Firma J.H.KRÜL Jr. J £32 Een c VICTORIA-WATER Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET HEEFT U IETS GEBROKEN? A. MUDDE TOONEEL BUITENLAND KUNST ALLERLEI A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON OVERVEEN BLOEMENDAAL GEM. HUISJE OF GEM. KAMERS MET KEUKEN EN TUINTJE, SF PLAATSEL BLOEI van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DEHERTEKOP" - HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden Ü^HENLAND Daar was dan als eerste en voornaamste ge beurtenis van de week, ten minste op handelsge bied, de opening van de 10e Nederlandsche jaar beurs, die tevens haar 10-jarig jubileum vierde. Men is met optimisme dit tiende jaarbeursfeest ingegaan. Want waren er niet 978 deelnemers, tegen 930 voorjaar 1926? En moesten er niet tientallen aan vragen om stands afgewezen worden? De heer Graadt van Roggen, secretaris-generaal, toonde zich in een persverslag opgewekt. Want er is plotseling in de deelname zoo'n opleving gekomen, dat hij eigenlijk geen oorzaak er voor weet. Waarschijnlijk was het echter, dat dc industrieelen zoo langzamer hand de juiste begrippen omtrent het houden eener jaarbeurs hebben gekregen. De 'beurs is een on misbare schakel in het zakenleven geworden. Een brutale roofoverval vond Dinsdagmiddag in de hoofdstad plaats, op de Prins Hendrikkade bij de Kalkmarkt waar een kantoorlooper (met een kunstarm) door drie individuen aangevallen werd. Ze sloegen hem op het hoofd en mishandelden hem en wilden hem in het water gooien. Doel was, hem zijn brievenzak te ontrooven, waarin ze meenden dat geld zat. De man verweerde zich heftig. Een voorbijganger, die hem tehulp kwam, werd even eens ernstig mishandeld en met te water-werpen bedreigd. En het had niet veel gescheeld', of een agent was door den aanvoerder der boeven, een 21-jarige woesteling, over de 'brugleuning geworpen. Hij trok echter bijtijds zijn sabel en diende den roover een klap op het hoofd toe. Eindelijk was er voldoende politie-macht aanwezig, en hadden de roovers de noodige welverdiende en welgemikte klappen te incasseeren, waarna ze geboeid werden weggebracht. De hoofdman werd in een zieken huis opgenomen, evenals 'de aangevallen kantoor looper en' zijn moedige helper. De H.D.O., de populaire draadlooze omroep, zal per 31 Mei a.s. wofdën opgeheven. Het bestuur heeft besloten per 1 Juni dan op te richten de Al- gemeene Nederlandsche Radio Omroep, waardoor grooter kans van ontplooiing wordt geboden, dan onder de huidige omstandigheden mogelijk is. De A.N.R.O. zal den Radio-Omroep op breede basis verzorgen en een eigen orgaan uitgeven, voor de R ad'io-programma's. Een aardig Radio-gebeuren was, dat een radio amateur te Bandoeng (Ned.-Indië) duidelijk het Radio-muziekprogramma opving, dat Philips dezer dagen op 30 M. golflengte voor experimenteete doeleinden uitzond. Van belang was ook, dat onze landgenoot, mr. B C, J. Lod'er tot lid van den Raad van beheer van het nieuwe Volken'bondsinstituut voor inter nationaal privaatrecht te Rome werd benoemd, in verband met de noodzakelijkheid om te vermijden, dat het instituut te Rome hezelfde werk terhand zou nemen als de Haagsche conferenties voor pri vaatrecht. Als opvolger van 'baron Gevers, als gezant te Berlijn verwacht men dat de oud-gouverneur-gene raal van Ned. Indië, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum zal worden benoemd. Het Ned.