STOEL'S WONINGBUREAU, Bl'daalscheweg 161, Bloemendaal Een abonnement op dit blad kost U tot 31 December: 40 ct. .H. KRUL Jr. TTGERIMG toffenhandel \NTHRACIET I. GSORGiS EN ZOON I STAND IEMENDAAL. VERVEEN. SPORT SCHAAKRUBRIEK TOONEEL PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL HAARLEM. 3RSTEENVEGERS. e T 18a zw. Telefoon 13310. J HAARLEM. HMMMNMHtMttJ ED-SNEL BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT VNDSTOFFEN TEGEN CON- PRIJZEN EN WORDT AL- ENGELSCHE-, BELGISCHE WIJNEN GELEVERD. WIER ÏKEND STAAN ALS DE NDWAARDE TE BEZITTEN •1-em, een studentenpet; Jonker, 12, Haarlem, een lederen laerlem, Wilhelminalaan 22, rportemonnaie met inhoud; van everlaan 6, Bloemendaal, een ram; G. Watzema, v. Marum- irlem, een rozenkrans in zil. hotel Duin en Daal, Bloemen- Gemeenteschuur Kerk- een zak waschgoed; aan het te Overveen, een stalenhoekje, huissleutel, een schooltasch, kinderbeursje, een huissleutel, J. Ch. van VlijmenKoets, d.; wer, z. Metzlar en J. H. Fraissinet. van Trierum, 56 j., M. Ham- de te Amsterdam; F. H. L, H, :llenten Bosch, z. J. B. Opdam en A. J. Stam. erwers en J. H. Beek; J. F. W armerdam. van 'Holk, 60 j., wonende te Lamp, A-dr. Stoopplein 20, ra, Distellaan 22, Aerdenhout; der Hoek, Goudsbloemplein 9, de Ruiter, Julianalaan 68, ij'f('Hf 'T. J. H. de KeizerLabrijn, 3, Bloemendaal; C. J. Dhont, J. K. F. H. Herkenhoff, Bloemendaal; J. J. Halberts- weg 8, Bloemendaal; Mr. W. rinwieg 2, Aerdenhout; W. A. -loweg 24, Bloemendaal. 6 November 1927 ÏENTE, voormiddag 10 uur, lijk. Koopman. 5 Nov, 's avonds 9 uur ekamer. .ENKOMST in gebouw „Mara- 10 uur. 3v. 's avonds 8 uur Bijbellezing ijk. KERK, voormiddags 10 uur, ird. J. C. Brussaard. (Ramplaan) v.m. 10 uur. Pred. Dir. v. h. 'Haarlemsche iNTPOORT voormiddag» 10 uur' an den Bergh van Eysiriéa* ndige Zending (Zendings-Zoo rids. VOETBAL. Uitslagen der op Zondag 30 October gespeelde wedstrijden voor de tweede klas B.:" V. V. A.Velox 14 ZeeburgiaZandvoort 53 HaarlemB. F. C42 H. V. C.Bloemendaal12 A. F. C.Donar 51 Voor Zondag a.s. luidt het programma: ZandvoortV.V.A. B.F.C.Zeeburgia. BloemendaalHaarlem. Donar—H.V.C. A.F.C.Velox. t V.V.A. bevindt zich op het hellende vlak, na de nederlagen tegen Haarlem en Zeeburgia, volgde thans een zwaren 41 nederlaag tegen Velox. Mogen we de verslagen gelooven, dan is het verre van zachtzinnig aan de Kruislaan toegegaan. Ver schillende V.V.A.-ers raakten geblesseerd en dat kan een excuus zijn voor 't minder mooie resul taat der rood-zwarten. Nadat Zanidvoort in Am sterdam tegen Zeeburgia goed begon, en zelfs met 20 voor kwam te staan, kwamen de roodkragen in de meerderheid om tenslotte met 53 te winnen. Haarlem 'had aan B.F.C. lang geen „zacht eitje". Eerst in de laatste 10 minuten werd het pleit be slecht in- 't voordeel der gastheeren, die een zeer geflatteerde overwinning, boekten. Bloemendaal deed uitstekend werk door de beide punten uit Amersfoort mee te brengen. H.V.C., wier keeper al een zeer zonderling mensc-h is, scoorde het eerst, en rust ging in met 10 ten voordeele der thuisclub. Hadden de onzen in de eerst helft vrij slap gespeeld, na de pauze ver anderde 't aspect'. Spoedig 'had Parson- succes met een geweldig hard schot,terwijl even later Sunter zijn activiteit beloond zag met een, heel taooi goaltje. Onder groote spanning kwam 't einde. A. F. C. won met 51 van Donar. Anders was trouwens niet te verwacht-en, hoewel er van weers zijden slecht gespeeld werd. De grootere schot vaardigheid der rooden gaf hier echter den door slag. 1 Zandvoort krijgt V.V.A, op bezoek. In eigen home wisten de geel-blauw-en nog geen overwinning te bevechten. Nu is er echter kans op. Zeeburgia gaat naar