HENNY MULLER Tel. 22149, Bloemendaal VICTORIA-WATER Firma J.H. KRUL Jr. Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET voor alle HEEFT U IETS GEBROKEN? ZIJLVEST 3 „DE HERTEKOP" HAARLEM A. MUDDE BUITENLAND Bij brand een der volgende nummers opbellen BLOEMENDAAL OVERVEEN - AERDENHOUT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 ONTVANGEN BOEKEN VOLKSGEZONDHEID PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL HAARLEM. A. G. G. M. GI0RGIS EN ZOON TOONEEL van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE In- en verkoop van meubelen en oudheden Een van de „voornaamste" gebeurtenissen der week, was ongetwijfeld het beëindigen van de vlucht van de Postduif van Amsterdam naar Batavia in den recordtijd van 10 dagen waar van 9 vliegdagen (op 6 October keerde men naar Allahabad terug wegens motorstoring). Maandag middag om ruim 5 uur landde de Postduif te Ba tavia, onder geweldig enthousiasme en belang stelling. Steeds kleiner wordt de betrekkelijke af stand, .die ons van tropisch Nederland scheidt. Koppen's vlucht was eer. succes en zal er zeker toe bijdragen, dat binnenkort een sterk versnelde maildienst op Indië zal tot stand komen, met postduiven, die „Fokker" op hun metalen vleugels hebben staan! Koezeer reeds in die richting daadwerkelijk gear beid wordt, blijkt uit het feit, dat Vrijdag dr. W, C. Groenevetd Meyer van Marseille naar Egypte vertrekt, om daar in opdracht van de K.L.M, en hel comité Vliegtocht Nederland-Indië de moge lijkheid van een postverbinding NederlandSuez in aansluiting op de mailbooten te bestudeeren. Fen stap in de richting dus. Door de wielrijders zal natuurlijk met groote inge nomenheid het voorstel lot verlaging der rijwiel- belasting ontvangen worden. Déze zal, na goed keuring door de Kamers, op 2,50 gebracht wor den, ingaande 1 Januari 1928, Bovendien zal het belastingjaar loopen van 31 Juli. Zoodat het rij wielplaatje 1928 geldig zal zijn voor de eerste keer dan alleen bij wijze van overgangsmaatregel, van 1 Januari 1928 tot en met 31 Juli 1929. Het groote werk van de drooglegging van 'de Zui derzee, dat de oprechte bewondering van het buitenland opwekt getuige de verschillende hoogst w.aardeerende artikeltjes, die men in de buitenlandsche pers, en zeker niet het geringste deel, kan aantreffen vordert gestadig. Zoo is men thans met den afsluitdijk voor den Wieringer- ireerpolder te Medemblik reeds zoover, dat men een lengte van 1 K, M, boven den zeespiegel ziet uitsteken. Ondanks de sensatie-berichtjes, omtrent een voor genomen terugkeer van den ex-keizer naar Duitsch- land, die af en toe opduiken, schijnt het toch wel vast te staan, dat de „heer van Doorn" niet met dergelijke plannen behept is, en zoo wél, dat hij dan toch de onmogelijkheid van verwezenlijking inziet en er in berust. Heel ernstig men zou haast zeggen: triest klonk het, toen admiraal Von Rubiir Paschwitz, die sedert 1918 „opper hofmaarschalk" te Doorn is, aan iemand van de /Neptune" zei: De keizer is al oud.Het verblijf van Z.M. zal hier niet onderbroken worden. Wij blijven in Doorn. Bovendien is de stemming in Duilschland ons niet welgezind genoeg. De keizer zal hier niet vandaan gaan Minister Kan geeft wel blijk, dat het hem ernst is met zijn pogingen tot verheffing van Drente en ver andering van de arme veenstreken in bloeiender landouwen. Wederom bracht hij dezer dagen een bezoek aan deze provincie, had besprekingen te Nieuw Amsterdam, met verveners over den oogen- blikkelijken toestand van het veenbedrijf, overtuig de zich van de resultaten van de rundveefokkerij in De Wijk en omgeving.. Voor hen, die aan den opbouw van Drente werken is deze belangstelling een bemoedigende aansporing, In