TWEEDE blad 1THRACIET Het Bloemendaalsch Weekblad ORGIS EN ZOON IKE STAND No. 30 ZATERDAG 30 JULI 1927 RAADSVERSLAG BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN EENVEGERS. 1 zw. Telefoon 13310. RLEM. een prima grond* en natuurboter ra steeds vrijen rijf en magazijnen f 0.87, soep f 0.15 extra plm. 80.000 diners agelljksch gebruik t diners naar aschte menu iteTs in eiken prijs rospectus eens BLOEMENDAAL Telefoon 22012 stoffen tegen con- zen en wordt al- 3elsche-, belgische- ien geleverd, wier 4d staan als de baarde tb bezitten I «ZOONHAARLEM ommissie van Deskundig'1 opdracht zou hebben na rijkstucht- en Opvoedings- le bedragen op de doel- S worden, zulks in verband aten, en of bezuiniging op ven geilden mogelijk ware. vormt geen opwekkende t in de Commissie prijzen, omstandigheden haar on- natie zegenrijk werk wil Ier Be z utnigings commissie rozen! tboschSchoon, 2 z.; A. H. J. C. Hoekstra— van der ZonZwetsloot, Meskers, z. r Veldt, 68 j., A. M. Zim- art, Or, Nassaulaan 158, miners, Rijnegomlaan 56, itain, Oranjelaan 4, Over- Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Bloemen- daal, op Donderdag 28 Juli '27. Voorzitter: De Burgemeester. Aiwezig de heeren De Visser en Mollerus. 1, installatie van den heer K. Kooiman als raads lid. De heer Kooiman legt de vereischte eed af, waar na de Voorzitter hem verzoekt, den zetel in te nemen, vroeger bestemd voor den heer J. G. van Kessel, 2. Onderzoek geloolsbrieven nieuw gekozen raadsleden. De Commissies tot dit onderzoek benoemd, rap porteeren bij monde van de heeren Bornwater en De Waal Malefijt, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden behoudens een kleine opmerking van ondergeschikt belang ten opzichte van die des heeren Nuyens. 3, Verleening eevol ontslag aan E. J. Lange laan als lid der Commissie van Toezicht M.O, 4. Verleening eervol ontslag aan O, de Groot als lid van Schoolverzuim L De ontslagen worden eervol verleend onder dank betuiging voor de bewezen diensten door beide heeren in hunne functies aan de Gemeente be- 5. Benoeming leden Commissie van Toezicht M.O. Aanbevolen voor: a. Vacature Mettau: 1. Mr. A. Stoop, 2. Mr. F. J. D. Theijse,. b. vacature Langelaan: 1. Mr. F. J. D. Theijse, 2. Mr. A. Stoop. 6. Benoeming lid Commissie tot wering van Schoolverzuim; Aanbevolen worden; a. S. A. Wiltson, b. G. A. v, d. Meij, 7. Benoeming onderwijzeres aan school B, De voordracht luidt: No. 1. Mej. K. Dijkstra, te Zwolle, No. 2. Mej. C. J. van der Hor, te Amsterdam, No. 3. Mej. E. C. M. P. Wijntjes, te Haarlem. Benoemd worden respectievelijk de heeren Mr A. Stoop, Mr. F. J. D. Theijse, S. A. Wiltson en Mej. E. C. M. P. Wijntjes. 8. Vaststelling balans en winst- en verliesreke ning van het Waterbedrijf, met voorstel tot al- lossing van schuld. De heer Schulz vindt het winstcijfer 31564.64) vrij belangrijk. Oppervlakkig bekeken zou men zeggen, dat de prijs van het water voor de af nemers te hoog is; dit is onjuist, maar om tot een zuiver inzicht van de finantiëele resultaten van het 'bedrijf te komen zal men een balans moeten overleggen met toelichtingen op verschillende pos ten. Hij had liever een gesplitste opgave gezien der resultaten van dit bedrijf vóór en na de ver laging in prijs. Nu door de annexatie de afname waarschijnlijk vermindert, is het wenschelijk een bedrag te reserveeren. Voorts is het opgevallen, dat er een belangrijk verlies geweest is aan water in de leiding, op sommige plaatsen zelfs 15%, zoodat hij Ide vraag wil stellen, of hierin niet voorzien kan worden. De heer Nuyens zegt, dat de Vogelenzangers, die hun water van de Provincie betrekken meer be talen dan de