VOOR DE HUISVROUW HUMOR EN SATYRE PLAATSELIJK NIEUWS OVERVEEN. ££STeUvüW DRUKWeRK JBU TinncR Jl H6BT GC NimePHlz AERDENHOUT. GEVONDEN VOORWERPE^ KERKAGENDA BLOEMENDAAL OVERVEEN. SANTP00NT SCHOTEN. Een zeeppraatje. Hoe zuinig een buisvrouw ook is natuurlijk is iedere huisvrouw zuinig! ze zal er nooit in slagen, de huishoud- of toilet zeep tot het laatste krummeltje op te gebruiken. Als het stuk zeep heel klein en dun is geworden, is het lastig te hanteeren. Meestal verhuist het can in den vuilnisemmer. Maar toch kunnen we, zelfs van die onbruikbare zeep-restjes iets goeds maken. Als we eens beginnen met die stukjes op te sparen in een busje. Hebben we een flinke hoeveelheid bij elkaar, dan kunnen in het overi gens goed gesloten busje wat gaatjes maken. Heb ben we nu wat dikwijls in een huishouden voor komt een licht zeepsopje noodig, dan halen we het busje met de zeeprestjes en de gaatjes een paar keer door het heete water en ons sopje is gereed. Op die manier kunnen we het sop net zoo sterk maken, als we zelf willen. Een andere ma nier is, om de opgespaarde stukjes zeep weer tot een bruikbaar stuk te maken, hetzij voor „bij den g otsteen", hetzij voor het bad. Daartoe doet men ze in een pannetje, met een klein beetje water, en zet dit op het vuur. Laat alles zachtjes koken, totdat bet één massa geworden is. Roer het eens goed door elkaar en laat het nog wat opdrogen. Dan de zachte massa af laten koelen en er met de hand een stuk zeep van kneeden. Wanneer U dit eigengemaakte stuk zeep een etmaal laat dro gen, bij voorkeur in de zon, dan is het voor ge bruik gereed. Ook hier geldt het gezegde: vele kleintjes maken één groote. Nuttige wenken voor iedere huisvrouw wat, Men klutst eiwit veel beter en sneller stijf, wan neer men er een snuifje zout bij doet. Als U nieuwe zijden kousen vóór het dragen eerst wascht in zeer heet water, zullen ze niet zoo makkelijk „laddertjes" vertoonen. Want door dit wasschen wordt de zijde steviger. Om een mooie glans op zijde na het wasschen en naspoelen te krijgen, is het goed, de stof in koud water nog eens na te spoelen. In dit water moet can (een eetlepel) brandspiritus (op 1 liter water) gemengd zijn. S .bi oeivlekken op stoffen kan men in de meeste gevallen verwijderen door ze luchtig te wrijven met een flanellen lapje, dat in koud water is uit gewrongen en met een weinig glycerine bevoch tigd is. Als de glycerine een „moet" achter laat, kan die verwijderd worden met alcohol (met een sponsje). Met vaseline kunt U schimmel- en andere vlekken van leder wrijven. Wanneer Uw gootsteen nu nog eens verstopt mocht raken, moet U eens probeeren deze moeilijkheid uit den weg te ruimen, door een emmer kokend water met een paar handen zout, door de af- voerleiding te gieten. Als de koffie het kookpunt bereikt, moet U een snuifje zout erbij doen. Dat brengt de heerlijke geur sterker naar voren. Een fijn broodschoteltje. Dat is: broodschoteltje met amandelen. Op 12 sneetjes oud brood (van de korst ontdaan) nemen we een ei, een ons aman delen (gepeld), een paar kopjes melk, ons sui ker en wat poederkaneel. De amandelen moeten van de schilletjes ontdaan wonden (eerst weeken in warm water) en dat fijn gehakt (en liefst daarna in een amandelmolen fijnmalen). Het brood wordt in de lauwe melk geweekt en fijngewreven, waar na de eierdooiers, de suiker en de amandelen er door heen gaan. Hiet allerlaatste gaat het stijfge klopte eiwit er doorheen. Het deeg doen we nu in een vuurvast schoteltje, we strijken den boven kant glad en strooien er wat poederkaneel en suiker overheen. In een tamelijk warmen oven laten bruin worden. Een heerlijk schoteltje. Een kleine wenk een groot geschenk. Die leelijke