Firma J.H. KRUL Jr. Een binnenland buitenland drukkerij timmer ontvangen boeken fotografie allerlei Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET plaatselijk nieuws sf Bij brand een der volgende nummers opbellen: nucou«uAAL Telefoonnummer 10960 AERDENHOUT Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - - Telefoonnummer 26017 VOGELENZANG Telefoonnummer 26129 RADIO OP HET PLATTE LAND belast zich met het plaatsen van advertentiën in elk daarvoor op te geven biad, zonder prijsverhooging A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON BLOEMENDAAL. AERDENHOUT. ~SCHAA& De politie in de hoofdsteden des lands heeft de afgeloopen week druk werk gehad, naar aanlei ding van de opstootjes veroorzaakt door demon stranten voor de vrijlating van Sacco en Vanzetti. Het opmerkelijke bij al deze ongeregeldheden was, dat daaraan in hoofdzaak deelgenomen werd door opgeschoten jongens van omstreeks 16 jaar, die in deze zaak een prachtgelegenheid zagen om de politie flink te sarren. In Amsterdam werden op den Nieuwendijk een stuk of zeven groote spiegel ruiten vernield. Een der daders, een kwajongen van amper 16, werd gevat en verklaarde nota bene wel de namen Sacco en Vanzetti gehoord te heb ben, doch niet te weten wie dat waren. Ziedaar een voorbeeld van de menigten, die voor Sacco en Vanzetti in beroering werden gebracht. Ruiten werden vernield, maar men wist niet waarom! De heeren van Moscou weten wel do juiste tra wanten te kiezen. Zeker, wij allen in Nederland vinden den doodstraf iets gruwelijks. Maar zij die nadenken, veroordeelen uitdrukkelijk de dwaze en dolzinnige demonstraties en relletjes uitgelokt door communistische raddraaiers en uitgevoerd met een handvol uitvaagsel, dat van toeten noch blazen weet. Een bedenkelijk verschijnsel is, dat de militairen, die voor herhalingsoefeningen, enz. onder de wa penen zijn, nu gesterkt door het gebeurde van vorige jaren bij de minste geringste aanleiding relletjes maken, waarbij zelfs geschoten wordt. Iets dergelijks vond te Breda bij het 6e Reg. plaats, waar over de voeding gemopperd werd en één onbekend gebleven soldaat uit een tent schoten loste. Algemeen wordt dit laatste als een kwa jongensstreek beschouwd. Maar hoe dan ook, het is gebeurd en dat is ernstig. De troepen hebben ongetwijfeld een onbetwistbaar recht op uitsteken de voeding en verzorging. Maar indien er klachten zijn, bestaan er andere middelen om die te uiten, dan door oproertjes en schoten. Het zal ongetwij feld na het voorgevallene in Breda wel niet aan een zeer streng onderzoek van wege den minister van defensie ontbreken, In den Haag kwam de Nederla'ndsche Midden standsbond in algemeene vergadering bijeen, tevens voor de viering van het zilveren jubileum van den Bond. De Bond telt thans 130 Vereeni- gingen met te samen ongeveer 25.000 leden. Vele autoriteiten en vooraanstaande personen gaven van hunne belangstelling blijk. Het doel van den Bond is, te zorgen dat de Middenstand intact blijft. De directeur van het Bureau van den Bond verklaarde: Daarom zal de jubileerende Ned. Mid denstand op zijn qui vive blijven en krachtig waken voor handhaving van het vrije middenstandsbedrijf. Het is een groot maatschappelijk belang, dat de middenstand, waarin de ondernemer zoo daad werkelijk deelneemt aan het bedrijf, zijn huidige plaats in de maatschappij blijft behouden. Twee trieste voorvallen uit de lijst der ongelukken dienen apart vermeld. In de eerste plaats het ongeval van het 2-motorige vliegtuig der K.L.M., waarvan vlak bij Croydon, bij het Engelsche plaatsje Seven Oaks, het roer afbrak. Met groote tegenwoordigheid van geest slaagde de piloot Van Dijk e.r in, het vliegtuig in een paar boomen te sturen, waardoor de val gebroken werd. De