Onze S HAARLEM AANVAAI TO O Ri EEL SPIRITISME VAN ALLES WAT BIJKANTOOR S BIJKANTOOR; E I I I VER! GARAGE F. i Gedempte Oude Grac is kl. Reparatle-inric brand een nummers bloemendaal overveen - - aerdenhout bentveld - - vogelenzang ivan beslissingen van B. en W. zal worden inge kort. De inspecteur der Volksgezondiheid, de heer Wentin-k noemt bepalingen onzer verordening; „ju ridisch aanvechtbaar", maar alles is „juridisch aan vechtbaar", als een zaak niet juridisch aanvecht baar is voor advocaten (Schulz: maken ze 'm zoo!) verkorting van het beroep is niet in het belang van het publiek; ik ben daartegen en ook tegen het verdubbelen der afstanden -waarop moet wor den gebouwd1. Weth. Van Nederhasselt: Ik heb in B. en W. ook al geprotesteerd tegen het verdubbelen d'er maten. Voor allerlei onbenullige laantjes zijn de maten veel te groot genomen, grooter dan b.v. voor den Bloemendaalscheweg; daarin zit weinig logica. Spreker geeft B. en W. in overweging het voor stel terug te nemen, de Commissie voor Publieke Werken heeft 't in gauwigheid gedaan, we moeten Bloemendaal niet voor nieuwe menschen onbe woonbaar maken. Wet-h. Laan, sprekende namens die Commissie zegt; er is tweemaal een avond van half acht tot half een aan gewerkt. Het uitgangspunt der Com missie is geweest: voor de mooi gelegen terreinen gioote maten' houden, maar op Rijnegom, in het Kinheimpark een derg. gelegenheid laten voor bouw i Weth. Laan: Die worden door den Insp. Wentinik geadviseerd. Van Kessel en Schulz: Dan van den rechtskun dig adviseur. Punt 12. Stichting Politiebureau. B. en W. stellen den Raad voor om hen uit te noodigen, zoo spoedig mogelijk te komen met voorstellen tot stichting van een politibureau, zoo veel mogelijk in het centrum van 'het te besur- veiileeren gedeelte, met een begroeting der kosten. Schulz: M.i. hadden B. eni W. direct met een bepaald voorstel kunnen komen. Hij wil niet mee werken tot een besluit in deze, als de bedoeling van B. en W. is, dat de Raad zich 'bij voorbaat op een of andere wijze bindt. Wel is hij het met B en W. eens, dat de 'behuizing der politie niet voldoet aan den eisc'hen. Hogenbirk: In geheime vergadering is dit reeds behandeld. Voorzitter: 't Is nu alleen maar een peilen van het gevoelen van den Raad. Prinsenberg: De huisvesting van de politie is iels adders dan b.v. het n'ie't voldoen aan de wet telijke eischen voor de cellen der arrestanten. Spr. wil de te verwachten plannen samenvatten met plannen voor den bouw van een nieuw Raad huis. Persoonlijk is hij niet voor den verbouw De Waal Malefijt roept uit: 't Is het grootste tairenweg doorgaat met vluchtheuvel, afbraak der samen te werken, zijn ook hier aanwezig, maar 2 Iste JAARGANG knoeiplan, dat ik nog ooit heb gezien. aangekochte huis, onteigening, enz. (De vergaderden verkeeren in -groote beroering, Dit voorstel wordt met 8 tegen 6 stemmen aan- van kleinere woningen. De Mij., die 't Naalden.veld van £en ,Belvédère? Red.) tot raadhuis, maar exploiteert, wil zelf die afstanden: 25 M. van den M tefrein aan ,de overzijde (v00r Raadhuisbouw weg en 25 M. van elkaar; de eigenaren komen in igekocht) leeni zich er g.oe,d. ,voori met het oog op het gedrang zegt mem, maar 'het gemeentebelang- dp cenltra.lisatie /d(er poHtie en om .economische gaat voor. Bloemendaal is het laatste stukje uit redlmea ,wU ,spr publieke Werken e„ Politie tais_ deze streek, dat nog mooi is te houden. Hij brengt vesten elk een vleugel van het nieuwe raadhuis als wethouder hulde aan de Commissie voor haar werk. Wat het hooger 'beroep betreft, houden wij ons eenvoudig aan de wet. Spr. leest art, 6 der Woningwet voor met een gedeelte „Memorie van Toelichting". De Roc- van Alderwerelt: maar zet het dan in de Verordening. Weth. Laan: Je kunt geen onwettige dingen in de