J'LOTTGERIMG KUNST PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL RUBRIEK VAN DEN ARBEID VOOR DE HUISVROUW STODMER'J-VEKVEBU Bij brand een der volgende nummers opbellen: I Telefoonnummer 10960 0VERVEEN - - AERDENHOUT - Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - Telefoonnummer 26017 VOGELENZANG Telefoonnummer 28129 eene waarlijk gezegende groote en tevens j schoone gemeente, waarop hare ingezete- nen, waarop Noordholland, waarop het heele Rijk trotsch had kunnen zijn. Zeker het is wel aardig naast de kronkelende prikkeldraden zich te bewegen langs goed onderhouden buiten-verblijven vroeger van tien thans van honderd welgestelde en in tal van opzichten welwillende ingezetenen, wij allen zijn, staande op de Kopjes trotsch op de verre schoonheid der duizenden bun ders afgesloten duinen en bosschen; maar de genteenschap leeft niet van toekijken en zich de jas aan het prikkeldraad scheu ren alleen. En het is als een wraak van de buiten de vrije natuur gesloten gemeen schap, als deze, op een klein plekje, zooals b.v. aan het begin van den ZeeWeg, toe gelaten, onopgevoed tot vrijheid als ze is, zulk een plekje zoo hartgrondig ver nielt, dat het weldra in vaalheid, slordig heid en dorheid gelijkt op het gemoed zelf der door de betere elementen afgestooten en door prikkeldraad en politiebepalingen, bordjes en revolvers en door niets anders in bedwang gehouden massa. De heer Laan heeft in de laatst raadsvergadering even den spijker op den kop getiktde Gemeen schap heeft schreeuwend behoefte aan grond, grond en altijd weer grond; maar ze kan schreijen en schreeuwen, om grond zooveel als zij wil: zij blijft van den grond af! Is dit zoo? Helaas ja. Maar moet dit al tijd zoo blijven? Hier rijzen vraagstukken van enorm gewicht en groote moeilijkheid. Mag men wenschen b.v., dat het schitte rend duinbezit der Erven Van der Vliet, van de Mij. Veen en Duin et tutti quanti voor publieke wandeling, voor den handel in onroerende goederen en deszelfs ongezon de achtergrond van speculatie klakkeloos wordt opengesteld? Natuurlijk niet. Wie vandalisme weren wil, moet de ongetemde menigte weren. Maar het gaat ook niet om het bevredigen van lusten van welke menigte ook, het gaat er om, dat wijs be leid en een machtige hand als in ons land en in onzen tijd alleen eene georganiseerde Gemeenschap bezit, met alomvattenden wil en vooruitzienden blik gebruik maakt van wet en belastingkracht om voor heden en nageslacht iets op te bouwen waar woon ruimte zich paart aan harmonische indee ling van gebouwd en ongebouwd, van oor spronkelijk en van gecultiveerd landschap, waar rij- en wandelwegen de logische open baring zijn van de gedachte, dat het ware verkeer is verkeer van in wezen gelijke, ge- Iijkbezielde, gelijdelijk denkende gemeen schapswezens, die gelijke aangespraak heb ben op Gods heerlijke zonnelicht, op de god delijke zuurstof der lucht, op de rustgeven- vende tinten der groene boomen, op de heerlijke droge ondergrond van 't zand om op te rusten en op het uit den hemel zonder bepaald adres neergevloten zuivere water om zich te reinigen. God en zijn Heilige Geest en de Men- schenzoon is de groote drieëenige Demo- kraat, die ten slotte naar zijn onverbidde lijke in verborgen raadsbesluiten vastge stelde wil ook al het aardsche voor allen gelijktijdig regelt en bestelt, voor ieder anders, maar vroeg of laat niet zoo, dat de één zal hongeren en dorsten, terwijl den ander mond en maag zullen, overvloeien en zalig zijn. Daar is een groote