de laatste raadsvergadering, waarin van de tafel van B. en W. vooral, de dienst en het aantal onzer agenten in onze gemeente werd besproken, als gold! het een groep losse arbeiders, die bij den een of anderen tak van dienst werkzaam is, werd er in het geheel geen rekening mede gehouden, dat het toCh zeker niet gewenscht is, dat Jan Rap en zijn maat tot in bijzonderheden weet, hoe het in Bloemendaal gesteld is met de politie en de gan gen van de politie tot in de kleinste bijzonderheden kunnen nagegaan worden. Toen eenmaal in die raadsvergadering 't hek van den dam was, zijn de Haarlemsche bladen (met uitzondering van de N. H. Crt.) openlijk aan, het fantaseeren gegaan en het slot van het liedje was, dat het B'loe'mendaalsch Weekblad' zich wendde tot den Commissaris, die in geuren en kleuren het geheele hebben en houwen van het Bloemendaal- sche Politiecorps heeft blootgelegd, zoodat ieder inbreker het nummer van Zaterdag 29 Januari maar heeft te raadpleger;, om te weten hoe sterk, of hoe zwak de surveillance door de Bloemendaalsche agenten wordt onderhouden. Deze weergave echter van, den Stand van Zaken door den Commissaris van Politie is niet objectief en dient noodzakelijk aangevuld. En waar het hem nu om publiciteit te doen is, daar spreekt het van zelf, dat het publiek dan ook maar alles moet weten. Vooral, omdat hetgeen ik aan die mede- deelingen wilde toevoegen, niet stre'kt tot ver sterking en om weg te nemen de overdrijving die er ontegenzeggelijk in de mededeelingen van den Comm. ivan Politie schuilt. Maar zooals zoovele male reeds is geschied, zijn Friesche afkomst heeft hem hier ook weer parten gespeeld, wanneer men de Raad niet krijgt, wat men gehoopt had, n.l. -met aan dien vooravond van de grenswijziging, ■waarbij de mogelijkheid toch niet is uitgesloten, dat er een gedeelte van de gemeente afgaat, het welk met 2 maanden is beslist, twee nieuwe agen ten er bij te krijgen, dan moet er naar buiten toch aangetoond worden, hoe dringend noodig die twee agenten zijn. Allereerst dan wordt een opsomming gegeven van het aantal agenten. Aftrek voor verlof, vrije dagen en zieken, waarna aftrek, dan blijft over het aantal agenten ten behoeve van 'de surveillance. Het is heusch geen moeite om aan te toonen, idat in Bloemendaal een Politicorps noodig is van 5 man. Dat is maar een kwestie van calculatie. En ik kan mij begrijpen, dat ook de heer Hiemstra, liever beschikt over 3 of 4 inspecteurs, 4 of 5 hoofdagenten, nesnoods nog eenige ambtenaren, plus 40 agenten. Dit is bij alle hoofdambtenaren het geval. Ze staan allen graag aan het hoofd van een grooten tak van dienst. Wat nu die mede- deelinger; van den Commissaris betreffen, deelt deze allereerst niet mede, dat voor Vogelenzang één man. 'beschikbaar is, plus een nachtwaker. Ten tweede, da tdoor concentratie ook van den post Aerdenhout weer meer disponibel komt voor de surveillance. Laat men nu niet aankomen met d'e bewering dat dit niet kan. Als de post Bloemen daal opgeheven kan worden, met het ver van Overveen vewijderde Duinlustpark, kan de post Aerdenhout 'dit zeker. Men verdedigt dezen politie post, doordat, toeni deze 2 jaar geleden opgeheven werd, er toen in één week 3 inbraken plaats had den. Maar ieder voélt, dat dit niet als een argu ment kan gelden, maar dat dit aan louter toeval is toe te schrijven. De Commissaris doet dit echter niet. De afstanden kunnen ook niet gelden, want wanneer men wil, kan -men idle politiemannen in ihet verste gedeelte van hun wijk benrgen met den motor met zijspan om daar de surveillance te be ginnen: En wanneer het publiek direct 'hulp noodig heeft, dan is men per fiets toch direct op de plaats des onheils. Niettegenstaandfe telkens het te kort aan man schappen werd aangetoond, heeft men vanaf 1924, toen in idle vergadering van den 'Raad van Januari en Maart op concentratie van de posten werd aan drongen, den toestand voor 14 dagen gelaten, zoo als deze was n.l, drie posten welke bezet moesten v/orden, waarvan er twee opgeheven hadden kun nen worden en waardoor men de menschen weer voor 'die surveillance beschikbaar 'had. Als de Commissaris dus spreekt van een tekort aan manschappen, is