HENNY MULLER mm PRACTISCH CHRISTENDOM Verlangen naar Wereldvrede HEEFT U IETS GEBROKEN? ZIJLVEST 3 - „DE HERTEKOP" - HAARLEM EILAND BUITENLAND BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON g RUBRIEK VAN DEN ARBEID T van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE A. MUDDE In- en verkoop van meubelen en oudheden ft Een belangrijk lappoit, dat van dr. ir. Wentholt is verschenen in zake het zeer belangrijke vraag stuk van den scheepvaartweg van Amsterdam naar den Rijn, waarmee zulke groote nationale belangen gemoeid zijn. Ir. Wentholt komt tot de aanbe veling van het plan voor een kanaal Amsterdam- Vreeswijk-Tiel. De totale kosten hiervan worden geraama op 50 millioen en het werk zou in 10 jaren kunnen worden voltooid. Hierdoor zou oen scheepvaartweg worden verkregen van Am sterdam naar den Rijn en naar het Maas-Waal kanaal (Zuid-Limburg), welke .geschikt is voor het verkeer met de groote Rijnschepen. Er zijn den laatsten tijd onregelmatigheden aan het licht gekomen, die door enkele gasdirecteuren zou zijn begaan. Uit Den Haag komt een bericht om trent onregelmatigheden bij gemeentebedrijven, waar ambtenaren, die over de bestellingen iets te zeggen hadden, door leveranciers zouden zijn „gestopt". Er zijn nog meerdere corruptie-gevallen aanhangig. Het is gewenscht, dat de bedrijvers van deze onregelmatigheden krachtig en ernstig terecht gewezen worden, opdat eens en vooral dit hoogst laakbare corruptie-gedoe voortaan tot de onmoge lijkheden zal komen- te behooren. En wellicht zijn maatregelen te treffen, in zake controle enz., die dit in de toekomst volledig buiten sluiten. Nederland heeft een veer op zijn hoed gekregen, op het stuk van zijn kolonialen arbeid en koloni ale voorlichting van den heer Octave Homberg die te 's-Gravenhage en Amsterdam conferenties hield over toenadering van Frankrijk en Nederland op koloniaal gebied. In La Dépeche Coloniale prijst hij buitengewoon het Koloniaal Instituut te Am-, sterdam en eindigt met den uitroep: Alle Fran- schen die werkelijk „L'esprit colonial" hebben, moesten naar Amsterdam reizen, waar hun een rijk aan leering zijnd visioenen wacht. Wij kunnen niet nadoen, wat onze buren deden, maar wij kunnen wel iets dergelijks verwezenlijken. Thans verluidt, dat de immigratie-commissie te Batavia, die den zonderling-en tandarts Petkovic aanhield, die te Priok aankwam met een bagage van 100 koffers, en voor millioenen aan waarde papieren en goudgeld, benevens groote hoeveel heden chemicaliën, waaronder zware vergiffen, het beter heeft geacht, in het belang van de orde, de veiligheid en rust, hem den toegang tot Indië te weigeren. De bewijzen voor zijn vermoedelijke relaties met Moskou, stapelen zich meer en meer op. In Den Haag werd in het voormalige gebouw der Nederl. Handel' Mij. aan den Kneuterdijk een congres gehouden van den Internationalen Bond tegen het communisme, dat bijgewoond werd door een aantal juristen uit de meeste landen van Euro pa, die zich ten doel stelden na te gaan, wat er in de wetgeving der verschillende landen te be palen zou zijn tegen het communisme. De be sprekingen waren niet openbaar, zoodat er verder niet veel bekend is. Doch het wil eigenlijk voor komen, alsof een dergelijke arbeid feitelijk over bodig is te achten. De zeer snelle achteruitgang, die het communisme den laatsten tijd in de Euro- peesche landen toont ('Rusland zelf buiten beschou wing latend) is een bewijs, dat het bezig is, radi caal-weg af te sterven. Waartoe zijn dan eigen lijk nog wettelijke maatregelen noodig? Of het moest dan alleen zijn, om de Moskou-sche pro paganda te weren. Doch daartoe zijn toch reeds wegen open. Van Gent Loos zal niet verdwijnen! Dat is de trekking van de mededeeling, dat na afloop van het contract met de Neiderlandschë Spoorwegen, op 1 Juli 1928, het transportbedrijf van Van Gend 8z Loos zal worden overgenomen door de A.T.O. Het bedrijf zal op de oude wijze worden voortge zet. De bekende