HENNY MÜLLER Tel. 22149, Bloemendaal VICTORIA-WATER Firma J.H. KRUL Jr. ST0E Adverte iVEBFT-STODMTj ftJED-SNEL JL0TTGERING Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET BINNENLAND BUITENLAND Bij brand een der volgende nummers opbellen: Telefoonnummer 10960 BL0EMENDAAL 0VERVEEN AERDENHOUT - Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - r Telefoonnummer 26017 VOGELENZANG Telefoonnummer 28129 BLOEMENABONNEMENTEN VANAF flPER WEEK PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL, ONTVANGEN BOEKEN A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON SP vo: Nette We Zit-Slaap Maandagavond 2 W In het afscheid van den vice-admiraal A. F. Goos- zen, den aftredenden commandant van de zee- madht in Nederl.-Indië is op duidelijke wijze tot uitdrukking gekomen, wat er op het oogenblik in Indië onder de voornaamste kringen van handel en nijverlheid lee'ft. Alle 'kringen van handel, scheep vaart en bankwezen waren aan den afscheidsmaal tijd vertegenwoordigd en opmerkelijk klonken de ernstige woorden van Mr, Trip, president van de Javasche Bank, die o.m. zei: Zoowel in staatkun dig als in militair en economisch opzicht is het noodzakelijk, dat Indië in de handen van de Ne derlanders 'blijve. 'Elke steen is hier dopr de Ne derlanders gemetseld, en als de 'Nederlanders zich uit Indië mochten terugtrekken, zal óf een andere macht zich over deze gewesten doen gelden, óf het land vervalt tot 'n chaos. Dat 't vertrouwen in onze toekomst terugkeerde en dat de grondslag van onze (d.i. de Indische) vloot werd gelegd, is voor een overgroot deel te danken aan vice-admiraal - Gooszen. In dit verband gelezen, krijgt de dezer dagen in gediende Indische begrooting 1928 een bijzondere beteekenis. Daarin wordt o.m. vermeld, dat de ervaringen in het licht hebben gesteld, dat een belangrijke versterking van 'het politiepersoneel noodzakelijk is om onder alle omstandigheden orde en rust te verzekeren. De desbetreffende post be loopt 3.000.000.Opdat het leger in alle om standigheden in staat zal zijn, het gezag te hand haven en orde en rust te verzekeren, moet tot uitbreiding van de sterkte, in het bijzonder van de infanterie Worden overgegaan, waarvan de kos ten rond 3.600.000.beloopen. Verder is rond 1.900.000.meer uitgetrokken ten behoeve van •verschillende maatregelen tot versterking van de inaritie'me macht. Maandag is de Postduif, na een kort oponthoud in Indië met zijn wakkere bemanning weer opgestegen om de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Tot Bangkok is alles goed gegaan. Daar evenwel zakte het toestel bij de landing in den zachten grond, waarbij het onderstel beschadigd werd. Hier door ontstond twee dalgen oponthoud. ïn Amsterdam hebben de studenten feestgevierd, naar aanleiding van het vijftigjarig bestaan van de Amsterdamsc'he Universiteit. In de aula van het Koloniaal Instituut vond de officieele herdenking plaats, waarbij behalve de professoren, de burge meester, de Commissaris der Koningin, wethouders enz. aanwezig waren. Natuurlijk was de regeering vertegenwoordigd door verschillende ministers. Minister Waszink sprak een feestrede uit, waarbij hij er aan herinnerde, hoe men in 1877 eraan twij felde, of Nederland wel de noodige professoren zou kunnen 'leveren. De Amsterdamsche Universi teit was een geluk geworden voor het geheele land. De minister bracht hulde aan de jubelaresse, die de wetenschap uitdraagt tot ver over de lands grenzen. In de S, D. A. P. iheeft een gebeurtenis van be teekenis plaats gehad. De heer Henri Polak heeft namelijk onlangs bedankt als voorzitter. Wel poogt men, hem van dit besluit terug te brengen, doch tot nu toe is men daarin niet geslaagd. Velen zijn opgeschrikt door het bericht, omtrent de 'botsing van- twee electrische treinen Zondag nacht nabij Rijswijk. Zooals