-Belgisch verdrag is nog steeds het on derwerp van tallooze redevoeringen in de Eerste Kamer. Ofschoon er nog weinig van te zeggen valt, hoe de uiteindelijke beslissing uit zal vallen, zoolang minister Van Karnebeek het slotwoord niet heeft gesproken, houdt men in vele kringen toch rekening met verwerping. Minister Vandervelde (Belgisch minister van Buitenlandsche Zaken) heeft verklaard het volle vertrouwen te koesteren, dat minister Van Karnebeek erin zal slagen, de Eerste Kamer het verdrag te doen aannemen. Wij gelooven niet, dat dit zal gelukken. De proef met verplaatsing der werkloozen naar de werkverschaffing in Drente gaat door. Er zul len vanwege de gemeente den Haag 25 werklooze Scheveningers worden uitgezonden, waarvan 15 Scheveningsche visschers, 5 leden van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders en 5 van den Cbristelijken Bond van Transportarbeiders. Maan dag vertrekken ze en zij zullen tot begin September in Drente blijven. Het N. V. V. hield in Den Haag een demonstra tief congres voor den 8-urendag, ook voor dë groe pen, waarvoor de arbeidstijd! nog niet wettelijk geregeld is, n.l. landarbeiders, handels- en kan toorbedienden, transportarbeiders, hotel- en café en overheidspersoneel. De heer Stenhuis hekelde het feit, dat de regeering de destijds gedane be lofte niet was nagekomen en wees op de noodzake- i ken rukken op bij de Gele rivier. Men verwacht tegen het einde der week een krachtigen aanval der zuidelijken op Sjanghai en Nanking. Opmerke lijk is, hoe, onder d'eze dreigende omstandigheden, van Engelsche zijde plotseling wordt voorgesteld, als zou Han-kau het Moskou van China geworden zijn en de communisten een volledige overwinning hebben behaald in dë interne politiek der Kan- tonneezen. Het wordt voorgesteld, als zouden dezen nu de geheele organisatie d'er Kwaningtangpartij op bolsjewistischen grondslag in handen hebben ge nomen. Dit alles, om de publieke opinie voor te bereiden, wanneer er meteen te Sjanghai slagen vallen en Engeland zich dus toch in China's bin- nenla-ndsc'he aangelegenheden mengt. Frankrijk. Briand verklaarde in zake de C'hi- neesche kwestie, dat het geen aanbeveling ver dient, zich in de 'binnenlandsche aangelegenheden van andere landen te mengen. Voor Sjanghai lag slechts één schip om voor de veiligheid van per sonen en eigendommen in de Fransche concessie te zorgen. Naar verluidt, zou de Fransche regeering zich vermoedelijk geheel onthouden van deelneming aan de conferentie voor beperking der bewapening ter zee, in den vorm zooals d'e Ver. Staten zich dezen voorstellen. Anderen achten deelneming ech ter nog niet geheel uitgesloten. Ook in Frankrijk is men tevreden over de jong ste Volkenbondsraadbijeenkomst. De discussies, waarin Frankrijk en Duitschland tegenover elkaar kwamen te. staan, konden in het openbaar gehouden worden en konden niet alleen een hoffelijk en vreedzaam verloop hebben, doch hadden ook plaats in een atmosfeer van vertrouwen en hartelijkheid. De debatten betreffende de interpellaties over de duurte en de werkloosheid werden door de Fransche Kamer beëindigd. Ten slotte werd een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 393 tegen 130 stemmen. Duitschland. Ondanks het feit, dat de Duitsch- Nationale bladen Stresemann aanvallen over zijn houding te Genève zijn compromis inzake het Saargöbied en de oplossing van het Poolsch-Duit- sche schoolgeschil cijferen ze weg bleek de ka binetsraad toch geheel de opvattingen van Strese mann te deelen, ten aanzien van de te Genève behandelde kwesties. Het kabinet heeft zijn goed keuring gehecht aan de resultaten van Genève. De minister van Economische zaken verklaarde, dat de handelspolitiek van Duitschland in de toe komst gericht zal blijven op verlaging der douane rechten voor de industrie. Binnenkort zal begonnen worden met het s-loopen der vestingwerken aan den rechter Rijnoever bij Coblënz. Volkenbond. In zake1 de Saarkwestie werd een accoord bereikt. Van 'beide- zijden werden con cessies gedaan. De bezettingstroepen zullen binnen 3 maanden vertrekken;. Ook- de Duitsch-Poolsche schoolkwestie werd opgelost en binnenkort zullen de Poolsch-Duitsche onderhandelingen inzake een handelsverdrag worden hervat. Men gelooft voorts dat de officieuse besprekingen te Genève belang rijker zijn