Firma J. H. KRUL Jr. PRIMA ANTHRACIET Brand stoffen handel BINNENLAND BUITENLAND Bij brand een der volgende nummers opbellen: 0VERVEENAAL Te,eloonnumm8r 10960 AERDENHOUT Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - Telefoonnummer 26017 VOGELENZANG - Telefoonnummer 28129 ONZE PLANTENDOKTER PLAATSELIJK NIEUWS BL0EMENDAAL. VOGELENZANG. HAARLEM. A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON ME&ERL. OOST-uNDiE VOOR DE HUISVROUW Als voornaamste gebeurtenis 'van de week is daar natuurlijk, de opening der Staten-Generaal door H. M. de Koningin. Op den derden Dinsdag in Sep temberHet sprookje van den gouden koets herhaalt zich. Maar nu is er nog een figuurtje in h^t wit, dat achter de ruiten van den statiekoets schemertH. K. iH. Prinses Juliana, het stu dente-prinsesje, dat Haar ouders voor de eerste keer vergezelt. Den Haag bood 'het bekende schit terende schouwspel der staatsie-costumes en uni formen. Het hoogtepunt vormt natuurlijk: de voor lezing van de Troonrede. Over het algemeen kan men zeggen, dat een gematigd optimisme door schemert. Op de moeilijkheden in de nijverheid wordt terloops gewezen. Maar aan het streven der protectionisten, die repressailles tegen de buiten- landsche handelsbelemmeringen wenschen, wordt toch geen gehoor gegeven. Er worden ten minste geen maatregelen in dit opzicht aangekondigd. Wel wordt in het vooruitzicht gesteldbelasting verlaging, met ca. één vijfde! En dat is het voor naamste uit de troonrede, die overigens door de verschillende partijen in hun respectieve bladen, als weinig zeggend wordt becritiseerd. De begrooting wijst (voor de gewone ontvangsten) een bedrag van totaal 555.240.098 aan, voor de uitgaven 591.823.495. Het begrootingsniveau blijft dus ongeveer gelijk aan dat der laatste jaren. 1925 leverde een overschot van 44 millioen en 1926 van 56 millioen op. 1927 zal ook wel een over schot opleveren. Dat gaf blijkbaar moed tot de zoo broodnoodige belastingverlaging. Het accres der middelen zal namelijk goeddeels bestemd worden voor verlaging der rijksinkomstenbelastingen. In de Troonrede werd ook gezinspeeld op de her nieuwde onderhandelingen met 'België over een overeenkomst. Voorbereidende besprekingen zijn aan den gang. Ook reisden België's minister Van- dervelde en onze minister Beelaerts van Blokland samen van Genève naar Brussel. Hetgeen men be schouwde als een zeker teeken voor overleg aan gaande deze belangrijke kwestie. De vrouwen nemen met zachte doch krachtige han den de taak op van den strijd voor den vrede. In 1926 'kwamen in Parijs meer dan duizend vrou wen bijeen uit veertig landen op het congres van den wereldbond voor vrouwenkiesrecht en gelijk staatsburgerschap. Toen werd besloten een comité voor vrede en Volkenbond op te richten. Besloten werd studie-conferenties te organiseeren, om de duistere machten te ontmaskeren, die nog steeds weiken voor oorlog en een slechte verstandhouding der volken. Men wilde voorlichting op dat gebied geven. En nu wordt te Amsterdam op 17, 18 en 19 November de eerste studie-conferentie over vredesvraagstukken gehouden in 'het Koloniaal Instituut. Staatslieden van internationale vermaard heid zullen voor de conferentie spreken, als Benesj, de Brouckère, Politis, Sir Arthur Salter, prof. Baker, enz. Een hoogst belangrijke confe rentie. In Amsterdam een omvangrijk tramongeval, dat de aandacht vroeg. Op den Admiraal de Ruyterweg reden twee treinen van de z.g. Haarlemsche tram op elkaar. Oorzaak zou zijn, dat de bestuurder van een der tremen plotseling onwel werd. Ongeveer 25 passagiers werden gewond door glasscherven en den 'hevi'gen schok, waarvan 15 ernstig. De mate- rieele schade was groot. De directeur van de K. L. M., die momenteel in Indië vertoeft, voert besprekingen met de regee ring aldaar over het burgerluchtverkeer in Indië. Hij