Firma J.H. KRUL Jr. DE HUISVLIJT VICTORIA-WATER Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET a. mudde veiligheid allerlei drukkerij timmer HEEFT U IETS GEBROKEN? brand een der volgende nummers opbellen: BLOEMENDAAL OVERVEEN - AERDENHOUT BENTVELD VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 BUITENLAND HEDERL. OOST-IND1Ë A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON g OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL BLOEMENDAAL, TEL. 22003 belast zich met het plaatsen van advertentiën in elk daarvoor op te geven blad, zonder prijsverhooging Ij van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, broos enz ALLES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DE HERTEKOP" - HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden 5CHAÖCMEL5TRAAT Uö HAARLEM. TEL-14461. ^i^ëNiEltëLAND Onze handel voelde zich onlangs bedreigd door Frankrijk's plannen tot verhooging der douaneta rieven. En onmiddellijk ging een alarmkreet op, die tot resultaat had onderhandelingen van onze legatie te Parijs. Er is nu nog -wel niets beslist, maar men is optimistisch gestemd en het vooruitzicht bestaat, dat voor eenige artikelen een gunstige wijziging voor onzen handel kan -worden verwacht. In zake den veiligheidstoestand op de Neder landsche Spoorwegen heeft minister Van der Vegte aan den heer Braambeek geantwoord, 'dat de beide rapporten (Krauss c.s, en Rijksto-ezic'ht) hem in de overtuiging bevestigd hebben, dat voor on gerustheid over den algemeenen veiligheidstoestand op de Nederlandsche spoorwegen geen aanleiding bestaat. Instelling van een Commissie van onder zoek naar dien toestand acht hij dus niet noodig. Volgens het Rijkstoe'zicht is de toestand Van den weg in alle opzichten bevredigend. In het dorp Leende, nabij Eindhoven, heeft Zon dagavond een zware brand gewoed, waardoor niet minder dan 14 huizen in de asch werden gelegd. De schade bedroeg ca. 100.000 gulden, welke groo- tendeels door verzekering gedekt is. De oorzaak moet gezocht worden in het spelen1 met lucifers door kinderen. In Den Haag vond een Rotary-conferentie plaats, welke gedurende eenigen tijd door den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Beelaerts van Blokland werd bijgewoond. Daarbij werd door ver schillende sprekers de Rotary-beweging besproken en nog eens in 't licht gesteld, dat Rotary, die uit' Amerika stamt en nu in 40 landen 127.000 leden, verdeeld over 2500 steden, heeft (uit elk bedrijf of beroep kan maar één vertegenwoordiger in eeh Rotary-club worden opgenomen), tot beginsel voert: Dienstvaardigheid hoven eigenbelang (Ser vice above self). Een mededeelinig van den voor zitter van de Antwerpsche club, dat de Antwerp- scihe Rotarians alles zullen doen om een betere verstandhouding tusscben beide landen te bevor deren, werd met luid applaus ontvangen. Dit voor jaar zullen 14000 rotarians te Ostende bijeen komen. De Kruiser Sumatra te Sjanghai, heeft, met het detachement mariniers, opdracht gekregen Sjang hai te verlaten en de reis naar Ned.-Indië via Na gasaki voort te zetten. De toestand waarin zich de Nederlanders te Sjanghai bevinden, moet een langer verblijf van den kruiser onnoodig maken. Voor interneering zijn nu in Ned.-Indië 1000 per sonen voorgedragen. Daarvan zijn er reeds 36 naar Makassar overgebracht, terwijl van 250 het inter- neeringshesluit al geteekend is. Minister Kan heeft thans een bezoek gebracht aan de belangrijkste ontginningswerken in de pro wincie Groningen, nabij Veelerveen waar een geheel kanalencomplex wordt aangelegd, dat al voor 3/4 gereed is en de centrale -werk-ver schaffing in het Weenderveld. Thans is verschenen het verslag van het overleg door de commissie voor voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de wettelijke regeling van de coll. arbeidsovereenkomst, met de regeering ge- pleegd.Oaarin wordt o.m. vermeld, dat de regeering van meeninig is, dat in dit ontwer.p, hetwelk wil géven een privaatrechtelijke regeling van de C.A.O. geen plaats is voor