Amsterdam had nota bene in de naar vurig kaptitalisme riekende Koopmansbeurs het congres van de Communistische Partij Holland (lan delijk comité, alias Wijnkoopgroep) plaats. Wat er nu eigenlijk op dit felle congres tot stand kwam, is niet met een paar woorden te zeggen. Dit was wel duidelijk: voortaan zou deze partij heeten: Communistische Partij Holland (centraal comité). Er werd heftig tegen 'het N.A.S, gefoeterd, over mishandeling van inlanders door Europeanen in Indië als zijnde een dagelijksch vermaak der Europeanen aldaar en meer verheffends. Wij werden verblijd met de mededeeling, dat De Com munistische Gids als weekblad zal uitgebreid wor den, als voorbereiding van een dagblad. Er werd een telegram aan Stalin gezonden, om de „onver brekelijke trouw" van de C. P. H. te betuigen aan de' Sovjet-Unie, „het vaderland der arbeiders". En bij motie werd besloten, alles in het werk te stellen, de relaties met „het Moskou der communis tische droomen" te herstellen. Dan werden er harde dingen gezegd over verraders, saboteurs, avonturiers en intriganten, terwijl Wijnkoop ons zoo'n verlokkelijk beeld ophing van het arbeiders paradijs, dat Rusland momenteel biedt, dat de ver gadering eryan watertandde. Engeland. De langverwachte politieke rede van Baldwin op >de conferentie de<r conservatieve par tij te Cardiff was vrij optimistisch aangaande de handelsvooruitzich-ten. De export nam toe en het vooruitzicht van de scheepvaart was niet on gunstig. Alleen de landbouw gaf reden tot -be zorgdheid, doch de minister diende een voorstel Bruidsbouquetten - Zaal-, Kamer- en Tafelversieringen in inzake de instelling van organen voor de ver leening van credieten op langen termijn met als onderpand hypotheken op boerderijen in het voor uitzicht. Verder drong de premier er op aan, dat de leiders .der industrieën met de arbeiders zou den samenwerken. Verwacht wordt, dat 'het ivrouwenkiesrechtontwerp (uitbreiding tot vrouwen van 21 jaar) nog dezen herfst zal ingediend en aangenomen worden, riet Engelsche communisme is sterk dalend. De heele Engelsche communistische partij bedraagt nog maar 3777 leden, tegen vorig jaar meer dan 7000. De toestand in China schijnt momenteel weinig gevaar voor moeilijkheden meer op te leveren. Het tijdens de crisis in China uitgezonden eskader kruisers is dezer dagen teruggezonden en 'zal begin December op Malta terugkeeren. Ook troepen zullen teruggezonden worden. Fi ank» ijk. Het schijnt toch waar te zijn, dat de Fransche regcering de terugroeping van den Sov jet-gezant uit Parijs heeft geëischt. Gisteren ver trok Rakowski, om zich regelrecht naar Moskou te begeven. De sovjet-regeering heeft er echter nadrukkelijk op gewezen, dat de Russisch-Fransche betrekkingen niet in gevaar worden gebracht, door Frankrijk's eisch tot terugroeping. Zaterdag zullen te Parijs de Dudtsch-Fransche on derhandelingen over het Saargebied aanvangen. Duitschland. Omtrent de ontruiming van Duitsc'h gebied door de bezettingstroepen schijnt een ge schil te zijn ontstaan. Zooals bekend zou de be zettingsmacht van 70.000 man op 60.000 worden teruggebracht. Frankrijk's aandeel in de verminde ring was 8000 man. Er schijnen er e hter slechts 5000 te zullen -zijn weggezonden tegen eind Octo ber, terwijl de andere 3000 man reeds in den laat- sten tijd zouden zijn weggestuurd, wegens wijzi ging van commando's en wegens ziekte. Dit werd aldus door 'Generaal 'Guillaumat aan de Duitsche regeering, die daar echter geen genoegen mee nam. Men vat dit hier op als een officieuse sabo tage van de besluiten van 'den gezantenraad. Omtrent iDuitschlaiïd's economische toestand werd dezer dagen door ge'heimrat Deutsch (van de A. E, G.) in Amerika een