vlekken op Uw zilverwerk, veroor zaakt door ei, kunt U verwijderen door het zilver te wrijven met een nat lapje, dat U in het zout gedoopt heeft. Dat nieuwe flanellen goed, dat voor de eerstie keer gewasschen wordt, zal heerlijk zacht uit de wasch komen, als U een beetje ammonia door het water doet. Ja, (die ioestvlekjes op het linnengoed, veroorzaakt door haakjes, oogjes, drukkertjes, enz., had U kun nen voorkomen, als U die metalen dingetjes, voor dat U ze aan het goed zette, in een sterke soda- oplossing in water gekookt had. Seldery is er niet het heele jaar door. Wanneer U toch van de geur van seldery wilt profiteeren in Uw gerechten, ook als het de tijd er nog niet voor is, moet U de groote groene blaadjes in een lauwe oven drogen en dan in een stopflesch weg bergen. Bananenbeignets. Nog veel te weinig beseffen vele huismoeders, wat een heerlijke vrucht de ba naan eigenlijk is bij het bereiden van gebak. Appel beignets zijn heerlijk, maarheeft U wel eens geproefd, hoe fijn bananenbeignets zijn? Op een half pond tarwemeel, nemen we 12 bananen, 0.3 liter bier of spuitwater, zout, en om te bakken sla olie, delfia of reuzel. Het beslag wordt gemaakt door het meel met wat bier of spuitwater en zout vlug aan te mengen, de klontjes er uit te wrijven eu het geleidelijk verder met bier of spuitwater aan te mengen, tot het de goede dikte heeft. On- dertusschen moet het vet of de olie heet zijn, zoo- dat de blauwe damp er af komt. De bananen (ge schild) snijden we in drie of vier mootjes. Een paar mootjes tegelijk wentelen we in het beslag, leggen ze in het heete vet en bakken ze gaar (lichtbruin). Op grauw papier laten uitdruipen en liefst warm opdienen, met wat poedersuiker. Dat witgeschilderde houtwerk, waarop vuile vin gers zijn gekomen, kunt U afnemen met een beetje melk. Die vetvlekken op rieten meubelen behooren weg- gewreven te worden met een weinig brandspiritus. Kleine handigheidjes. In het leven van de vrouw, vooral de huisvrouw, nam tot voor enkele jaren de haarspeld een belangrijke plaats ia. On tegenzeggelijk, de haarspelden waren handig, en niet alleen, om onze lokken bij elkaar te houden. Want waar kon je nu beter die stofhoekjes mee uitpeuteren, dan met een stevige haarspeld? En zoo waren er zooveel van die dingen, waarvoor je niets beter kan gebruiken, dan een haarspeld. Gelukkig hebben we, nietttegenstaande onze korte haren, meestal nog wel in een lade of doos een paar haarspelden liggen. En dan is het goed, als we eens onthouden, wat een vindingrijke huis vrouw onlangs met een haarspeld deed. Ze zou uitgaan, en het regende. Toen ze haar parapluie wilde opsteken, kwam ze tot de ontdekking, dat één van de korte baleinen los zat, en naar be dreden bengelde. Maar zij wist raad. Zooals men weet, wordt de korte balein aan de lange be vestigd door een klein klinknageltje, dat door twee kleine gaatjes in de korte balein en één in de lange balein loopt. Zij zette de korte balein weer op haar plaats, zóó, dat de drie gaatje op één lijn waren. Toen stak zij door die gaatjes een dun haarspeld je en draaide de uitstekende einden van het speldje om de balein. Opdat de puntjes de zijde van de parapluie niet zouden beschadigen. En de Wanneer men oude aardappelen kookt, is het goed een klein beetje suiker in het water te doen, waarin ze opgezet worden. Lapjes fluweel moet U altijd bewaren. Geen betere wrijflappen voor mahoniehout, nikkelwerk, enz. Caramelvla. Dit is een Toe'tje, waarvan zelfs de grimmigste isegrim begint te' glunderen. Er is voor noodig: op 1 kan melk, 3 eetlepels maizena, 1^- ons suiker, 2 eieren en stokje vanille. We nemen nu een half ons van de suiker en doen die met de vanille in de melk, die aan de kook gebracht wordt. De rest van de suiker doen we in een pan, die we op een zacht vuur zetten. Met eer. houten lepel roeren we de suiker, tot die caramel is geworden en overal begint te schuimen. Dan moet er langzaam de kokende melk bijgegoten worden, waarbij we er wel voor moeten zorgen, dat we aan één stuk door gieten. De eierdooiers worden geklutst en roerend bij de maizena gedaan, waarbij we er vooral op moeten letten, dat we alle kiontjes fijnwrijven. 