bekend liep daar een eiectrische trein uit Den 'Haag, op den reeds stil- staanden laatsten trein uit Rotterdam, met een vaart van ca. 30 K.M. Oorzaak w'as het verzuim om een wissel o'm te leggen door 'n wisselwachter. Gelukkig zijn er geen döoden te 'betreuren,* doch wel werden twee personen ernstig en zestien ande ren lichtgewond. Er is door den minister van Waterstaat een openbaar onderzoek gelast door een speciale commissise. Ook de Nederlandsche delegatie zal deelnemen aan cTe conferentie van liberale partijen, die van 29 October tot 1 November te Parijs zal plaats vin den, en waar de verschillende landen verslag zul len uitbrengen van de geschiedenis van het libe ralisme sedert den oorlog. Engeland. In Engeland doet zich een opmerke lijk streven kennen, om te komen tot een tijdperk van rust en vrede in de industrie. Daartoe stelt men voor een „liga voor den vrede in de industrie" te stichten. Volgende week reeds zal een confe rentie gehouden Worden, waar de leidende per sonen uit de Enigelsche industrie en de vertegen woordigers der vakvereenigingen Zullen bijeenko men. De verschillende vakvereenigingen en ook de bonden van. industfieelen hebben medewerking toegezegd. Uit China komt het bericht, dat de leiders van Hongkong en Nanking besloten hebben, de com munisten uit de Nationale partij te drijven, ten einde grooter eenheid te krijgen voor de campagne in het Noorden. De Zuidelijken staan op zeer kor ten afstand van Peking. Frankrijk. Poincaré heeft in de kamercommis sie van financiën ernstig .verzet telgen de door de comJmissie betreffende belgrootings-aimiendementen aangenomen. IHij verklaarde, dat hij ïn de Ka n-er bij deze amendementen de kwestie van ver- t rouwen zou stellen. Hij verzocht intrekking van alle maatregelen, die de uitgaven zouden kunnen verhoogen of de ontvangsten verminderen. De commissie was onder den indruk van Poincaré's iwoorden en mlen gelooft, dat zij op de meeste harer besluiten zal terugkomen, om de begrooting niet in gevaar te brengen, wat het evenwicht be treft. Inzake het tariefgeschil met Amerika, verluidt, dat de jongste Fransche voorstellen (terugkeer tot der. toestand van 1921) in Washington niet gunstig ontvangen zijn. De Amerikaansc'he regeering voelt er weinig voor, aan de Fransche consessies te voldoen. Rakowski, die officieel teruggeroepen is en Pa rijs heeft verlaten, zou* wellicht opgevolgd worden door Dofgalewsky, gezant te Tokio en oud-volks commissaris der Raden-republiek. Maar in Frank rijk is men ook hem niet gunstig gestemd. Duitschland. In het Midden-Duitsche bruin- kolenimdustrie is een staking uitgebroken. Ver schillende bedrijven zijn door kolengebrek stop gezet, waardoor duizenden arbeiders op straat kwamen. Het stroomverbruik van electrieiteit in Berlijn en andere steden is gerantsoeneerd. De Mi nister van Arbeid heeft partijen tot een confe rentie uilgenoodig'd, die 'heden zou plaats vinden, pr doet dn Duitschland steéds sterker een stroo ming gevóelen om te komen tot afschaffing van de doodstraf. Na de afschaffing in Hessen', heeft de Berlijnsche Vereeniging van advocaten in straf zaken een motie tegen de doodstraf aangenomen. Bemoedigende verschijnselen zijn, dat dezer dagen een tijdschrift te Parijs verschijnt, dat heet Revue d'Allemagne, dat ten doel heeft zijn lezers nader met Duitschland in kennis te brengen. Bekende Fransche geleerden en politici nemen er aan deel. In Duitschland zal een overeenkomstig tijdschrift onder den naalm „DeutschFranzösische Rund schau" zal verschijnen. Diversen. In Rusland herdenkt men 'het tien jarig bestaan van de Sovjet-republiek. Men geeft .er zich rekening van, dat het socialistisch ideaal nog niet verwezenlijkt is, doch beweert, dat de Russische arbeidersklasse haar eigen heer en meester is en dat het geraamte van de socialisti sche maatschappij gereed is. Opmerkelijk is, 'hoe juist nu op dit tijdstip in verschillende landen zoo'n scherpe achteruitgang van de communistische aanhangers merkbaar is. In Engeland slonk de partij in tot de helft en is nog slechts een paar duizend leden groot. Bij de Noorsche verkiezingen dezer dagen voor het Storting, kregen 'de soc.