gerechtig heid over de wereld, die op den duur met het kleine recht en met sommiger men- schenmacht in de wereld speelt als de storm met een loshangend raamkozijn Wee, wie het niet tijdig op het juiste oog vastzet. Hem zal ten slotte de stormwind zijn huis uitdrijven en hetzelve gelijk maken met den grond. Behalve 't goed bedoelde werkplan van den Burgemeester, en het den spijker op den kop tikken van den heer Laan (maar hoe schuchter is deze stoere Zaankanter in ons zoet Bloemendaal al geworden!)leverde de Raad ditmaal op de levendige wilsuiting van dr. Bornwater: dat er nu eindelijk ge handeld worden! en de helaas mede door den heer Schulz onderdrukte poging van den heer Kremer om tot dat handelen te komen. Verder was het weer als voorheen het bakken van klein goed en allerhande (De Waal Malefijt en Nuyens) en het wer pen van koud-waterstralen (geurige van den heer Luden, korte en krachtige van den heer Van Nederhasselt) op de ambitie van den Voorzitter (aan de echtheid van wiens ambitie men bijkans twijfel aan den dag legde) en van de leden Bornwater en Kremer. De nieuwe leden luisterden toe. Ook de heer Noorman, als is hij geen echt nieuw lid, immers vroeger al lid van den Raad geweest. Zullen zij zich naast de bezielden scharen of naast de zuinigen, straks gierigen? Naast hen, die buiten zich de teekenen der tijden en in zich de stem van het geweten der Gemeenschap verstaan? Of naast hen die het niet wagen iets te scheppen, omdat de Schepper met henzelf zoo zuinig is te werk gegaan, dat niets maar ook heelemaal niets van Diens Geest zich door hen heen opworstelt naar het Leven der tastbare werkelijkheid. De heeren Laan en Van Nederhasselt zullen wet houders blijven ini die afdeelingen, waarin zij het vroeger waren. Wij spreken den wensch uit, dat het grijpen in de openbare kas voor onderwijsdoel einden' onder 'het nieuw-oude bewind allengs wat worde gematigd. In een couvert, bovenaan bedrukt met deze woorden: „Uitnoodiging v/d Dahliatentoonstellimg gem. Concertgebouw Haarlem van 911 Sept. 1927", ontvingen ingezetenen alhier een geel pa papiertje bedrukt met een eenigszins snorkende reclame voor het kunstatelier „Florizaga" van mevr, A. Martens van iBalgooij, te Haarlem, tevens behelzende een eenigszins kleineerend bespre ken van de niet meer hier te lande wonende mevr. A. WegerifGravestein. Wij achten deze wijze van doen een afkeurenswaardig pogen om met zijn „voordeelige prijzen een goed afzetgebied" te ver krijgen. VOORDRACHT-AVONDEN LEO STRAUSS. Misschien is het niet al onze lezers bekend, dat wij in onzen stadgenoot, den heer Leo Strauss, leeraar aan het Keninemer Lyceum, een voortref felijk declamator bezitten, die in verschillende plaatsen van ons vaderland reeds veel heeft ge- darn om het publiek nader te brengen tot de Ne- derlandsche en buitenlandsche letteren. Met er kentelijkheid vernemen wij, dat de 'heer Strauss, die in besloten kring ook hier reeds een enkele maal een proeve van zijn begaafdheid mocht geven, thans het publiek uit Haarlem en omstreken in de gelegenheid zal stellen, van zijn voordrachtkunst te genieten. Gedurende drie avonden, in de maan den October, November en December zal hij voor dragen uit de werken van Shakespeare, Lessing, 'Goethe, Schiller, Heine, Multatuli, Von Wilden- bruch, Von Hofmannsthal, Rich, BeerHofmann, Jacob Israel de Haar:, Wildgans, Gronemanm en Leacock. Van de inteekening, bij den boekhandel op deze voordrachten opengesteld, zal ongetwijfeld menig een, die voor weinig geld goede kunst wil hooren, gebruik maken. Arbeidsconflicten in 1926. 