I EATER ïrouw 'ALACE Clown E LIJN land en Zee UWBURGl EAADSEL?! ER LIEFDE GEVAREN THEATER ZAKKEN onze twee door- arstellingen j. v|h Van Hulst IPORTEN ME U VI LLETTE ;lling THUSALEM IS ALTIJD GOED RAAOSVERSLAG N^BETRACHTING - TELEFOON 10189 S DTOBER fOFSTAD TOONEF.L ;t Melsert) TOBER .SCH TOONEEL jud) en van J. H. SCHEFFER. 5 5TOBER FABR1C1US. TOBER USPIELHAUS :n von BERNARD SHAW RLEM, TELEFOON 13491 eid, daarom brengen wij van 'TERENDE PRACHTFILMS E TALMADGE, ANTONIO 1ILE FITZROY, WALACE re actrice vinden dan CON- :hool der Liefde" te spelen? DOROTHY GISH. Een film zien. Beide films bestaan :ven mooi van spel en regie per avond, van 810s/4 uur. 10 uur af. - TELEFOON 14674 j 1927 NIEUW FILM EN j ;T ALS HOOFDFILM j STER) de betooverenste vrouw iRENO en ROY D'ARCY 'TRESS 'van VINGESTE an zien. Een duel op de j oek werd gebracht. Een i NEEL:i iOEMDE LD voor U zullen zingen STEN lolliseum te Londen 10—3 uur, ook Zondags Telefoon 14674 RLEM - TELEFOON 11937 ;r mooiste films van dit seizoen GÖSTA ECKMAN, KARINA pelen de hoofdrollen in deze Nordisk Film Cy. te Kopen- en het doorleefde spel der :rste plan geplaatst. Een maakt het geheel tot een n het kolossale succes dezer wij dringend aan zich tijdig avond één voorstelling van Matinée, aanvang 2Vï Vur' r doorloopende voorstelling. a Hulst DEN HAAG; lexanderplein 1 25 Telef. 13052 inboedels, reisbagages. en verzen- en WEST Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 21) October 1927 n.m. 14 uur ten (zgn.) Raadhuize. Voorzitter; de Burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer Luden. Punt 1, Ingekomen stukken. De beeren S. de Clercq en A. J. Prinsenberg be richten dat zij hunne benoeming tot lid der Com missie resp. voor Sociale belangen en voor Pu blieke Werken aannemen. 2 Het procesverbaal van kasopname bij den Ge meenteontvanger wordt voor kennisgeving aange nomen. 3 Op het verzoek van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Neder land om toekenning van vacantietoeslag wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders af wijzend beschikt. Punt 2. Met eenige kleine wijzigingen wordt het ontwerp van een nieuw Reglement van Orde voor den Raad, dat oók reeds in de vorige vergadering be handeld werd, aangenomen. Punten 3, 4 en 5. De Raad stelde hierna verschillende bedragen vast voo-r vergoedingen aan bizondere scholen ex art. 101 Lager Onderwijswet, De heer Dorhout Mees sprak daarbij met andere woorden zijn tegenzin uit over dit onder het mom van verhooging van kuituur en beschaving plukken der openbare kas, waartegen de heeren Nuyens e.a. opkwamen. Men verweet den heer Dorhout Mees in den Raad blijkbaar de rol van den heer Otto als anti-bizonder onderwijsman te willen over nemen. Punt 6. Op voorstel van B. en W. werd besloten het stiaatverlichtingscontract, dat loopt tusschen de Gemeente en het Prov. Electriciteitsbedrijf Noord holland vóór 1 November 1927 op te zeggen B. en W. bedoelden dit als veiligheidsmaatregel, om dat de onderhandelingen met het P. E. N. over een nieuw en voor de gemeente beter contract niet opschieten. Dc heer De Clercq wees bij dit punt op de slechte straatverlichting in Aerdenhout, Punt 7, Voorstel tot verbetering van den Militairenweg. Bij dit punt kwamen de tongen eerst recht los. B, en W. hadden aan den Raad het volgende be richt; Nu de gemeente door aankoop en ruiling in bezit is gekomen van den voor de verbreedüng van het Militairenpad benoodigden gronld, komt het ons gewenscht voor zoo spoedig mogelijk over te gaan tot aanleg en, voor zooveel doenlijk, verbreeding en verbetering van den weg, die 'de verbinding vormt van Julianalaan en Zeeweg. Wij bieden hierbij een profiel ter vaststelling aan, bestaande u!it: een rijweg van 6 Meter en twee voetpaden van 2 