xeverpark" KORT tweede blad FIAT 509 jeugdgebouw tentoonstelling ZOMER ACH HRAND" Het Bloemendaalsch Weekblad FL. 2400.- GEBR. BEEKMAN P. H. BRINKMAN firma wed, j. de reiger RIETEN TUIN- EN SERREMEUBELEN Twee Kamers te Huur O-CENTRALE JEALER PLEIN 24 Telefoon 10131 IE YEER8TRAAT tARLEM ILOEMENDAAL >RD voor rust- nten. Stroomend, ers en lighallen. ndaalsche Bosch. No. 20 ZATERDAG 21 MEI 1927 tegelijkertijd bloemen daalsch raadslid. ZONDAG 22 MEI 1927 plaatselijk nieuws BLOEMENDAAL VOGELENZANG. OVERVEEN. TOONEEL Bij brand een der volgende nummers opbellen: BLOEMENDAAL OVERVEEN - - AERDENHOUT BENTVELD - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 VERGADERINGEN, LARD TOULET uur - ENTRÉE f 0.25 HARLESTON BOYS acantie, doch vergeet itstekend leenen, tot - Zee en bosch zijn ireiken. De kosten RD is laag in eigen houd en aanschaffing. f 1450.— f 1940.— TELEF. 14125 GED. VERPLEEGSTER ND TEL. 22385 te zamen rs, e -f- n is en, rbij s opgeteld totaal dus lenten zijn jullie, dus her studenten is 0, want jullie zie je, dat behoort nu tot •dappelboer, en dat terrein t te vinden, dag heeren. et 'het boertje bij de eerst- m. 'Het boertje heeft na- i berweren, dat geen enkele naar den' bedoelden heeren l, dat men ieder in zijn a. Niet ieder kan even ge- nensch, ook de eenvoudig- t in dat groote raderwerk, noemt. En strikt genomen •ergeefs. Ieder draagt f00'1 ieten dan misschien uitge- heeft bet recht een ander e rekenen. Lijden wij niet ng, voelen wij ons niet dik- medemenschen, die mis- van aanleg zijn. Straks staan n van de verkiezingen, en ot opdoen over de deugden zijn partij, desnoods me' Welk belang wordt daar- niet de oorzaak van veel lewis, als de eenc mensch waarde leerde schatten, de r zijn. Voert evolutie niet Maken wij het leven n'e' 'Het leven' is geen lolletje, i dat is het ook inderdaad wij redeneeren dikwijls zoo rling overleg, gegrond °P ring zooveel eenvoudiger sch is altijd egoïst geweest, ook wel altijd blijven, en de strijd. Maar dat neemt j eigen omgeving kan be hen te waardeeren, hu» °P ren, en door overleg ver ïooveel mogelijk op te 'os jnmen'wij allen geloof ik e >oertje wel ter harte nemen eds 'het kenmerk van e Trompetter- DR bornwater haarlemmer en De zonderlinge beslissing door Gedepu teerde Staten van N oord holland gegeven inzake de woonplaats van dr. Bornwater en door de dagbladen wereldkundig ge maakt heeft ons aanleiding gegeven de wetten nog eens na te slaan. Wij verbeeld den ons, dat voor verandering van woon plaats het niet voldoende was aan het ge meentebestuur of het bevolkingsregister van de plaats, waar men zich vestigde mededeeling van zijne verhuizing te doen. Er lag ons nog zoo iets in de herinnering, dat men ongeveer zjjn heele hebben en houden naar de nieuwe plaats van vesti ging moest overbrengen. En voor zoover wij konden nagaan had dr. Bornwater niet anders gedaan dan voor den vorm een of twee kamers in huur genomen van een woning, een paar stappen gelegen van de Haarlemsche grens en heeft hij noch zijn inboedel, noch zijn gezin, noch zijn dok- tersingredienten uit de oude, in h'lem ge legen woning naar 't Zandvoorterpad over gebracht. In overeenstemming daarmede is aan zijne oude woning uiterlijk alles zoo gebleven als het vóór 1 Mei was, of vóór 28 April, den datum waarop dr. Born water opgegeven heeft verhuisd te zijn. Dr. Bornwater werd dus op 1 Mei inge zeten van Haarlem en is dit nog, een en ander in overeenstemming met de geves tigde jurisprudentie, zoowel naar admini stratief recht als naar het gewone burger lijk recht. Zij die kennis namen van de Koninklijke Besluiten van 28 Mei 