moet zeer optimistisch gestemd zijn en rekening houden met de mogelijkheid, dat wellicht reeds over 9 maanden een vliegdienst Holland-Indië zal worden ingericht. De nieuwe concessie-aanvraag voor het burgerluchtverkeer in Indië zelf houdt een subsidie-aanvraag van 12 ton in. De plannen omvatten de verbinding met Singapore, Banka, Bi- liton Pa'lembang, Balik Papan, Djember, enz. Loopt alles naar wensch, dan is het de bedoeling een Nederlandsch-Indische Luchtvaart Mij. op te richten. En met October vertrekt luitenant Koppen met een Fokkervliegtuig voor een record-vlucht naar Indië en terug. Met hem mee gaan de verkeers vliegers van de K.L.M. Frijns en mecanicien Eller- man. Hij hoopt de terugreis in 10 dagen te vol brengen. Engeland. De scherpe critiek die er allerwegen in Europa op Engelarid's houding ten aanzien van het protocol van Genève is uitgeoefend, schijnt dan toch tot gevolg te hébben gehad, dat Engeland zijn houding zal gaan wijzigen. Een symptoom hier van was, dat lord Onslow in de subcommissie der ontwapeningscommissie de verrassende mededee- ling deed, dat de Britsche delegatie accoord zou kunnen gaan met een oplossing in zake een elet- tischer opstelling van de bepalingen van het pro tocol van Genève, volgens welke de staten zich verplichten, in bepaalde gevallen hun strijdkrach ten geheel of gedeeltelijk in dienst van den Volken bond te stellen. Het kan daarbij natuurlijk slechts gaan om bepaalde omlijnde gevallen en niet om de verplichting in het algemeen. Hoe het ook zij, het beteekent een zeer belangrijke wijziging van Engeland's standpunt in de goede richting. Verder verluidt, dat de Sovjetregeering binnen kort zal pogen onderhandelingen aan te knoopen voor het herstel der normale betrekkingen met Engeland. Basis hiervoor zou zijn een voorstel tot regeling der Russische schulden, waartegenover de Sovjets industrieele credieten zouden krijgen. Frankrijk. De zaak omtrent de beweerde com munistische propaganda van den Sovjet-gezant te Parijs, schijnt in den doofpot gestopt te worden. Van een breuk met de sovjets is geen sprake meer, en 'de ministerraad deed 'n pertinente verklaring, dat „op het oogenblik niets een verbreking der be trekkingen met Rusland rechtvaardigt." Rusland's voorstel tot een pact van niet-inmenging in el- kaars binnenlandsche aangelegenheden werd ver worpen ,daar de sovjets reeds in 1924 die verplich ting op zich hebben genomen. Het voorstel van een non-agressie-pact (een z.g. garantie-pact) werd in beraad gehouden. Daar zulk een pact in overeen stemming is zoowel met Frankrijk's, als met de behoefte aan veiligheid zijner -geallieerden in Oost- Europa. De onderhandelingen worden daarover dus door 'Briand voortgezet. Het voorstel houdt o.m. in neutraliteit bij een conflict, erkenning der geografische en politieke grenzen en geen deel neming aan een boycot. Amerika verwerpt Frankrijk's voorstel van 'n han delsverdrag en eischt behandeling als de meestbe- gunstigste natie. Op het slagveld van Verdun werd een geweldig oorlogsgedenkteeken onthuld. In dit doodenhuis zullen de 300.000 gesneuvelde soldaten (bij den slag van Verdun), die nooit herkend werden, bij gezet worden. En in Parijs vond de intocht plaats van een eerste groep (van 15.000 man) van de American Legion, de oudstrijders uit den wereldoorlog uit het Ame- kaansChe leger, die voor een trip naar Frankrijk's slagvelden overkwamen. Het werd een grootsche parade, waarbij zich slechts een enkel onbetee- kenend incident voordeed. Duitschland, In de nabijheid van Hohenstein werd door President Hindenburg het nationale ge- denkteeken voor den slag bij Tannenberg onthuld, waarbij 60.000 soldaten sneuvelden. Hindenburg bracht in zijn rede de schuldvraag nog eens ter sprake, waar hij zei: De beschuldiging, dat Duitsch land de schuld draagt van den grootsten