Meter. De uitvoering van de benoodiigde werkzaamheden, waaronder mede zijn te verstaan het leggen eener rioleering over een lengte van 240 Meter, het zoo noodig verleggen van water-, gas- en andere ge leidingen, zal eene uitgave van ten hoogste 20.000.vorderen. Een crediet tot dit bedrag zagen wij ons gaarne verleend. Tevens verzoeken wij U ons machtiginig te verleenen om de voor wegvertweeding benoodigde strookjes grond (op de ten Raadhuize voor U ter inizage liggende situatie in gele kleur aangegeven) tegen billijken prijs trachten te verkrijgen. De heer Kremer bestrijdt het voorstel met kracht. Hij ducht schade voor het natuurschoon, van het maken van een rijwielpad kan niets komen. Later betuigt Ook weth. Van Nederhasselt het zelfde. De heer Prinsenberg heeft wel bezwaren, maar gaat toch mee met B. en W. j De heer De Clercq schaart zich aan de zijde van den heer Kremer; het bedrag van 20.000.is hoog; liefdadigheid met de dagjesmenschen, geen Bloemendalers, is niet noodig; 't blijft een nauwe I trechter, de dagjesmenschen daarin gedreVen zul- len het 'daarna komen op den ruimen Zeeweg des te meer apprecieeren (algemeene vroolijkheid), eth. Van Nederhasselt bestrijdt het denkbeeld, dat hier sprake is van een nauwen trechteT, De heer Schulz wil geen half, maar heel werk doen, wat men nu nalaat moet men later met veel hoogere kosten inhalen. De heer Hogenbirk vraagt of in de 20.000. reeds begrepen zijn de kosten van aanschaffen van de nog meer benoodigde terreinen. (Het blijkt, dat dit niet zoo is), èlh. Laan heeft zich laten 'bepraten door den Burgemeester voor een fietspad van 3 M. De heer Kremer heeft echter spreker weer overtuigd, dat or te veel groen moet vallen als men den, weg °P 13 M. wil brengen. De heer Kremer zegt niet overtuigd te zijn. De heer Bornwater spreekt met klem voor het voorstel van B. en W.; de knoop doorgehakt, in afzienbaren tijd hebben we d'aln een oplossing; we z>jn verplicht rekening te houden met de toekomst; De Voorzitter: Hoe langer men wacht, hoe duurder dergelijke verbeteringen worden, want de aan- wonenden leggen hu'n tuinen intusschen, steeds duurder aan. Herinnert aan historische feiten; de gemeente heeft voor een Raadhuis a 0.50 de M2. 2 H.A voorkoop gehad men heeft dat niet gewild nu kost die grond 13.— de M2. Jaarlijks wordt van wege de provincie ook over deze weg subsidie toegekend. Breedere wegen 'ggen in de geheele provincie in de lijn. Hij vraagt of de Raad in/u in ie'der geval de ver- breeding tot 13 M. wil. De Raad neemt dit voorstel aan met 10 tegen 4 stemmen. Behalve de beide wethouders stemmen e heer Kremer en De Clercq tegen. P 'voorstel van den heer De Waal Malefijt wordt die 13 M. verdeeld in 2^ M. rijwielpad (de heer Prinsenberg wenscht tegels), 7 M. rijweg (alleen voor oprit), en' 2 X 1-75 M. voor twee voetpaden. Punt 8. Het voorstel van B. en W. om 1500.ter be schikking te stellen voor het omspitten van het Bloemendaalsc'he Bosch wordt door weth. Van Nederhasselt verdedigd; om het onderhout te red den is verwijdering van kweekgras en ander vuil noodig, het onderhout is een voorwaarde voor den vogelsta'nd. De heer De Clercq vraagt waarom de kosten zoo hoog zijn. Weth. Van Nederhasselt wijst nog op de vroegere verwaarloozing van het Bosch. De Voorzitter wijst fn dit verband op den toe stand van het Bosch tusschen Mollaan en Koepel laan, dat is aldus behandeld en ziet er veel beter uit dan de rest. De heer Schulz heeft er bezwaar tegen, dat B. en W. met deze aanvrage niet zijn gekomen bij de begrooting. Spreker wil desnoods een jaar wachten, j Dc heer Cassee sluit zich daarbij aan. Ook de 'heer Prinsenberg, omdat 't hier onderhouds werk betreft. De Voorzitter: Zijn er meer heeren 't hiermee eens? De heer Hcgenbirk verzekerd 