Firma J.H. KRUL Jr. STOEI Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET VICTORIA-WATER G. G. M. GIORGIS EN ZOON EEN RAPPORT SP< BPNNENLAND In de hoofdstad wapperen van alle openbare en vele particuliere gebouwen, de rood-wit-blauwe vlaggen, hier en daar afgewisseld door het oranje- blanje-bleu. Want H.M. de Koningin vertoeft, met Prins en Prinses, weer voor haar jaarlijksch be zoek in Amsterdam. Dat is overal merkbaar. Want de agenten van politie dragen hun ouderwetsche 'koperen helmen, in de Kalverstraat hangt de ge bruikelijke zee van vlaggen, de mariniers hebben de wacht betrokken aan het Paleis en de huzaren zijn er ook weer! Verschillende instellingen en ge bouwen werden door de Koninklijke familie be zocht. Woensdagmiddag werd door een koor van 6000 kinderen op den Dam een zanghulde aan Prinses Juliana gebracht, terwijl der Prinses tevens bloemen werden aangeboden. H.K.H. toonde zich zeer ingenomen met deze vriendelijke hulde en dankte recht hartelijk. Burgemeester de Vlugt, Amsterdam's burger vader, die op 20 Juni zijn ambtstermijn ziet eindi gen, zal met ingang van dien datum tot burgemees ter van 's Rijks hoofdstad worden herbenoemd. Een Nederlandsch elftal heeft door enthou siasme en volharding, een schitterende voetbal- overwinning (40) behaald op een elftal engel- sche beroepsspelers. We gaan op dat gebied dus altijd nog iets vooruit. Voor ons land en speciaal voor Ned. Indië was van groot belang, de indiening ter economische conferentie te Genève door de Cubaanscfae lega tie van een memorie, waarin verklaard wordt, dat de president van Cuba voornemens is, een inter nationale conferentie van suikerproducenten te beleggen, die weldra te 'Havana bijeen zal komen ter overweging van middelen, om het wereldsuiker- verbruik op te voeren en voor een actie tot ver laging der fiscale lasten op de suikerconsumptie. Eerder dan we nog dachten, zal wellicht een vliegtocht naar Indië vice versa gemaakt worden, en wel door de K.L.M. Een Amerikaansch milli- onnair, die reeds talrijke groote vluchten met een toestel der K.LM. maakte, wil met de K.L.M. naar Indië vliegen op 13 of 14 Juni, daar een paar dagen blijven en op 3 Juli weer terug vliegen. De K.L.M. overweegt den wensch van den Amerikaan ernstig. Zaterdagavond vond te Eindhoven een historische gebeurtenis plaats.- Daar heeft, in het Philipslabo- ratorium, voor het eerst in de wereldgeschiede nis, een Nederlandsch staatsman, minister Kou ningsberger, door de draadlooze telefoon met Nederlandsch Oost en West-Indië gesproken. Minister Lambooy en andere autoriteiten waren bij deze wereldgebeurtenis aanwezig. De minister riep den Volksraad een welkom toe, terwijl hij de gouverneur-generaal een vriendelijken groet zond, De minister eindigde met de huiselijke woorden „Aan Oost-Indië wensch ik toe een goede verdere nachtrust en aan West-Indië een genoeglijk thee uur op dezen vrijen namiddag." Een kwartier later kwam uit Amsterdam bericht, dat aldaar telefo nisch bericht was ontvangen, dat de Radio-rede in Indië uitstekend ontvangen werd. Te Haarlem aan het Spaarne, is voorloopig nog officieus geopend; de inrichting „Multifilm" van de in oprichting zijnde N.V. van dien naam, directeur de heer J. C. Mol van hier. Wij hopen binnenkort op deze zaak terug te komen Omtrent Indië is nog mede te deelen. dat oud minister Colijn van plan moet zijn daar het 10 jaar geleden is, dat hij het laatste in Indië was en hij nog steeds als Indisch expert geldt eind van dit jaar of 'begin volgend jaar naar Indië te gaan, ten einde aldaar weer eens de toestand te bestudeeren. Jkr, de Graeff, de gouv.