ST0E SPEL-RUBRIEK HEEFT U IETS GEBROKEN? A. MUDDE BSI^NEiLAND BUITENLAND A. G. G. M. GiORGIS EN ZOON NEDERL. OOST-IN DIE Bij brand een der volgende nummers opbellen: BLOEMENDAAL OVERVEEN - AERDENHOUT BENTVELD VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 ONTVANGEN BOEKEN vf JS SCH AA! PLAATSE BLOI van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DE HERTEKOP" - HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden Op 1 Juli heeft er iets bijzonders plaats gevon den in de geschiedenis van de Nederlandsche Spoorwegen. Op dien datum namelijk werden 6 stoomtreinen tusschen Rotterdam en Amsterdam vervangen door electrische treinen. Meer en meer verdringt de zindelijke electriciteit de concurren ten gas en stoom. Op 2 October komt de volle electrische dienstregeling in werking, met een half- uurdienst en op de spitsuren een kwartierdienst. De nieuwe dienst was echter nog niet lang in' werking, of een storing vond plaats, Dinsdagavond namelijk brak tusschen Vogelenzang en Hillegom de electrische bovenleiding, waardoor het spoor in de richting AmsterdamRotterdam werd versperd, Er ontstond een vertraging van ca. 1^ uur voor een aantal treinen, o.a. de Parijsche. In verband met een en ander maakte de directie der spoor wegen bij speciale dienstorder bekend, dat aan ambtenaren en beambten, die een gebrek aan eenig onderdeel van de bovenleiding van het electrisch net, waardoor gevaar voor kortsluiting zou kunnen ontstaan, ontdekken, en daarvan terstond kennis geven, een premie wordt toegekend van minimum 1— De hoofdstad heeft woord gehouden, toen de verwachting werd uitgesproken, dat de storm rampcollecte in Amsterdam weer alle andere col- lecte-cijfers zou slaan. Want toen na twee dagen de tellers gereed waren, bleek, dat er niet min. der dan ruim 91.000 op één dag gecollecteerd was. In een der busjes was een cheque van 1000. Op die manier loopt het toatalcijfer van alle in zamelingen al aardig in de richting van het half millioen. Maar er is nog zooveel noodig In den Helder een triest ongeval. En dat in dezen tijd van overweldige oceaanvluchtsuccessen, Een marine-schoolvliegtuig S 18 kwam bij „de Kooy" in een vrille en stortte naar beneden. De beide inzittenden, korporaal-vliegtuigmaker Van den Boom en korporaal-seiner Bosker, beide 25 jaar oud, de eerste gehuwd, werden gedood. De directie van de emaille-fabriek „Vulcaans- oord" te Doetichem deelde aan haar personeel mede, dat de slechte toestand van het bedrijf het noodzakelijk rilaakt, een loonsverlaging van 10% in te voeren, óf aan 400 ontslag te geven. De orga nisaties moeten haar beslissing hieromtrent nog bekend maken. De Fokker F VII van de K.L.M., met de piloten 'Geysendorffer en Scbolte, werkmeester Weber en den eersten luchtpassagier op lange afstand, de Amerikaansche millionnair van Lear Black, be reikte Donderdag j.l. na 86 vlieguren (v. d. Hoop c.s. deden er 127 uur over, doch met veel slechter vliegtuig) Batavia, waar een enthousiaste huldiging plaats vond. En j.l. Woensdag h eeft de koene luchtvaarderscombinatie de terugreis weer aan vaard. Holland toe! In de M. v. A. op het afdeelingsverslag van den Volksraad betreffende de oorlogsbegrooting, ver klaarde de regeering, dat het leger in Indië tij dens de onlusten den toestand dadelijk afdoende heeft beheerscht. Uitbreiding van het leger wordt echter noodzakelijk geacht met het oog op het