gunstig oordeel uitgesproken, toen hij verklaarde, dat de aaneensluiting van de landen van Europa tot een economisch verbond nog slechts een kwestie van tijd was. De Duitsche industrie bevond zich in een gunstige positie, voor al de chemische en electro-technische industrieën. Diversen. Prinses Astri'd, hertogin van Brabant, ■is bevallen van een dochter. Deze zal geen kroon prinses zijn, daar in België geen 'vrouw mag re- geeren. De strijd in Mexico duurt nog voort. Wel zou den de revolutioflnairen door de federale troepen nu definitief verslagen zijn en den 'doodslag aan de rovolutie zijn toegebracht, doch andere ge ruchten spreken van de ontruiming van Vera Cruz, Mexico's voornaamste haven, door de regeerings- troepen. De rust is dus nog niet weergekeerd. De Oceaan'vlucbten worden weer hervat. De „American Girl" met miss Elder en haar mede piloot Haldeman startte Maandagavond. Verder is er sprake van twee Duitsche oceaanvluchten, een Heinkeknachine, die van Warnemiinde zou starten en het watervliegtuig D. 1220, dat eerst naar de Azoren zou vliegen. Het conflict tusschen Servië en Bulgarije moet vrijwel zijn opgelost. De door 'Bulgarije genomen maatregel hébben de regeering te Belgrado be vredigd. Bij J. Philip Kruseman, 'Den Haag, verschenen de volgende werken: De Adelaar van Mantsjoerije, door Sessue Hayakawa. Vert. Mr. G. 'Keiler, Het levendige tafereel, dat aan het begin sterk onze aandacht trekt, een treinroof en ontvoering van een jong meisje, geeft ons aanvankelijk den indruk, dat we met een soort sensationeele litera tuur te doen hebben. Groot is dus onze verrassing, wanneer we bemerken, dat het tafereeltje slechts diende, om de 'hoofdfiguur, die er negatief deel aan heeft, onder een zeer bijzondere em scherpe belichting te plaatsen. Het werk is boeiend geschreven en van zeer ern- stigen aard, bovendien uitermate aantrekkelijk voor hen, die belangstellen in Oostersche, en wel speciaal Chineesche diplomatieke kringen, een onderwerp waaraan onze literatuur nu juist niet rijk is. Interessant voor ons, Westerlingen, voor wie het woord beschaving zulk een geheel andere betee- kennis heeft, dan in het Oosten, zijn de con flicten, ontstaan door het naar Westersche be schaving overhellen van een Oostersche prins. In zekeren zin zelfs grappig is de angst van den Oosterling, zijn leven en al de geheimen van zijn doen en laten in die Westersche tijdschriften be schreven te zien en overgeleverd aan zelfs-een- werkman uit die vreemde landen! Ook het kruipen en vleien en het diplomatiek ontwijken en vermij den .van rechtstreeksche antwoorden zijn voot ons Europeanen, die graag zooveel mogelijk oprecht zijn in onzen omgang met anderen, kostelijk. Het zijn allen karakters, die wij niet dagelijks ontmoe ten, en die een kennismaking dubbel waard zijn. Een groot man, door Arnold Bennett. Vert. P. Bol'kesteinVan Zanten. Dit boek is meer amusements-lektuur. Een diepe ren grond voor het verhaal is niet aanwezig, tenzij de stelling, dat de grootste knoeier in Amerika een „beroemd" schrijver kan worden, als het publiek op onverklaarbare wijze zijn geknoei geniet, als zoodanig mag gelden. Doch dit is 't ook, wat Bennett tot zijn humoristisch werk verleid heeft. De lotgevallen van den held zijn de lotgevallen van zijn eerste „werk": „Love in BabyionHet heele werk is echt: Bennett. Men zie slechts de zeldzaam satyrische tirade „Gewau wel in Satijn", een recensie uit de Whitehall Ga- zette, waarin Bennet den schrijver, zoon van een kruidenier, als schrijver typeert. Reeds deze eene zin zegt genoeg: „Wij zien niet graag het bewon derenswaardige kruideniersvak door het vak van letterkundige beroofd van een talent, dat duidelijk door de