mecha- nicien Brunklaus werd' echter gedood. De passa giers kwamen er vrijwel ongedeerd af. Dan werd bij Amsterdam, op den onb'ewaakten overweg Kalfjeslaan een melkauto door een lo- caaltreintje gegrepen en vernield. De bestuurder werd gedood, en een 14-jarige 'jongen ernstig ge wond. De onvoorzichtigheid van den auto-bestuur der moet oorzaak van de ramp zijn. De kant noch wal rakende relletjes voor Sacco en Vanzetti in talrijke plaatsen hier en in het buitenland, wijzen er op, op welk een weerzin wekkende wijze Moskou overal tracht in troebel water te visschen. Geen wonder, dat alom strenge maatregelen tegen de ondermijn-politiek van Mos kou genomen worden. De Indische regeering moet thans overwegen om door een zeer scherpe con trole op de ontvang-vergun'ningen, de communis tische propaganda van het Sovjet Radio-station Chabarowsk tot een minimum te reduceeren. De vraag dringt zich op, of het niet mogelijk ware, langs radio-technischen weg op dezelfde golflengte, als waarop het Sovjet-station werkt, zoodanige storing in den aether teweeg te brengen, dat de ontvangst van de Bolsjewiki-propaganda onmoge lijk zou zijn. De minister van Koloniën heeft voorts een schrij ven gericht tot alle burgemeesters in Nederland, om het onderzoek dat moet worden ingesteld voor een bewijs van goed gedrag (noodig voor opleiding en uitzending voor den Indischen dienst) uit te breiden in dien zin, dat nauwkeurig wordt nage gaan, of de betrokken persoon heeft deelgenomen aan revolutionnaire propaganda. In den staatsdienst is namelijk geen plaats voor hen, die deelnemen aan propaganda, welke het gezag ontwricht, aldus de minister. Engeland. Men is in IBritscihe regeerinigskringen niet ongunstig gestemd ten aanzien van Duitsch- land's verzoek om vermindering van de 'Rijnland bezetting, welk verzoek gegrond is -op de belofte van 1925, Engelland wil echter in' elk geval het internationale karakter der bezettingsmacht hand haven, en waar Frankrijk slechts 5000 man wil weg- UVcnVbEN - zenden en Duitsohland veel meer vraagt, zou een voldoen aan' Duitschland's verzoek neerkomen op een sterker en onevenredige vermindering der Engelsche en Belgische contingenten. Daarover zijn nu discussies gaande. Men verwacht, dat Enge land er i« zal slagen. Frankrijk tot andere ge dachten te brengen. Uit China komt weer bericht als zou een Britsch schip op den Jangste weer door Chineezen beschoten zijn. De koopvaardij schepen worden daarom weer gekonvoieerd. De oud-premier van Egypte, Zagbloel Pasja is Dinsdagavond overleden. Zaghlöel was een popu laire figuur in: de Egyptische politiek en vurig be lijder van het nationalisme. Frankrijk. Het overleg met Londen en Berlijn over de vermindering der bezettingstroepen duurt nog voort en maakt onderwerp van bespreking in den ministerraad uit. Het bezettingsleger bestaat nu uit ca. 55.000 Franschen en 140.000 Engelschen. Maurice Sarraut, president van den uitvoerenden raad der radical en radicaal-socialistische partij heeft het pleidooi van het Kamerlid Franklin Bouil lon voor voortzetting der bestaande coalitie van de hand gewezen. Sarraut meent, dat de coalitie der partijen niet voort kan duren. Daarna heeft Bouillon er nogmaals op gewezen, dat hernieuwing der binnenlandsche oneenigheden een nieuwe fi- nancieele débacle zou beteekenen. Voorstanders van de coalitie verklaren, dat de politieke wapen stilstand minstens vijf jaar moet duren, wil men het land weer op hechte grondslagen brengen. In Tonkin heeft een heftig oproer gewoed, ont staan door ruzie tusschen 'n Chineesche en Anami- tische vrouw. De Chineezen en A-namieten gingen elkaar zoo duchtig te lijf, dat er 6 dooden en 100 gewonden vielen. Duitschland. Door de afsluiting van het Fransch- 'Duitsche handelsverdrag