geweest dam de officieele, vooral ten aanzien van de ontruiming van het Rijnland en de vraagstukken der Oost-Europeesche politiek. Intussc'hen hebben reeds 21 naties 'de uitnoodi- ging tot deelneming aan de internationale econo mische conferentie aanvaard. Men verwacht nog 4 of 5 aanmeldingen. Rusland en Spanje weigerden deel te nemen. De Vereenigde Staten hebben opnieuw een uit- noodiging aan Frankrijk en Italië gericht tot deel neming aan d'e conferentie voor vlootbeperking. De jongste aardbeving in Japan heeft 3274 slacht offers geëischt en 6734 gewonden veroorzaakt. Het financieel verlies wordt geraamd op 120 millioen gulden, 26 dorpen en steden zijn geteisterd, waarbij 1359 fabrieken verwoest werden. Is het wonder, dat het Japansche volk uitziet naar meer bewoonbare gebieden? DE MOSKOUERS. Wij hebben, schrijft een onzer vrienden, Zondagmiddag de opvoering van Ostrovski's Armoede is geen schande? in den Stadsschouwburg te Haarlem bijgewoond, en, om maar met de deur in huis te vallen, wij zullen dien middag nooit meer vergeten. Het stuk is o zoo eenvoudig. Goddank. Een rijk koopman weigert zijn dochter te geven aan een arm kantoorbediende en wil haar tot een huwelijk dwingen met een ouden liederlijken rijkaard. De broer vani den koopman, een door ieder verstooten schooier, ontmaskert den viezen bejaarden min naar en redt zoodoendë het meisje, dat dan van haar tot inkeer gekomen vader toestemming krijgt om met den armen jonkman te trouwen. Ge ziet, een volksstuk. In dien zin dan, dat niets goed' genoeg voor het volk is. Een gegeven, zoo gezond, schat, als een verrassenden mooiweersdag. En evenals veel woorden den heerlijken indruk van zulk een mdoien dag vertroebelen, zoo is het ook met een tooneel-feest als dit van deze Russen. Men moet het zién en meebeleven. Den vorigen dag hadden de Russen, wie wij daarmede bedoelen, weet men nu wel Nacht-asyl van Maxim Gorfri gegeven. Dit drama van, in -elke wereldstad voorkomende collectieve armoede, schrijnende menschelijke ellende en voor het oog der „gewone wereld' volstrekt verborgen heldhaf tigheid en vroomheid is in Nederland bekend niet alleen door de literatuur, maar ook door de voor treffelijke opvoeringen, die jaren geleder, een duitsch gezelschap daarvan, ook te Haarlem, gegeveft heeft. De Schouwburgbezoekers, die geacht werden het russisch niet te verstaan, vonden in hun programma eene uitvoerige beschrijving van wat zij ten too- neele zouden zien opgevoerd. De heer T. B. Roorda van hier schreef over deze gastvoorstellin-gen van Stanislavsky's Moskouwer Theater in de S. E. van 11 Maart j.l. het vol gende „In vele der reeds aan deze kunstenaars in dag en weekbladen gewijde beschouwingen wordt veel al in hoofdzaak de nadruk gelegd op het onge- Ioofelijke fijn1 afgestemde en feilloos doorgevoerde samenspel. Zonder twijfel zou dan ook reeds deze eigenschap, gevolg van diep inzicht in den aard van het op te voeren werk en van in hoogste potentie tentoongespreide technische vaardigheid, de opvoeringen stempelen tot voorbeelden van tooneelspeelkunst. Toch berust naar mijn gevoelen, de grootste waarde in een andere eigenschap, die. boven alle technische vaardigheid en slechts intellectueel be grip uitstijgend, de gestalten adelt tot openbaringen van fel doorleefde grootste en diepste menschelijk- heid. In' dit schijnbaar .naturalistische" spel toch wordt niet een willekeurig natuurgegeven afgebeeld, doch de diepere zin, die van deze schijngestalten het wezen is, onmiddellijk geopenbaard. In elke rol manifesteert de kunstenaar zijn diep ste persoonlijkheid. Hij leeft zich uit in volledige overgave aan de gestalte, die de dichter voor hem schiep, en zoo wordt zijn creatie tot een daad van ootmoed en priesterlijke wijding en daardoor van een ons allen bedwingende, ons eigen diepste wezen rakende vervoerende kracht. Deze