Firma J.H.KRÜL Jr. Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET é-Kleedi Het natuurlijk EMSER-ZOUT IVEBFT-STGDMTj GOED-SNIL JL0TTGERIHG Bij brand een der volgende nummers opbellen: BLOEMENDAAL j Te|efoonnummer |096o OVERVEEN - AERDENHOUT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 BONENLAND BUITENLAND Kunst en Letteren Landbouw-Nieuws VOOR DE HUISVROUW A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON li Kmm G de Vleeshouwer C9 PRIJS PER FLACON f 1.20 STODMERÜ-VERVERU, SCHAAK De dag van Zaterdag 30 April is er, vooral voor Den Haag, één van groote feestvreugde geworden. Zulks ter gelegenheid van den jaardag van Prin ses Juliana, waardoor zij tegelijkertijd grondwet telijk meerderjarig werd. Het "begon met de eerste steenlegging door 'den premier, mr. de Geer, voor het igedenkteeken ter eere van Juliana van Stol berg, de stammoeder van Ihet Huis van Oranje, Op het Binnenhof werd een feestspel opgevoerd, bijgewoond door de Koninklijke familie, waarbij de Prinses herhaaldelijk zóó ingenomen was met het gébodene, dat zij spontaan in de handen klap te. Overal tin Den Haag en in andere steden von den muziek-uitvoeringen en feestelijkheden plaats. Aan het gala-diner ten Hove, sprak H.M. de Ko ningin de Prinses persoonlijk toe, waarbij Zij dank zegde aan allen, die aan de opvoeding van de Prinses medewerkten. Echter,, aldus H.M., kan hiermede voor U ihet tijdperk van studie nog niet worden afgesloten, integendeel, Gij zult U nog verder voor de U Wachtende taak willen en moe ten bekwamen.... zij het U gegeven, altijd weer te vinden die diepere eenheid, die alle menschen samenbindt, die gij steeds gezocht hebt en te lee- ren anderen en U ze'lven te begrijpen en U in te leven in het tijdperk dat voor U ligt; U zoo het vertrouwen waardig te maken van Uw tijdge- nooten en bovenal van ons dierbaar volk, aan welks geluk en welzijn gij eenmaal geroepen zult zijn Uw beste gaven en krachten te wijden. Maandag j.l. vond de plechtige bijeenkomst van den Raad van State plaats, onder voorzitterschap van H.M. de Koningin, waarin Prinses Juliana in het College van den Raad van State werd inge- lefd. H.M. heette de Prinses welkom. De Prinses beantwoordde de rede van H.M. Naar verluidt, wacht de Belgische regeering af, tot de Nederlandsche regeering den eersten stap doet naar hervatting der onderhandelingen. Zij zou geen initiatief nemen en een groote reserve in acht willen nemen. Wel moet zij inmiddels blijk geven van een ernstige verlangen naar goede ver standhouding. Met instemming zal wel ieder vernomen hébben dat met ingang van 1 Juli a.s. een nieuwe ver laging der posttarieven te wachten, n.l. dat dei- brieven tot cent. Bedoeld wordt natuurlijk de Néderlandsche brieven van enkelvoudig gewicht en de onmiddellijk daaronder vallende brieven naar Ned. Indië, Suriname en Cura<;au. Men verwacht daarvan een mindere opbrengst van P.T.T. van 4.100.000.per jaar. Interessant was het jongste verslag (het 6e) van de Bezuinigingscomimissie-Pop. Deze heeft bij haar werkzaamheden den indruk gekregen, dat bezuini ging in grooten stijl op de staatsuitgaven en ver der belangrijke terugbrenging van de eindcijfers van het staatsbudget nog steeds noodzakelijk1 zijn. De lijn, welke de commissie daarbij gevolgd zo willen zien is aan den minister medegedeeld. Aan de hand van cijfers wordt o.m. nog medegedeeld, dat zelfs bij 'n bezuiniging van ongeveer 100 mil- lioen gulden op de uitgaven, het gemiddelde be- lastingverhoudingscijfer van 1.67 in 1926 tegen 1 in 1910, slechts teru'g zou worden gebracht tot 1.36. Voorgesteld werd, aan het heele bezuinigings apparaat een wettelijk basis te geven. De minister meende, dat dit voorshands geen aanbeveling ver dient. Ook becijferde de