een algemeene en systemati sche regeering van het vakvereenigingsrecht, zoo als voor de Coöp. Vereenigingen en de N.V. is getroffen. Het ontwerp gaf niet meer dan het ju ridische raam. Zijn materieelen inhoud krijgt het contract door hetgeen de partijen overeenkomen. Het is dus aan partijen om het loon te bepalen en om desgewenscht nader overeen te komen no pens werkstakingen en uitsluitingen. Onder zeer veel belangstelling vond de ter aarde bestelling plaats van den beer Ch. Boissevain, oud- directeur-hoofdreidacteur van het Algemeen Han delsblad, die Donderdag j.l. op zijn buiten Drafna bij Naarden in den ouderdom van 85 jaren is overleden. Vooral van de zijde der pers werden vele waardeerende iwoorden gesproken over dezen „nestor" der Nederlandsche journalistiek. Het Leger des Heils vierde zijn veertig-jarig ju bileum in Nederland en zuiks onder zeer veel be langstelling, ook van regeeringszijde, terwijl van tallooze kanten blijk werd gegeven van groote waardeering voor het maatschappelijke werk van l dit lichaam. Een schel contrast met de verguizing die men 40 jaar terug moest ondervinden. Het gemeentebestuur van Amsterdam besloot als hulde aan de nagedachtenis van den bouw meester dr, Guypers, wiens geboortedag vóór 100 jaar, op 16 Mei herdacht wordt, ip den doorgang van 'het door hem gebouwde Rijksmuseum een ge denkplaat te doen aanbrengen. Jaap Klaas, een jong kunstenaar, ontving de opdracht voor het ver vaardigen van die plaat. Engeland. In de eerste plaats werd hier het Britsche koloniale congres geopend waaraan wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van 25 niet- autonome koloniën. Voorts werd door het Lager huis de vakvereenigingsiwet in tweede lezing aam- genomen met een meerderheid van 215 stemmen. De minister van oorlog deelde verder in het Lagerhuis op een vraaig mede, dat het effectief der Britsche bezettingstroepen in het Rijnland om streeks 7200 bedraagt en dat een belangrijke ver mindering 'hiervan in de naaste toekomst onwaar schijnlijk is. Ohamherlain heeft verklaard, dat geen tweede nota is afgezonden aan Tsjen, den minister van buitenlandsche zaken der Kanton-regeering, in verband met de splitsing in de Kwomintang. Er bestaat geen vereenigde regeering meer voor Zuid- Ghina. Frankrijk, 'Het Fransche parlement is nu weer bijeen gekomen voor de zomersessie. Men neemt algemeen aan, dat de positie van de regeering- Poincaré steviger is, dan ooit te voren. Men meent, dat 'het gevaar voor een politieke crisis in ver band met de economische moeilijkheden van het land, voor den eersten tijd is afgewend, in verband met het feit, dat de handel zich steeds meer uit breidt, de werkloosheid vermindert en de staats- ontvangsten ruimer vloeien, dan men venwach 'had. Onder buitengewoon veel 'belangstelling, waag den de bekende aviateurs Nungesser en Colli de vlucht over den 'Oceaan naar New-York. Zondag morgen Om half 'zes startten zij. Maandagavond werden talrijke berichten ontvangen, dat zij te New-York gearriveerd waren. 'Deze bleken achter af alle op een misverstand te berusten, zoodat men vreest, dat de wa'kkere vliegers op den Oce aan verongelukt zijn. Uit New-York komt het bericht, dat Lloyd Wil! Bertaud en Clarence Chamberlin gistermorgen om om 2 uur van Long Island zouden starten, voor een non-stop-vlucbt naar Parijs, waar Zij heden om 4 uur 'zouden moeten arriveeren. De Poolvliéger 'Byr-d start Zaterdag met een Fokker- eendekker voor den tocht 'New-YorkParijs. Duitschland. 'Het is Zondag wat rumoerig ge weest in Berlijn, waar de Stahlhelm-leden, de z.g. frontsoldaten, zooals zij zich zoo gaarne noemen, een demonstratie 'hielden, als tegenwicht voor den 1 Mei-dag. Het kwam af en toe tot botsingen en in totaal werden 833 personen gearresteerd, waar van er echter slechts 15 zullen vervolgd worden, terwijl de rest weer in vrijheid werd gesteld. 'Duitschland heeft in het afgeloopen hersteljaar bijna 874.5 millioen mark aan herstelbetalingen voldaan. Frankrijk ontving daarvan bijna 369 mil lioen en Engeland ruim 178 millioen. 