karren, met de bekende paarden, zullen dus nog geruimen tijd de brengers van veel verrassingspakketen en andere verbeide pakket zendingen zijn. De heer Drop, lid van de Tweede Kamer, had' den Minister gevraagd, alsnog een grondig onderzoek te doen instellen door een deskundige commissie naar den algemeenen veiligheidstoestand bij de Nciderlandsche spoorwegen. Zulks naar aanleiding van de jongste twéé ernstige ongevallen. Maar de (Minister heeft zulks geweigerd. Blijkbaar wordt de algemeene veiligheidstoestand dus niet in gevaar geacht. Iï> een vergadering van het Comité ter behartiging van de belangen van Overheidspersoneel, werd medegedeeld, dat de Regeering met de Centrale Commissie weer eerlijk wil onderhandelen, niet op een voorgeschreven basis, waarop de ambtenaren alleen maar „ja" hebben te zeggen, maar op een vrije basis; waarbij d'e eerlijke kans op een af doende herziening van de salarieering is geboden. BRUIDSBOUQUETTEN - ZAAL- Korte Kleverlaan 26 Tel. 22149, Bloemendaal KAMER-, TAFELVERSIERINGEN Engeland, Chamberlain heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaard', dat het wetsontwerp, om aan vrouwen van 21 jaar het kiesrecht te geven, niet voor Kerstmis zal worden ingediend'. Omtrent den toestand in China merkte hij op, dat er een nieuwe, onafhankelijke nationalistische regeering in Kanton georganiseerd is en dat de vrachtvaart op den bovenloop van den Jangtse bij wijze van proef is hervat. De Zuidelijke legers moeten den laatsten tijd aan zienlijke vorderingen maken en d'e Noordelijken groote verliezen toebrengen. Lloyd George heeft Chamberlain zeer scherp aan- gevallen en hem verweten, het ontwapenings- j vraagstuk niet openlijk te bespreken doch weer op de oude manier der geheime diplomatie. Ten zij Europa voort ging op den weg van Locarno naar arbitrage en ontwapening, zou oorlog onvermijde lijk zijn. De geallieerden hadden de plechtige be lofte aan Duitsche en de andere voormalige vij anden niet gehouden. Duitschland en de andere ontwapende landen hebben gezamenlijk 2 of 3 honderdduizend soldaten, terwijl de geallieerde ianden er nog 10 millioen hebben. De Egyptische premier Sarwat pasja verklaarde dat een bondgenootschap tusschen Engeland en Egypte nuttig zou zijn. In Br. Indië heeft in de buurt van Madras, aan de kust een cycloon gewoed, waarbij 300 personen zouden zijn omgekomen. Fiankrijk. Te Parijs vond de onderteekening plaats van het Fransch-Zuid-Slavische vriendschaps- en non-agressie-verdrag en de arbitrage-overeen komst tusschen beide landen. Het verdrag, waar bij partijen elkaar beloven, zich strikt te houden aan de regelen van Genève in zake de verdediging der verdragen. Een Fransch 'blad merkte op: Daar het net onzer continentale verdragen thans is vol tooid, dienen wij behulpzaam te zijn bij de beves tiging van de uit den oorlog geboren of door deze vergroote staten. Paul Boncour werd met 279 stemmen tot voor zitter van de commissie voor ibuitenlandsche zaken uit de Kamer gekozen. Hij verklaarde, dat dit een bevestiging was van den wil den vrede te organi- seeren om de verwezenlijking van de buitenland- sche politiek binnen het kader en den geest van den Volkenbond voort te zetten. Amerika heeft zich accoord verklaard met de jongste Fransche voorstellen, zoodat in beide landen een onderzoek zal 'worden ingesteld' om door vergelijking tot het vaststellen van den kost prijs der goederen te komen, vóórdat een defini tief handelsverdrag gesloten wordt. Ten slotte moet men in Parijs weer een verval- sching van Hongaarsche bankbiljetten op het spoor zijn gekomen. Duitschland. Naar verluidt (en natuurlijk ook weer tegengesproken wordt) is men in de kringen der regeeringspartijen de meening toegedaan, dat de positie van den minister van financiën* dr. Kohier, onhoudbaar is geworden en een ministe- rieele crisis op komst zou zijn. De vermindering van de bezettingstroepen in het Rijnland met 10.000 man moet nu hebben plaats gehad. De troepen zijn afgetrokken en de hergroe peering heeft plaats gevonden. Woensdag werd het feit herdacht, dat het negen jaar geleden was, dat de revolutie in Duitschland uitbrak, welke eindigde met de vorming van d'e Duitsche republiek. Diversen. De conferentie voor de afschaffing van in- en uitvoerverboden te Genève, onder voorzitterschap van oud'-minister' Colijn, is geëin digd en heeft met algemeene stemmen 34 lan den de conventie voor de afschaffing van in- en uitvoerverboden en -(beperkingen aangenomen. 