Een abonnement op dit blad kost U tot 31 December: 90 cil ST01 BINDWERK PROGRAMMA'S Firma J.H.KRÜL Jr. Ji 6 Kleed. .HbKiueirieraem: prima ANTHRACIET VOOR ALLE SOORTEN uit de omstreken voor de huisvrouw Brandstoffenhandel dbiikkh» ANT. HEEFT U IETS GEBROKEN? A. MUDDE BINNENLAND Drukkerij BRIEFPAPIER OVERVEEN. VOGELENZANG. HAARLEM. PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL Dmjkkbm IT.TDMP A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON CIRCULAIRES s SCHAl Dkui van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DE HERTEKOP" - HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden In de eerste plaats vallen deze w-eek een tweetal feiten te memoreeren, die evenzoovele mijlpalen betee'kenen op den we'g der werelidvooruitgang. Het eene is de conferentie der wereldpostvereeni- ging, welke eindigde met een bevredigende op lossing ten aamzien van de luchtbriefpost. De con ferentie regelde den vrijen doorvoer voor de lucht postbrieven. Pakketten met aangegeven waarde zullen tot het luchtvervoer worden toegelaten. Van de afzenders van luchtpostcorrespondentie mag een extra recht van hoogstens 25 centimes per 20 gram en per 1000 K.M. geheven worden. De be reikte resultaten werden neergelegd in een over eenkomst, die door alle 35 landen onderteekend werd. Het tweede teeken van den nieuwen tijd was het gesprek dat twee hooge postautoriteiten uit Indië met behupl van den Philips 'korte-golf-zender gedurende een "half uur met den Radio-dienst in Indië en hun familieleden aldaar voerden. Geen nieuwigheid, zeker. Maar toch een merkwaardige demonstratie, dat afstanden in dezen tijd meer en meer vervagen. Ja, en eigenlijk nog een derde symptoon van dien aard. Dat was de opening van de' eerste burger- luchtvaart-school in ons land te Rotterdam, Op richter is de Rotterdamsche Aero-clut>. Minister Van de Vegte opende de school officieel en' wees er op, dat men tot nog toe in ons land, behalve bij de militaire opleiding, niet in de gelegenheid was, het vliegbrevet te behalen. Door de oprich ting van deze school wordt die gelegenheid ge opend. Reeds 20 leerlingen werden aan de school ingeschreven. Een onderscheiding voor ons land, was de be noeming van oud-minister Colijn (op voorstel van der« Duitsc'hen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann) tot voorzitter van de Volken bondsconferentie, die op 17 October te Genève gehouden zal worden, in zake de opheffing van de in- en uitvoerverboden en de in- en uitvoerbe- perking. Deze benoeming is hetgevolg van het feit, dat de heer Colijn zich in Mei j.l. zoozeer onderscheiden heeft als voorzitter der Handels- commissie, dat men er algemeen mee instemde, dat de eerste conferentie voor de verwezenlijking van een deel der wenschen van de handelscommissie door hem voorgezeten zal worden. Hoezeer weldadig Nederland meevoelt, wanneer een deel van het volk door een ramp wordt ge troffen, blijkt uit de jongste opgave van het Na tionaal Steuncomité Stiormra'mp 1927. Telt men alles bijeen, dan zal het comité over ongeveer 1.500.000.beschikken. Een mooie som. Velen houden zich momenteel bezig met het ge heimzinnige geval, dat te Amsterdam plaats vond. Een huisknecht vond n.l. iin het Vondelpark een splinternieuwe portefeuille, stampvol met splinter nieuwe bankbiljetten, ten bedrage van 14.000. De eigenaar heeft zich, ondanks herhaalden op roep, niet aangemeld! De stnjd in den Amsterdamschen gemeenteraad, om de verdeeling der wethouderszetels is beslecht. En het slot van het lied is geworden, dat de drie bekende soc.-dem. wethouders: Wibaut, De Mi randa en Polak, uit het college van B. en W. zijn verdwenen. Voor hen iin de plaats kwamen de heeren Ketelaar, Abrhams en Walrave-Boisse- vain. Zoodat Amsterdam's college van B. en W. nu zal hebben 2 v.-d., 2 v.-b., 1 c.-h. en 1 r.