voorkomen van onlusten op grcrote schaal. Ver sterking van- de troepenmacht in Atjeh oordeelde de regeering bepaald noodzakelijk. De Radio-ruzie is blijkbaar opgelost en de vrees op een scheuring in den aether d.w.z. in dfti neutralen omroep voorbij. De directies van de N. V. Drukkerij Jacob van Campen en de N.V. aandeelen Exploitatie Mij. de Eenheid (de druk kers van De Aetherbode) zijn naar aanleiding van een door den minister van Waterstaat uitgespro ken wensch, tot een regeling gekomen, waarbij be langen hunnerzijds geen belemmering meer behoe ven te zijn voor een pacificatie van den neutralen omroep. De vrede staat dus voor de deur. De havenbeweging van Amsterdam blijft steeds toenemen, hetgeen een verblijdend feit is, niet al leen voor Amsterdam, doch ook voor geheel Nederland, daar het een bewijs is van toenemende handelsdrijvigheid en dus welvaart. Te IJmuiden werden ingeklaard in de eerste 6 maanden van 1920: 864 schepen, van 1921 tot en met 1927 resp.: 1092, 1369, 1519, 1472, 1533, 1469, 1726. Opmerke lijk is de sterke toeneming in 1927. Prinses Juliana zal zich als studente aan de Leidsche Universiteit doen inschrijven. Zij wil als gewoon studente aan de colleges deelnemen en zich als meisjesstudent geheel vrij kunnen be wegen. Daartoe zal zij als freule L. van Buren in cognito te Leiden en Katwijk verblijven. ENGELAND. In de Engelsche steenkoolin dustrie ziet het er weer donker uit. De mijnen werken weer met verlies, ondanks het feit, dat de loonen verlaagd werden, de gemiddelde productie per man nu hooger is. De jongste staking in Enge land heeft de productie in het buitenland gesti muleerd en zoodoende is de situatie op dé steen- koolmarkt verscherpt. Den eenigen uitweg ziet men nu in' een betere organisatie van Engeland's voornaamste industrie, dus een rationalisatie. Want verdere loonsverlaging enz. zullen de arbeiders, en ook het groote Engelsche publiek niet toestaan. Omdat men inziet, dat er een internationale over productie is. In China krijgen de Zuidelijken steeds meer de overhand. Een eigenaardig symptoon dat wijst in de richting van een aanstaande erkenning der Zuidelijken door de buitenlandsche mogendheden, was, dat de commandant van het Britsche oor-j logsschip Dragon, generaal Tsjang Kai Sjek te Nanking uitnoodigde een bezoek aan boord van de Dragon te brengen, waarbij hij zou ontvangen worden als opperbevelhebber der Chinaesche Nationalistische legers. Generaal Tsjen, bevelhebber van de Noordelijke troepen tusschen Kiautsjau en Kaomi is naar de Zuidelijken overgeloopen. De 'Britsch-Indische troepen zullen China verlaten. FRANKRIJK. Men vestigt er de aandacht op, dat de verdeeldheid in het Poincaré-kabinet en de daarin heerschende meeningsverschillen toenemen. Men houdt zelfs rekening met de verwachting dat binnenkort of in den herfst aan de coalitie een einde zal komen. Bij de discussies over de kies wethervorming kwam de oneenigheid sterk tot uitting. De conservatieven hebben verklaard, dat zij uit de coalitie zullen treden. Zij zijn tegen den wet. Wordt de wet niet aangenomen dan heeft de nationale unie geen reden van bestaan meer voor de radicalen. Valt de regeering, dan is de eenige uitweg een linksche regeering. En deze zal het moeilijk vallen, het vertrouwen van het pu bliek te krijgen. Vandaar dat men zich ongerust maakt over het nog niet voltooide financieele sa- neeringswerk. Sedert 