'De Nederlandsche delegatie heeft, in opdracht van de regeering, de conventie geteekend. Men ge looft, dat dit inhoudt, dat de regeering afziet van een uitvoerverbod op beenderen en dus afdwaling van het vrijhandelsprincipe. In Nieuw-Engeland ('Ver. Staten), zijn door een overstrooming 125 personen omgekomen. De schade is aanzienlijk. In Moskou vinden de herinneringsfeesten ter gelegenheid van de 10-jarige Sovjetrepubliek plaats. De oppositie poogt vruchteloos de demon straties in de war te sturen. Een boodschap uit de verre diepten van het heelal. De Millikanstralen. in 1903 bemerkten twee En- gelschen, Mc Lennan en de beroemde atoomond'er- zoeker Rutherford, dat een of andere onbekende kracht inwerkte op de electroscopen waarmede zij werkten. Zij plaatsten daarom de electrosco pen in een metalen kastje, om die inwerking buiten te sluiten. Maar het hielp niet, de geheim zinnige werking ging voort zich te vertoonen. Men moest bij gevolg aannemen, dat deze werking zoo sterk was, dat zij door de wanden van het metalen kastje heenging. Mc Lennan en Rutherford namen aan, dat het ging om een of ander soort radiumstralen,omdat deze 't vermogen bezaten te dringen door metalen wan den, zoo dik als zij gebruikten. Rutherford was het meest geneigd te gelooven, dat d'e inwerking op den »electroscoop veroorzaakt werd door het radium, dat zich misschien bevond in de aarde in de nabijheid van het laboratorium. Maar in 1911 werd herwezen, dat dit vermoeden niet juist kon zijn. Het was de Zwitser Gockel, die, door een electroscoop mede te nemen in een bal lon tot een hoogte van 4 K.M., ontdekte, dat de geheimzinnige inwerking op den electroscoop na genoeg onveranderd bleef, ofschoon men een dui delijke afneming had' moeten verwachten, wan neer de werking uitging van radium in de aarde of in de atmosfeer zelf. Waar kwamen dan die geheimzinnige stralen vandaan? Het mysterie was zoo mogelijk nog grooter dan het vroeger was ge weest. In de jaren 1911 tot 1914 werd de proefneming van Gockel herhaald door zijn landgenoot Hess en den Duitscher Kölhorsten en 'nu ging men ook veel hooger de lucht in met proefballonnen. Köl horsten bereikte een hoogte van 9 K.M. en stelde vast, dat d'e geheimzinnige inwerking in de eerste paar K.M. minder werd, maar daarna weer toe nam tot zij op de hoogte van 9 K.M, een sterkte had bereikt, die 8 maal zoo groot was als de in werking op de oppervlakte van de aarde. Dit wil de m.a.w. zeggen, dat de stralen daar boven in staat waren 8 keer zoo dikke metalen wanden te doordringen als op de oppervlakte van de aarde. Men kon dus niet anders doen dan den blik naar boven en niet naar beneden te richten, wanneer Aien wilde zoeken naar de bron van de geheim zinnige stralen. Deze konden onmogelijk afkomstig zijn van de aarde zelf, maar moesten komen uit een bron buiten de aarde, ergens misschien heel ver in de eindelooze ruimte, terwijl men moest aannemen, dat het de atmosfeer van de aarde was, die de geheimzinnige stralen verzwakte op over eenkomstige wijze als nevels de zonnestralen ver zwakken op hun weg door de atmosfeer. Verder was men niet gekomen met 't onderzoek der geheimzinnige stralen, toen de wereldoorlog voor langen tijd d'e gedachten en de belangstelling zoowel van dit als van andere wetenschappelijke vraagstukken afleidde. Eerst na het einde van den oorlog begon men weder en ditmaal waren het de Amerikanen die voortgingen, geleid door 'Dr. R. A. Millikan, den