innerlijke overgave, die zich openbaart zoo wel in' het soberste gebaar als in d'e fijnste modu latie van de stem, voert ook ons omhoog naar streken, waar de zielen elkander aanvoelen, zonder te behoeven 'het voertuig van het gesproken woord, dat nog slechts zijdelings verband houdt met den achter dit woordenspel gevoerden mystieken dia loog. En zoo wordt bet begrijpelijk, dat wij toe schouwers gespannen turend naar het rhytme der gebaren en met ingehouden adem luisterend naar de prachtig gemoduleerde klanken wier 'letterkundige waarde den meesten onzer, door on bekendheid met d'e taal, moet ontgaan, medelijden en medejubelen en gevoelen hoe in deze gestalten glle geheimenissen van onze eigen ziel worden ge openbaard." Wij nemen grootendeels met instemming deze fijne beschouwing 'hier over, opdat zij ook voor de lezers van Het Bloemendaalsch Weekblad bewaard blijve, wat zij verdient. Men -bedenke daarbij, dat voor den heer Roorda, van huis uit plastisch kun stenaar de verhouding van -houding, gebaar, kleur eu beweging der spelers tot 'het ongesproken woord dat zij hebben uit te drukken, nauwer is dan voor hen die gewend zijn 'het ongesproken woord (d'e Gedachte, de waarlijk leven-de Levensinhoud van het drama) te benaderen langs den weg der Taal. Voor velen was blijkbaar het gemis aan kennis der russische taal een ietwat vermoeiende teleur stelling bij hun pogen om met de spelers volkomen mee te leven. -Het was voor hen iets als een ver beterde bioscoopvoorstelling met diepte en kleur, rijk en warm -en als zoodanig reeds me-er dan buitengewoon. Welk een overgegevenheid aan elke bepaalde rol bij elke meespelende! Het was geen samenspel, maar samen-leven wat m-en zag. En -wel-k een heerlijke gave stemmen hebben -deze -mensc-hen! Diep onder 'den indruk gingen de schouwburgbezoekers 'huiswaarts. De Russen komen hier weer. Wij zijn „tot weder-zien bereid.". verschrikken door een schilderij als 'de boeren- keukentaeid, dat juist mist wat zijn bloemstukken hebben, het gebon-dene en beheerschte en waarin blijkbaar juist gezocht is naar 'dissonanten. Maar ook in dit schilderij zijn zeer mooie dé tails, zooals in de rechterbenedenhoek de mand me( kool, die waarlijk virtuooslijk geschilderd is. Naast het picturale gebied beweegt v. Wijn gaard! zich ook op het grafische, maar welk ter rein hij ook bearbeidt, altijd blijft hij schilder en wc kunnen ons voorstellen, dat wanneer Daunuer of Toulouse Lautrec -dleze litho's zouden kunnen zier-, zij zouden rillen van ergenis. Echter Van Wijngaardt zoekt an-dere waarden, wil iets van de kleur teruggeven en slaagt hierin soms werkelijk, men zie bijv. de litho pot met rozen en die met de Aaronskelken, waarin dleze laatste werkelijk tot een -gebeurtenis zijn gewor den. Bewonderen doen we hem echter het meest, wanneer hij schildert, om-dat hij in deze materie, de verf, die wel het volledigst uitspreekt. Men ga deze expositie, d'ie 'tot einde Maart -ge opend is, zien. zoo eenvoudig menschelijk, zoo voor de hand lig- ijkheid om alsnog binnen korten tijd maatregelen gen)dt een sOQrt van verloren paradijs v00r ,dc daai toe te treffen. Hij wekte de aanwezigen op hun top2ware intel-lectueele letterkundigen van ons na- organisaties te versterken, zoodat dit congres spoe dig gevolgd kon worden door een congres van drei ging- Engeland. Winston Churchill moet druk bezig zijn met middelen te zoeken om zijn begrooting sluitend te maken. M-en houdt rekening met een verhooging van den tabakaccijns. Chamberlain Jet zich zeer tevreden uit over de jongste vergadering van den Volkenbondsraad te Genève, Hij ver klaarde, dat -dë uitgebreide Raad' voortreffelijk ge werkt heeft. Het feit, dat tijdens de vergaderingen geen bijeenkomsten zijn gehouden van particulie re groepjes, toonde z.i. aan, hoe de betrekkingen tusschen Duitschland en de andere