tterIM ITOEL'S STOOP'S BAD mi:: Heeft U al een ADRESBOEK van Bloemendaal besteld? DAMES Automobielen Advertentiëi Haarl, CöösJir-lert J. VERS dat het Telefoonnummer van de Wijn-en Bierhandel Fa. C. Cassee 22444is? ADR. STOOPPLEIN „A B I S" ~TE KOOF verschilt. legkaarti A. G. POS Land- en Tuinbow gereedschappen GARAGE JULIANA" BINNENLAND BUITENLAND De beste wagen voor den billijksten prijs 21/2 tons Vracht-Chassis f 3800 Speciaal laag Omnibus-Chassis LUXE WAGENS vanaf f 2400 D. VADER, voorheen G. KEMPER Julianalaan 293-295-297, Overveen OVERVEEN, 6EM. BLOEMENDAAL SSSSSSSSSS PESTALOZZI. f 27 FEBRUARI 1827. GARAGE en REP.-INRICHTING Automobielen Levering PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL OOR DE HUIS1 TE KOOP een partij Liter-blikki Bosch en Duinlaan 2 R. V. d. WERF VERBINDINGSWEG 53 BLOEMENDAAL Speciaal adres voor Verhuurinrichting HANDWAGENS HET ADRE PRACHT SORTI Thans nadert snel de eindbeslissing in zake het Nederlandsch-Belgische verdrag. Minister Van Kar- ncbeek heeft nogmaals verklaard, dat de bezwaren tegen het Moerdijkkanaal1 ongegrond en te breed uitgemeten waren. De vrees 'dat Rotterdam zou worden „leeggepompt" was volstrekt ongegrond. Op 9 Maart vangt de Eerste Kamer de openbare beraadslagingen aan. De tegenstanders van het ver drag hebben de meening naar voren gebracht, d'at het verdrag in strijd' met de Nederlandse he grond wet is. Daartegen voeren de voorstanders aan, dat binnenkort een tijdschrift „De Volkenbond1" zal verschijnen met een oordeel van 'de professoren in het Staatsrecht aan alle Nederlandsche universi teiten. Het antwoord van alle bedoelde hoogleera ren zou zijn, dat het verdrag geen bepaling van de grondwet schendt. Van andere zijde schrijft men ons: „Het verdrag met België is een foedrijging voor eiken stand. In de eerste plaats zal het verdrag voor de welvaart van onze koopsteden als Rotterdam en Amsterdam noodlottig worden1. 'Handel en industrie zullen achteruitgaan, en daarmede zullen tevens de levens- en bestaansvoorwaarden van de talrijke arbeidersklasse op een lager peil worden neerge drukt. Van arbeiderszijde (lees: een deel daarvan) is dan ook op dien grond met klem op verwerping van het verdrag aangedrongen. De achteruitgang van de kapitaalkrachtige koop- mans- en industrie-centra zal voorts ook den mid denstand gevoelig treffen. En 'het spreekt vanzelf, dat de vermindering van welvaart bij groote groe pen der samenleving ook voor den' landbouwenden stand noodlottig' zal zijn. Terwijl alle standen door het verdrag in welvaart zullen achteruitgaan, moet Nederland bovendien groote kosten betalen voor Schelde-verbetering en kanalen-aanleg, ten voordeele van België. Wanneer de Eerste Kamer dit verdrag, dat alle standen zoozeer in het hart treft, verwerpt, zal zij zich met recht de Volksvertegenwoordiging, de ware Volkskamer toonen!" Wij staan tegenover dit verdrag eenigszins an ders. De handel volgt landbouw en industrie; waar geproduceerd wordt, moet geruild en vervoerd worden. En nauwere verbinding van groote ver- keerscentra brengt verlevendiging en verfijning van ruilbehoeften, handel, ontwikkeling en onder linge waardeering tusschen de menscben. Alleen naar die positieve regelen mag o.i. het verdrag beoordeeld worden, niet naar de gevoelens van vrees en zwaarmoedigheid, die maar al te vaak onzen' Nederlanldschen werkzamen aard ver troebelen. De voorgestelde verplaatsing van werkloozen naar de ontginningswerken in Drente, ondervindt niet bijster veel instemming bij nader inzien. De wethouders van de vier grootste gemeenten (welke elk een eerste contingent van 25 werkloozen zou den leveren) hebben Drente bezocht en de werken en