is een einde gemaakt aan den verdragloozen toestand', die sedert 30 Juni j.l. heerschte. Van hoe groot belang deze Fransch iDuitsche overeenkomst is, blijkt wel, als men weet, dat dit het eerste verdrag van dien aard is sedert den oorlog van 1870. Het treedt op 5 Sep tember in werking en loopt tot 1 April 1929. Over het algemeen is de meestbegunstigingsclau- sule de grondslag voor dit verdrag. Een te Neurenberg gehouden congres van de na- tionaal-socialistische arbeiderspartij, onder leiding van Hitier, werd een mislukking. Slechts een 20.000 aanhangers, w.o. vele vrouwen, namen er aan deel. Andersdenkende arbeiders hielden zich verstandiglijk afzijdig zoodat het congres na eenige zonderlinge redevoeringen uiteenging. Op alles en nog wat werd critiek uitgeoefend, op het parlementaire stelsel, de rijksregeering, de buitenlandsc'he politiek van Stresemann, enz. De toon van de redevoeringen werd gekenmerkt door een uitlating van' Landdag-afgevaardigde Streicher, die o.m. zei: Ik hoop dat het Duitsche volk spoe dig zal mogen inzien, dat het slechts onder een Adolf Hitier de overwinning op de Joden kan be halen. „Hoe genoeglijk rolt het leven eens gerusten landsman heen." Deze bekende versregelen van den dichter Poot stammen uit een tijd, die reeds ver achter ons ligt. Niet dat het leven van den landman de oude ge noeglijkheid geheel ontnomen is; verre van dat. De rust, die de jacht naar vermaak en verstrooi ing uit de groote stad heeft verjaagd, zetelt nog op de hoeve, waar de onmisbare regelmaat, die de verzorging van de dieren en huis en hof op- eischt, de gemoedsrust bewaart en evenwichtig heid bevordert. Maar de aanraking met „hetgeen er in de wereld gebeurt" kan de landman van heden niet meer ontberen, als de landman van den braven dichter Poot dat kon. Er zijn te veel zaken, die met het landbouwbedrijf samenhangen, die in de stad be disseld worden. Het landbouwbedrijf bovendien heeft zich de voor lichting der wetenschap men denke aan land bouwwerktuigen en kunstmeststoffen ten nutte gemaakt. De landman behoort om zijn bestwil zich op de hoogte te houden van hetgeen buiten zijn hoeve voorvalt. Een middel daartoe is de radio. Radio is vóór alles aangewezen om toegepast te worden op het platteland. Maar de landman is voorzichtig bij het aanschaffen van nieuwe dingen, dus vraagt hij zich af: wat heb ik aan een radio ontvanger? Die vraag is gemakkelijk te beantwoorden. In de eerste plaats behoeft de landman, zoo hij kwee'ker is en voor het glas van zijn broeikassen het gevaar van hagelslag ducht, niet het weer te beoordeelen op de primitieve wijze van den bui tenman in de „Camera Obscura" van Hildebrand. De weerkundige dienst van De Bilt vertelt hem per radio driemaal daags de weersverwachting voor het komende etmaal. In de tweede plaats behoeft hij zich niet meer af te vragen, hoe de prijsbeweging is van de producten, die hij kweekt. De radio markt- en oogstbericbten 'houden hem tot het laatste oogenblik op de hoogte. In de d~rde plaats is de radio een machtig middel ter bevordering van de intellectueele ontwikkeling en de vakkennis van den landbouwer. Het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw Comité zorgt b.v. voor een wekelijksch praatje over een landbouw- onderwerp. Ook de godsdienst wordt niet ver waarloosd. Zoowel des Zondagsmorgens als des- middags worden kerkdiensten per radio verbreid; kerkdiensten, die het mogelijk maken, dat, zoo de weersomstandigheden of andere redenen den landman aan hoeve of woning binden, hij de stich ting van de godsdienstoefening voor dien dag niet behoeft te derven. Inderdaad, de radio brengt den mensch, blijkens bovenstaande uiteenzetting van de N. S. F., veel goeds. Toch is er een schaduwzijde: dé politiek die zich