Firma J. H. KRULJr. STOEI Een a a. mudde nederl. oost-sn dl drukkerij timmer Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET burgerlij sch aaki HEEFT U IETS GEBROKEN? HAARLEM. GEVONDEN VOORWERPEN A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON belast zich met het plaatsen van advertentiën in elk daarvoor op te geven blad, zonder prijsverhooging BLOEMENDAAL OVERVEEN - - AERDENHOUT BENTVELD - - VOGELENZANG KERKAGEfiDA BLOEMENDAAL. OVERVEEN. AERDENHOUT. SANTPOORT Matim FEUILLETON HET LGON DER LIEFDE Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26011 Telefoonnummer 28129 Bij brand een der volgende nummers opbellen ANTCA van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DEHERTEKOP" - HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden Als een tactisch tegengif voor de minderwaardige propaganda, welke van onverantwoordelijke Bel gische zijde sedert eenigen tijd in. Limburg ge voerd werd, heeft de Koninklijke familie een be zoek aan Limburg gebracht en heeft in talrijke ge meenten, Maastricht natuurlijk bovenaan, een en thousiaste huldiging aan H.M. de Koningin, Prin ses en Prins-gemaal plaats gevonden. De grond toon in alle redevoeringen was: Limburg onver brekelijk bij Nederland! Terecht kon H.M. aan den Commissaris der Koningin in Limburg in haar aanktelegram seinen: gevoel ik mij ge dwongen mijn diepgevoelden dank te herhalen voor de tallooze bewijzen van verknochtheid en van trouwe gehechtheid aan het, ons allen zoo dierbare vaderland en aan ons, welke ons alom op onzen tocht ten deel vielen." Er is een punt gezet achter de gemeentelijke huur- verordeningen, in het leven geroepen ter vervan ging van de huurwetten, die op 19 Juli zijn opge heven. H.M. de Koningin teekende namelijk op dien datum de Koninklijke Besluiten tot schorsing van de huurverordening der gemeente Arnhem en van de andere gemeenten, waar de verordening tot schorsing was voorgedragen. Dit is een bewijs, nat de verordening door de Kroon als in strijd met de wet en het algemeen belang wordt vernietigd. In Haarlem een jubileum van een populair man, Jhr. Mr. Dr. Röell, commissaris der Koningin in Noordholland, die zijn 12^ jarig jubileum als zoo danig vierde. De verdiensten van dezen oud-bur gemeester van de hoofdstad des Rijks, werden door de verschillende leden in het licht gesteld. Men noemde hem een voortreffelijk commissaris, wiens r.aam op luisterrijke wijze zou prijken op de lijst van hen, die zich voor de provincie zoo buitenge woon verdienstelijk gemaakt hebben. De Staten leden boden hem drie zilveren vazen ten geschen ke aan. De Rotterdamsche Raad nam het voorstel van B. en W. aan om de rijkssubsidie voor den bouw van de Koninginnebrug te weigeren, met 28 tegen 4 stemmen. De reden hiervoor was,dat men er zich niet mee kon vereenigen, dat de inschrijfster Werk spoor zelf een deel van die subsidie zou betalen Ook was natuurlijk van beteekenis, dat de laagste buitenlandsche inschrijfster, de Vereinigte Stahl- werke (Union-Freund) schadevergoeding eischte, op grond van het feit, dat zij toch de laagste in schrijfster was en haar (niettegenstaande de in- schrijvingsvoorwaarden) het werk niet gegund werd. Met de beslissing van den Rotterdamschen Raad is dus definitief het werk aan Union-Freund ge gund. Amsterdam bereidt zich voor om de Indiëvliegers bij aankomst op Schiphol te huldigen, als de eerste luchtpassagiers die heen en terug naar Indië vlo gen. Amsterdam biedt den vliegers en hun passa gier een herinneringsmedaille aan, de Koninklijke Vereeniging