'De Duitsche Rijksdag is weer bijeen. Belangrijke wetsontwerpen zullen tot het Pinksterreeès niei in behandeling komen. Diversen, Genève. De Russen zijn veilig en wel ter conferentie aangekomen, en ondanks eenige moeilijkheden betreffende bun bewaking waardoor zij zelfs op één moment dreigden de conferentie iweer te zullen verlaten zijn zij gebleven en nemen levendig aan de besprekingen deel. Verschillende vertegenwoordigers houden exposé's, ook onze Nederlandsche afgevaardigden. Mej. Mr. Van Dorp hield een rede voor de vrij heid van den handel, waarin zij o.m. verklaarde dat iedereen het er thans o^er eens is, dat han delsvrijheid noodig is. Niemand is meer protectio nist, dus: geen invoerverboden meer, geen beper kingen, geen invoerrechten, geen directe of in directe subsidies en geen onderscheidingen, die ten doel hebben in kunstmatige kanalen te leiden. Nu, minder dan ooit, zijn belemmeringen en rem men' aan den handel g-ewenscht. De door Coolidge voorgestelde drie-mogend- heden-c'onferentie voor ontwapening ter zee zal op 20 Juni te Genève gehouden worden. Italië en Frankrijk zullen door waarnemers-luistervinken ter conferentie vertegenwoordigd worden, Na de ontzettende overstroomingsramp is Amerika in 8 staten geteisterd door een tornado, die enorme sdhade aanrichtte en 150 personen om het leven bracht. De schade wordt op vele rnilli- oenen geschat. ONDERWIJS. RECHTERLIJKE MACHT, Nog in 'het laatst der vorige eeuw was een klacht van vele Europeesche ouders, dat in Indië voor hun kinderen geen' voldoende onderwijs te krij gen was en zij dus genoodzaakt waren- 'die kinderen op jeugdigen -leeftijd reeds naar Holland te zenden ter wille van de opvoeding. Hierin is in den 'laatsten tijd1 veel verbetering gekomen, hoewel er toch ook nu nog vele kleine plaatsen zijn, waar geen Europeesch lagere school bestaat en hoewel het aantal H. B. scholen nog slechts beperkt is tot vier, alle op Java, In plan tersgezinnen, idle op betrekkkelijk afgelegen plaat sen in het gebergte wonen, zooals dit in thee-, kina-, koffie- en rubberkrinigen veelal hel geval is, is men dan ook vaak genoodzaakt voor huisonder wijs zorg te dragen. Maar overigens zooals ge zegd' neemt het openbaar oniderwijs voortdurend in omvang toe. Een kweekschool voor fröbel-onderwijzeressen te Bandoeng heeft onlangs de eerste leerkrachten afgeleverd, hetgeen natuurlijk beoogt 'n uitbreiding van 'dit onderwijs.Wat lagere scholen betreft, heeft men de zuiver Hollan'dsche scholen en daarnaast de z.g. Holl.-Inlandsche en Holl.-Chineesche scho len, bestemd voor Ide betreffende Oosterlingen, doch beide, met Hollandsch als voertaal voor het onderwijs. De Holl.-Inl. school geeft toelating -tot de lagere betrekkingen in staatsdienst en is als zoodanig zeer in trek. 'Een groot aantal dessa- of dorpsscholen, uitslui tend voor Oosterlingen bestemd, met inl. onder wijzers en inlandsche talen als voertaal, voorzien in de behoefte aan voorbereidend en lager onder wijs over geheel Indië. Ruim een millioen leer lingen bezoeken -deze scholen. Dit aantal is zeker nog klein op een bevolking van 50 millioen zielen, maar zooals onllangs de Directeur van Onder wijs en Eere-dienst zeide zijn de scholen, on danks soms toe-gepasten' zachten dwang (school plicht bestaat ginds niet) nog niet voor een derde deel bevolkt met het aantal leerlingen, wat zij bevatten kunnen. De drang naar onderwijs is bij de bevolking als geheel -dus nog niet voldoende ontwikkeld. De Mulo- en H. B. scholen- hebben uitsluitend Hollandsch als voertaal. De laatsten zijn geves tigd in de vier voornaamste steden van Java, t.w. in Batavia, Ban-doeng, Semarang en Soerabaija, terwijl plannen 'bestaan voor 'de opening van een H.