huisvestingsmogelijkheden in oogenschouw ge nomen. Hun enthousiasme ter zake van d'e proef neming met verplaatsing der werkloozen, moet nu niet groot meer zijn. Op grootsche wijze is iu deze week het leven en het werk van den edelen wijsgeer Spinoza her dacht. Het tijdstip van den. zomertijd nadert weer. Te Parijs zijn nu onderhandelingen' tusschen Frank rijk, België en Nederland 'begonnen, ten einde te pogen een regeling te treffen om den zomertijd in de drie landen op denizelfden datum te doen ingaan. In Frankrijk begint d'e zomertijd altijd op den laatsten Zaterdag in Maart. Uit het verslag van de commissie tot herziening van de Bakkerij-paragraaf der Arbeidswet 1919, aan deni minister van Arbeid enz. blijkt, dat het niet mogelijk is gebleken, de in de Commissie aan den dag tredende meeningsverschillen over de 'hoofdlijnen eener everitueele herziening van de bakkerijparagraaf der wet te overbruggen. Wel bleek, dat de meerderheid der bakkerspatroons tegen herstel van den nachtarbeid is. Er was eenige twijlel ontstaan, omtrent de uit legging van een paragraaf in d'e begrooting, waarin vermeld' werd, dat de Koningin en Koninginmoed'er ook in 1927 10% van haar grondwettelijke in komen1 zouden „laten staan". Thans wordt mede gedeeld, dat dit zoo moet worden opgevat, d'at zij thans weer afstand doen van d'e 10% in kwestie, zoodat definitief 10% in de schatkist blijft. De wonderen der techniek zijn ontzagwekkend! Men spreekt nu reeds draadloos van Londen met New-York. Duitsche proefnemingen om met Noord- Amerika draadloos te spreken zijn ook reeds ge slaagd. Binnenkort zullen P. T. T. ook proeven nemen om van Nederland uit een telefoonverbin ding met New-York tot stand te brengen. De ver binding wordt dan tot stand gebracht langs d'e lijn en den zeekabel tot Londen en dan draadloos verder naar de andere zijde van den Oceaan. De geestelijke en zedelijke ontwikkeling en de talen kennis der menschheid zullen' zich een beetje moeten haasten, willen zij de vordering der techniek eenigermate bijhouden. Met de vestiging van een Indische agentschap bij het departement van Koloniën wordt ernstig voortgang gemaakt. Thans verluid, dat de heer T. van Voort'huysen, chef van de vierde en vijfde afdeeü'ing van het Ministerie van Koloniën, be stemd' is om te wordenl benoemd tot de functie van gecommitteerde voor Indische zaken. De onderzeeboot K XIII moet tijdens de slinger proeven bij Christmas-eiland op 45 M. diepte uit zijn evenwicht geraakt zijn eni plotseling doorge- dokenl zijn tot 90 M. De duikcapaciteit bedraagt 60 M. Door groote tegenwoordigheid van geest en koelbloedig optreden van den commandant en kra nige houding der bemanning, slaagde men er in, de boot weer naar boven te krijgen. Oorzaak was vermoedelijk onvoldoende sluiting van een tor- pedolanceerklep. De K XIII had een recondreis van 20.000 mijl in 196 dagen achter den rug. Uit ons pariement het volgende: 'Nadat 'de Tweede Kamer bijkans drie vergade ringen aan de beid'e annexatie-wetjes had besteed, werd' een aanvang gemaakt met de 'behandeling van het wetsontwerp tot opheffing van privaatrech telijke belemmeringen. 'Doel van dit wetje is de mogelijkheid te openen, op meer eenvoudige wijze dan thans kan geschie den, de 'belemmeringen op te 'heffen; welke door hen, die ten aanzien: van een onroerend' goed eenig recht kunnen doen gelden, aan de totstandkoming en de instandhouding van werken, in het open baar belang bevolen of ondernomen, in den. weg worden. 