'Door het Centraal Bureau voor de Statistiek is dezer dagen wederom het gewone jaarlijksche overzicht 'gepublioeerd over de stakingen en uitsluitingen in- Nederland. Er blijkt uit, dat 1926 voor wat deze arbeidsconflicten betreft een zeer rustig jaar is geweest. Wel is waar is het totaal aantal verloren arbeidsdagen nog vrij groot n.l. ongeveer 237.000, doch vergeleken met de voorafgaande jaren mag dit toch ongetwij feld tot bevrediging aanleiding geven. Immers ge durende de periode 1921-1925 bedroeg dit aantai gemiddeld per jaar niet minder 'dan ruim l.j milli- oen, terwijl in 1920 zelfs 2.3 millioen arbeidsdagen aan conflicten werden opgeofferd. De meeste stakingen kwamen weer, zooals gewoon lijk, voor in de industrie; in de landbouw, vissche- rij, handel en verkeerswezen gingen in totaal slechts ongeveer 50000 arbeidsdagen verloren. Van de industrieele bedrijven spannen de bouwvakken met 32000, de metaalindustrie met 70000, de voe- dings- en genotmiddelen-industrie met 24000 en het veenbedrijf met 24000 de kroon. Toch is op dit punt een zeer groote vooruitgang te zien. Ver deeld volgens de provincies blijkt, dat in N.-Holland piet 74 en in Zuid-Holland met 51 conflicten het meest gestreden wordt. Zeeland en Friesland met elk 3 stakingen zijn- de kalmste provincies. In Am sterdam kwamen alleen 48 conflicten voor, in Rotterdam 17 en in Den Haag 14: totaal in de groote gemeenten 101, op het platte land 111. Uit de bij stakingen gestelde eischen blijkt, dat de afweer tegen loonsverlaging bij lange na «liet meer die plaats inneemt, welke het in de jaren 1921-1924 innam, terwijl aan den anderen kant de geschillen om loonsverhooging weer veel meer op den voorgrond zijn getreden.De invloed van de organisaties van werkgevers en arbeiders blijkt wel uit het feit, dat 53%, dus meer dan de 'helft der conflicten, werd beëindigd door onderhandelingen, waarbij voor één van beide en voor beide partijen een organisatie optrad. Ongeveer 1/3 werd geschikt, terwijl ruim 1/4 deel door de arbeiders verloren werd. Uitgedrukt in het aantal stakers, dat bij de conflicten betrokken was, zijn deze cijfers voor de arbeiders echter veel ongunstiger. Er blijkt dan uit, dat slechts 16% der arbeiders volledig succes had; voor 52% werd een schikking getroffen, terwijl voor 30% geen enkele eisch werd ingewilligd. Die heerlijke blauwe zeeDiezelfde heer lijke blauwe zee, waarin we zoo fijn kunnen plassen heeft 'heel wat vlekken op kleeren en schoenen op haar geweten. En het is de plicht van de huis vrouw, die te 'bestrijden. Hebben we te doen met zeewatervlekken op goed, dat toch 'binnen een paar dagen gewasschen wordt, laat ze dan maar zitten. Op zwart of donkerblauw goed moeten ze echter niet met rust gelaten worden, Zoo spoedig mogelijk uitsponzen met schoon koud water (liefst regenwater) is aan te bevelen. Ten overvloede de stof over een kom spannen en er telkens en telkens weer schoon water door gieten. Daardoor wordt het zout er uit 'gewasschen. Nastrijken met een warm ijzer is wel aan te 'be velen, Is de vlek al eenigen tijd oud, dan is een krachtiger middel noodig, namelijk sponsen met azijn, en dan liefst met een zwarte of donkerblauwe lap. Fijnere stoffen, die op geen van de hier aan gegeven manieren behandeld kunnen worden, spant men stevig en klopt de vlekken met een rietje. Dat slaat 'het zout er uit. Daarna de vlekken boven heete stoom uitstoomen en voorzichtig strijken. Schoenen hebben ook veel van zeewater te lijden, vooral als het bij de stiksels komt. Men vernist daarom wel het stiksel, tusschen zooien en boven leer, hetgeen vooral voor kinderen nut kan heb ben. 