-democraten een dozijn ■fïieuwe zetels, doch de communisten wedden ge- keel vernietigd! r- 'De laatst overlevende rebellenleider, Gomez, moet met een dertigtal aanhangers door de regee- ringstroep'en gedood zijn. De opstand zou geheel onderdrukt zijn. De schade beloopt 5 millioen, die men wil dekken uit de in beslag genomen be zittingen der rebellen. Onze aandacht wordt gevestigd op een vertooning door onze geachten plaatsge noot, den heer Burdet van zijn nieuwste vogelfilms in het Concertgebouw te Haar lem, met uitlegging door Dr. Thijsse van hier op Maandag 24 October a.s. te 8 uur. Tevens zal dan worden vertoond een, door den heer Mol van hier vervaardigde film van het Diaconessenhuis. De op/brengst komt ten bate van het Diaconessenhuis. Kaarten zijn aan het Diaconessenhuis of bij den heer Bladergroen alhier verkrijg baar. De afdeeling BloemendaalSantpoort organiseert voor het winterseizoen een aantal ontwikkelings avonden. Op 29 October spreekt Dr. W. Banning over: „Om de grondslagen van het Socialisme", op 15 Nov. Kees Meyer over Simon1 de Menschenbater (met viool en piano); 29 November J. Drijver over het vogellóven in de 'Natuur (met lichtbeelden); 13 December Dr. W. F. van Veldhuizen over: Maat schappelijke zorg ten behoeve van venerische ziekten; 10 Januari Carry van Bruggen óver Joodsch leven in de letterkunde; 24 Januari, 14 en 28 Februari Piet Voog'd over Ferdinand- Lasalle; 13 en 27 Maart Mr. Hein Willlemse over opvoeding jn en 'door de jeugdbeweging, terwijl mevr. Roland 'Holstv, d. Schalk in April zal spreken en- in het voorjaar de Potemkinfilm zal worden vertoond. Culaire, waarin bijdragen verzocht worden voor de kerkramen, voor de vertvarming en voor herstel van het orgel in de Ned, HeZv. Kerk. In de toelichting wor'dt o.m. gezegd: Het zal U allicht bekend zijn, dat thans int ons Kerkgebouw teruggekeerd zijn 'twee der in de 19e eeuw verkochte kerkramen, dateerende uit den tijd van den bouw iii het jaar 1636, Kerkvoogden twijfelen er niet aan, dat velen met een gevoel vreugde en misschien ook met een zeker gevoel van' piëteit weer in ons kerkgebouw zullen hebben welkom geheeten deze verlorenen, die bijna twee en een halve eeuw het 'lief en leed van onze kerkelijke gemeente hebben medege maakt, En toch is aan de plaatsing van deze ramen een schaduwzijde verbonden. De tijdelijke vervangers, hoe neutraal zijn Overigens ook waren, hadden één voordeel. Zij konden geopend worden om de frissche buitenlucht in te laten. Deze dienst is volgens onze architecten niet te vengen van het meer subtiele maaksel' van de oude ramen. Met aankoop en plaatsing der ramen, luchtverwar- ming 's winters en verbeterde ventilatie des zo mers zal vermoedelijk 2700.gemoeid zijn. Afgescheiden van het bovenstaande staat onze kerkvoogdij nóg voor een groote uitgave. De pe daallade van het orgel is zóó versleten, dat een grondige reparatie daarvan niet langer achterwege kan blijven, 1200zullen er mee gemoeid zijn, om ons orgel weer in goeden staat te brengen. Het instrument is dat ten volle waard. Uit de gewone inkomsten zijn deze uitgaven niet te bestrijden. Het Bestuur van de Vereeniging ivoor Jeugdwerk verzodkt ons het volgende mede te deelen: Campagne voor het Jeugdgebouw Aan o.nze Jongens en Meisjes. Nu het blijkt dat de groote menschen veel ge- voélen voor het plaatsen van een gebouw voor de Bloemendaalsche Jongens en Miesjes, mogen jullie niet achterblijven om te helpen dat jullie huis er gauw komt. Iedereen moet helpen! Van heden af zijn er boekjes verkrijgbaar bij Drukkerij Tim'mer. Lm de boekjes vindt je voor vijf gulden bonnetjes, n.l, 10 bonnetjes van 25 cents en 25 bonnetjes van 10 cents. De bedoeling be grijpt iedereen. De bonnetjes moet je zoo gauw en zooveel mogelijk verkoopen. Nu komt het! Ieder die de bonnetjes verkocht heeft, moet den omslag van zijn boekje plus 5.inleveren bij den heer T. Timmer, De Genestetweg 23 en krijgt daarvoor een genummerd bewijs dat kans geeft op een splinternieuwe meisjes- of jongensfiets. Wij hebben. 