Firma J.H. KRUL Jr. DE HUISVLIJT Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET VICTORIA-WATER Wasch- Glans en Strijkinrichting M. GROENEVELD ook op te keilen onder No. 14461 IVEPFT-STODHTj GOED-SNEL JL0TTGERIMG HEEFT U IETS GEBROKEN? A. MUDDE EIGENLAND ONDERWIJS BUITENLAND Landbouw-Nieuws ONZE PLANTENDOKTER GEVONDEN VOORWERPEN A. G. G. M. GI0RGIS EN ZOON DRUKKERIJ TIMMER belast zich met het plaatsen van advertentiën in elk daarvoor op te geven blad, zonder prijsverhooging STODMERU-VERVERU, Bij brand een der volgende nummers opbellen: Telefoonnummer 10960 BLOEMENDAAL OVERVEEN AERDENHOUT - Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - Telefoonnummer 26011 VOGELENZANG - Telefoonnummer 28129 van uw antiek porceléin, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DE HERTEKOP" - HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden Een geweldige scheepsbrand vond in de haven van Amsterdam plaats, waar het Duitsche stoom schip Essen, o.a. geladen met coprah, cacaoboonen, enz. grootendeels uitbraadde. Ruim 16 uren was de drijvende brandspuit Jason in bedrijf en er moesten een twaalftal gaten in huid en dek ge brand worden, om de slangen naar den vuurhaard te kunnen leiden. Op bepaalde ©ogenblikken werk te men met 40 slangen. Het schip heeft een slagzij van 26 gr. gemaakt. Tijdens het zware noodweer, dat zich dezer dagen boven ons land en een groot deel van Euro pa ontlastte, vond in de haven van Amsterdam een treurig ongeval plaats. Een aantal werklieden van de Amstrdamsche 'Droogdok Mij., die voor een bui onder een kraan schuilden, op het terrein van de Mij., werden .door den bliksem getroffen. Vijf wer den gedood en zestien min of meer ernstig ge wond. Onder zeer groote belangstelling werden de slachtoffers ter aarde besteld. Te Amsterdam belooft de stormrampcollecte weer grootsch te worden aangepakt. Op 29 Juni zullen ruim dertig cabaret- en muziekgezelschappen de stad belegeren en van eiken inwoner een los prijs ten bate van de slachtoffers van de storm ramp eischen. Natuurlijk rijdt de zilvertram weer, banketbakkersleerlingen gaan met hun producten aan het venten, natuurlijk tegen fancy-prijzen, Vo- lendammers varen op een boot door de grachten met muziek. Het is voor de slachtoffers ook inder daad te hopen, dat de Amsterdamsche collecte alle verwachtingen zal overtreffen. Want er is nog, alles bij elkaar, slechts enkele tonnen bijeen. Ter wijl de schade 1^ millioen moet beloopen. Al zal wel blijken, dat jdit bedrag vermoedelijk iets te hoog is, toch staat vast, dat er nog zeer veel te kort komt. De burgemeester van Neede ziet de toekomst met groote bezorgdheid tegemoet. Het is aan liefdadig Nederland mu om te bewijzen, dat de zwaarbeproefde 'Gelderlanders niet te ver- geefsch op hulp van de natie rekenden. Het Roode Kruis vierde zijn zestigjarig jubileum onder zeer groote belangstelling der autoriteiten. Omtrent het werk van het Roode Kruis gaf mr. van Slooten, de secretaris-generaal een goede uit eenzetting, toen hij zeide, dat vele menschen nog altijd denken, dat het Roode Kruis een onderdeel van het leger is. Dat is niet juist. Het heeft noch de taak het land te verdedigen, noch aanvallend op te treden. Het is uit de overtuiging geboren, dat het leed van den oorlog verzacht moet wor den. Schakelt men de Post en Industrieelen Eigen dom uit, dan is het Roode Kruis feitelijk de eenige stichting, die volledig geslaagd is. Waar men komt heeft men het Roode Kruis en zelfs in Sovjet-Rus land is het blijven bestaan. De nieuwe Nederlandsche gezant te Berlijn, Graaf van Limburg Stirum, oud-gouverneur-gene- raal van Nederlandsch-Indië, gaf in een persgesprek zijn inzichten te kennen omtrent de relletjes in Indië, waarbij hij als zijn meening uitsprak, dat men er niet aan behoeft te twijfelen dat de regee ring, die streeft naar een bewind van vertrouwen, deze beweging met