afnemers van de Gemeente. Hij vindt dit onbillijk en vraagt, of hier rekening mede gehouden kan worden. De heer Hogenbirk zet uiteen, dat de winst hoofd zakelijk in het aansluitingsrecht zit. De prijs moet niet verder verlaagd worden. De heèr Laan; wat de heer 'Nuyens zegt is waar. De Vogelenzangers betalen veel meer, en ik voel er daarom voor, ook die wijk in het buizennet der Gemeente op te nemen. De heer Luden wil het prijsverschil voor rekening van de gemeente nemen, De heer Laan is optimistisch. Als de buizen daar eenmaal liggen, zal je zien hoeveel aansluitingen we krijgen: er is geen lekkerder water dan Bloe- mendaalsch water! De heer Prinsenberg vraagt of er geen contractu- eele verplichtingen tegenover 'de Provincie bestaan. Dij vreest, dat het niet zoo gemakkelijk zal zijn Bloemendaalsch water naar Vogelenzang te bren gen. De heer Schulz ontkent, dat hij een verdere prijs verlaging wil. Wel verzoekt hij voortaan toelich ting op de balans, wat de Voorzitter hem toegeeft, Vaststelling balans en winst- en verliesrekening van het Gasbedriji, waarbij voorstel tot verlaging van den gasprifs. Aangenomen, waardoor de prijs wordt: 12 ct. voor e eerste 30 M3. en 9 ct. voor het volgende aantal ;3', en de grootverbruikers hij een gegarandeerde a name van 5000 M3. gas per jaar voor de eerste 2000 M3. te laten betalen 7 ct. per M3. en voor het meerdere verbruik 6 ct per M3. 10. Wijziging raadsbesluit tot het aangaan eener tijdelijke kasgeldleening. Toelichting. Bij raadsbesluit van 17 Februari 1927 werd aan Burgemeester en Wethouders machtiging verleend om ter voorziening in het in den loop van het jaar 1927 te verwachten gebrek aan kasgeld eene tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste 100.000.tegen eer.e rente van niet meer dan 1% boven het promesse-disconto van de Neder- landsche Bank. Zooals toen reeds werd medegedeeld was van het reservefonds, root 649.000.nog te beschikking voor het doen van ewone uitgaven een bedrag van 266.000.hetwelk hiervoor echter niet vol doende werd geacht, o.m. omdat in de maanden April t/m Juni 1927 een rijksvoorschotten op de gemeentelijke inkomstenbelasting zoude worden ontvangen. Sinds gemeld raadsbesluit is echter in het bedrag der nog beschikbare reserve een niet onbelangrijke wijziging gekomen. Thans toch zijn kapitaalsuit gaven gedaan tot een bedrag van 50.000(kos ten wegens onteigening grond van den Zeeweg), welke voorloopig uit 't reservefonds zijn gefinan cierd, terwijl ondanks, teneinde de gewone uit gaven over 1926 te dekken, definitief over dit fonds is beschikt tot een bedrag van 72,000. en tijdelijk tot een bedrag van 63.000.zoodat van de reserve voor den gewonen dienst van 1927 slechts ter beschikking bleef een som van 81.000.- zijnde een zeer onvoldoend bedrag ter bestrijding van de looper.de uitgaven, tengevolge waarvan dan ook reeds 70.000.aan kasgeld is moeten wor den opgenomen. Burgemeester en Wethouders zijn derhalve nog be voegd slechts een bedrag van 30.000.op te nemen. Waar er 'echter nog vele gewone uitgaven moeten worden betaalbaar gesteld en daarbij bin nenkort ook weder kapitaalsuitgaven dienen te geschieden tot een bedrag van pl.m, 55.000. wegens aankoop van grond bij de Haarlemsche Waterleiding, zal vermoedelijk voor 1927 met een kasgeldleening van 100.000.— niet kunnen wor den volstaan. 