Firma J.H. KRUL Jr. DE. HUISVLIJT TH.GROENEVELD Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET Huishoud- en Industriekleeding HEEFT U IETS GEBROKEN? A. MUDDE BINNENLAND BUITENLAND brand een der volgende nummers opbellen BLOEMENDAAL 0VERVEEN - AERDENHOUT BENTVELD - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 GEDENKBOEK DRUKKERIJ TIMMER belast zich met het plaatsen van advertentiën in elk daarvoor op te geven biad, zonder prijsverhooging ALLERLEI van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DE HERTEKOP" - HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden Nu, het was dan weer zoo Iaat, Maandag j.l. Was het niet de derde Maandag in Augustus? De dag, 'die voor de Amsterdammers in het bijzonder is gereserveerd voor „Hartjesdag"? Welnu, d'e hoofd- Stedelingen hebben weer genoten. Den heelen dag was het geknal en geknetter van het vuurwerk niet van de lucht. Speciaal Amsterdam-Oost, de z.g. Dapperbuurt is specialiteit in het „hartjesjagen", wat men beter zou kunnen noemen „dienderjagen". Want op den avond van dezen dag, bestaat de sport van de bloem der Dapperbuurtsche jeugd (het is geen bijster mooie bloem, men zou haast zeggen, dat het brandnetels waren!) uit het aan stoken van meterhooge vuren, en, wanneer politie- of brandweer zich beijveren deze hoogst gevaarlijke vuren uit te trappen of te blusschen, worden zij ontvangen met donderbussen, voetzoekers en straat klinkers. O, het is een heel prettige buurt, de Amsterdamsche Dapperbuurt. De helden van den donderbus verrichten dan nog in stilte allerlei hel dendaden, als het verstoppen met vuilnis van brandkranen, zoodat, zou er ergens brand uit breken, de roodc Haan koning zou kraaien. We kunnen kort zijn. Er werden dien dag door de brandweer 30 brandjes gebluscht, de politie sloeg ontelbare blauwe oogen en bebloede koppen met sabel en gummistok, in hoeden en kleeren van even ontelbare burgers werden door de lieftallige jeugd flinke gaten gebrand met hun vurig speel tuig err voor een flink burgermanskapitaal werd er aan vuurwerk door de jeugd (en door hen niet alleen!) verkwist. Wanneer men in Amsterdam eens ging uitrekenen, wat elk jaar de Hartjesdag kost aan vuurwerkverspilling, politie- en brand weeroptreden, vernieling en stadsreiniging, zou men schrikken. Minister Kan is Woensdag persoonlijk naar Brus sel vertrokken, om op te komen voor de belangen van den Nederlandschen handel, in dit geval onzen export van vee; zulks naar aanleiding van de door België in te voeren maatregelen ter bestrijding der rundertuberculose. Daardoor zou onzen ex port namelijk belemmerd worden, terwijl de prijzen voor den Belgischen consument verhoogd zouden worden. Minister Kan nu zal trachten deze nieuwe belemmering te voorkomen en een practischer regeling te krijgen. Een goed initiatief, vooral als men bedenkt, hoe onlangs nog weer, door de ver- hooging der Duitsche tarieven onzen uitvoer van aardappelen, suiker en varkensvleesch benadeeld j werd. Het is geen wonder, dat men in het buitenland zich afvraagt, of elke Nederlander soms bij zijn geboorte een fiets meekrijgt als men ziet, 'dat in de eerste 7 maanden van dit jaar voor 2.234.039 fietsen belasting werd betaald. 