1 Juli is er een verdragslooze toestand tusschen Frankrijk en Düitschland ten aanzien van den handel. Er wordt evenwel hard gewerkt aan een voorloopige regeling. DÜITSCHLAND. In de gedelegeerdenverga dering van de Centrumpartij werd na langdurige besprekingen de volgende resolutie aangenomen: pe gedelegeerdenvergadering keurt de politiek der Centrumfractie in den Rijksdag goed en zij spreekt haar vertrouwen in de door de fractie tot dusver aangenomen houding uit. De gedelegeerden vergadering is ervan overtuigd, dat de fractie ook in den toekomst een zelfstandige, naar alle zijden onafhankelijke politiek ten - dienste van het ge- heele Duitsche volk zal voeren, Hiermede is dus. de richting van dr. Wirth over wonnen en zal de bestaande coalitie in het Duit sche rijk tot eind 1928, behoudens onvoorziene ge beurtenissen, blijven voortduren. De controle van de slechting der vestingwerken in het Oosten zal geschieden door een Fransch en een Belgisch kolonel. DIVERSEN, Men verwacht dat thans 'op de vlootconferentie te Genève binnenkort overeen stemming zal' worden bereikt. Amerika diende een nieuw voorstel in, dat eenigermate aan de Engel sche wenschen tegemoet kwam. 'Byrd, met zijn drie metgezellen, in zijn vlieg tuig „America" vloog in 33 uren, in mist en nevel, zonder de zee gezien te hebben, van New-York naar Franikrijk. Daar raakte hij de koers kwijt, moet boven Parijs gevlogen hebben en toen weer afgedwaald zijn. Hij daalde Vrijdagmorgen om half- drie bij den Normandischen kust en kwam op 200 M. van het land in zee terecht. De vliegers werden gered, maar het vliegtuig werd ernstig be schadigd. Evenwel werden ze toch voor hun krani ge prestatie gehuldigd. Byrd komt misschien naar Amsterdam, Verschillende groote vliegtochten worden be raamd. Byrd zou over den Zuidpool1 willen vliegen, Bertaud, die reeds naar Amerika vertrok, wil van New-York naar Rome. Een brouwerij te Londen (Ontario) loofde 25000 uit voor een vlucht van Londen (Ontario) naar Landen (Engeland). Waarom Kinderhygiëne? door Dr. H. B. L. Vos. „'Het kind en met name de pasgeb.orene onder scheidt zich door zijn bouw en zijn levensverrich tingen heel sterk van den volwassene. Hij, die meenen mocht, dat het kind slechts een verkleinde reproducties van een mensch is, vergist zich deer lijk. Wij kunnen met een voorbeeld toelichten, hoe deze schijn bedriegt, immers al moge de uitwen dige vorm van het kind grofweg op dien van een volwassene gelijken, er is eigenlijk geen enkel orgaan „afgebouwd", volgroeid." Wandelen door H. L. Wijbervan Beusichem, Arts. „lo. Ga alleen met ons wandelen op het warm ste gedeelte van den dag, 2o. Zorg, dat we steeds zoo gemakkelijk en prettig mogelijk liggen. 3o. Zet ons in geen geval recht op, zoolang wij er zelf niet den wensch toe te kennen geven. 4o. Kleed ons zoo, dat we geen wind en koude op ons bloot lichaampje voelen; in den winter warm en luchtig, in den zomer koel en luchtig. 