B.F.C., -dat wel flinken tegen stand zal bieden, maar zich ten slotte de punten toch zal zien ontfutselen. Donar ontvangt 'H.V.C. Hier treden twee oude rivalen in 't strijdperk. Vele malen bestreden deze elftallen -elkaar en met wisselend succes. Nu echter verwachten we een zege voor de gasten. Tusschen A.F.C. en Velox zal het geweldig span nen. De Utrechtenaren verspeelden slechts 4 pun ten, en als 'het hun gelukte A.F.C. te slaan, zou 't verschil miniem worden. Deze mogelijkheid achten we lang niet uitgesloten. In Bloemendaal ten slotte „the big match", Bloe mendaalHaarlem, een ontmoeting, die we ge voeglijk het prae-dicaat „plaatselijk" kunnen ver- leenen. Nog rversch ligt de vorige wedstrijd in het ge heugen. Op een goed bespeelbaar, hoewel be sneeuwd terrein behaalde de onzen voor een groot aantal toeschouwers een welverdiende 30 over winning. Het Haarlem-elftal onderging sindsdien groote wij zigingen; De Houtkoopers, Bra-kel, Huysiman en Onkenhout maakten plaats voor andere spelers, bij Bloemendaal zijn C. Warlé en M. Strik vervangen. Zijn de onzen met -hetzelfde enthousiasme als tegen A.F.C. bezield, dan wordt er gewonnen. Maar we kunnen er van opaan, dat de Haarlemmers er alles op zullen zetten, de vroegere nederlaag te wreken. Spannende strijd kan dus tegemoet worden gezien. Hopen we op een eerlijke, sportieve ontmoeting, waarin -de wederzijdsche supporters een faire houding aannemen! Het tweede speelde tegen Haarlem 4 al bijzonder slecht, zoodat een 32 nederlaag zijn deel werd. Gelukkig verloren ook de andere pretendenten, zoodat de spanning blijft. Zondag zijn de reserves vrij. Het derde deed ook al onnoozel, door tegen H.F.C. VII gelijk te spelen. S-om'mige -spelers schijnen te denken, dat zij het kunnen, een bewijs van het tegendeel natuurlijk. Het vijfde, met 10 man spelende, sloeg Damiate H met 100, terwijl de Juniores verdienstelijk werk deden met tegen Zeemeeuwen gelijk te spelen1. Was er in de laatste minuut een penalty benut, hadden z-e zelfs gewonnen. Beide adspiranten elftallen wonnen met 10 van R.CH. a en b. Het derde elftal speelt Zondagmorgen thuis tegen Zandvoort 3, en moet winnen, om bovenaan te fclijvenv Het vijfde ontvangt V.V.H. III, terwijl de juniores naar D.W.O. gaan. Adspiranten a bezoekt Zee meeuwen, b recipiëert Zandvoort b, beide wed strijden Zaterdagmiddag half drie. De volgende elftallen zijn aangeschreven: fe Elftal: J. Beijk. J. IJls C. A. Bakker J. Cassee H. Beijk H. J. de Jong G. Kopjes Niemann Ad. Cassee J. A. Sunter Bh. Immer P. J. Parson Derde elftal: J. Segerius J. v. Maren J. Parson H. Kohier W. A. -de Haas A. de Jong C. Vogel J. van Beem N. N. F, Warlé N. Dille wijn Vijfde elftal: K. Schoehuijs J. Schreur J. J. Huijer J. Veldhuis M. v. Delden M, Wories W. A. v. Zanten D. Kroon G. Strik J. H. Kaspers J. Sondorp Juniores: W. Mommers K. Kievit M. Best E. Ruiter J. Kohier J. Bode H. Roozen G. Wille D. Kuiper R. Ruiter H. Healy Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23 Bloemendaal EINDSPELSTUDIE No. 40. J. BEHTING (Riga). Wit aan z-et 'wint. Stand -der stukken; Wit: Kff6, Lg8, f7, h4. Zwart: 'Kh6, Pg6. Een klassiek meesterstukje! Het ziet er zoo een voudig en onschuldig uit, -maar deze studie is een samenstel van scherpzinnig bedachte wendingen. CAPABLANCA—ALJECHIN. De 22e partij ibleef onbeslist, -de 23e werd na 40 zetten in remise-stand afgebroken. De stand is der halve nog ongewijzigd, n.l. Dr. Aljechin 4, Capa- bla-nca 2. Gelukkig is het aantal remise-partijen, percents gewijze, iets gedaald: plm. 72.75. Laatstgenoemde partij eindigde wederom met re mise. SCHAAKLITERATUUR. Den HertogEuwe, Practische Schaaklessen. 