'gelegd'.Echter moet de Minister van Water staat van oordeel zijn 'dat, wanneer het noodig is voor het totstandbrengen van een rijks-, provin ciaal of reglementair waterschapswerk lof voor eenig waterschaps- of gemeentewerk, dat van openbaar belang is verklaard, gebruik te maken (duurzaam of tijdelijk) van alle mogelijke onroe rende goederen, woningen dus incluis, het gewone middel van onteigening bij de wet redelijkerwijze niet kan worden gevord'erd en de betrokkenen recht hebben op schadevergoeding. Een nieuw beginsel brengt dit wetje niet, wel een uitbreiding van de bestaande wetgeving, nvl. van de befemmeringen-wet van 1899 en de wet van 1918 omtrent d'e electriciteitswerken. Maar het valt niet te ontkennen, dat het eigendomsrecht weer opnieuw een deuk krijgt, omdat d'e recht hebbenden verplicht zijn te gedoogen, dat zoo danige «werken worden aangelegd en in stand ge houden. Men zal dus het aanleggen van gas-, wa terleidingen, rioleering e.d. op zijn terrein moeten dulden', en ook moeten toelaten het controleeren en onderhouden van deze werken. Hoe zal de schadevergoeding voor al dit ongerief op eigen erf ooit goed zijn vast te stellen? De Regeering was reeds tegemoet gekomen aan een der bezwaren tegen deze wettelijke voorzie ning, door een wijziging aan te brengen, waardoor de beslissing, of onteigening niet redelijker wijze, gevorderd wordt, in hoogste instantie bij de rech terlijke macht is gebracht. Minder toeschietelijk stond zij echter tegenover het amendement om mede beroep toe te kennen op het Gerechtshof ten aanzien van de mate gebruiksbelemimering. 'De Kamer liet zich echter niet overtuigen en aanvaardde 'het amendement, zoodat het Gerechts hof mede zal kunnen vernietigen «d'e beslissing van den Minister van Waterstaat, 'dat in het gebruik van het onroerend goed niet méér belemmering wordt gebracht dan redelijkerwijze voor den aam- leg, de instandhouding, de verandering of die over brenging van het werk noodig is. De 'heeren Droogleever Fortuyn en Heemskerk 'hadden voorts ernstige bezwaren tegen de moge lijkheid', dat boomen1 en beplantingen kunnen wor den opgeruimd. De Regeering stelde 'echter prijs op een afzonderlijke regeling .met het oog op spoed gevallen, doch tenslotte is zij aan de bezwaren tegemoetgekomen door de algemeen® regeling ook van toepassing te doen zijn op belemmeringen door boomen op of nabij het terrein van de werkzaam heden, behoudens in spoedgevallen. En daarna werd 'het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Vervolgens passeerden nog eenige 'kleine wets ontwerpen, o.a. dat tot opheffing van het bouw fonds voor 'die Departementen van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 'De uitgaven voor d'e stichting van gebouwen wor den dus weer, als vóór 1915, op den gewonen dienst (begrooting Financiën) gebracht. Engeland. In Engeland is het voorstel van Coolidge voor een nieuwe ontwapeningsconferen tie gunstig ontvangen. Dit blijkt o.a. ook uit een rede van Baldwin, waarin deze verklaarde, dat een stap nader tot 'den vrede tusschen het Britsche en Amerikaansche volk werd 'gedaan, toen de overeenstemming in zake «bewapening ter zee te Washington werd' bereikt. Hij 'zou het op prijs stellen, indi'eni over mi'et te Iqnigen tijd in die rich ting verd'ere vooruitgang werd bereikt. 'Het ge rucht, als zou minister Chamberlain in een 'kabi- netszittinig hebbeni gedreigd af te treden in ver band met het voorstel' om 'de betrekkingen, met Sovjet-Rusland af te breken, wordt tegengesproken. Het Lagerhuis verwierp voorts met groote meerder heid van stemmen een voorstel van den conserva tieven afgevaardigde Mitchell Banks, inhoudende een verbo'd aan personen of vereenigingen, om fondsen te vragen, aan te nemen of te gebruiken welke uit het buitenland afkomstig zijn en die dienen om industriëele geschillen in Engeland te 'bevorderen of te doen