voor de Luchtvaart reikt medailles van verdienste uit, de Vereeniging Oost en West biedt een plaquette aan. Tegen een kleine vergoeding heeft het publiek toegang tot het vliegterrein, waar podiums zijn opgericht. De huldiging zal van 4 uur 's middags (tijdstip van aankomst vermoedelijk op Zaterdag) tot 6 uur duren.Daarna feestmaaltijd in het Amstel-Hotel. Een aantal ongevallen dient nog geregistreerd. Op den weg van Groningen naar Meppel reed Dr. Tonkens met vrouw en 3 kinderen in de Drent- sche Hoofdvaart. De gesloten auto werd later op gehaald. Allen kwamen om. Bij Hillegom sloeg een auto over den kop, bij 't uitwijken voor een wiel- rijdster. Een dame werd gedood terwijl er vijf ge wonden waren. Bij Lexmond, onder de gemeente Jaarsveld kwamen drie jongens bij het baden in de rivier om. Op het terrein van de Loosduinsche groentenveiling brak zware brand uit, waardoor de helft der loodsen in de asch werd gelegd. De schade raamt men op 70 tot 80 duizend gulden. Op Java werden weer complotjes voor opstand ontdekt. Verschillende arrestaties vonden plaats. Ook bleek, dat getracht was, onder Menadonee- sche militairen communistische propaganda te maken. Er was daartoe zelfs een nieuwe organi satie gesticht, welke over ruime geldmiddelen scheen te beschikken. Er werden zeer uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. De echtgenoote van den communistenleider Soedono, een heftige propagandiste, is in arrest gesteld. Uit het onder zoek van de commissie van deskundigen moet ge bleken zijn, dat de natiohalistische-indonesische kringen (indonesische studenten) hier te lande in derdaad geregelde betrekkingen met Moskou on derhielden. Ooik de financieele relatie kwam vast te staan. BUiTË^LÜ^O Engeland. Alle belangstelling gaat momenteel uit naar Genévé, waar de belangrijke kwestie der vlootbeperking besproken wordt. Men verwacht in optimistische kringen een accoord, op basis van dc tot stand gekomen Britsch-Japansche overeen stemming. Het Britsch-Japansche voorstel houdt in, den totalen inhoud van kruiser-, torpedojager- en torpedoboo ten tonnage op 520.000 ton voor Ameri ka en Engeland te stellen op 315.000 ton voor Japan. Amerika en Engeland zouden elk 12 groote kruisers hebben en Japan 8. Frankrijk. De Fransche Kamer en Senaat zijn door Poincaré gesloten, nadat de regeeringsvoor- stellen betreffende verhooging der ambtenaarssa larissen waren aangenomen en Poincaré dus de overwinning behaald. Kamer en Senaat aanvaard den ook de kieswethervorming. In politieke krin gen hecht men aan de aanvaarding van dit laatste ■voorstel de beteekenis, dat thans van Poincaré's plan, tot vorming van een centrum-partij uit de thans bestaande nationale unie ter verdediging van den franc, niets zal kunnen komen. Te Laeken onthulde Poincaré, in bijzijn van de Kon. Belg. familie het gedenkteeken voor den on bekenden Franschen soldaat. De rede daarbij door hem uitgesproken, hoewel gelardeerd met eenige onvriendelijkheden aan het adres van Duitschland, was toch opmerkelijk gematigd en gaf zelfs blijk van een zekere tegemoetkomende houding, toen hij zeide: België en Frankrijk hebben steeds met volstrekte eerlijkheid de toenaderingspolitiek ge voerd, welke was voorbereid te Genève en Lo carno. Heden zijn wij evenzeer hiertoe geneigd als gisteren. Als Duitschland een van zijn verplichtin gen nakomt, zooals deze week te Koningsbergen (de slechting der vestingwerken) dan boeken wij dit resultaat niet als een bevrediging van onze eigenliefde, maar als een teeken van ontspanning. Niet sléchts