't eens te zijn, Wetlh. Van Nederhasselt wijst er op, dat het advies van den heer Springer is ingewonnen; deze ver zekert, Idat de planten niet aanslaan. In gedeelten is het werk niet te doen, 'het moet in eens worden aangepakt.De boschopzichters doen hun best, maar .hebben hun handen aan het gewone werk vol. Weth. Laan; Je wilt als wethouder alles graag gauw mooi in orde hebben. De Raad is niet te doorgronden. In stemming gebracht, valt het voorstel met 9 tegen 5 stemmen. Punt 9. Overeenkomstig het advies der commissie van Bij stand voor Publieke Werken en het voorstel van B en W. worden de volgende ontheffingen van art. 7 der Bouwverordening verleend: 1. J. J. Haye voor bouw van een schuurtje achter perceel Julianalaan no. 95; 2 J. Woudenberg en A. de Zeeuw voor bouw van een garage aan de Clematislaan; 3 G, F. ,p. Klaassen en J. W. de Keijzer voor bouw van 3 garages op den hoek IepenlaanPla- tanenlaaa; R. H. Kauffman voor verbouw van perceel Van Alpbenlaan 5; J. Martijnse voor bouw van drie woningen aan den Rustenburgherweg; 'N. J. Tromp voor bouw van twee garages aan de Distellaan; 7. '0, J. van Tienhoven voor bouw van een tuin huis aan dien Zwarteweg. Weth. Laan izet uiteen waarom aan W.v.d.Zon geen ontheffing moet worden verleend voor den bouw van een stal en melkhuis bij perceel J. W. Friso- laan 9a; men dacht dat het een oude bestaande boerderij betrof, dit is gebleken niet het geval te zijn, v. d, Zoh heeft lastige mésthoopen daar lig gen en trekt zich weinig van zijne buren aan; we hebben dus bezwaar er tegen, dat zijn bedrijf wordt uitgebreid. Besloten wordt tot afwijzing. Thans komt het voorstel in behandeling van de leden Bornwater, Cassee en Kremer om een Com missie van b.v, 5 leden te benoemen om voor te bereiden den bouw van ambtenaren- en arbeiders woningen, openbare school, politiebureau en raad huis (bedoeld was: terrein daarvoor te zoeken). De heeren Boïnwater en Kremer verdedigen, de heer Laan bestrijdt het voorstel op de voor onze lezers zoo overbekende gronden, dat we ze niet behoeven te herhalen. De heer Dorhout Mees verklaart van oordeel te zijn geweest, dat ihet voorstel in de vorige raalds- yergadering eigenlijk al verworpen was. {Hij heeft niets tegen de bestaande Commissie's; hij vindt dit een onschuldigen sport. Maar deze nieuwe com missie acht hij niet onschuldig; ook zijn de ondier- werpen van te veel uiteenloopenden aard voor één commissie, en politiebureau en een raadhuis zijn urgent, ook 'n school? Dit is voorzichtig te be- oordeelenj," de bouw van arbeiderswoningen acht hij niet op den weg der gemeente te liggen; maar de hoofdzaak is: voor dit alles is grond noodig en die grond is niet in onze gemeente te vinden. Weth. Van Nederhasselt wijst ook op idit laatste punt, wie een tereintje weet, kome er mee aan. Een Commissie ad hoc is z.i. zeker niet noodig, al laat hem haar benoeming gematigd onverschillig. De 'heer Schulz herhaalt zijne bezwaren uit de vorige vergadering; vooral het uiteenloopen'de der onderwerpen is voor hem een bezwaar; de drie vcsorstellérs zijn z.i. eigenlijk alleen voorstanders van een nieuw raadhuis, de rest is voor hen meer bijkomstig. Hij wil afwachten hoe de financieele toestand i! 