TWEEDE BLAD Bet Bloemeniaalscb Weekblad IORGIS EH ZOON ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1927 RAADSVERSLAG n NABETRACHTING rEENVEGERS. la zw. Telefoon 13310. ^RLEM. BLOEMEN DAAL Telefoon 22012 DSTOFFEN TEGEN CON- IJZEN EN WORDT AL- «JGELSCHE-, BELGISCHE- |NEN GELEVERD, WIER END STAAN ALS DE WAARDE TE BEZITTEN tevig uit te kloppen en te n of dooizen, waarin het op ia zoo min mogelijk open te worden van wit goed (ka- omen, bergt men dit weg in lauwe doeken. Het is beslist goed, dat voor langen tijd den, uit te wasschen Want a zitten, dan loopt men groo- 1 vergaat. Waar in de afge- ien zoozeer in de mode wa- velen, de plooien in rokken, if te rijgen. Voorkom zooveel omvouwen van het goed, Is leg dan een papier tusschen ren moet men bij voorkeur dit goed zoo licht stuk gaat. in een zak, die men geheel moeder, om aan te denken. bruik'i worden, moeten toch reertien dagen gepoetst wor- iet, dan slijten ze, door uit- net zooveel, alsof ze eiken ieuwe schoenen? Zet ze op it castor-olic gegoten is. De 1 opgezogen en met het ver- t gedaan. ieuwe schoenen? Schuur de wat schuurpapier af. Anders als Ihij pas op de schoenen een flinke buiteling maken, e zolen. rpet, verwijdert men, door ze n papje van volders aarde en oenen goed verwijdert men bedekken. Een paar uur zoo gens het goed in warm water t op tafel in een schaal, met a'bsorbeeren dan al hun eigen ardoor nat en week. iurk opgeknapt worden? Flu- srden door het te wrijven met oedermagnesia gedoopt is. Men kan zelf heel goed die -drank maken, die men ge' aanduidt. Deze naam is ech- Bedoeld wordt de chocolade- een scheutje doet in een glas water. Voor het maken van siroop neemt men een oOS pond suiker, een halve liter 'anille-stokje. De vanille laat at fornuis, in het water tre suiker doet men in een pan in met een weinig water. Dan le rest van het water en>') :n minuut of twintig zachtjes vanille eruit visschen en e doen. Deze blijft hoogstens 3 abruikt ze in verhouding van eelen melk. No. 38 Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Donderdag 22 September 1927, n.m. 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester, Secretaris: Mr. Dr. Veeren. Aanwezig bij den aanvang alle 'leden behalve de heeren De Clercq, Verdegaal, Prinsenberg; de heer Luden komt iets later. Te ongeveer 2 uur worden de openbare beraad slagingen geopend met een kleine woordenwisseling over de notulen, volgens welke de heer Nuyens over het water uit de Amsterdamsche weterleiding iets anders zou 'gezegd hebben, dan hij gezegd heeft. 'De zaak wordt recht gezet en men begint met de benoemingen van de raadsleden in bepaalde commissiën, 'die, blijkbaar ingevolge een alge- meene afspraak, vlot verloopen. 1. Benoeming leden Commissiën. Telkens worden met overgroote meerderheid de volgende leden in de Commissiën van bijstand ge kozen: In de finantieele commissie de heeren Luden, Dor hout Mees en Schulz. In die voor publieke werken de heeren Prinsenberg en De Waal Malefijt, *"f" i ti> ilifimigli i In die voor Onderwijs 'de heeren Bornwater en Hogenbirk. In die voor Sociale belangen de heeren De Clercq en Noorman. In die voor de bedrijven de heeren Hogenbirk en Kramer. In die voor Strafverordeningen de heeren Born water, Luden en Donhout Mees. Behalve deze vaste commissiën is er nog een com missie van advies voor de brandweer; daarin wor den benoemd de heeren Laan, Cassee en Verdegaal. Alle benoemden die aanwezig zijn, verklaren hunne benoeming aan te nemen. De heeren Schulz en Kremer waren met een en ander niet te vreden. De eerst wilde ook de Commis sie voor georganiseerd overleg met het gemeente- pe'socueel opnieuw samengesteld hebben; daar aan werd voldaan en erin werden benoemd de heeren Hogenbirk, Nuyens en Van Nederhasselt. De heer