Voorzienigheid bestemd was, om er een sieraad van te vormen." De vuurpijl aan het slot, het springen van de bank, is een schitterende apotheose. De Woesijn, vallei en Gewroken, van Jackson Gre- goiy, in de vertaling van resp. Cath. A. Demont Visser en L. D. A. P. van Son, bieden zeer inte ressante lektuur op het gebied van het avontuur lijke. Het is werk in den geest van Cullum, met hier en daar mooie fijne trekjes. Toch missen we hier het diep ontroerende van b.v.: De Roode Zand- vallei van Cullum. De typen zijn ruwer. Den Gulden Winckel van September geeft een Autobiografische Schets, van C. P. Alberts. Een artikel over den Kempischen dichter Arnold Sau- wen door S. G. de Rouck, „Een kort interview": Ciaudel's vertrek naar Amerika, een bespreking van Anita Loos': 'Blondjes genieten de voorkeur, door Gerard van Eckeren, waarin hij uitvoerig ta lent en gedachte van „het meisje met den wilden haarbos", bespreekt en haar waardig acht een ver achter-nichtje te zijn ivan „Cervantes, Erasmus, Charles de Coster ennog zoo'n paar derge lijke lieden." J. F. Otten 'bespreekt de „Almanacco Letterario" ten derde male bij Mondadori verschenen, en F. S Bosman bespreekt het werk van Bengt Berg: Met de trekvogels naar Afrika. Verder geeft het tijdschrift een interessant artikel over Het Nederlandsche Ex-Libris, van 'de hand van Johan Schroencke met eenige merkwaardige exemplaren geïllustreerd. Verder: Kroniek van het Proza en der poëzie, met de mededeeling van 'de redactie, dat de heer Hendrik Scholte zich genoodzaakt ziet, als vaste kroniekeur af te treden en nu vervangen wordt door den Vlaamsehen dichter Reimond Herreman. Daarna een herdenking van Herman Gorter, over genomen uit het 'Handelsblad ,in afwachting van een speciaal voor het tijdschrift 'bestemd artikel. Jeanne Veen. De hoofdinspecteur voor de hygiëne van het kind, de tuberculosebestrijding, enz. zendt ons het vol gende ter plaatsing: Volgens de bepalingen, 'waaronder aan plaatse lijke vereenigiilgen voor tuberculosebestrijding (Ver- eenigingen tot bestrijding der tuberculose, Groene Kruis, Witte Kruis, Wit'-Gele Kruis, Vereeni- gingen voor Wijkverpleging, enz., enz.) subsidie wordt verleend, mag het gedeelte van het subsi die, dat is bestemd voor verplejgingsidoeleinden, o.m. worden besteed voor verpleging in door ;de Inspectie goedgekeurde sanatoria, zeehospitia, zie kenhuizen, dagverblijven, buitenscholen en andere verplegingsinrichtingen voor tuberculose-lijders. Inrichtingen, welke prijs stellen, op de lijst der goedgekeurde verplegingsinrichtingen te worden ge plaatst, kunnen eene aanvrage inzenden, onder mededeeling, hoe de verpleging der tuberculose lijders in de inrichting geregeld is, aan de(n) be- treffende(n) Inspecteur (Inspectrice) van de Volks gezondheid, dienst: hygiëne van het kind, tuber culosebestrijding, bestrijding der geslachtsziekten. De aanvraag is te zenden voor de provincies: Utrecht, Gelderland, Noordbrabant en Limburg aan de Inspectrice van de Volksgezondheid, Mej, Oh. Bader, Steynstraat 35, Arnhem; Drenthe, Groningen, Friesland en Overijsel aan den Inspecteur van de Volksgezondheid, Dr. J. H. Tuntler, Petrus Campersingel 123, Groningen; Noord-Holland, Zuid-'Holland en Zeeland aan den Inspecteur van de Volksgezondheid J. A. Putto, Dr. Kuyperstraat 8, 's-Graven hag e. Vereeniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal. Met blijdschap vernemen wij dat de giften voor het eigen gebouw van alle kanten toevloeien. Men heeft ongeveer de helft van het voor den bouw be- noodigde bedrag bijeen. iDeze vereeni'ging gaat steeds met haar arbeid voort. Ook in Overveen tracht zij de jeugd te verzamelen en niet zonder succes. Enkele weken geleden