'Derde deel door Dr. M. Euwe. Uitg. G. B. v. Goor Zonen, Gouda (1927), Prijs 2.25, De eerste helft vani dit schitterend werkje van onzen nationalen kampioen bevat een aantal al- gemeene principes, welke tevens van toepassing zijn o,p vele stellingen! van het middenspel. In de tweede helft zijn de Indische Opening en enkele andere openingen uitvoerig besproken om het in deel II (zie vorige rubriek) ontworpen schema, tot beperking van het aantal te spelen openingen te voltooien. De thans verschenen drie deeltjes vormen een schaakcursus welke eenig genoemd kan worden in de -geheele schaakliteratuur. Te meer nog, om dateen vierde (laatste) deel reeds in be werking is, OPLOSSING PROBLEEM No. 145. (R. L'HERMET) Stand der stukken. Wit: Kb5, Dh8, Pg5, c6, g3. Zwart: Kd6, c7, d5, e7. 1. Dh8h4, enz. Goede oplossing ontvangen van: H. W. v. DORT, te Haarlem, Deze week is in het toon'eelseizoen voor den Stadsschouwburg niet onbelangrijk geweest. Zon dag kwam Louis de Vries met Shakespeare's on volprezen stuk: De Koopman van Venetië. Dinsdag het Schouwtooneel met Het Geheim van Guiraud. Woensdag heeft Verkade met een echt blijspel ons -echt doen genieten. Donderdag „In Monat Mai" een operette van Fritz Hirsch en van avond is het feest met de vernieuwde „Nieuw bakken edelman" (Le bourgeois gentilhomme van Molière) door Johan -de Meester Jr.'s Vlaamsch Volkstoonieel. \ooi vanavond zijn de verwachtin gen hoog gespannen. Johan de Meesters zoon moet een meesterstuk geleverd' hebben in zijn nieuwe aankleeding met zang en dans van het stuk van den oud-Franschen Plantus, den -dichterlijken hof nar van Lodewijk XIV, die in en boven zijn tijd stond, omdat hij in de aankleeding van zijn tijd het algemeen -menschelijke gaf, -dat is van alle Jijden, Wij woonden de voorstellingen van „Het Geheim" ,en van het door Verkade geregisseerd stuk Tus schen acht en twaalf bij. Tusschen beide stukken groote tegenstelling, maar toch.ijoasv—llmen -en bestaat een groote tegenstelling, irtaar toch hebben ze iets gemeen; Eerst iets -over het laatste Ze hebben beide gemeen, dat ze de onbenulligheid onzer tegenwoordige samenleving demonstreeren. Sommigen zijn van oordeel dat „Tusschen acht en twaalf" heelemaal geen inhoud heeft en dus nog onbenulliger zou zijn dam „Het geheim", waarin ten minste één rol voorkomt, die een men schelijke persoonlijkheid voorstelt. „Het Geheim" is een toon-eelstuk in vier bedrijven (in het oorspronkelijk, het fransch, heet het: Le bonht-ur-du-jour). De schrijver Edmond Guiraud schijnt een gevoelig mensch te zijn; -de hoofdper soon Dr. Plessiers door Ko van Dijk op voortref felijke 'wijze uitgebeeld is een soort huiselijke held, een held in zijn binnenhuis, waarin hij met om- verdroten toewijding het geheim, d'at de zoon van zijn -vrouw, (ook zijn aangenomen zoom) het kind ïs van een ander, voor dezen bewaart en bedekt ondier een zorgzaamheid en een liefde, die bij wijze van spreken een olifant zouden verteederen. Deze jonge man met quasi-aristocratische trots en lijdende aan de ma-oorlogsche zielsziekte welke behoefte aan moorden zou kunnen heeten, komt door een toeval achter het geheim en zijn g-emoe- de-lijk-burgerlijke pleegvader is nu in zijn oogen heelemaal niet meer waardig om door hem be- parasiteerd te -worden; hij vertrekt naar China om zijn moordlust op nieuw ergens te kunnen bot vieren, en met veel moeite beëindigt hij alvorens op het schip te stappen, het stuk door Papa te roepen. De burgerman dr. Plessiers is daarover zoo verrukt, dat hij alle beleedigingen die de eeuwig kwajongen blijvende kleinzoon, daarin zoo nu en dan gesteund door -zijn ook quasi-aristocratische moeder hem aandeed, ineens inslikt om zijn bur gerlijk leven getroost