'der gemeente zich een'igen tijd na de annexatie ontpopt. Tegen een nieuw raadhuis is hij niet integendeel, maar urgent is het z.i. niet. Met den'heer Dorhout Mees is hij 't eens, dat de gemeente niet zelf arbeiderswoningen bouwt; hij acht het ook de bedoeling der voorstellers, dat de gemeente slechts aan terrein helpt en de- woning- vereenigingen de rest doen (geröep: ja, ja). Wat de school betreft, reeds acht maanden geleden, heeft spreker gewaarschuwd, dat de school te Overveen, die toen slecht bezocht was vol zou loopen, hetgeen thans is geschied; men had beter gedaan naar hem te luisteren. Regeeren is vooruit zien. De beer De Clercq vertrouwt dat zeer spoedig naar het voorbeeld van Dr. Van Aalst te Am sterdam door groot grondbezitters in onze gemeen te de noodige terreinen beschikbaar zullen worden gesteld, Dr. Bornwater zet uiteen, Idat het gemeentebestuur in achterstand is geweest en nog is in het zich verzekeren van de noodige terreinen; desnoods zonder commissie, maar de hand moet op dl? punt aan de ploeg geslagen worden, Weth. Laan zegt: dr. Bornwater schuift alles op den ouden raad; de terreinen van juffr. Prins zouden woéden gekocht, en later is de Raad er weer op teruggekomen. Dat is nog niet zoo heel lang ge leden. Dr. Bornwater: 't Is in September 1925 geweest. Welh. Laan: Neen 1926. Dr. Bornwater: Neen, geen questie van. Weth. Laan; Een Commissie te benoemen heeft geen zin, terrein krijgen we door haar toch niet, als we ze niet op andere wijze kunnen krijgen. De Voorzitter geeft in overweging de Commissie voor Publieke Werken een opdracht te geven terrein in handen te krijgen. De heer Dorhout Mees wijst op de agenda die spreekt van een Commissie voor iden bouw van een en ander. 'De voorstellers wijzen op hun officieele stuk dat spreekt van een commissie tot het verkrijgen van terrein voor een en ander. De heer Kremer is bereid het voorstel in te trek ken, als b.v. aan de Commissie voor Publieke Wer ken een opdracht tot terrein-iverkrijging gegeven wordt. De heer Prinsenberg zegt het ons verschaffen van terrein is urgent, 'de moeilijkheid wordt steeds grooter. De heer Hogenbirk is het met hem eens, maar wil de Commissie voor Publieke Werken de opdracht verstrekken om op verschillende terreinen de hanld te leggen. De Voorzitter amendeert nu 'het voorstel op een wijze die de voorstanders bevredigt. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De opdracht wordt nu verstrekt aan de Commissie voor Publieke Werken, De heer Laan doet mededeelingen uit een beslo ten vergadering waartegen de Voorzitter protes teert. Ce Rondvraag. De 'heer Derhout Mees vraagt of de ambtenaren die nn forens zijn, daardoor zooveel duurder uit zijn. (Er ontspon zich een particulier igesprek tusschen hem en 'dr. Bornwater). Ten tweede vraagt de heer Dorhout Mees of niet aan de enkele groote grondeigenaren beleefd een flink terrein gevraagd kan worden. Hij wenscht een uitspraak van den Raad in die richting. De Voorzitter stelt voor 'het denkbeeld van den heer Dorhout Mees aan de Commissie voor Publieke Werken over te brengen. Aldus wordt besloten. De heer Cassee vraagt iets over rooiing der iepen bij Rustenburch, waarop weth. Van Nederhasselt htm antwoordt. Verder vraagt hij dadelijk met Haarlem te spreken over afdoende verbetering van de Kleverlaan op ons gebied. Weth. Laan beweert, dat Bloemendaal er niet aan mag komen omdat de laan privé eigendom van Haarlem is. De beer Noorman vraagt doortrekking van de J- W. Frisolaan over de hinderlijke sloot. Weth. Laan ze|gt: de eene is altijd 'bang iets toe te staan, waarvan een ander profiteert; de bebou- wingswijze is vastgelegd maar Ide uitvoering ligt in handen van de belanghebbenden; We moeten in 't vervolg geen vergunningen meer geven om doodloopende wegen te maken. De heer Prinsènberg wijst er op, dat de sloot een moddersloot, de gemeente kan zich met Rijnland verstaan om de sloot als vaarsloot te behouden, indien men het karakter van vaarsloot aanvoert als middel om ons te dwingen. De heer Nuyens komt terug op de petroleumlamp door hem in de vorige vergadering gewenscht aan de Vogelenzangscheweg. "Verder wijst hij op het te verwachten station aan de Zandivoortschelaan, in verband 'daarmee wijst hij op 't gevaar van de onbewaakte overweg bij Woestduin aan deze