bet onverantwoordelijk, dat hij toestanden laat 'bestaan, door welker opheffing hij de menschen voor het grijpen krijt. Pas nu de raad in de laatste zitting herhaaldelijk op concen tratie van de politie heeft aangedrongen, is de post Bloeméndaal opgeheven. Maar ook weer niet, zooals de Commissaris be weerd, omdat de cellen daar niet deugden voor de eventueele arrestanten, maar om den man van dien post weer beschikbaar te hebben voor de surveillance. Het is waar, dat bij 'het nieuwe Wetb. v Strafrecht voorgeschreven is, goede, verwarmde en verlichte cellen voor de arrestanten. Het is oOk waar, dat men in 'Bloemendaal niet altijd zoo voort varend is als dit wel eens gewenscht was. Maar het is toch ook waar, dat, nu maar niet alle kleine gemeenten van ons land, wat deze cellen betreft, direct aan het Wetb. v. Strafrecht kunnen en zul len voldoen. Het zal daarom wel eens voorkomen, dat een arestant weigert één van 'de tegenwoordige cellen ('die heusch nog geen hollen zijn) binnen te gaan. Maar de Commissaris overdrijft weer, als hij het publiek 'n voorstelling geeft, dat dit dagelijks voor komt of dat Bloemendaal zoo enorm veel arrestan ten in bewaring moet houden. Het mag dan al eens zijn voorgekomen, dat een dergelijk arrestant door twee agenten moest worden bewaakt op 't bureau, ieder voelt 'dlat 'dit tot de zeer groote uit zonderingen behoort. En de conclusie van den Commissaris, dat Bloemendaal dus geen gearresteer den meer op kan sluiten, is 'even overdreven als de rest en 'kan alleen voorkomen in de brein van iemand', 'die alleen maar rekening houdt met zijn eigen grootschen opzet en niet 'met de belasting betalende burgers en andere1 mogelijkheden, Men kan nu eenmaal geen nieuw Politiebureau uit den grond stampen. En zoolang dat er niets is, moet men zich schikken naar de omstandigheden van het oogenblik, maar niet ontactisch de geheele situatie voor het inbrekersgilde in de courant plaat sen om daardoor te bereiken, dat het publiek tegen het gemeentebestuur en den Raad wordt opgezet, Heusch, Bloemendaal is nog niet onbewaakt, wan neer de Commissaris maar mee wil werken om te roeien met de riemen die wij hebben, en ge bruik weet te maken van degenen, die' beschikbaar zijn. Eén groot gedeelte toch, van den Westkant van onze gemeente is in handen van particuliere be waking. Aerden'hout heeft een particulieren riachtveilig- heidsdienst, terwijl in Overveen en Bloemendaal tal van particulieren bij de nachtveiligheid zijn aangesloten. Voor de drukke punten in den zomer kan de hulp worden ingeroepen van de Rijkspolitie, terwijl deze ook geregeld diensten in onze gemeente uit oefent. Voor de diensten van dé Rijkspolitie heeft men destijds toer; het gevraagd werd, bedankt. Dit alles wijst er dus op, dat men geen gebruik maakt van de middelen, wel'ke men ten dienste heeft. Ik wil niet 'beweren, dat het politiecorps hier naar moet wondén afgemeten en dat men rekening moet houden met een nachtveiligheidsdienst. Maar vooral de Commissaris moet het niet door een eenvoudig rekensommetje voorstellen alsof de gemeente des nachts aan de 'handen van het ge boefte is overgeleverd. En zeker niet op een mo ment als thans dat er binnen zeer korten tij'd over het wel en wee van een deel dtoor middel der gi enswijziging een beslissing zal vallen. Ook over het gebruik van dg manschappen en de wijze van surveillance zou nog heel wat op te merken zijn, waardoor deze meer aan haar doel zou beantwoor den. Ook over het aftrekker: van de hoofdagenten van het aantal, of dat deze niet voor de bewaking zouden dienen. Maar ik zal het hierbij laten. waarop wij met de volgende punten commentee- ren: le. Het politievraagstuk in Bloemendaal wordt on dergebracht bij Stadsnieuws. Het moge waar zijn, dat de heer Van Kessel over eenige maan den misschien Haarlemmer is, maar dat lot zal dan toch niet allen' Bloemendalers treffen. De heer Van Kessel alléén vertegenwoordigt Bloe mendaal heusch niet 2e. Toén de Commissaris van Politie ons 'de vorige week de gemaakte „'berekening" verschafte, ds bij ons vast 'komen te staan, dat genoemde heer dat niet deed onder 'het motto: lijdelijk verzet. Wij vroegen hem inlichtingen en deden dat duidelijk uitkomen naar aanleiding! van een interview met den hoofdcommissaris te Amsterdam, voorkomende in het Handelsblad, waarmede wij willen zeggen, dat de heer Hiem stra niet eigener gelegenheid, handenwrijvend) ons de gegevens verschafte, wat hij zeer goed had kunnen doen, indien factoren in het spel waren, welke de heer Van Kessel in het geding brengt. 