'Die witte vlekken op het bovenleer, veroor zaakt door zeewater, krijgt men weg, door ze te wrijven met wat potlood, natgemaakt met citroen sap. Dit geldt natuurijlk alleen voor zwarte schoe nen. Handige wenken en nuttige dingen, waarvan wij U thans den lof gaan bezingen Panama-hoeden (de echte!) worden in vochtigen toestand gevlochten, omdat de vezels zóó fijn zijn, dat ze zouden breken ia drogen toestand. Het vlechten van één hoed duurt6 maanden! Geen wonder, dat ze zoo duur zijn. En als er nu eens een scheurtje of barst in komt in Uw echte panama? Geen nood. Leg den barst onder water en geleidelijk zal die zich heelemaal sluiten. Azijn houdt de vliegen van ramen en spiegels. Sprenkel een paar druppels op een leerenlap. Wanneer men versch-gelegde eieren een minuut in kokend water legt, zullen ze veel langer versch blijven. Trek kousen in den vorm, terwijl ze nog nat zijn; ze kunnen langer mee, als ze niet gestreken worden. Zeemleeren handschoenen, die oorspronkelijk licht geel van kleur zijn, willen door veelvuldig was- sohen wel wit worden. Wasch ze daarom in water, waarin een nacht een citroenschil heeft geweekt. Als U linnengoed gaat merken voor de wasch, ga dan als volgt te werk. Neem een flink bot potlood en schrijf de letters eerst met dat botte potlood op het goed. Schrijf de potloodletters daarna met drukinkt over. Het potlood belet, dat de inkt gaat uitvloeien. Tule of vitrage gordijnen hangen veel beter, als ze na 'bet wasschen nog vochtig op de roe gehan gen worden. Een frissche, goedkoope drank. Wilt U in de warme dagen een lekkere limonade hebben, maak dan citroenlimonade. Neem op 1 pond suiker,l liter water, 25 gram citroenzuur en 15 gram citroen- essence (van den drogist). Het water wordt aan de kook gebracht, waarna de suiker en het citroen zuur er in opgelost worden. Na bekoeling roeren we er pas de essence door. Dan is onze limonade (siroop) gereed om in goed af te sluiten flesschen te doen. Wanneer U nu limonade gaat schenken, neem dan 1 deel siroop op 3 deelen water. Over kleeden en kleedjes. Daarover zijn alle huisvrouwen het toch wel eens: al heeft men nog zoon goede stofzuiger, geklopt moet er af en toe worden! Vooral als een stofzuiger een dagje ouder wordt. Bovendien, als een kleed of karpet nieuw is, mogen we het de eerste maand vooral niet „uitzuigen" of met ieen rolveger behandelen. Dan halen we alle wol er af! Het eenige wat we dan mogen doen, is af en toe met een schoone karpet- schuier schuieren, maar vooral niet „tegen den draad in". Gaan we 'n kleed kloppen, dan is het wel goed te bedenken, dat we eerst den achter kant stevig moeten kloppen en daarna, zachter, den goeden kant. Gebruik voor 't kloppen geen stok ken met scherpe punten, want die kunnen het kleed leelijk ophalen. Een uitstekende klopper is een stuk buigzame gummi-slang. Die slaat de stof er terdege uit en is toch miet zoo nadeelig voor bet weefsel, als een stok of een gewone matten klopper. Na het kloppen is het goed, het kleed af te nemen, met een doek, die in heet water is uitgewrongen, in welk water we een paar eetlepels brandspiritus en een klein stukje zeep 'hadden op gelost. Dit frischt de kleuren van het kleed prachtig op en is onschadelijk voor het weefsel. Een ander middel hiervoor is nog, het kleed te schuieren met een