drukke spoorlijn; laat het gemeentebestuur met dat van Heemstede samen •dien onbewaa'kten overweg zien weg te krijgen. Weth. Laan zegt, dat dit niet zal gelukken. De heer Dorhout Mees onderschrijft het groote ge vaar van dieri overweg. De Voorzitter: Het is in ieder geval goed, dat een stem hierover van den Raad uitgaat. Nadat Weth. Van Nederhasselt uit een oud notu lenboek een stem van den heer Kremer had voor gelezen tegen den aankoolp van een terrein voor een nieuwe school te Overveen en de heer Kremer had geroepen: Dat zegt niets, werd de vergadering tegen 5 uur 10 min', gewoon-menschelijke tijd, ge sloten. gen tegen den volgenden uurslag: één; en dan tellen we zonder „Maandag" te zeggen voort tot 24 daarover heen, zonder Dinsdag te zeggen tot 48 en daarover heen tot 72'enzoovoort, enzoovoort, aldoor maar niets zéggende, tot 't einde der volkomen onnoodige ouderwetsche onpraktische houteri stoof met zeven gaten genaamd week toe. Dan op Zaterdagavond 12 uur „ouderwetsch-gesproken" is 't „144 uur" Wat een bezuiniging in woorden, in schrijf- inkt en in drukkosten! Aan Wethouder Ill-percent ter overweging beleefd aanbe volen Verder dan 144 behoeven we niet eens te gaan, want de Zondag behoort alleen aan de Eeuwigheid te zijn gewijd, die maat kent noch tijd. Met eenige oefening kunnen we daarna ook de maanden afschaffen, eindelijk de jaren en b.v. bij het sluiten eener leening om te bekostigen het onderwijs in de nieuwe tijdrekenkunde bepalen we, dat ze niet behoeft te worden afgelost voor (den middag genaamd) 5234 in het quadraat. Ales wordt eenvoudiger. Zij verder dit den Wethouder van Onderwijs aanbevolen:Wij stichten hiervoqr met eenige abonnee's een bizondere school voor jeugdige bejaar den en houden ons voor een flinke subsidie op grond van onze voortreffelijke L.O.wét voor het aanschaffen van reken machines, rekstokken om onze verveling te verdrijven, schoolfeesten, klokken, ra dio- en filmtoestellen minzaam aanbevolen. Doch nu alle gekheid in een duiventilletje en de deurtjes dicht! Met de Lager Onderwijswet schijnt bij ons iets niet in orde te zijn. Ongelooflijk groot is volgens velen, de hoeveelheid tonnen gouds, welke jaarlijks aan den Staat en zijne belastingbetalers het bizon der onderwijs kost, zonder dat degenen, die betalen eenige zeggenschap van be teekenis iheibben in de wijze waarop dat geld wordt besteed. De heer Dorhout Mees was de tolk van den tegenzin, die niet al leen in Bloemendaal, maar in het geheele land tegen de uit die wet voortgekomen wanverhoudingen het hoofd opsteekt. De zoogenaamde onderwij s-pacificatie heeft ontwei'p van een raadhuis op die plek op ons verzoek door den architect Jaap Lon don gemaakt en in ons weekblad gepu bliceerd. Het is daarmede gegaan als met het door de architecten Mulder en Van Asdonk op verzoek der heeren Mrs. Mon nik, Tideman en De Visser ontworpen Dorpsplein te Bloemendaal ter plaatse waar thans het honend woord Pleinvrees aan een gevel prijkt. Men heeft in den Baad van Bloemendaal den mond meer malen vol van: particulier initiatief, maar als 't zich laat gelden „ho maar, wij weten het beter". Maar zooals een Sauerbus die ons Week blad indertijd liet loopen langs den Bloe- mendaalscheweg, daar nu gekomen is in den vorm van een Brockway, zoo zal hier zet de zetter zijn machine stil, want een onaangename geur van eigen roem begint hem te plagen. Intusschen zijn wij er niet weinig mee ingenomen in het voren staande eene aanleiding te hebben kunnen vinden om onszelf met edele trots, maar zonder hoogmoed, ons even op de borst te slaan. De heer Laan toont vaak door zijn humor in zaken, echte humor is daarvan dikwijls het bewijs, boven zijn onderwerp te staan, wat is trouwens een- vergadering zónder humor? Stel u voor