'Nu gaat er wat van de heete vla bij, genoeg om de eierdooiers te ver- jvarmen. Steeds natuurlijk stevig roeren. Nu gaan de eierdooiers in de pan bij de overige vla. Even laten doorkoken, terwijl we inet een z.g. garde roeren. Laten bekoelen, af en toe nog roeren en vóór 'het opdienen met het stijfgeklopte eitwit ver mengen. Een goede raad, komt nooit te laatRoet kan leelijke vlekken op het kleed maken, wanneer we niet oppassen bij het schoonmaken van het for meer. Geef kleine stukjes droog brood (of honden- brood) goed geweekt in melk of water en melk. Daardoor heen kunt u afsnijdsel van kaas, vleesch visch, of wat gekookte groente doen (maar vooral -geen aardappelen!). Geef het dier een portie en laat hem er van eten wat hij lust. Neem weg, wat hij niet opeet! Dat kan voor een volgende maal tijd dienen. Wanneer U het restje zoo laat staan dat hij er telken» weer langs komt, zal hij er bij den volgenden „voeder"-tijd wellicht zijn neus voor optrekken. Maar zet U het weg, tot hij van zelf weer komt waarschuwen, dat hij wel eens een hapje zou lusten ze weten het U beusch wel te vertellen dan zal hij er graag in happen. Moeder (tot jochie dat blootshoofds in de heete zon speelt): Kom hier, Keesje, zet je pet op ais je er geen zou hebben, liep je d'r natuurlijk altijd mee op je hoofd, je bent altijd zoo tegen den draad in! De weduwe van den boer had wat moeite met haar kippen en kuikens en daarom schreef ze aan de redactie van het landbouwblad: Er is iets niet in orde met mijn kuikens. Eiken dag vind ik er drie of vier op den grond liggen, koud en stijf, hun pooten in de lucht. Kunt U me ook zeggen, wat er aan de hand is? Waarop de redacteur terugschreef: Beste juffrouw, Uw kuikens zijn dood! Woensdag is de 14-jarige kruideniersbediende L, X op de Julianalaan door een auto aangereden, bestuurd door een chauffeur in dienst van den autohandelaar Van M. Beide knieën van den jongen werden door de aan. rijding 'gewond, terwijl zijn rijwiel ernstig bescha- digd was. 'Het schuldvraagstuk is niet op te lossen. De exploitant van een consumptietent aan het Bloemendaalsche strand, de heer Paap, blijft des nachts in zijn „zaak" slapen, om aldus een oogje te houden (contra dictio!) op zijn affaire. Dat deze voorzorgsmaatregel niet overbodig blijkt, kwam in den vroegen Zondagmorgen vast te staan. Omstreeks 7 uur toch bemerkte P. dat hij onge- ■wenschte bezoekers had. Er waren twee mannen binnengekomen, waarvan de een juist uit een kast een doosje haalde, en daaruit een biljet van 40.- f,jatte". In no-time had P. den dief bij zijn kladden en wist hem de groene brief te ontfutselen. 'Daar- made niet tevreden, trachtte Paap beiden aan te houden, maar na een formeele vechtpartij moest hij voor de overmacht zwichten. De inbrekers kozen wijselijk het hazepad, en daar er op dat vroege uur nog geen politie aanwezig was, wisten ze te ontkomen. De heer B., te Overveen, deed aangifte bij de politie, dat een tent, staande in de duinen bij de schietbanen, ten zijnen nadeele ontvreemd is. Dinsdagmorgen is te Aerdenhout aangehouden de 42-jarige colporteur J. de V., wonende te 's-Gra- venhage, die bezig was gelden in te zamelen ten behoeve der stichting „Nieuw Leven" voor ver