minister, dat de conclu sie, als zou bij een bezuiniging van 100 millioen de belastingdruk in 1926 nog 1.36 maal dien van 1910 zijn-, onjuist i's. Er werd een wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet ingediend, waarbij o.a. de verkor ting van den eersten oefeningstijd voor hen, die een bewijs van voorgeoefendheid bezitten, werd gesteld op 3 maanden. Verder wordt het geen be zwaar geacht, om den oefentijd van a.s. res. officie ren, die reeds bij hun inlijving als dienstplichtige, sergeant zijn, van 12 tot 6 maanden te verkorten. Verder ligt het in de bedoeling, de loting aan de keuring te doen voorafgaan. Naar verwacht wordt, kan thans spoedig het voorstel, dat de Amsterdammers zoo zal verheugen, n.l. handhaving van den belastingfactor voor 1927- '28 op 0.6, worden tegemoetgezien. Vroeger was een verhooging tot 0.65 in uitzicht gesteld. Vlak na den Oranje-feestdag, vond op den vol genden dag, den len Mei, een ander feest plaats. Namelijk de viering van den 1 Mei-dag in verschil lende plaatsen des lands, door optochten, toe spraken, enz. Nu werd gedemonstreerd voor ont wapening, medezeggenschap en bedrijfsorganisatie, handhaving en verdere invoering van 'den 8-uren dag en ratificatie van het verdrag van Washington. Alles had een geregeld verloop. Dan was er nog het feest "van de Staatsmijnen, die 25 jaar in exploitatie waren. De productie van de Staatsmijnen alleen heeft in dat tijdperk een hoogte van 5 millioen ton per jaar bereikt, of on geveer de helft van de hoeveelheid voor de totale consumptie van ons land noodig. Engeland. De debatten in het Lagerhuis over de stakingswet, werden voortgezet. Van de zijde der Labour-party wordt een heftige oppositie ge voerd gepaard gaaride met obstructie. De Labour- man Henderson achtte het een machtsmisbruik van het parlement en regeering, om zulk een ingrijpen de wet voor te stéllen. Lloyld George noemde in een rede de vakvereenigingswet het begin van den meest vernietigenden burgeroorlog, terwijl 't land op het oogenblik juist samenwerking van alle klas sen meer dan ooit noodig had. Alleen in het libe ralisme zag hij ide kracht, die aan dezen oorlog een einde kon maken, want uit de redevoeringen der labour-leden bleek volgens hem, dat van het socialisme geen vrede te verwachten is. In zake de tweede nota aan de Kanton-regeering betreffende de incidenten te Nanking, is nog geen overeenstemming tusschen de 5 mogendheden te Peking bereikt. Aan de Engelsche oorlogsschepen op den Jangtse is opdracht gegeven om, wanneer op hen gevuurd wordt, d'it met geschutvuur te be antwoorden. Verder verwacht men een Engelseh- Japansche coup d'état om den sovjets den O. Chineeschen spoorweg te ontrukken. In Hankau is een comité van: handhaving der orde door de Kantonregeering benoetad, dat speciaal een einde moet maken aan de demonstraties tegen de vreem delingen. Overtreding van de bepalingen wordt met doodstraf bedreigd. Frankrijk. Te Parijs waren 1-Méi-optochten en demonstraties verboden, met het oog op de orde. In een rede gaf Poincaré, feitelijk als een contour voor zijn te volgen gedragslijn, te kennen, dat hij zich formeel zou verzetten tegen elke par lementaire uitspraak, die het zoo moeilijk ver kregen evenwicht der begrootifcg, in gevaar zou kunnen brengen. Hij verzekerde thans, zoowel als in 1924, bereid te zijn, impopulariteit te trotseeren, bij het vervullen van zijn plicht en alies in het werk te zullen stellen, om ervoor te zorgen dat de vol gende begrooting in evenwicht zal zijn, zonder verhooging der belastingen. Briand herdacht dezer dagen, dat hij vóór 25 jaar zijn intrede in het Fransche parlementaire leven deed. Voorts werd een voorstel gepubliceerd, van den president der Columbia-universiteit te