1855 S. 42, van 5 I Juli 1918 W. B. A. 3609, van 6 Dec. 1920 A. B. blz. 416, van art. 19 2e lid der Ge- meentewet in verband met de artikelen i 75 en 76 van het Burgerlijk Wetboek en van den geest dér Koninklijke Besluiten van 3 Juli 1900 en 28 December 1905 W. B. A. 2666 en 2953 en het arrest van den Hoogen Raad van 28 Mei 1924 B. no. 285 kunnen dienaangaande bezwaarlijk van meening verschillen. De beslissing van Gedeputeerde Staten wordt hier dan ook vrij algemeen zeer zon derling gevonden. Dr. Bornwater zelf heeft aanvankelijk ook niet anders gedacht dan onze gemeente en den Raad te moeten ver laten, adres aan het interview dat het Haarlem's Dagblad omstreeks 23 April j.l. met hem had. Hij nam daarin formeel af scheid van ons. Bij geruchten, waarvan we geen officieele bevestiging konden vragen, omdat alles zich in besloten bijeenkomsten heeft afgespeeld, moet in den Raad de ge dachte zijn geopperd of toepassing van de wet in hare zuiverheid in persoonlijke ge voelens van B. en W. of van den Burge meester jegens dr. Bornwater gegrond is geweest. Wij achten, gezien de wet en de recht spraak, een dergelijke onderstelling vrij belachelijk. Dat het gewenscht kon zijn, dr. Bornwater als hij later weder echt in Bloemendaal was komen wonen, weder in den gemeenteraad te kiezen, zou t.z.t. een quaestie zijn, die de kiezers aanging, maar wat nu is gebeurd strekt o.i. niet om het aanzien van onzen Raad, noch dat van de- deputeerde Staten te verhoogen. Met eene kleine verzachting van de geduchte uit spraak der Romeinen.corruptio optimi pessima (corruptie van den hoogstge- plaatste is voor de gemeenschap het slechtste wat zich denken Iaat) zijn wij geneigd te vragen, waarom deze overigens zoo geachte geneesheer, waarom onze ge meenteraad, waarom een zoo invloedrijk college als Ged. Staten van Noordholland het hebben bestaan zoo klaarblijkelijk met de wet de hand te lichten en te spelen? Zij moeten er wel zeer op hebben^ gerekend, dat de voorlichting der publieke opinie in ons quasi-demokratisch bestuurd land op wettelijk gebied zoo goed als alles te wenschen overlaat! Mcj. T. Mentet werd gekozen als secretaresse. Be- sloten werd, dat bij de wedstrijden te IJmuiden op 6 Juni a.s. de heeren-afdeeling zal uitkomen met i hoogrek en springtafel, de dames-afdeejing met lage ibrug en tremplin-paard-oefeningen. De ver- eeniging_zal niet deelnemen aan de uit te voeren vrije oefeningen. Daarna werden de medailles, behaald bij de laatstgehouden wedstrijden, uitgereikt. Van de James ontvingen een medaille: H. Schiphorst, M. Berkhout en G. Vermeer, resp. Ie, 2e en 3e prijs. De heeren A. van Zadel, J. Freyser en M. Beek, ontvingen medailles voor resp. Ie, 2e en 3e prijs. Op Hemelvaartsdag zal een fietstocht onder nomen worden naar de Kagerplassen en café „De Vink". De adrpiranten zullen een uitstapje maken naar Castricum aan Zee. Voor de vacature van onderwijzeres aan de M.U.L.C. school aan den Vijverweg (Hoofd de 'heer A. IJzerman) hebben zich 37 sollicitanten aange meld. Woensdag had in Hotel Rozendaal te Overveen een leden-vergadering der Bloemendaalsche Red dingsbrigade plaats, welke bij ontstentenis van den voorzitter gepresideerd werd door den heer Hiem- stra, bestuurslid dier vereeniging. Hoewel de vergadering niet druk bezoc.it was, vlotten de besprekingen uitstekend. Zondag 5 Juni a.s. zal de Brigade 'haar post aan 'het Bloemendaalsche strand reed's betrekken. De heer Postma zal een „wachtrooster" voor dezen dienst samenstellen. In vereeniging met de Haarlemsche zusterver- eeniging zal Donderdagavond van 78 en Zon dagmorgen van 1011 uur resp. in het zwemhad aan de Kleverlaan en de Houtvaart geoefend wor den. Eens per week, beurtelings op Maandag- er. Dinsdagavond' strandoefening; samenkomsten der leden 7 uur aan' het eind: van den Zeeweg. 