-generaal van Ned.Indië opende den nieuwen Volksraad en wees er in zijn rede op, dat men geen lichtzinnig optimisme moest koesteren, ten aanzien van het feit, dat het communistische gevaar voor goed bezworen zou zijn. Vergeten moest niet worden, dat de actie een deel uitmaakt van een vastgesteld principieel pro gramma tot omverwerping van de Westersc'he burgerlijke beschaving. De Fransche margarine-bepalingen, die groot na deel voor de Nederlandsche margarine-industrie dreigden op te leveren, zijn thans, als gevolg van de hardnekkige stappen der Nederlandsche legatie te Parijs, voor onbepaalden tijd opgeschort. In Den Haag vond een triest geval plaats. Een 23-jarig student uit Leiden en een meisje uit Den Haag, werden in een hotel in de Wagenstraat in 'hun slaapkamer door revolverschoten om het leven gebracht. Men neemt aan, dat hier moord en zelf moord heeft plaats gehad. Het meisje zou eerst den student en daarna zich zelf van het leven be roofd hebben. Naar men zegt ligt een met dwang willen tegengaan van een ernstig gemeende liefdes verhouding door een der ouderparen aan den wor tel van dit drama. Op den onbewaakten overweg bij Teteringen maakten de spoorwegen weder een slachtoffer. Een 46-jarige leerfabrikant uit Oosterhout werd ge grepen door den D.-trein BerlijnVlissingen en op slag gedood. @0 ITE^LAWD Engeland. In het Lagerhuis kwam het tot een incident, toen de regeering een motie tot beper king der debatten over de vakvereenigingswet in diende. Als protest daartegen verliet de Labour- fractie namelijk de vergadering. Den volgenden dag nam zij echter weer aan de discussies deel. De eerste clausule van de wet werd aangenomen, waarbij bepaald is, dat een staking onwettig is, wanneer de bedoeling is de regeering te dwingen, hetzij direct, hetzij indirect door het opleggen van ontberingen aan de gemeenschap. Een opzienbarende inval werd gedaan in het gebouw van de Arcos en de Russische handels legatie. Aanleiding daartoe was, dat de regeering inlichtingen' waren verstrekt, dat een regeerings- stuk van het departement van Oorlog, in handen was gekomen van- employé's van de handelsdele gatie en dat dit document zich in het gebouw van de Arcos bevindt of bevond. Het was een stuk, dat slechts bekend mocht zijn aan; eenige regeerings- amfotenaren en waarvan buitenstaanders sinds eenigen tijd getracht zouden hebben, een copie machtig te worden. Moscou 'heeft geprotesteerd. 'Het bewuste document werd niet gevonden, doch wel andere misschien comprömitteerende papieren. De directeuren van de Arcos moeten voornemens zijn .die zaak voor de rechtbank te brengen. De Sovjetregeering stuurde een scherpe protestmotie. De Britsche gezant te 'Haakau is teruggeroepen, onder voorwendsel dat de 'Hankau (d.z. de natio- nalistenj-autoriteiten in gebreke zijn gebleven te voldoen aan den eisch om te regeeren als een verantwoordelijke moderne regeering. Niettegenstaande de berichten, als zou er geen Nationalistische z.g. Kanton-regeering meer be staan, heeft Tsjen, de nationalistische minister van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat voor het 3 maanden verder zal zijn, de nationalisten zich den weg naar Peking zullen hebben veroverd, waar zij uit niaam van het nationalistische China een taal zullen spreken, waarvoor Chamberlain zijne ooren piet meer zal kunnen toestoppen. Frankrijk. De Kamer oefende zulken aandrang vooral van" de linkerzijde, op den minister van Handel uit, dat deze erin toestemde, de debatten over