New- York, tot het sluiten van een vredescontract tus schen de Ver. Staten en Frankrijk, Tusschen de Fransche en AmerikaansChe regeeringen is daar over echter in het geheel niets besproken. In Frankrijk 'beschouwt men dit voorstel dan ook alleen als een demonstratie van vriendschap tegen over Frankrijk. Duitschland. De 1 Mei-betooging te Berlijn heeft ook een volkomen rustig verloop gehad. Een menigte van 100.000 koppen nam aan de demon stratie in den Lustgarten deel. Communisten en socialisten verdroegen elkaar goed, in tegenstel ling met andere jaren. De kwestie van het Duitsoh-Poolsche handels verdrag schijnt de oplossing nabij te zijn. Nog deze maand wordt de afwikkeling tot bevrediging van beide partijen, verwacht. Ten aanzien van Duitschland's houding ten op zichte van de Chineesche kwestie, verklaarde Stresemann, dat Duitschland van oordeel is, dat het het beste kan medewerken aan een oplossing, die allen partijen recht doet wedervaren, door een strikte neutraliteit in acht te nemen. Zulks zoowel t.o.v. de verschillende Chineesche groepen, als t.o.v. de bij China betrokken mogendheden, zelfs wanneer hierdoor Duitsche particuliere belangen mochten worden prijs gegeven. Diversen. In het overstroomde gebied in Ame- ka moeten nu 250.000 menschen dakloos zijn. Het Ameri'kaansche Roo'de Kruis ontving reedis 5 mil lioen voor steunverleening aan de slachtoffers. Minister Hoover heeft een nieuwe oproep gedaan, waarbij om nog minstens 10 millioen wordt ge vraagd. New-Orleans moet, nu een dijk werd door gestoken om den Mississippi te ontlasten, veilig zijn. De uittocht van gedelegeerden en journa listen naar de economische conferentie te Genève is begonnen. Totaal zullen 43 staten door 200 ge delegeerden vertegenwoordigd zijn. Rusland zal aan de conferentie deelnemen. De delegatie zal be staan uit drie leden een secretaris en 5 experts. Met warme instemming geven wij plaats aan de volgende, door ons ontvangen circulaire. C. EN M. ISCHARTEN-ANTINK. Een Nëderlandsch cultureel middelpunt te Florence. Het in heel de wereldliteratuur enfin de onze in het bijzonder wel heel zeldzame feit, dat twee letterkundigen een huwelijk aangaan, en als gevolg van dit huwelijk zij gemeenschappelijk een aantal letterkundige werken van bizondere be- teekenis voortbrengen, doet zich gelijk voor in het geval van bovengenoemde auteurs. Waar nu hun huwelijk voor onze literatuur deze beduidenis gekregen heeft, is de aanstaande viering van hun zilveren bruiloft op 21 Mei eerstkomende, naar het oordeel van ondeCgeteekenden een ge- reede aanleiding om beiden juist .bij die gelegen heid een bewijs van dankbare fluïde te brengen voor hetgeen zij in die 25 jaren, zoowel afzonder lijk als gemeenschappelijk, aan ónze letterkunde geschonken hebben. Bij de uitvoering van deze gedachte is het oude droombeeld van het echtpaar Scharten in her innering gekomen: in, of bij, Florence een middel, punt te stichten, waar de Nederla'nldsche Cultuur in nauwe aanraking zou kunnen gebracht worden met de Italiaansche en de Italianen. De bedoe ling van den heer en mevroUw Scharten zou dan zijn, dat hun huis reeds nu een gezellig milieu zou kunnen worden, waar de Nederlandsche en Ita liaansche kunstenaars, intellectueelen, studeeren den elkaar nu en dan zouden kunnen ontmoeten; waar, als de gelegenheid zich voordeed, lezingen, muziekavonden, kleine tentoonstellingen de Itali anen met de Néderlandsche kunst in aanraking zouden brengen; waar een Nederlaiidsche biblio theek den Italianen een blik zou gunnen in onze nieuwe architectuur, binnenhuiskunst, kunstnijver heid, oude er: nieuwe schilderkunst, enz. Zij zou den dan het eigendom, met bibliotheek, enz., na hun overlijden overdragen aan den Staat der Neder landen, om