de rede, niets slechts gevoelens van menschelijkheid raden ons, een einde te maken aan de geschillen met onze naburen, het is ook ons welbegrepen eigenbelang, de zorg voor onze toe komst, onze arbeidslust, onze behoefte aan rust. Duitschland. Aan den Rijksdag werd het verdrag tusschen Duitschland en Frankrijk over de vast stelling der grenzen ter goedkeuring voorgelegd. Bij art. 27 en 51 namelijk van het vredesverdrag werd de Duitsche gre^s van 28 Juni 1870 hersteld. Bij het onderzoek der grenzen bleek de noodzake lijkheid te bestaan, het geheele grenstracé opnieuw op te meten en ten deele opnieuw af te palen, nieuwe kaarten te maken, enz. Een en ander wordt door dit nieuwe verdrag geregeld. Diversen. Ten gevolge van de vrijspraak van drie rechtsradicalen, die indertijd in het Burger- land eenige socialisten doodschoten, braken Vrij dagmiddag hevige onlusten in Weenen uit. Er wa ren arbeidersmenigten op de been voor demonstra ties en communisten maakten van de gelegenheid gebruik, oproer te stoken. Het gepeupel bestorm de het rechtsgebouw, stak dit in 'brand, wierp alle documenten op een hoop en verbrandde die. Cou rantengebouwen werden bestormd, politie-agenten mishandeld, enz. Het Justitiegebouw brandde uit, hetgeen een schade van 60 millioen schellingen beteekent. Politie en later militairen schoten op de menigte. Aan weerszijden vielen dooden en gewonden, totaal 70 dooden, 700 zwaar- en 400 lichtgewonden. 232 personen werden gearresteerd. Gedurende 24 uur werd algemeene staking gepro clameerd. Thans is de toestand weer normaal. De socialisten-leiders hadden de massa's miet meer in de hand. Het aftreden van bondskanselier Seipel en politie-president Schober werd geëischt. De re geering denkt echter niet aan aftreden. Maan dag komt het parlement bijeen. Byrd en zijn reisgenooten, alsmede Chamberlin (Levine is nog in Europa) werden te New-York ontvangen. De groote hitte was oorzaak, dat het enthousiasme niet zóó groot was, als bij Lind bergh's aankomst. Byrd verhief Chamberlin's daad boven zijn eigen tocht. SLOTWOORD. Wij moeten onze opstellen-reeks gaan beëindigen. Zij werd reeds aanmerkelijk langer dan wij ons voorgesteld hadden, doch het onderwerp is zoo veei-omvattend, dat beperking moeilijk was. Hoe wel wij ons zooveel mogelijk bekortten hopen wij, dat wij niet te veel van het geduld van onze lezers gevergd hebben en dat zij, die uit belangstelling voor of weetgierigheid naar ons tropisch gebied de lezing begonnen, deze ook ten einde hebben ge bracht, zoodat wij iets hebben mogen bijdragen tot het streven om meer bekendheid aan ons Indië te geven. Wellicht zal ik bij dezen of genen de lust hebben opgewekt om daarheen te trekken en ginds een levensdoel te zoeken omdat men gezien zal heb ben, dat heel wat werkkrachten daar gebruikt kunnen worden. De markt is er ten minste minder overvoerd dan hier met werkkrachten, ten bewijze waarvan ik woorden aanhaal van den afgetreden G.-G. Fock in het Alg. H.bl., welke luiden: „De strijd om het bestaan in Indië is minder scherp dan hier en daarom treft het steeds, dat nog zoovelen ongenegen zijn, daar hun levensdoel te zoeken, dit te meer, daar men in Indië vaak reeds op jeugdigen leeftijd be langrijk en verantwoordelijk werk heeft. Indië heeft nog zulk een groote ontwikkelingsmo gelijkheid. Celebes begint pas op te komen, van Borneo is slechts een deel, in hoofdzaak de Oostkust, in ontwikkeling." Men moet echter ginds niet onbeslagen ten ijs komen, liefst ook niet wat betreft kennis omtrent land, volk en taal. In