de nieuwe tariefwet uit te stellen tot 1 Juni, ten einde de Kamer in staat te stellen, de nieuwe tarieven met de oude te vergelijken. Links voerde 't argument aan, dat deze wet den levensstandaard zal doen stijgen. President Doumergue en Briand brachten een be zoek aan Engeland. Bij hun aankomst werden ze verwelkomd door den Prins van Wales. De reden voor 'dit bezoek moet gezocht worden in het feit, dat in de naaste toekomst tusschen Frankrijk en Engeland een aantal belangrijke vraagstukken be sproken zullen worden. Dit bezoek moet de daar voor benoodigde vriendschappelijke stemming scheppen. Het eerste vraagstuk zou zijn, de door Frankrijk gewenschte slooping der Duitsche ves tingen. Duitschland. De Rijksdag aanvaardde met 223 tegen 107 stemmen 'het wetsontwerp tot verlen ging van de wet tot bescherming der republiek ge durende 2 jaar. Deze wet houdt onder meer bepalingen in, welke den terugkeer van den ex- keizer verbieden'. In derde en laatste lezing werd het ontwerp definitief aangenomen met 332 stem men vóór en 41 tegen. De onderhandelingen met Polen inzake een han delsverdrag moeten weer op een dood punt zijn gekomen, tbij de moeilijkheid inzake de vestigings kwestie. Een compromis daaromtrent is op het oogenblük onwaarschijnlijk. Diversen, In de handelscommissie van de economissche conferentie van den Volkenbond werd 'n compromis aanvaard, dat bepaalt, dat de conferentie zich niet zal moeten uitspreken voor vrijhandel of protectie. Iedere staat blijft souverein in de douane-politiek. Niettemin zal de conferenie moeten erkennen, dat de regeeringen moeten streven naar terugkeer tot meer liberale methodes. Het economische comité uit den volkenbond zal geroepen zijn, om een in ternationaal economisch systeem te bestudeeren, dat een geleidelijke en gezamenlijk overwogen' ver laging der douane-tarieven mogelijk maakt. NEDERL. 0OST-IPI DIË De Indische Dierenwereld. Het Indische vee kan niet halen bij onze Hol- landsche koeien, wat niet te verwonderen is, daar ons malsche gras ginds ontbreekt. Ingevoerde Hol- lan/dlsche en ook EngeLsch Indische koeien gaan daardoor spoedig sterk achteruit; 'alleen in de hooge bergstreken wordt soms met vrucht Euro- peesch vee geteeld. Tot het beste Indische slachtvee behooren de runderen' van Madoera en van het eiland Bawcan, De Indische buffel of karbauw, met zijn machtige zware horens en zijn onheilspellenden, ©enigszins loerenden blik, is nauw verwant aan het run/dl On danks zijn kracht is 'dit groote dier als een lam in de hand van den 'kleinsten inlandscbe jongen. De karbauw bewijst goede diensten bij het ploe gen der rijstvelden en wordt tot loonlater opgegeten. Op de Europeesche tafel komt het kar- bauwenvleesch slechts zeidien en dan bijna alleen „gedroogd", als z.g. „dendeng". Het varken is, evenals de hond, voor den Mo- hamedaan een onrein dier. De islamitische in lander houdt zich hier aan en zal geen varkens- vleesch eten. De Chinees echter is dol op dit ge recht en zoo zijn de varkensfokkers en -slagers dan ook uitsluitend Chineezen. Meermalen hebben wij hooren zeggen, dat men het Indische varkens- vleesch lekkerder vindt dan het Hollandsche. Niet tot den Islam ibehoorende inlanders eten met gnaagte een varkensboutje en o.a. d'e Dajaks maken gaarne jacht op de in Borneo evenals trouwens overal in Indië veel voorkomende wilde varkens. Zoo komen we van zelf op 'het „wild". Naast de varkens komen het meest verspreid voor d'e herten en wel het groote hert (roesa), de Indische ree (kidang) en het dwerghert (kantjil), het laatste ter