2 prachtige rijwielen gekocht, die te zien zijn in de étalage van Geibr. Beekman1. Hoe meer bonnetjes je aan Oom, Tante, Nicht, Neef, enz. verkoopt, hoe meer kan je hebt een fiets te winnen'. Probeer maar vele klanten te krijgen die iedere week een bonnetje van je koopen. Bovendien stel'en wij 10 prachtige boekwerken disponibel voor 'hen, die de meeste omslagen in- AUe jongens en meisjes mogen meedoen. Voor 't einde van dit jaar moeten er 1000 boek jes verkocht zijn, dan begint de verloting. Zie advertentie. Een referendum onder de ouders der leerlingen van het Kennemer Lyceum over het geven van een herfstvacantie had tot resultaat, dat deze vacantie niet gegeven zal worden. Wel krijgen de leerlingen een week zonder huiswerk. Maandagmorgen stond bij de villa van Mevrouw K. aan de Molaan de voddenkar van den 62-jarigien B. uit Haarlelm. Deze wagen1 werd aangereden door een 6-wielige vrachtauto, die, waarschijnlijk door de versleten toestand der achterbanden en de gladheid van den weg slipte. Het vodden-vehikel sloeg een halve slag»om, en trof den eigenaar, die op het voetpad werd geslingerd. B. klaagde over pijn in zijn hoofd. Zijn Wagen was licht beschadigd. De Soc. Dem. Vrouwenclub organiseert op Zater dag 5 November a.s. een Vrouwendag. Mevr. AlbardaBrals zal als'dan een spreukbeurt vervullen. Het College van Kerkvoogden verspreidt een cir- AERDENHOUT. Woensdag in den laten avond omstreeks half twaalf trof de politie op een doodloopend weggetje bij de Stolberglaan een tweetal mannen met fietsen aan, in het bézit van koffertjes. De politie kwam dit verdacht voor, waaróm de mannen aan gehouden werden. Daar ze alle inlichtingen wei gerden te igeven werden ze naar Overveen over gebracht. Donderdagmorgen, bij het verhoor voor den Com- misaris lbeek, dat het de bekende anti-stemdwang- menschen en: flesschen'trekkers Otter en Petterson uit Haarlem waren. Daar niet vast kwam te staan, dat zij zich aan strafbare feiten 'hadden schuldig gemaakt, werden zij op vrije voeten: gesteld. Hun verklaring, dat ,zij door deze wijze van handelen eenige dagen onder dak zouden komen, lijkt wel aannemelijk. Twee ongunstig uitziende mannen vervoegden zich bij bewoners der Stolberglaan met het verzoek het hondenboek of de electrische leiding na te zien. Men zij gewaarschuwd, deze mannen onder geen voorwaarde 'binnen te laten, daar het niet onmo gelijk is, dat zij met kWade bedoelingen op 't erf of binnenshuis willen komen. OVERVEEN. Woensdagavond half tien had een aanrijding plaats tusschen een auto, die benzine 'laadde aan de benzinepomp voor de garage der firma Vries aan den Zijlweg, en een electrische tram. Deze kwam van de richting einidpunt. De wa'genVoerder merk te blijkbaar niet tijdig de auto op, waardoor een botsing niet te voorkomen was. De auto werd ernstig, de tramwagen zeer licht be- schadigd. De politie stelt een nader onderzoek ïn. Heaftgunstigen invloed OBERLAHNSTEIN op de spijsvertering Mr. H. Giltay schrijft in De Groene Amsterdammer van 3 October over het nieuwe boek van Dr. Oskar Pfister het volgende: Analytische Seelsorge. Einliihrung in die praktische Psychanalyse lür Pfarrer und Laien von Dr, Oskar Pfister, Pfarrer in Zürich (Vandenhoeck en Ruprecht, Göttingen 