'Op grond van het bovenstaande stellen Burgemees ter en Wethouders mitsdien voor het 'hierboven aangehaald raadsbesluit zoodanig te wijzigen, dat in het dictum, sub 1, van dat besluit voor „ten hoogste Eénhonderd duizend gulden 100.000. worde gelezen „ten hoogste Tweehonderd duizend gulden 200.000.door te nemen het volgende besluit; De Raad der Gemeente Bloemendaal; Gelet op zijn besluit van 17 Februari 1927, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord holland, bij besluit van 2 Maart 1927, no. 62, waar bij aan 'Burgemeester en Wethouders machtiging is verleend om ter voorziening in het in den loop v in het jaar 1927 te verwachten gebrek aan kas- g-ld eene tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste 100.000. Overwegende, dat met gemeld 'bedrag vermoede lijk in 1927 niet zal kunnen worden volstaan; Besluit: het hierboven aangehaalde raadsbesluit zoodanig te wijzigen, dat in bet dictum, sub 1, van dat be sluit in plaats van „ten hoogste Eénhonderd dui zend gulden 100.000.worde gelezen: „ten hoogste Tweehonderd duizend gulden 000.000.-). Aangenomen. 11. Ruiling van grond met Jhr, R. Quarles van Ufford. .Aangenomen. 12. Aankoop grond van A, J. P. Janssen, Toelichting: De Raad der Gemeente Bloemendaal; Gelet op zijn besluit van 16 September, goedge keurd door Gedeputeerde Staten van Noordhol land bij hun besluit van 22 December 1926 no. 108, waarbij het uitbreidingsplan der gemeente voor zooveel betreft de doortrekking van den Militairen- weg naar den Bloemendaalscheweg, werd gewij zigd; Overwegende, dat tot uitvoering van dat plan de gemeente o.m. de beschikking behoeft over dat deel van sectie A. no. 7248, dat op bijgaande situ atie in gele kleur is aangegeven en ongeveer 21 M2. oppervlakte heeft; Overwegende, dat de eigenaar van dat terrein, A. J. P, Janssen, bereid is om dat terrein aan de gemeente te verkoopen; Overwegende, dat deze aankoop van grond in het belang der gemeente geacht wordt; Gelet op de Gemeentewet; Besluit: behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordholland, Burgemeester en Wethouders te machtigen voormelde strook gronds van A. J. P, Janssen voornoemd aan te koopen voor de som van een honderd tien gulden, terwijl het maken van een inrij benevens van een afrastering met inrij- en loophek voor rekening der gemeente komt. Aangenomen. 13. Vaststelling aanleg wegen op het Naaldenveld. Bij dit punt der agenda ontspon zich een aange name discussie, zoo een welke een typisch ken merk is van den" Bloemendaalschen Raad, hoe de verhouding der rijwiel- en voetpalden zou zijn. B. en W. stellen voor: met koolasch van de belt. Deze snoode plannen droegen geenszins de goed keuring weg van alle vroede vaderen. Achtereensvolgens noteeren we de volgende „ad viezen fietspaden topeca, voetpaden koolasch, fietspaden tegels, voetpaden koolasch; fietspaden tegels, voetpaden tegels. Elk der voorstellers bijgestaan door hen, die het met hen eens zijn, verdedigen met gloed en vuur hun vinding. Van alles komt er bij: de Amsterdamsche Vaart, waar Laan wielrijders van den rijweg naar het rij wielpad zag verwijzen; de Brederodeweg, met zijn voet- en rijwielpad, de „landelijkheid" der om geving het al of niet Heren van hoornen en stuiken, reparaties aan buizen van gas- en water leiding aanvulling politieverordening, etc., etc. t Slot van de Babylonisch spraakverwarrende aan bevelingen is, dat de rijwielpaden van tegels ge maakt worden. Hoe de voetpaden worden, kon den we niet te weten komen. We gelooven, dat de belt 't pleit gewonnen heeft, waardoor we vol gens de heer De Roo van Alderwerelt de mosterd- potjes, lepels en vorkensresten voor 't oprapen zullen krijgen. Nadat op verzoek van den heer Prinsenberg, art. 28, handelende over de bebouwingsvoorwaarden anders geredigeerd zal worden, wordt ook dit punt Goedgekeurd. 