grootte van een haas. Gevaarlijker wild is 'die bainbeng of de wilde buffel, die o.a. op Java en Celebes voorkomt. Voor echte jachtlief hebbers is de 'bantengjacht eerst echte sport en zulks naast jacht op panters en tijgers, welke laat ste op Java en Sumatra voorkomen. Minder gevaarlijk dan deze 'dieren is de kleine Maleisc'he beer. We komen nu tot de dikhuiden, die in Indië vertegenlwoordigjd worden! door tapir en olifant en die worden aangetroffen op Sumatra en in enkele streken van Borneo. IWat de zoogdieren betreft moeten' we nu nog noemen wij hadden er eigenlijk mee moeten beginnen de apen. De aap leeft bij voorkeur in de 'boomen en men ziet hem dan oo'k weinig in de landen, die voor rijst of voor andere culturen benut worden, ter wijl hij rich in de stede» niet meer waagt. Toch zijn er plaatsen in Java, waar de aap leeft in de onmiddellijke nabijheid van den inlander, ja zelfs dóór den laatste in een soort reuk van heiligheid wordt gehouden. Op de buitenbezittingen echter komt de aap overvloedig- voor en wanneer men als Europeaan woont aan den rand der bewoonde wereld, Idlan ziet men de apen niet zelden 'in troepen' op zijn erf ver schijnen, waar zij de vruchten stelen en zelfs de eieren uit 'het kippenhok halen. De oerang-oetang' de menschelijke aap, die in Artis steeds zooveel belangstelling trekt, hoort thuis op Sumatra en op Borneo. En nu de reptielen, het kruipend gedierte! Hier komen we tot een griezelig hoofdstuk. Indië toch is bij velen berucht als bet land van muskieten, apen emslangen', maar in de stad is men veilig voor dit dier. De slang leeft bij voorkeur in de boschstreken en dus zooals ik boven zeide, gehuisvest aan den rand der bewoonde wereld, ziet men deze ongure bezoekers wel eens op zijn erf. Daar zijn die kippen niet altijd veilig voor slangen of voor leguanen (een.groote hagedis soort van een halve tot 1 meter). Dan komt zelfs wel eens ©en slang in ons huis en het komt voor, dat daaronder een giftige is! Toch zagen wij slechts éénlmaal in onzen Indischen tijd, doorgebracht buiten Java, een giftige slang tusschen ons huis en d'e bijgebouwen en éénmaal een niet-giftige slang in ons kantoor. Tot de groote Inldlisch'e slangen behoort de Sa- wah-slang, die soms tot 8 of 10 meter lang wordt. Deze slang is een goede muizen-vanger en als zoodanig hadden wij in onze rijstpa'khuizen op Biliton een slang van 3 tot 4 meter im plaats van een kat. De slang kroop tusschen de stapels zak ken, zocht er zijn prooi en deed' verder geen mensch 'kwaad en. werd' natuurlijk oo'k do'or de menschen zelf zoo min mogelijk gestoord. Uit dit alles ziet men dat het slangenkwaad nog al meevalt. Maar erger maken het d'e krokodillen of kaai mannen, die in tal van benedenrivieren' en soms langs zee voorkomen. De kaaiman, waarvan ik op Borneo een beest zag van zeker 6 meter lengte, is 'brutaal en vraatzuchtig. Hij waagt zich tot bij de inlanidJsche kampong en ligt soms bij avond op den openbaren weg. Op Koetei werd men als vreemdeling 'daarvoor ernstig gewaarschuwd. Op Billiton kwam niet zelden een kaaiman op ons, langs de rivier gelegen erf. Slachtoffers, door kaaimannen gegrepen tijdens het baden of bij andere bezigheden langs de rivieroevers, 'komen in Ln'dSë jaarlijks nog bij tientallen voor. Zelfs ver telt men, hoe deze dieren roeiers uit hun vaartuig wegkapten. Wij zijn nu eenmaal bij het water en komen dus nu van zelf tot de visschen e.d. Hoewel het Indische water rijk genoeg is aan visch, eet men toch slechts zelden lekkere visch, wat in d'e eerste plaats een gevolg zal