Kremer wenscht met de heeren Bornwater en Cassee in aansluiting op het door hem in de vorige vergadering gezegde, een afzonderlijke commissie ter onderzoek van de urgente vraagstukken: een Dieuw raadhuis, 'n nieuw politiebureau, 'n nieuwe school te Overveen en nieuwe volkswoningen; ook wilde hij weten, 'hoe B. en W. tegenover die vraag stukken staan. Die Commissie zal ook de practi- sche uitvoerbaarheid dier zaken hebben te onder zoeken. Vroeger zijn al die zaken met een be roep op de annexatie ter zijde geschoven; dit is nu afgeloopen en de troonrede geeft zelfs uitzicht op nieuwe bepalingen omtrent overleg van ge meentebesturen. Nu moet er wat gebeuren. Het Raadhuis, volgens de heer Laan mooi, is voor hoofdarbeiders geen 'bruikbare werkplaats; de kamer van den secretaris is een hok, enz. Men kan een goed nieuw raadhuis zetten voor veel minder geld 'dan het half millioen, dat de heer Laan noemde, over de noodzaak van een nieuw politiebureau behoeft niet eens gesproken te wor den. Desnoods wordt het onderzoek opgedragen aan de Commissie voor Publieke Werken, maar beter is een versChe Commissie. 'De heer Schulz wil eerst 'hooren hoe B. en W. hiertegenover staan. Ue heer Dorhout Mees vindt het aantal raadscom- missiën reeds meer 'dan genoeg en acht die voor publieke werken best in staat, hierin van advies te dienen. Er gaan stemmen op om zeer kostbare zaken tot stand te brengen, daarover een bepaalde Commissie in te stellen kan men eigenlijk niet doen zonder eenigszins adhaesie daaraan te betuigen en zoover is hij nog niet. Hij is geen bepaftfd tegen stander van de gewenschte commissie, maar vindt haar niet noodig. De heer Hogenbirk verklaart er niet onsympathiek tegen over te staan, maar het instellen van zulk een commissie voorbarig te achten. et'h. Laan: De heer Kremer beeft het doen voor komen alsof het vier punten zijn, die op het Raadhuis zijn blijven rusten; niets in minder waar, De aandacht van IB, en W. is steeds op die punten gevestigd geweest. Wil men niet wachten op B. en W., welnu laat men'dan de Comm. voor publieke werken hiervoor spannen. De woningbouw Is ur gent. De school? Nog geen 6 maanden geleden heeft de Raad beslist geen nieuwe school te Over veen, want 't gebouw is nog goed en 't aantal kin deren te gering. Het raadhuis? W'e kunnen ons raad huis wel vol leggen met teekeningen van 'n nieuw raadhuis. Mooier kan het altijd, maar laat ons, zoo lang w-e het nog kunnen ontberen eerst een» kijken hoe het met de financiën staat. Ik wil de hoofdelijke omslag op 3% handhaven, niet meer en niet minder; van het geld dat binnenkort, door dat we dure leeningen aflossen of gegoede men- ';hen zich hier vestigen, kan een en ander ge- euren; maar ik voel niets voor een nieuw raad- ais, olmdat ik eerst wil zien dat we het betalen unnen; een nieuw politie-bureau moet komen, dit °st 40 a 50.0000.een nieuw raadhuis een half millioen, 3 ton voor den bouw, dan de grond en de inrichting, 't geeft ons een last van 80.000 per jaar. Met de waardigheid van een gemeente heeft een mooi raadhuis niets te maken. Weth. Van Nederhasselt: In het algemeen ben ik het met den heer Laan eens, al acht ik een nieuw raadhuis urgenter dan hij. Mijn, in die richting gaand voorstel kreeg echter destijds maar 5 stem men. Uitbreiding van het aantal commissiën acht ik niet gewenscht. De heer Kremer heeft zijn hoofd natuurlijk op zich zelf al gebroken (protesten van den heer Kremer), over de terrein-questie, denkt hij dat zoodra hij in een Commissie zit, hem dade lijk een terrein in valt, waar het raadhuis staan moet? De heer Bornwater: Al wat genoemd is, is urgent. En 't grijpt alles in elkaar. Er moet toch geleend worden ter terugstorting in het potje, van wat daaraan is ontleend, dus komt er geld vrij; juist