14. Benaming van wegen. Toelichting: De Raad der Gemeente Bloemendaal; Gelet op het desbetreffende voorstel van Burge meester en Wethouders; Besluit: den naam te~geven van: Verlengde Rustenburgherweg aan den weg op de yoormalige buitenplaats Rustenburgh, ioopende van de Bosch en Duinlaan naar den Bloemendaalsche- weg; Leeuwerikenlaan aan den weg, ten Oosten der Zuidlaan, Ioopende van den Zandvoorterweg in Zuidelijke richting door het Naaldenveld; Koekoeksweg aan den weg, Ioopende van het •kruispunt van Voilenihovenlaan-Zandvoorterweg in zuidlestelijke hichting naar de Leeuwerikkenlaan; Nachtegalenlaan aan den weg, Ioopende van den Koekoeksweg in Zuidelijke richting naar den Boe- kenrooderweg; Zwaluwenweg aan den weg, Ioopende van de Nachtegalenlaan in zuidwestelijke richting door het Naaldenveld, Ook dit punt opende de sluizen der welsprekend heid. 'De heer De Waal Maleiijt wil de verlengde Rus tenburgherweg liever gedoopt hébben in Rutgers yan Rozenburgerweg, naar de familie, die Rusten burgh liet houwen, en het buiten langen tijd be woonde. De heer Laan voelt er niets voor. Nooit gehoord van Rutgers van Rozenburg. Wat blijft er bij zoo'n naam over van de beteekenis der Dr. Dirk Ba'kkerlaan, Bispincklaan en Adr. Stoopplein. Dit waren mensohen, die iets voor Bloemendaal be- teekend hebben. De eenige concessie welke hij wil doen, is, dezen weg kortweg dan maar Rusten burgherweg te noemen. De heer Laan krijgt zijn zin. Meer succes had de heer Bornwater. De dokter vond het dan toch wel op z'n plaats een der wegen in 't Naaldenveld v. Wickevoort-Crommelinweg te doopen naar Mejuffrouw v. Wickevoort-Crommelin, die dit complex voor uitbreiding ter beschikking stelde. Dit kwam er door. De Nachtgalenlaan zal die naam krijgen,, maar dan geen Reinders Volmerweg enz. zegt Laan. We moeten naast onze hoornen- en bloemenwijk, nu een vogelenwijk hebben. Dit is voor oriënteering heel makkelijk. Bij de kwestie der Verlengde Rustenburgherweg vergaten we nog te vermelden, dat Kooiman zijn voorstel, dezen nieuwen weg naar Dorus Rijkers te noemen, zag vallen, 15. Verieemng vergoedingen ex-art. 100 L.O.-wet aan de bijzondere scholen. School der Duin en Daalsche schoolver. 2160, School der Nederl. Herv. Gem2316.80 School van het St. Jozefgesticht734.40 School van het R.K. Kerkbest. Overveen 1480. idem, te Vogelenzang 1046,13 idem, te Overveen (Meisjesschool) 1168. Goedgekeurd. 16. Verleening medewerking inzake beschikbaar stelling gelden ex art. 72 L.O.-wet 1920 voor uit breiding St. TheresiaschooL Dit betreft gelden voor den bouw van een gym nastieklokaal ten bedrage van 9000 k 10.000. Goedgekeurd. 17. Verleening voorschot aan op 1 Februari j.L in vasten dienst zijnde gemeentewerklieden. De Commissie voor georganiseerd overleg voor de werklieden stelt voor, aan ide werklieden, die op 1 F'ebr. 1927 in vasten dienst der gemeente werkzaam waren, een voorschot te verleenen, ge lijk aan een halve week loon, hetgeen bij het ver laten van den dienst of indien andere omstandig heden daartoe leiden zal worden verrekend. De heer Nuyens breekt een 'lans voor 3 losse-vaste arbeiders. Hij maakt er een voorstel van, ook deze menschen in de regeling te betrekken, maar ziet dit met 8-5 stemmen verwerpen. 18. Verzoek om schadeloosstelling ingevolge de z.g, annexatiewet. Volgens het accountantsbureau Meijer en Hörch- ner te Amsterdam kunnen door de Gemeente Bloe mendaal de volgende schadeloosstellingen aan Haarlem worden gevraagd; Voor vaste goederen in vollen eigendom 141.273.09 Vaste goederen in erfpacht gegeven 104.623.01 Bezitting in het gasbedrijf 63.522.30 Bezittingen in het waterleidingbedrijf (nader vast te stellen). Geldelijk nadeel in de exploitatie uit komsten van het gasbedrijf 265.056.20 Idem, van het waterleidingbedrijf (nader vast te stellen). Kosten van het leggen van een nieuwe waterleidingbuis ter verbinding van Aerdenthout c.a. met het overige deel der Gemeente (nader vast te stellen). Totaal met afgeloste gedeelte der leeningen 73.816.61 Inzake 95 arbeiderswoningen der woningbouwvereeniging „Bloemen daal 99.20 Inzake 11 middenstandswoningenvan dezelfde vereeniging 60.637.17 Inzake 41 woningen der Coöp Bouw- eeniging „Ons Huis" 116.333,50 De Raad vereenigt zich met dit verzoek. 