zijn van het warme klimaat, waarin visch moeilijk houdbaar is, te meer waar de vangst wordt uitgeoefend door den inlander, wiens bootje niet is ingericht op visch- bewaring in ijs. Eet menl een enkele maal aan 'boord van een stoomer, waar men ze zelf ving, dan is de smaak zeer goed. Een goede kakap doet voor geen schelvisch onder. Men heeft bij Tji- panas, in West Java vischvijvers, waar men evenals in Europa met forellen geschiedt de visch op bestelling vangt en terstond toebereidt. Ook dan is de smaak overheerlijk. Eenmaal woonde ik het bij, dat op de kust van Biliton een groote school visch kwam en ieder er op ulit tro'k ter vischvangst. Visschen (ikan-teng- girih) ter zwaarte van 4 of 5 pond werden voor 10 cent per stuk verkocht en alle inwoners aten en, droogden dien dag visch. Wegens het moeilijke bewaren wordt in 'het algemeen veel visch ge droogd' of gezouten en aldus door inlanders en Chineezen gegeten. De Indische garnaal is meestal 8 tot 10 c.M. groot, soms zelfs tot 30 c.M. lang, doch haalt in fijne smaak niet bij onze Zuider-Zee-garnalen. Kreeften en vooral groote krabben zijn een lek kernij bij de rijsttafel. De oester is in sommige Indische wateren bekend, terwijl verder een Chi- neesche lekkernij is de tripang, een kwal. We gaan nu over tot de vogelwereld. De kip, de Indische kip wel te verstaan, is een soort steltlooper, die niet haalt bij onze goed gevulde hoenders. Door 'invoer van Ghineesche kippen is hier en 'daar het ras verbeterd, hetgeen oo'k aan de eieren, die van de Indische kip zeer klein zijn, ten goede komt. De jonge hanen worden door de Chineezen veelal 'besneden en gemest; een vette kapoen ontbreekt aan geen Chineesch feestmaal en doet ook een Europeesche tafel alle eer aan. Wilde eeriden (melivi) komen slechts weinig voor, doch tamme eenden en ganzen worden veel gefokt. Hetzelfde geldt voor de duiven, welke zich in tammen staat zeer snel vermenigvuldigen. Een jong gebraden 'd'uifje of duivensoep zijn niet te venmaden gerechten. Men hoort wel ©ens zeggen, dat in Indië geen zangvogels voorkomen. Ik spreek dit ten' stelligste tegen. De boeroeng vogel) merang is een soort zwart met witte lijster en zingt zeer liefelijk. Ik 'had vaak een zwerm beo's in eenige wilde vruchtboomen nabij mijn huis en was steeds ver rukt over den prachtige» metaalklank van. het luidruchtige vogelgesprek. Een bijzondere eigenschap van d'e Indische vogel wereld) is verder de kleurenrijkdom. Men denke aan 'de kakatoe's, de glinsterende kolibri's, de bon te ijsvogels, de metaalgroene duiven, de rijstdiefjes, de verscheidenheid van paradijsvogels en zoovele anderen. Onder ide Indische faisanten is 'de beroemde Argus-faisant een der mooiste soorten. Deze vogel is zoo schuw, dat we wel eens hoorden zeggen, dat geen Europeaan hem ooit in 't wild zag. Wij zelf hoorden den kreet van dezen vogel meermalen in het oerbosóh, maar zagen hem nooit. Trouwens dit is ons steeds opgevallen', dat wij in 't oerwoud op Borneo bijna nooit eenig dier zagen. Wij hoorden de apen en vogels, doch zagen niets. Wij hoorden des nachts een her! bij ons huis, doch zagen er niet één. Slechts een paar wilde varkens, door mijn honden' opgejaagd, kreeg ik overdag nabij mijn huis te zien's avonids smulden wij en onze Chineezen dan aan 'n rersch stukje vleesc'h. 