van de radio heeft meester gemaakt. Wel zeer duidelijk blijkt dit uit de mededeeling uit Indië, dat aldaar een in vloeiend Maleisch uitgesproken opruiende redevoering van een Sovjet-station BLOEMENDAAL, TEL. 22003 werd opgevangen. In deze redevoering riep men uit Rusland de bewoners van ons Indische plat teland woordelijk toe: „Gij zijt met uw vijftig millioenen sterk genoeg om U niet te laten onder drukken door slechts tweehonderdduizend Hollan ders, slaat de Hollanders dood". Voorts wordt be richt, dat in den laatsten tijd veel ontvangtoestel len aan Inlanders tegen lagen prijs zijn verkocht of zelfs geschonken. Dit is de keerzijde van de sc'hoone .medaille, ons door Marconi geschonken, en het is een krachtig bewijs, dat politiek bij de radio uit den booze moet worden geacht. In ieder geval zal 'het Indische Gouvernement ten zeerste op zijn hoede moeten zijn en ons Indische platte land moeten beschermen tegen de misdadige pro paganda van Moscou, dat ook in onze koloniën eigen doeleinden najaagt onder voorwendsel van het op te nemen voor z.g. verdrukten! Mr. Willem Coops: Tropengloed, Van der Meers Indische ervaringen. Uitg. W. L. J. Brusse's Uitg. Mij., Rotterdam. Al spoedig brengt de figuur der jonge Oei Kie mi San, het „cadeautje" van een Chineesch aan Van de(r Meer, ons in een der mooiste sferen van ge heimzinnige Indische liefdesmystiek. En onwille keurig denken we terug aan Tagore's onvergete- lijken bundel: The Gardener. En stil voor ons heen fluisteren we, even de oogen sluitend: „I love you, beloved. Forgive me my love. Like a bird losing its way law caught. When my heprt was shaken it lost its veil and was naked. Cover it with pity, beloved, and forgive me my love" De avonturen en ervaringen, waarvan dit werk verhaalt, ze zijn opziohzelf zeer zeker lezenswaard. Nochtans zijn ze niet que ervaring, zonder meer neergeschreven. Ze zijn voor den schrijver de aan leiding en de vorm, waarin hij zijn fijne gedachten uit de Oostersche fystiek tot ons brengt. Wij, koel redeneerende Westerlingen, door onze cultuur van de natuur meer en meer verwijderd, onontvanke lijk gemaakt voor wat niet door de rede bewezen wondt, schouderophalend, smalend op intuïtie, als op 'bijgeloof, wij vermogen niet tot de natuur door te dringen tot we haar begrijpen, zooals de Ooster ling dat kan. Voor ons is b.v. een bloem dikwijls een knap staaltje van kweekerskunst, dat ons leven veraangenaamt. Voor den Oosterling heeft de bloem een diepgaande beteekenis. Ze is niet alleen een vreugde voor het oog, maar ze is tevens een boodschap van vreugde uit die geheimzinnige sferen, waar het geluk lokkend wacht. Wanneer we hiervan doordrongen zijn zullen de kalme Oostersche gedachten ons dubbel bekoren. Terecht schrijft het zich openbarend hooger wezen: „Zoovelen uwer strekken de armen en ontvangen blanke leliën, maar hun handen zijn bezoedeld met het slijk en der leliën witheid vergaat in de zwartheid van het slijk en wordt een met de aarde." In de serie: Een reeks voor Lief hebberijen, Uitg. van W. L. J. Brusse, Rotterdam, verscheen Cac tussen, door J. M. van den Houten. Reeds de vijftig mooie afbeeldingen, waarvan één overgenomen uit het hloemhoek van Johann Theo- dor de Bry, 1611, zijn het aanschaffen van het werkje overwaard, Een zeer mooie foto is de broeikas met cactussen, waar twee Koninginnen der Nacht, tegelijk in bloei staan. De tekst biedt voor beginnende leeken, gemakke lijk op te volgen raadgevingen, tot het zelfkweeken (zaaien en stekken) van cactussen. De verschillen de geslachten worden beknopt, doch zeer duide lijk besproken. Ook ontvingen we van Brusse's uit geversmaatschappij dén tweeden druk van Hans Martin's Cocktail, Een mengeling van velerlei. We kenneh het weak van 'Hans