1927.) De Zwitsers zijn een merkwaardig volk. Telkens wan'neer ik met hun geestesvoort'brengselen in aanraking kom, voel ik: deze menschen hebben iets weten te behouden, dat ons nagenoeg geheel is ontgaan en dat zich juist daarom zoo moeilijk onder woorden laat brengen. Ik zal pogen hei be naderend aan te duiden. Onze 'beschaving is uit sluitend stads-beschaving, het eenzijdig-geestelijk product van menschen, die den onmiddellijken kamp met de Natuur niet zelf meer strijden, maar dezen hebben 'afgewenteld op de „onbeschaafde landlieden. De Natuur is voor ons een vreemde wereld geworden, waarin wij slechts nu en dan, in onze vacanties, onderduiken, echter niet dan nadat wij ons van het noodige „geestelijke" voed sel in den vorm van kranten en romans hebben voorzien De geest van de stad, en de ziel van het land en zijn bewoners zijn bij ons door een onover brugbare kloof gescheiden. En daarmee gepaard gaat een volslagen 'disharmonie tusschen lijf en ziel, tusschen verstand en intuïtie. Bij de Zwitsers is, dank zij 'de natuurlijke ge steldheid van hun land, dit noodlottig vervreem dingsproces veel minder ver voortgeschreden. Ook in Zwitserland -zijn steden met een stadsbeschaving. Maar de geest dezer beschaving verschilt van den onzen. Ook in de stadsstudeerkamer van den hoogst beschaafden Zwitser is iets blijven hangen van de reine atmosfeer, die de bergtoppen omzweeft. De eenheid tusschen lichaam en ziel, tusschen Natuur er Beschaving is er niet zoo hopeloos verbroken als bij ons De Zwitser is, bij ons, intellectueele waterhoofden vergeleken, een compleet mensch. Hierin ligt m.i. de oorzaak van het feit, dat de bronnen van zoovele vernieuwende geestelijke stroomingen, op religieus, moreel en paedagogisch gebied, in Zwitserland zijn ontsprongen en nog ont springen. Zooals het kristal-heldere water van de Zwitsersche bergen naar omlaag vloeit, zoo neemt ook het levende geesteswater vandaar zijn weg en komt onze lage, dorre landen vruchtbaar maken. Een typisch vertegenwoordiger van dezen klaren, gezond-idealistischen geest is de Zürichsche pre dikant Otto Pfister. Twintig jaar geleden, toen de Psychoanalyse nog vrijwel uitsluitend door medici werd beoefend, ging Pfister als eerste theoloog en paedagoog haar, na grondige theoretische en prak tische bestudeering, in zijn „seelsorger'ische" werkzaamheid toepassen. En 'het opmerkelijke is, dat Pfister, 'die aanvankelijk sterken tegenzin tegen 'bepaalde Freudsche leerstellingen, bijv. die van het Oedipus-complex, voelde, door voortgezette studie en praktische ervaring steeas meer van de juistheid der Freudsche opvattingen overtuigd werd. Zoo zien wij thans in Pfister het zeldzame voorbeeld van een man, die, zonder van zijn Chris telijke -geloofsovertuiging o-ok maar iets te hebben prijsgegeven, de psychoanalytische opvattingen der Freudsche school ten volle accepteert. Terwijl Pfister's landgenooten Jóng -en Maeder, na hun psychoanalytische loopbaan als geestdriftige Freudianen te -zijn begonnen, tot steeds meer van Freud afwijkende opvattingen kwamen en zelfs gaarne van een „Zürichsche school" in tegen stelling tot -de „Weensche" ivan Freud spreken, is Pfister zijn Meester tot op den huldigen dag trouw gebleven en heeft ini zijn" boek „Zum Kampf um die Psychoanalyse" wellicht de beste apologie- der Freudsche leer gegeven, die ooit is geschreven. Zoo Pfister niet anders had gedaan dan dit,j>zou zijn verdienste waarlijk reeds groot genoeg zijn. Maar hij heeft een nog veel belangrijker taak volbracht: Pfister is de eerst psychoanalyticus, die er in geslaagd is, de psychoanalytische inzichten in te voegen in het geheel eener religieus-wijsgee- rige levens- en wereldbeschouwing. Freud zelf heeft zich altijd principieel van wijsgeerige be schouwingen onthouden en zich tot het