aller oor logen, wijzen wij, wijst het Duitsche volk, eenparig van de 'hand. Geen afgunst, geen haat, geen zucht naar veroveringen, heeft ons, naar de wapenen doen grijpen. De oorlog was slechts het uiterste middel, ten einde ons te handhaven tegen een wereld van vijanden. Duitschland is ten allen tijde bereid dit door onpartijdige rechters te bewijzen. Begrijpelijkerwijs heeft deze rede ontstemming ge wekt in ex-geallieerde kringen. Stresemann verklaarde in Genève, dat Duitschland ■de verplichte jurisdictie door het Permanente Hof van Internationale justitie te Den Haag heeft er kend door zijn onderteekening van de facultatieve clausule en hoopte, dat andere naties nu ook tot onderteekening zouden overgaan. In elk geval was alles, wat de Duitsche politiek de laatste jaren heeft gedaan, een bewijs voor den goeden wil en de vredelievende gezindheid van Duitschland's volk én regeering. De zomer is ten einde, de planten staken haar groei en met het intreden van haar winterrust zijn ook de op haar levende parasieten tot nonac- tief leven overgegaan. Waar nog een enkele zich doet gelden, zal dit gewoonlijk maar voor korten tijd zijn en geen ingrijpen ter directe bestrijding noodzakelijk maken. Het voorbehoedend werken voor het volgende jaar kan nog wachten, zoodat op dit gebied eigenlijk nu de komkommertijd is aangebroken. We willen hiervan gébruik maken om in enkele stukjes iets te vertellen van de natuurlijke be strijding van plantenvijanden, die zich in de na tuur voortdurend afspeelt en soms ook door den mensch te hulp wordt geroepen om hem in den strijd tegen bepaalde parasieten bij te staan. Men noemt dit de biologische bestrijding, of ook wel de Amerikaansche methode, omdat men in de veree- nigde Staten van Noord-Amerika verschillende malen op groote schaal 'd'e 'biologische Bestrijding in toepassing heeft gebracht. Deze methode leent zich in het bizonder ter be strijding van dierlijke plantenvijanden, waarop men hun natuurlijke vijanden in een buitengewoon groot aantal exemplaren loslaat, na ze elders te hebben verzameld of door ze te kweeken in opzettelijk hiervoor ingerichte laboratoria of (kweekerijen. Niet zelden worden met vam overzeesche gewes ten geimporteerde cultuurplanten nieuwe planten- paiasieten ingevoerd, die in het nieuwe vaderland soms onder zoo gunstige levensvoorwaarden komen, dat zij ziéh buitengewoon vermenigvuldigen en daardoor schadelijker worden dan in het land van oorsprong ooit werd waargenomen. Daar werden zij gewoonlijk door eigen parasieten in bedwang ge houden en was het klimaat voor buitengewoon sterke vermeerdering niet zoo geschikt, als dat van het nieuwe vaderland. Somtijds vinden ingevoerde parasieten nie-uwe voedsterplanten, waarop zij zich bizonder goed thuis gevoelen. Zulke dingen komen voor. Ik herinner slechts aan den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw, aan de druifluis, aan de Coloradokever, drie vijanden, die wij aan Amerika danken en in Europa heel wat schade hebben veroorzaakt en stof hebben doen opwaaien. Waar zulke plantenvijanden worden ingevoerd zon der 'hun eigen parasieten, daar heeft men deze wel uit het land van oorsprong gehaald, in aantal ge kweekt en daarna los gelaten. Zoo geschiedde in de laatste jaren met een sluitpwespje en de bloed- luis. Hierboven héb ik verteld, dat uien onder biologi sche bestrijding verstaat het bevorderen van den strijd tusschen de plantenvijanden en hun eigen parasieten. Het is dus niet anders dlan een natuur lijke bestrijdinigs'methode, waarbij gebruik wordt gemaakt van den eeuwigen strijd in de natuur, 'die ten doel heeft: herstel of bewaring van den even wichtstoestand, die belet dat de eene of andere flier- of plantensoort eene andere voor immer uit roeit ten behoeve van zichzelf. Het streven is: ver mindering van het aantal