-k. wethou der. In den Rijnscheepvaart schijnt het opnieuw te rommelen. De verschillende bonden van Rijn- scheepvaartpersoneel hebben den Franschen ree- derijen nieuwe eischen omtrent loon en werktijden doen toekomen. En wordt aan deze eischen niet voldaan, en zijn 1de rederijen wiet bereid, daarover besprekingen te voeren, dhn zal er een nieuwe staking in de Rijnscheepvaart uitbreken, die voor namelijk tegen de Frainsche firma's gericht zal zijn. iUITENLAND Engeland. De onlangs afgetreden minister, Lord Robert Cecil heeft nog eens duidelijk uiteengezet, waarom bij aftrad ais minister en vertegenwoordi ger in den Volkenbond. Hoofdzakelijk heeft hij zich laten leiden door de gedachte, in volle vrij heid te kunnen werken voor de beperking der be wapening door een internationale overeenkomst, daar deze kwestie van buitengewoon belang is lin Genève heeft Chaimiberlain overleg gepleegd met den Joego-Siavischen minister van Buitenlandsche zaken. Men brengt dit in verband met verdere po gingen van Chamberlain, om den toestand tusschen Joego-Slavië te verbeteren. Een en ander* moet •reeds tot goede resultaten geleid hebben. Wat de toestand in China aangaat, wordt gemeld, dat de Noordelijke legers door de Zuidelijke troe pen weer geheel over den Jangtse zijn geworpen en langs den spoorweg Nanking-Tientsin terug trekken. De krijgskans is dus weer gekeerd. Frankrijk. Men is in Frankrijk goed gestemd over het verloop van de Geneefsche conferentie en vooral de rede van Stresemann werd gunstig ont vangen. Men beschouwt 'deze als 'n garantie dat de Duitsche regeering elk denkbeeld om een herzie ning van de Oostelijke grenzen door wapengeweld te verkrijgen, verworpen heeft en dit is iets, dat voor velen een geruststelling was. De belangstelling werd verder vrij onver wacht op Rusland gericht, door het bericht, dat de Russische Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Tsjitsjerin aan Briand het voorstel zou heb ben gedaan, om te onderhandelen over het sluiten van een vriendschapsverdrag, dat tevens zou ga randeeren, dat beide landen zich niet in elkaar's aangelegenheden zouden mengen. Een beslissing over dat voorstel zou nog niet genomen zijn. De voormalige president van de Fransche repu bliek, Millerand, heeft zich weer candidaat gesteld voor een senaatszetel bij de tusschentijdsche ver kiezingen van 30 October. DuitSchland. Het Duitsche kabinet keurde de houding van de Duitsche delegatie te Genève goed. Waardoor dus de door Stresemann uitgesproken redevoeringen gesanctionneerd werden tot offici- eele Duitsche politiek. Daarmede heft Duitschland dus het principe .van de verplichte arbitrage aata- vaaird. Stresemann heeft namelijk tijdens de hui dige zitting van den Volkenbond zijn handteeke- niing onder de facultatieve clausule van het Inter nationale Hof geplaatst. Diversen. Genève. De Volkenbondsconferen tie heeft een zeer bevredigend verloop gehad. De resolutie van Jhr. Beelaerts, strekkende tot aan moediging van het werk der voorbereidende ont wapeningscommissie en de bestudeering van de kwesties van arbitrage, veiligheid en ontwapening, werd na een pleidooi van Motta naar de commis sie verwezen. Opmerkelijk was ook het pleidooi van Jlhr. Loudon, die aanbeval: plechtige vredes- verMarmg der Assemblée, opstelling van een model-arbitrage verdrag, nader onderzoek van de bevoegdheden van den raad en de financieele sancties bij een conflict, verbod van iederen oorlog. De kwestie van Polen's voorstel van een ga rantie-verdrag, werd geheel op den achtergrond gedrongen, door den tegenstand, die het van En- gelaind's zijde voornamelijk ondervond. De Polen vergenoegden zich met een resolutie in te dienen, strekkende tot 't aaninëmen door de Volkenbonds- leden van een tweetal principes betreffende de ongeoorloofdheid van aanvalsoorlogen en de ver plichting tot regeling van alle geschillen door vreedzame middelen. Tokio. De omgeving van Nagasaki werd door een typhoon geteisterd, gepaard gaande met een vloed golf, waardoor