verder te leven, Ko van Dijk heeft van de rol van dezen huiskamer-chris ten iets moois weten te maken en, gelijk al op tal van andere plaatsen gezegd is, dat alleen is een gang naar dit stuk waard; -maar alleen ook dit. Van Dijk is ook nagenoeg de eenige (mevr. Van de PollHamakers als mevr. Plessiers ging ook wel) die niet schreeuwt, niet galmt, niet tracht fransche levendigheid te demonstreeren door hol len, vliegen, en op andere wijze rad en lawaaiig doen. Hier is Ko van Dijk een diamant, liggende in een la van het bon-heur du jour, tusschen een partij groote knoopen en gekleurd' glas. Maar ook de grootste waarde van dezen diamant kan niet ver helpen, dat de geheele inhoud van de la is een rommel 'burgerlijke snuisterijen, alleen ge schikt voor het opsieren van straatjuffertjes van 16 en van nul en geener waarde voor dat wat ook maar een 'beetje mensch is. Met de praestatie van Verkade's -gezelschap staat 't heel anders. Hier hebben we in drie bedrijven in allerleukste decors gevat een gezellige reeks griezel-situaties te beleven, inbraak, -dronken schap, moord, quasi-moord, hypnotiseering, die van het begin tot het eind de malligheid van onze burgerlijke samenleving met z'n flats, z'n armelui, z'n soupertjes, z'n politie, z'n antieke doosjes en z'n zucht naar 'n diamantje demonstreert. Maar de manier, waarop dit geschiedt, is zoo s'maakv-ol, zoo vol kleine leuke zetten, en 't stuk wordt zoo zeer door tegen elkaar opwegende uitnemende krachten -gespeeld, -dat wie hier genieten van een waarlijk artistieke apotheose van dwaasheid. Hier 'blinken allen uit en dus niemand in het bi zonder. Lachapelle, Nel Stant-s als krantenjongen, een doublure bijna van Boefje, Kommer Kleyn als de inbreker, Albert -van Dalsum als de geheim zinnige man. Verkade zelf als 'de aangeschoten man, ze geven allen figuren voluit, hun voortreffe lijk samenspel -maakt het bijwonen van dit stuk van het begin tot het -eind tot een genot; nog een uur daarna kwam het lachen er om in ons weer op. Maeterlinck's „De Blauwe Vogel van het Geluk" komt a.s. Zaterdag 12 November! De spoorwegovergang aan de Kleverlaan. Meer dani ooit is het vraagstuk, hoe verbetering te brengen in den onhoudbaren toestand, welke heerscht aan 'den spoorwegovergang aan de Kle- yerlaan, actueel géworden. Terwijl overal elders in den lande met bekwamen spoed verkeersobstakels, ontstaan door de vrij plotselinge enorme toename van het verdeer, waar in de populairiteit der motor-tractie een hoofdrol speelde, opgeruimd worden, blijft, niettegenstaan^ de ernstige en herhaalde klachten de „muizenval" nan de Kleverlaan: gehandhaafd. Het kostte zelfs al een menschenleven, zoodat paden en rijwegen, voor zoover aan Bloemendaal- sche zijde niet aanwezig, doorgetrokken. {Daartoe dient een beroep 'gedaan te worden (naar wij verwachten niet tevergeefs!) op ide(n) eige naar^) van de landerijen ten Zuiden der tram baan, om aan de Gemeente de benoodigde strook, van de spoorlijn tot even voorbij de Platanenlaan, af te staan. Op dit gedeelte der 'Kleverlaan kan dan het ver keer op- en neergaand in één richting geleid wor den. De enkele tramrails worden voorzien van contra- stukken, zooals dat gebruikelijk is, indien het ver keer daarvoor plaats vindt. De spoorwegovergang wordt nu aanmerkelijk ver breed. Alleen zal een ander systeem vam afsluiting in toepassing gebracht moeten worden, dat wij ons in principe als volgt indenken, hoewel wij dat de verbetering dan tot stand komt, zullen wij de voldoening smaken medewerking te hebben ver leend, aan een levensgevaarlijken toestand een eind te maken. a hef bekende spreekwoord van de put en het kalf ook weer hier van toepassing is, zelfs als het vraagstuk opgelost is. In -de laatste zitting van onzen gemeenteraad stelde wederom een -der leden aan B. en W. 