als een Accademia de d'Ollanda een blijvend centrum te vormen, waar ons Hollandsche intellectueele leven en onze kunst aan de Italia, nen geopenbaard zouden worden. Voor de verwezenlijking van dit denkbeeld, waarvan de ondergeteekenden verwachten, dat het in vele kringen ruime sympathie zal wegdragen, is uitteraard een tamelijk belangrijk bedrag noo dig, maar we vertrouwen, dat voor velen, aan wie de boeken der Schartens zooveel genot, en dik wijls nag meer dan genot alleen, hebben verschaft, het een prettige gedachte zal zijn naar de mate hunner kracht bij te dragen tot de illusie der schrij vers, een huis hunner verkiezing, waarzij de tweede helft van hun levenswerk zullen kunnen voltooien. Van de onÖerteekenaars noemen wij behalve den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en den Gezant van Italië, Prof. R. CasSmir, Den Haag, den Penningmeester: Mr. P. J. van Wijngaarden, Beursplein 24, Rotterdam, den Secretaris: L. Simons, Prinsevinkenpark 42, Den Haag, en vooral de 2e Secretaresse: Mej. F. Bremer, 's-Gravendijkwal 105a, Rotterdam Giro 83034 (aan den achterkant van het girobiljet vermeld: „Huldeblijk Scharten"), en Dr. C. J. K. van Aalst,Prof. R. Guamieri, Prof. Dr. J. Prinsen J.Lzn., Dr. Wille'm Royaards, Dr. H. P. Berlage, Dr. P. C. Boutens, Mevr. de Wed. Mr. C. Th. van DeventerMaas, P. J. d'e Kanter, Mevr. Simons Mees, Prof, Byvanck, Mevr. Ina BoudierBakker, Douairière Van den BranCelerDen Beer Poortu- gaa'l, Just Havelaar, 'Herman Robbers en Augusta de Wit. Het in deze circulaire Ontwikkeld plan is voort gesproten uit de ervaring van den heer en mevrouw SchartenAntink, zooals trouwens van ieder in ■het buitenland wonen'd Nederlander, dat ons land en volk daar weinig gekend en weinig in tel zijn. Is dit de laatste jaren, vooral door het werken der Vereeniging „Nederland in den Vreemde", wat verbeterd, er blijft nolg veel te doen. Met name i'n Italië bezuiden Milaan is nog alles te verrichten. De schatting van het hiervoor noodige bedrag is: Voor ankoop van een voldoend pand: 30.000. tot 35.000.Voor de inrichting ervan 10.000.-. Tot dekking der jaarlijksche onkosten de rente van een minimum-kapitaal van 30.000.zoodat bijeen een bedra'g van 70.000,tot 75.000. zou gevorderd worden. Ten einde de huldiging werkelijk te maken tot een nationale uiting is de bijdrage vastgesteld op 2.50. Wie voor meervouden daarvan wil intee- kenen is daartoe natuurlijk gaarne gerechtigd. Bij de circulaire is een inteekenbiljet gevoegd. Een onzer Kamerleden sprak eens in de Tweede Kalmer^ ,,'Hij die twee grassprietjes doet groeien, waar er voorheen maar één stonid, doet meer voor de menschheid, dan alle politici te zamen." Wij willen hier geen kwaad zeggen van onze politici; deze doen erg hun best ons op hun verschillende wijzen gelukkig te maken, maariets waars is er in 'die uitspraak. In ons vorig artikel wezen we op het spaarzaam gebruik van kunstmeststoffen in Noord-Hollandsch middengewest. Het is ons bekend, dat dit zelfde geldt voor vele graslanden in Noord- en Zuid. Holland, en we twijfelen niet, of door te doen I als bijvoorbeeld in 'Frieslarid, waar men ook op grasland groote en steeds grooter wordende hoe- 1 veelheden kunstmest aanwendt, kan men hier de productie nog belangrijk opvoeren, in de eerste piaats daar, waar men 't water goed in z'n jnaebt heeft. En nu willen we tot slot nog iets vertellen van een bemestingsproef in 1924, genomen in Drente, onder leiding van den lanldbouwonder- wijzer T. M. Riemersma te Roden. De bekende bemestingdeskundige Prof. Elema te Assen schreef daarover in het Drentsch Landbouwblad. Het bleek, dat een gift van 200 K.G. Chilisalpeter per H.A. een meer opbrengst gaf van 1652 K.G. hooi, de 3e baal nog bovendien 693 