3e. Donderdagmorgen vervoegden wij ons bij der. heer Hiemstra, om zijn zienswijze daartegen te stellen, wat hij beslist weigerde, omd'at 't geens zins in zijne bedoeling ligt, met den heer Van Kessel of met anderen in de couranten te gaan polemiseeren, 4e. Zal uit punt 3 blijken, dat het commentaar geheel voor onze verantwoordelijkheid is, en de Commissaris buiten de kwestie blijft, 5e. Zullen wij niet in de grove fout van den heer Van Kessel vervallen, verdachtmakingen te lan- ceeren, welke mét het vraagstuk niets te maken hebben, en opmerkingen als: Friesche afkomst, graag aan het hoofd van een grooten tak van dienst staan e.'d. geheel voor zijne rekening laten, 'Dit toch is slechts een sy steem dat 'gevolgd wordt bij zwakke argu mentatie. 6e. Beweert idle heer Van K„ dat iedere inbreker ons nu'mJmer van 29 Januari maar heeft te raad plegen, om te weten hoe sterk, of hoe zwak de surveillance dtoor de Bloemendaalsche agenten wordt onderhouden. Wil de heer Van Kessel ons zeggen, waar hij 'dit leest? Voor zoover wij na kunnen gaan, schreven wij: zoodat voor surveillance der ge meente beschikbaar blijven 3 politieagenten, als er zich ten minste geen bijzondere ge vallen voordoen; ons is niet bekend, of de 'heeren 'inbrekers met de bijzondere gevallen in kennis wordt gesteld. De heer Van Kessel wel? 7e, Beweert de heer Van K„ dat deze wedergave echter van den stand van zaken door den Commissaris van Politie niet objectief is (kan de heer Van K. dit bewijzen)? en noodzakelijk aangevuld .dient te worden. 8e, Gaat de heer Van Kessel aanvullen: door de annexatie gaat een gedeelte van de gemeente af (het hoeveelste gedeelte der gemeente?). De Commissaris deelt niet mede, dat voor Voge lenzang één man beschikbaar is. Deze man is in de 'berekening opgenomen. Ten tweede, zegt de heer Van K„ dat door concen tratie ook van den post Aerdenhout weer meer disponibel kolmt voor de surveillance. Maar, is de heer Van Kessel niet met ons eens, dat, wanneer de politie van de post Overveen ter surveillance gaat naar Bloemen daal (en Duinlustpark) dat de surveillance dan ook bij genoemde punt 'begint, dus dat de manschappen op dit punt reeds in functie ko men? Is dit ook het geval ten opzichte van Aerdenhout? Per motor met zijspan in het verste gedeelte van hun wijk brengen? En het geboefte In die stilte van dén nacht waar schuwen, 'dat de politie op komst is? 'De politiepost te Bloemendaal werd' volgens de heer Van K. niet opgeheven, omdat de cellen daar niet deugden voor de eventueele arres tanten. Ja dit klopt, a'l's de heer. Van Kessel een nieuw wetboek van strafrecht opslaat. Zoo dit nieuwe wetboek bestaat, zal hij over A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON SCHOORSTEENVEGERS, RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. 9e. cellen weinig vinden: wij-putten onze gegevens uit de op 1 Januari 1926 in werking getreden Wet van strafvordering. Excusez un peul Wif teekenen hieibij aan, dat dé heer Van K. moeilijk kan oordeelen over het al of niet ge bruik der cellen. Feit is, dat ze niet meer voldoen aan de wettelijke 'bepalingen, dat ze dus niet meer dienst kunnen doen, en daarom de politiepost te Bloemendaal gevoegelijk uit- geschakenld kon worden. Dat concentratie in deze derhalve geen rol speelt. Ook overdrijft 'de Commissaris o.i. niet als hij het aantal ar restanten voor onze gemeente veel noemt. Wij weten uit het politierapport, dat dit in eerste vijf weken van 1927 reeds zeven bedroeg. Heeft de heer Van K. eens geïnformeerd, boe- veel arrestanten er in 1926 geweest zijn? De Commissaris houdt geen rekening (volgens den 'heer Van K.) met de belastingbetalende burgers, en ander mogelijkheden maar wel met eigen grootschen opzet. 