succes tegen het communisme zal verdedigen. De kracht van ons bestuur is ge bouwd op het vertrouwen van de overweldigende meerderheid der bevolking. De kwestie omtrent de gunning der werkzaam heden aan de R. tterdamsche Koninginnebrug, waarvoor een Duitsche firma lager had ingeschre ven dan 'n Hollandsche, werd beslist doordat de Rotterdamscbe Raad het voorstel van B. en W. om het aanbod van subsidie van de regeering van 49.000 te weigeren, verwierp en het voorstel Ter Laan om de subsidie wel aan te nemen, goed keurde. Daarmede werd dus uitgemaakt, dat Werk spoor de nieuwe brug zal bouwen. Op de jongste vergadering van den Volkenbonds raad, is onze minister Beelaerts een week lang dagelijksch in aanraking geweest met den Belgi schen minister Vandervelde. Het Ned.-Belgische verdrag werd daafbij besproken. Over den inhoud dier besprekingen kon echter geen mededeeling gedaan worden. Een ernstige verduistering kwam dezer dagen aan het licht, toen bij een controle bleek, dat de be heerder van een begrafenisfonds van spoorweg personeel in den loop der jaren 60.000 had weg gewerkt. De man is gearresteerd. Hij beweert alles verspeculeerd te hebben. De Maatschappij van Nijverheid en Handel van 1777 vierde te Haarlem, haren zetel, een groot meerdaagsch feest ter eere van haar 150 jarig be staan. Onze plaatsgenoot, de beminnelijke G. S. de Clercq, gedurende 25 jaren de spil dier ver- eeniging, werd hierbij op velerlei wijzen welver diend gehuldigd. FRANKRIJK. Poincaré heeft zich weer eens vergaloppeerd en bij de onthulling van een oor logsmonument woorden gesproken, die onvriende lijk in Duitsche ooren geklonken hebben, waarbij hij Duitschland duidelijk wilde maken, dat Frank rijk gaarne vriendschappelijker betrekkingen wenscht, doch idat men duidelijker bewijzen zou willen hebben, dat dit verlangen we,derkeerig is. Men acht deze tactloosheden te onverstandiger, waar het telkens meer blijkt, dat de oppositie tegen Poincaré in de Kamer toeneemt, getuige het feit, dat hij telkens de vertrouwenskwestie moet stel len om zijn voorstellen te doen aannemen en hij onlangs nog een belangrijk échec leed bij de kwes tie van het lucifermonopolie. De Fransche Kamér verwierp een amendementRenaudel, dat inhield, dat een mobilisatie niet gelast zou mogen worden, dan na consultatie van het parlement. De Fransche legerhervorming werd daarna artikelsgewijze goed gekeurd, doch niet, dan nadat Poincaré herhaal delijk de vertrouwenskwestie had gesteljd. DUITSCHLAND. De Duitsche bladen zien in de rede van Poincaré een poging om de door Bri- and gevoerde Fransch-Duitsche verzoeningspolitiek te verijdelen. Zij meenen, dat het vroeg of laat tot een breuk tusschen Poincaré en Briand moet komen. De reorganisatie der ambtenaarssalarissen wordt met 1 October van kracht. Daarvoor is een bedrag van 100 millioen mark noodig. Automatisch komt daarbij de verhooging der uitkeeringen aan oor logsinvaliden, waarvoor eveneens vele honderden millioenen noodig zullen fijn. Heiden vangen in den Rijksdag de groote debat ten over de buitenlandsche politiek aan. GENèVE, De Volkenbondsraadsvergadering is uiteengegaan, nadat alle kwesties tot een bevredi gend einde waren gebracht en een aantal netelige vraagstukken ter behandeling in de Volkenbonds vergadering verdaagd werden. Thans is jde door Coolidge geëntameerde vlootconferentie bijeen, ter verkrijging van een werkelijke beperking der bewapening ter zee. Amerika toonde zich voor handhaving van de verhouding 5-5-3 en afschaffing der duikbooten. De 'Britsche voorstellen hielden in verlenging van den leeftijd van slagschepen, krui sers, torpedojagers en onderzeeëer. Men ver wacht, dat een regeling van détails inderdaad mogelijk zal blijken. TIRANA. De gezanten van Italië, Engeland, Duitschland en Frankrijk hebben een verzoenende formule voor een oplossing van het Albaneesch Joego-Slavische