K.G. hooi, de 4e baal nog 471 K.G. Iédere boer kan gemak kelijk narekenen, of deze bemesting voordeelig is. Proeven m andere stréken van ons land hebben eveneens aangetoond, dat een matige stikstofbe mesting op onze graslanden dubbel en dwars ren dabel is, ja, dat betrekkelijk hooge giften zie boven nog met voordeel kunnen worden aan gewend. Ook in Noord-Holland begint men meer en meer met proefvelden op grasland aan te leg. gen; de 'Noord-Holl'andsdhe boeren zullen daaraan zeker de noodige aandacht wijden. In een volgend artikel denken wij eens te be rekenen hoe de kosten verhoulding is tusschen krachtvoeder en het door meer kunstmest gewon nen meerdere hooi. Er zal blijken dat vergrooting van de gras en hooiopbrengst door middel van een sterke be'mesting onder de huidige prijsverhou dingen veel en veel voordeeliger is dan het koopen van krachtvoer. LEERZAME CIJFERS, IL In ons vorig artikel vertelden wij het een en ander omtrent de financieele uitkomsten van landbouwbedrijven in Noord-Hollandsch middenge. west over het boekjaar 19251926, gebaseerd op de 'gegevens van het boekhoudibureau der Holl. Mij. van Landbouw. Daaruit bleek duidelijk, dat de bedrijfsinkomsten eener gemiddelde boerderij lang niet zoo groot zijn, als sommigen, vooral stede lingen, wel eens meenen. immers, de gemiddelde nettowinst per 'H.A, (bunder) blijkt slechts 67.47 te bedragen; de gemiddelde nettowinst per bedrijf 1237.Waaruit volgt, dat een pach ter van een boerderij ter grootte van, 18.33 H.A. een zuivere winst maakt per jaar van nog geen 1250.—, van nog geen 25.— per week dus. Als men rekent de risico van een dergelijk bedrijf, de lange werkdagen voor den boer zelf en vaak een deel van zijn gezin, dan zal niemand dat hoog vinden. Een ander geval is 't natuurlijk, als de boer eigenaar is van zijn grond. Dan geniet hij nog de pachtwaard e, en deze is nog ab normaal hoog. Als we lezen, Idat per H.A. (bunder) 160.pacht wordt betaald, bij een inkomen uit den arheid van 67.47, dan mag zeker van een wanverhouding worden gesproken. De eige naar trekt zonder arbeid meer dan het dubbele, van wat de handwerkende boer als loon voor zijn arbeid ontvangt. Onder déze omstandigheden is het geen wonder, dat men gaat spreken van schipbreukelingen op het land. Deze schipbreuke lingen zijn de pachtboeren, die ondanks harden arbeid stranden op de klip, die pacht heet en daardoor te gronde gaan. De lboer neemt een eigenaardige plaats in het maatschappelijk leven. De boer kan niet als de ambtenaar of de loontrekkende arbeider zijn in komsten opvoeren door middel van de vak-actie. Is aan den eenen kant de hoer economisch vrij en behoeft hij geen mensch naar de oogen te zien; aan den anderen kant is hij meer afhankelijk dan iemartd ter wereld. De oogstopbrengst hangt voor een zeer groot deel af van de weersgesteldheid en aan deze kan hij niets veranderen. En de prijzen der producten worden bepaald door d'e wereld, markt en ook daarop kan hij geen invloed uit oefenen. Maar één ding kan de boer doen en dat is het streven naar een verhoogde opbrengst van den bodem. Daardoor bevoordeelt de boer zich zelf, en. daarmee werkt hij in 't belang van heel de maatschappij. Immers meer productie van den bodem beteekent noodzakelijk het aanwenden van meer arbeid, 't gebruik maken van meer landbouw werktuigen, meer mest, gewoonlijk in den vorm van kunstmest. Meer arbeid. Meer arbeid d.w.z., dat meer menschen op een gelijke oppervlakte arbeid vinden: dat beteekent minder werkloosheid, 't Gébruik maken van meer landbouwwerktuigen en machines, dat beteekent meer werk voor den fabrikant, meer werk voor den middenstand: tim merman, smid, wagenmaker, kuiper, enz. En van 't gebruik van kunstmest kan hetzelfde gezegd worden. Door het