'Bij de rondvraag werd gewezen op de noodzaak goed drinkwater aan 't strand te hebben, terwijl een lichtere brancard' aan te bevelen zou zijn. Daarna sluiting. Het meesterstuk Jerhedenduagsche Auto-techniek De Torpedo 4 plaatsen compleet uitgerust BLOENI ENE'AAL HAARLEM Bioemendéalscheweg 107 Zijlweg 91 (gevestigd sedert 1819) VERWULFT 7, HAARLEM - TELEFOON 12155 Mandenmakerij Reparatie-Inrichting DER INGEKOMEN VOORWERPEN OP VAN 3—5 UUR IN HET GEBOUW „MARANATHA", DONKERELAAN HET BESTUUR Jubileum Mej. A. Wiebes. Maandag was 'het 25 jaar geleden1, dat Mej. A. iebes, thans chef der afd. Sterilisatie der fa. r'an^:ai 'v-'h' de Olecq's Proefstation, hij ge- inoemd bedrijf in dienst trad. j Van de directie ontving M'ej. Wiebes een gouden or oge, van het overige personeel eenige fraaie bloemstukken. Duidelijk bleek ter receptie, ook door den vader er juhilaresse bijgewoond, 'hoe geacht en bemind L *s kij directie en personeel. De middag werd bracht, waar nog menigeen L COluplimenteeren. in huiselijken kring doorge- Mej. Wiehes kwam Ledenvergadering Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging. Maandagavond vergaderde de B.G.V. in hotel rteburg. Na de gewone punten van behandeling a aan te 'hebben, werd overgegaan tot benoe min.g van een leider en verkiezing van een secre- l A™' ^recteur werd benoemd, inplaats van r>eip^eer K°k, die sinds de oprichting der r, V. in 1918 als leider heeft gefungeerd, de eer H. Beets, leeraar Gymnastiek M.O. te Haar- lem. m ,T! 18 Mei herdenking. 'Werd 18 Mei verleden jaar, ten gevolge van de pogingen van de afd'eeling van Volkenbond en Vrede (die toen nog lang niet zoo talrijk waren als nü) hier en daar sporadisch herdacht dit jaar werd daaraan zoowel door talrijke vergade ringen, alsook door massa's scholen, met animo deelgenomen, ook in 'Bloemendaal. Elders werd de Volkentbondsfilih vertoond, werden voordrachten met lantaarnplaatjes gehouden, in Den 'Haag wer den auto-optochten1 met 40 auto's in 4 gedeelten van de stad gehouden, kortom 18 Mei is ingesla gen, evenals in het buitenland. Wat daartoe zeker in 'hooge mate heeft bijge dragen is het feit, dat onze tegenwoordige Minister van Onderwijs, net als zijn voorganger, geheel ge wonnen is voor de" opvoeding tot de Volkenbonds gedachte in de school, evenals voor de herdenking van 1-8 Mei, getuige de verschillende circulaires v/elke o-ver beide punten onlangs zoowel aan. do- Middelbare als aan de lagere scholen van regee- ringswege werden .gezonden, teneinde hier voor de medewerking van het onderwijzend personeel te winnen. Op 18 Mei 1899 werd de eerste, beteekenis- volle officieele poging ondernomen, om interna tionaal te streven naar gezamenlijke vermindering van bewapening en om ook 'het streven naar ar bitrage, naar rechtspraak tusschen de volken in plaats van het recht van de sterkste naar voren te brengen. W«el 'heeft dat eerste Vredescongres, in Den Haag in het Huis Ten Bosch gehouden, lang niei beantwoord aan de hooggespannen verwachtingen van vredesvrienden uit alle landen die daaraan deelnamen tóch is dit congres de eerste stap op den goeden weg geweest, die zou leiden tot den Volkenbond, (vandaar de naam van Goodwill Day, die er b.v, in alle Engelsche sprekende lan den reeds vóór den oorlog aan werd gegeven) zooals Prof. Jhr. van Eysinga het zoo treffend en glashelder in zijn radiovoordracht van 1.1. Woens dag deed uitkomen en waarvan de