verordening zetten. Het is ons vrij onverschil lig als men dat toch wil doen, Ged. Staten zullen den Raad dan wel zeggen wat die niet doen mag. In Beverwijk en Velsen wordt alles geraseerd, zuidelijk wordt alles tot bollenland gemaakt, Bloe mendaal alleen is nog te 'bewaren voor bouwspe- culanten. Schulz: De heer Laan had voor mij met sterker bewijzen moeten kom'en. Als onze verordening on wettig was, zouden de .bouwspeculanten den weg wel hebben geweten .hun zin' door te drijven. Ik zou een eventueel proces liev.er eerst willen afwachten. De vraag is voor mij meer, moeten wij inmiddels de hoegere eischen (van afstand tusschen huizen en weg, en huizen en buizen) handhaven. Borriwa'er: Als onze verordening onwettig ge weest was, zouden Ged. Staten ons wel 'hun op merking daarover 'hebben gemaakt. Wat de af standen betreft, loopen we gevaar den bouw van arbeiderswoningen te beletten. Weth. Laan: Neer-, b.v. bij Eldering is een groot stuk voor arbeiderswoningbouw gereserveerd'. Als en tevens een behoorlijk plein stichten. (De heer Laan roept hier: 't geld!) Ja, de he.er Laan becijfert orïs wel, d'a't dit ons 80.000.per jaar zal kosten, maar dat geloof ik niet. De Voorzitter: Het 'kan gescheiden blijven, ook in andere gemeenten is dat zoo. Weth. Laan: Dat is alles een questie van later; laat de Raad nu goedvinden, dat wij 'n plan .voor bereiden. Prinsenberg:' Het is lang niet onverschillig, hoe men zulke plannen: voorbereidt. De Voorzit'er: De oplossing der Raadhuisquestie zal jaren eischen; de politie-questie 'is dringend, Prinsenberg: Men kan het politiebureau-idee af zonderlijk uitwerken. De Waal Malefijt ondersteunt geheel de denk beelden van den heer Prinsenberg; het terrein aan de overzijde is centraal gelegen, men kan met de uitvoering van één vleugel beginnen. Weth. Laan: We zeggen niet, dat we niet wil len, Luden ontkent, 'dat 't terrein in questie het aan gewezen terrein is; de ongelukkige annexatie zou een. Raadhuis aldaar doen verrijzen, vlak bij 'd'e grens van Haarlem! Ik zal nu, ik houd anders niet van die uitdrukkingen, eens een groot woord uit spreken, laat ons inu eens een .breede blik in de toekomst slaan, hoe zal het andere Bloemenldaal er uitzien? Zal niet het centrum van de gem -enite verlegd moeten worden naar Aerdenlhout? Mis- we niet kunnen keeren wat in Bussum e.d. plaatsen j scb;en naar een van die parkies, die we daar heb- is gebeurd, is Bloemendaal op de flacon. - ben? Prinsenberg acht het 'n principieel punt, wat deSchulz: M.i. zal de uitbreiding der gemeente Inspecteur ter sprake brengt; het gaat er niet om j nloeten gezocht worden in het Westen. Een op- ot de verordening juridisch aanvechtbaar is, maar ze is in strijd met een bepaald artikel der wet. Spreker tracht dit d'en Raad uit te leggen. De Waal Malefijt: Mijne opmerkingen over art. 12, die ik schriftelijk heb moeten geven wegens ziekte, zijn verkeerd overgebracht. Prinsenberg; De Commissie heeft die ernstig overwogen. Hogenbirk sluit zich, wat het beroep betreft, bij de heeren Van Kessel en Schulz aan. Wat de maten' betreft zegt hij, niet alle wegen te hebben kunnen nagaan, naar zéker te weten, dat b.v. voor de kom te Bloemendaal de maten niet uitvoerbaar zijn. Weth. Van Nederhasselt: 't Wordt nu uitgelegd, alsof ik een tegenstander van natuurschoon in onze gemeente ben (algemeen geroep: neen, neen). Voor Zwarte Laantje, Hoplaan, Korte Laan, Pen- tislaan is 20 M. afstand voldoende, laat men de groote afstanden voor Zandvoortschelaan en Bloe- endaalscheweg bewaren. •De Voorzitter vraagt of men' stemmen wil. Hij leest den brief van Inspecteur Wentink voor. Als hij komt aan d'e zinsnede: „naar mijne m.enimg is een en ander juridisch zeer aanvechtbaar" klin ken stemmen: dus niet in strijd, 'hij meent 't maar. Er is, zegt de Voorzitter verder, door ons precies gevolgd, wat de wet aangeeft. Luden: Het gebeurt wel meer, dat Ged. S'taten onwettige verordeningen laten pass-eeren. Prinsenberg wenscht stemming. De Raad doet niet graag afstand Van het recht, dat men bij hem in beroep komt, maar de wet is zoo. De Roo van Alderwerelt: 't Is niet alleen voor i ceelgedeelten van Djember, Jansen, Kremer, Van den Raad onaangenaam, maar ook voor het ge- deT Vliet weer stel 1200.dat is samen voel van het publiek. 