voortduren. In Hankau is 'de Britsche gezant O'Malley einde lijk tot overeenstemming gekomen met den Can- toneesohen minister Tsjen. Als resultaat van de geteekenldte overeenkomst, zal het Engelscihe ge meentebestuur (gemeenteraald) ontbonden worden. De administratie der concessie zal overgedragen worden aan een: nieuw Chin'eesch bestuur, terwijl de samensmelting dier vijf concessies te Hankau in voorbereiding is, In Sjanghai is een algemeene staking uitgebroken die meer dan 100.000 arbeiders omvat. De staking is niet speciaal tegen Ide Engel- schen gericht, doch tegen' de Noordelijke re,geering. De Cantoneez'en brachten Soen Tsoeang Fang een .ernstige nederlaag toe en de slag om Sjang hai wordt spoedig verwacht. Op 2 voor Sjanghai liggende C'hineesdhe kanonneerbooten der Noor delijken brak reeds muiterij uit waarbij het arse naal beschoten werd' en, 10 granaten in de stad terecht kwamen. Er werden geen vreemdelingen getroffen. Frankrijk. Poincaré moet voornemens zijn een begin te maken met de uitvoering van de Engelsch- Fransche schuldovereenkomst, nog voordat bet par lement die overeenkomst geratificeerd heeft. Over IVRAAGT DEMONSTRATIE! MEEST MODERNE EN HYGIËNISCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING IN DEN LANDE TRAMHALTE VOOR HET GEBOUW TARIEVEN AAN DE KAS het algemeen keurt mem dit optreden van Poincaré goed, doch de socialisten verzetten er zich ge deeltelijk tegen. Eenzelfde stap zou Poincaré over wegen ten aanzien van d'e nog niet geratificeerde Amerikaansdh-Fransche overeenkomst. Dit zou misschien iets goed kunnen maken in 'de zeer on gunstige stemming, die in Amerika 'heerscht, ten gevolge van Fankrijk's feitelijke 'weigering, op Cooli'dge's voorstel tot vlootbeperkmg in te gaan. 'Het voorloopi'ge Fransch-Duitsche handelsverdrag werd tot 31 Mei verlengd, ond'er voorbehoud', dat Frankrijk tot 31 Maart het recht vain opzegging heeft indien voordien geen accooiH' betreffende dén invoer van wijnen is tot stand gekomen. Poincaré heeft verklaard, dat wettelijke stabili satie van den franc op het oogenblik nog niet mogelijk is. Duitschland. De Rijksdag beëindigde dezer dagenl Idle eerste lezing van de begroeting 1927. De democratische spreker dr. Fischer verweet 'den nieuwen minister van financiën, dr. Kohier, zijn pessimistische uiteenzetting van 's Rijks financiën, die scheen te moeten leiden tot nieuwe lasten op het economische leven; Dr. Kohier verklaarde, dat in 1927 geen enkele belastingverhooging zou wor den voorgesteld. Het verhoogen van den belasting druk moest volstrekt vermeden worden. Integen deel moest verlaging der belastingen plaats vin'den, speciaal bij d'e verbruiksbelastingen en bij die op onroerende goederen. Tusschen 'de meerderheidspartijen' van 'den Rijks dag is thans in principe overeenstemming bereikt over de wet op den arbeidstijd. Het verrichten van overwerk zal in principe niet worden toege staan. De uitsluiting in de Saksische metaalindus trie, waarbij 150.000 arbeiders betrokken waren, is opgeheven. Gisteren werd de arbeid hervat. De 8-urige werkweek wordt ingevoerd. De organisaties van het Duitsche Rijkspersoneel hebben besloten tot opzegging van de loontarieven, per 1 April. Ver. Staten. De regeering zal nog meer marine- troepen naar Nicaragua zenden, om verder bloed vergieten te beletten en vernieling van eigendom men te voorkomen. De onderhandelingen tusschen den Amerikaan- sdhen Hoogen Commissaris en dé Turksche regee ring hebben tot een accoord geleid, ten aanzien van de voortzetting Idler bestaande betrekkingen voor een jaar. De diplomatieke betrekkingen wor den hervat. Welhaast zal het 100 jaar geleden zijn, dat deze groote p'hilosoof na