meeste groote bladen uitvoerige verslagen deden verschijnen. iDe misdadige wedloop in bewapeningen, ge paard aan 't militairistisc'he drijven naar algemee- ne dienstplicht (welk laatste drijven o ironie óók met kracht uit democratische principes werd gepropageerd, want rijke vaders mochten immers niet langer in de gelegenheid worden gesteld om remplacanten voor hun zoons te betalen) is een verschijnsel, dat zich eerst in de eerste zestig jaren begon te ontwikkelen en dat in de hoogste mate bijdroeg tot het ontketenen van een wereldoorlog. De fabelachtige vlucht welke de ontdekkingen op wetenschappelijk gebied namén, droeg 'het hare er bij, evenals een samenloop van allerlei andere ongunstige factoren. Het is bovendien zoowel een doelbewuste, als ook dikwerf een onopzettelijke opvoeding van de publieke opinie geweest in een nieuwe richting, die fataal is gebleken voor onze samenleving in haar geheel en die nóg grootere gevaren voor den toekomst van de menschjieid medebrengt. Nu is de Volkenbond in Genève niet almachtig, het is geen superstaat, die met geweld van wape nen zijn wil kan opleggen: zijn macht berust op zedelijk overwicht. Er kleeft ook nog menig on volkomenheid aan. Maar toch is het tot dusverre de machtigste organisatie die arbeidt aan het hooge doel; oorlogen te ondervangen, recht te stellen boven macht op internationaal gebied én samen werking tusschen de volken te bevorderen op elk zedelijk en stoffelijk gebied. Een- keurkorps van 400 mannen en vrouwen uit alle landen arbeidt daaraan sedert 7 jaren in Genève en met klim mend succes. Aan ons, aan de vereenigingen voor Volken bond en Vrede, welke reeds in 34 landen werden gevormd', om de leiding op zich te nemen- van de opvoeding tot de Volkenbondsgedachte bij oud en jong, en om daar zooveel doenlijk eenheid in te brengen, om met de grootste toewijding deze taak te volbrengen. In de handen van deze generatie ligt de beslissing. 'Het is een wedloop tusschen d-e oude, duistere krachten en de nieuwe idealen, die voor verwezenlijking vatbaar zijn en de mensch- heid voorgoed op een hooger plan zullen brengen zoodra ons aller hart en eweten er voor gewon nen zal zijn. Nederland vooraan: het land van Gro- tius, van de eerste Vredesconferentie, ivan het Vredespaleis en van het Internationale (Hof van Justitie. Woensdag werd in een openbare zitting der Ge deputeerde Staten van Noord-Holland het beroep behandeld, ingesteld door Mevr, Klinkenberg Meeter tegen haar ontslag als onderwijzeres aan de O.L.-school te Vogelenzang. Het gemeentebestuur had Mevr. K. ontslagen naar aanleiding eener vermeende mishandeling van een barer leerlingen. Onlan !s is zij -door de Haar lemsche rechtbank van de Jiaar ten laste gelegde mishandeling vrijgesproken. In de vergadering verschenen o.a. Mevr. Klin kenbergMeeter, de heeren Lamers en Posthumes, hoofdbestuurderen van den Nederi. Bond van On derwijzers, J. Snippen'berg, hoofd der O.L. school te Vogelenzang, en S. Huir. nk, chef der afdeeling onderwijs ter gemeente-secretarie te Bloemendaal. Na een langdurig verhoor en wederhoor, hebben de Ged. Staten het gemeentebesluit tot het ver- leeiïen van ongevraagd onislag aan Mevr. Klin kenbergM'eeter vernietigd. Zaterdag is door de pol tie op de Julianalaan aangehouden de Zandvoortür J. Y. E., die op een handwagen, gedekt onder zeil en kleedingstukken 30 M. electrische kabel vervoerde. !Bij nader onderzoek 'biel en deze ontvreemd te zijn van de P.E.N.