60.000.die eenvoudig' onnoodig is als ge mijn Van Kessel: Het gaat over het principe, hand- i plan aanneemt; dat is eenvoudig buitengewoon; als haven van het beroep of niet. we den Tetterodeweg voor 't op- en afgaand ver- Prinsenbcrg: Dat is itoch te gek, men kan toch j keer niet had'd'en, zouden we hem moeten maken! niet stemmen over dit principe, als de wet ons be- Geen hecht en geen kruising, hij kan overal 7 M. paalde dingen vooschrijft; het gaat om arl. 8; ver- breed worden. We hebben dan voor de auto's schillende leden willen 'dit behouden. van de zijde Beverwijk den Ter H'offsteedeweg, de lossing als de heer Luden aan de hand doet zou in strijd zijn met het karakter en' met d'en naam onzer gemeente. Op een vraag van dien Voorzitter vereenigt de Raad zich ten slotte met het beginsel een af zonderlijk, nieuw politiebureau' te stichten. De plaats wordt in 't middlen gelaten! (dit alleen over drachtelijk te nemen. Red.). In afwijking van de agenda wordt nu in behan deling gébracht, een adres van 16 'bewoners van der. Militairen-weg, om d'e Julianalaan niet laags 'ben naar d'en Zeeweg door te trek'kpn, en het verkeer van en naar den Zeeweg door te trekken- over d'en te verbreed'en Tetterodeweg, en een contra-adres van de heeren Vettewinkel 'en Boot om dit vooral niet te doen. De meerderheid van B. en W. (de Burgemeester en Wethouder Van Nederhasselt) stelt voor af wijzend te beschikken op het adres der 16. Er ontstaat een urenlange discussie over die adressen en over een plan van Weth. Laan (d'e minderheid in B. en W.) die den Tetterodeweg voor 't op- en afgaand verkeer naar en van den Zeeweg geschikt wil maken, waarbij het vaak hartstochtelijk toe gaat, de heeren staan van hunne plaatsen- op, ■scharen zich om den beer Laan, 'die menig'e on vriendelijkheid te hooren krijgt, maar zich met macht van cijfers en kwinkslagen weert. Weth. Laan begint: iDe huizen tegenover de Ju lianalaan kosten 26000.de aanleg van den Militairenweg kost ons 12000.voor de af ronding van Djember is ons 10.000.gevraagd, de onteigening van de noodi'ge perceelen of per- Bornwater: Laat ons -elk artikel afzonderlijk bekijken. '(Er ontstaat een algemeen heen en weer gepraat). Mollerus wil 't stuk naar B. en W. terugzenden. Weth. Laan: En de massa aanvragen dan, die ir.'tusschen inkomen? De Visset: Kunnen we de stemming over 't be- rcep en over d'e maten niet splitsen? Schulz: mij alleen goed, als 't beroep blijft. Luden: Ik stel voor, dat we het voorstel van B. en' W. aanvaarden, onder voorwaarde, dat, in zoover volgens de bestaande verordening 'beroep toelaatbaar is, dit blijft bestaan. Weth. Laan: De heer W'enitink heeft 't al in uit zicht gesteld, we krijgen dan 't 'heel-e ding terug. De Voorzitter: Zooals !de verordening nu luidt, is ze in strijd -met de wet. De Roo van Alderwerelt adviseert B. en W. hun voorstel terug te nemen en er in de volgende raadsvergadering opnieuw mee te 'komen. Aldus wordt besloten. Prinsenberg: Is bet dan niet 'zaak de meening Militaireweg is ongeschikt, déze is smal, overal staan huizen-, de stof -en 'benzinedamp blijft er hangen, op 3 plaatsen zijn dwarswegen, 'die hem kruisen, overal zal worden getoeterd, 't zal zijn een oorverdoo-vend lawaali; auto's die uit Den Haag komen, draaien d'en spoorweg over d'en Tetterode weg