-B.S, te Malang. Wat betreft Hooger-Onlderwijs, is voor eenige jaren gesticht de Technische Hooge school te 'Ban- doenig, die reeds zijn eerste Ingenieurs heeft afge leverd'. Het ingenieurs diploma van Bandoeng is geheel gelijkwaardig met dat van Delft. Een Rechts- Hoogeschool werd in 1924 te -Batavia geopend, waarvan het ra-dikaal alleen in Indië geldend is; een Medische Hoogesc-hool zal volgen en ook over plannen voor een Landfoouw-Hoogeschool wordt reeds van gedachten gewisseld. Zoo zouden er dus in Indië vjer hooge-sch-olen komen, waartegen wel het bezwaar is geopperd, -dat 'de weinige H,B,S.-en (een gymnasium bestaat niet), niet v-oldoende krachten leveren om deze universiteiten alle te bevolken, hetgeen reeds blijkt bij de 2 thans be staande inrichtingen voor hooger onderwijs. Van medisch onderwijs sprekende, moeten wij vermelden de reeds vele jaren bestaan-de School tot Opleiding van Inlandsche Artsen, kortweg ide „St-ovia" genoemd, die in 1851 werd opgericht als Vaccinateurs-school, -doch .gaandeweg eett meer uitgebreid leerplan kreeg. De van deze school komende artseni, aanvankelijk alleen Inlanders, hadden dit voordeel boven onze Europeesche dok toren, dat zij door hun landaard meer het ver trouwen der bevolking genoten. In 1913 werd deze school ook opengesteld voor Europeanen en an dere landaarden en -werd) een tweede school voor hetzelfde doel geopend, de N.-I. artsen-school, te Soerabaija. De meeste artsen van deze scholen afkomstig, zijn dn gouvernementsdienst, doch vele ook zijn werkzaam bij particuliere ondernemingen, Zij genieten in het algemeen een zeer goeden naam. Te Batavia heeft men voor 'Nijverheids-onderwijs de Koningin-Wilhelminaschool, te Soerabaija voor hetzelfde doel de Koningin Emma-school. Beide inrichtingen openen 'dit jaar ook een e-lectro-tech- nische cursus. Een bijzondere „Suik-erschool" is mede te Soerabaija gevestigd. Dit onderwijs, als mede het middelbaar en Hooger-onderwijs is toe gankelijk ivoor alle landaarden, In meerderen of minderen staat van voorbe reiding zijn verder een Handelsschool, aansluitend eenerzijds aan de 3e kl. H.B.S. en anderzijds aan de Hande-ls-hoog-eschool te Rotterdam, verder een opleiding voor apothekers en een-e voor tandartsen. Behalve de reeds genoemde onderwijsinrichtin gen heeft men nog in Indië de kweekscholen voor Europeesche en Inlandsche onderwijzers, opleidin gen voor inlandsche ambtenaren, voor controleurs der volksgezondheid, voor apothekersbedienden, instrumentmakers, technisch personeel bij het Ka daster, voor de zeevaart en voor stationsdienst; verder de Politieschool te Buitenzorg, de cultuur school te Soekaboemi, post- en telegraafscholen te Weltevreden en Soerabaija, de militaire scholen en een mijnhouwschool te Sawahloento (Sumatra). Ten slotte, uitsluitend met Inl. voertaal, nog een opleiding voor volksonderwijzers, voor verpl-egings- ptrson-eel en voor schepelingen. Wij stippen hier aan, dat de meeste gegevens betreffende het voorgaande zijn ontleend aan een overzicht in „N-eerlandia" van de hand van den heer E. Sc'hmulling. Wij komen nu tot de Rechterlijke Macht, mee- nende dat, volledigheidshalve, ook deze niet on besproken mag blijven. In de rechtspraak bestaat in Indië een groote verscheidenheid en het zou ons niet mogelijk zijn alle vormen hier nauwkeurig te bespreken. Wij beginnen met de Buitenbezittingen, waar men onderscheidt „zelfbesturendé landschappen", d.w.z. staanlde onder eigen vorsten en „rechtstreeks (door ons Hollanders) bestuurde" gebieden. In de zelfbesturende landen heeft men inheemsche recht banken, voorgezeten door 'den Sultan met den Ambtenaar van Binnenl. bestuur als raadgever (en dwarskijker) en verder ook lagere inl. rechtban ken. Ook in sommige rechtstreeks bestuurde lan den is die inl. rechtspraak uitdrukkelijk gewaar borgd. Overigens oefenen de Ambtenaren van Bin- nenlanidlsch Bestuur biet magistraatsg-erecht uit, dat gelijk staat met bet hierna te noemen Landgerecht. Op Java heeft men districtsgerechten met den ini bestuursambtenaar, den „wedono", als rechter, bijgestaan door inl. hoofden als raadsleden. Zij behandelen slechts zeer lichte zaken met als maximum straf 3 gld. boete. Iets zwaarder zaken komen voor het regentschapsgerecht, waar de regent als