schadelijke dieren door vermeerdering van de nuttige. Dat is meestal niet zoo eenvoudig als dat wel lijkt, want er zijn vele schadelijke dieren en weinige nut tige, die in aanmerking komen, om kunstmatig in aantal te worden vermeerderd. We moeten in de eerste plaats onderscheiden twee groepen, n.l. Je. van roof levende dieren en 2e. parasitair leven de dieren en plantaardige organismen. De eerste groep omvat: spitsmuizen, vleermuizen, vogels, 'hagedissen, kikvorschen, padden, loopkevers, weekschildkevers, lievenheersbeestjes, gaasvliegen, schorpioenvlie'gen, waternymphen, zweefvliegen en roofvliegen. Tot de tweede groep behooren: de sluipwespen, de parasiet- of sluipvliegen en de bacteriën en zwam men, die ten koste van dieren 'leven. De graafwes- pen staan tusschen beide groepen in. Die van roof levende dieren zijn de voorbehoedmiddelen, de parasitische organismen de verdelgingsmiddelen, die de natuur zelf oplevert tot bestrijding van plantenvijanden. De eerste groep voorkomt door haar levenswijze het overheerschende optreden eene voor de planten schadelijke diersoort tot op zekere hoogte, de tweede groep kan zich eerst doen gelden als een diersoort zich sterk heeft ver menigvuldigd, maar zij brengt meestal in korten tijd deze vermeerdering tot staan, waarna zij zelf door gebrék aan voldoende voedsel grootendeels verdwijnt. Men ziet dit in de volgende indeeling: Neem aan, dat een vlindersoort en een parasiet- vlieg een gelijk aantal nakomelingen hebben en dat van 300 rupsen er 100 geparasiteerd zijn. Daarvan komen 200 vlinders (waaronder honderd wijfjes) en 100 vliegen (met 50 wijfjes). Het volgende jaar zijn er 100 vlinderswijfjes X 100 eitjes 10.000 rupsen en daarvan 50 X 100 geparasiteerd, zoodat we krijgen 5000 vlinders en 5000 vliegen met elk 2500 wijfjes. Reëds het 3e jaar zullen alle rupsen gepa rasiteerd zijin en de plaag' tot staan gebracht. Geslaagd bij het op 20 en 21 September 1927 ge houden toelatingsexamen aan de Rijkstuinbouw school voor de Bloembollencultuur te Lisse: A. H. W. A. Bijvoet, J. Th. Ketelaar, Ovenveen; H. J. van Parera, Noordwijkerhout; G. J. Verdegaal, J. N. Verdegaal, Vogelenzang. Na afgelegd herexamen werd nog tot de 2e klasse bevorderd: W. van Zadel, Aerdenhout. Tot de 3e klasse werd na afgelegd 'herexamen be vorderd: A. H. v. Zadel, Aerdenhout. Haarlem's Dagblad, dat veelal dezelfde plaatjes heeft als het Handelsblad, waar wij niets tegen hebben, gaf een prentje van een te Amsterdam ge sloten huwelijk met een vrouw als getuige. Wanneer dit het nieuwste beduidt, hebben wij in Bloemendaal daar wel watop tegen. Immers, reeds op 23 Aug, j.l., een dag na het inwerking treden der nieuwe wet, trad hier de zuster van onzen gemeente-secretaris bij diens huwelijk als getuige op. CONCERT. Vrijdagavond 30 Sept. a.s. zal door de R.K. Har monie Vereeniging „Euphonia" van Overveen een concert gegeven worden in het Bloemendaalsche Bosch, uitgaande :van het gemeentebestuur van Bloemendaal. Aanvang acht uur. Het program'ma luidt als volgt: 1. Radio Marsch van W. van Heeren 2. Walram, Ouverture v. M. J. H. Kessels 3. Ave Verum van W. A. Mozart, arr. L, C. Rugers 4. Caresses, Walzer v. Francis Popy 5 Marion, Suite de Ballet de l'Opéra Comique v. S. Vlessing a. Prelude, b. Rigaudon, c. Badinage, d.Inter- mezzo, e. Gavotte, f. Rondo finale. Pauze. 