op. Maken' we -den weg in het verlengde van de Julianalaan, dan zullen -deze lied-en een scher pen -hoek moeten maken, want het opgiand! ver keer zal dan over -dien weg moeten loopen. De Julian-aweg is te smal voor opgaand en neergaand verkeer sameni Wielrijders? Die zullen moeten af stappen en a-ls voetgangers verder gaan. (De heer De Waal Malefijt: alle voetgangers worden dan overreden); en d'e echte voetgangers moeten dan den Militairenweg langs. Kiest 'm-en 'die doorbraak, -dan zullen daar 2 verkeersagenten moeten staan, dat kost gekapitaliseerd! op zich zelf al 100.000. De Ned! Aufomobielclub adviseerde ook: 'haal de huizen over 'd'e Julianalaan niet om, de kruising daar i-mers is voor automobilisten niet te zien. En het verkeer van uit Amsterdam? Mijne heeren, van Géd. Staten omtrent de wettigheid te vragen? dat gaat alles langs den Zijlweg. maar gaan weer op hunne plaatsen zitten). •De Voorzitter -leest nu stukken uit 'beide inige- gekomen adïres-sen voor en alle leden spreken door elkaar. De Roo van Alderwerelt wil de 'bespreking be korten (rumoer. Gehamer), het gaat z.i. maar niet om het al of niet aanleggen van een weg, maar om het verkeer te regelen, dat doen B. en W. bui ten den Raad om. Prinsenberg protesteert daartegen; het kan best wezen, d'ait B. en W. in verkeersregelingen be slissen, maar in de vorige vergadering is door den Raad' aan 'B. en W. verzocht, dat de heer Laan met zijn toen reeds aangekondigd plan zou komen (beaming van verschillende zijden). De Roo van Alderwerelt blijft zijnerzijds protes- leeren, dit punt heeft niet op de agenda gestaan. Weth. Laan; Iedereen kent deze plannen in Bloe mendaal- (protesten). Luden: Ik voel voor iedereen, die opkomt voor zijn eigen belang, -maar wij hebben te beslissen in -het algmeen belang. Volgens, d'e heer Laan gaan stof en benzinedamp aan den Tetterodeweg de ruimte in, -maar -daar wonen toch ook mensc-hen?Het eerste plain' (recht doortrekken van 'de Julianalaan) is al in d'en Raad -geweest, :er zal een vluchtheuvel komen, een agent is onnoodig. De Zeewegen moesten 7 Meter breed! zijn, 'die -wordt een trechter, een fui'k, voor eeni miorm-alen rijweg voor op- en afgaand verkeer zou noodig zijn -minstens 8 M. rijweg met 2 voetpaden -van 3 Meter, -dus ook 14 Meter, waar moet -die van daan komen zonder j onteigening. 'De 'kósten van het eene en het andere plan zullen elkaar niet veel ontloopen. Laan: Dit pla-n 'kost itti-ks. Luden: Als ik daaruit mag opmaken, dat de heer Laan die kosten persoonlijk voor zijn rekening neemt Laan: Ik zou het, als het moest, m-eit pleizier doen. Kremer: Ik wil beginnen, dat ik aan het request d'er bewoners van -den Militairenweg, waarop ik zelf ook igete-ekenid 'heb, geen waarde -hecht, hoe gaat het met die -dingen, men teekent !e'r gauw op. Maar d-e argumenten kunnen overwogen worden. Moeten -we nu bij d'en Zeeweg, die 9 ton (De heer Laan: 1 millioen1 en 1 maal honderdduizend gulden) nu zeg -dan 1 -millioen gekost heeft nog eens een halve ton uitgeven'? Het is m.i. heel anders dan dc beier -De Waal Malefijt, die het spreekt van 't -grootste knoeiplan, dat hij ooit gezien 'had' en vrij logisch. Met 'de ain'nexatie zal de school aan d'en Tetterodeweg leegloopen (algemeen geo-ep, neen, neen), goed, maar dan kan toch in ieder geval een gedeelte van het schoolplein afgenomen worden. Het e enige moeilijk stukje is bij Berg en Dal, maar dat is maar 15 M. lang, en langs -die spoorbaan kan men een eind muur maken, zooals men in het buitenland ziet. En uitdrukkelijk protesteer ik er tegen, dat het plan! bespóttelijk is. De Waal Malefijt: Met den heer Kremer ben ik het eens, dat 'die adressen weinig 'waarde heb ben. 