directeur van het Norman 'Bridge laboratorium in Californië. (Hij liet ballons captifs met automatische registreer-apparaten, als baro meters, thermometers en electóscopen, benevens automatische film-apparaten op en slaagde 'er in zijn ballons tot een hoogte van 15£ K.M. te doen stijgen, of ongeveer tot de vermoedelijke grens van de atmosfeer. Het bleek toen, dat de door Gockel, Hess en Kölhorsten waargenomen eigenschappen van de geheimzinnige stralen bevestigd werden, dat de inwerking toenam met de hoogte. Het was dus ontwijfelbaar bewezen, dat de bron der stra len zich moest bevinden ergens in het wereldruim. De volgende schrede was de doordringende kracht van de mysterische stralen te meten en om dat doel te bereiken onderzocht Millikan hoe diep hij zijn apparaten in het water moest laten zinken om de inwerking .d'er stralen op de electroscopen te doen ophouden. Deze interessante proeven wer den genomen in het Muinmeer, niet ver van den j jMont Whitney, de hoogste berg in de Vereenigde Staten. Men vond toen, dat inwerking der geheim zinnige stralen doordrong tot bijna 14 M. onder de oppervlakte van het meer. •Uit dit onbegrijpelijk groot doordringingsvermogen kon men besluiten, dat de geheimzinnige stralen een ongehoord korte golflengte moeten hebben en dat hun trillingsgetal ongelooflijk groot moet Zijn. Maar, waar komen deze merkwaardige stralen van 'daan? Dit is de groote en meest interessante vraag;. Dat zij komen van uit het wereldruim en bij ge volg van 'kosmischen oorsprong zijn, mag als be wezen beschouwd worden. En dat ze tot ons komen uit alle mogelijke richtingen kan ook niet betwijfeld worden, omdat zij niet veranderen bij de verschillende standen, die de aarde inneemt bij haar omwenteling. Millikan vond, dat de inwerking erven groot was te middernacht als op den middag. Ten aanzien van het ontstaan der geheimzinnige stralen heeft Millikan zelf de volgende theorie op gesteld. Electrische golven en lichtgolven ontstaan idoor 't slingeren van oneindige kleine deeltjes, de z.g. electronen in de miniatuur zonnestelsels, die men atomen noemt en waaruit men aanneemt, dat alle stoffen zijn opgebouwd'. Het groote doordrin gingsvermogen van de radiumstralen staat moge lijk in verband er mede dat deze stralen voort gebracht worden bij de vernietiging van de stof, door het uiteenspringen der atomen. Men zou zich daarom kunnen voorstellen, zegt Millikan, dat de nieuwe stralen met hun ongehoord' doordringings vermogen berusten op atoomveranderingen ten minste 50 keer zoo groot aLs 'die wélke de radium stralen verwekken. Zulke sterke atoomprocessen moeten o.a. plaats vinden wanneer het eene ele ment veranderd wordt in een ander. En waar ko-, men zulke omwentelingen voor anders dan in de ■groote zonnen en de kolossale nevelvlekken, die ronddrijven in de verre diepten van het Hoela'? De volgende vraag is: kunnen wij ons voorstellen dat van deze wonderlijke sterke stralen een nut tig gebruik is te maken? Ook deze vraag heeft Millikan beantwoord, door te wijzen op de moge lijkheid, dat wij hen kunnen transformeeren in stralen met een grooter golflengte en kleiner tril lingsgetal, evenals men electrische stroomen trans formeert. Hoe het ook zij, een van d'e meest be langrijke hoofdstukken in de nieuwste natuur wetenschappen zal het opschrift dragen: „Stralen uit de verre diepten van het Heelal" Misschien krijgt de menschheid eens de macht en het vermogen die geheimzinnige stralen te be teugelen en de geweldige krachten die zij bezitten ban banden te leggen. Misschien gelukt 'het eens met de hulp van deze stralen licht en warmte en technische energie bijna gratis te verkrijgen', misschien gelukt het ons deze stralen te gebruiken, zoodat ze ons zouden 'kunnen helpen bij nog won derlijker afstands'berichten dan die welke de radio kan leveren, misschien bereiken wij door middel van deze stralen de verwerkelijking van de schoon- sten droom d'er menschheid: verbinding