door de afwijzende houding van B. en W. ben ik zeer geporteerd voor een commissie. Laat ons eindelijk eens wat doen, altijd maar weer wordt het op de lange baan geschoven, we kunnen den 'hoofdelijken omslag heel makkelijk op 3% houden door alles uit te stellen. Tegenover de gemeente naren zijn wij verplicht te doen wat noodig ge beuren moet. De heer Schulz: De Commissie Kremer zou juist zaken aan elkaar koppelen, die geheel op zich zelf staan; overigens is de commissie voor publie ke werken m.i. volkomen in staat deze zaken te 'beoordeelen, Alle raadsleden trouwens zitten al in commissie's. Wat nuttigheid en urgentie betreft staan de 4 punten volstrekt niet gelijk. De volks huisvesting is no. 1; trouwens de woningbouwver- eenigingen brengen zelf de kostende gelden op; de andere punten komen de gemeente-rekening drukken; ik wil liever afwachten wat ons de an nexatie kost. Overigens ben ik het eens, dat het raadhuis hier niet voldoet aan de eisc'hen die men tegenwoordig aan een raadhuis stellen mag. Spr. wenscht de vraagstukken los van elkaar aan de commissie voor publieke werken in behandeling te geven, maar volkshuisvesting voorop. De heer De Waal Malefijt onderschrijft in hoofd zaak wat de heer Schulz zei, volkshuisvesting no. 1, politiebureau 2, maar aan de 'leden der commis sie voor publieke werken staat de terrein-questie in den weg; alleen als we terrein kunnen krijgen voor 2.- de M2. kan 5.- tot 5.50 huur ge rekend worden, hooger mag niet. Wil de gemeente a fond perdu een bijslag geven dan kunnen we zoo 45 woningen zetten; alle andere werk is er voor klaar. De heer Kremer: Wat de wethouders zeggen is een oud geluid, en in d'e commissie voor publieke werken 'bestaat ook niet veel animo voor mijne punten; (de heer De Waal Malefijt: we zijn zoo druk bezig als we maar kunnen, maar we hebben geen geld en geen terrein); ik ben, gaat de heer Kremer voort, voornemens de volgende maal met een voorstel te komen, wordt dat verworpen dan zijn we evenVer als 10 jaar geleden. De heer Hogenbirk: Voor de Commissie is geld no. 2, terrein no. 1. Laten de woningvereenigingen ?elf naar grond uitzien en van den Raad een stem uitgaan, waaruit blijkt dat de Raad zoo noodig achter hen staat. m De Voorzitter: Ik zou ook aanhouding wenschen van het voorstel Kremer; de 'heer Van Nederhasselt is al meer hij mij in het schuitje gekomen, het po litiebureau is zeer noodig, het raadhuis is zoo, dat de werkzaamheden hier niet kunnen verricht wor den, zooals behoort, en de inrichting niet is, zooals dat hoort. Weth. Laan: We zijn 'hier nu 1 uur over bezig. Bij aanhouding wordt dat een volgende maal weer zoo. (Hij stelt voor de discussie te sluiten en er in een besloten vergadering mee door te gaan. Aldus wordt besloten. Punt 2, Het voorstel tot aflossing op 1 Januari a.s. der 7% geldleening van 100.000.van No vember 1920, hetgeen zal kunnen geschieden uit een nieuwe leening met veel lageren rentevoet, werd met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. hadden in hun voorstel gezet: „mede op advies der Financiëele Commissie". De heer Schulz merkte op, dat die Commissie niet geadviseerd had. De Voorzitter antwoordde dat dit ook mondeling kon geschieden en aangezien de heer Luden in middels ter vergadering verschenen was, vroeg hij dezen mondeling het advies der Commissie te willen uitbrengen. De heer Luden zeide, niet met de heeren te heb ben vergaderd, maar teffens wandel-de hij fluks zijn medeleden Schulz en Dorhout Mees langs en het goedgunstig advies kwam onder algemeene vroo- lijkheid alsnog. Punt 3. De 2e aanvullingsbegrooting voor 1927 werd zonder beraadslaging vastgesteld conform het voorstel van B. en W. Punt 4. Zonder veel discussie wordt een nieuw reglement van orde voor den Raad vastgesteld. Op voorstel van de heeren Dorhout Mees en Cassee wordt met algemeene stemmen besloten uitdruk kelijk de mogelijkheid open te laten dat de leden „blanco" stemmen zonder de zaal te verlaten. De 'heer Kremer verzoekt den Voorzitter in het ver volg er de hand aan te houden dat niemand zon der verlof van den Raad over een zaak meer dan twee maal het woord voert. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Schulz wordt, blijkbaar overeenkomstig de bedoe ling van B, en W„ bepaald, dat een spreker wien de voorzitter het woord ontneemt, daartegen be roep heeft op den Raad. Punt 5. Voor 'de Brandweer wordt een garage van den heer T. 'H. van Eeghen gehuurd; sommige leden vinden 20.per maand duur. „We kunnen er teikens met een maand af," zegt Wethouder Laan. Punt 6. Van den heer A. E. Beekman wordt 40 M2. grond voor verbreeding van den Bloemen- daalscheweg aangekocht voor 1.onder be paling 'dat er een benzinepomp mag staan, een rijwielhek en er een zonnescherm en reclame op zijn bedrijf betrekking hebbende mag zijn, alles onder nadere goedkeuring van B. en W. Punt 7. Eveneens zonder beraadslaging wordt goedgekeurd de aankoop voor 1.van de Erven Van der Vliet van een deel zandterrein bij Zeeweg en Tetterodeweg. Punt 8. Bij de -voorloopige vaststelling van 'het uitbreidingsplan voor Wildhoef en de Schapeduinen vraagt de heer Noorman, of de commissie voor pu blieke werken hierbij gedacht heeft aan arbeiders woningen. Weth. Laan; Neen. Met den 'heer Reinders Folmer. de zaakgelastigde der eigenaren zijn wij overeen kunnen komen, dat een groot deel onbebouwd zou blijven, maar daartegenover werd de voorwaarde gesteld, dat wij zijn bouwplan moesten aannemen met eenige villa's aan den Meerenbergsoheweg en Kennemerweg en meer niet. De 'heer Cassee opponeert tegen het plan, omdat van af de De Genestetbank men een onvergelijke lijk mooi uitzciht heeft op het schoonste gedeelte van Bloemendaal; nu behelst dit plan een weg van 32 M. breedte midden door de terreinen aldaar. Hij stelt voor het plan goed te keuren tot aan den Aelbertsbergweg en verder van het Westen toe niet. Op de tafel van B. en W. wordt de kaart ontrold. De heer Cassee en andere leden gaan er heen, men discusseert daar ijverig. Wij vangen o.a. het volgende op: Weth. Laan; Kijk es, mijnheer Cassee, een uitbrei dingsplan maakt de gemeente niet alleen; de weg, zegt de gewestelijke commissie, moet op den duur doorgaan naar Zandvoort. Er komen geen huizen aan dien nieuwen weg. De heer Cassee; Maar het is daar het mooiste ge deelte van Bloemendaal, dat te doorsnijden met een weg van 32 Meterl Weth. Laan: Er is niet aan te ontkomen, de ge meente zelf maakt 'dien weg nooit, daar zullen Rijk of Provincie aan moeten beginnen, wij hebben er niet zoozeer belang bij, maar als wij dit niet zoo goedkeuren, valt het heele plan in duigen. De heer Cassee: Dat is een overwegende factor. Wet'h.Laan; En, mijneeren, we moeten het be paald vandaag vaststellen. De Voorzitter: Er zijn opmerkingen gemaakt die van belang zijn, maar het is toch goed het onge wijzigd vast te stellen. Aldus doet de Raad met applaus, nadat de voor zitter de eigenaren (de heer Laan had den heer Reinders Folmer al meermalen geprezen) hul'de had gebracht voor hunne medewerking. Bij punt 9: Bepaling verhooging zandprijs uit de gemeentelijke zanderij, leest 'de gemeentesecretaris voor een pas ingekomen adres der Bloemendaalsche vrachtrijders, die tijd vragen om hun op de oude prijs gegronde overeenkomsten af te werken en bezwaar ma'ken tegen de voorgestelde prijzen 3.voor een autovracht en 1.50 voor een paarden-dito. Er ontspint zich een langdurige discussie, waaraan deelnemen de heeren: Schulz, Hogenbirk, Cassee, Laan, Kremer en Noorman, waaruit wij de volgende lezenswaardige