'Het adres vaar de bewoners van den Militai renweg is ook g-eteekerd door der heer Dyserinck (V.), -deze heeft zijn -huis aldaar verkocht, maar aan denzelfden weg eeni ander -huis gebouwd! en - ma^ P aatsen. zelfs verklaard bereid te zijn voor -den kostenden prijs (-d'e heer Laan: van 10.3 M. te willen afstaan als het noodig was (de heer Kremer: dat heeft hier niets mede te maken!). Zonder onteige ning is verbreeding va-n d'en Tetterodeweg niet mogelijk. Wanneer we nu met een kluitje in het riet worden gestuurd, blijft aan één zij naast een rijweg van 7 M„ maar 1 M. over; daarom ben ik er tegen, -en noem het 't knoeierigste plan, dat we ooit -gehad 'hebben. Bornwater zegt: De Zeeweg is volstrekt niet te breed, 'hij krijgt nu nog meer waarde dan- vroeger, verknoei d'en! toestand' niet, een trechter geeft slechts ongelukken, bij 't postkantoor zou een wan toestand ontstaan; hadden wij 'het (plan Laan) een maal uitgevoerd, dan zouden we later het andere toch moeten uitvoeren. Voor De Visser is in hoofdzaak de vraag, welke weg levert het 'minste verkeersgevaar op; de Mi litairenweg met z'n drie kruisingen en overal heg gen en hoornen (stemmen: laag houden) is, het ge vaarlijkst. Breng -den Tetterodeweg op voldoende breedte (stemmen: dat kan niet) Prinsenberg is er voor den Militairenweg hoofd zakelijk voor fietsers -en voetgangers te bestem men! en geschikt te maken, ain'ders zou hij aan belde zijden verbreed! moeten worden, dan kan hij met het plan Laan meegaan. Mollerus vindt -het vooropstellen van bet kosten- vraagstuk, gelijk 'd-e -heer Laan dóet, verkeerd. Aanvankelijk leek 'hem het plan-Laan praktisch, maar is het logisch een dubbele verkeersweg samen te dringen al of niet in een trechter? Men zal automatisch overbelasting krijgen van den spoorwegovergang. Van Kessel staat achter den beer Laan, Hogenbirk tegenover hem, wegens den te ver wachten toestand bij het Postkantoor. Weth. Van Nederhasselt geeft dan in verwe-ging niet te veel aan de kruisingen van den Militairen weg te 'hechten, -d'e kruisende wegen zijn zeer stil, ze m-oeten -v-an één- 'kant bere-d'en wonden en- d-e 'hagen -en boomen kunnen met behulp der Politie verordening laag worden gehouden. Laan geeft in' overweging niet zijn plan de proef te nemen, als na jaren moc-ht blijken, dat het een fui!k is, maar een fuik van 7 M., is -geen fuik, dan kunnen we het andere altijd nog doen. Nu wordt 60.000weggesmeten, het is tmaar -heel makke lijk te zeggen, het 'komt op geld' niet aain', 'er is wel een tijd -geweest, 'dat in iedere raadsvergade ring 100.000, werd toegestaan, maar 'hij vindt het Onverantwoord. NadatDe Waal Malefijt nog heeft gezegd: als de Tetterodeweg niet op 14 Meter is te brengen, en dat kan in'iet, is het 'hoogst gevaarlijk, brengt de Voorzitter in stemming 'het voorstel van dé meer derheid van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek der bewoners van 'den Militairen weg, om heel het vierkeer van en naar den Zee weg te leiden' langs den Tetterodeweg1. De Raad stelt eerst vast, -dat aanneming van dit voorstel tevens inhoudt, d'at de verbreed'ing van den Mili- genomen, Luden; Nu hébben we nog geen voorstel van B. en W. (stemmen: Ja, wel, dat is in dit besluit begrepen). Aaia- de orde komt nu punt 13. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. Overeenkomstig het advies der Commissie van Bijstand voor Publieke W-erken stellen Burgem es ter en- Wethouders den Raad voor: A. Ontheffing van artikel 7 der Bouwverorde ning te verleen,en aan: a. A. Jansma en J. Agricola voor het aanibou- vele in aparte denkbeelden opgegroeide en naar herleving van allerlei aparte geesten verlangende Nederlanders, kunnlen zich nog maar steeds slecht aanpassen aan den modernen tijd en dan zijn van buiten gekomen- stemmen en krachten niet in staat dat verband te leggen tusschen de lagen der be- vol king, dat alleen gelegd wordt door de