geschil voorgesteld. Dit naar aan leiding van het feit, dat tijdens de jongste Vol kenbondsraadsvergadering besloten werd krachtig in dit geschil in te grijpen en er voor goed een einde aan te maken. WARSCHAU. De Poolsche minister van Bui tenlandsche Zaken verklaarde, dat de betrekkingen tusschen en Polen en Rusland in de laatste 3 jaren aanmerkelijk verbeterd zijn. Het jongste incident was hierop niet van blijvenden invloed. Er zou den volgens hem geen onoverkomelijke belangen tegenstellingen tusschen Warschau en Moskou zijn en hij achtte een pact van non-agressie met Rus land mogelijk. laatste wordt echter alle onderwijs in de open lucht gegeven, dus ook rekenen, schrijven, enz. Dit zijn dus Openluchtscholen. De inspecteur verklaarde voorts spontaan, ons Lager Onderwijs, zijn scholen, de leermethoden en de leermiddelen, schitterend te hebben bevonden, en het beste van alles, wat hij op deze studiereis in andere lanlden 'nog had gezien. Na afloop van het bezoek aan den Kinderwerk- tuin, werd nog een bezoek gebracht aan den Schooltuin in de Stadskweekerij, waartoe de heer Bouwer, de Directeur, welwillend als steeds, ver lof had gegeven, en werd ook 'nog een slippertje gemaakt in de Kweekerij en de kassen. Ook over jdit bezoek toonde het gezelschap zich verrukt. Om 4 uur werd afscheid genomen en keerde het gezelschap weer terug naar Den Haag, van waar uit het zijn studietochten naar verschillende steden van ons land onderneemt. Wij zijn overtuigd, dat het gezelschap van Haar lem een goeden indruk zal medenemen naar het Spaansche vaderland. Spaansch bezoek aan den Kinderkweektuin aan de Kleverlaan te Haarlem. ENGELAND. De Engelsche regeering is voor inemens het Hoogerhuis te hervormen. Zij is van meening, dat het hoogstens uit 350 leden dient te bestaan, in plaats van 740, zooaLs nu. Men ver wacht binnen afzienbaren tijd een wetsontwerp in dien geest. In China schijnen onderhandelingen gaande te zijn tusschen de Noordelijken en de Zuidelijken. De strijd moet momenteel vrijwel tot stilstand zijn gekomen. Het verloop van de vlootconferentie Genève wordt hier gunstig beoordeeld. Men vertrouwt, dat men inderdaad tot uitgebreide vlootbeperkingen zal weten te komen, waarbij voornamelijk de Brit sche voorstellen tot richtsnoer zullen dienen. Deze voorzien o.m. in de verlenging van den levensduur der verschillende schepen en verlaging van het kaliber der bewapeningen. Op Woensdagmiddag, 15 Juni 1.1. bracht een ge- ze'schap van 5 dames en 8 heeren, allen practisch werkzaam bij het Lager Onderwijs in Spanje, onder leiding van een Spaansch Inspecteur van dat On derwijs, (den heer A. J. Onieva uit Ovieda, een bezoek aan den Kinderkweektuin aan de Klever laan. De 'bedoeling daarvan was, tijdens hunne studie reis tot onderzoek der regeling van het Lager On derwijs, inrichting van scholen, leermiddelen en leermethoden, in de verschillende landen, die zij bezoeken, ook kennis te maken met den aard van het Onderwijs, dat in de Kinderkweektuinen van Haarlem en Omstreken wordt gegeven. 'Het gezelschap werd in den tuin aan de Klever- laan ontvangen door een groot deel van het Be stuur en Ide leiders. Mevrouw C. J. Sluys, leerares in de Spaansche taal, had zich welwillend beschikbaar gesteld als tolk te fungeeren, daar slechts eenigen van het ge zelschap zich in de Fransche taal eenigermate ver staanbaar konden maken. Een der bestuursleden heette het gezelschap haitelijk welkom, onder herinnering aan het bij zondere feit, dat op de zelfde plaats 354 jaar ge leden, óók Spanjaadden aanwezig waren, doch dat men toen wederzijdsch met minder vriendschap pelijke gevoelens tegenover elkaar stond, dan dit thans het geval was. De vereeniging prees zich gelukkig thans door het aanbieden van bloemen aan ide dames van het gezelschap, te kunnen getuigen van de verande ring in die gevoelens en van de groote ingenomen heid met dit bezoek. 