heeft zich een 20-tal meisjes tot een meisjesclub gevtormd. Woensdag 12 dezer hebben 17 'jongens aan den oproep gehoor gegeven om bij elkaar te komen en is men ook daar gekomen tot de oprichting van een jongensclub. Dat de arbeid onder de Bloemendaalsche Jeugd op prijs wordt gesteld bewijst het feit, dat de Vereeniging thans circa 250 jongens en meisjes als haar leden telt. Donderdagavond had de in ons vorig nummer aan gekondigde opening van het verbouwde bloemen magazijn van den heer Koe brugge aan den Bloe- mendaalscheweg No. 32 plaats. Een en ander geschiede onder zeer groote be- langstelin'g. Talrijke felicitaties had de heer Koe- brugge in ontvangst te nemen. Het is nu eenmaal moeilijk, om een bloemenmagaz'j'n bloemen te zenden, daarom waren de stoffelijke blijken van In Literschroefflesschen 32 et. OBERIAHNSTEIN belangstelling in anderen vorm "'gekozen, welke niet minder op prijs gesteld werd. 'Rest ons nog te vermelden, dat de verbouwing uitgevoerd werd door» de -heeren Gebr. Verduin, aannemers alhier, die met de oplevering van dit waarlijk fraai stuk werk getoond hebben, the right man in the ri'ght place te zijn! Het is ons een genoegen de aandacht van onze lezers te vestigen op de prijscourant Herfst 1927 van verschillende bol-, knol- en wortelgewassen voor najaarspianting der N.V. kweekerijen „Duin voet en Teunisbloem" (Wassenaar en Overveen). De 'directeur, onze bekende en sympathieke plaats genoot, de heer C. Sipkes, geeft in een kort be stek niet alleen de prijzen per 100 en per 10 stuks op, waarvoor zijne kweekerijen bekende soorten van die gewassen leveren geschikt voor randen, rotspartijen, zgn. verwildering, enz., maar hij brengt in dezen catalogus een z.i. te weinig ge waardeerde categorie van echt-wilde bolgewassen naar voren o.a. sterke en uitstekende soorten uit Midden- en Zuid-Europa en verschillende deelen ivan Azië; daarnaast enkele veel-gevraagide ver edelden soorten als tulp en narcis onder vermijding van gevuld Dioemige variëteiten en andere als kyacinthen, welke i'n den modernen tuinaanleg z.i. slecht passen. Een register van deN hollandscüe namen, een correctie van den Voorjaarscataiogus een ruimte voor aantee'keningen en de adressen (alp'habetisch) van de voornaamste vereenigingen en organen die zich den praktischen uitbouw van de liefde voor de natuur ten doel stellen, besluiten het boekje dat voor tuinbazen, en in het bijzonder voor particulieren, die aan 'huJnj tuinen bizondere zorgen besteden, onmisbaar is. De beschrijving rvan de planten, hun bloeiwijze en hun eischeni bij planton en verzorgen, zijn zooals van een eerste klas deskundige op dit gebied, die tevens zijn taal 'beheerscht, kan verwacht worden. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging, afd. Haarlem en Omstreken heeft voor de tweede helft van October het volgende werkprogram: Zondag 16 Oct. Paddestoelen-excursie onder lei ding van den heer H. 'Boting. Samenkomst 9.15 uur aan de Tempelierstraat, halte E. S. M, (naar Aer- demhout), kaarten A. W. duinen meebrengen, Bij goed weer 'den geheelen dag. Zondag 23 Oct. Strand-excursie onder leiding van Mej. T. van 'Benthem Jutting. Samenkomst 9.15 aan de Tempelierstraat, halte E.S.M. (naar Zandvoort). Met goed weer den geheelen dag, eventueel naar IJmuiden of Ruigenhoek, al naar de windrichting. Zondag 30 Oct, Vogel-excursie Onder leiding van den heer J. P. Strijbos. Samenkomst 9.15 aan de Tempelierstraat, halte E, S. M. (naar halte Bent veld, waar de leider het gezelschap opwacht). Met goed weer den geheelen dag. Maandag 31 Oct. 8 uur. Vergadering voor leden en introducé's in de bovenzaal van Brinkmaan. Bij dragen van de leden. Bijdragen zijn toegezegd door de