borstel, die in water, waarin een weinig ter pentijn is gedaan, gedoopt wordt. Denk hier eens aan bij het werk, 't maakt U in moeilijkheden sterk. Wanneer U een karpet met zout bestrooit, zal de stof niet zoo opvliegen, als U gaat schuieren. Een vetvlek op kleed of karpet kunt LT verwijde ren met een sterke ammonia-oplossing. Is het een oude vlek, dan kan het wel noodig zijn, de be- handeling nog eens te herhalen. Roet kan men van een kleed verwijderen, door de j plek heel dik met zout te bedekken en dit dan af te schuieren. Er zullen op 'die manier geen vuile vegen achterblijven. Ja, die witte vacht dn Uw slaapkamer moet eigen lijk net zoo gewassen worden, als U een hondje wacht; met een sopje, en daarna afspoelen met lauw water en vervolgens laten drogen. Smeer de achterkant van het vel in met wat lijnolie. Gooi nooit oude stukjes fluweel weg. Het zijn prachtige wrijfdoeken voor mahoniehout, pleet- artikelen, enz. Als de huisgenooten gesteld zijn op warme borden bij het middageten (vooral in den winter b.v.) maak die dan heet, door er 'heet water over te gieten en ze af te drogen. Het is dan uitgesloten dat ze barsten of bruin worden, hetgeen wel ge beuren kan, als ze in den oven warmen. Witte kousen moet men 's nachts drogen, ten minste als ze van zijde of kunstzijde gemaakt zijn, omdat de zon of sterk licht ze geel zou maken. Koffievlekken kunnen uit teere stoffen verwijderd worden, door ze met glycerine in te borstelen en daarna in lauwwarm water uit te spoelen. Ver volgens aan den verkeerden kant strijken. Aangeslagen zilver moet U eens in aardappelwater zetten. Na een poosje ziet het er uit als nieuw! Bessenvla. Hiervoor is noodig 2 a 4 eieren), 1 liter bessensap, liter frambozensap, 1 stukje pijpkaneel en 6 eetlepels basterdsuiker, (Voor het bessensap neemt men 2/3 roode enl/3 witte bessen, zet die met water op, dat ze ruim 'half onderstaan, kookt ze een kwartier tot ze zacht zijn, perst ze door een dubbele linnen doek en laat het sap nog een kwartier in een schoone pan koken. Schuim afscheppen). De eierdooiers worden zoolang met de suiker geroerd, tot ze dik, wit en luchtig zijn. Dan gaat er met scheutjes het vruch tensap bij, de kaneel gaat er in, waarna men de vla, roerend met 2 zilveren (of houten) vorken ge bonden laat worden, au bain marie. Na bekoeling met het stijfgeklopte eiwit vermengen en de vla is gereed. Geef er biscuits bij. Lachen Links, Berlijn En speelt uw dochter ook piano? Weineen! Onze dochter heeft het niet noodig zich zoo de sappel te maken! TITBIT WK IMI II ■lillimf heeren. Wij zullen ze niet meer nemen, als je ze niet lekker vindt, hoor man. Alix nam een handwerkje op en begon te bor duren. Gerald las een paar bladzijden in zijn boek. Toen keek hij naar de klok en smeet zijn boek weg. Half negen. Tijd om naar den kelder te gaan om te werken, Het naaiwerk viel Alix uit de handen. Neen, nu nog niet. Laten we tot negen uur wachten. Nee, meisje-lief half negen is de tijd, die ik er voor vastgesteld heb. Je kunt des te eerder gaan rusten straks. Maar ik wil toch liever wachten tot negen uur. Je weet, dat als ik een tijd vaststel, ik me daaraan houd. Ga mee, ik wacht geen oogenblik meer. Alix keek hem aan en een golf van afschuw sloeg door haar heen. Het masker was gevallen. Zijn oogen glansden van opwinding, voortdurend ging zijn tong over zijn droge lippen. Hij probeerde niet langer zijn opwinding te verbergen. Alix dacht; Het is waar hij kam niet langer wachten hij is krankzinnig nu. Hij liep op haar