een «werkzaam leven over leed'. Wel is hij in veel' in zijn vooruit, maar toch ook weer kind' van zijn tijd'. Evenals zijn tijd'genooten was hij een geloovig man, maar klampte zich niet «aan een openbarings geloof en' reageerde déartegen. De geestelijke strooming «der 18e eeuw, de Aufklarung komt bij de Philantropijnen wel wat laat. Zij waren mannen van, de daad, namen initiatief en voltooiden een systeem. Zij waren d'e voorbereiders van het werk van Pestalozzi in de organisatie der volksschoot. De Philantropijnen, zooals Locke, leidden d'e kin deren op tot een bepaalden stand; bijna zonder uitzondering waren ze dan ook uit dén gegoeden stan'd. Pestalozzi wil het heele volk in 'die opvoe ding betrekken. Hij was in de 18e eeuw een voor beeld' van ontwikkeling. Hij werd in 1746 te Zurich geboren en overleed' 27 Februari 1827. Hij is enthousiast en zoodoende zwetst hij wel eens. Hij was een buitengewoon man, die een ge weldigen invloed 'heeft uitgeoefend. 'Hij werkte aan dé vernieuwing der denkbeelden op onder wijsgebied, maar deed in 1794 ook aan «dé revolutie mee. Hij 'is d'e paedagoog, die ook in niet vak kringen bekend is. Eigenlijk was hij geen paeda goog, nog minder onderwijzer, want hij gaf weinig onderwijs. Meer is hij bekend door zijn schrijven. Hij is meer de man, die zich interesseert voor (maatschappelijke ontwikkeling om te streven naar verbetering der maatschappij. Daarvoor gebruikte hij onderwijs en opvoeding. In elke school 'hing in Zwitserland het portret van den grooten paeda goog naast dat van Willem Tell. In Zurich is dat nog altijd zoo; nog steeds verschijnt een tijdschrift met herinneringen van hem. Vele zijn zijn stand beelden in Zwitserland, daardoor getuigt men zijn 'beteekenis voor zijn tijd te hebben begrepen. Het streven naar een sociaal doel hing toen in de lucht, kwam in de denkbeelden en wemschen van dien tijd naar voren. Pestalozzi heeft intuïtief uit gesproken denkbeelden, die bij d'e hervormers leefden, b.v. opvoeding is niet tot heil van het individu, maar voor de maatschappij. Niet ge vraagd moet worden, 'wat den miensch individueel gelukkig maakt; niet in die eerste plaats geldén "welke genegen zijn belangloos op te treden als Afdeelings- Secretaresse in de plaats hunner inwoning van een wijd vertakte vereeniging, gelieve hunne aanbiedingen, onder vermelding van alle bijzonderheden haars persoons, alsmede referentiën, in te zenden onder letter A. N. aan ALTA's ADVERTENTIE BUREAU, Haarlem. de rechten, maar 'de plichten. 'Handel zoo, dat richtsnoer van uw handelen richtsnoer van hande len voor ieder mensch kan zijn in de maatschappij. Bij Pestalozzi is igeea spelend leeren, maar leeren als plicht gesteld. Het onderwijs in- de school gegeven moest niet prettig worden gemaakt, maar zoo, dat het leeren werdl een uitoefenlen van 'buiten opgelegde plichten' om te leeren zichzelf plichten op te leggen; Hij wilde eerst predikant worden, maar vond er zichzelf niet voor geschikt. Hij moest proef-preeken, maar deed dit, hoewel vol vuur, drie uur achter elkaar zoo dat slechts de koster overbleef. Ook hier was hij als overal on praktisch. Onder invloed van geschriften uit Frank rijk, vooral van de Emile en Le Contrat Social van Rousseau, wilde hij werken tot heil der maat schappij en meende dit te bereiken door studie in de rechten om zoo een positie in de maatschappij te verkrijgen en dan tot heil dezer maatschappij te werken, Hij voelde veel voor revolutionaire ge schriften en zoo leek het ambt van rechter hem ook niet. Dan maar boer worden, meende hij en werkte zoo te Neu'hof aan meekrapteelt. Hij sloeg door onkunde bankroet en l'egd!e zich daarna met behulp zijner vrouw