punten lichten: Het is, volgens Weth. Laan, niet mogelijk, wat velen der andere heeren vreesden, dat uit een particuliere zanderij, eene andere dan de Zanderijvaart, geregeld zaad wordt weggereden; binnen 100 meter van open bare wegen mag niet worden afgezand, en van verder af kan men (zonder medewerking van het gemeentebestuur, scheen bedoeld te zijn. Red.) niet op de wegen komen; de zanderij heeft de ge meente in het laatste jaar 1556 opgeleverd; de zandrijders geven ernstige overlast, aan wegen wordt meer vernield dan de zanderij oplevert, juf frouw Pronk wordt geacht te kunnen nagaan hoe veel draagvermogen een vrachtauto heeft, waarop dit is vermeld, 't zand moet binnen de gemeente blij ven, doch de vrachtrijders houden zich „natuurlijk" niet daaraan. Het einde is dit: De beoogde wijzi ging wordt eerst 1 December a.s. in werking ge steld en op voorstel van den heer Noorman, aan gevuld met een amendement Hogenbirk wordt met medewerking van wethouder Laan besloten, dat de prijs wordt bepaald op 1.voor een wagen van 1 ton draagvermogen, 2.- voor een van 2i, drie gulden voor een van 3 ton, terwijl geen groo- tere wagens gebruikt mogen worden. De heer Luden maakt aan het slot de opmerking, dat de politie daarbij heeft toe te zien op het afbeulen van paarden. Terwijl de Voorzitter 'het kohier hondenbelasting onder den hamer laat doorgaan krijgen we een komisch intermezzo. Weth. Laan tegen den heer Kremer: „Zeg, jij mag je program wel eens nalezen,' van den Vrijheids bond, jullie geeft veel te veel geld uit." De heer Kremer, blijkbaar ook goed gemutst, omdat de heer Laan zoo in zijn sas is, zit overigens perplex, waar mede het incident sluit. De Raad besluit tot de volgende ontheffingen en weigeringen in zake de bouwverordening; A. ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening wordt verleend aan: a. J. C. G. DhontVan den Toorn voor vergroo ting eener garage aan de Iepenlaan op Sectie A. no. 8630. b. R. H. T. D, de Favauge voor bouw van twee villa's, garage met chauffeurswoning aan de Leeu werikenlaan op Sectie C. nos, 29, 168, 171, 172. c. J. J, Verhagen te Haarlem voor den bouw van twee garages aan de Dahiiialaan, Sectie C. no. 148. d. A. J. van Schooten te Overveen voor het sloo- pen van een veranda en het houwen van een serre voor het perceel Bïoemendaalscheweg 248, Sectie B. no. 2840. i e. Het bestuur van de Haarlemsche Bankvereeni- ging voor den verbouw van het perceel Bïoemen daalscheweg 147, Sectie A. no. 6284. f. H. E. Everard te Haarlem voor den bouw van een landhuis aan de Van Wickevoort Crommelin- laan, Sectie C. no. 148, g. A. E. Beekman te Bloemendaal voor den ver bouw van perceel Bïoemendaalscheweg 50. I h. J J. Boelstra te 's-Gravenhage voor den bouw van een garage aan de Distellaan. i. H. C. Feira'bend te Aerdenhout voor het ver- grooten van een garage aan de Clematislaan, j. J. J. de Ridder te Aerdenhout voor den ver bouw van perceel Zandvoorterweg 39, Sectie B. No. 3238. k. A. van Hasselt te Aerdenhout voor den bouw van een garage aan de W'esterlaan, kad. Sectie B. no. 3857. 1. A. A. Hollander voor 'bouw eener garage aan den Militairenweg op Sectie A. no, 8593. B. afwijzend wordt beschikt op de verzoeken om ontheffing van artikel 7 der Bouwverordening, in gediend door: a. A. A. Hollander voor verbouw van perceel Militairenweg no. 2a (de heer Cassee legt hierbij uit, waarom deze afwijzing zeer gegrond is). b. M. J. Meyer te Aerdenhout voor den verbouw van perceel Zandvoorterweg 53, Sectie B. no. 3789 met het oog op de te geringe zijwaartsche ruimte. Ingekomen stukken. Gunstig wordt beschikt op het verzoek der maat schappij die Rustenburgh exploiteerd om in plaats van twee blokken van drie, drie 'blokken van' twee huizen te mogen zetten, en op dat van