landen sedert Locarno gewijzigd zijn. In China is de vloot de regeering afvallig ge worden en heeft zich aan de zijde der Kantonnee- zen geschaard. De C'hinee-sche vloot ligt- in de wa teren van Sjanghai en -men verwacht, dat deze naar het Zuiden zal worden gedirigeerd. De Noordelij- geslacht. En spelen! d'at die Russen het deden, spélen.... -of was het eigenlijk nog wel spelen? Was het niet eerder leven, echt rijk en heerlijk leven wat daar voor onze oogen op het tooneel gebeurde? Dat was echte uitbundige vroolijkheid; dat was waarachtig leed. En dat was zingen. Ach, ongelufckigen, wier 'beschaving alle volksliederen heeft weggeschaafd, dat was zingen. En, -houdt me ten goede, gij charlest-onners en blackbottomers, maar dat was dansen. Als -d i t nu d'e Russische volksziel is, dan moet het me van het hart, dat het met onze zielen hier in de huurt toch wel heel dioevig gesteld is, en we in de toekomst v-an die zelfde Russen misschien nog vreemd zullen opkij ken. Deze tooneelspelers zijn allen meesters. We -heb ben er geen woord' van verstaan, en toch misschien nooit zoo genoten van een tooneelspelZie zoo, bij deze paar woorden van bewondering zul len we het laten, wij dienken niet aan critiek, aan het bespreken van speler voor speler, van décor, van kleeding, van grime, van stemmen en gebaren; we behouden den indruk van het geheel, als een Piet van Wijngaardt in den Kunsthandel F. H. Smit, Haarlem. Schilderijen en Graphische werken. 'Het is zoo langzamerhand! een traditie geworden omtrent Maart of April in Smit's Kunstzaaltj-e- een col'-ectie werk van -den Ams ter dams che schilder P. van Wijngaardt tentoongesteld te zien. En wonderlijk telkenmale treft het 'de beschou wer opnieuw, hoe frisch deze kunstenaar is en hoe zijn werk steeds blijft boeien. Vooral in zijn schilderijen, waarin hij zich door zijn gevoelig palet het volledigst uitspreekt, her- keninen wij hem als 'de groote bewonderaar van Breitner, wien het ook gegeven was zijn innerlijk heid in zijn werken te kunnen uitleven. Van Wijngaardt is een echt 'Hollandsche schilder zijn voorliefde voor het stilleven, zijn zwaar kleuren-gamma wijzen er op en op de thans aan gerichte tentoonstelling zijn verscheidene werken aanwezig, die wij niet kunnen passeeren, zonder onze bewondering te schenken. Het schilderijtje no. 4 van d'e catalogus, roo-de rezen is een werkelijk buitengewoon geslaagd staal van zijn kunnen. Het koele grijs -der kannetjes tegen het vurige, doch afgestemde rood' der bloe men is van een groote distinctie, terwijl -bet ge heele 'doekje een 'bijzonder -gebondenheid' heeft. 'Goed gelukt is ook in 't schilderijtje Rhododen drons, de goed geslaagde stofuitdrukking van bloe men en bladieren. Van Wijngaardt's bloemstillevens benaderen vaak -de stille en ingetogen schoonheid van tapijten. Ze tintelen en gloeien, doch -dringen, aristo cratisch, als zij in wezen zijn, zich toch -niet op. Doch niet altijd, want -hij die het wezen van dezen kunstenaar kent, zal ook gemakkelijk zijn kunst verstaan, en zal zich minder laten OPROEP! Vrouwen en Meisjes van „Haarlem en Omstreken". De Haarlemsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose heeft Uw hulp n-oo'di-g op Woensdag 6 April a.s. Op dien datum zal wederom gehouden worden de jaarlijksche Emmab'loem-collecte. Deze dag is van zeer groot gewicht voor 'den alge- meenen strijd te-gen de tuberculose. Als ge ziet hetgeen door de Haarlemsche Vereeniging wordt gedaan voor de slachtoffers der tuberculose en wat er wordt verricht om alle inwoners van Haarlem en Omstreken zooveel mogelijk voor besmetting te vrijwaren, dan zult ge -begrijpen, 'dat de Ver eeniging hiermede niet voort kan gaan als d'e Em- mabloem-col'lecte niet slaagt. De bloemendag zal zeker niet slagen als gij ons Uwe hulp onthoudt, daarom verzoeken wij U dringend -hel-pt ons in het