'Alleen op de rivieren, zag men iets van al wat er leefde in deze wildernis. Daar zag men water vogels en kaaimannen, daar zagen wij een enkele maal varkens, die de rivier overzwommen, daar ook zagen wij zwermen van 'honderden of duizen den kalongs, die tegen zonsondergang hoog boven ons hoofd het luchtruim doorkliefden met hun machtige vlucht. De kalong of vliegende hond is een groot soort vleermuis, die alleen van vruchten leeft. Een paar dezer vraatzuchtige dieren kunnen in één nacht een boom vol vruchten) vernielen. Slechts bij name willen wij nu nog noemen twee zeer afwijkende vogeltypen, ml. de neus hoorn-vogel in het Westelijk deel van den Archi pel en de Casuaris, 'de Australische struisvogel, op Nieuw Guinea, om hiermede onze bespreking over de fauna te beëindigen. ANNEXATIE Men verzoekt ons overneming van 'het volgende stuk uit de Eerste Heemsteedsche Courant van 6 Mei j.L: IN WAARHEID BETEEKENT DEZE ANNEXATIE GROVE RECHTSSCHENNIS. v d. Grinten. Mijnheer de Redacteur, Sta mij toe in uw blad een stem uit de burgerij te doen spreken en een woord van dank en lof te brengen aan B. en W. van onze Gemeente, mitsgaders den raadsleden, ambtenaren en mede het Anti-annexatie-comité voor de groote moeite die zij gedaan hebben om te trachten de land en kapitaalroof af te weren. 'Het moet een Gemeentebestuur wel 'buitenge woon hard vallen om de ontwikkeling van hun gemeente, met zooveel ijver voorgestaan, zoo schandelijk te zien knotten en in de war schop pen en dit grievend leed zal voor hen en voor eiken bewoner dezer gemeente nog zeer lang blij ven voortleven. Het algetaeen belang, hetwelk de Minister heeft gesteld, dat uitsluitend richtsnoer moet zijn bij annexatie, is door hem zelve met voeten ge-* treden, daar in het wetsvoorstel door hem is ver klaard; „het beoogt hier een zuiver Haarlemsch be lang." Hoe hij hiertoe is gekomen kan door het vol gende aan de vergetelheid worden ontrukt. Kort nadat hij Excellentie, dus Excellent! werd, is onze Reise Minister gegaan naar den Reise Kaiser. Met den hoed in de hand toog 'hij naar 't Doornsche land en sprak; „Majesteit (sic), zooals u weet ben ik geworden Minister van Binnenlandsche annexaties, maar met één geval zit ik in aarzeling. Maar u was vroeger ook nog al voor annexaties en daarom kom ik bij u om raad." „Hoor 'es Excellentie, er is een spreekwoord dat zegt: Wie Wil, Die Kan. Er is altijd wel wat te vinden om het 'zaakje een schijn' van recht te geven. In 1914, zijn wij zooals u weet, ook op roof uit geweest." „Ja ja, dat herinner ik me nog best!" „'Nu dan, toen was onlze aarzeling, dat wij de grenzen van België hadden te respecteeren, ja zelfs strikt genomen hadden te garandeeren." „Ja, juist als in mijn geval. In 1906 zijn de gren zen van Hee'mstede met Haarlem onderling voor goed herbevestigd." „Larie, mijn vriend. Wij zeiden in 1914 maar eenvoudig a tête reposée. Het is militaire nood zaak en wij schopten met onze militaire laarzen de Belgische grenlzen onderste boven." „Ja, ja ik herinner mij, het beroemde vodje pa pier. Maar ik 'heb geen militaire laarzen, alleen maar sportlaanzen." „Wel nou, dan doe je en zeg je wat anders. Bij voorbeeld je zegt, dat er in 20 jaren zooveel kan veranderd zijn, dat je je aan die overeenkomst niet kan houden. Alles maar Kan, begrijp je." „Top, die is goed gevonden." „Je stelt voor een schadeloosstelling te zullen geven, net als wij deden', voor de roof, zooals ze dat noemen, en later maak je je daarvan af met een fooitje zelf vast te stellen, onthoud dat goed." „Ja, ja, alles goed en wel, maar a propos, als nu de Belgen met hetzelfde motief (zal ik maar zeggen), aan komen dragen en zeggen sedert 1839 is er izoo'veel veranderd in België, dat we nu zouden willen een deel van Zeeland en Limburg te amnexeerenl?" „Wat dan? Wel dan