leden Strijbos en Sipkes, meerdere worden gaarne ingewacht. Over geen harde banken meer schrijft men aan Het Volk: Wij vernemen, dat de direkties der Duitsche 'spoor wegen besloten hebben, dat de 3e klasse rijtuigen in den loop van 1928 zullen worden verbouwd, zoodat dan de rijtuigen der sneltreinen een leer- bekleeding krijgen, In Engeland bestaat het stelsel ivatr bekleeding der 3e kiasse rijtuigen reeds, en men heeft er de 2e klasse door kun'nen afschaffen. Ook in België hebben, naar wij meenen, een aantal 3e klasse rijtuigen reeds een eenvoudige beklee ding. Nederland moet krachtens de exploitatie-overeen komst, die tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en den Staat is gesloten, de spoorwegen exploi- ti-eren „wat snelheid en veiligheid van vervoer, in richting van het rollend materieel, van de stations en van alle overige onderdeden van den dienst be treft, op gelijke wijze als op de 'beste spoorwegen in Europa," Voorts moeten zij zooveel mogelijk met alle ver beteringen, welke elders worden ingevoerd, ge lijken tret houden. Volgens deze bepaling zijn de Nederlandsche Spoorwegen verplicht ook wat meer konsideratie voor de zitdeelen van het Nederlandsche publiek, reizende in de derde klasse rijtuigen, te toonen. SCHOORSTEENVEGERS, RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE- EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN voor huishoudelijk gebruik „'De witte Non", melodrama in 6 bedrijven, waar om wij ons Zaterdagavond naar Haarlem begaven, was ons aangekondigd als een lievelingsstuk van Rotterdam en Amsterdam (bij de bootwerkers?) met eene mijnheer Spree, in een hoofdrol en eene mevrouw Spree ook in een hoofdrol en als ont leend aan een Amerikaansche film, spelende in Italië, 'Het stuk is ons opgedischt door een zich noemende N.V. „Het groot tooneel" onder leiding va'n twee heeren, op wier handelingen wij dus danig ernstige en gegronde aanmerkingen hebben, dat wij hun naam zouden verzwijgen, wanneer zij er zelf niet zoo mede te koop liepen; het zijn de heeren Joh. Langenaken en Petro Beukman. Wij zijn gehouden onzen lezers onze verontschuldi ging aan te bieden; genoemde heeren hadden ons een loffelijk getuigschrift toegezonden door hen zelf geschreven omtrent hun eigen prestaties. Wij zijn er ingeloopen, 'In ons vorig num mer plaatsten wij, in goed vertrouwen, een gedeelte van dat lokmiddel, zonder eigen onder zoek. Edoch, het heeft'niet veel geschaad, want het publiek kwam 'j.l. Zaterdag in kleinen getale op en bij de pauze ging de 'helft van hen nog weg. N(ijldert) zegt in een va'n zijn lezenswaardige too nt elbe schouwingen in het Handelsblad, 'dat men uit overtuiging-en-zoo, als eenig materiaal, geen drama opbouwt. Men moet de kunst verstaan om overtuiging, enz. in de personages van het stuk vleesch en bloed te doen worden, om ze als levende mensch te laten leven. 'Dat dit oïimogelijk zou zijn in een tooneelstuk, ontleend aan een film, kunnen wij niet toegeven, als een filmscenario een werke lijk dramatischen inhoud heeft, en niet drakerig is, kan daarvan natuurlijk wel', met talent, een speelbaar drama ontleend worden. Immers een drama behoeft niet te zijn, zooals een film een aaneengesloten zichtbare uitbeelding 'van op el kaar volgende dramatische gegevens; het woord, mits goed gekozen, kan voor de fantasie zooveel oproepen als de schrijver zelf wil, maar als gezegd hij zal talent moeten hebben. De schrijver van dit afgeleide (moge het spoedig afgelegd zijn) prachtstuk miste dat talent, de regie was „na-venant", 'het opzeggen der lessen door de tooneelspelers (vooral de heeren waren slecht) was in de zaal duidelijk hoorbaar. Mies Peijters als freule Angela, later witte