toe en rukte haar uit haar stoel terwijl hij haar schouder ruw beetpakte. Ga mee, mijn meisje of ik zal je dragen. Zijn toon was vroolijk, maar er was een onverholen wreedheid in, die 'haar verbijsterde. Met een bovenmenschelijke poging rukte ze zichzelf los en viel tegen' den muur. Ze was machteloos. Ze kon niet weggaan. Zij kon niets doen en hij kwam op haar af. Nu, Alix Nee mee. Ze schreeuwde het uit, ze hield haar handen uit gestoken om hem af te weren, Gerald, wacht. Ik heb je iets te zeggen, iets te bekennen Hij wachtte. Te bekennen?, vroeg hij nieuwsgierig. Ja, te bekennen. Zij had de woorden in 't wilde gezegd, maar ze ging wanhopig door, terwijl ze probeerde, zijn aandacht vast te houden. Een min achtende trek kwam op zijn gezicht. Een vroegere minnaar zeker, hoonde hij. Nee, zei Alix, iets anders. Jij zou het, denk ik wel ja, jij zou het een misdaad nomen. 'En dadelijk zag ze, dat ze den juisten toon te pakken had. Zijn aandacht was gewekt, geboeid. Toen ze dat zag, kreeg ze weer moed. Zij voelde zich weer meester van de situatie. Je deed beter met te gaan zitten, zei ze rustig. Zij kwam de kamer door en ging weer op haar .stoel zitten. Zij bukte zich zelfs en nam haar handwerk op. Maar achter die kalmte dacht ze en overda dit ze koortsachtig; waint het verhaal, dat ze verzon, moest hem boeien tot de hulp opdaagde. Ik heb je verteld, zei ze langzaam, dat dk vijftien jaar lang steno-typiste ben geweest. Dat is niet heelemaal waar. Er waren twee tusschen- poozen. De eerste was toen ik twee en twintig was. Ik ontmoette een man; een ouderen man met een kleine bezitting. 'Hij werd verliefd op mij en vroeg mij ten huwelijk. Ik trouwde met hem. Ze wachtte even. Ik haalde 'hem over een levensverzekering voor mij te sluiten. Zij zag een plotselinge felle belangstelling op haar mans gezicht komen en ging met hernieuwde moed door. Gedurende den oorlog werkte ik een poosje in een ve'ldapotheek. Daar moest ik alle mogelijke vreemde recepten en vergiften samenstellen. Ze wachtte nadenkend. Hij stelde er scherp be lang in, zonder twijfel. De moordenaar interes seert zich voor een moord. Daarop had ze, met een scherpzinnigheid en een fantasie, die het doodsgevaar haar gaf, op' gespeculeerd en ze had succes. Ze keek naar de klok. Het was vijf piinuten over half negen. Er is een vergif een beetje wit poeder. Een snuifje ervan beteekent de dood. Jij weet mis schien iets van vergiften af? Met eenige angst deed ze de vraag. Als hij er iets van af wist, moest ze voorzichtig zijn. Neen, zei Gerald, ik weet er heel weinig van. Ze haalde verlicht adem. Je hebt zeker wel eens van hyoscine gehoord, hè? Dat is een medicijn, dat haast net zoo werkt als dat vergift, maar absoluut niet merkbaar is. Iedere dokter zal zeggen, dat het een hartgebrek was! Ik stal een kleine hoeveelheid van dit ge neesmiddel en hield het bij mij. Ze wachtte, vatte moed. Ga voort, zei Gerald. Nee, ik ben bang. Ik kan 'het je niet vertellen. Een andere keer. iNu zei hij ongeduldig, ik verlang het te hooren. Wij waren een maand getrouwd. Ik was heel goed voor mijn ouderen man, heel vriendelijk en toegewijd. Hij prees mij tegen al zijn kennissen. Iedereen wist, wat een lieve vrouw dat ik was. Ik zette zijn koffie altijd 's avonds. Eens op een avond, toen we alleen waren, deed ik een snuifje van het doodelijke alkaloid dn zijn kop Alix wachtte en deed zorgvuldig de draad in de naald. Zij, die nooit in haar leven tooneel had ge speeld, deed nu voor de grootste tooneelspeelster