gebruik maken van de door ons ge noemde factoren heeft men in ons land weten te bereiken, dat de opbrengst van den bouwgrond sedert 40 jaar met 60, 70 en meer procent is verhoogd. En de uitkomsten der proefvelden wij zen aan, dat met een heel gewone bemesting d'e productie nog belangrijk kan worden vergroot. Men geve zich er rekenschap van wat dit betee kent. 35 jaar geleden telde ons land 4 millioen in woners, thans is dat 7 millioen. En die zeven millioen menschen leven door elkaar welvarender dan de 4 millioen van 35 jaar geleden. Niet voor een gering deel is dat aan dé kunstmest te danken. De Huisvrouw-artiste. Om tallooze redenien is de huisvrouw een artiste te noemen. Schildert zij niet van tijd tot tijd, vooral in de schoonmaak tijd, als alles opgeknapt moet worden? Timmert zij niet, als het noodig is? Jk ken zelfs zuinige, handi'ge huisvrouwtjes, die 'heel knap voor behan ger of stucadoor speelden. Natuurlijk voor kleine karweitjes. En is de huisvrouw niet dikwijls een dui'velskunstenares, als het er op aan komt, met dé meest beperkte middelen, het grootste nuttige effect te behalen en weet zij niet altijd „de twee einden bij elkaar" te krijgen? Zorgt de huisvrouw niet voor de versiering van het huis, met allerlei weinig kostbare, aardige snuisterijtjes? Binnen huiskunstenares is ze dus ook al. Sedert eenigen tijd is er een methode in> gebruik, om eenvoudige glazen potjes, fïeschjes, vaasjes enz. met verschil lende kleuren lak te bevloeien, waardoor men een aardig artistiek grillig gekleurd vaasje enZ. krijgt. Een eenvoudiger en goedkooper methode is echter de volgende (afgekeken' van een Amerikaansche huisvrouw). Men koopt het kleinste busje emaille- verf (Ripolin, of iets dergelijks, het kleinste busje kost circa 15 cent) én giet dat leeg in 'het glazen vaasje. Nu sftxit men dat vaasje goéd af, met een kurk of anders met een stuk perkament, stevig met touw vastgebonden. Dan schudt men het vaas je (of draait bet i'n. de rondte) zood'at dé verf de binnenzijde van het glas 'geheel en overal in gelijke mate bedekt. De overtollige verf giet men er dan uit en laat het kunstwerk vervolgens door en door drogen. Een crème tint, of ivoorkleur, zal heel mooi effect geven. Mooi is ook, twee kleuren te gebruiken. De busjes worde» dan, het een na het ander, in het glazen vaasje uitgegoten. 'Dan moet het vaasje rondgedraaid worden, doch slechts in een richting. Een combinatie van bruin met groen kan een heel onverwacht effect geven. Probeer het maar eens. Door deze wenken te bewaren, kont ge geld en moeite sparen. U zoudt wel meer van Uwen oven gébruik maken en zoon smakelijke cake bakken, als er niet zooveel eieren in gingen. Wel, hier is een middel om eieren uit te sparen. Los een eetlepel gelatine-poeder in éen klein kopje water op, klop dit 'goed' en voeg het bij de cake. Dit vervangt 3 eieren. Het is niet voldoende, dat U de puddingvorm nat maakt, voordat die pudding er in gestort wordt. Bij het uitstorten op een schotel of bord, komt hij söms toch ongelukkig terecht.Maak daarom ook het bord' of de schotel nat, yaarop de pudding ge stort moet worden. Dan grijdt hij vanzelf en ge makkelijk op zijn plaats. Jawel, bet is natuurlijk wel heel aardig om wen telteefjes te bakken, maar, 'wat doen we met de afgesnedén korsten van 'het brood? Snijdt die in reepjes van een vingerlengte, doop ze in koud water en leg ze op een bakblik, dat U in den matig wrmen oven zet, tot de kousjes brood droog en knapperig zijn. Met kaas smaken die heerlijk. Om Uw snijbloemen zoo lang mogelijk goed te houden, moet U, indien die stelen afgesneden moe ten worden, dit onder water doen. Moet het water ververscht worden? Laat de bloemen in de vaas, houdt ze met de hand' vast, opdat ze er