'de vraag, of ibininen afzienbaren tijd verbetering te verwach ten is. Blijkens antwoord van den Wethouder, den heer Laan, wacht een en ander op een nadere be slissing van Haarlems gemeentebestuur, maar waar Haarlem (o.i. ten onrechte!) de Kleverlaan wil uitspelen tegen -de ingediende nota van vergoe dingen i.z. ide annexatie, is (van deze zijde -voor- loopig weinig te verwachten. 'Hoe nu zonder onze groote buur -lastig te vallen iets te bereiken, eenvoudig, niet te duur en prac- tisch uitvoerbaar? Op den voorgrond dient opgemerkt, -dat een via duct de meest radicale -oplossing is, maar -dit is een millioenen-kwestie, waarom vóór den bouw daarvan, nog -wel eenige jaren zullen verloopen. -Wij wendden ons tot den Bloemendaalschen Ge meente-architect, den heer J, de Jong, die ons met zijn bekende bereidwilligheid ten antwoord stond niet alleen, -doch ons een schets voorlag, -welke hij hoven ons artikel afdrukken, en idoet jzien, -hoe betrekkelijk eenvoudig het vraagstuk op gelost kan worden. Volgens deze teekening blijft de „Haarlemsche" Kleiverlaan ongewijzigd, maar -worden de voet gaarne toegeven, -dat de spoorweg-ingenieurs er waarschijnlijk iets beter voor in de plaats kunnen stellen; Inplaats van de afsluit-boomen komt een hekwerk, rustende op de pilaren P. dat automatisch rijst en daalt op d-e wijze als de spoorbrug over de Am- sterda-msche vaart -bij het station Rijksstraatweg. Voor -de- afsluiting zorgen de naderende treinen zelf, die op een 'bepaalden afstand het contact daarvoor neerdrukken. Even daarvoor wordt ook door de treinen een 'kloksignaai (-waarschuwings- sijn) in beweging gebracht, zooals dit thans ge schiedt bij de overgangen der E.S.M. in Bentveld. Voor controle kan- gezorgd worden door een post in het seinhuis, die evenals nu, -de seinen ontvangt bij het naderen van een trein: Mocht onverhoopt het mechanisme, -door -d-e treinen in werking ge steld, weigeren, dan zal d-e overwegwachter 'het in zijn macht hebben, de hekken te sluiten en te openen. Zooals wij reeds opmerkten, kan dit systeem ge- perfectionneerd, vereenvoudigd en (of) verbeterd worden', ter beoordeeling der betrokken ingenieurs. Wij gelooven niet, dat het hierbij in groote trek ken uiteengezette plan op zóó groote moeilijkheid zal stulifen, dat het als „onuitvoerbaar" zonder meer ter zijde gelegd mag worden. Indien slechts de practische toepassing ervan in overweging genomen wordt, overtuigd als wij zijn, Op het j.l. gehouden examen te 's-Gravenhage, voor het verkrijgen van de Hoofdacte Fröbelen (acte iB.) slaagde Mej. A. 'Huizinga. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Bij de Kamer van Koophandel is ingekomen een verzoek van de Rechtbank te Haarlem, om advies omtrent de navolgende personen, die makelaar wenschen te worden in de achter hun naam ver melde vakken: J. Langeveld, te Santpoort, Rijksstraatweg 262, in onroerende goeder-en. K. Dékker, te Santpoort, Rijksstraatweg 59, in assurantiën en meubilair. H. H. van Asch, te Haarlem, Nic. v. d. Laanstraat in- hypotheken, assurantiën en credieten. D. Bosch, te Heemstede, Dokter Kuiplaan 15, in osnroerende goederen. De agenda voor de 55-ste vergadering van de Ka mer van Koophandel van Dinsdag 1 November a.s. te 71 uur in het gebouw Nassauplein 6, Haarlem, bevat o.a. de punten: Subsidies: a. Commissie voor Cultureele en Eco nomische -propaganda voor de Olympische Spelen te Amsterdam; b. Vereeniging tot bevordering van de tot standkoming van eigen autowegen voor snelverkeer in ons land. Concept-schrijven Bureau aan Commissie Gewes telijke