'Daarna werd uitleg gegeven van de bedoeling van het onderwijs, de wijze waarop het wordt ge geven, hoe het wordt gefinancieend, enz., enz. Teneinde de wijze van opbergen der gereedschap pen te kunnen toonen, alsmede de ordelijke wijze te kunnen doen waarnemen, waarop een 280 kin deren hunne gereedschappen namen, en daarna aan den arbeid togen, lieten de leiders de werk zaamheden een half uur later dan gewoonlijk aan vangen. Met bijzondere attentie nam het gezelschap dé kinderen waar bij de uitoefening hunner werk zaamheden in de kindertuintjes en bij den rond gang door den tuin. Dank zij de vlotte vertolking door Mevrouw Sluys gegeven van alle inlichtingen die gevraagd en gegeven werden, hebben de dames en heeren zich een vrij volledig beeld kunnen vormen van dezen Kinderarbeid, waarmede zij hunne zeer groote ingenomenheid betuigden. Van den Inspecteur, den 'heer Onieva, werd ver nomen, dat deze tuin-arbeid door kinderen in Spanje alleen te Madrid in een enkelen, tuin werd beoefend en te Granada in 3 tuinen; in deze In sommige streken van ons land gold en geldt misschien nog in het landbouwbedrijf het bekende gezegde; „Mijn vader heeft het zoo gedaan, mijn grootvader ook en dus zal ik er wel komen." Zij die zoo praten, hebben ongelijk en de meeste boe ren van thans weten dat zeer goed. Een 40 jaar geleden was het landbouwbedrijf nogal van een- voujdigen aard, vooral ten opzichte van de be mesting. De boer verzamelde den mest zijner die ren meer of minder zorgvuldig, behandelde die, zooals hij dat van zijn vader had gezien en bracht den mest over het land, zooals de tijd of omstan- dighejden dat medebrachten. Van eenige weten schappelijke methode was toen nog nauwelijks sprake. Thans is bemesting een vrij zuivere toepassing van de scheikundige en biologische wetenschappen. Toen was het in hoofdzaak een kwestie van prak tijk en ervaring. Daar kwam als gelukkige om standigheid bij, dat de strijd om het bestaan toen, althans in de betere jaren voor 1880 en na 1900, minder zwaar was dan thans. De pachten waren, ook naar verhouding, lang miet zoo hoog als thans, nu er door |de groote bevolkingsaanwas een ware „landhonger" bestaat en de landgebruikers bij ver huringen en verpachtingen tegen elkaar opbieden, om toch maar een stuk grond of het gewas daarop te bemachtigen. 't Spreekt vanzelf, dat de boeren in den aan vang van een meer wetenschappelijke bedrijfs voering 'niets moesten hebben. Wat wisten zij van scheikundig onderzoek, van basen en zuren, van voedertabellen, van inkuilen, van controle op koeien, melk; van tuberculose, enz., enz. Zij vermoedden het bestaaan van die dingen zelfs niet en hoe zou men ooit de menschen, opgegroeid en vastgekleefd in de oude methoden van den vader en grootvader, er toe krijgen, om die dingen te be- studeeren! Want inderdaa|d om met al die dingen en honderd andere, op de hoogte te komen, dat eischte zware studie. En al was het leven van den landman nu wel niet zoo ideaal rustfg als Poot het teekent in zijn bekende gedicht: „Hoe genoeg'lijk rolt het leven „Des gerusten landsmans heen, „Die zijn zalig lot, hoe kleen, „Voor geen koningskroon wou geven." enz. toch was zeer zeker zijn rust hem te lief, om zich met al die nieuwigheden 'af te geven, 't Was geen wonder, dat de boer wantrouwend tegenover die dingen stond. Zelfs in een prachtwerk, als „Mijn Leerjaren op het Land" van Frits Reuter, dat zoo mooi en vol liefde het leven schetst van den Mecklenburger grondbezitter en pachtboer, zelfs in dat werk wordt door oom Brössing en Haver man", lanjdbouwinspectors, laag neergezien op de landbouwwetenschap en de nieuwere methoden. Wij doen dat niet meer. Wij weten, dat de land bouwwetenschap, de kunstmeststoffen, verbeterde methoden en werktuigen de productie van den bo dem ontzaglijk hebben doen opvoeren en dat zij hebben gemaakt, dat ons land veel meer menschen voedt dan vroeger. De scheikunde heeft ons ook geleerd, dat de grootste waarde van den stalmest zit in de gier.Wij weten nu, dat gier rijk is aan stikstof en aan kali en dat de vaste uitwerpselen 'der dieren van deze stoffen zeer weinig bevatten. En dat er alom gier putten worden gebouwd, dat is zeer zeker een gevolg van de juistere inzichten, welke i'n de laat ste jaren zijn doorgedrongen. 