geschie denis' en door d'eri noodt Er is thans in Bloemen daal nood, nood door behoefte aan nieuwe op. vattingen, aan nieuw geloof, niet in eigen voor treffelijkheid, maar in de Gemeenschap zelve, waarvan men deel uitmaakt. Maken wij van dezen noo'd- een. deugd. Een nieuw organisch samenhan gend Bloemendaal moet opgroeien wars van kunst- matige zuinigheid, wars natuurlijk ook van pot- wen een'er serre bij perceel Oranje Nassaulaan r verteerderij, een. verband, waarbij hoogere ideeën No. 154; b. M. Anspach -voor bouw van eeni terras aan de Krullenlaan; c. J. Steenbeek voor bouw eener garage aan- d'e Zuidlaan1; d'. W. B. H. Stoof voor bouw van een clu'b- hu'isje op een terrein aan den Oosterduinweg. B. afwijzend te beschikken op d'e verzoeken om ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening, in gediend door: a. M. van Strien voor 'bouw van een garage en bergplaats achter zijn perceel aan de Tulpen kade, daar door aankoop van een kleine strook 'grond wat mogelijk is voldoende ruimte voor dien houw verkregen wordt; b. E. baron' van Heerdt tot Eversber-g voor -bouw een'er garage met bovenwoning aan de Koeduin weg, -daar -het terrein ruimte -genoeg biedt om dit gebouw zonder dispensatie te stichten; c. J. Bakker voor bou-w van een woonhuis aan d' Berfeenlaan, -daar slechts 'door koop van meer terrein redelijke bouw mogelijk is. Tot alles wordt in dien' geest -gesloten. Hierna Punt 14. Ingekomen stukken. 1. Burgemeester en Wethouders stéllen den Raad voor, het subsidie over 1927 aan de Viereeni- 'gin'g voor Jeugd'werk, thans 'bedragende J 400. te verhoogen tot 1000.ten ein-de 'het terrein verder in ord'e te kunnen maken. Aldus besloten. 2. Burgemeester -en Wethouders geven den Raad in overweging, het verzoek van het Uitvoerend Comité -der tentoonstelling, „He'ba" op 'banketbak kerij-gebied, om een medaille 'beschikbaar te stel len, in te willigen en voor gemeld doel een ver guld zilveren medaille te geven. Aldus besloten. 3. In overeenstemming met het voorstel der Waterleidingcommiissie stellen Burgemeester en Wethouders der; Raad voor om de klacht van enke le bewoners van de Houtvaart over d'e wijze van behamdieling van het verzoek, om de perceelen langs d'ie vaart aan het gemeentelijk waterleiding net aan te sluiten, voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Onder d-e nagekomen stukken is een voorstel van B. en W. om van -den heer Verbeek te aanvaarden het leven richten-, dan de zucht om in rustigheid te voorzien in de eerste levensbehoeften in een beetje beschaving en persoonlijke ontwikkeling een verband, waarbij d!e med-emensch, sde mede burger, de medearbeider, gezien wordt niet als een ander, aan wien men zich wil opheffen, -maar als een lotgenoot met wien sa-men men de Gemeen schap wil brengen op 'hooger geestelijk, zedelijk en stoffelijk peil. 'Het stuk dat morgenavond in den Stadsschouw burg opnieuw w-ordt opgev-oerd, het 'blijspel van den, in zijn woonplaats Ween-en gevierden tooneel- schrijver Fran-z Molnar, heeft in Haarlem grooten bijval gevonden. We moeten ook in deze rubriek voorloopig hier mee volstaan. In -het 'Handelsblad konden wij! dezer dagen leaen (8 Februari av.) dat het „Animisme", de leer, dat elk verschijnsel bezield is en 'n afzonder lijke „ziel" heeft en kan worden bezworen, stillen invloed heeft, enz. westersc-h-mod'em „spiritisme" betten, dat spiritisten intell-ectueelen zijn die wer ken -met geestesbezweringen. Wanneer de mededeelin-gen ons bij de viering van het 15-jarig bestaan der spiritisten-vereeniging „Harmonia" te Haarlem, welke wij voor eenigen tijd daartoe uitgen-oodiigd, 'bijwoonden, juist zijn, is op -de meded eling van het Handelsblad wel een en and-er af te dingen. Als een bepaalde -draad liep door die viering en de -daar gedane mede'deelingen