19. Aanvrage crediet voor uitbreiding van tope- kawegen. Toelichting: Burgemeester en Wethouders vragen den Raad een ciediet van 25000.voor uitbreiding van topeka- wegen, wier bestrating thans daarvoor nog ge schikt is; met dit bedrag kunnen 14000 M2. weg van een topekalaag worden voorzien en arbeids- loozen aan het werk gehouden worden. De heer Luden wijst er op, dat bij de begrooting de post onderhoud van wegen van 114.000.is teruggebracht op 100.000.om de begrooting sluitend te maken, en dat de beer Laan daarmede accoord ging. Daarom verwondert hij zich over deze aanvrage, en zal zijn stem niet aan het voor stel geven. Evenmin zijn Prinsenberg, De Waal Malefijt en Schulz er enthousiast over. De heer Laan verdedigt de aanvrage met warmte. Er is nu 27500 M. getopecaat voor. 100.000. Als het werk uitbesteed was zou het minstens j 150.000.gekost hebben. Dat hij dit crediet tus- schentijds aanvraagt is niet vreemd. Voor andere doeleinden gebeurt het wel meer. (Een stem: Laan js zuinig!). Gemiddeld kost een M2. 4.50, de nader door hem te noemen wegen, welke hij nog graag onder handen zou nemen, zullen slechts 1.70 per M2. kosten, want het betreft hier wegen, waar geen nieuwe fundeering in noodig is. 20 mannen zijn dag aan dag alleen voor de nieuwe wegen aan het werk. De mengmachine draait onafgebroken door, (geroep: doordraaier), zoodat per dag 600 M2. klaar komt. Hij vermoedt, dat de financiën in 1927 ruim zullen vloeien. In Duin en Daal zitten goede belastingbetalers, die op bun 'beurt vragen: geef ons ook zoo'n „lekkere" weg. Wanneer we nu voor 25000.14000 M2. kun nen maken is dit een „Jodenfooi", een „krats". Hij heeft tegen De Jong (bedoeld wordt de Ge meente-architect. Red.) gezegd: 't zal mij verwon deren of de Raad dit bedrag niet zal voteeren. De wegen, welke dan opgeknapt worden, zijn: De Midden Duin en DaaLscheweg, De Lage Duin en Daalscheweg, De Parkweg, De Rijperweg, De Saxenburgerweg, De Karmelweg, De Potgieterweg, De Vijverweg, De Joh. Verhulst weg. 't Volgend jaar hebben we onze handen vol aan den weg van onze troetelkinderen: den Vogelen- zangscheweg en daarna den Kennemerweg. Ik raad de heeren sterk aan, het crediet toe te staan, ze zullen er plezier van hebben! De heer Kremer feliciteert Laan met de schitte rende wijze waarop hij Ide aanvrage verdedigd 'heeft, en om de sympathieke wijze waarop hij de doordraaier uithing, maar schept dit voorstel geen gevaarlijke precedenten? Ten slotte 'brengt 'de Voorzitter het in stemming: Alle raadsleden stemmen tegen. Dan is de beurt aan de Wethouders. Van Nederhasselt stemt voor, waarna Laan zijn collega in zeker kleedingstuk Jaat staan door te zeggen: ik ben er ook tegen, wat uitbunldige vroolijkheid ten gevolge heeft. 20. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. In overeenstemming met het advies der Com missie van Bijstand voor Publieke Werken stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor: A. Ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening te verleenen aan: a. D. Odink voor verbouw van perceel Potgieter- weg No. 15; b. F. A. R. Erlings voor bouw eener garage aan die Hartenlustlaan op Sectie A. no. 5322; c. J. C. Osieck voor bouw eener garage aan den Bloemendaalscheweg; d. J. P. M. Glimmerveen en A. Wijlanld voor bouw van twee garages aan de Distellaan; e. Dr. H. F. Bartels voor bouw eener woning aan den Zandvoorterweg; f. Dr. J. Th. Bornwater voor bouw eener berg plaats aan de Zonnebloemlaan; g. A. van den Berg, voor aanbouw eener serre aan perceel Langelaan no. 9a. B. Afwijzend te beschikken op het verzoek om ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening, in gediend door J. van Eek, voor bouw van een schuurtje aan den De Genestetweg, 'daar eendeels Idit gebouwtje daar in de omgeving niet past, an derdeels de aan dit schuurtje te geven bestemming, n.l. opslagplaats voor petroleum, gevaarlijk is voor de omgeving, daar het tusschen twee scholen zou komen te staan. Goedgekeurd. 21. Ingekomen stukken. 1°. Bericht van Gedeputeerde Staten, dat zij het besluit tot verkoop van grond langs de Bosch en Duinlaan verlaagd hebben. Voor kennisgeving aangenomen. 2°. Verslag over 1926 van den Keuringsdienst van Waren. Voor kennisgeving aangenomen. 3°. Bericht van A. J. Stoel, dat 'hij zijne be noeming tot lid der schattingscommissie aannemet, Voor kennisgeving aangenomen. 4°. Procesverbaal van kasopname bij den Ge meente-Ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 5°. Verzoek van den Bond van Christelijke Poli tieambtenaren in Nederland om van gemeentewege politiewoningen binnen Bloemendaal ten behoeve van het geannexeerd personeel te bouwen. Burgemeester en Wethouders geven in overweging te berichten, dat te zijner tijd dit vraagstuk onder de oogen zal worden gezien. Goedgekeurd. 6°. Verzoek van P. J. B. Maas om voor 14.000.- de wagenschuur aan het Kerkplein nos. 14 en 15 te mogen koopen. Burgemeester en Wethouders geven in overweging afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar deze verkoop voorshands niet aan de orde is. Goedgekeurd. 7°. Vraag van het raadslid A. F. Kremer: „Be- staat er ook de mogelijkheid, dat direct of bin den korten tijd een einde wordt gemaakt aan „het afzanden van de westelijke helling der „Spoorbaan." Antwoord van Burgemeester en Wethouders: „Dit „is niet te verhinderen, aangezien de afzander, de „vrachtrijder J. Huybens contractueel tegenover de „eigenaresse van het terrein, de Ned. Iiraëlietische „Hoofdsynagoge te Amsterdam, verplicht is het „door hem gekochte zand binnen drie jaren van j.de plek verwijderd te hebben op boete voor niet- „nakoming dier verplichting. Eerst na het slui- „ten van het contract is de desbetreffende be maling der Alg. Politieverordening (art. 10 bis) in „werking getreden, n.l. 31 'December 1926." De heer Kremer licht deze vraag nader toe, en be treurt het, dat een zoo geschikte speelplaats ver dwijnt. 'De heer Laan antwoordt, dat hij onderhandelingen gevoerd heeft met 'Huybens, en hem voorstelde tegen vergoeding verder afgraven te staken. Huy bens wilde dit Idoen tegen betaling van 4000.—, welk bedrag B. en W. te hoog voorkwam. Boven dien is 't niet onmogelijk, dat de Ned. Isr. Hoofd synagoge met een en ander geen genoegen neemt. Besloten wordt, alsnog de onderhandelingen voort te zetten en t.z.t. den Raad verslag uit te brengen. Rondvraag. De heer Laan zegt iden Raad voor te willen stellen 3500 beschikbaar te stellen voor den aanleg van een autopark aan 't eind van den Zeeweg, en de exploitanten der garages daar ter plaatse dit te verhuren voor 300.'s jaars, maar de heeren zijn in zoo'n krenterige stemming, dat hij er wel wat huiverig voor is. De Voorzitter wil echter het voorstel ondersteunen omdat met de genoemde verbetering niet langer gewacht kan worden. De 