plannen inzake bedrijfsbelangen betrokken bij 'gewestelijke uitbreidingsplannen. Concept-schrijver: Bureau aan Directie Ned-erland- sche Spoorwegen inzake treinverbinding Amster damHaarlemZandvoort. Concept-schrijven Bureau aan Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid inzake voorontwer pen winkelsluitingswet en werktijdenbesluit voor winkelpersoneel. Concept-schrijven Bureau aan Minister van Wa terstaat inzake in- en uitklarings-dienst IJmuiden. Gemeenschappelijk schrijven met gemeentebestuur van Haarlem aan de Directie der Ne-derlandsche Spoorwegen inzake openstelling noordelijken sta tionsuitgang. Beslissing inzake de al of niet wettelijke bestrij. ding van- het stelsel van -den verkoop met cad-eaux. Inleiding van den heer Ir. P. J. van Voorst Vader inzake Rijkswegenplan. Belanghebbenden bij den handel op Portugal deelen wij mede, dat hij besluit van 26 September j.l. verschillende tariefposten zijn veranderd. Dit be sluit treedt 60 dagen na afkondiging in' werking. Vijftien nieuwe posten worden aangebracht, ter wijl in verschillende bestaande posten of d-e om schrijving oi het tarief -gewijzigd wordt. In -d-e meeste gevallen worden de bestaande rechten verhoogd. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Kamer van Koophandel, Nassauplein 6, Haarlem. Belanghebbenden bij den handel op Letland deelen wij mede, dat een ontwerp van een dubbel tarief van invoerrechten op -de Afd-eeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Han del en Nijverheid ter inzage ligt. Over het algemeen zullen de bestaan-de tarieven verlaagd iworden, doch voor enkele artikelen zal het voorgesteld minimumtarief 'hoog-er zijn dan het tot nu geldende. Dit geval -doet zich o.a. voor met de navolgende artikelen; bloembollen, electromo. toren, en ander cement dan Portland cement. In het nieuwe tarief wordt tevens voorgesteld eenige artikelen te belasten, -die nu vrij zijn, waar onder: levende planten. Belanghebbenden bij den handel op Letland ver zoeken wij nadere inlichtingen te vragen bij de Kamer van Koophandel, Nassauplein 6, 'Haarlem. KUNST. De hecren Van Holkema Warendorf berichten on>s: Het zal den len Januari 1928 25 jaar geleden zijn, dat Groot Nederland werd opgericht door Louis Couperus, Cyriel Buysse en W. G. van Nouhuys, die van meening waren, dat een nieuw tijdschrift voor letteren en kunst in ons land alle reden van bestaan had en zelfs zeer noodig was. Ce tijd -heeft hen vevolgens in het verloop van 25 jaren gelijk gegeven. Er was plaats voor een tijd schrift -van -deze soort, zoowel in -de publieke aan dacht, als ter opn-e'mi'ng van hetgeen er leesbaars in Nederland geschreven wordt. Wat bijzonder dit laatste betreft, kon het tijdschrift zelfs tweemaal zoo groot zijn. Het dunkt der redactie en uitgevers, dat in dit alles gereede aanleiding bestaat, om 'het 25-jarig bestaan van „Groot Nederland" te gedenken door een daad, die in de lijn 'der werkzaamheid van het tijdschrift ligt en -de herinnering verlevendigt aan hem, die op deze plaats zelve zoovele zijner beste vertel lingen heeft gepubliceerd, Louis Couperus. Zij loven daarom een prijs vani 500.uit voor de beste novelle of schets, geschreven -door een auteur beneden de 35 jaren. De novelle mag niet grooter zijn dan 1L 'vel druks van het tijdschrift, duidelijk geschreven, en nog liever getypt. Als jury-leden hebben zich beschikbaar gesteld: M-evr. Ina BoudierBakker en de heeren D. Th. Jaarsma en Johan -de Meester. Inzendingen worden voor den len Januari a.s. in gewacht bij de uitgevers Van Hoikcma Waren- -dorf's U'itg.-Mij. te Amsterdam, die op verzoek de nadere voorwaarden toezenden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 3