n-iets wat gelijkt op magie, zooals sommige kerken er. geheime genootschappen die beoefenen, maar is 't de spiritisten er om te doen, de wetenschap omtrent zekere nog onverklaarbare psychische feiten te beoefen-en en -der menschheid de over tuiging bij te brengen dat 'd'e dood niet is het einde van alles, noch van -het le-ven van den en kelen mensch, noch van -het leven -der menschheid als 'geheel. Wij wagen het niet hierin een stand punt te verdedigen; al gevoelen wij voor ons geene behoefte -de bepaalde spiritistische leer aan te hangen, -de -door -de spiritisten,, trouwens door alle oor 1.een hoekje grond nabij zijne garage, go'dsdienstigen, omtrent zekere eeuwigheid van hel onder -bepaling dat hij daarop een benzinepomp De Raad' keurt dit goed, onder protest van De Roo van Alderwerelt, die niet begrijpt, wat dé gemeente aan dit stukje heeft, als de heer Verbeek er de pomp op mag plaatsen. Op voorstel van -den heer Nuyens wordt nog be handeld een verzoek vain 2 werk-lo-ozen die ziek zijn geweest en ondersteuning vragen. De Com missie voor Soc. Belangen Wil geen. dienstverband aanvaarden tusschen Gemeente en werkloozen en pieadviseeren afwijz-end, B. -en- W. hiehiben echter een ondersteuningsvoorstel voorbereid', op grond waarvan' de -heer Schulz gedaan krijgt, dat de Raad, d'ie inmiddels gaat verloopen 70% ter voorloopige voorziening in' den nood, voteert. 'Het schrijven! van Van Kessel aan den Burge meester over het openbaar behandelen van politte- aan-gelegenheden word't ter -beantwoording door laatstgenoen-midie aangehouden tot de volgende ver gadering. Van Kessel en Schulz 'bespreken het feit, dat -door het brengen van wijziging in de werkweek der Gemeente de werklieden onregelmatigheid hebheni ond'ervondlen in de uitbetaling van hun loon. Weth. Laan deelt mie-de dat -hieraan aandacht is geschonken en (als wij goed verstonden) 1.per week van de werklieden wordt ingehouden tot het te veel betaalde is ingehaald. Daar de vergadering nog slechts 7 leden telt, het is inmiddels ruim half zeven geworden, sluit d-e voorzitter haar, op grond -van art 48 der gemeente wet. leven gekoesterde overtuiging, deelen wij met hen. Wie omtrent -het sp-iritisnie in het algemeen iets meer wil te weten komen, radten wij aan te raad plegen een studie door Felix Ortt, waarvan de ver standige slotwoorden luiden; De praktische beoefening van- spiritistisch onder zoek stelt aan ergste gevaren ibloot en is alleen bij groote voorzichtigheid aan diegenen aan te raden, die de stellige bewustheid! hebben er toe geroepen te zijn. Bericht aan de lezers! We moeten ditmaa-l verschillende -bijdragen, o.a. onze Nabetrachting laten liggen tot ons volgend' n'ummer. 'Dit mag echter niet geschieden, zonder -dat uitdrukkelijk melding wordt gemaakt lo. van d-e voortreffelijke wijze, waarop de heer Mollerus, als hij wil, een krachtfiguur, de rechtmatige be lang -der Bl'daalsche voetballers verd-edigïde, 2o. van 'de uitnemende rede door den jongen advocaat mr. J. F. Theijse in de protest-vergadering van j.l. Maandagavond gehouden-; ze was geestig, goed van vorm en béhoorlij-k gedocumenteerd en de wijze waarop -de toehoorders meeleefden en aan het slot uitbundig hun sympathie betuigden, deed weer blij ken, de van oudis bekenlde kracht van een goed geplaatst woord. Dr. Bornwater ontwikkelde 14 punten, die praktisch -de nu een feit wordende grensregeling z.i. tot een. dwaasheid maken. Het was van Overveensc'h, -en dus van Bloemendaalsch standpunt alles juist en goed gezegd. Maar het was alles te laat. Aan de organisatie van het verweer tegen de Haarlemsc-he plannen- en aanvallen heeft onzerzijds in d'e laatste jaren vooral ontbroken: geloof, plaatselijke bekendheid' met de menschen over wie het ging, en inschakeling van 'dé g-eheele burgerij