'heer Schulz voelt er veel voor, alleen acht hij 't minder wenschelijk, dit autopark weer te ver pachten, en zoo de menschen straks te verplichten staangeld voor hun auto's te laten betalen. De heer Hogenbirk wil wachten tot- de begrooting -.van het volgend jaar. Voor gratis stallen is hij in geen geval. Tenslotte wordt het crediet verleend zonder de pachtbepaling. De heer Prinsenberg vraagt waar het prea-advies 'blijft op 't request der bewoners van de O. Nas saulaan, welk request in de zitting van 5 Mei be handeld is. De heer Laan beantwoordt den heer Prinsenberg. De heer Schulz vindt het daar een „zwijnenzoodje". De toestand eischt daar dringend verbetering. Tevens merkt 'hij op, dat een waarschuwingsbord (wegkruising) bij 't Provinciaal Ziekenhuis hard noodig is. Dan zijn de voetpaden van de nieuw gemaakte wegen te laag. Na regenval moet hij planken naar zijn woning leggen om droogvoets thuis te komen. De heer Laan stelt klager gerust: er is over ge sproken en 't komt in orde! Daarna sluiting. (Tevergeefs wachtten we op een officieel afscheid van de niet herkozen leden Mollerus en De Roo van Alderwerelt. Vergat de voorzitter dit? Red.) Rafael Sabatini: Narrenschande. Vert, v, P. Bolkesteinvan Zanten. Uitg, J. Philip Kruse- man, 's-Gravenhage. De middeleeuwen met haar geraffineerde folter- werktuigen, hebben al heel wat schrijvers stof verschaft voor verhalen zóó gruwelijk, dat we er ons met weerzin van afwenden. Ook Sabatini verplaatst ons in dien tijd van schrik beelden. Zijn werk echter lézen we. Het boeit ons zelfs zóó, dat we het boek niet dichtslaan, voor het uit is. En dan vragen we ons af: hoe komt dat? Al dadelijk blijkt het ons, dat Sabatini het wereld gebeuren van bovenaf ziet. Hij staat er niet, als mensch tusschen menschen, midden in, handelend en kijkend, zooals een mensch handelt en kijkt. Hij ziet alles gebeuren, zooals een kenner een tooneelstuk ziet, en bovendien beeldt hij zijn figuur uit, met modem, wetenschappelijk en kijk op ka rakter en gemoedsleven. Sabatini ziet, achter het masker van wreedheid van een Ramiro del Orca, de teekenen van een verstoord gemoedsleven. Hij leest op het gelaat kwellende wroeging, die blijft achtervolgen en den geplaagden aanzet tot steeds wreeder daden. Iedere geestelijk onevenwichtige zoekt de oorzaak van zijn innerlijk lijden, en zelfs van zijn slecht heid want er zijn oogenblikken in zijn leven, dat hij zijn slechtheid inziet! steeds bij anderen. Het is de schuld van die anderen, indien hij een schurk is, indien hij zijn rijkdom door afpersing verkreeg. Het zijn de omstandigheden, die hem noodzaken zijn minderen onmenschelijk te behandelen. Een knaapje van twaalf jaar, dat^struikelt en valt, wordt door Ramiro in den gloeienden haard ge smakt, en omdat dit kind door die daad het struikelde schuldig is, dat Ramiro onmenschelijk handelt want uit het onderbewuste komt tóch onmiddellijk de beschuldiging: schurk! daarom moet het brandende kind gestraft worden en boven dien nog met een degen doorboord! Als een sneeuwbal, die voortrolt, groeien zijn gruweldaden aan, tot hij verlost wordt door wat hij het m'eeste vreest: de dood. '(Hij vreeest de dood, want hij is laf en heel bang, óók voor lichamelijke pijnen. Als hij aan den dood denkt, heeft hij de kracht niet meer zijn overtuiging te dwingen in de oude hanen. Dan komt uit het onderbewuste het teruggedrongen besef van slechtheid naar hoven en is hij UbeTmensch-af. Zoo wordt in Sabatini's werk onze aandacht in beslag genomen door elk karakter op zichzelf en zijn er de gruwelen slechts als toelichting.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 3