met de problematische bewoners van Mars en andere pla neten. Er is m.a.w. een heele wetenschappelijke revolutie begonnen door de ontdekking van de merkwaar- I dige stralen met het verbazend doordringingsver- mogen, dat 10 millioen maal sterker is dan van gewone lichtstralen en een aantal verschijnselen, i die ons nu onverklaarbaar schijnen, zullen mis- i schien opgehelderd worden zooals b.v. telepathie en andere psychisch-physische eigenaardigheden, Men heeft te bedenken, dat Marconi experimen- Uitstekend te vermengen OBERlAHHS&f met whisky of cognac leerde met toendertijd niet zeer bekende electriscJie golven en de radio-telegraphie uitvond, dat Rönt gen 'werkte met andere onbekende stralen en de Röntgen-photographie uitvond, waarmede men in staat is het inwendige van het menschelijk lichaam te photografeeren, dat Marie Curie en haar man zich bezig hielden met het radium en het middel vonden tegen verschillende ziekten. En nu wordt over de geheele wereld met de nieuwe stralen ge ëxperimenteerd. Tot welke practische uitkomsten zal dit voeren? 'Niemand weet het, maar in weten schappelijke kringen worden groote sensaties ver wacht van deze Millikanstralen. Wat er ook van zij, als vaststaand kan aangenomen worden, dat men een nieuw soort golven of stralen beeft ontdekt, veel merkwaardiger en waarschijn lijk van veel grooter beteekenis dan de radio golven en dat 'deze ontdekking wordt 'beschouwd als van de grootste wetenschappelijke vondsten, die ooit zijn gedaan en niemand in staat is te zeggen welke uitvindingen er zullen volgen uit deze ontdekking. Op één punt zijn allen het eens, 'het zullen uitvindingen zijn, zoo wonderlijk als de mensc'hen nog nooit vroeger hebben gekend.Wij weteh allen hoe gemakkelijk het zonlicht gaat door een glazen .plaat. De nieuwe stralen gaan pven gemakkelijk door een looden plaat van bijna 2 M. dikte als de zonnestralen gaan door een vensterruit. Iedere seconde wordt de aarde door zulke stralen getroffen en op ieder punt van haar oppervlakte. Zij treffen ook ons van alle kanten en gaan door ons met een snelheid als van het licht, n.l. 300.000 K.M. in de seconde. Uit het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne. Over -de sociale kracht van het Evangelie en de Kerken ten onzent wordt tegenwoordig veel ge praat. Een medewerker schrijft daarover aan het HibL: Kerken ontwaken! Of beter gezegd: Vele gewe tens in het kerkelijk Christendom zijn ontwaakt. De oogen gaan weer open voor de „diesseiitige" en sociale beteekenis van 'het Evangelie, zonder dat men aan het „jenseitige" en individueele te kort wil doen. Men blijft overtuigd, dat de grootste kracht van het Evangelie steeds is z i e- 1 e n te winnen zielenzorg. Maar aan den anderen kant: het Evangelie is nliet louter mystiek. Het kent niet afzonderlijke, geïsoleerde 2#elen. Een 'beslissend moment voor het Evangelie is de aaneensluiting der enkelingen in de liefde. Onze Vader is het, 'Dien wij dagelijks aanroepen en bidden om ons brood. Om de vergiffenis onzer schulden, iis het dat wij smeeken. Nog eens: het Evangelie wil niet naar afzonderlijke individuen. De enkelingen, die gewonnen worden, worden ook opgenomen en gesteld in een groot, gemeenschap pelijk verlbond. 'Hiermede is de sociale kracht van het Evangelie gegeven, maar niet uitgeput. Zij strekt zich niet slechts uit tot de zorg voor des naasten ziele-heil, maar richt zich op den geheelen medemensch in al zijn verhoudingen, in zijn geestelijke en lichamelijke nooden, en op de geheele menschheid in al haar geledingen. Het Evangelie wil niet slechts nieuwe menschenzielen; het verlangt heerschappij over de geheele men- schelijke samenleving. Het is een -beloftenrijk verschijnsel, dat voor deze phase van het Christendom de oogen thans gei opend worden. Vroeger is op deze plaats het wierk van de Stockholmsche wereldconferentie voor „Life and' Work" genoemd. (Het is deze „prac tische zijde van het Christendom, welke door