waarloosde kinderen te Apeldoorn. Gebleken is, dat voor die inrichting door geheel Nederland groote bedragen worden gecollecteerd, terwijl de stichting van zeer bescheiden omvang •is (momenteel zijn een paar kinderen opgenomen onder één verpleegster!). De V. veranderde bedragen van 0.25 in die van 2.50 om anderen te anim'eeren dergelijke bedragen te geven. In zijn bezit was de souche- stock van een kwitantie-boek, waaruit opgemaakt kon worden, dat hij vorig jaar vrij belangrijke bedragen bij Bloemendalers hald ingezameld. Proces-veibaai is tegen de V. opgemaakt wegens overtreding der Alg. Politieverordening (inzame len van gelden zonder vergunning van B. en W.), Men zij voor de practijken van dezen „philantroop" gewaarschuwd. Terug te bekomen bij: J. v. Roode, Middentuin- dorplaan 9b, Haarlem, een voetbal; Wilson, Sterre- boschlaan 23, Bloemendaal, een portemonnaie mei inhoud; Hoogestein, Hofje van Stoel, Bloemendaal, een kindermuts; W. Roozen, Middentuindorplaan 9, Haarlem, een rozenkrans; J. van Eeken, Schuit straat 10, Santpoort, een damesdas; J. v. d. Lin den, Hendrik Roozenlaan 25, Haarlem, een R.K. Kerkboekje; H. v. ld. Klugt, Noofdertuindorplaan 8, Haarlem, een gouden lorgnet; J. G. v. Kessel, Tuindorplaan 8, Haarlem, een damesportemonnaie met inh.; A. Bouman, Waldeck Pyrmontstraat 9, Haarlem, een kampeertent; wed. Corsten, Midden tuindorplaan 22, Haarlem, een gouden broche; J. P. v. d. Zee, Vijfhuizerstraat 13, Haarlem, een rij- wielbelastingmerk 1927; Hotel „Duin en Daal Bloemendaal, een damestaschje; J. B. Zwiersen, Rollandspad 17, Haarlem, een rijwielbelasting- mterk 1927; H. F. Adams, Aerdenhoutsduinweg 1, Aerdenhout, een klein zwart hondje; Garage Backhuijs, Zeeweg, Overveen, een oud heerenrij wiel; aan het bureau van politie te Overveen, een tang, een zakmesje, een meisjesschoen. parapluie was weer heel! Knoop dit dus eens goed in het oor. En heeft u geen dun, z.g. onzichtbaar, haarspeldje bij de hand, neem dan een stukje dun ijzerdraad. Maar om dat te bemachtigen, moet U natuurlijk niet het raldio-toestel van uw man sloo- pen! Dat zou de mijl op zeven zijn. Kleine moeite, groot gemak. Muizen hebben nu eenmaal een hekel aan de lucht van terpentijn. Het is daarom dikwijls afdoende, om voor hun gaatjes in keukenkast en elders, een lap in ter pentijn gedrenkt, te leggen. Die krenten, rozijnen of geconfijte schilltjes, of sui ker, moet U nooit in een papieren zak laten liggen. Want dan wordt de inhoud heel gauw nat en klef- ferig. Die kom, waarin U met één hand de ingrediënten voor Uw beslag mengt en met de andere hand roert, vertoont wel eens neiging te gaan wegglijden of te draaien. Leg daarom een opgevouwen hand doek onder den kom. Liefst een badhanddoek. We gelooven nu eenmaal, dat heet water b'eter is, om ons keukengerei af te wasschen, dan koud. En toch is dat voor sommige dingen niet waar. Voorwerpen, die we gebruikt hebben voor de be handeling van rauwe eieren, worden veel sneller met koud water gereinigd. Omdat heet water de aanklevende eierdeelen alleen maar kookt en dus verhardt, waardoor het veel lastiger wordt ze te verwijderen. Ook zoo'n kleverige jampot kunnen we gemakke lijk met koud water en een bordenkwast schoon maken. Die kleverigheid wordt o.a. veroorzaakt door de suiker, die fa de jam zit. En suiker lost heel snet op in koud water. ruis. Begin er vooral niet met nat aan te vegen en te smeren. Strooi er heel dik zout op. Dan schuiert U het roet met het zout er af. Maak de stijfsel altijd met zeepwater aan. Daar door voorkomt U, dat het strijkijzer blijft kleven en bovendien krijgt het linnengoed er een mooie glans, door. Door de jarretelles wil het wel gebeuren, dat er van die