6 Lantre des Gladiators v. Fucik 7. Faust, Fantaisie arr. par Wittebroodt 8 Mosaique Sur l'opéra Stradella v. M. J. H. Kessels 9. Suspinul, Walzer v. J. Ivanovici 10. Vieux camarades arr. par C. Larue. Vrijdagavond is ter hoogte van perceel No. 35 aan den Vogelenizangscheweg, een auto, komende uit de richtin/g Noordwij'k, en bestuurd door den IJmuidenaar G. S. omgeslagen, vermoedelijk door dat te veel rechts uitgehaald werd. De auto reed eerst tegen het trottoir, daarna tegen een boom, en sloeg ten slotte om. In de auto waren behalve de bestuurder, nog één mannelijke en twee vrouwelijke passagiers gezeten. De beide heeren werden licht gewond. Een der dames bleef ongedeerd, deze is onmiddellijk in een andere auto vertrokken en is onbekend ge bleven. De andere dame, Mejuffr. v. d. V. uit Haarlem, bekwam ernstige wonden in het gelaat, en is in perceel no. 35 binnen gebracht, waar zij door Dr. Dippel werd verbonden. De auto was geheel uit elkaar geslagen. De brok stukken zijn den volgenden dag door de zorgen van den eigenaar opgeruimd. Dinsdagavond hield de politie op de Leidschevaart twee mannen aan, in het bezit van een dubbelloops jachtgeweer, dat ontvreemd 'bleek te zijn door één hunner uit een schuur, staande en hehooren'de bij een villa op den Zwarteweg. Van de beide mannen, J. B. en B. de V. geheeten, werd J. 'B. heengezonden, omdat 'hij de diefstal niet gepleegd had. Daarentegen werd de tweede dader, L. L. v D, aangehouden en met B. d. V. naar het Huis van Bewaring te Haarlem overge bracht. Het nieuwe Rembrandt Theater. Gisterenavond heeft de eerste voorstelling plaats gehad in het nieuwe Rembrandt Theater aan de Groote Markt te Haarlem. Dat de zaal uitverkocht was, kan ons niet verwonderen, waar wij in de ge legenheid waren, reeds Donderdagavond (de avond voor genoodigden) met dit wereldstad-the ater kennis te maken. Het is, in een woord gezegd ai. In de eerste plaats het voorname gebouw, en de nog voornamer inrichting daarvan. Zonder in het schreeuwerige te zijn vervallen, zijn de nieuwste en fijnste snufjes ten dienste van het publiek aan gebracht, door het ge'heele gebouw, beginnende bij entree, eindigende bij tooneel, waarbij wij vooral willen wijzen op garderobe en foyer. Het zou ons te ver voeren, alles in détails te gaan beschrijven, beter vinden wij het, dat onze lezers zeif een kijkje gaan nemen. Dat aan de programma's de grootst mogelijke zorg besteed wordt, en de crème de la crème gebracht wordt, staat 'bij ons vast. Wij zagen de schitterende film „Beau Geste" een film ontleend aan 'het Fransche Vreemdelingen- Legioen. Ter afwisseling variété-nummers, waarvan Teubers-Marionetten Theater buitengewoon inte ressant en artistiek is. De bekende conferencier Alexander 'de Haas zorgt voor een intieme stemming, terwijl last not least de muzikale illustratie op onavolgbare wijze ver zorgd wordt door een orkest onder leiding van den heer N. Snoeck. liet is thans niet meer noodig naar Amsterdam te gaan: met het Rembrandt Theater kunnen we gevoegelijk in Haarlem blijven, omdat dit minstens zoo goed zoo al niet beter is, dan welk theater elders ook. Wij twijfelen er niet aan of avond aan avond (de middagvoorstellingen op Woensdag en Zaterdag niet te vergeten) voor uitverkochte zalen zal wor den „gedraaid", vooral ook, daar de prijzen 'binnen het bereik van ieders beurs liggen. SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. Men schrijft ons: Hardhandig optreden tegenover Inlandsch personeel. In de najaarzitting van den Volksraad 1926 werd geklaagd over de „klap". Deze is een specifiek Indisch onsociaal verschijnsel. De eigenaardige, voor den Westerling wel eens onbegrijpelijk lang zame mentaliteit van- den Inlander, die geenszins met luiheid mag worden verward, leidt er de drif- tigen onder de Europeanen, bovendien door den invloed van de zonnewarmte geïrriteerd, zoo licht toe om met een klap kracht aan hunne bevelen bij te zetten, hoe gevaarlijk dat ook is, want de gemiddelde Inlander is nu eenmaal zoo, dat een klap hem eene 'beleediging schijnt, die slechts door bloed kan worden uitgewischt! Nu komt de klap voornamelijk voor op Sumatra, maar juist verleden jaar heette het, dat ook op de Java-ondernemingen, zelfs op de goed beheerde suikerondernemingen, nogal zou worden geslagen. De Directeur van Justitie