Stockholm den christenen en den Kerken op het geweten gebonden wordt. Wij herinneren aan den Wereldbond voor vriendschap door «de Kerkeni, welke den 'blik richt op de samenwerking der Kerken in het (belang van den rechtvaardigen so cialen en economischen vrede der volken; wij denken aan de vele grootere en kleinere vereeni- gingen, dlie op de ibasis van het Evangelie, in of buiten de Kerken, strijden tegen den Moloch van den oorlog en al zijn dierlijkheden. Het is alles de roep naar „Prachtisch Christendom" en ge lukkig; niet de stem eens roepende in den woe stijn. Velen volgen die stem, die tot hen klinkt uit de verschrikkelijke werkelijkheid en uit hun geweten. 'Ook velen in ons land. Maar wordt de roepstem van het practische Christendom ook door de Nederlandsche Ker ken wel duidelijk gehoord? Waar is in ons land het kerkgenootschap, dat zijn officieele ver- 'tegenlwoordigers zond naar Stockholm, naar Con stante, naar Bern? Waar is de Kerkelijke Synode, welke voor het „practische Christendom" zijn deuren opent en in 'dezen een officieel geluid laat hooren? Wanneer zal de Kerk weer het geweten der wereld worden, dan die wereld den onveran- derlijken norm van Gods wil steeds voor oogen houdt? De Kerk zou weer een diepen weerklank vinden bij millioenen van vermoeiden en belade- nen dezer wereld; zij zou weer bemind en geëerd worden als de Magna Mater, wanneer zij het Kruis Christi als banier der verzoening weer onder de volken wilde oprichten. Wanneer zullen onze Nederlandsche Kerken dat gaan inzien en haar particularistische plunje afleg gen om aan te doen het ongedeelde kleed der een heid en broederlijkheid naar den geest vaji haren Meester? i Men kan ook vragen stellen als deze: „Heeft de Kerk in het algemeen, of eenige bepaalde kerk in het 'bijzonder, nog een toekomst? Zoo ja, in hoe ver? Welke kerk dan? En verder welke voor waarden?" De inhoud van het antwo rd op deze vraag: „In hoever zijn de leden dier kerken per soonlijk doordrongen van de plichten, die het Christendom den eenen wensch oplegt jegens den anderen, en in hoever wijden zij zich met op offering van éigen eer, genot en rust aan de uit oefening dier plichten." Voor het aanbidden van God heeft de mensch zijn medemensch niet van noode; integendeel, 'hoeverder de aanbiddende mensch verwijderd is van zijn medemensch, des SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. te inniger, des te vuriger en dieper kan zijn aan bidding zijn. Maar er is nog zoo iets als het Ko ninkrijk Gods waarom wij 's Zondags bidden dat het kome op aarde, gelijk het in de Hemelen is; en God te dienen is Zijn wil te volbrengen met het vestigen en onderhouden en het doen op bloeien van dat Rijk. Zulks behoort ook tot het wezen van een Christelijke gemeenschap, men noeme die dan gemeente of kerk; maar dat geschiedt niet zonder dat 'de eene mensch zich met den daad belangeloos toewijdt aan den ander, opdat eenmaal elk voor allen leve en allen leven voor één. „Een mooie preek", zet ineens de zetter daar- tusschen, „maar wat schieten we daarmee op, de menschen twisten toch altijd weer over de manier waarop tee zoo braaf en best zullen zijn voor el kander." En wij laten hem daarop zetten: Je hebt daarin wel gelijk man, maar waar een wil is, is een weg; wetenschap en praktijk, kennis en techniek kun nen en zullen dien weg effenen, maar daar achter moet staan de intentie, d'e zuivere bedoeling om dien weg te willen gaan, om dat weTk te willen bouwen. En als de kerken nu maar allen voor die één Intentie zorgden, dan kwam de rest met hard werken aan allen kant van zelf (Red.). Ons werd het volgende gezonden; Gelijk het voog'lenheir zijn Godd'lijk lied Iaat hooren Bij 't krieken van den dag, in 't 'heerlijk morgenlicht, Zoo zou het vreugdgejuich ons in de ooren klinken, Voor 't kondigen van de maar: „De wereldvreê gesticht". Wat zou men met meer moed' zijn daaglijksch werk verrichten En brak voor 't ziek Euroop herstel en rusttijd