empirisch- positivistische standpunt bepaald. Van de overige psychoanalytici hebben sommigen o.a. Ferenczi de metaphysische vragen tot op zekere h >ogte aan de psychoanalyse ondergeschikt willen maken, Jung ging zelfs zoo ver, voor te stellen alle ge- loov-en in begrijpen „op te lossen" en noemde de vraag naar 'het bestaan van God „überhaupt die dümmste Frage", die iemand stellen kan; Maeder bouwde op eigen hand en op uiterst zwakke philo- sophische fundamenten' een metaphysica op, .waar in het Onderbewustzijn met niemand minder dan Christus geïndentificeerd wordt alsof in het On derbewuste, behalve een god, niet ook, of liever vooral helsche geesten huisden! Pfister is tot nog toe de eenige geweest, die, zoowel philoso- phisch als psychoanalytisch uitstekend onderlegd, de psychoanalyse, in haar Freudschen vorm, als bouwsteen slechts, maar -dan als uiterst belang rijken bouwsteen, wist te gebruiken bij het optrek ken van een „einheitliche", zoowel met de eischen van gemoed als verstand rekening houdende levens beschouwing en levensleer. Voor wie met Pfisterk opvattingen kennis wil maken, biedt zijn bovengenoemd nieuw boekje het telt slechts 140 pagina's een zeer geschikte inleiding. Het gaat, zonder in oppervlakkigheid te vervallen, niet te diep en voert den lezer terstond midden in Pfister's eigenaardige gevoels- en ge dachten-wereld. Zooals boven vrijwel alles, wat Pfister schreef, stralen ook boven dit boek twee namen: de naam van Freud en de naam van Jezus. Dit beteekent niet, dat Pfister den persoon van Freud tot een tweede heilandsgestalte verheerlijkt, maar het be teekent, dat naar Pfister's overtuiging de Freud sche methode langs ontledenden, experimenteelen weg dezelfde waarheden aan het licht brengt, die de' Jezus der evangeliën op intuïtieve gronden reeds 'kende, en op welker kennis hij zijn zonde-en- ziektegenezende werkzaamheid baseerde. Deze ge dachte wordt door -Pfister tof in bijzonderheden uitgewerkt. Zoo wijst hij, in verband met Matth. 9, erop hoe Jezus zijn genezingen niet volbracht SCHOORSTEENVEGERS, RIDDERSTRAAT 18a zw. Teleioon 13310. HAARLEM. STGOMERÜ-VERVERU, OVERVEEN Telefoon 11617 LEVERT BLOEMENDAAL Telefoon 22012 EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN d-ior suggestie, maar doordrong tot den eigen-ijken ziekte-haard: het ethisch conflict. Den lamme blijkbaar een hysterisch verlamde geneest hij met de woorden: „wees getroost, mijn zoon, uwe zonden zijn u vergeven." Hiermee blijk gevend bekend te zijn met wat eerst negentien eeuwen later de psychoanalyse zou hervinden: dat vele lichamelijke stoornissen geconverteerde moreele conflicten zijn. Ook stemt 'geheel met de inzichten der psychoanalyse overeen Jezuls' woord (Matth. 18, 3): „Voorwaar zeg ik u, indien gij u niet ver andert en wordt gelijk de -kinderkens, zoo zult gij het Koninkrijk der hemelen geenszins ingaan." In deze woorden is, op beeldende .wijze, uitgedrukt de waarheid, die de psychoanalyse aldus formu leert: wanneer de psyche door onopgeloste, ver drongen conflicten de baan harer gezonde ontwik keling heeft verlaten, is genezing slechts mogelijk door terug te keeren tot en aan te knoopen aan dat punt in hare vroegere ontwikkeling, dat nog ge zond was. Evenzoo is de grondgedachte der psychoanalyse uitgesproken in de woorden van Joh. 8, 32: „Gij zult de waarheid kennen -en de waarheid zal u vrij maken." De psychoanalyse maakt onze ver drongen wenschen en conflicten bewust en verlost ze daardoor van hun -demonisch karakter; van speelbal onzer neigingen worden wij tot vrij be- heerscher «daarvan. Maar het allersterkst blijkt de verwantschap'van evangelie en psychoanalyse uit de macht die beide «in het middelpunt van alles stellen: de liefde, Jezus' evangelie is dn één woord samen te vatten: liefde, en de liefde in haar ruimsten