5o. Neem ons in geen geval 's avonds mee uit, want dan komt onze dagverdeeling in de war. Daardoor worden wij ongeduldig en lastig, en krijgen den naam stoute kinderen te zijn. Maar in werkelijkheid zijn veel van onze tekortkomingen de schuld van onze opvoeders." Zaken die slecht zijn voor een zuigeling. Vuile spenen, vuile flesschen, vuil speelgoed, vuile grond. Schommelen, bonzen en rollen als het speelt. Spelen direct na de voeding. Het kussen op den mond, door wien ook. De temperatuur van de melk onderzoeken, door de speen in den mond te nemen. Wat begrijpen wij van onze kleine kinderen? idoor Dr. D. Herderschee. „Wij moeten eerlijk erkennen, dat wij van het bewustzijnsleven van het kind niets afweten en dat moet ons tot voorzichtigheid manen, om bij allerlei reacties van het kind een bewustzijnsbe- leving aan te nemen, die eenigszins met de onze is te vergelijken." Iets over den Slaap in het algemeen en over dien bij het Kind in het bijzonder, door Dr. H. B. L. Vos. „Hoe hebben wij den slaap van het kind te regelen? Een kind van 79 jaar behoort 11 uren te slapen, tusschen 9 en 12 jaar oud 10 of 11 uren; tusschen 12 en 14 jaar oud behoort het kind 9 of 10 uren slaap te hebben en boven het 14e jaar 8 a 9 uren. „Vroeg naar bed en vroeg op" is al 'n heel oude raadgeving, zij is in 't bekende En gelsche rijmpje neergelegd." De ziekte, de zieke en de dokter zijn drie. Wanneer de zieke zich schaart aan de zijde van den dokter, dan zullen zij samen overwinnen; kiest de zieke echter de zijde van de ziekte, dan moet de dokter het afleggen. De prijs van het tijdschrift is slechts 4.per jaar. De medische advertentie's, daarin opgenomen, staan onder controle van het Pharmaceutisch La boratorium M. J. Ketting te 's-Gravenhage, het geeft aan de abonnee's inlichtingen over de aan gekondigde geneesmiddelen. De Haagsche kinder fotograaf Gust. Hisgen is vast-medewerker. ook van Chineezen en Arabieren, heeft aanleiding gegeven tot het streven naar terugbrenging dezer bezittingen tot staatdomein, hetgeen door een wet van 1910 is geregeld en sindsdien ook op meer of minder ruime schaal heeft plaats gehad. Uit den aard 'der zaak kon in de jaren na 1920 hier voor weinig of geen geld op de begrooting worden uit getrokken, doch overigens blijkt hieruit, dat gaan deweg deze verouderde toestanden zullen ver dwijnen. Wij vermelden hier nog slechts, dat dit terugbrengen tot staatsdomein kan geschieden zoo wel door vrijwilligen verkoop, als door onteigening. Wij komen nu tot de koelie-ordonnaties, ook in de Hollandsche bladen vermeld onder het hoofd „poenale sankties". Deze hebben betrekking op de onderlinge rechten en verplichtingen van werkgevers en de van elders afkomstige werklieden op ondernemin gen van handel, landbouw of nijverheid. Zij slaan dus niet op inlanders, afkomstig uit het gewest, waar het bewuste bedrijf werkt. Als voorbeeld het volgende: een petroleum-ont- ginning op de Oostkust van Borneo neemt in dienst Bandjereezen, Javanen en Ghineezen. De eerst- genoemden, afkomstig uit Bandjermasin en om streken, behooren in dit gewest thuis; zij vallen niet onder de koelie-ordonnanties. De Javanen en Chineezen echter vallen er wél onder en zijn als zoodanig geregistreerd door het Binnenl. bestuur, bij welk lichaam, alsmede bij de Inspecteurs van den Arbeid, het toezicht berust op de nakoming der contractsbepalingen. Deze bepalingen stellen vast de verplichtingen van deh werkgever wat betreft huisvesting, vrije geneeskundige behandeling, betaling in geld of ten deele ook in natura. Zij regelen verder het aantal werkuren, de vrije dagen en de terugbetaling van genoten voorschotten. Voor beide partijen worden straffen bedreigd bij niet-nakomen der verplich tingen. i De bepalingen zijn overigens verschillend ge regeld voor afzonderlijke deelen van Indië. Het zal