den heer Van de Volk, betreffende de plaats eener garage aan de Iepenlaan. Bij de rondvraag wijst de beer Nuyens op den ge vaarlijken scherpen 'bocht in den Vogelenzangsche- weg ibij Dr. Heyman, hij wil daar 'n petroleumlamp hebben. Besloten wordt de boomenrij wit te schil deren; volgens wethouder Laan is meestal eigen schuld de oorzaak van een autoongelu'k. Wethouder Van Nederasselt geeft in overweging de buitenbocht 'hooger te leggen, iwat, zegt hij, volgens den heer De Jong kan. De heer Laan vreest dat de auto's bij winterglad weer dan zullen afglijden. De heer Cassee vraagt maatregelen, ook namens de bewoners van de Boschlaan om deze vvoor 't doorgaand verkeer met wagens te sluiten, de breed te is hoogstens 4 M„ er is 'n bewaarschool aan het eind; er is geen uitzicht op den Bïoemendaalsche weg noch naar rechts noch naar links. Wethouder Laan zegt, dat wel bepaald kan wor den, dat de weg maar van een kant wordt be reden, voor doorgaand verkeer sluiten gaat niet. Volgens de heer De Waal MaleHjt staat aan één kant reeds 'n bord met verbod van inrijden. De heer Hogenbirk deelt mede, dat de weg privé eigen- do'm is van de eigenaren der aanliggende woningen en zij aan de P.E.N. het recht hebben gegeven om er over heen te rijden. Z, i. kan dat niet te niet worden gedaan. Weth. Laan doet naar aanleiding van eene opmer king van den 'heer De Waal Malefijt uitkomen, dat hij de rijwielpaden niet wil beharden met tegels maar topeca, omdat de wielrijders anders toch de groote iwegen nemen; dit geldt al dadelijk het Naal- deniveld; trouwens in Rijnegom ziet men het gras ■welig tusschen de tegels wassen. De vergadering gaat hierna over in besloten zitting. Zooals onze lezers in het verslag zullen hebben gelezen zijn de raadsleden Luden, Dorhout Mees, Hogenbirk en Bornwater benoemd tot leden van twee belangrijke commissiënmen heeft het nieuwe jeugdi ge raadslid, den heer De Clercq in de com missie voor de Sociale Belangen gezet, maar het andere jeugdige nieuwe lid, den heer Cassee met den heer Verdegaal in de vrij onbelangrijke advies-commissie voor de Vrijwillige Brandweer. Ons komt dit voor jammer te zijn, men kan het raads lidmaatschap niet beter vervullen dan als men in een of meer belangrijke commis siën, de zaken ook leert bezien los van het openbaar vergaderen; waarin al te veel leden, wij denken daarbij in Bloemendaal vooral aan den heer Schulz, ten onrechte, hun kracht zoeken in veel praten! Wij hopen voor den heer Cassee, dat hij zich in de gemeentezaken zoodanig zal in werken, dat men hem straks met klem aanzoekt om in een der meer belangrijke commissiën zitting te nemen. De heer Kremer beleefde voorloopig weinig pleizier van zijn voorstel een commissie van frisch-denkende menschen, want daar kwam 't op neer, te benoemen, die de vraagstukken nieuw raadhuis, nieuw poli- tibureau, een nieuwe openbare school te üverveen en volkswoningen als één com plex zou bestudeeren en berapporteeren. Ook Dr. Bornwater in deze weer frisch op de bres, had goed praten! Dat hij de vier zaken aan elkaar laschte, bracht den heer Schulz, die alleen oor had voor 't woord volkshuisvesting tegen hem in het geweer, en gaf den heer Laan zelfs gelegenheid den heer Schulz aan zijn reactionaire wa gen te binden. Want reactionair en veel erger dan de heer Schulz blijkbaar be seft is 'tgoed te praten den toestand ten Raadhuize, waar ijverig en welwillend per soneel nu al reeds meer dan tien jaren zich zonder morren behelpt in een bij slecht weer modderige, en vieze, altijd bedompte, veel te kleine, onpractische, niet voor uit breiding of partiëele verbetering vatbare verzameling lokalen, waarin noch de rent meester, noch de boekhouder, noch de meesterknecht, veelmin de compagnons van een der raadsleden langer zou