onheilspellende laddertjes in U'w kousen getrokken worden. Dat kunt U voorkomen, door de nieuwe kousen van boven een paar keer in. het rond een machine-stiksel te geven, net onder de plaats, waar U gewoonlijk de jarretelles vastmaakt. Als U jampotjes dichtbindt met perkamentpapier en touw, maak dan het touwtje vochtig. Daardoor blijft de 'knoop goed zitten en als het touwtje droogt, krimpt het en trekt nog steviger vast. Zachte bezems en boenders kunnen langer mee, wanneer ze van tijd' tot tijd eens in heet water met zout doopt. Gaskousjes kunnen veel verbeterd worden, wan neer U ze, vóór het gebruik, aldus behandelt. Haal een draadje door het oogje van boven en drenk het heele kousje in een glas azijn. Laat het een paar minuten in hangen en haal het er dan uit, om het te drogen te hangen. Dan op de gewone manier op den brander zetten, afbranden, Poes, poes, poesWanneer U de zorg voor «en poesebeest heeft en welke huisvrouw heeft ■dat nu eigenlijk niet moet U dit eens in acht nemen. Verwen het Idier niet met lever voor hem te koopen. Op het laatst lust hij niets anders Hij liep een vogeltjes- en vischjeswinkel binnen en vroeg den baas te spreken: Ik wil nogal een groote order geven, zei hij, levert U alle soorten dieren en in elke hoeveelheid? Ik kan U elk dier leveren, zei de baas trotsch, wat wilt U hebben? Kakkerl-kken, kunt U me daar wat van leveren? Wat!!?? Hm, ja, ikkehm, hm, ik denk.... hoeveel moet U er hebben? Zesduizend vierhonderd en drie en twintig! Zeg eens eventjes, houdt U mij soms voor den gek? Nee, zeker niet. Maar ik ga verhuizen en ik wil volgens mijn huurcontract het huis in precies den- zelfden staat opleveren, als waarin ik het be trokken heb. Daar zal ik nu voor zorgen! Dokter v. Dootze: Verleden jaar om dezen tijd had ik veel meer patiënten dan nu. Ik vraag me af, waar die allemaal gebleven zijn. Zijn vrouw: Laten we er maar niet het allerergste van denken. De lift was zeer vol. Een goedaardig man stapte in en trad daarbij per ongeluk een ander man op zijn teen. Deze laatste was erg boos en riep uit: Lompert, kun je niet uitkijken!, en meteen be gon hij demonstratief zijn voet te wrijven. De goedaardige sprak eenige verontschuldegende woorden, die echter niet in staat bleken, de woede van den getroffene te bedaren, want deze brulde nogmaals: Denkt U dat mijn voeten gemaakt zijn, voor een idioot om er op te loopen? Nu, het heeft er veel van weg, was het rustige antwoord van den goedaardige. ZONDAG 31 JULI 1927. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddag 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. Bidstond Zaterdag 30 Juli, 's avonds 9 uur, in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Mara- natha", des voormiddags 10 uur Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur. Ds. J. C. Brussaard. Geen opgaaf ontvangen. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.in. 10 uur, Ds. D. E. Boeke van Heemstede. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, IDs. Maklciihk van Alkmaar. JULIANAKERK, Kloosterstraat. Telef. voor bard- hoorenden, v.m. 10 uur. De Eerw. Heer J. H. W. Warners, Cand. t. d, H. Dienst. Collecte „Kinderzorg". Donderdag 4 Aug. 12 uur: Huwelijksinzegening door 'Ds. V. Roos, em. pred te Bloemendal van, Jac. Al'b. Joh. Vallentgoed en JohaM» Maria van Wieringen. Zondagschool: 12|1-J uur In de openb. l*gere school' in de Overtonstraat; de Catichesatie- kamer Kloosterstraat en dé Bewaarschol Colensostraat. VEREENIGÏNG VAN VIRIJZ. PROTESTANTEN, gebouw „Geko", Spaarndammerweg hoek F!»" resstraat, v.m. 10.30 uur, Mej. J. H. v. d. Slooten, Theol. cand te D® Haag. Zondagsschool vacsntie.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 4