rechter zit, bijgestaan eveneens door inl, hoofden, aan te wijzen door 'den Resident. Hiertoe behooren verder de penghoeloe (priester) en de diaksa (inl. off. v. justitie). De hoogste straf is hier 6 dagen hechtenis of 10 gld. boete. De navolgende rechtbanken gelden voor geheel Lndië: De laagste Europeesche rechter is de „land rechter5', die als alleen-rechtsprekend ambtenaar te vergelijken' is met onze Kantonrechters. Hij be handelt overtredingen met als hoogste straf 3 maanden 'hechtenis of 500 gl-d. boete en verder lichte diefstal e.d. Zoowel Europeanen als Inlan ders staan voor dien Landrechter terecht. Voor den „Landraad" komen alleen Inlanders en de met hen g-elijkgestelden. De Landraad wordt voorgezeten door een rechterlijk ambtenaar en be staat verder uit -den Regent, voorname inl. hoof den door den G. G. aangewezen en den Djaksa of inl. Off. van Justitie. De laatste wordt voor dit ambt aan een daartoe bestemde school opgeleid. De Landraad 'behandelt alle misdrijven en over tredingen, zwaarder dan die, welke voor den land rechter komen en verder alle personeele of zake lijke rechtsvorderingen, die een waarde van 50. ts boven gaan. De Gouvernementsrechtspraak is ook van toe passing in de z.g. Sultanslanden, Soerakarta en Djokjakarta, doch met deze uitzondering, dat die Sultans een eigen rechtspraak uitoefenen ten aan zien van hun bloedverwanten en d-erzelver vrou wen, van de Rijksbestierders en enkele andere hoofden. Een en ander is nauwkeurig omschreven, doch is nu voor ons van geen belang. Raden van Jus-titie zijn gevestigd te Batavia, Soerabaija, Semarang, Median, Padang en Makas sar. Zij bestaan uit een President, Vice-president en 5 of 6 leden, verder Officier van Justitie, Grif fier, enz. Voor deze raden komen alle misdrijven van Europeanen en van met hen gelijk gestelden, die niet in de termen vallen om voor den land rechter te worden gebracht. Deze Raden zijn vrij wel op één lijn te stellen met onze Rechtbanken en misschien tevens met onze Gerechtshoven, daar deze laatste schakel in de rechterlijke hiërarchie in Indië ontbreekt. Boven 'de Raden van Justitie toch staat hier alleen het Hoog Gerechtsh-of te Batavia, alzoo te vergelijken met onzen Hoogen Raad. Voor dit Gerechtshof worden o.a. ook be handeld zaken tegen den Vice-president en die Leden van den Raad van Nederlandsch-In-dië, led'en van den Volksraad en van enkele andere hooge ambtenaren'. Voor Leger en Vloot heeft men ginds even als hier Krijgsraden en het Hoog Militair Ge- rechtsbof. In Indië bestaat, in tegenstelling met hier te lande, zoowel voor Inlanders als voor Europeanen, nog de doodstraf. Verder bestaat voor Inlanders en de met hen gelijkgestelden de straf van dwang arbeid, al of niet in de ketting gesloten. Vele dezer dwangarbeiders werken o.a. in de Ombilin-kolenn velden. Bij militaire eij bij wetenschappelijke expédities worden zij als dragers gebruikt en niet zelden is het voorgekomen, dat eertijds gevaarlijke 'boeven bij zulke gelegenheden zeer goéde diensten hebben bewezen. Alvorens dit hoofdstuk te eindigen-, moeten wij nog kort melding' maken van de z.g. Mohamedaan- sche Priesterraden, -die althans op Java en Ma- doera wettelijk geregeld zijn en die zaken be handelen betreffende familierecht en erfrecht. Gevaarlijke scheerkwasten en borstelwerk. Te Arnhem is een geval van miltvuur waarge nomen bij een man, die zich bediend had van een hem door een marskramer verkochte met miltvuur besmette scheerkwast. Zoowel in ons land als in het buitenland zijn vroeger gevallen van besmetting met miltvuur door kwasten of tandenborstels voorgekomen, In de laatste jaren voor zoover hier bekend echter niet. Joch wijst het geval in Arnhem er op, dat men voorzichtig moet zijn en dat het raadzaam is te zorgen kwasten of borstels vóór het ingebruik nemen behoorlijk te reinigen. Vroeger vond de Gezondheidsraad in verband met het voorkomen van miltvuur tengevolge van het gebruik van Japansche scheerkwasen reeds aanleiding de aandacht te vestigen op