zeg je weer wat anders. Bijv.; Dat ze dat dan maar eerst moeten bewijzen of zoo iets, begrijp je?" „Ja .maar,ik kan ook niets bewijzen, maar ik zou kunnen zeggen dat een. overeenkomst niet gemaakt wordt voor altijd." „Prachtig, ik merk je wordt al hoe langer hoe meer een waardig Excellentie. Je zult dat varken wel wasschen en scheren ook. Ajuusjes." En toen kwam na de aarzeling een wetsontwerp, dat krioelde van drogredenen. Is het wonder, dat verschillende Haarlemmers, waaronder een zeer hoogstaand jurist, een rechter, bankiers, notarissen, hooge notabelen en last not least mede een algemeen bekend bekwaam bouw kundige, deze geheele annexatie openlijk 'hebben veroordeeld en niet in het belang van Haarlem, ja zelfs immoreel hebben verklaard. Is het wonder, dat in 'honderden gezinnen in Noordelijk Heemstede ernstige verbittering ont stond en bestaat, daar 'zij behalve de gevoelige vermindering van waarde-eigendom in grond en huis, verhooging van belasting krijgen en ten slotte ook nog moeten mede helpen betalen aan de galg, waaraan zij gehangen worden. Is het wonder, dat een zoo uitnemend hoog staand jurist als de hoogleeraar v. d. Grinten, in zijn onvergelijkelijke schoone Memorie van 20 blad zijden. druks, deze zaak beschouwend uit een ob jectief standpunt, elke regel van dit wetsontwerp heeft uitééngerafeld en aan den' kaak gesteld als een verzameling van sophislmen (drogredenen) en aldus op paig. 17 tot de conclusie 'kwam: „In waarheid foeteekent deze annexatie grove rechtschennis," Dat wil nogal wat 'zeggen. Maaar wat gaven de 55 de 30 de excellente man om recht! Ik sluit mij aan bij het lid van den Raad te I SCHOORSTEENVEGERS. I RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. 1 HAARLEM. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN Voor de delicate, sensitieve, nerveuse gestellen, die met goeden eetlust ter tafel gaan, doch door het zien of ruiken der spijzen allen eetlust ver liezen, is OBÊRLAHN STEIN het middel, dat hun eetlust dadelijk herstelt. Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Litersc'hroefflesschen, inhouds- prijs 32 cent. Heemstede, den heer Tromp, die in de vergader- ring van 21 April 1.1. openlijk zeide: „Het respect voor de wetgevende macht heb ik verloren." Ik 'ben dus in buitengewoon goed gezelschap, wanneer ik na dit alles tot de volgende conclusie kom: - De aanvrage tot zulk een annexatie is en was schaamteloos. 'De verdediging er van is en was schaamteloos, en carré, d.w.z. schaamteloos X schaamteloos en de toestemming er toe is en was schaamteloos en cubique, diw.z. schaamteloos X schaamteloos X schaamteloos. Après tout, kunnen Klein-Heemstede en Klein- Bloemen'daal toch nog zeggen: Tout est perdu Mais, s a u f l'honneur! en Groot-Haarlem kan zeggen: Tout est gagné Mais e x c e p t l'honneur! Maar troost u Heemstede en' Bloemendaal. Weest groot in alles, waarin ook kleine gemeen ten groot kunnen zijn. Het is ten slotte beter de 'bediefde te zijn dan de dief. Met dank voor de plaatsing. Uw Abonné X, Heemstede, 1 Mei 1927. Men zendt ons het volgende ter plaatsing: Het rapport der Socialisatie-Commissie. Dezer dagen is verschenen het rapport van de Staats-cormmissie, ingesteld 'bij K.B. van 11 Maart 1920 met opdracht te onderzoeken, door welke wettelijke maatregelen de voortbrengiig en de verdeeling der goederen meer dienstbaar konden worden gemaakt aan het algemeen .belang. Zooils men ziet, een, omvangrijke en moeilijke taak, en de Commissie heeft dan ook 31 vergaderingen aan de verschillende discussies gewijd. Gezien de