den lezer niet onbekend zijn, dat tegen deze koelieordonnanties door verschillende per sonen sterk verzet is aangeteekend en dat deze aanklagers deze instelling betitelden met den naam van slavernij. Hoewel het niet te ontkennen valt, dat er op sommige ondernemingen, ook in de laatste paar jaren, ontoelaatbare ruwheden en zelfs wreedheden zijn voorgekomen, moet op den voorgrond worden gesteld, dat zulks evenzeer mogelijk is ten aanzien van contractkoelies als ten aanzien van z.g. vrije koelies, zoodat hiervoor de contracten niet aan- sprakeliji? zijn. En tegenover deze afkeurenswaardige gevallen staan verder beoordeelingen van geheel anderen aard. Zoo herinner ik mij uit een rapport van den heer Hoetink, toenmaals Hoofdinspecteur van den Arbeid, dat hij verklaarde, als hij Chinees ware geweest, volgaarne op Billiton gewerkt zou heb ben (onder de ook daar van kracht zijnde con- tracts-'bepalingen). Zoo wil ik aanhalen wat de 'heer K....a in het A. H.blad van 18 Juni '26 schreef over Deli: „dat is daar werken geweest voor de vele Nederlan ders en voor de honderdduizenden Javanen, die er als contractkoelie een heel wat beter bestaan vinden dan hun desa hun zou kunnen bieden!" Zoo schreven eenige jongelieden, die op® kosten van het Deterdingsfonds Sumatra bezochten: „In Holland schermt men bij voorkeur met woorden als „slavernij", „middeleeuwsche toestanden" enz., maar wat wij zagen, loochent al deze beweringen in pers en parlement. De sociale verzorging staat op hoog peil. Hoe schitterend zijn niet de hospi talen en de scholen voor de Koeliebevolking." Ondanks deze gunstige verklaringen, wil ik toch toegeven, dat de contractkoelies niet steeds en niet overal in zulke prijzenswaardige omstandig heden leven en ik wil daartoe iets aanhalen, uit mijn eigen ervaring. Ik heb gewerkt op de Oostkust van Borneo, dicht bij de Engelsche grens. De bevolking is daar zeer schaars en, wijl er voordien nog geen Europeesche bedrijven waren, niet gewend aan, noch geneigd tot geregelden arbeid. Men moest dus wel werk volk van elders aanvoeren. Eenige Bandjereezen gingen, als afkomstig uit het gewest zelf, mee als vrije werkers voor huizenbouw. Verder kregen wij Chineesche contractkoelies, aangeworven te Singa pore. Wij openden daar een nieuw bedrijf in het oerwoud en moesten ons dus zooals van zelf spreekt alie gemakken ontzeggen. Dat ook voor de koelies de toestanden op dat oogenblik niet SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. drie hoopjes verdeelen' en op deze tafel neerleggen? Gij behoeft ze niet te schudden, alleen maar er drie hoopjes van maken. Zoo, dank u wel. Nu zal ik u zeggen wat de bovenste kaarten zijn van ieder dezer drie hoopjes. Let nu goed op! Dit is de zeven van schoppen." Gij noemt de kaart eerst, en neemt daarna de bovenste kaart van een der hoopjes, en zonder deze aan de toeschouwers te laten zien, gaat gij verder. „Precies, dit is de ruiten tien, (neem de bovenste kaart van een twee. de hoopje); en nu, juist, dit is hartenheer," (de bovenhaart van het laatste hoopje nemend). „Hier zijn ze: schoppen zeven, ruiten tien en harten- beier, volkomen zooals ik gezegd heb." Gij overhandigt de drie kaarten aan een der toeschouwers. „Doe mij het genoegen, de kaar ten nauwkeurig te onderzoeken, en het gezelschap mede te deelen, dat er volstrekt geen kenteekens op de achterzijden of waar ook, zijn