2.234.039 wiel rijders dus, op een volk van 7 millioen. Meer dan 1 op 3. De rijwielbelasting bracht in deze periode 6.558.285 op, de wegen belasting (auto's) 5.287.264, Een gebeurtenis in de Nederl, arbeiderswereld was de plechtige opening van het z.g. Troelstra- pord, een stichting, weike bedoeld is als vacantie- en studieverblijf voor de arbeidersklasse. Het is gelegen op ëen mooie plek tusschen Apeldoorn en Loenen, te midden van heide en dennenbossc'hen. Architect Muller uit Amsterdam was de schepper van 'het in zeer modernen stijl opgetrokken ge bouw. Troelstra kon zelf niet aanwezig zijn, door ongesteldheid, maar hij werd toch door de ver schillende sprekers gehuldigd. Stenhuis zeide o.m,, dat hij (Troelstra) onder alle omstandigheden de gewijzigde economische en politieke verhoudingen begrepen heeft. Uit het sombere lijstje van ongevallen stippen wij kort aan, een zwaren brand, 'die de Meel- en vee voederfabrieken fa. Na Blonk en Zn. te Leidschen- dam is de asch legde en voor 200,000 vernielde. Een en ander was op beurispolis verzekerd. In Rotterdam reed een melkauto, door een stuur- defect tegen een muur en vloog in brand. Twee jongelieden (17 en 18 jaar) werden daarbij ernstig gewond. Bij Rheden ontspoorde een trein van de Geldersche Stoomtram Mij. Drie goederenwagens werden op den rijweg geworpen. Er werd zeer groote schade aangericht, doch er zijn geen dooden of gewonden. Wat betreft het ernstige tramongeluk bij Laren, is nu door den minister van Waterstaat een bijzondere commissie van onderzoek ingesteld, bestaande uit de heeren Van der Vegt (hoofdin specteur gen. der Spoor en tramwegen, Den Haag), jhr. ir. J. Röell, dir. Westl, Stoomtram Mij. en P. Moltmaker, lid der Eerste Kamer, Engeland. De Engelsche politieke situatie wordt momenteel beheerscht d'opr de jongste ontwikkeling van den Ierschen toestand. De Valera en zijn vol gelingen besloten zitting in den Dail te nemen. Zij legden den eed van trouw aan den Koning af, al gaven zij te kennen, dien niet te zullen houden. Opmerkelijk was voorts het feit, dat in den Dail door den Labourpartij een motie van wantrouwen werd ingediend, welke een onverwacht resultaat •;i A*?-";;- had. Men had stellig de nederlaag der regeering verwacht en bij de stemming bleek, dat 71 stem men vóór en 71 tegen de motie waren uitgebracht. Toen voegde de voorzitter zijn stem bij de tegen stemmers, waardoor de motie verworpen werd. En daar de Dail vervolgens tot midden October naar 'huis gezonden werd, is de regeering van den Ierschen Vrijstaat voorloopig althans buiten gevaar. Frankrijk. De polemiek van senator de Jouve- nel contra Briand duurt voort en de Jouvenel gaat voort met te wijzen op het gebrek aan vertrouwen en referentie, dat de mogendheden jegens den Vol kenbond aan den dag zullen leggen, door hem hun belangrijke problemen te onthouden. OpmeJikelijk, in verband met de zoo kort geleden verdaagde (lees: mislukte) vlootbeperkingsconferentie was het artikel in de semi-officieele Temps over de Brit sche vlootpolitiek, waarin op vriendschappelijke wijze over Ehgeland's politiek wolrdt gesproken. Opgemerkt wordt, dat nu, 10 jaar na den slag bij Jutland, d^e Noordzee niet meer dez)elfde be teekenis voor de Britsche vloot heeft, als vroeger, en dat men nu eerder den blik richt naair den Pacific. Het strategisch doel van de vloot was thans de verdediging van (het rijk en zijn voor naamste wegen en ondanks eenige credi et vermin dering werd het tempo van het werk aan de vloot- basis 'bij Singapore eerder opgevoerd dan ver traagd. De Middellandsche zeemogendheden had den in de aanwezigheid van de Britsche vloot bij Malta ,aan de poorten van de Roode Zee en in het Verre Oosten, geen bedreiging te zien en evenmin een ongezond streven naar Engelsche hegemonie. D'uitschland. Nadat door de Junkervliegtuigen onlangs het duurvliegrecord, dat op den naam der Amerikaansche oceaanvliegers