-opslagpl'ats te Zandvoort. E. ontkende aanvankelijk maar viel later door de mand. Proces-verbaal werd opgemaakt, waarna E. over geleverd is aan de Zandvoortsche politie. Zondagmiddag omstreeks half twee reed een auto op de ELswoutslaan bij „Elswouts'hoek" in de gevaarlijke ibocht tegen een boom. De stuurinrich ting werd zoodanig beschadigd, dat het voertuig moest worden weggesleept. De verklaringen omtrent de oorzaak van het on geval zijn zóó tegenstrijdig, dat er voor de politie geen termen aanwezig waren proces-verbaal op te maken. Groot Hippisch Sportleest bij Kraantjelek. Ten bate van het plaatselijk comité te Haarlem van de centrale commissie voor Uitzending van Nederlandsche kinderen naar 'buiten, wordt op 4 Juni a.s. een groot hippisch sportfeest nabij Kraan tjelek georganiseerd. De voorzitter van het comité de heer W. Dys-erinck, heeft grootsche plannen, en worden deze werkelijkheid, dan zal er iets te genieten zijn, eenig in zijn soort. Uitgevoerd zal worden een fragment van den slag op den Blinkert in 1304 onder Witte van HaCm- stede geleverd. Medewerking verleenen de volgende hippische vereenigingen: de Haarlemsche Manége, de Rij- vereeniging „Van der Wal", te Haarlemmermeer en de Sint Joris Ruitergroep te Haarlem, te samen 100 gecostumeerde ruiters. Bovendien zullen nog 300 personen voetvolk aan den „slag" deelnemen. Ook zal nog een nummer carousselrijden uitge voerd worden door een aantal dames en heeren in costuum Lodewijk XVI Gemaakt worden: 2000 tribuneplaatsen, benevens een groot aantal staanplaatsen. Het Comité stelt zich voor 2500 plaatsen voor scholieren ter 'beschikking te stellen. Waar het feest staat in het teek en der liefdadig heid hopen we, dat een belangrijk bedrag van 'het beoogde doel ter beschikking komt en wekken we ieder op, deze feesten te bezoeken. 'Het program is als volgt samengesteld: 1. Openings-manoeuvre, gereden in costumes Louis XV, door 10 dames en 10 heeren. 2. Harlekijn, in de Campagne-school, voorge reden door den beer Phil. 'Kok Sr., directeur der Haarlemsche Manége. 3. Tandem-manoeuvre, gereden door 4 dames en 4 heeren. 4. Reine de Coeur, in de Hooge School afge richt en voorgereden door den heer H. J. Lijsen. 5. Parade, te rijden door de St. Joris Ruiter groep. 6. Tally Ho (100 M. stap, 100 M. 'draf en 140 M. galop). Pauze. 7. Witte van Haemstede. Slag op den Blinkert. 8. Riddermanoeuvre, gereden door ridders van Witte van Haemstede. Groot Russisch Balalaika-orkest, met mannenkoor en Nationale dansen. Zaterdag 21 (heden) en Zondag 22 Mei >dés avonds 8 uur, en Zondag 22 Mei des middags half drie, treedt in den Stadsschouwburg te Haar lem het beroemde Balalaika-orkest op, onder lei ding van de Dirigent Georg Wassilieff en Aléx Michailewski. 'Het 'Russisch Balalaika-orkest bestaat uit on geveer 25 personen, en beschikt over een voor treffelijk geschoold mannenkoor, met bizondere golo-stemmen. Ook de dansen, met de solodanser Iwan Orlik en zijne vrouwelijke partners Helene Bojarskaja en Serge Dmitriewski genieten overal een groot succes. Verrassend zijn de solovoordrachten met kwar tetbegeleiding van den Balalaikaspeler Wladimir Pogorelöff, solist van het voormalige Keizerlijke 'Hoforkest te Petersburg. Eind April tradt dit gezelschap op te Amsterdam in het Theater Tuschinsky, had daar een storm achtig succes en werd door de Amsterdamsche Pers algemeen geprezen. met vrijen keuken liefst voor dame, bezigheden buitenshuis, Bloemen- daalscheweg 60, a.n.l. J. Gijzen- vaart. (Laatste nieuws). Het Balalaika-orkest had gisteravond op het Wilsonsplein een uitbundig succes. Orkest, solo, i zang en dans, bijna alles was even zuiver en mu zikaal, De russisc'he dans 'bracht het publiek zoo in vervoering, dat het ten slotte ryth'misch aan het klappen