aangebracht, waaraan ik de kaarten zou kunnen herkennen. Zijn de dames en beeren tevreden over mijn kracht, of wenschen zij een verder bewijs daarvan te zien? Vooruit dan maar weer!" En gij noemt de volgende serie van de bovenste kaarten op dezelfde manier, waarna gij ook d:eze tot nader onderzoek aanbiedt. Varklaring. Terwijl gij de laatste woorden spreekt, die gij bij uw vertooning van „de vier inbrekers" wilt te pas brengen, en terwijl het pu bliek 't druk over 't knal-effect van dit kunstje heeft, hebt gij kans gezien, even de twee boven ste kaarten van het spel te bezien, wanneer de boeren er zijn afgenomen. Deze twee kaarten moet gij onthouden. Wij nemen aan, dat het zijn: de eerste de zeven van schoppen, en de tweede de twee van harten. Nu legt gij het spel op de tafel, en doet de uitnoodiging tot coupeeren in drieën. Onveranderlijk zal iedereen zulks doen, door het spel op twee derde van de dikte op te nemen, deze twee derde op te lichten, en het onderste derde te laten liggen als eerste hoopje; daarna de helft der kaarten te laten vallen die men. nog in de hand houdt, als tweede hoopje; en tenslotte het Particuliere landerijen. Koelie-ordonnanties. Op den voorgrond moet ik stellen, dat de zaken in hoofde dezer genoemd, niets met elkaar hebben uit te staan. Maar het zijn twee bijzondere instel lingen, die wij in Holland niet kennen, doch die in onze dagbladen meermalen genoemd worden. En dit is de reden, dat ik voor ik mijn reeks opstellen beëindig er nog even eenige woorden aan wil wijden. Onder particuliere landerijen heeft men te ver staan uitgestrekte terreinen, die tijdens 't bestaan van de Oost-Indische Compagnie en ook nog daar na, door het Bestuur in eigendom werden &f- gestaam aan particulieren, soms als schenking voor bewezen of vermeende diensten, meestal echter door verkoop. Wij hebben hier dus te doen met eigendom, in tegenstelling met gehuurde gronden, die meestal in gebruik zijn voor den aantrekkelijk waren, ligt voor de hand. Weldra 1 2 3 De uitgever Johannes Morks te 's-Gravenhage, is een ondernemend man. Hij komt nu met een nuttig en zeer goedkoop gehouden Tijdschrift voor Kinderhygiëne: Onze Kleine. Reeds uit het eerste nu verschenen nummer zullen zelfs ontwikkelde moeders, die zich van de moderne geschriften over kinderhygiëne op de hoogte stelden, wat kunnen leéren. Wij legden dit -nummer voor aan een lid onzer Gezondheidscommissie, die zich over de namen der medewerkers met lof uitliet. Hoofd redacteur is Dr. H. B. L. Vos te Amsterdam, leider van de afdeeling Zuigelingenzorg bij den gem. geneeskundigen dienst aldaar, verder werken geregeld mede: P. A. Barentsen, Arts te Velsen; Dr. M. de Bruin, Kinderarts, A'dam*; Dr. S. v. Creveld, Kinderarts, A'dam; Dr. J. B. F. van Gils, Secr.-Penn, d. Ned. Centr. Ver. t. B. d. T.B.S. te 's-Gravenhage; Dr. D. Herderschee, Chef de Cli- nique, With. Gasthuis; N. I. Heybroeg, Kinderarts; Dr. N. Knapper Czn., Kinderarts*; J. v. d. Meulen, arts*, allen te Amsterdam; Dr. J. Munk, Kinder arts te Leiden; Mevr. H. L. Wijmervan Beusi chem, Kinderarts*; Dr. F, van der Zande, Kinder arts*; Dr. I. Zeehandelaar, Zenuwarts, allen te Amsterdam. De met een geteekender. zijn artsen aan een der consultatiebureaux van de Gemeentelijke Zuige lingenzorg te Amsterdam. Wij geven hieronder eenige staaltjes van den inhoud van het nuttige, vlot-geschreven blad: suikercultuur en