niet uit vallen, en laat het water welgloopen, om tegelijker tijd' versch water bij te laten loopen. De stelen moeten zoo min mogelijk aan de lucht blootge steld worden. Vul de vaas zoo ver mogelijk met water en leg er desnoods een adspirinetablet in, die de duur van uw bloemen zeker zal bewerk stelligen. Bijna in elke plaats is het water verschil lend. Heeft U z.g. „hard" wateT? Dat kunt U SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Teleioon 13310. HAARLEM. W WwWW WWwww WWWWwW WWWWWW OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN Gierstraat 4-6. is alleen verkrijgbaar in vierkante glazen flacons merken, als Uw haar, na het wasschen (als het droog isi(, een.ïgszins kleverig voelt. Dat kunt U voorkomen, door in het water, waarmee U het haar naspoelt, een eetlepel citroensap of azijn te doen. Een buitengewone pudding. Die kunt U maken van een busje gesuikerde ge condenseerde melk. Het ongeopende busje wordt in een diepe pan water gezet. Het water wordt aan de kook gebracht. Dan moet het vier uur blij ven kooken. Dan het busje eruit halen' en af laten koelen'. Als U het daarna open maakt, komt er 'n stijve pudding te voorschijn, die U, als desseert in plakjes kunt snijden. Wilt U het nog lekkerder maken (noodig is het heusch niet!, want het heeft eer: buitengewoon fijne geur en smaak) leg dan op elke plak een kers. Wees maar niet hang, dat het te zoet zal smaken. 'Het is heuscheen buitengewone pudding. Een mooi stuk vleesch. Menigeen, die zich met de feestdagen eens extra tracteert op een mooi stuk vleesch, als ossenhaas. Daar dit vleesch tnogal prijzig is en fijner dan de gewone ossenlap, is het aan te bevelen den haas in boter te braden. Meestal zal haas voor 2 dagen genlomen' worden( bijv. 4 pond). We moeten on geveer een kwartier per pond als braadtijd reke nen. Totaal voor d'en geheelen haas mogen we echter toch niet langer dan 5 tot 7 kwartier reke nen. De lengte •Wordt wel grooter, maar niet de dikte, hoor! De jus maken we af, net als bij bief stuk (met wat melk). Dit is d'e eenvoudigste manief van bereiden. Sommigen lardeeren den 'haas eerst of zetten hem' een etmaal van te voren in hall water en azijn, met, een paar laurierbladen, een stukje Spaansche peper, wat kruidnagelen, eni. Daarna wordt op de gewone manier gebraden, ter wijl de jus dan wordt afgemaakt met bet nat. waarin het vleesch gestaan heeft. 't Is maar gelukkig, i waarmede we het Ss séhrijven, het voetbalsi sportlui verlangen mei en badpak, dan naar hier met 'dergelijke hitt lijken. Toch moeten er Zoni in 't veld: 't derde n spelen er op of er c 2, het Vierde, helaas al lem 8, terwijl het tweed zijn kracht gaat meten De elftallen zijn als 2e: K. S M. Jansen J. Veldhuis G. va J. Cassee H. Loerakk 3e: J. J. v. Maren W. A. de Haas Th. W. A. van Zanten Ac 4e: M. A J. Huyer J. Kohier L. v. C. Vogel 'L. J. Snoeks Oplossingen, bijdrage: Schaakredacteur van i 23, BloemendaaL EINDSPELJ E. HOI Wit aai Stand der stukken: Wit: Kgl, Pa2, a5, c! Zwart: Ke7, Lb3, d7, PART! Gespeeld in het Kers Wit: F. D. YATES SICILI e2e4 Pgl—f3 d2d4 Pf3Xd4 Pblc3 Lfle2 Lel—e3 h2h3 Ddld2 Tal—dl J O-O J Pd4b3 1 Yates is een uitmunter sche opening, zooals ooi zet met het Paard vai vroeg; aanbeveling verd' c8 te spelen, ofséhoo den ontkend, dat Zwart Le3d4 1 Le2Xc4 1 Pb3—a5! 1 De v-eerlegging van Z 12en zet af. Nog afgesie pion verloren! Ld4Xf6! Pc3-d5 Pa5Xb7! Pb7Xd6 1 P'd6c4 2 In het oplossen van ta niet te overtreffen. De w wekkend. e4—e5 2 Pd5Xe3! 2 Alles zeer preoies. De terwijl tevens Tal dreig dan ook gedwongen. 12 Tdlal 2 TalXa2 2 c2c4! 2 Dd2—a5 2 Tfl—bl 2 Pe3g4 2 Pg4—f6t 2 e5Xf6 3 TblXbgf 3 Da5c7 3 Op Tb8b4 volgt Dct Een mooie partij, wa naspelen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2