verband daarmee wil ik nog de vraag behandelen in hoever de gelegenheid be staat voor jongelui, die een loopbaan in Indië willen volgen, om zich daarvoor hier te lande voor te 'bereiden. Voor ambtenaren voor het Binnenlandsch bestuur en voor Officieren studeert men aan de Akademies hier te lande en krijgt terstond een opleiding ge heel gericht op het Indische werkterrein. Voor rechterlijk ambtenaar, dokter of ingenieur studeert men hier te samen met de a.s. Hollandsche colle ga's, echter volgt voor den rechtskundige, die in Staatsdienst gaat een Indische aanvullingsoplei ding, terwijl voor de artsen gelegenheid bestaat tot het volgen van een cursus voor tropische ge neeskunde en voor de a.s. civiel-ingenieurs tot het volgen van colleges in het bijzonder gericht op de Indische bevloeiingen. Jongelui, die in den landbouw gaan, kunnen voor zoover zij niet te Wageningen studeeren de Koloniale landbouwschool te Deventer bezoe ken. Te Amsterdam bestaat de z.g. suikerschool. Maar ook voor alle andere a.s. Indische werkers bestaat gelegenheid zich hier een zekere hoeveel heid algemeene Indische kennis eigen te maken en wel aan de z.g. indologische leergangen, gegeven door het Koloniaal Instituut te Amsterdam, het welk eerst vóór enkele jaren geopend is. Het bevat een schat gegevens in Kunst- en gebruiks voorwerpen, modellen, boeken en lichtbeeldplaat jes en niet het minst in een staf van geleerden, doorkneed in 'de Ind. land- en volkenkunde en wat daarmee samenhangt. Het zou ons te ver voeren om den werkkring van het Kolon. Instituut geheel uiteen te zetten. Slechts dit: wie zijn zoon in een bepaald vak naar Indië wil doen gaan, doch niet weet welken weg daartoe te bewandelen, die kan bij dit lichaam zijn licht opsteken; wie eenige industrie ginds ter hand wil nemen of eenig gewas wil invoeren, kan bij het Instituut de noodige wenken omtrent mogelijk heid van slagen krijgen. In het Alg. H.bl. werd de werkzaamheid van 'deze afdeeling samengevat in de woorden: practische en wetenschappelijke propaganda voor Insulinde's handel en cultures. Nog langs een anderen weg wordt sinds kort ge tracht kennis te verspreiden omtrent Indië. De heer H. Deterding, Directeur-Generaal van de Kon. Petroleum Maatschappij, heeft den grondslag gelegd voor een fonds om jaarlijks eenige jongelui onder deskundige leiding een studiereis door ons Indië te doen maken. De eerste groep heeft in 1925 zoo'n reis volbracht en uit hun mededeelingen aan de pers nemen wij een paar woorden over: „Juist op onzen reis is ons gebleken, hoe wei nig wij, en hoe weinig men in het algemeen in Holland van Indië weet. Bedrijven als die van de Bataafsche Petroleum Maatschappij en van de Koninkl. Paketvaart-Maatschappij, om er nu maar twee te noemen, kan men zich hier niet voorstellen. Wij zijn onverdeeld enthousiast over hetgeen wij hebben gezien! Enkelen onzer zijn reeds uitgenoodigd in Holland voor H.B.S.-vereeni- gingen lezingen over onze tocht te houden en daar zal onze leus weerklinken: „Gaat naar Indië!, daar kan men zijn wieken uitslaan!" Schrijvende over de rechterlijke zaken in Lndië, hebben wij gezegd, dat daar als straf voor Ooster lingen bestaat „dwangarbeid in of buiten de ket ting". Een Indische Landraadvoorzitter schrijft ons: „De dwangarbeid bestaat sedert 1917 niet meer. Wel kan aan gestraften arbeid binnen en buiten de muren van de gevangenis worden opgedragen." Gaarne maken wij hiervan melding; wat wij dus schreven over „dwangarbeiders, werkende in de Kolenmijnen op Sumatra", geldt dus voor „ge straften". „'What is in a name?" Naschrift van de Redactie. De heer W. Door man te Soest, die o,ns het genoegen deed, zijne ar tikelen over Nederlandsch Oost-Indië aan ons ter plaatsing aan te bieden, vergeve ons dat wij hem bij dit slotwoord openlijk dank en hulde brengen voor zijn arbeid. Zijne artikelen, eenvoudig van vorm en rijk aan inhoud zuilen ongetwijfeld den lust om ons Vaderland uit te breiden met een tweede in elk opzicht grooter deel beneden de keerkringen, bij velen hebben aangewakkerd. Middelbare Technische School te Haarlem. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem ver wierven o.a. de volgende plaatsgenooten het eind diploma: F. Flemming, J. H. Helms, Th, Op der Heyde, J. Giltay Veth. Terug te bekomen bij: Wit, Kleverlaan 31, Bloe- mendaal, een zilveren kinderbroche; G. v. d. Leij, Bosch en Duinlaan 12, Bloemendaal, een zakkam metje; W. Voerman, Kinheim 65, Bloemendaal, een kaartje zijde; Vertregt, Ramplaan 103, Haarlem, een herdershond; 0. de Vries, Kinheimweg 63, Bloemendaal, een kam in étui; J. Zandvoort, van Lennepstraat 5, Zandvoort, een verm. zilveren, armband; P. Tuilenaar, Zijlweg 10, Overveen, een vulpotlood; Tromp, Ramplaan 9a, Haarlem, een postduif gemerkt A. 9752 K. 74; L. Boorsma, Zand- voorterweg 29, Aerdenhout, een zilveren sigaret tenkoker; A. Specht, Zuidertuindorplaan 6, Haar lem, twee coupons stof; T. v. Riessen, Bloemen- daalscheweg 133, Bloemendaal, een doublé ringetje; W. A. van Ooijen, Lage 'Duin en Daalsche- weg 9b, Bloemendaal, een sierspeld; Baas, Vei- spronckweg 91, Haarlem, een vulpotlood; L. Klinkhamer, 'Holsteijnstraat 13, Haarlem, een beige dames-mantel; L. van Kessel, Tuindorplaan 8, Haarlem, een vulpotlood; P. v. d. Meij, Wester duinweg 9, Aerdenhout, een rijwielbelastingmerk 1927; J. de Kloet, 'Duinvliedpad 5, Haarlem, een gele hond; L. Hout, Kinheimweg 85, Bloemendaal, een bankbiljet; K. de Boer, Stuverstraat 13, Haar lem, een glassnijder; aan den politiepost Aerden hout: een ceintuur, een broche, een meetlint, een stroohoedje, een jongensjasje, aan het bureau van politie te Overveen, een bril in étui, een manchet knoop, een zwem,pak, een gewicht, een ceintuur, een regenjasje, een glacéhandschoen, een zwempak en roode badmuts, een verm. zilveren ringetje, een rozenkrans. SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. j BLOEMENDAAL, TEL. 22003 ZONDAG 24 JULI 1927. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddag 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Heilig Avondmaal. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Mara- natha", des voormiddags 10 uur. Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard, n.m. 5 uur. Ds. J. C. Brussaard. Heilig Avondmaal. NEDERLANSCHE PROTESTANTENBOND in het Bondskerkje Potgieterweg 4 v.m. 10.30 uur. Dr. J. C. A. Fetter van Rotterdam. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. L. D. Poot van Haarlem. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout-^Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 u. Ds. J. D. van Calcar van Beverwijk. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. R. E. Wieringa van Buiksloot. ii&Sai OVERVEEN Telefoon 11617 LEVERT (Nadruk verboden) Ruth zag erg tegen de Kerstdagen op. Verleden jaar zou ze zoo iets niet voor mogelijk gehouden hebben, rnaar in het afgeloopen jaar had ze haar vader verloren, van wien ze ontzaggelijk veel ge houden had. Zij had het huis moeten verlaten en was bij haar statige, deftige, koele tante Emma in huis gekomen. Maar al was tante Emma ook de liefste tante ter wereld geweest, Ruth zou haar nog niet hebben kunnen verdragen. Het jonge meis je had de deur van haar hart gesloten en geen troost of liefde kon haar hc'pen. Zij werd geheel door haar verdriet beheerscht en als ze geen viool speelde sleet ze haar dagen doelloos en treurend. Haar viool was dan ook haar eenige troost Ruto speelde heel mooi. Haar vader, een echte kunste naarsnatuur, had het haar als klein meisje al ge leerd en alleen als ze haar wi"d verlangen naar haar vaders stem, naar zijn oogen en zijn nanden in de snaren kon laten trillen, werd haar aart wat lichter. Dan leek het of hij bij haar was en met haar sprak. De herinnering aan gelukkiger Kerstdagen maakte dat ze zoo erg tegen Kerstmis opzag. Zij dacht maar steeds over die tegenstelling, totdat tante Emma, die het witte gezichtje iedere week smal ler zag worden, ongerust werd. Ruth wilde ook nooit er bij zijn als tante Emma bezoek kreeg. Als zij vreemde voetstappen hoorde of een rijtuig voor de deur hoorde aanrollen, vloog ze naar haar kamer, waar zij vol wrok naar het vroolijke gepraat dat van ver klonk, luisterde en ze vroeg zich af hoe iemand vroolijk en geluk kig kon zijn op deze wereld. Maar eens op een dag kon ze niet bijtijds vluch ten. Het was de dag vóór Kerstmis en ze had haar viool mee naar beneden genomen om een nieuwe snaar op te zetten. Ze was zoo in haar werk verdiept, dat ze niet de voetstappen van 'den ouden dokter hoorde en toen zij opkeek stond hij al in de kamer. Ruth verborg de viool vlug, maar wegkomen kon ze niet meer. Zij was ge dwongen den dokter te ontmoeten en te blijven zitten, terwijl hij met haar tante praatte. De dok ter was gekomen om hun een gelukkige Kerstmis tc wenschen; maar, onwillekeurig bleef de wensch in zijn keel steken toen hij naar het zielige meiske in haar zwarte jurk keek, die daar, de handen in haar schoot en met zulke innig-bedroefde oogen zat. Maar even voor hij wegging vergat hij Ruth een oogenblik. Hij sprak met tante Emma over het blindeninstituut. „Ik weet niet wat ik doen moet," zei de dokter. „Mijn jonge vriend, Dr. van Beusekom, de direc teur van het instituut, heeft mij gevraagd hem te willen helpen om met Kerstmis de blinden een prettigen middag te bezorgen. Maar ik kan maar niemand vinden om te zingen of muziek te maken." „Mijn nichtje Ruth," begon tante Emma zonder er bij te denken, „speelt uitstekend viool." De dokter was verrukt. Maar toen hij zich naar het meisje toekeerde, was hij stomverbaasd. Ruth was opgestaan, de viool onder haar armen ge kneld. Zij was vuurrood geworden en haar oogen stonden vol tranen. „O,nee," riep zij boos en gekrenkt. „O, tante Emma hoe kan ik nü voor vreemden spelen deze Kerstmis,?Hoe kunt U dat nu zeggen. Ze vloog de kamer uit. De dokter bleef nog even en juist toen hij weg wilde gaan gebeurde er iets wat hem verbaasde. Ruth verscheen in de deur. Haar roode kleur was verdwenen en zij vocht dapper met haar tranen. „Ik zal voor de blinden spelen op Kerstdag, dokter," zei ze, terwijl ze haar groote oogen pein zend op hem vestigde. „Ik zal voor ze spelen zoo goed als ik 't maar kan." De dokter bedankte haar hartelijk. Hij was ont roerd. Hij was ontroerd evenals tante Emma. Maar deze was nog meer verbaasd dan 'hij. Zij kon niet begrijpen hoe Ruth zoo ineens van gedachten ver anderd was. Maar toch was het eenvoudig genoeg. Ruth was naar haar kamer gehold en had zich op haar bed laten neervallen, haar wang tegen haar viool als om troost te zoeken. En terwijl ze zoo lag, herinnerde ze zich, dat