stond, verbeterd was natuurlijk onder 'heel andere omstandig heden, namelijk een vlucht boven D'uitschland was alle hoop op de vliegtuigen Europa en Bremen gevestigd, die deze week zouden trachten naar Amerika te vliegen. Onder geweldig enthousiasme werd gestart op Zondagmiddag. Men zou via BremenNoord-Schotland vliegen. Doch eenige uren later keerde eerst de Europa terug, wegens machinedefect, en den volgenden dag kwam de Bremen terug, in verband met het zeer slechte weer boven den Oceaan. Groote teleurstelling, te meer, daar voorloopig niet opnieuw gestart wordt. Stresemann vierde dezer dagen een merkwaardig jubileum, -merkwaardig vooral met het oog op den moeilijken politieken toestand van het Rijk. Het was namelijk 4 jaar geleden, dat hij de leiding der Duitsche ibuitenlainidsche pol'itiiek op Zich nam. Terecht kon dr. Marx zeggen: „Groote, waardevolle vredesverrichtingen zijn gedurende deze periode van de 'Duitsche geschiedenis -met Uw naam ver bonden." Diversen. De executie van Sacco en Vanzetti welrd uitgesteld tot 22 Augustus en de zaak wordt nu voor het Hooggerechtshof behandeld. Het com munistisch Sacco- en Vanzetfi-comité besloot Maandag a/s. te New-York een algemeene staking te proclameeren. 'De nieuwe kabinetscrisis in het woelige Grie kenland schijnt voor het oogenblik weer bezworen te zijn, door het optreden van Zaimis als forma teur, -die een coalitie-kabinet zal vormen. Daarin zouden alle partijleiders, behalve die van de Volks partij, worden opgenomen. Portugal's regeering had de nummeir-zooveelste opstand te ondedrukken, ontstaan ten gevolge van het feit ,dat onlangs een voorstander van de grond wet, een linksch politicus Passos Souza tot vice- voorzitter van den ministerraad werd benoemd, Elr werden een paar schoten gelost, wat arrestaties verricht en de opstand was gedempt. uitgegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Nederlandschen Middenstandsbond. Het werk, van de hand van den heer A. Ingenool Jr., directeur van het Bondsbureau, dat circa 300 pagina's bevat, is royaal uitgevoerd en verlucht door een groot aantal foto's. Na een kort voor woord behandelt de schrijver in een inleiding de positie van den middenstand heden ten 'dage. Hij legt er den nadruk op, dat de functie, welke de middenstand in het proces van distributie en pro ductie voor onze samenleving vervult, onmisbaar is, waartoe hij verschillende citaten aanhaalt. Ook de wijze, waarop de organisatie van den midden stand tracht orde en gezag steeds te steunen, komt mede voldoende tot uitdrukking daarin. Het eerste^ hoofdstuk bevat een omschrijving van het ontstaan van den Nederlandschen Middenstand, waaruit blijkt, dat deze opgericht is op een mid denstandscongres, gehouden op 2 en 3 September 1902 te Amsterdam, onder voorzitterschap van prof. M. Noordtzij. Dit congres is gehouden in na volging van een tweetal congressen, 'dat reeds te voren in België was gehouden en waarheen toen- tertijd eenige Amsterdamsche winkeliers zijn ge gaan, teneinde de beweging van den middenstand ook in ons land ingang te doen vinden. Ook de Nederlandsche regeering was daarbij vertegen woordigd in den persoon van genoemden prof. Noordtzij. Terwijl indertijd de voorbereiding voor dat con gres in Amsterdam reeds gaande was, ontstond in Rotterdam ook een beweging om te komen tot het houden van een nationaal winkelierscongres, wat echter, toen de plannen van Amsterdam be kend waren, uitgesteld werd tot na het Amster damsche congres. Het tweede hoofdstuk is gewijd aan twee belang rijke gebeurtenissen voor