sloeg om de dansers te dwingen nog eens voor het voetlicht te komen. Instrumenten', de eostuums, ontworpen door Solo'nko, en de orches- treering van den muzikalen leider A. Michailowsky, alles was van eerste qualiteit, en wat 'n stemmen hebben de russische mannen toch, in koor bespan den zij zeker vijf octaven. En welk een instrumen taal virtuoos bleek Wladimir Pogoreloffl Men ver- zuime hedenavond, morgenmiddag 2.30 of morgen avond 8 uur niet naar den Haarlemsche Stads schouwburg op te trekken, 't Is echt, goed en heerlijk verfrisschend! Onder den titel „EEN ZONDERLING ONDERHOUD" ontvangen wij het volgende stukje ter plaatsing: Eene andere benaming is moeilijk te geven aan 'het onderhoud, dat de Gouverneur-Generaal, de vertegenwoordiger van geheel het Nederlandsch gezag, de uitvoerder van de aanwijzingen van de Koningin, heeft toegestaan aan Dr. Soetomo, den Voorzitter van de Soerahaya Studieclub, die tot de zeer extremistische elementen in Indië behoort. Men kan twijfel opperen omtrent het nut, dat heeft de aanwijzing van Dr. Soetomo als lid van den Volksraad; dat de Gouverneur-Generaal zijn benoemingsrecht in deze richting 'heeft gehan teerd, teneinde blijk van onpartijdigheid te geven, valt zeker niet af te keuren. De Studieclub staat evenwel op het standpunt van non-coöperation; gevoelt niets voor deelneming aan den Volksraads- arbeid, zoolang naar 'haar oordeel het Indisch ge zag in Indië op geheel onjuisten grondslag rust. Dr. Soetomo stond nu voor het moeilijk geval om te doen wat hij zelf wenschelijk achtte; de be noeming aan te nemen, maar daarmede zijn Stu dieclub voor het hoofd te stooten, of die benoe ming te weigeren, maar daarmede de kans op vruchtbare samenwerking met de Regeering te doen verloren gaan. Hij redde zich nu uit deze moeilijkheid door een onderhoud met den G.-G. aan te vragen, teneinde „een nader inzicht te verkrijgen in de politieke inzichten van Jhr. de Graeff." Men dient voor Jhr. de Graeff in elk geval te lezen: Gouverneur- Generaal; de politieke inzichten van dezen privé, voorzoover hij ze heeft, zijn uiteraard voor het hoofd van het Indisch Bestuur van weinig of geen beteekenis! Het is aan twijfel onderhevig of één der voor gangers van den heer De Graeff bereid zou zijn geweest om een onderhoud op dezen grondslag toe te staan. Ieder ontwikkelde weet wat eene benoeming door den G-G. in den Volksraad zeg gen wil; men heeft die benoeming te aanvaarden of af te wijzen, maar kan toch moeilijk verlangen, dat de G.-G. 'hem eerst eens nader inlicht over de motieven, die tot zijne benoeming geleid hebben. Stel, dat alle 22 benoemden op gelijke wijze had den gehandeld, zou de G.-G. dan 22 audiënties moeten toestaan? En zou hij niet partijdig zijn ge weest, wanneer hij den een 'n audiëntie had toege staan en deze dezelfde audiëntie aan den ander had geweigerd? Aneta heeft ons nu bericht, dat 't onderhoud 'n zuiver ophelderend karakter heeft gehad. Er was in de Indische pers beweerd, dat de G.-G. eenige politieke toezeggingen 'had gedaan. Aangezien dit, zelfs onder het tegenwoordige regime te mal zou zijn geweest, is daaraan weinig geloof gehecht en behoefde die opheldering nauwelijks te worden ge geven. Maar dat op politiek gebied toch wel zaken zijn besproken, die niet in de eerste plaats tusschen den G.-G. en een particulier besproken behooren te worden, blijkt nu duidelijk. Immers, de G.