methoden tot reiniging die hier in aanmerking komen. Het kan zijn nut h-ebben de eenvoudigste dezer metho den nog eens in berinnering te brengen; zij is de volgende: De kwasten of borstels worden in een afgesloten flesch of ander vat met 8 maal verdunde en tot ongeveer 55° C. verhitte (dat is zoo hoog, dat de 'hand het er juist een oogenblik in kan uit houden) handelsformalin-e gebracht, daarin goed geschud en dan ini een verwarmd vertrek geduren de 24 uren geplaatst en af en toe geschud. Na af loop worden de kwasten en borstels in water af gespoeld en gedroogd. Gezondheidsraad. Het Indisch financieel beleid. Niet zonder moeite is de Indische Regeering in vijf jaren tijds erin -geslaagd om den moeilijken toe stand, waarin -die Indische financiën bij het af treden van dien Gouverneur-Generaal Van Lim burg Stirum verkeerden, meester te worden en te verbeteren. Landvoogd Fock zal blijven de man, die deze Indische financiën heeft gesaneerd. Wel heeft hij daarmede volgens somimiger oordeel be langen geschaad, die tot de vitale belangen van Indië behooren, maar het meest vitaal belang: Indië's economisch bestaan, redde hij. De Indische begrooting is sedert een paar jaren sluitend; kleine overschotten op den gewonen dienst zijn aanwezig en 'het feit, dat de laatste ja ren meer -dan kleine overschotten op dien ge wonen dienst opleverden, vloeit alleen voort uit ongedachte belastingopbrengst van voorgaande jaren. Daarmede moge wellicht aangetoond kun nen worden, dat het tijdperk van Gouverneur- Generaal van Limburg Stirum niet een zóó groot deficit oplevert, als aanvankelijk werd gedacht, wellicht zelfs geheel sluitend is men ontkomt daardoor niet aan d'e verzuchting, dat 'het de In dische Staatshuishouding schoeide op een leest, die reeds onmiddellijk na den terugval, die na de ja ren 1919 en 1920 moest komen, een onhoudbare bewees te zijn. In de laatste ritting van -den Volksraad, bij d'e behandeling van de aamvullingsbegrooting-1927 is door meer 'dan één spreker aan de hand van de cijfers gewaarschuwd tegen te groot optimisme wat de uitzetting der uitgaven betreft. Is erop ge wezen, dat belastingverlaging niet alleen voor -d'e Inlandsche bevolking -dringend noodig is, doch ook op de in Indië werkzame vennootschappen dient te worden toegepast, wil men althans voorkomen, dat naburige koloniale landen aanmerkelijk voor- deeliger voorwaarden gaan bieden. 'Desalniettemin 'blijkt uit mededeelingen van de „Javabode", dat het aspect van de ontwerp-be- SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. f HAARLEM. VVVVwVvVVVVWWVVVdVIllVVVWVVVwVVOVf Als er een beter tafelwater bestaat dan OBÊRLAHNSTEIN of als er een tafeliwater bestaat, dat evengoed ge noemd kan iworden, -dan is het toch zeker, dat dit tafelwater tot op heden in uitgebreide kringen onbekend gebleven is. Men kent Victoria-Water als het taf-eliwater bij uitnemendheid. Voor huishoudelijk gebruik zeer voord-eelig en gemakkelijk in heele Literschoefflesschen, inhouds- prijs 32 cent. Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN grooting voor 1928, waaraan reeds te Buitenzorg dehand wordt gelegd, dusdanig is, dat gevreesd wordt, dat die in uitzicht gestelde belastingver lagingen niet zullen zijn door te voeren. Dat wil dus zeggen, dat onder de nieuwe Indische Regee ring de verschillende departementen, blijkbaar be vrijd van den kracbtigen druk tot bezuiniging e tevoren op hen rustte, dé uitgaven zoozeer hebben opgezet, dat feitelijk van dén weg der bezuiniging is teruggekeerd. Een eerste jaar moge dit de reeds in uitzicht gestelde belastingverlagingen tegengaan, iets wat overigens op zichzelf al erg genoeg is men bedenke echter, dat de steen, eenmaal be ne den-waarts aan het rollen gebracht zijnde, steeds andere steenen meesleept en aangroeit tot een niet te keeren lawine! P l e M 1 e, Parijs -i flM1 mA"* T jï' En dan zijn er dichters, die den regen bezingen! Wat moet je al anders doen, als het regent..

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2