Martin te goed, dan dat een bespreking eigenlijk nog noodig is. Maar al komt er nog een tiende, een twintigste druk, we herlezen het bundeltje graag. Hans Mar tin is een der weinigen ,die weten, dat er in humor leed verscholen zit. Daarom blijft zijn werk rein, ook al heeft het soms een erotischen schijn. De guitige omslagteekening van Piet van der Hem maakt het bundeltje nog aantrekkelijker. „Ons Eigen Tijdschrift". „Ons Eigen tijdschrift" van Augustus geeft „Bre- tonsche indrukken" door Mr. J. van Campen, bij een zestal foto's. Het Bretonsche volk vol geloof en vertrouwen verlangt naalr zee als het aan wal is, en naar huis, als het op zee is. Steeds is het „plein de tristesse!" Verder brengt het tijdschrift Schouwen's duinkant, door U. G. Dorhout, met foto's van J. Bins. Ook alleraardigste strand-tafereeltjes van voor 50 jaar geleden. Het doode strand, door Ivans. De strandjutters, door W .J. Mets, met karakteristieke teekeningen van J. W. Bloem. Aan de Zuiderzee-kust, door J. J. F. Schilt, een beschijving van „het Gooische Vineta", lang geleden door den schrijver gelezen, 'n romantisch verhaal, waarvan de schrijver de beel den vergelijkt met de omgeving van Floris V. Verder zijn er nog verschillende verhalen, een kinderrubriek en twee muziekstukjes. „Den Gulden Winckel", Den Gulden Winckel van Juni geelt een foto van Léon Daudet op den omslag. G. H. Pannekoek vertelt van zijn bezoek bij Victor E. van Vriesland, de schrijver van gedichten, romans, essays, en van „een tooneelstuk, dat opgevoerd is", reden waar om hij „géén lid van den hond van Nederlandsche tooneelschrijvers is." Dit tooneelstuk, vertelt hij, is door anderen en door hemzelf in het Duitsch vertaald en te Frank fort opgevoerd in 1925. Tóch voelt hij yoh geen geboren tooneelschrijver. Van Vriesland werkt langzaam. Hij heeft iets van het exacte van de wetenschap, door zijn opleiding bij Dér Mouw, vertelt hij. Hij is uit den tijd van Verwey, doch heeft diens invloed niet ondergaan. In eenvoudige woorden gééft hij zijn meening over „critiek", die, ■volgens 'hem, zelfs bij de besten nog niet in goede handen is. Litteraire critiek moet de dingen meer zien in het raam der maatschappelijke stroomin gen en botsingen, der vormtraditie, de ethnologi- sche invloeden en dergelijke. Verder geeft het tijdschrift een artikel over: Scherts en ernst in de oden van Horatius, Neder landsche litteratuur in Italië, een bespreking van De Zevenmijlslaarzen, tooneelspel van J. A. Bletz. En verder de gewone kronieken en een 'boeken schouw. „De Tijdingzaal". No. 7 van De Tijdingzaal geeft biographieën. van G. van NesUilkens en Karei Wlasch, fragmenten uit Het Verlaten Eibersnest van G, van Nes Uilkens, De Avonturen van den Muzikant van Augusta de Wit, en een alleraardigst gedicht: Maart, van Marie W. Vos. Verder boekbesprekin gen en aankondigingen. Jeanne Veen. Focus van 23 Juli en 6 Aug. brengt weer tal van mooie foto's en interessante artikelen, o.a. een bespreking van de „photographie in'tégrale", naar aanleiding van een voordracht van den Franschen natuurkundige G. Zippermann in de Academie des Sciences gehouden. Het betreft een wijze van fotografeeren, waarbij niet slechts de werkelijk heid wordt weergegeven, „als in een stereoscoop", doch ook „de onderlinge verschuiving der voor werpen," zoodra de kijker van stand verandert. Nog willen we vermelden de foto „Mist" van Gie Huender, gezien het zeer moeilijke fotografeeren in den mist, een waar kunststukje. „Focus". Het tweede Augustusnummer van Focus brengt een achttal groote, bijzonder fraaie platen, waarvan twee van een Indische amateur- fotograaf Kwa Soen An. Hiervan geeft vooral „Onder de Paraplu" een interessant stukje Indisch leven. Verder zijn er fraaie foto's