dat de Raad eens al leen bestond uit zwijgende en redeneeren- de geen spier van het gezicht vertrekken de schoolmeesters. Als de heer Laan er naast is, is hij altijd de ernst in persoon. Zoo ten opzichte van den aan B. en W. o.a. door dr. Bornwater verweten schromelijken „achterstand" ten onzent. Dat een moderne Nederland- sche gemeente waar niet is een behoorlijk raadhuis, niet is een behoorlijk politiebu reau, niet zijn voldoende openbare scholen amlbtenaren- en arbeiderswoningen vijf voudig in achterstand verkeert, is voor ieder duidelijk; een herhaaldelijk ernstig ontkennen van dat feit helpt niets, zefs niet als daarbij wordt aangevoerd een der oorzaken van den achterstand, het gemis aan terrein. Waar een wil is, is een weg; maar de heer Laan wil niet, hij wil iets anders, hij wil primair niet meer dan blijkbaar volgens hem gevoerd tot een 3% belasting heffen, wat daarna gebeu- In het zgn. raadhuis, door dr. Bornwater terecht beschreven als „een slechte nood woning, die zoo gauw mogelijk van den aardbodem moet verdwijnen", kwam de Raad j.l. Donderdag te 2 uur bijeen; o, neen, 't was te 14 uur. Wat zegt u? 14? Even nakijken, dat is immers een soort spoortijd? Hoe was 't ook weer? Men heeft ergens 12 bij opgeteld en nu moet je 't er weer aftrekken; moet er nu 12 bij de 14, dat is 26? nee, want dan kom je bui ten 't spoorboekje terecht. Moet je dan 12 bij 2 optellen, als je om 2 uur op 't raadhuis wil zijn? Ja, dat is 't. Maar 't raadhuis is toch geen spoorwegstation? Was 't maar waar! Waarmee we zeggen willen, dat we die 24-uren-aardigheid in onze dagverdeeling een uitvingen vinden, die zoo langzaam mogelijk op den aardbo dem moet worden ingevoerd. Wij, en niet wij alleen, zijn een beetje onwennig op dat punt: Kunnen B. en W. ons die kleine rillingen bij die dubbele uren-tallen niet alsnog besparen? Hebben zij een aanspo ring van den minister gekregen om ons te prikkelen? Dan maar kordaat van de 12 op de ongeluk-brengende 13 gespron gen en zoo verder. Evenwel geven wij dan aan B. en W. van Bloemendaal in overwe ging bij de regeering aan te dringen op een afschaffen van die malle verdeeling van de week in dagen. Alles kan veel een voudiger. Op den eersten zoogenaamden Zondagavond 12 uur, o pardon, 24 uur na die nieuwste nieuwigheid zullen we ons soort onderwij safzetterij. Hoe 't zrj groot is de vex-antwoordelijkheid van bestuurders van en onderwijzers aan in richtingen van bizonder onderwijs, die tegenover de massa's goud, die hun wor den toevertrouwd, aan den Staat en zijne belastingbetalende burgers af te leveren hebben, jonge burgers bezield met liefde voor hun vader en voogd, dienzelfden Staat, welke vader geen partijen, geen in sekten verdeeld geloof, geen partij digheid dus, en geenerlei fanatisme ken nen mag en ze op straffe van ondergang niet kennen kan. De heeren Prinsenberg cum suis hebben alsof de tegenzin van den heer Dorhout Mees hun persoonlijk aanging dezen als verwijt toegevoegd, dat 't wel scheen of hij den heer Otto ging na doen. De heer Dorhout Mees maakt heele- maal niet den indruk alsof hij iemand anders kan zijn dan zichzelf; maar de naam van den heer Otto moge op ander gebied nóg zooveel hebben geleden, op onderwijs-gebied was hij bij uitstek des kundig en op dat gebied met hem te wor den vergeleken kan voor een onafhanke- j J u y e n d, München lijk man niet anders zijn dan een com pliment. De schermutseling heeft ditmaal niet geleid tot een diepgaan debat. Den burgemeester hebben wij in jaren niet zoo ad rem hooren spreken. Hij was welsprekend in zijn ver dediging van het voorstel van B. en W. aangaande den Militairenweghij, de heer Schulz en dr. Bornwater gaven in deze zaak o.i. blijk van juist inzicht en juist beleid. Regeeren is voor de helft