den middenstand in 'het jaar 1903. De eerste dier gebeurtenissen was de constitueerende vergadering van den Nederland schen Middenstandsbond op 29 Januari 1903 te Utrecht waar de statuten vastgesteld wenden en een bestuur gekozên werd, waarvan aan het hoofd stond de bekende J. S. Meuwsen te Amsterdam, die in 1915 overleden is. De tweede gebeurtenis in dat jaar was het houden van 'n nationaal congres voor den handeldrijvenden middenstand te Rotterdam op 9 en 10 September 1903. Dit congres stond onder bescherming van de Nederlandsche regeering. Dr. Kuyper, toentertijd minister-president, was persoolijk op dat congres aanwezig en heeft daar een rede gehouden, die in dit Gedenkboek nog in extenso wordt vermeld. Het is wel aardig uit deze rede te zien, hoevele van de goede raadgevingen, die de minister toen gaf, ook door den middenstand zijn opgevolgd. Op één ding blijkt het inzicht van dr. Kuyper gefaald te hebben. 'Hij voorspelde namelijk in zijn rede, dat, wanneer de communicatiemiddelen nog verder en aanmerkelijk uitgebreid zouden worden, de taak van den middenstand wel afgeloopen zou zijn, daar dan de producent zich zeer gemakkelijk in verbinding kon stellen met den consument. De uitkomst gedurende de afgeloopen 25 jaren heeft echter het tegenovergestelde bewezen; de midden stand heeft zioh weten aan te passen en daardoor ook zijn plaats in de maatschappij kunnen hand haven. Het derde en vierde hoofdstuk zijn zeer uitgebreid en geven een zeer duidelijk overzicht van alle onderwerpen, die op verschillende middenstands congressen behandeld zijn en van de conclusiën en resolutiën, die daarvan het gevolg zijn geweest. Want dit is wel opmerkelijk, dat de Nederlandsche Middenstandsbond vanaf zijn oprichting ieder jaar een congres heeft gehouden, zelfs in de oorlogs jaren is dit niet overgeslagen. En aan elk congres is als het ware een officiëel karakter verleend doordat steeds regeeringspersonen eraan deelnamen en verschillende autoriteiten hun naam eraan gegeven hebben, waardoor deze congressen steeds groote aandacht hebben getrokken. Bij het vergelijken van de conclusiën, op deze ver schillende congressen genomen, blijkt ook duidelijk een stijgende lijn aangaande het standpunt, waar op de middenstand zich gaandeweg heeft geplaatst. Waren eerst de conclusiën meestal vaag en weinig zeggend, meer en meer hebben zij in positieve beteekenis gewonnen. Dit hoofdstuk vooral lijkt ons van zeer groote waarde voor al degenen, die zich aan de midden standsbeweging willen wijden, daar omtrent elk onderwerp en dat zijn er ongeveer 140 geweest duidelijk eruit blijkt hoe de middenstand zich daartegenover stelt. Uit het vijfde hoofdstuk blijkt dat de bond be halve de drie en twintig jaarlijksche congressen nog elf buitengewone congressen en vergaderingen heeft gehouden. Ook omtrent deze bijeenkomsten wordt een beknopt, doch volledig résumé gegeven over de behandelde onderwerpen. Als de hier be doelde onderwerpen kunnen wij o.m. noemen: in vloed van den middenstand in de politiek, opzet telijke wanbetaling, coöperatie, voor en tegen van tijdelijke invoerbelemmeringen, bedrijfsorganisatie en medezeggenschap en weeldebelasting. Van bijzondere beteekenis achten wij het zesde hoofdstuk, waarin vastgelegd wordt wat de bond tijdens den wereldoorlog voor den middenstand heeft gedaan. Dit is niet weinig geweest. In de eerste plaats heeft de bond zich zeer druk bezig gehouden op initiatief van oir. M. W. Treub, toen maals minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, tot het vestigen en