4*4 Aan 't slot van ons vorig artikel wezen wij er op, dat een bemesting van grasland met kunst mest in de eerste plaats dan wel met stikstof vermoedelijk heel wat voordeeliger is Idan 't aan wenden van krachtvoer. We willen aan het eind van dit opstel nog een paar cijfers daaromtrent geven. Voor het gemak gaan we uit van de be- mestingsproeven van Professor Elema, omdat diens naam de beste waarborg is, dat de gegeven cijfers den toets der critiek kunnen doorstaan. 4*4 Men kan de koeien voejden door middel van voedermiddelen en door middel van(kunst] mest. 't Hoort een beetje gek, maar iedere boer zal ons begrijpen. Door aanwending van meer mest, dan het bedrijf oplevert, kan men tot op zekere hoogte de productie met voordeel opvoeren. Het komt er natuurlijk op aan, de juiste grens te vin den, tot welke ide meerdere mest nog financieel voordeel oplevert, Deze mest wordt in het wei- bedrijf omgezet in gras. Nu is de groote kwestie; wat is voordeeliger, meer mest aanwenden en dat is dan meestal kunstmest of het z.g.n. krachtvoer, lijn-, soja-, grondnotenkoeken of i.d. aankoopen. Ik herinner nog even aan de uitkomsten van de bemestingsproeven van prof. Elema met Chili op grasland. Het bleek dat: 200 K.G. Chili een meeropbrengst gaf van 1652 K.G. hooi, 300 K.G. nog 693 K.G. bovendien en 400 K.G. nog 471 K.G. |daarboven, 1652 K.G. goed hooi bevat 51.78 K.G. verteerbaar eiwit bij een zetmeelwaarde van 512 K.G. We zullen nog wel eens uiteenzetten, wat dat woord „zetmeelwaarde" beteekenl. De kosten van 200 K.G. Chili zijn 30.Voor de kostenvergelijking nemen wij nu een paar krachtvoederartikelen. We nemen de meest gebruikte nJ. lijnkoeken en mais, Lijnkoeken bevatten 2326% verteerbaar eiwit bij een zet meelwaarde van 81.7. Voor mais zijn deze cijfers 6.6 en 81.5. Nu nemen we 100 K.G. lijnkoeken en 400 K.G. mais. Hierin vinden we aan verteerbaar eiwit 25 26.4 51.4 K.G., terwijl de zetmeel waarde bedraagt 71.8 K.G. (4 X 81.5) 400 K.G. We komen dus aan zetmeelwaarde nog ruim 100 K.G. te kort. Wanneer we deze op 20. rekenen, Idan zullen we niet te hoog zijn. Immers in mais komt 1 K.G. zetmeelwaarde op 12^ ct.; in lijnkoeken op 22 cent. En nu de kosten: 100 K.G. lijnkoeken 400 K.G. mais 100 K.G. zetmeelwaarde 16— 40,80 20— Totaal 76.80 We zien dus, dat het koopen van krachtvoer ons ongeveer twee en een half maal zoo duur komt als wanneer wij met stikstof bemesten. Natuurlijk is deze berekening vrij ruw. Zeer zeker zal door een stikstofbemesting het hooi aan eiwit winnen; dat zou een voordeel zijn. Maar daaromtrent loopen vooralsnog de meeningen te veel uiteen, om een conclusie te trekken. Evenwel ook professor Elema twijfelt er niet aan of bemesting komt heel wat goedkooper dan krachtvoer. In Noord- en Zuid-Hollanid zijn reeds heel veel proeven in deze richting genomen en men zal verstandig doen ze voort te zetten en ernstig de resultaten te bestudeeren. Onge twijfeld kan ook in Holland de productie van het grasland nog heel wat worden opgevoerd. B. v. L. Men hoort de practici wel eens spreken over haantjes en 'dan bedoelen zij daarmee gewoonlijk kevers, meestal kleine, soms ook vrij groote, zoo als b.v. het haantje in de druivekassen in het Westland, dat een snuitkever is, dien we elders Taxuskever noemen. Deze benaming zegt ons dus niet veel, als we niet precies weten, wat de ander bedoelt. De naam haantjes komt eigenlijk alleen toe aan de familie der Goudhaantjes of Bladkevers, die we in verschillende