aan. Reikhalzend ziet men uit naar 's Vredes' zegeningen, Die 't wank'lend werelddeel Weêr zetten in zijn baan. Maar ach, de Vredesduif kan nog haar nest niet bouwen; Want waar ze 't oog ook wendt, ziet zij nog bergen ijs. En waar ze hier of daar een. rustplaats meent te ontwaren, Is 't nog een doornenveld, van sneeuw en rotspuin grijs. Ach zou de Volkenbond' nog eens die sterke toonen, Dat hij niet dulden zou, dat men zijn wil weerstreeft? Thans is 'hij nog een kind, dat leven toont door schreien; Wijl 't zich niet weren kan, daar 't nog geen spierkracht heeft. Welaan gij Wereldvreê, leert 't „Vrede op aarde" zingen! Leg liefde en begrip den wereldling in 't hart. Dan leert hij met gevoel zijn medmensch beminnen En heeft hij oog en oor voor nooden, leed en smart. J. E. Kingma. Kantoorhouders bij den Post- en Telegraafdienst. Deteer dagen kwam de Centrale Bond van Neder landsche Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.) te Utrecht in algemeene vergade ring bijeen. Het ledental dezer organisatie heeft wederom de 6000 overschreden. Het Landelijk 'bestuur der Kantoorhouders bij den Post- en Telegraafdienst, alsmede de besturen der gewestelijke (provinciale) vakgroepen kantoor houders, hebben in deze algemeene vergadering de volgende motie voorgesteld, welke met alge meene stemmen werd aanvaard: „De Kantoorhouders bij den Post- en Telegraaf dienst, bijeen op het Congres van den Centralen Bond van Nederl. P. T. T -personeel, besprekende hunne zeer onvoldoende loon- en rechtspositie; gezien het feit, dat zij door eene sedert 1923 door gevoerde, zeer 'beduidende inkomsten-verminde ring in groote moeilijkheden zijn gebracht, be treuren ten zeerste het uitblijven eener salaris verbetering; geven uiting aan hunne ontstemming over de zeer onvoldoende regeling der werk- en rusttijden, om dat practisch de absolute .gebondenheid der kan toorhouders aan hun kantoor, geen mogelijkheid openlaat voldoende bewegingsvrijheid te nemen; verzoeken den autoriteiten eene verbetering te willen bespoedigen en dragen het Bondsbestuur op met grooten klem te blijven aandringen op afdoende verandering"11 in hunne positie-regeling." Ter algemeene vergadering werden eenige voor beelden gegeven van werkdagen van 12 a 14 uur' mede omdat hulpverleening door toegevoegde krachten in enkele gevallen slechts door de auto riteiten bleek te worden toegestaan. Uitslagen der op Z< wedstrijden der Tw< ZandvoortV. V B. F. C.Zeeibur Donar—H. V. C. A. F. C.Velox BloemendaalHe Zandvoort, dat Wate lederen had, boekte ten koste van V.VJ wel in het hoekje eenige weken stond zijn ze bij het peletc maakt! Zeeburgia blijft een eerste plaats. Ze oi door in Bussum mei pas gepromoveerden nog is. De hekkenslu afdoende door H.V.C Wat we vreesden is haar Amstelveensch bolwerken. Met 3— die de rood'hemden zitten, in de meerd De derby Bloemend: lijk spel, waarmede 1 toekwam. Wel zag een zwaren nederlaa na het begin immers voorhoede een inde het wijfelende Bloem van een mooie 20 wit voelde, was mi Haarlem-aanhang, we sympathieken indruk over dit onverwacht. Toch bleken de Haa ten te hebben. Bloe verder staande, om ander vaatje te gaan thee maakte Immer Kopjes Nemann, die mag zien, een tegenf het oog van een na Daalen zoo goed was zette ons recht-'buitei werk. Kammeyer for nam de vrije schop i voor het doel, waar bal dn het 'Haarlemdc Na eenige vinnige aa de correct leidende De wedstrijd werd d gewoond, die konden ontmoeting, waarin gespeeld werd. Een schoppen genoteerd; mendaal, zestien teg In verband met ide N ederlandZweden deeling geen prograi Van de lagere elftal elftal. Dit won met Zandvoort 3. Beide adspiranten el in het veld: a won speelde tegen Zandv Zondagmorgen speel junioren-elftal. Alle terdagmiddag speelt a. adspiranten b evei E.D.O. c. Be juniores verschijr Juniores: K. Kievit W. Groenevelc H. Roozen G. Wille Oplossingen, bijdragi Schaakredacteur, De

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2