regelen van het midden- standscrediet. Ten tweede tot het regelen van maximum-prijzen in overleg met de verschillende distri'butiebureaux. En ten derde met het ver krijgen van verloven voor zakendoende midden standers. Het komt ons voor, dat vooral dit hoofd stuk voor later nog grooter waarde zal blijken te bezitten. Dan volgt een opsomming van verschillende bonds- instituten, die in hoofdstuk zeven nader worden genoemd en omschreven, als de 'Raad van Advies van den Bond, het bondsorgaan, het bondsbureau, het „Meuwsenfonds", de middenstandstentoonstel- ling, de Onderlinge Risico-Vereenigingen voor den Handeldrijvenden Middenstand, de informatie- 'bureaux, enz. Ook het achtste hoofdstuk is voor de Midden standsorganisatie van beteekenis. Wij vinden daarin een omschrijving van 21 instellingen e.d., welke door of met medewerking van de Neder landsche regeering in de afgeloopen 25 jaren voor den middenstand zijn ontstaan. Verschillende van die instellingen zijn inmiddels reeds verdwenen, doch ook meerdere zijn op 'het oogenblik nog in werking en voorzien in een ware behoefte van den handeldrijvenden en industriëelen middenstand'. Behalve een omschrijving van de taak en de wer king van den Mi'ddenstandsraad, den Hoogen Raad van Arbeid en de Raden van Arbeid, wordt een zeer duidelijke uiteenzetting gegeven omtrent de werking van het instituut der nijverheids-consu lenten, het Bureau tot onderzoek van Handels waren, het Nijverheidslaboratorium te Delft, het Rijksproefstation en den Voorlichtingsdienst ten behoeve der lederindustrie, den Rijksvezeldienst, het Station voor Maalderij en Bakkerij en den Rijksrubberdienst, Tenslotte wordt ook de instel ling van de Kamers van Koophandel en het Han delsregister daarin behandeld. De middenstand heeft zich ook internationaal ge organiseerd en daarvan gewaagt hoofdstuk negen. Voor dezen organisatievorm bestaat in de eerste plaats het Instituut International pour l'étude des pro'blémes der classes moyennes, dat te 'Brussel ge vestigd is en in welk instituut de Nederlandsche Middenstandsbond steeds vertegenwoordigd is. Naast deze instelling, die meer van wetenschappe lijke strekking is, bestaat sedert 1924 ook de In ternationale Middenstands-Unie, waarvan de Nederlandsche Middenstandsbond eveneens deel uitmaakt. De verschillende conclusiën omtrent een twaalftal onderwerpen, behandeld op het laatst gehouden internationaal congres van deze organisa tie, worden in dit boek eveneens gereleveerd. En tenslotte bevat het laatste hoofdstuk verschil lende gegevens omtrent personen, die deel genomen hebben aan de leiding van den Middenstandsbond gedurende de afgeloopen 25 jaren, Aan hen, die de beweging door den dood zijn ontvallen, wordt een gevoelig woord gewijd. Na een kort besluit volgt nog een register van personen en organisaties benevens van de in het boek vermelde onderwerpen, een ledenlijst van den Middenstandsbond, een lijst van 'donateurs, de vermelding van de statuten en het Middenstands bondslied. Het gedenkboek is niet in den handel gebracht, doch wordt alleen dn present-exemplaren ver spreid. BLOEMENDAAL, TEL. 22003 Nieuwe wijn in oude lederzakken. Amerika werkt, alle oppositie ten spijt, ongestoord voort aan den bouw van den hoogen muur, die nationale industrieën moet beschermen tegen de aanvallen van 'buitenlandsche concurrenten. Engeland, het land van de vrijheid, heeft zijn vrijhandelspolitiek verlaten en streeft doeleinden na, die ons doen denken aan de tijden van Koningin Elisabeth en van Oliver Cromwell. Onder koninklijke bescher