soorten op onderscheidene planten kunnen vinden, waarvan zij de bladeren beschadigen door er gaten in te eten. Den naam goudhaantjes hebben zij te danken aan de soms inderdaad schitterende metaalkleuren. Wel jde meest bekenden zijn de elzenhaantjes, de wilgenhaantjes, het sneeuwbalhaantje, het zuring- haantje, de leliehaantjes, de aspergekevers, de aardvlooien, enz. De laatstgenoemden heb ik al eerder behandeld en op de aspergekevers kom ik in een afzonderlijk stukje terug. Ik bepaal mij dus nu tot algemeenheden, omdat het niet mogelijk is ze alle te noemen en te beschrijven. Dit is ook niet noodig, want in hoofdzaak komt hun levenswijze overeen, althans in zooverre, dat we voor dezen tijd een enkele bestrijdingsmethode kunnen volgen. De larven van sommige soorten leven in de bladeren, andere schaven de opperhuid af en bijten gaatjes, terwijl de kevers, die lang leven, groote gaten bijten of aan de bladranden knagen. Kijk maar eens goed naar elzenhagen om de haantjes in haar levenswijze te leeren kennen. Enkele larven hebben de eigenaardige gewoon ten om zich te vermommen, door haar eigen uit werpselen op den rug te laden. We zien dit z.v. bij de leliehaantjes, en bij de aspergekevers. De kevers dezer beide soorten kunnen ook, evenals enkele andere, heel aardig piepen, als zij veront rust worden. Zou 't een afweermiddel zijn? De bestrijding dezer dieren is mogelijk door het loof, waarvan zij eten, te vergiftigen. Het doel treffendst is een arsenicumpreparaat, b.v. 0.1% Parijsch groen met 1% kalk of 0.5% loodarsenaat. Waarschijnlijk is ook 2% van het minder giftige chloorbarium bruikbaar, maar dit spoelt veel vlug ger af en kan dus niet gedurende drie weken als voorbehoedmiddel dienen. Sproei echter geen groenten met deze stoffen en wees altijd voorzich tig- Terug te bekomen bij: H. Ketelaar, Hoofmanstraat 44, Haarlem, een hond (Spaniel); Lammerse, Oostertuindorplaan 5, Overveen, een actetasch met inhoud; Wildeboer, Veldlaan 14, Aerdenhout, een Lipssleutel; M. Loerakker, Stoei's Hofje 6, Bloemendaal, een rijksdaalder; Mej. Stootman, Kweekduinweg 5, Overveen, een kerkboekje; 'Hoekstra, Kweekduin weg 7, Overveen, een rozenkrans in étui; van Gul'ick, Al'berdingk T'hijmlaan 15, iBloemendaal, een paar dameshandschoenen; Thoolen, Oosterlduinweg 1, Aerdenhout, een damesmantel; Oudes, Zwarte- weg 1,' Aerdenhout, een taschje met inhoud; J. W. van Aken, Kleverlaan 145, Haarlem, een rij- wielbelastingmerk 1927; Tullenaar, Zijlweg 8, een fluitje; C. Kenbeek, Bosc'hlaan 10, Bloemen daal, een rijwielbelastingmerk 1927; Mevrouw de Vreeze, Julianalaan 116, Overveen, een fantasie broche; Terweij, Lonbar Petrilaan 4, Overveen, een paar kinderhamdschoenen en een zakdoekje; J. Vermeulen, Oranjeboomstraat 66, Haarlem, een lederen hondenmuilband; J. v. d. Klinkenberg, Westerduinweg 7, Aerdenhout, een bruin lederen actetasch met inhoud; Garage Dr. v, Beusekom, Bloemendaalscheweg 63, Bloemendaal, een melk bus; L. Boosma, Zandvoorterweg 29, Aerdenhout, en wit kindermanteltje; van Apeldoorn, Bloemen daalscheweg 315, Overveen, een rijwielbelasting merk 1927; aan het bureau van politie te Overveen, een clut, een dames handschoen, een grijze cein tuur, een broche, een bruine heerenhoed, een bruine handschoen, een klein sleuteltje, NMMMHHHMMMMHHMNN SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN Wat nog niet lang geleden wonderlijk scheen, wordt nu door ide wetenschap verklaard. De radium-sporen in OBERLAHNSTEIN veroorzaken de stimuleerende werking, die Vic toria-Water ongetwijfeld heeft. Vandaar ook de jeugd-conserveerende uitwerking, Victoria-Water is lekker, opwekkend en gezond. Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk in heele Literschroefflesschen, inhouds- prijs 32 cent. BLOEMENDAAL, TEL. 22003 5CliADCMEL5TRAAT 46 HAARLEM TLL-14461.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2