formuleerirag van haar opdracht en het tijdstip, waarop zij werd ingesteld, kreeg de Commissie al spoedig den naam van Socialisatie- commissie, en velen, waaronder niet het minst de Sociaal-Democraten, verwachtten dan ook, dat deze Commissie nu eens precies zou vertellen, in hoe- verre de socialisatie in 'Nederland mogelijk cd ge- wenscht was en op welke wijze zij zou moeten worden aangepakt. Zij, die dit meenden, zijn echter door het verschenen rapport teleurgesteld. Immers in het rapport worden wel allerlei meeningen naar voren gebracht omtrent de problemen der sociali satie, doch een vaste lijn daaromtrent is vrijwel op geen enkel punt te bespeuren. Wanneer men nu weet, dat niemand minder dan Dr. Nolens, de be kwame R.K. Staatsman, voorzitter van deze Com missie was, dat verder een groot aantal van de meest terzake kundige personen op dit gebied in Nederland lid vair deze Commissie was, dan plei' het niet voor het onderwerp zelf, als een derge lijke Commissie daarover geen ander rapport kan uitbrengen dan thans is verschenen. Voor het overige zijn de werkzaamheden van deze Commissie in zooverre merkwaardig, dat z'i niet na beëindiging harer werkzaamheden haar na tuurlijken dood is gestorven, doch dat zij, toen de Regeering 2 Februari 1923 mededeelde, dat zij er niet toe wilde medewerken om aan de Commissie het z.g. enquête-recht toe te kennen, het D'e' meer noodig vond vergaderingen te houden en daarna in de verwerping van het initiatief-voorstel van Dr. Van der Waerden door de Tweede Kamcr op 17 Maart 1925 aanleiding vond haar taak als beëindigd te beschouwen. Er wordt niet bij verteld, dat men 'blijkbaar geen weg meer wist met de besprekingen, doch dit zal waarschijnlijk wel het geval geweest zijn,aange zien men toch niet mag aannemen, dat een zoo belangrijke Commissie enkel uit baloorigheid, om dat zij haar zin niet krijgt, als een kleine jonge11 rr.et spelen ophoudt. KOR] Onder auspiciën van d balbond worden op a.s. schitterend ingerichte R.( denweg stedenwedstrijdei gram'ma luidt als volgt: 10.3011.30. Amster 11.30—12.30. Haarlei 2.3.45. Finale Wij raden de sportlief strijden te bezoeken. Ee: eens kennis te maken mi of een vroegere kennism; SCHAAKI Oplossingen, bijdragen, Schaakredacteur van dil 23, BloemendaaL PROBLEEM A. G. FELLOV Mat in twi Stand der stukken: Wit: Kei, Db8, Tel, Tc g2. Zwart: Kd5, a7, d4, e3 PARTIJ N Gespeeld te Uitgeest, 5 klasse competitie-weds rijd Schaakbond, tusschen het Haarlemsch Schaakgezelsi Schaakgenootschap „Laskc Wit: H. W. v. DORT (Haarlem). INDIS d2d4 1 Deze ontwikkeling werd (1843) aangegeven, later i; Lg7 door Louis Paulsen e door Blackburne en Tschigi Zwart krijgt weliswaar ei maar de opening is toch c Lel—g5 2 Zwart had beter geda; helpt 'hij Wit bij het opsp e2©4 3 Pbl—c3 4 Lg5Xf6 5 e4e5 6 ff?g3 7 Beter was O—D of Pc6. voudig naar e7 was terugge thans c7c5 gespeeld kun Lflg2 8 f2—f4 9 a2a3 1Q 'Ddld3 1J Dd3—f3 12 Waarom de Dame niet bracht, maar via d3? 12 b2b4 13 Pgle2 14 t Is altijd bedenkelijk - kant waar de aanval dreij O-OI 15 Df3d3 16 Beter was 'b6—<b5. Pc3a4 17 c2c4? 18 Vooraf moest Pb2 gespe 18 Na 19. Dc4: dreigt een Dd3c3 19 f4—f5 20 TflXfS 21 Pe2—f4 22 Tf5Xh5 23 Pf4Xh5 24 d4X e5 25 Ph5_f4 26 Pf4-e2 27 Zwart ziet over 't hoof: oplevert na 28. Dc4:, wege Dc3XC4 28 DC4d4! 29 Aan deze dubbele dreigii ardl£ is het, dat Zwart hel wegens Dg4f, met Toren* 29 Oit staat gelijk met zelf as Oc7Xe5, maar Zwart Dd4g4f Dg4Xe2 Tal—dl Pa4—c3 P c3-e4 Pe4d2 Pd2b3 Tdlel 'De2e4 Pb3d4 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2