'Het College van B. en W. dat het voorstel 'tot uitbreiding in den Raad bracht, blijxbaar wel. (Ook met eigen grootschen opzet?) En een gedeelte der belastingbetalenden burgers (in casu de Aerdénhoutbewoners) drongen op intenser surveillance (lees uitbreiding van de beschikbare manschappen) in. hun wijk aan! 10e, Zegt de 'heer Van Kessel, dat men nu eenmaal geen nieuw Po'liitebureau uit den grond kan stampen. Volkomen waar, maar in 10 jaar had' dit wel gegaan, en zelfs in belangrijk korter tijd, indien de hand gelegd was geworden op het perceel dat hiervoor geschikt was. 11e. Komt de heer Van K. tot de conclusie: Heusch, Bloemendaal is nog niet onbewaakt, wanneer de Commiss.ir's naar mee vvil werken o.u te roeien met de riemen die, wij hebben (een uitdrukking, die overigens al op onvolkomen heid wijst, Red.) en gebruik weet te maken van degenen, idSe beschikbaar zijn. Gebeurt dit 'dan niet, maar heer Van K„ gij zijt toch lid van den Raad? Is het daar de plaats niet om deze wantoestanden recht te zetten? 12e. De particuliere nachtveiligheidsdienst. Hoe wel de heer Van K. deze dienst eerst als aan- vuling 'beschouwt, komt hij er gelukkig even later op terug, 't Zou ook te absurd zijn! Al leen begrijpen we niet, waarom dit instituut er dén bij te halen. 13e. De Rijkspolitie. Meent de heer Van K. wer kelijk, dat het Rijk, aan een goed gesitueerde gemeente als Bloemendaal, zijn politie af zou staan? Och kom, de beer Van K. weet wel 'beter, en zoo niet, dan moet hij ter bevoegder plaatse eens infortneeren. Het resultaat van zijn onderzoek zien wij met verlangen tege moet, 14e. Als het rekensommetje van dén Commissaris niet juist is, wil de beer Van K. er ons een verschaffen, dat wél juist? Maar geen theore tisch en geen humoristisch. Neen, een dat ge baseerd is op de practijk. Is hij hier toe in staat, en komt daarbij on- omstootelijk vast te staan, dat de heer Hiem stra ons flatteuse cijfers verstrekte, dan zullen wij de eerste zijn, ons aan de zijde van den heer Van K. te plaatsen, maar eerder niet! Vrijdagmiddag reed een vrachtauto van de fa. P. te Amsterdam, op 'de Hartenlustlaan in de rich ting Bloemendaa'lschestraatweg, toen ter hoogte van de villa, bewoond door Dr. B„ de stuurin richting defect raakte. De auto botste tegen het hek staande om den tuin der genoemde -villa aan, dat daaraoor nog al beschadigd werd. De motorbrigade was spoedig aanwezig, om van een en ander nota te nemen. Later wettl de auto door de firma B. wegge sleept, om in haar garage gerepareerd) te worden. Alles 'liep zonder persoonlijke ongelukken af. Maandag, 7 Februari a.s. hoopt de heer Scheep stra, gediplomeerd drogist, zijn nieuwe zaak in perceel Bloemendaalscheweg No. 75 te openen. Wij hopen in ons volgend nummer hier nader op terug te komen. De eerste, die in Engeland tabak heeft gerookt, was waarschijnlijk sir Walter Raleigh. Toen hij op zekeren dag in zijn studeerkamer zat, in' wolken van tabaksrook gehuld, kwam zijn dienstmeisje de kamer binnen met een pot ale met notenmuskaat, een soort bier, dat toen veel ge dronken werd. 'Het meisje- was 'op het zien van den rook, die uit den mond van haar meester kwam, eerst ge heel van streek. Maar spoedig henstelde zij zich en wierp hem, om Ide vlam te blusschen, den drank in 'het gezicht. Daarna snelde zij luid schreeuwen de naar beneden en riep om hulp voor haar meester, die zonider hulp wel spoedig in een hoopje asch zou zijn verteerd, zooals zij dacht. 'Raleigh was een groot liefhebber van rooken en sprak daarom ook gaarne over de groote waarde van tabak. Toen hij eens met koningin Elisabeth in gesprek was, kon hij het weer niet nalaten over het geliefde kruid te spreken. Hl) verzekerde haar onder meer, 'dlat hij het gewicht van den uitgeblazen rook kon bepalen. De konin gin wilde dit niet gelooven, en zij gingen een weddenschap aan. 'Nu woog Raleigh eerst de tabak en daarna de overgebleven asch. Het verschil tusschen beide gewichten moest de zwaarte van den rook aan geven. Koningin Elisabeth verloor de weddenschap en betaalde de goudstukken waarbij zij opmerkte, dat zij wel eens gehoord had- van menschen, die uit goud rook maakten, maar dat hij de eerste was, die uit rook goud maakte,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2