-G., die reeds vroeger de wensc'helijk'heid eener herziening van de Indische Staatsinrichting te kennen gaf, in dezen zin, dat de meerderheid in den Volksraad voortaan een Inlandsche zoude zijn, heeft hij aan Dr. Soetomo nu medegedeeld, dat een ontwerp tot wijziging in die richting in behandeling is. Hij stelt zich voor nog in de a.s. voorjaarszitting van den Volksraad dit wijzigings voorstel in te dienen. Dat Dr. Soetomo op die wijze een primeur kreeg, 'die zoo niet aan de •pen'bare meening, dan toch zeker aan den Volks raad toebehoorde, kan in het midden gelaten wor- den. Maar dat op die wijze de Inlandsche intel- lectueelen verband zuUen leggen tusschen de desi derata van d'e Indologische Studie-club van Dr. Soetomo en de houding van den G.-G. staat wel vast, ook al heeft deze het niet zoo bedoeld. De G.-G. en Dr. Soetomo hebben verder, zoo leert Aneta, van gedachten gewisseld over de Elirn- peesche meerderheid in de Indische Gemeente raden, over kwesties van vergaderrecht en inter- neering. Aneta stelt ons gerust: de G.-G. heeft ook dienaangaande geenerlei toezegging gedaan. Het feit, dat dit vermeld wordt, teekent den toe stand. De Indische Regeering gevoelt dus zelf, dat men het niet onmogelijk acht, dat zij zoodanige toezegging 'had gedaan. Zonder in eenigerlei staatsrechterlijk beginsel te treden, behoeft het volmaakt belachelijke van die figuur niet in het licht te worden gesteld. Maar eene vraag is toch zeker of het, nu niet formeel en staatsrechterlijk mogelijk, maar voor de onpartijdige en hooge po sitie van den G-G. wenschelijk is, dat in een on derhoud, toegestaan aan een Inlandsfc'he intellec tueel van extremistische 'huize, zaken worden be sproken, die men kan er zeker van zijn geen Nederlander met den G.-G. op een audiëntie had kunnen en durven aanroeren! Naschrift van de 'Redactie. Bovenstaand stukje, dat de al of niet bewuste strekking heeft om stemming te wekken tegen den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, Jhr. De Graeff, ontvingen wij van eene zijde die in nauw vedband kan worden gedacht met den geestes kring van den afgetreden Gouverneur-Generaal, mr. Fock, opvolger van wijlen mr. Dresselhuys als voorzitter van het hoofdbestuur van den Vrijheids bond. Moeten wij daaruit opmaken, dat dit stukje in den- geest valt van dien Bond? Dit zou ons teleurstellen. Het 'heette vóór jaren reeds, dat omtrent de in Ned. O. Indië te volgen groot-politieke (staatkundige) gedrags lijnen zelfs in ons, in hokjes verdeeld parlement eenstemmigheid bestond. Alleen omtrent het tem po, waarin de ethische lijn zou worden gevolgd bestond verschil en zal natuurlijk altijd verschil blijven bestaan, omdat wij menschen nu eenmaal allen verschillen van temperament, de een houdt van flink opschieten, de ander van voortdurend' ampel overwegen; en daartusschen liggen vele nuanceermgen. De Vrijheidsbond, die een weefsel is, samenge steld uit oud-leden van den Bond van vrije libe ralen en van de Liberale Unie, zou zijn eigen in houd verloochenen, indien hij niet zoo liberaal mogelijk bleef. 'Het zou zeker voor velen onzer lezers, die allen medeleven met de enorm vergroote belangstelling in ons Indië, belangwekkend zijn, indien een der hier wonende leden van den Vrijheidsbond, die van de Indische vraagstukken studie hebben ge maakt en Oost-Indië uit ervaring kennen voor ons eens iets dieper op deze zaak, die velen onzer slechts van dë buitenzijde bezien, wilde ingaan. Wij stellen gaarne onze kolommen voor 'hem of haar, die dit zou willen doen, ter beschikking. Het is van belang voor onze lezers, die uit de aardige artikelen van den heer Doorman in ons blad een overzicht verkregen van Land en Volk van Ned. O. Indië nu hunne indrukken verder en dieper te kunnen uitbouwen. Wie helpt ons?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 5