sprak met veel klem over „de ellendige gewoonte van het slaan, van Inlandsc'he 'werkkrachten"; over „de tropische ge woonte" en over „de geringschatting van den in- heemschen arbeider"; hij voegde daaraan toe: „dit euvel moet uitgeroeid worden, zoowel op Java als buiten Java". Het is volkomen begrijpelijk, dat in 'de Afdeelings- verslagen van den Volksraad, verschenen kort vóór de Voorjaarszitting 1927, door verschillende leden geïnformeerd werd of een merkbare terug gang in 't aaqtal „klapzaken" vtiel iwaar te nemen. Gevraagd om dienaangaande een overzicht te geven, heette het nu van Regeeringszijde, dat 'dit onmogelijk is ,doch dat de indruk zeker veeleer is, dat het slaan minder wordt dan dat het euvel toeneemt. Als nu zulk een overzicht, toch een vrij eenvoudige zaak, onmogelijk is, waarop baseerde de Regeering dan haar scherpe uitlatingen in 1926? Als men nu de Regeering hoort zeggen, dat zij „de overtuiging heelt, dat, ook al komt de slechte ge woonte van het slaan van Inlanders op Java nog voor, dit toch in zeer aanmerkelijk mindere mate is dan op de Buitenbezittingen," vraagt men zich opnieuw al of niet het voorkomen van de klap op Java een vorig jaar is opgeblazen en door de Re geering is behandeld niet met die koelbloedigheid en nuchterheid, die zeker in den tegenwoordigen tijd in Indië hoofdvereischten zijn. Nu de Regeering blijkt, zich wat te haastig te hebben uitgesproken zou men, gelijk elk Volksraadslid, dat zichzelf re specteert, in den regel doet, een woord van ver ontschuldiging verwachten. Maar neen, of de in druk blijft bestaan, dat de Westersche ondernemer een maatschappelijk gevaar is, van nature geneigd tot alle kwaad, laat de Regeering koud. Behalve op het oogenblik dat zij dien ondernemer noodig heeft voor werken in het 'belang der Inlandsche bevolking. Huisvrouwenplicht als de zomer gaat scheiden. Als meteen het tijdstip is gekomen, dat de zomer afscheid ineemt, rust op de huisvrouw de taak, het zomergoed voor den winterslaap tweg te bergen. In de eerste plaats 'komt het oude vraagstuk aan de orde: hoe beveilig ik mijn goed tegen de mot- tenplaag? Om mot op een afstand te houden ge bruikt men diverse dingen, öm tusschen het goed te leggen, als tabak, lavendel, kamferbal'letjes, naphtaline, enz. Ook legt men tusschen het goed vloeipapier, dat gedrenkt is in een oplossing van 60 g'ram 'kamfer in liter wijngeest en liter ter- pentijnspiritus. Dit'alles is bedoeld, om motten te weren. Tegen 'de eitjes en larven helpt dit echter niets. Vandaar dat 'hoofdzaak is en blijft, het goed OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN voor het opbergen, stevig uit te kloppen en te schuieren en de kasten of doozen, waarin het op geborgen wordt, daarna zoo min mogelijk open te maken. Om het geel worden van wit goed (ka toen of wol) te voorkomen, bergt men dit weg in blauw pakpapier of blauwe doeken. Het is beslist noodzakelijk, gesteven goed, dat voor langen tijd opgeborgen gaat worden, uit te wasschen Want •laat men de stijfsel erin zitten, dan loopt men groo te kans, dat het goed vergaat. Waar in de afge- loopen seizoenen plooien zoozeer in de mode wa ren, is het aan te bevelen, de plooien in rokken, enz. vast te spelden of te rijgen. Voorkom zooveel mogelijk, 'het scherp omvouwen van het goed. Is het niet te vermijden, leg dan een papier tusschen de vouw. Zijden kleeren moet men bij voorkeur niet opvouwen, omdat dit goed zoo licht stuk gaat. Hang deze op, liefst in een zak, die men geheel dichtmaakt. Nuttige wenken, voor moeder, om aan te denken. Schoenen, die niet gebruikt worden, moeten toch minstens eens in 'd'e veertien dagen gepoetst wor den. Doet men dat niet, dan slijten ze, door uit drogen, 'barsten, enz. net zooveel, alsof ze eiken dag gedragen werden. Last van krakende, nieuwe schoenen? Zet ze op een bord, waarop