ming wordt propaganda gevoerd voor zuivering van de Britsche mode van vreemde invloeden. Zullen wij straks weer de oude mutsenwet uit de zeventiende eeuw zien herleven? Een wet waarbij werd voorgeschreven, dat iedere Engelschman een in Engeland gemaakte wollen muts moest hebben. Een wettelijk voorschrift, dat een lijk in een wollen kleed begraven moet worden? In Rusland spreekt Trots'ki over den plicht van iederen Rus het vaderland in tijd van oorlog te verdedigen. En in het Zuid-Oosten van Europa wordt het economische wapenen een nationalitei ten-strijd gestreden tusschen de volken, die 'bij vredestractaat het zelfstemmingsrecht verkregen, de middelen missen om van dat recht profijt te trekken. Terwijl dit alles om ons heen plaats grijpt, blijven de geleerde economisten voortgaan met te spreken en te schrijven over de naïve opvattingen van de staatslieden uit de zeventiende eeuw, die in hun economische politiek zich lieten leiden door het beginsel, dat verrijking van het eigen volk niet anders mogelijk was dan door verarming van de vreemde volken. Is het grijpen naar oude wa pens, het herstel van een oude door de weten schap als ondeugdelijk gekwalificeerde, slagorde in den economischen volkenkring, een daad van wan hoop, of moeten wij het tegenwoordige streven beschouwen als een poging van de staatslieden om in een tijdperk van overgang, zooveel mogelijk di recte winst te behalen? Hoe simplistisch in dit opzicht het denken van de leidende staatslieden dikwijls is en hoe weinig er uit de lessen der historie geleerd wcrdt, blijkt uit den inhoud van het tiende hoofdstuk van het vredesverdrag van Versailles, handelende over de economische kwesties. In de v-rgaderzaal van Ver sailles werd in 1919, de eerste nieuwe wijn ge daan in oude lederzakken, Wanneer thans Enge land, Amerika, Duitschland, Frankrijk en de Sta ten van Zuid-Oost-Europa elkander verwijten, dat floor hooge tarievenmuren het vrije wereldverkeer geschaad wordt, mag de buitenstaander de kij- venden het vredestractaat voorhouden en hen wijzen op den inhoud van het tiende hoofdstuk, waarin, zij het ook ietwat verborgen het oude Mercantilistische beginsel is neergelegd, dat het krachtige volk zich slechts verrijken kan ten koste van het zwakke. Welke beteekenis 'kunnen wij nu hechten aan een ontwapeningsconferentie, wanneer de geesten van Richelieu Colbert en Cromwell in de conferentie zaal rondwaren. Of zou de oude Hegel toch gelijk hebben gehad, toen hij schreef: „Wat de ervaring en de geschiedenis leeren is dit, 'dat volken en regeeringen nimmer iets uit de geschiedenis geleerd hebben en nimmer handelen naar de lessen, die de historie ons voorgelegd heeft". Door daden zul len de volken van Europa en ook Nederland de waarheid van deze woorden moeten aantoonen, jindien het hun, wat wij hopen, ernst is met het economisch en politiek pacifisme. Niet alles goud wat er blinkt Mr. Marius G. Levenbach heeft de indrukken van zijn reis door Amerika in een boek neergelegd. Wij lezen daarin o.adat de Amerikaansche arbeider er thans, ondanks de vakbeweging, wat zijn wer kelijk inkomen betreft, slechter aan toe is dan aan het eind van 'de. vorige eeuwl Mr. Levenbach, die socialistische neigingen heeft, vertelt nu wel in een noot, dat de vakbeweging aan die verslechtering geen schuld heeft dat moest er nog bijkomen maar, zeggen wij op onze beurt, die vakbeweging 'heeft die verslechte ring ook niet kunnen tegenhouden, waaruit dus wel blijkt, dat niet, zooals hier zoo dikwijls uit- geschetterd wordt, alle heil uitsluitend van de Vakbeweging komt. Woorden van wijsheid. De besprekingen op de te Den Haag gehouden conferentie inzake het internationaal zeerecht zullen, naar wij aannemen, wel 'blijven buiten de sfeer van aandacht van de massa der dagbladlezers. 