uit Holland, waaronder een prachtig duingezicht en een fraai stilleven, getiteld „Aluminium". Uit den rijken inhoud moge genoemd worden een artikel over „Photographie Integrale'. In dit ar tikel beschrijft de bekende specialist op het gebied der stereofotografie Generaal-Majoor Van Al'bada, een methode om met behulp der cine matografie stereoscopische beelden te vervaardi gen. Een volgend artikel handlelt over het fotografeeren van onze huisdieren en geeft daarvoor allerlei practische wenken, die geïllustreerd zijn door twee aardige foto's van een takshond en een poes. De gewone rubriek „Omroep voor Beginners" be handelt het verbeteren van fouten in de belich ting door het gebruik van ontwikkelaars van ver schillende samenstelling. Onder „Tochten voor Landschapsfotografie" wordt een verlokkende beschrijving gegeven van het Buursche Zand, een weinig bekende streek in Twente. Eenige fraaie foto's doen ons een blik slaan in deze schoone streek. Onder „Geïllustreerde Critiek" worden aan de hand van drie foto's boschopnamen behandeld. Een volgend artikel, getiteld „De amateurfotograaf als uitvinder", brengt allerlei interessante bijzonder heden over de pogingen van een amateur om zijn medemensch gelukkig te maken met de proeven van zijn vernuft. Een artikel over de waarde van de reflexcamera wordt gevolgd door practische wenken, en allerlei andere klejne mededleelingen. Belangwekkende feiten. Het Britsche Ministerie van Arbeid publiceert een uitvoerig verslag over aard en omvang van de arbeidsgeschillen in de Engelsche industrieën in 'het jaar 1926. Aan déze industrieele oorlogsbalans zijn, die volgende be langwekkende feiten ontleend: In genoemd jaar hadden 320 stakingen plaats gehad. Sinds 1893 was een zoo gering aantal niet voor gekomen. En ware de algemeene staking achter wege gebleven, dan zou ook een betrekkelijk ge ring aantal arbeidsdagen zijn verloren gegaan. Thans is dit niet het geval. Ongeveer 162.5 milli- oen dagen gingen verloren door stakingen, waarbij 2.8 millioen arbeiders betrokken waren. In een statistiek van het vorige jaar vonden wij opge geven 8 millioen verloren arbeidsdagen en 450.000 stakende arbeiders. Welk een verschil! Wij ge- looven, dat deze cijfers duidelijker de maatschap pelijke schade van de algemeene staking mani festeeren dan een uitvoerige beschouwing dit zou kunnen doen. 'Den vakvereenigimgen werd een ernstige klap toegediend, maar het Engelsche volk in zijn geheel zal eenige jaren boeten voor den dollemansdaad, waartoe extremistische elementen de vakvereenigingsleidcrs hebben aangezet. Thans nog eenige cijfers uit het verslag: SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN Van de 302 stakingen werden er 66 door de ar beiders gewonnen, waarvan de meerderheid van weinig beteekenis en geringen omvang waren. Ruim 120 stakingen werden verloren door de arbeiders en 128 eindigden in een compromis. In slechts 6 gevallen werd het geschil beëindigd door arbi trage. Men ziet, de „oorlogswinst" is uiterst gering voor enkele kleine groepen; de schade aan de volkswel vaart toegebracht is zeer groot. Is het wonder, dat in het verslag van het Ministerie van Arbeid met vreugde wordt gewag gemaakt van het feit, dat de algemeene staking geleid heeft tot versterking van den wensch in breeden kring, arbeidsgeschillen langs vreedzamen weg te beslechten? Ons ouderwijs verstard! Ons onderwijs voldoet niet meer aan de behoeften van onzen tijd en dat wel door gebrek aan 'belangstelling bij het onderwijzend personeel. Er zijn wel weidsohe hervormingen op school in gevoerd, als schoolartsen, schoolverpleegsters, enz., maar de didactiek en paedagogiek zijn nog dezelfde als in 1875; 'de onderwijzer stelt er g( 'belang in. Op dit gebied bestaat in Nederland