op «d'e veeteelt toe. Tenslotte stelde hij arme kinderen aan het werk om zoo een dragelijk be staan te verwerven. Zijn bemoeiing met de kin deren leidde hem tot handenarbeid. Hij wist sym pathie te wekken door zijn enthousiasme, zelfs bij vijanden'. In zijn levensfeer, vooral onder de boeren, wist hij geen vriendschap te wekken, zoo dat hij zelfs werd' nageroepen. Op raad van een vriend ging 'hij toeni schrijven. Zoo verscheen in 1780: „Die Abenidstunde eines Einsimenler"; in 1781 „Lienhart und Gertrud". Hier op kwamen drie vervolgen. Door deze volksroman heeft hij zich bekend gemaakt. Door het huisgezin heeft hij het volk tot groote hoogte gebracht. Een andere dorpsvertelling van hem is „Ohristoffel und Else". Buiten Zwitserland kreeg hij door zijn ge schrijf groote bekendheid. De Napoleontische oor logen maakten veel oorlogsweezen. Toen opende hij voor hen te Stanz een op'leidingsinrichtimg. Nu pas, op 52-jarigen leefijtd, wordt hij zich bewust, dat hij schoolmeester had moeiten worden. Op uit- nood'iging opende 'hij ook te Burgdorf een gesticht. Daar kon hij de school bestudeeren en nadenken, hoe zijn denkbeelden toe te passen. Dan raakt hij over 'de grenzen bekend. Dan, geholpen door vrien den; spreekt hij in 1810 zijn denkbeelden uit in: „Hoe Gertrud' haar kindéren leert". In 'dat boek 'heeft hij zijn denkbeelden over onderwijs verzameld. Pestalozzi was te veel idealist, als onderwijzer weinig geschikt, had zelf te «weinig ontwikkeling en kon b.v. niet zonder fouten schrijven. Hij sprak geen beschaafd 'Duitsch en verstond geen andere talen. Eeft groote vermenigvuldigsom kon hij niet maken, ook kon hij niet accuraat tellen. Wel had hij een Latijnsche school en eem collegium huma- nitatis bezocht. Napoleon hoorde van hem en riep hem in 1802 naar Parijs. Zijn Burgdorfstichting is van 1813, later kwam die van IJverdon (opgeheven 1825). Zelf gaf hij daar geen les; hij had er 30 onderwijzers verdeeld over 80 kinderen. Voor lichamelijke opvoeding droeg hij zorg. Zijn kinderen toch waren buiten op een boerderij, werk ten er mee en ook op school werd' er aam gedaan, Gutzmatz en Jahn verdedigden) reeds het turnen als deel van het volk&schoo loader wijs. Pestalozzi kent groote waarde toe aan aanschouwing en er varing. Zijn drie onderwijselementen waren: reke nen, vormleer, taal. Hij liet de kindéren. niet zitten maar staan. Ze deden, terwijl hij bezig was, wat anders. Bij d'e Philantropijnen was het doel aan brengen van nuttige kennis, een overdreven intel lectualisme. Pestalozzi wil ontwikkeling 'dér ver mogens, meer de 'krachten van het kind vormen dan leeren, maar met ontwikkeling in 't vooruit zicht en geen vroegrijpheid. Hij wil de kinderen geen 'lezen en schrijven leeren voor het 9e jaar. Zijn vrouw, Anna Schult- bein is het niet met «hem eens en leert haar zoon in 1771 toch lezen, hoewel Pestalozzi vindt, dat dit onjuist is. Bij 'dé zedelijke opvoeding gaat 'bij bem niet, zoo als bij de Philantropijnen, die nuttigheid voorop, voor alle merken van alle merken maar dient naar zedelijke veredeling gestreeld te worden. Het scheen ons de moeite waard zijne nagedach tenis door deze korte bijdrage te berdenken. G. J. Bettink, N.B. Ook ten onzent bestond in het begin der 19e eeuw nog in vele gezinnen de gewoonte (te kinderen staande te laten «eten. (Red,) JEUGDWERK. Op een uitnoodiging van de Commissie voor het Jeugdwerk, waren de ouders van de jongens en meisjes, die tot de jeugdvereenlgingen behooren, Maandagavond j.l. in Maranatha samengekomen. De Voorzitter der Commissie, Ds, Van Dijk heette de aanweizge welkom' en zette bet doel van deze bijeenkomst uiteen, 'Reeds lang bestonden er plan nen, om