'Onze groote nationale rechtsgeleerde dr. B. J. C. Loder heeft in de ope ningsrede van deze conferentie evenwel eenige opmerkingen gemaakt, die van meer algemeenen aard zijn en de aandacht van ons allen verdienen. Sprekende over de vele pogingen, die in onzen tijd ondernomen worden tot internationaliseering der wetgeving (men denke bijv, aan de sociale wetgeving) deed dr. Loder o.m, opmerken: Men kan echter de wereld niet in een dag ver anderen. De idealisten vergeten al te vaak, dat het niet voldoende is plannen te ontwerpen of OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON. CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN 5CHADCNEL5TRAAT 46 HAARLEM, TEL-1446! SPECIALITEIT IN Bekroond Tentoonstelling Haarlem 1924 met verguld zilv. medaille.Tentoor.slellir g haai err 1927 Mei (H.E.B.A.) met zilveren medaille een schets van de internationale wetgeving op te stellen om deze dan ook onmiddelijk door de nationale autoriteiten en vertegenwoordi gers aangenomen te krijgen. Men moet zich wel zeer afvragen of een inter nationale codificatie van het recht mogelijk en uitvoerbaar is, zelfs na een langdurige voor bereiding. Zonder twijfel moeten er voor dagelijksch han delsverkeer tusschen de volkeren gemeenschap pelijke rechts- en gewoonteregelen zijn. Maar een codex te maken voor het geheele recht in al zijn vertakkingen zal onmogelijk zijn, zoo lang er 'op Ide wereld verschillende rassen leven met verschillende geestesgesteldheid, godsdienst en zeden. De vraag rijst nu, hoe men eenheid kan scheppen, waar de verscheiden heid toch het grondbeginsel is, dat in de ge heele natuur 'heerscht. Wanneer men deze waarheden in 'het oog houdt, vindt men on middellijk de grenzen van eenige condificatie. Wat is het goed, dat hier in een omgeving, waar geen plaats is voor den demagoog in klare be woording gewezen wordt op de bestaande ras verschillen in de wereld, die b.v. internationali seering van ide sociale wetgeving tot een onmoge lijkheid maken. Daarnaast wees dr. Loder zeer terecht op het i'n de natuur heerschende beginsel van de verscheidenheid. Rampzalig voor een volk werkt de gelijkmaking van levensomstandigheden, wij ondervinden dat schier dagelijks. Maar niet minder rampzalig zouden de gevolgen zijn, indien i'n Europa terwille van de nivelleering, de volle ontplooiing van krachten geremd werd, terwijl daarbuiten de wil tot macht millioenen-rassen aan spoort tot uiterste arbeidzaamheid. Koffiehuis-moties kunnen aan dezen toestand niets veranderen daarom moeten woorden als die welke door dr. Loder gesproken worden, ons stemmen tot nadenken entot handelen! Taal en Stijl in Reglementen. Iedereen wordt verondersteld de W'et te kennen zoo wordt ook iedereen, die zich met sociale economie bemoeit, verondersteld de 'dikwijls ingewikkelde taal-en-stijl van sociale studies te kunnen begrijpen en ont rafelen om ook de Sociale Economie te kennen maar wat te zeggen van een alinea ,als volgen de, uit het maandblad Gemeentebestuur: „Indiea van het verschil tusschen het vol gens eerstgenoemde bepaling voor de in he' tweede lid van dit artikel bedoelde gezinnen benoodigde en het totaal der gezinsinkomen meer bedraagt dan Met zulke literatuur wordt de studie er voor ge wone stervelingen niet prettiger opl

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2