vooruit zien. Eén van beidenof men wil Bloemen daal voortaan afscheiden van het groote verkeer in Nederland of men wil het daar in laten deelen. In het eerst geval sluite men ook den Zeeweg af en abonneere zich op het bekende weekblad voor neepjes mutsen: De verwende stovenzetster. In het tweede geval doe men wat men doet, royaal. Een der heeren memoreerde de voorspelling dat in Nederland het verkeer met 5 jaar verdubbeld zal zijn. Als 't u blieft De Burgemeester had in deze vergadering een tweede succes te boeken met de aan neming door den Raad van zijn amende ment op het voorstel der leden Bornwater, Cassee en Kremer om langs den weg eener bizondere commissie te komen tot den eigendom van voldoende terrein voor den bouw van een nieuwe openbare school te Overveen, ambtenaren- en arbeiders woningen, raadhuis en politiebureau. Hij gaf in overweging toen bezwaar werd ge maakt tegen 'n nieuwe commisie, aan die van Bijstand voor Publieke Werken de opdracht te geven terstond aan het werk te gaan om terrein voor die zaken te zoe ken. Aldus werd besloten. De heeren De Clercq en Dorhout Mees verwachten veel van de vrijgevigheid der enkele groot grondbezitters in onze gemeente. Wij ook. Maar wij zouden het wel, zonder nu juist een stok achter de deur te willen zetten, toejuichen, als de Raad zich duidelijk maakte, dat er ook nog zoo iets is als een onteigeningsrecht. Typisch voor ons was de 'herinnering aan het feit, dat degemeente vroeger voor 0.50 de Meter voor een Raadhuis aan den Ter Hoffsteedeweg grond heeft kunnen krijgen, die nu 13.de meter kost! ren kan is voor hem subsidiair. Of zou hij een oolijkerd zijn? Eerst meer rijkaards lokken en danDe- veronderstelling is te ondeugend om ze uit te spreken, al vorens de heeren Simon de Wit en Albert Heyn hier definitiefmaar we zouden ons bijna verspreken. Ernstig en onjuist was de heer Laan ook in zijn antwoord aan den heer Cassee in zake de Kleverlaan. Heerscht ten raad huis nu nóg steeds de onjuiste zienswijze dat Bloemendaal Haarlem niet zou kunnen dwingen de Kleverlaan voorzoover op ons gebied liggend goed te onderhouden, om dat Haarlem die laan het heeft in privé- eigendom? Wij kunnen nu ons nauwelijks voorstellen. Maar de heer Laan propageert die gedachte nog steeds. Doch onjuist is ze, zoo waar als er een gemeentewet be staat. Hiermede izijn natuurlijk niet de beroepssc'hool- meesters 'bedoeld, Idle iheeten onderwijzers of leeraren! (Red). Een dichter moet inspriratie hébben om te werkenEn als ik inspiratie heb, ben ik te dronken oim te werken Wimpie: Oom 'Dirk, wel gefeliciteerd met Uw ver jaardag en moeder heeft gezegd, idat als U me een gulden gaf, dat ik dan goed op moet passen, dat ik 'm niet verlies. WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: dat dezer dagen een jongeman een Londensch telegraafkantoor binnenliep en een telegra'm ver zond, waarvoor hij bijna 6000.moest betalen? dat het de zoon van Carl Laemmle, iden film fabrikant en magnaat was? dat deze 17-jarige knaap een scenario voor een film overseinde naar Amerika? dan bevinden in het absolute nulpunt van alle voortreffelijke afschaffingen en zeg-1 Onze oude abonnee's herinneren zich het dat een man van middelbaren leeftijd ca. 200 haren per vierkanten centimeter boven op zijn hoofd 'heeft? dat een zwartharige vrouw 100 'haren per vier kante ceiftimeter boven op bet hoofd heeft? dat een blonde er 125 'hteeft en een brunette 110? dat zwart haar het dikste is en blond haar het dunste, de haren op zich zelf beschouwd? dat vrouwenharen grover en zwaarder zijn, dan de haren van den man? dat ons haar groeit met een snelheid van 5 centi meter per maand? dat graniet de oudste rotsformatie der wereld is?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 5