wat castor-olie gegoten is. De olie wordt in de zolen opgezogen en met het ver velende 'kraken is het gedaan. Hebben de kinders nieuwe schoenen? Schuur de zooien dan even met wat schuurpapier af. Anders kan Uw robbedoes, als hij pas op de schoenen loopt, vooral in huis, een flinke buiteling maken, door die spiegelgladde zolen. Vetvlekken in het karpet, verwijdert men, door ze te behandelen met een papje van volders aarde en water. Teervlekken uit katoenen goed verwijdert men door ze met boter te bedekken. Een paar uur zoo laten zitten en vervolgens 'het goed in warm water uitwasschen. Zet aardappelen nooit op tafel in een schaal, me' het deksel er op. Ze a'bsorbeeren dan al hun eigen wasem en worden daardoor nat en week. Moet een fluweelen jurk opgeknapt worden? Flu weel 'kan gereinigd worden door het te wrijven met een lap, die in wat poedermagnesia gedoopt is. Chocolade-drank. Men kan zelf heel goed die smakelijke chocolade-drank maken, die men ge woonlijk niet „fosco" aanduidt. Deze naam is ech ter een fabrieksmerk. Bedoeld wordt de chocolade siroop, waarvan men een scheutje doet in een glas koude melk of spuitwater. Voor het maken van een flesch van deze siroop neemt men een ons cacao-poeder, een .1 pond suiker, een halve bb' water en een half vanille-stokje. De vanille laa' men een tijdje, op het fornuis, in het water trek ken. De cacao en de suiker doet men in eep pen netje en mengt dat aan met een weinig water. Dan gaat de vanille en de rest van het water erbij, waarna men alles een minuut of twintig zachtjes Uitstekend te vermengen OBERLAHNSTEIN met WHISKY of COGNAC laat kdken. Dan de vainille eruit vissollen en de siroop in een flesch doen. Deze blijft hoogstens weken goed. Men gebruikt ze in verhouding va:1 1 deel siroop op 2 deelen melk. Voorzitter: de Burg, Veeren. Aanwezig bij den ai heeren De Clercq, V' Luden komt iets late Te ongeveer 2 uur slagingen geopend m< over de notulen, vo over het water uit d iets anders zou ,gez heeft. 'De zaak wort met de benoemingen commissiën, die, bl nieene afspraak, vlot 1. Benoeming leden Telkens 'worden me volgende leden in dt kozen; In de finantieele con •hout Mees en Schulz In die voor publieke en De Waal Malefijt In die voor Onden Hogenbirk. In die voor Sociale en Noorman. In die voor de bedr Kremer. In die voor Strafve water, Luden en Do Behalve deze vaste missie van advies vo den benoemd de heei Alle benoemden die benoeming aan te n De heeren Schulz e ander niet te vreden. sie voor georganisee pe*sooneel opnieuw aan werd voldaan heeren Hogenbirk, N heer Kremer wensch Cassee in aansluiting vergadering gezegde ter onderzoek van nieuw raadhuis, 'n r school te Overveen wilde hij weten, hoe stukken staan. Die sche uitvoerbaarheid zoeken. Vroeger zij roep op de annexat nu afgeloopen en de op nieuwe bepaling meentelbesturen. Nu Raadhuis, volgens i 'hoofdarbeiders geei kamer van den sec kan een goed nieu minder geld dan h< Laan noemde, over politiebureau behoef den. Desnoods wor aan de Commissie 'beter is een versch wil eerst hooren hoe De 'heer Dorhout M< missiën reeds meer publieke werken be te dienen. Er gaan zaken tot stand te b Commissie in te steil zonder eenigszins ad zoover is hij nog ni stander van de gew haar niet noodig. De heer Hogenbirk tegen over te staan oen commissie voori Wet'h. Laan: De hee komen alsof het >v Raadhuis zijn blijver De aandacht van B. gevestigd geweest. V W., welnu laat men werken hiervoor sp gent. De school? I heeft de Raad beslis ■veen, want 't gebou deren te gering. Het huiis wel vol leggen raadhuis. Mooier kaï lang we het nog kijken hoe het me de hoofdelijke omsla en niet minder; van dat We dure leenin sohen zich hier vei beuren; maar ik vo huis, olmdat ik eersl kunnen; een nieuw kost 40 a 50.000

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2