met erfpacht-terreinen, waarop gewoonlijk de z.g. berg-cuitures (koffie, thee, kina, enz.) gedreven worden. De rechten der eigenaars tegenover het Bestuur en tegenover de opgezetenen zijn aan bijzondere regels onderworpen, doch daar vele misbruiken waren ingeslopen, werden zij in 1836 in een regle ment vastgelegd, welk reglement sedert dien meer malen is gewijzigd en aangevuld. De metterdaad door de bevolking 'bebouwde ter reinen, worden beschouwd als aan deze in erf pacht te zijn afgestaan tegen betaling van een aan deel in den oogst (hoogstens één vijfde deel) en tegen grondhuur. Behalve ambtenaren, mag niemand zich op zoo'n land neerzetten tegen den wil van den eigenaar. De laatste kan niemand der opgezetenen van het land verwijderen of van erfpachtsrecht berooven. De opgezetenen zijn verplicht tot Heerendiensten, waarvoor echter betaald moet worden. De woeste gronden zijn vrij eigendom van den landheer, In hoofdzaak vindt men deze particuliere lande-, rijen op Java, vrij veel ook op Celebes en enkele slechts op Sumatra. In 1915 telde men op Java 582 van deze bezit tingen, te zamen groot l'/a millioen bouws met 1.8 mihoen opgezetenen. De eigenaar mag zijn be zittingen verkoopen en zoo ziet men onder hen zoowel Hollanders als Chineezen, Arabieren en Inlanders en na 1909 ook zelfs enkele Engelschen en Franschen. Dit laatste, gevoegd bij moeilijk-] heden, zelfs opstandjes gerezen ten aanzien bleek, dat onze prauwen verdwenen waren en daarmede verscheidene Chineezen. De deserteurs konden echter vrij wel nergens heen, werden door de bevolking aangehouden, door den magistraat gestraft en bij ons teruggebracht. Wij deden wat wij konden om het onzen arbeiders in deze omstandigheden zoo goed mogelijk te maken maar desondanks waren stakingen en relletjes niet van de lucht. Is het nu onbillijk, dat deze menschen die met veel onkosten en met voorschot zijn aangenomen, gestraft worden als zij steeds tegenwerken en hun contractsplichten niet nakomen'? Beteekent dat dan slavernij? Zij die zoo oordeelen, deze stuurlui aan den wal moeten 'dan maar eens een andere wijze aan geven om zulke gebiedsdeelen, en daarmee ten slotte ook de eigen bevolking, tot ontwikkeling te brengen. overschot als derde hoopje te beschouwen. Op de volgende manier dus: No. 1 is het onderste gedeelte van hft spel. No. 2 het middelste, en No. 3 het bovenste. Nu neemt gij de bovenste kaart op van hoopje 3 (die oorspronkelijk de bovenste kaart van het spel geweest is, en waarvan gij weet dat het schoppen zeven is, en deze kaart roept gij het eerst af. Maar gij neemt daarna niet de echte schoppen zeven op (bovenste kaart van hoopje 3,) doch de bovenste kaart van hoopje 1. Dit kan natuurlijk iedere willekeurige kaart zijn, en in het onder havige geval was het ruiten tien, maar gij lacht vergenoegd alsof gij u verheugt over uw succes, en zegt: „Juist: dat dacht ik wel!" en roept ruiten tien af als zijnde de bovenste kaart van hoopje 2. Daarna neemt gij deze kaart op, dié gebleken is harten'heer te ziji^geweest, verzekert uw toe hoorders, dat het alweder precies zoo uitkomt, en roept hartenheer af, als de bovenliggende kaart van hoopje 3. Hebt gij ook deze kaart opgenomen, die wij weten dat in werkelijkheid schoppen zeven is, dan hebt gij alle drie de opgenoemde kaarten in de hand, en biedt ze het gezelschap aan, ter nader onderzoek of er ook eenig kenteeken