willen werken dan noodig ware om die lokalen te leeren kennen. Daarin is o.a. geen plaats voor de fietsen, geen voor den gemeente-secretaris, geen voor de wethouders, geen voor het publiek. Men moet wel een vreemde opvatting heb ben van de waardigheid van een gemeente bestuur, indien men, zooals de heer Laan deed, de waardigheid van Bloemendaal, een der gemeenten met het grootste aantal rijke inwoners, niet gekrenkt acht door 't feit, dat men de menschen die geregeld en behoorlijk al het dagelijksch werk doen, in gangen, sousterrains en duiventillen op sluit, om nu nog van den gemeente-ont vanger, het bouwbureau en de politie te zwijgen. Zuinigheid wordt hier gierigheid. Het is voor degenen, die samen het ge meentebestuur uitmaken persoonlijk een geluk, dat noch in Overveen, noch in Bloe mendaal zoo iets bestaat als gemeentelijk politiek leven en dat de bevolking buiten haar gemeentebestuur, blijkbaar elke lei ding in gemeentelijke aangelegenheden mist. Anders zwaaide er wat! Wij kunnen nauw anders dan met minachting denken aan de pogingen van sommigen om goed te praten, dat men van gemeente wege 'n „potje" van 6 ton heeft vergaard en bewaart, maar degenen, die de daartoe noodige handelingen moeten verrichten, dit laat doen in een put, waarin naar adem moet worden gesnakt. Hier wordt dagelijks misbruik gemaakt van de afhankelijke positie van de ge meenteambtenaren van hoog tot laag. Het is even bedroevend als merkwaardig, en een treurig teeken van zijn on-demokrati- sche eenzijdigheid, dat de heer Schulz niet gevoelt dat het recht hier is aan de kant Van hen, die urgent, een nieuw raadhuis eischen. Het beste zal zijn dat de inge zetenen beter dan hunne vertegenwoordi gers verstaande was zijn aan eigen waar digheid verschuldigd zijn, samen een som en een stuk grond voor een nieuw Raad huis aan het gemeentebestuur aanbieden. Ook hier achten wij een woord van lof, van pas voor den ouden heer Reinders Fol mer uit Buiksloterham,de deskundige zaak gelastigde inzakeWildhoef en Schapeduinen voor de door hem aan zijne lastgevers ge geven adviezen; moge de weg van 32 M., waartegen de heer Cassee opponeerde, nog lang achterwege blijven! Het is ons niet duidelijk geworden hoe het gemeentebe stuur het afzanden der duinen (als die eens in andere handen kwamen) op den duur kan tegenhouden met de tegenwoor dige middelen. Het zal zaak zijn, dat de gemeente zich tijdig met de groote duin eigenaren op dit punt versta. Een goede verstandhouding met hen is trouwens om tal van redenen onontbeerlijk; nagenoeg alle misstanden op-wegen- en bouwgebied, zelfs het krot-achtig karakter van het tegenwoordig raadhuis zijn een gevolg van gemis aan samenwerking tusschen eenerzijds de rijke destijds alleen uit Am sterdam afkomstige kooplieden, die hier hadden gekocht buitens met de duinen en wildernissen van dien en anderzijds de rest der bevolking, die zich rondom die buitens heen zette om hen te dienen en om van hen te genieten. Het ingrijpen der bouw-maatschappijen schiep den overgangstoestand. Bloemen daal werd, zooals de oude heer Peereboom het destijds neerschreef uit haar maag dom opgeschrikt, de strijd om de over- rnacht tusschen de drie elementen: grond eigenaren, bouwspeculanten en gemeente bestuur ving aan. En thans is de tijd er rijp voor, dat onder leiding van het ge meentebestuur (door verschillende rijks wetten gesteund) de beide andere elemen ten elkaar vinden of ontloopen alnaar het welbegrepen toekomstig belang der ge- heele gemeenschap meebrengt. Met belangstelling hoorden wij de juiste opmerking van weth. Van Nederhasselt over de kromming in den Vogelenzang- scheweg; het trof ons speciaal in Luxem burg op hoe veel plaatsen, met goed succes

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 3