groote vernielingen werden aan gericht en meer dan 1000 dooden te betreuren zouden zijn. Donderdagmorgen is -voor de zooveelste maai een •electrische trein over den overweg aan de Klever laan gereden, zonder dat de boomen gesloten waren. Op onbegrijpelijke wijze liep alles zonder ongelukken af, niettegenstaande een electrische tram in aantocht was, een vrachtauto, en eenige wielrijders. De bestuurder van de tram wist op 't laatste mo ment nog te stoppen, sprong van den wagen en duwde de wielrijders terug. De chauffeur van de auto wist, door vol gas te geven den dans te ont springen. Tegenwoordigheid van geest voorkwam hier een catastrophe. Hoe lang zal dit nog goed gaan? De spoorwegwachter verklaarde geen seinen ont vangen te hebben. De zaak is in onderzoek. De heer J. G. Verbeek opende dezer dagen zijn nieuwe garage aan den Bloemendaalscheweg. Den architect J. Dekker, en de aannemers Klaassen en De Keijzer 'komt alle eer toe voor het inderdaad prachtige gebouw, dat daar verrezen is. Bijzonder veel werk is gemaakt van de betimmerde pui. De garage is dam ook een sieraad voor de omgeving, welke mede door de veranderingen van Rusten- 'burgh in zeer korten tijd belangrijk veranderd is, en geenszins een minder mooi aspect gekregen heeft. De firma Verbeek 'heeft er veel ruimte bijgekregen; deze komt haar in verband met de steeds uitbrei dende zaaik uitstekend van pas. Talrijke bloem stukken bewijzen, hoe de heer Verbeek bij cliën- téle en leveranciers gezien is. Dinsdagavond is het zoontje van den heer K., .wonende aam den Noorder Stationsweg, op den hoek IepenlaanDr. Dirk Bakkerlaan, door een wielrijder aangereden. Het jongetje viel, bezeerde zich aan 't hoofd, en verloor tijdelijk het bewustzijn. •De politie onderzoekt of deze aanrijding op een strafbaar feit berust. Door de politie te Enschedé is Zaterdagmiddag aan het bureau te Overveen gebracht de 37 jarige v. d. K., die door den Commissaris van Politie in het Algemeen Politieblad was gesignaleerd, verdacht van heling van goederen, afkomstig vam de inbraken te Aerdenhout. Na verhoor is v. d. K. op vrije voeten gesteld. 'lPEHEMAhl Zaterdagmorgen reed op de Elswoutslaan een luxe auto, bestuurd door den eigenaar, den heer B. te Aerdenhout door de gladheid van den weg tegen een 'drietal boomen. De auto werd dermate beschadigd, dat hij door den kraanwagen der firma Lansdorp moest worden weggesleept. Zaterdagmiddag is de 7-jarige Lena K. op de Leid- schevaart aangereden door een luxe-auto, be stuurd door den heer De G., uit Bussum. Het meisje stak onverwacht den weg over. De chauffeur deed alle moeite een aanrijding te voor komen. Bij deze poging reed de auto tegen een haindwagen der gemeentelijke publieke werken. De 'losse werkman R. werd in 't gelaat gewond. De auto is beschadigd, doch Lena K. bekwam weinig letsel. Het Rembrandt-theater. Naar wij vernemen is in verband met eenige nieuwe veranderingen aan 't Rembrand ^Bioscooptheater op de Groote Markt te Haarlem, de officiëele opening van dit theater, die aanvankelijk Donderdag 15 September j.l. zou plaats hebben, uitgesteld tot Donderdag 22 Sep tember a.s. Kunstkring „Heemstede" Het eeiste concert van bovengenoemde Kring zal plaats vinden op Maandag, 3 October des avonds 8.15 uur in het gebouw van den Protestantenbond, Postlaan, Heemstede, door het Haagsche strijk kwartet (Swaap, Poth, Devert en v. Isterdael). Programma: I. Quartetto III Op. 41 van Robert Schumann; II. Quartet Op. 'No. 51 van Joh. Brahms, III. Ier Qua- tuor Op. 10 van Claude Debussy. De Kring stelt het lidmaatschap ootk open voor de bewoners van den Aerdenhout. Aanmelding met opgave van naam en adres schrif telijk aan den Secretaris, G. O. Rasch, Binnenweg 126, Heemstede. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad geplaatste advertentie. Zaterdagmorgen is ten nadeele van een bezoeker een rijwiel gestolen, dat hij voor langeren tijd on beheerd had laten staan voor een café, alhier. Donderdagmiddag werd de Vrijwillige Brandweer gealarmeerd voor een niet alledaagsche brand. Op de Zomerzorgerlaan, bij de boerderij van den heer Uitendaal, stond een oude holle boom in 'brand. Met een slang op de waterleiding was het vuur j spoedig bedwongen. De oorzaak is onbekend. De wethouder van plantsoenen, de heer van Neder- hasselt was op het terrein aanwezig. Maandagavond is de 40-jarige A. K., wonende aan het Rollandspad door een hem achterop rijdende auto op den Korten Zijlweg aangereden. K., die op een rijwiel gezeten was, Icwam er goed af. De fiets echter werd beschadigd. Van de aan rijdende auto zijn geen gegevens bekend. Door de Nederlandsche Natuurhistorische Vereen. afd. Haarlem en Omstreken wordt op Zondag 25 September een excursie gehouden naar de Ruigen- hoek, bij Lisse, onder leiding van C. Sipkes e.a. Samenkomst om 8.45 aam de autobus in de Juliana- straat te Haarlem (dicht bij de Tempelierstraat, waar een fietsenstalling is bij de E.S.M.). Met de bus naar de Ruigenhoek en vandaar te voet naar het strand en langs het strand naar Zandvoort. Met sterken N. wind besluiten we zoo noodig om eerst naar Zandvoort te gaan en dan naar het zuiden. Brood en drinken meenemen, onderweg kan niets verkregen worden van dien aard. Verder staan op het programma: 16 October, Pad destoelen-excursie onder leiding van 'H. Boting, 20 Oct., Strandexcursie onder leiding van. Mej. T. van Benthem Jutting. 30 Oct., Vogelexcursie onder leiding van Jan P. Strijbos. En verder nog lezingen van de heeren Drijver en De Stoppelaar en een bezoek aan Artis en het Koloniaal Instituut. De heer Theunisse zet de reeks van zijn exposities in de toonzalen van de firma 'Boskamp voort met een tentoonstelling „Brazilië". In de vitrines zijn te bezichtigen tallooze objec ten 'betreffende de flora en fauna vam 'dit wonder mooi land. Buitendien zijn zeer bezienswaardig verschillende etsen, houtsoorten, penningen en munten. Zonder een der onderdeelen te kort te doen, gelooven we, dat een bezoek alleen al be loond wordt, om de prachtige collectie van vlinders, kevers en torren, welke uitstekend geconserveerd, het oog van den bezichtiger boeit. Ook nu weer kunnen we deze expositie in de belangstelling onzer lezers aanbevelen! De kachels in aantocht Het zal niet lang meer duren, of de kachels en fornuizen vereisdhen weer de dagelijksche zorg van de huisvrouw. Het wordt kil! Daarmee komen we op het chapiter „schoorsteenen". Want het is van groot 'belang, dat de schoorsteenen in orde zijn. En dat wordt door menigeen nog wel eens uit het oog verloren. De schoorsteenen moeten op zijn minst ééns per jaar geveegd worden. Stookt men veel turf, hout of eierkolen, dan is twee keer per jaar vegen werkelijk geen overbodige luxe. Het niet trekken van den schoorsteen kan ook al lerlei andere oorzaken hebben. De pijp kan te ver in het gat gestoken zijn, zoodat de pijp opening dus tegen den muur van den schoorsteen komt te zit ten en bijna geen rook kan doorlatenl Denk er dus bij het zetten van de kachels om, dat de pijp niet te ver in den schoorsteen wordt geduwd. Rooken is ook een vervelend euvel dat komt dikwijls voor tengevolge van het feit, dat de schoorsteen te laag ligt en dus last heeft van valwinden. Dam moet er een stuk pijp op gezet warden, met een draai baar kapje. Een andere oorzaak kan zijn, dat er kalk of steenen in den schoorsteen gevallen zijn, bijv. door 'het loslaten der voegen. Wanneer 'de kachels weggezet zijn geweest (som migen ruimen ook het fornuis tijdens den zomer op) en dus met dikke kachelpommade (oi vaseline of ongezouten reuzel) zijn ingesmeerd, worden ze schoongewreven en daarna gepotlood. Uitborste len met een kachelborstel tot alles glimt. Nawrij- ven met een fluweelen of wollen lap, tot er geen zwart meer afkamt. Het is verstandig, kachels of fornuizen nooit gloeiend te stoken, omdat ze