aan is. Bij het noemen van de tweede serie van de boven- opliggende kaarten, gaat gij precies op dezelfde wijze te werk. De nu bovenopliggende kaart van hor pje 3, was oorspronkelijk op één na de boven ste van het geheele spel (de bovenste hebt gij reeds voor het eerste kunststukje gebruikt) en gij hebt gezien dat het harten twee is. Dientengevolge is harten twee de eerste 'kaart, die door u wordt afgeroepen, maar gij neemt de bovenste kaart van hoopje 1 op. Uit die kaart maakt gij op, welke gij moet afroepen als boven aan hoopje 2 te liggen, er. de kaart die werkelijk de bovenste van hoopje 2 is, noemt gij weder als de bovenste van hoopje 3. Het spreekt van zelf, dat de toeschouwers de kaarten niet mogen zien, alvorens alle drie kaar ten zijn afgenomen, en om te voorkomen, dat daar om gevraagd wordt, neemt ge flinkweg af, en maakt uw praatje er bij. Op het eerste gezicht, moge deze verklaring misschien wat ingewikkeld en verward schijnen, maar zeker zal de lezer niet de minste moei lijkheid ondervinden de bedoeling te begrijpen, wanneer hij om de proef er van te nemen, de aan wijzingen stap voor stap met een spel kaarten er bij, volgt. I- Het raden van kaarten. „De boertjes zijn werkelijk gezeggelijker ge weest dian ik van hen had verwacht, maar alvorens ik er toe overga u een en ander te laten zien, waarvoor ik werkelijk mijn uiterste krachten zal moeten inspannen, wil ik eerst nog eens even probeeren of dit spel kaarten, dat mij geheel vreemd is, zich door mij laat raden." Na deze woorden legt gij het spel vóór u op de tafel. „Wil een van de beeren, mijnheer Van Driel, wilt u misschien zoo goed zijn? dit spel in Getikt. IWe trekken een lijn van 't eene eind naar andere eind van de kamer. Op die lijn staat één van de spelers belast met den taak de anderen te pakken die wagen zouden over te loopen, wat niet zoc gemakklijk is als ge wel denkt. 'Het is hem n.l. verboden ook maar één Tod van de lijn af te zetten; terwijl de anderen juk' alleen op die plaats getikt mogen worden. Ia er eindelijk één 't slachtoffer geworden, da» is hij verplicht mee te helpen tikken. De kans om te ontsnappen wordt dus steeds kleiner, maar de animo zooveel te grooter; wan' de waaghalzen zijn voor geen kleintje vervaald en blijven heen en weer rennen. Het spelletje gaat zóólang door tot er ten laatste nog maar één overblijft, die de winnaar is- DSEZCBM OPGE Oplossingen, bijdrag Schaakredacteur van 23, Bloemendaal. PROBI Fr. HEI Mat i: Stand der stukken; Wit: Kcl, Tf3, Lbó, Zwart: Ke4, f4. EfNDSPEL J. SEHWE Wit a stand der stukken: Wit: Kb5, Tb7, Th Zwart: Kg6, Lfl, a' Eervol vermeld OPLOSSING (Ir. A. J. C. 1 Stand der stukken: Wit: Kd8, Da2, Lfl Zwart: Ke4, Pbl, 1. I Ke4—f5; 2. Lfl_e Ke4—f3; 2. Pc4—e Ke4d5 of d4d3 Pbl onv.; 2. Pc4 Goede oplossing o H. W. v. DORT, t A.s. Donderdagavo weer een zeer irnte hei park Rijnegom Daar zal Dinsdaga een houten gebouw Donderdagavond, na stoken, worden geb 'de nieuwe motorspu stationneerd is, dien Voor deze oefenin; en de gemeenttlraads ne) uitnoodigjngen on der V.B. Onnoodig te zegg welkom is. Een moe het corps nog niet met dit nuttige insti 01 Een 24-jarig hovei werd door de politi oplichting ten nadee Zondagmorgen hiel laan een 15-jarigen j< gerechtigd te zijn, e wijker") bestuurde. De autobus mocht bevoegd chauffeur u Tegen den jonger maakt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2