non was de eenige, die 'n beetje in haar rol leefde. Het is jammer, dat de Stadsschouwburg voor deze proefneming op ons goed vertrouwen en onze domheid is g 'bruikt, Oefl Wij hebben in ons vorig nummer het juichend ju dicium geplaatst va'n Cornells Vefh over het nieuwe optreden van het gezelschap „De blaue Vogel". Wij behoeven-daaraan weinig toe te voegen. Der iblaue Vogel gaf ook j.'l. Maandag in den Stads schouwburg met behulp van veel stoffelijke hulp middelen van licht effecten, veel kleurige sterk glanzende costume's, die patent gedragen worden, uitstekende muziek en muzikale zang, een amuse- ments-ku'nst, waardoor ook van den meest moderne theaterbezoeker de aandacht altijd weer wordt ■geboeid en waarbij een enkele maal het gebi van de aandoening genaderd en herhaaldelijk dat van de hoert en 'den hümeur betreden wordt. De leden der troep zijn duizendkunstenaren, die in alles een beetje uitblinken. Het schijnt of het vele reizen en trekken 'dit gezelschap frisch houdt, ter wijl het andere zou afmatten, Wij zijn met de grootste bewondering vervuld voor zijne leiders, J. Jushny, aan het hoofd, die na den oorlog in eenige 'duizenden voorstellingen aan een paar mil- lioen Europeanen nieuwe levensvreugde hebben gebracht. Deze vreemden, Russen, zijn langzaam aa'n ook ons eigen geworden. En het pleit zoowel voor hen als tegen ons, dat deze kunst, die zoo nu en 'dan ook aan de Tunbertoun follies herinnert, hier nog geen navolging heeft gevonden. Geestige luidjes genoeg a'nders hier, maar wat ons behalve het geld misschien, ontbreekt is een geestige or ganisatie van geestige luidjes. Ook ditmaal werd aan de zaal een boekje met aardige kleurendruk ken verkrijgbaar gesteld. 'De herinnering aan dit uitnemen gezelschap kan aldus in tal van g zinnen levendig gehouden en wanneer het weerom komt tramt en tuft en fietst alles weer naar het Wilsonsplein. Of er 'dan niet nog iets te wenschen overbleef? Natuurlijk wel. Met name, 'dat zulke gezellige en amusementskost hier maar een of twee maal in het jaar te genieten valt. Lachen Links, Berlijn Uitslagen der op Zo strijden voor de 2e DonarV.V.A. 13 A.F.C.—H.V.C. 9—1 Programma voor a ZeeburgiaVelox. Haarlem'V.V.A. H.V1C.Zandvoort. A.F.C.iB.F.C. DonarBloemendaa Geheel volgens onv dag 'het Amsterdar eveneens kwam on: het makkelijker zt hadden we niet v zóó in zou laten pleiten wel voor de hoede der „reds". Zeeburgia, dat tegel .om in „the runnin; wat bij eenige insp; V.V.A. geven we te gelijk spel, welk res is ten opzichte var respect voor 'de pi we niet, 'dat dit elft eind zal trekken. 'Bioemendaal speelt wordt de reis gema in het Gemeentelijk sence te geven. Ee danig uit de perikel succes dat de Hilv< lijkt het ons niet oi mee naar Bloemend stens op gelijk spel Het tweede elftal is in gelijk spel eindige Het Tot was den gas E.D.O.-ers kregen w het geheel, genomer vierde ging op den thans van V.O.G. 3 een friendlygame, O Beide adspiranten-el veld. Elftal A deed 20 fe slaan, waar plaats nestelden. El werd door E.D.O. b Poor boys! Zondag speelt het V.S.V. II. Willen d plaats handhaven, da te winnen. Maar da: als tegèn EjD.O. 18 cent per regel, 1 langrijke korting. KI en Aanbod, Huur en en Verkoop, van I elke regel meer 12 c bij vooruitbetaling, of naast den tekst PEDICII DAGELIJKSCH SF VAN 4-6 I pieter kiesst haarli gevraagd van 9—4 gezin, leeftijd 16—lf vr'j- Aanmelden P laan 48 bij de Juliar BURGEMEESTER DERS der gemeent DAALen dergemeen brengen ter algemee de LEIDSCHEVA/ Vogelenzangschenw de Margrietenlaan '7 October a.s. af ti kondiging Op 1 Januari 1928: „ach, kijk eens, wat een oude'' wetsch toiletl Dat is van verleden jaar

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2