geen vakblad; er zijn kranten die de belangen van het onderwijs heeten te behartigen, maar zij ijveren alleen voorsalarisverbetering; salaris-lite ratuur is de hoofdschotel. En de oorzaak? Omdat in Nederland een akten- serie bestaat als nergens ter wereld, tracht een Nederlandsch onderwijzer door acte-studie hooger op te komen. Als een boer, een fabrikant, een dokter onwillig blijft voor den vooruitgang op zijn terrein, zal hij het spoedig in zijn zak of zaak ondervinden; alleen een onderwijzer kan 'de belangen van zijn vak ongestraft overlaten aan enkele uitgevers van zoogenaamde vakbladen. Aldus de 'heer A. Feberwee, hoofd eener school te Amsterdam in „Het Schoolblad', onder den titel: „Progress and poverty". 't Is te hopen voor hem, dat niet alle onderwijzers Engelsch verstaan. Op 31 Augustus, den verjaardag van H.M. de Koningin, zijn de kantoren d'er Posterijen gesloten voor de behandeling van geldzaken, met uitzon dering van die, waarvoor telegrafische en spoed- behandeling is gevraagd. Herijk van maten en gewichten. Wij herinne ren belanghebbenden, dat vóór 1 October van dit jaar alle maten en gewichten, die gebruikt worden of voorhanden zijn op de plaatsen van verkoop e.d., moeten voorzien zijn van letter C. Voor diegenen, die tot nu toe in de laatste 2 jaren verzuimd hebben hunne maten en gewichten te laten herijken, bestaat daartoe alsnog gelegi heid des Maandags en des Vrijdags van 9.1 tot uur aan het IJkkantoor, te Amsterdam, Brou wersgracht no. 276. Het neersmijten van papieren, kartons en dergelijk afval, niet alleen door vreemden, gaat in onze gemeente ongestoord door. 'Op 'deze wijze is 'hel voor onze gemeentewerklieden niet te doen aa" de zindelijkheid der wegen de hand te 'houden. Waarom in d'eze geen samenwerking van alle g meentelijke diensten met dé politie. Wij stellen anders voor, 'dat onze abonné's met redactie aan het hoofd zich aanbieden als vrij- millige papier en -karton opprik brigade. Woensdagmorgen werd de 13-jarige J. R., wonende te Heemstede op de Zandvoortschelaan, hoek v. Lennepweg, door een vrachtauto der gemeente aangereden. Deze aanrijding was een gevolg va" een verkeerde manoeuvre, door den jeugdigen wie!' rijder uitgevoerd. De bestuurder treft in het ge' heel geen schuld'. R. werd binnengedragen in de villa der familie li- en daar behandeld door den juist passeerenden D' Kuenen uit Haarlem. Deze achtte het noodig, ^a' de jongen ter verdere observatie naar een zieken huis gebracht werd. De gerequireerde ziekenauto der firma Mathot vervoerde den patiënt naar 1 Groote Gasthuis te Haarlem, Later kon 'hij Pe' gewone auto naar zijn woniing overgebracht worde"' Bloemendaol" speelt I pélijken wedstrijd tegc maar. De „witten" verschijne J J. IJfs Pih. Immer H G. Kopjes Niemann A Ypie hebben dit jaar sche elftal, waartegen aangename en spannen in de Competitie. Als bijzonderheid vern nimmer lukte de -onze: in de kaasstad te slaa traditie gehandhaafd b Oplossingen, bijdragen Schaakredacteur, De C EINDSPEL J. BEH Wit a Stand der stukken: Wit: Kb3, La7, Lg6, P Zwart: Ke7, Db5, a5, P^ Gespeeld in -den Larie 1927 Wit: J. W. TE KOLSTé (Den Haag). SPAANSCH V: e2e4 Pigl—f3 Pblc3 Lflb5 d2d4 O—O Lb5Xc6 Ddld3 Lele3 Pf3X'd4 Pd4Xc6 Dd3e2 f2—f4 Tfl— f3 Tf3h3 De2h5 e4e5 Tal—dl f4—f5 Pc3a4 Tdl—fl c2c4 Le3c5 'Dh5X'h3 Dh3—e3 De3Xd3 Tfl—dl b2—b3 f5Xg6 Lc5Xa7 La7—e3 Pa4c5 Le3—f2 a2a3 a3a4 a4a5 Kgl—fl Pc5eó Niet voldoende om te 1 Pe6Xc7 Lf2—el Door de dreiging het 'bereikt Zwart retmise. LelXb4 TdlXd3 Wit heeft een pion me gunstig. Td'3d7f b3fo4 Er dreigde T'b7. b4b5 B5Xc6 Pc7Id5 I OPLOSSING j (JOS1 Mand der stukken: Wit= KH8, Del, Le2, Zwart: Kd5, Pb6, aó Pb6-d7; 2. Dbl—hit, g5Xf4; 2. Dbl—e4t, c

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2