hemel en aarde ömspanmenden zin is ook hét thema van de psychoanalyse. Weliswaar legt Jezus vooral den nadruk op hare zuiver geestelijke zijde, en graaft de psychoanalyse in het bijlzonder naar hare sexueele wortels, maar zooals de blanke wa terlelie niet is zonder hare in donkeren grond verborgen wortels, zoo is ook de opperbeste gees telijke liefde, de charitas, niet zonder haar zin- nelijken ondergrond. Als Eros niet was, was ook Christus niet. Wij kunnen, zegt Pfister, zoowel Jezus' als der psychoanalyse hoogste streven gelijkelijk samen- vatten in deze woorden: de door innerlijke con flicten in zichzelf verstrikte en op dwaalwegen geraakte liefde door waarheid en liefde te bevrij den en op het pad -der gezonde ontwikkeling terug te brengen. Eó tot deize taak zijn niet alleen de -medici geroepen, -ook niet alleen de priesters, maar ieder mensch, «die -de ellende -zijner broeders riet en „innerlijk met ontferming over hen wordt be wogen, omdat zij geplaagd- en gejaagd wórden, gelijk schapen die geenen herder hebben" (Matth. 10, 36). Tot dit doel schreef Pfister zijn „Ein- fürung in- die praktische Psychoanalyse". Moge zijn iboeEje in veler handen -komen en zijn boodschap door velen worden verstaan. Wiesje (vier jaar) beeft zooveel groote-menschen- woorden in haar bolletje verzameld, als ze maar kan. Laatst ging ze met Pietje autorijden. Dc moeder van Pietje reed. Om wat te zeggen, vroeg Wiesje (óet zooals ze haar moeder wel eens ha hooren doen): Pietje, ben je al getrouwd? Waarop Pietje, om zijn eigen belangwekkendhei te toonen, zelfbewust antwoordde: Nee, maar heb well eens een man -gesproken, die dood is ie gaan! Uitslagen der op Zor wedstrijden in de twe ZeéburigaVelox Haarlem-V.V.A. H.V.C.Zandvoort A.F.C.-B.F.C. DonarBloemendaal Progra'mma voor a.s. Z V.V.A.Zeeburiga. ZandvoortHaarlem. B.F.C.—H.V.C. BloemendaalA.F.C. VeloxDonar. Het scheelde maar w eigen terein een twee nam de thuisclub de le ten-aren gelijk gemaak sterk in den aanval, c per zijn elftal voor e. Haarlem schoot geweh V.V.A. met een 71 c dat met 21 van H.V. roodzwarten van de geweldig van zich afb het kind van de reken nadeel vereffend wer moeting ruw toe. De trouwens een slechten doen goed, hun speelv, zien. In Bloemendaal heer vreugde, toen de over danken we de 50 me partij dan wel aan ei; uit het oog verliezen, taat grodte moreele v In Amsterdam «weer ee 't Vorige jaar droeg: deze hoofdstedelijke Hopen we, «dat de ge en dat er meer gevo In Zandvoort kan het schen 'geelblauw en een 'Haarlemsche ov wedstrijd waar weinig ons het veiligst een «g Bloemendaal ontvangt iijst. De Amsterdam-me terende (voorhoede, w wijst. Onlze achterhoe poes, en het trio Be ons geen Amsterdam onze aanvallers nu k< gasten, die ni'et zoo passeeren, zijn «we bh Donar gaat in. Utrec-1 casseerer.. Arme Hilv Voor onze lagere elf Het tweede verloor vierde van D.W.O. 3 R.G.H. met 93. R'eva De reserves gaan naai weg om niet te veel t v.onnen worden, wat derde ontvangt 's mo mooiste kans heeft, «d gewijzigd elftal, dat n terwijl het vijfde (d maakt met een glorie 3 te Hillegom. Adspiranten a staat oi de 70 overwinning steeds op het eerste si laag tegen Zandvoort teekent. Elftal b ontvangt Za wel «de eerste overw de puntjes veroveren laan. |8 cent per regel, bi langrijke korting. Kle: «n Aanbod, Hunr en en Verkoop, van 1-5 elke regel meer 12 ct, bij vooruitbetaling. of naast den tekst gevraagd, bij voork van half 9 tot 5 uui Genestetweg 24, Blo EENVOUDIG HEER met ged. pension, b. b S 2210, Bur, v. d. bi: KUNSTVEI J- H. DE BOIS, Ki-u te half acht een klein schilderijen, aquarel! Hlt Haarlemsch par m zijn lokaal Kruisw flader te beziel ZATERDAG en Mf *f—5, en op ZONDAi Werken o.a. van bpohler, Voerman, S ter, Cunaeus, Rip, e.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2