haar vader er ook eens bij was geweest, dat ze een dergelijke invitatie kreeg. Ze was verlegen geweest en opstandig, maar hij 'had tegen haar ge zegd: Ruth, mijn meisje, de eenige manier om je talent zuiver en heilig te bewaren is, om het zoo dikwijls als mogelijk is tot vreugde van anderen te gebruiken, vooral van menschen, die ongelukkig en eenzaam zijn. De herinnering aan deze woorden had als een wonder gewerkt en Ruth gehoorzaamde wéér aan wat haar lieve vader haar had gezegd. Zij had gieen spijt van haar gehoorzaamheid, al hoewel ze nu dubbel tegen den Kerstdag opzag. Maar de uren gingen zoo gauw voorbij, dat, voor ze het wist het oogenblik gekomen was, dat ze aan het einde van een lange zaal op een kleine ver hevenheid stond Door de hooge vensters zag ze de bleeke winterzon over de velden wegzinken en in de zaal gloeide het warme electrische licht aan, dat de ruimte zette in feestelijken gloed. Ze BLOEMENDAAL Telefoon 22012 EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN DENK ER AAN, vooral nu het vacantietijdperk is ingetreden om op uitstapjes, fietstochtjes, enz. geen ongekookte melk te gebruiken. Menig reiziger is aangetast ge' worden door typhus door het drinken van zulke melk. liet haar blik gaan over haar publiek, de mannen en vrouwen met de doode oogen. En toen van de vleugel, waaraan, de jonge Dr. van Beusekom had plaats genomen, de eerste accoorden parelden, zette zij de viool aan haar kin, de strijkstok gleed krachtig door haar fijne, lenige hand bestuurd over de snaren en de stralende aanvangsmaten van Beethoven's F-dur Romance klonken op. Weldra was Ruth verloren in haar spel vluch tig, maar toch duidelijk zag ze de zielevreugde op de glanslooze blirdengezichten. En toen ze als tweede nummer een viool-be werking van het oude Kerstlied „Nu zijt welle kome" speelde, steeg het als een heilig vreugde- gevoel in haar omhoog, dat, wat ze hier deed, het beste eerbewijs was, dat ze aan de nagedachtenis van haar vader wijden kon: liefde geven zooals hij gedaan had en waarin Hij, die op Kerstmis op aarde kwam, is voorgegaan Toen op het volgende Kerstfeest Ruth van Beu sekom, het jonge doktersvrouwtje, in haar eigeD warm-gezellige huis met haar man in den re- gouden schemer van haardvuur en kaarslicht zat, zei ze lachend dat het dom van haar was geweest öm zóó tegen den eersten Kerstdag van het vorige jaar op te zien ri#h BWïMË OPGERIC BEVALLEN: A. van I RömelinghVan der Loc ONDERTROUWD: J. A. der Veldt; H. L. Kniese GETROUWD: S. Smit ei en E. M. A. van Kampei Kleibrink. OVERLEDEN: J. L. Bee GEVESTIGD: R. A. Bloemendaal'; E. van M> Overveen; J. P. M. Glii Aerdenhout; H. J. die B mendaal. Oplossingen, bijdragen, Schaakredacteur van dil 23. BloemendaaL PROBLEE JOSEF JAI Mat in d Stand der stukken: Wit: Kh8, Del, Le2, Pcó, Zwart: Kd5, Pb6, a6, g5 Meggendorfer Blatter, N Hoe lang moet jij Vijf jaar, omdat ik opgelicht. En jij? Tien jaar, omdat l opgericht Hoe voelt U zich nu terwijl hij zijn patiënt Niets goed, dokterl En, heeft U de medl Ja, dokter, Zoo, hm, enneht Ik zei U toch, dat U all dat een kind van drie j U mijn instructies stipt Ja, dokter. Ik heb opgegeten, een stuk sin knoop en een paar einc Baby huilde. Moeder (in een andere hand? Kindermeisje: Hij wil Moeder: Dat doet er ni Ja, maar, hij wil Moeder: Dat doet er nic Eenige oogenblikken 1 huil. Moeder: Wat wil hij d, geef je het hem dan ni Meisje: Dat 'heb ik ged; Zijn die eieren versch? Versch, mevrouw? Ssst, dat we ze al hebben!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2