daar door leelijk vaal en roestig worden. En wrijf de kachel of het fornuis af en toe eens op, door flink te wrijven met een wollen lap, waarin wat zwarte wrijfwas. De 'vrouw en haar huis: goede wenken voor thuis. Over potlooden en kachelglans gesproken, hier zijn een paar wenken voor de zuinige huisvrouw: Maak de kachelglans nat met een paar druppels azijn in- plaats van water. Er hoelt dan maar heel zacht ge wreven te worden, om een mooie glans te krijgen. Brandspiritus en potlood, tot een papje gemengd, is een pracht middel om vette fornuizen schoon te maken. Gebruik een flanellen lap. Om kachels en fornuizen een heel poosje mooi te houden, raadt men aan, een theelepeltje aluin- poeder door het potlood te mengen en dan op de gewone manier met water of ander vocht aan te maken. Dan moet de kachel weken lang mooi blijven. Ook raadt men aan, als men een busje kaChelglans koopt, dat in een potje te doen en aan te mengen met terpentijn en azijn. Dan doet men er drie keer zoo lang mee en de glans moet mog mooier zijn dan anders. Laat de vlam van een gaskooktoestel niet zóó hoog branden, dat zij langs de zijwanden van ketels of pannen speelt. 'Dat is zuiver verspilling. Alleen de vlam onder de pan of ketel heeft nuttig effect. i Als er melk is overgekookt op kachel, fornuis, enz., neem die dan op met een doek met zeepsop. Dan zullen er geen vlekken achterblijven. Water, waarin aardappelen gekookt hebben, is een uitstekend middel om vlekken van zilver te ver wijderen. jfelgjfH BRIEFKAARTEN C1PEHEHI' SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. G de Vleeshouwer C? Gierstraat 4-6. Haarlem OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- I EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN SSB/ftroil EBPO/CHLAAH 10-11 IPEHEHA11 Er zal geen schimmel op jam komen, als de po afgesloten werden, toen de jam mog heet was, oE' perkamentpapier, dat in azijn 'gedoopt was. Ge-1 bruik ook vochtige touwtjes voor het stevig dichi' binden. Een schijfje citroen in den waschketel, als het in gekookt wordt, haalt de vlekken uit het goed e j maakt ze wit. Macaroni-soep. Neem op liter bouillon ons macaroni (in stukjes gebroken), 2 eetkp® I bloem en 2^ eetlepel boter, voorts 1 ei theelepel maggi's aroma. Dè macaroni wordt ga' gekookt. Boter en bloem worden, roerend, ïe'" wannd; giet er langzaam steeds roerend, den do® Ion bij en laat alles nog even doorkoken. Eindw gaat de macaroni erbij. Dan wordt de soep b') 8 geklutste ei en de maggi's arOma in de soepterr""| gegoten, terwijl men voortdurend roert. OPC 1 De uitslagen der i strijden der 2e Kla: H.V.C.Velox A. F. C.Haar; DonarZeeburg Bloemendaai1 B. F. C,Zand Voor Zoendag a.s. li HaarlemH.V.( ZeeburgiaA.F V.V.A.Donar. ZandvoortBlo VeloxB.F.C. De uitslagen van doen ons zien, dat bestrijdende vereen overwinningen met ning met twee doel Haarlem, Velox er 34 nederlaag te; Geen dezer uitslage trouwens ook 't ge slagen der andere v Haarlem ontvangt nemen aan, dat hel voetballende roodb zal toonen van de Tusschen Zeeburgia spannen. Hier kome tegen elkaar in he te voorspellen. Voc op gelijk spel houd Donar geven we w als B. F. C. tegen Bloeinen'daal trekt spanning niet ontbi Siegers tal van goe gere plaatsvervang. driftig spel veel. E goed tegen elkaar o de meer ge rout in staan. De lagere elftallen 2e elftal: H.V.B. Ie klasse A 2, 'Bennebroek, VJ Ripperda, D.I.O, 3e elftal: 3e klasse D: Bloei R.C.H. 7, Kenneme 4e elfal: 3e klasse E: Bloen wen 4, Schoen 4, Het vijfde elftal i De indeeling zullen De reserves begina gramma met een 1 verwachten een ov< dit jaar met een z het derde is een vr gesteld tegen Dam; genoemde. De volgende elftal! Ie elftal: J. IJfs Ph. Immer G. Kopjes Nieman 2e elftal: G. v. Dam A H. Loerakker Fr. 3e elftal: I D. Kroon J. Wijnberg T p- N.-C. Mille W. Oplossingen, bijdra Schaakredacteur, D PROB W. B. H.,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2