niet onder. Ze speelde werkelijk de rol van de koelbloedige giftmengster. Het ging om haar leven! Het was heel rustig. Maar ik sloeg hem gade. Eenmaal snakte hij een beetje en vroeg om fris sche lucht. Ik zette het venster open. Toen zei hij dat hij niet uit zijn stoel kon opstaan. Ineens stierf hij, een moment later. Ze wachtte weer en glimlachte. Het was kwart voor negen. Nu zou Dick wel gauw komen. Hoeveel, vroeg Gerald, was de verzekering? Ongeveer twee duizend pond. Ik speculeerde er mee en verloor. Ik ging naar mijn kantoor terug. Maar 'ik had geen zin daar lang te blijven. Toen ontmoette ik een anderen man. Ik had op het kantoor mijn meisjesnaam weer aangenomen. Hij wist niet, dat ik getrouwd geweest was. Hij was joinger, nog al knap, zat er goed bij. Wij trouwden, heel eenvoudig, in Sussex. Hij wilde zijn leven niet verzekeren, maar vermaakte in zijn testament alles aan mij. 'Hij wilde ook, dat ik altijd zijn koffie 'klaarmaakte, net als mijn eerste man. Alix glimlachte nadenkend en voegde er een voudig aan toe: Ik kan heel goed koffie 'klaarmaken. Toen ging ze verder; Ik had vele vrienden in het dorp waar we woonden. Ze hadden erg met mij te doen, toen mijn man plotseling na 't eten aan een hartgebrek stierf. Ik mocht den dokter niet graag. Ik geloof niet dat hij mij verdacht, maar hij was wel erg verbaasd over den plotselingen dood van mijn man. Ik weet niet wat mij weer naar het kantoor deed gaan. Gewoonte denk ik. Mijn Tweede mam liet mij 4000 pond na. Ik speculeerde^ er nu niet mee, maar zette het vast. Want, zie je Maar ze werd onderbroken. Gerald Martin, zijn oogen met bloed beloopen, half stikkend, stak een bevende vinger naar haar toe. De koffie mijn God de koffie! Ze staarde hem aan. Nu begrijp ik, waarom die bitter was. Duivelin. Heb je je streken ook met mij uitgehaald? Zijn handen grepen de armleuning van zijn stoel. Hij stond op het punt op haar te springen. Je hebt me vergiftigd. Alix had zich van den haard teruggetrokken. Nu, in hevige angst, opende ze haar lippen om te ontkennen en wachtte. Hij stomd tot den aan val gereed. Ze raapte al haar moed bij elkaar; baar oogen hielden de zijne onafgebroken en dwingend gevangen. Ja, zei ze, ik heb je vergiftigd. Het vergift werkt al. Je kunt al niet meer van je stoel op staan je kan je al niet meer SEwegen Als ze hem daar maar even kon houden maar een paar minuten Wat was dat? Voetstappen op den weg. Het pie pen van het hek. Toen voetstapppen op het pad buiten. De buitendeur ging open, Je kunt je niet meer bewegen, zei ze weer. Toen vloog ze hem voorbij en de kamer uit om half bezwijmd in Dick Wdnidyford's armen te vallen. Mijn God, Alix, riep hij. Toen keerde hij zich tot den mam naast hem, een groote forsche figuur in de uniform van de politie. Ga eens gauw kijken, wat daar in de kamer ge beurd is. Hij legde Alix voorzichtig op de divan en 'boog zich over haar heen. Arme meid, mompelde hij, arme kleine ineid. Wat hebben ze je gedaan? Haar oogleden knipten en haar lippen zeiden alleen zijn naam. Dick werd door den politieagent pvereind getrokken, Er is niets in die kamer, mijnheer, alleen een man, die in een stoel zit. Ziet er uit of hij een vreeselijken schrik gehad heeft en Ja? Wel mijnheer, hij is dood. Ze schrokken toer. ze Alix stem hoorden, Ze sprak als in een droom, de oogen gesloten. En ineens, zei ze, met een onwezenlijke stem, alsof ze hardop iets voorlas, stierf hij EINDE is, -*-' 'V**' i

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 4