ten behoeve van het jeugdwerk, dat zich voortdurend uitbreid, een gebouw op te richten. Deze plannen zijn nu in de laatste 'dagen in d'e Commmissie we'er ter sprake gekomen, daar voor d'en bouw van een geschikte lokaliteit reeds enkele giften zijn ingekom'en en toezeggingen zijn gedaan, vooral, omdat een terrein van 2000 M2. voor dit doel ter beschikking Is gesteld. De leider van 'het jeugdwerk, de heer Dankbaar, legcOe in het bijzonder nadruk op de noodzakelijk heid van het 'bezit van een eigen gebouw voor het jeugdwerk. Thans imoet men in 3, 4 verschillende lokaliteiten bijeenkomen, wat de uitbreiding van bet werk zeer in den weg staat. De Commissie richtte nu in 'de eerste plaats de vraag tot dé ouders, of zij met deze plannen in stemden en zoo ja, dan ook hunne medéwerkinjj door finantieel'e steun wilden toonen. Een dér aanwezigen voelde- zeker sympathie voor de plannen, maar vroeg toch of de Commissie een beraming bad gemaakt van de kosten van 'het ge bouw en een berekening van de eventueele exploi tatie, daar dit wel nooldlig is, vóór men in wijderen kring om steun voor deze zaak in onze gemeente kan aankloppen. Meerdere der aanwezigen bleken het hiermdé eens te zijn. 'De heer Dankbaar «deelde mede, dat er meer malen reeds teekenlngen waren gemaakt, maar een definitieve haldl de 'Commissie op het oogenblik nog niet. Wat de kosten- van het gebouw betreft, deze waren geraamd op i 35.000.Een be rekening van dé exploitatie «was volgens zijn me' ning bezwaarlijk te maken. Na eenige discussie werd met algemeené in stemming besloten, om over een paar weken wec' I samén te komen', bij welke gelegenheid de Com missie van het jeugdwerk definitieve plannen tor tafel zou brengen. De Voorzitter sprak «daarbij wensch uit, dat dan meerdere ouders aan den of' noodiging gehoor mochten geven, want «dé gering» opkomst van deze vergadering was een teleurstel Eng. Over tegels, ruiten en sj Een rechtgeaard huisvrouw he< ordat alles om haar heen glans nzen en glimmen kan. Dus: t< egels! Bij het reinigen van teg j min mogelijk de «witte voegen raadt men meestal aan, de hoonen linnen, doek stevig af I n de tegels nu eenmaal vuil, dar at koud water afgenomen' word ven gasstel in de keuken, of bo\ in met zeepsop afgenomen word llen toch nog weer met een 5 rijven. 'Het is mogelijk, dat doo r.gen de mooie witte voegen vuil eg te nemen, wrijven we die n papje in van« krijt met water, let helder zijn, kan verschillende i e ruiten worden gewoonlijk afgei lap, met gewoon schoon water, an dat niet, omdat de ruiten z n we er heelemaal niet door ijken. In dat geval nemen we piritus. Om het ijs van beivrore emen, gebruikt men een spons ■18 cent per regel, bij contract belan Irijkekorting. Kleintjes: Vraag en aanbc Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, v li —5 regels 60 ct.,elke regel meer 12 c [deze alleen bij vooruitbetaling. Bovc I onder of naast den tekst dubbel tari ter bestrijding van alle insecti plaag, met SPUITEN. Br. letter S, Bureau v. d. b! Bioscoop-, Projectie en Fotohandel Groote Houtstraat 102, Haarl Telefoon 10266 KODAKS, Films, e Meest gesorteerd magazijn Ontwikkelen en A'drukkei U.A. (Coöperatieve Kouk Bakenessergracht Telefoonnummer 14393 tiebrulk van alleen prima gn stoffen en alleen natuurbo Voor verbruikers steeds vi toegang tot bedrijf en magazlj dlnerprijs f 0.87 soep of toespijs f0.15 extra Omzet jaarlijks plm. 80.000 dlr Oeen verplicht dagelijksch geb Uitgebreide diners naar elk gewenschte menu. Bijzondere schotels in eiken j Vraagt onze prospectus Deukkepü PO/<ilUA>i LOtHEIKii Een adres van vertrouw Het zal U nooit berouw

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 4