belang van het algemeen welzijn, van Haarlem en Omstreken, Helpt allen mee! Wijfeit niet en geeft U nog heden op aan het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. Het Emmabloem-Comité voor Haarlem en Omstreken, Mevr. A. Del Baere-Jiskoot, Alg. Presidente. G. van Waard, Secretaris. W ijkpresidenten; Mevi. L. Heerkens Thijssenv. -d. Kun. J. Tademade Breuk. C. HoogGuldens-teeden Egeling. J. Maarschalk-v. Coppenaal. Ozingav. Dusseldorp. J. WoltersonPlet. M. Bootde Ruyter 'd-e Wildt. -N. LevenkampPlanten. H. v. Riemsdijkde la Bassecdur Caan, A-erdenhout. E. Quarles v. UffordArntzenius, Bl'daal. J. BornwaterEldering, Overveen. SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310, HAARLEM. Telefoon 11617 Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN a De Meyerinkuitvoering 1927. Dei slotafrekening der Meyerinkuitvoering heeft thans plaats gehad. De totale opbrengst bedraagt, na aftrek der onkosten, 4065.10. Deze opbrengst is voorwaar schitterend te noemen en een teeke nend bewijs niet alleen van het organisatiever mogen van -den heer Meyerink, doch tevens van medeleven -der inwoners -van Haarlem en Om streken in ons nobele werk, n.l. het verplegen van de slachtoffers dier tuberculose. Wij betuigen, mede namens de heer Meyerink, lanigs dezen weg onzen hartelijken -dank aan allen, die 'hebben mede-gewerkt de Meyerinkuitvoering zoo prachtig te doen slagen. 'Namens het Bestuur van het Haarlemsche Lighalfon-ds, G. van Waard, Administrateur. Drinkt ook in de wintermaanden OBERLAHNSTEIN het bevordert de digestie en een regelmatige afscheiding der vochten. Voor huishoudelijk gebruik bizonder aanbevolen in heele liter- schroefflesschen, inhoudsprijs 32 cent. Te Santpoort of Bloemendaal voor Juli en/of Augustus te huur gevraagd voor echtpaar met 2 kleine kinderen en dienstbode. Brieven met prijsopgave onder No. 705 aan - Advertentiebur. W. Beets, Singel 372, Amsterdam. TUBERCULOSE-BESTRIJDING. Iedere zaak kan van verschillende kanten be keken word-en en -de conclusie, waartoe men komt is -ge-heel afhankelijk van de gezichtshoek, waar onder men de quaestie beschouwt. Nu he-eft de Vereeniging tot Bestrijding d'er Tuberculose te Haarlem van de families Van dër Vliet en van Wickevoort Crommelin een prachtig duinterrein, bijna 4 H.A. -groot ten geschenke ge kregen en onmiddellijk met -die in -gebruikneming van -dit terrein voor 'de Lighal-verpleging van- tu- berculose-lijders is er een conflict van belangen geschapen. 'Dit terrein toch, gelegen in de onmiddelijke na bijheid van Veiserend was een geliefkoosde rust en speelplaats voor het publiek. Menigmaal hebben wij er -de klasse van een school onder leiding van dien onderwijzer daar een' vrije midd-ag zien. door brengen- en voordat de omrastering er door de Vereeniging -was aangebracht, hebben wij bij onze talrijke bezoeken ter plaatse voor het houden van voorbereidende besprekingen steeds publiek op het terrein aangetroffen, dë begonnen aanleg van het terrein hebben wij dan ook moeten stopzetten tot -de omrastering gereed was. Nu, wat nood, zal men allicht zeggen, zo-o enorm groot is 'het thans afgesloten gedeelte niet, dlat het publiek zijn vermaak niet wat verder kan zoeken en de eigenaren der omringende duinen zullen ook voor de iets verder liggende duinen geen- belemmeringen in den weg leggen. Hier nu begint de strijd der belangen. De bouw van een nachtverblijf voor volwassenen en kindleren, 'drie lighallen voor volwassenen en kinderen is reeds begonnen. Het nachtverblijf wordt een ge,bouw van 47 M- 'breed, twee verdiepingen hoog en op het -dak een solarium (voor zonbehandeling); dit en de drie lighallen vöor volwassenen komen te staan op het lagere foeboschte gedeelte van het terrein aan -den Bergweg, terwijl de groote Lighal voor 20 kinderen gebouwd zal worden op het hooger gelegen plateau, waar