in wat haar zaak was. Een en ander is het gevolg vanhet gemis alhier van oprecht levend contact tuisschen- alle lagen der burgerij. Alle krachten voor een moderne gemeente, waarin het goed is in het openbaar samen te leven en Onschuldige slechte vormen. Edison is een genie en genieën nemen 'het ge woonlijk zoo nauw niet met d-e maatschappelijke vormen. Toen hij Parijs bezocht, werd hij te di- oeeren gevraagd bij -een minister. Edison's tweede ik, Wagmann, vergezelde hem. Onder een keur van lekkere spijzen werd ook een, ragout opgediend. In -gedachten verdiept -en zeker vergetend, dat hij de gast was van den minister-president van Frankrijk, en niet in zijn eigen huis aan tafel zat, nam Edison een stuk brood, gooide dat in den ragout en wentelde bet om en om met zijn- vin gers, ten einde het week te doen worden. Wagmann, die tegenover hem zat, beet zich op de lippen en schaamde zich voor zijn meester, en trachtte, daar E-discn zeer -doof is, hem op zijn lompheid attent te maken door onder tafel tegen zijn schoenen te schoppen. Doch d-e schop van Wagmann- kwam aan het -verkeerde adres. De minister-president, die naast Edison zat, kreeg de volle laag tegen zijn scheen. Hij keek Wagmann lachend' aan en- zei zacht: „Denk toch, mijnheer Wagmann, wat u doet! Ik heb mijn brood niet in -den ragout gegooid." Cambrinus. In verschillende plaatsen van ons land vindt men een -hotel of restaurant, dat Cambrinus heet. JHet schijnt, dat die naam zijn ontstaan te dan ken -heeft aan een legendarische figuur, een koning van Brabant. De Brabanische koning zou de uitvinder geweest zijn van de bierbrouwerskunst. Van keizer Karei den 'Grooten kreeg hij vergunning 'n haan op zijn schild te voeren, waar hij veel prijs op stelde, om dat hij een bierbrouwerij gesticht 'had, genaamd „De Haan". 'Deze vorst Cambrinus wordt in den naam van verschillende hotels nog steeds herdacht. Meestal wordt hij voorgesteld als een forsch persoon met zwaren' baard en een bierkan in de opgeheven hand. Ook op reclameplaten van bierbrouwerijen ziet men den zwaargebouwd-en middeleeuwschen vorst, die u met 'zijn blozenld lachend gelaat, een glas schuimend bier in de hand, uitnoodigend aankijkt. Prosit. Waarschijnlijk is de man aan suikerziekte of jicht gestorven. abonnementsprijs f jaar bij vooruitbetaling vc datum verhooging van f O. •j Buitenland met verhooc 71/2 ct. Abonnementen kui II Telefoon 1 li (Nadruk ver Van ouds is het mens door de menschengeme geweest door de tegen dat het leven zoowel vr Is ieder de smid van de schepper van zijn ei stuurman, die afsteven' dig gekozen doel? Of zi brengsel van de omst; tuigen in de hand van 1 overanderlijke wetten? op den golfstroom en in de richting, waarhee Het één schijnt eVen1 Soms overweldigt ons c afhankelijkheid; in kra ken beseffen wij, hoe v grijpen in den gang vai harmonie tusschen beic -dringt zich aan ons op, grijpen en de aandrift handelen brachten, b( haar beurt bepaald d'oi binnenste, welke met de verband houdt. Er zijn verschijnselei bondenheid afdoende o is wel het overtuigend zeker weten wij eenma ven. En juist tegenov bare verplichting staan nigst. Wij weten, dat v en juist sterven willen a onzer is het leven nis stribbelen tegen den d< Dwingender macht ons soms het leven. Het of het wil of niet. Het van argelooze aanhanl Het moet naar school, derwerpen aan de 1 samenleving, aan de g< van staat en maatscha En geen jonge man aan de aanvechtingen verbiddelijk genaakt dt verrukking en dé groot een bevel klinkt de st en moeder verlaten en hangen. Voordat we 't beseffi dom. Minder worden, wassen; overgeven in een streep trekken do Tele Tele Tele Tele De Duitsche keizer 'had vroeger 500 dienstboden en 1800 mannelijke bedienden in zijn dienst.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 6