slechts struikge-was groeit er. waar niets 'die heilzame zonne-bestraling zal be lemmeren. Straks hopen, wij ook nog een gedeelte van ons terrein te kunnen afstaan voor de te stichten 'bui tenschool, waar zwakke kindertjes in een duin pan onderwijs zullen ontvangen. Met man en macht zijn wij bezig onze duinen te behoeden voor verstuiving, dit euvel van veel be treden duinen, aan alle bewoners dezer streken wel bekend, maar wat baat al onze inspanning wanneer van de omringende duinen voortdurend stuifzand op de onze waait, want stof kunnen wij op ons terrein niet gebruiken, dat is gevaarlijk voor onze patiënten. Daarbij 'komt nog, d'at -de duinen om ons heen gelegen gedeeltelijk hooger zijn dan ons terrein, zoodat het publiek van daaruit onbelemmerd kan inkijken. Dit kunnen wij eventain hebben; wanneer pa tiënten straks een zonbestralings-kuur ondergaan-, wanneer de klassen van de buitenschool daar aan 'het werk zijn-, -moeten -wij volkomen behoed zijn voor onbescheiden en nieuwsgierige oogen. Wij moeten daarom tot d'e eigenaren dier om ringende -duinen het verzoek richten deze te be planten en af te sluiten. Beplanting 'is noodig om verstuiving tegen te gaan en- beplanting zonder sluiting voor het pu bliek is uit -den aard der zaak n-utteloos. Om het resultaat onzer geheele behandeling en verzorging daar niet in dë waagschaal te stellen, zijn wij hiertoe verplicht. Belangen van anderen komen, daarvoor in de verdrukking, wij beseffen het .volkomen, maar wij hopen en vertrouwen, dat het publiek deze daad van onze Vereeniging zal billijken en er zich bij zal neerleggen; immers -er staat zoo ontzaggelijk veel op -het spel: bet behoud, het levensgeluk van vele tuberculose-lijders, die naar onze vaste over tuiging in onze nieuwe inrichting gen-ezing zullen vinden. Een rechtsgeleerde puzzle. Wanneer een- honldl -door een auto wordt over reden- en daarbij zoo vreeselijk jankt, dat een dienstmeisje er een appelflauwte van krijgt en tegen een glazenwasscher aan valt, waardoor deze met zijn la'dder de deur van een huis openstoot en de bewoner door den daardoor ontstanen tocht een griepaanval krijgt, zoodat ijlings een jongen naar -den apotheker moet worden gezonden, en de jengen laat het drankje vallen wie moet d'an het medicijnflesehje en het drankje betalen? In plaats van ons w kens kleiner wordt, ranglijstjes dier afde -waarin Bloemendaal-e F Twe: 18 17 18 17 18 18 17 Haarlem West-Frisia K.F.C. Zeeburgia Alom. Victrix Helder Hollan-dia Bloemendaal 18 V.V.A. 15 Schoten 18 K Eer: Bennebroek 16 Haarlem 3 14 Bloemendaal 2 14 R.C.H. 3 16 ED.O. 4 15 V.V.H. 16 Zandvoort 2 15 Schoten 2A 14 H.-F.C. 4 16 Derc Bloemendaal 3 12 Zeemeeuwen- 3 12 T.H.B. 3 11 H.F.C. 7 11 R.C.H. 7 12 Kennemers 4 12 E D.O. 7 10 Derd Bloemendaal 4 12 D.W.O. 2 10 E.D.O. 8 8 Zeemeeuwen 4 11 R.C.H, 8 9 Schoten 4 10 D.I.O. 4 10 Derd V.V.H. 3 7 I.V.O. 3 7 Bloemendaal 5 8 T.H.B. 4 7 V.O.G. 3 7 'Het tweede, dat Ben: pioen-champie voorloo spelen, zal a.s. Zondaj Haarlem 3, in de volg< 2e Elftal K. M. Jansen J. Veldhuis G. -i J. Cassee 'H. Spoor Maandagavond hield jaarvergadering in -Hote van Mr. Lioni. In zijne openingsrede aangenomen annexatie- nog, -dat de Eerste Kam zou onthouden. De notulen der vori; veranderd goedgekeurd gebrek aan stof gevoeg Namens -de kascommi kamp verslag uit over den peninin-gmeester. H( In de kascom-missie benoemd de heeren V: fel-d. De bestuursverkiezinf aftreden-den Jhr. Reiger: tcrwou-d werden herkoz Tot een bedrag van voor 1927 goedgekeurd1. Afgewezen werd een- Vereeniging voor verf: Omstreken. Wederom moest de Vijverweg -een harer Ie- Mejuffrouw G. J. G. ning der school (7 Sepi verbonden, overleed in plotseling in een Amst- z'i °Pgenomen was na e operatie. Maandagmiddag werd tij monde van bet waa: ma, van het overlijden

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2