HENNY MÜLLER Tel. 22149, Bloemendaal St. Nicolaas oadeaux Firma J.H. KRUL Jr. DEL HUISVLIJT Wijkhuis voor Kraamverzorging Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRACIET HEEFT U IETS GEBROKEN? ZIJLVEST 3 „DEHERTEKOP". HAARLEM A. MIJ DDE GRAFKRANSEN - INRICHTEN VAN ROUWKAMERS B1 J AND BUITENLAND BIJ BRAND EEN DER VOLGENDE NUMMERS OPBELLEN: bloemendaal 0verveen - - aerdenh0ut bentveld - - vogelenzang tocineel A. G. G. M. GI0RGIS EN ZOON e 5CHAQCMEL5TRAAT 46 HAARLEM TEL- 14461 heeit ruime sorteering in PRACTISCHE en NUTTIGE overveen Q KUNST HAARLEM. van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, broos enz ALLES ONDER GARANTIE In- en verkoop van meubelen en oudheden De vorst heeit ons deze week leelijke parten ge speeld. Tengevolge van den ijzel werd Maandag het spoorwegverkeer (het electrische) Rotterdam Amsterdam ernstig gestoord. Twee geleiddraden braken en het heele verkeer was urenlang ont redderd. Door de zeer glaldde wegen, veronge lukten talrijke automobielen, mees-tal gelukkig zonder persoonlijke ongevallen. De materieele schade is echter groot. In de Noordelijke streken des lands, werd de scheepvaart gestremd, terwijl de landbouw (bieten) schade ondervond. In Gro ningen zijn n.l. nog lang niet alle suikerbieten ge-t rooid. Voor vele fabrieken zijn nog aardappelen onderweg. Zou het een voorproefje zijn, van den verwachten strengen winter? Ce vïijhandelaren in Nederland roeren zich, naar aanleiding van het ingediende aardewerkwetje verdubbeling invoerrecht) hoewel -men gelooft, dat het verworpen zal worden door de Kamer. De Kamer van Koophandel voor Amsterdam zond een adres naar de Kamer, waarbij verwerping wordt gevraagd en er op gewezen wordt, dat men zich rekenschap dient te geven, vanwelken aard de „noodmaatregelen" zullen kunnen zijn, indien, als direct gevolg van den voorgestelden steun aan de keramische en glasindustrie, bijv. onze landbouw, landbouwnijverheid, electrotechnische industrie, en wellicht nog andere belangrijke takken van be drijf, zich plotseling groote afzetgebieden zullen zien ontnomen worden door tegenmaatregelen van het buitenland. Ook werd in Den Haag een congres van de Ver- eeniging voor den vrijhandel gehouden. In twee zalen van hotel de Twee Steden. Tal van groote industrie-leiders waren aanwezig en een tiental sprekers voerde het woord. Ook de minister van Arbeid was vertegenwoordigd. De heer E. Hel dring (pres. K. v. K. Amsterdam), vestigde er de bijzondere aandacht op, dat ook de Indische uitvoer in het Nederlandsche avontuur zou be trokken worden. Het verlaten van de lot nog toe gevolgde handels politiek door de regeering, om over te gaan tot een stelsel van retorsie, was hem onbegrijpelijk. Het heil van Nederland lag niet in een volgen van de buitenlandsche beschermingspolitiek, maar in de vermeerdering van de energie der bedrijfsleiders (voor zoover noodig) en uitbreiding van persoonlijk onderzoek naar handelsmogelijkheden in landen, waar onze zakenomzet nog voor expansie vatbaar is In Amsterdam werd een driedaagsche internatio nale Studie-conferentie voor den vrede (van vrouwenclubs) gehouden. In de aangenomen reso luties werd o.m. den wensch uitgesproken, dat de speciale volkenbondscommissie voor veiligheid en arbitrage zich zal uitspreken ten gunste van een collectieve overeenkomst waarbij wordt verboden om oorlog te voeren, en dat deze commissie nauw keuriger voorstellen inzake dit onderwerp zal op stellen, om ze aan de Volkenbondsvergadering in 1928 voor te leggen. De Conferentie sprak voorts de overtuiging uit, dat reeds bij den tegenwoordi- gen veiligheidstoestand' een ontwapeningsverdrag bevattende bepaalde beperking der bewapening, mogelijk is. Verschillende oud-gepensionneerden roeren zich, omdat hun pensioenen, in verband met den hul digen levensstandaard, absoluut onvoldoende zou den zijn. Zoo werd in een algemeene vergadering van den Bond van oud-gepensionn .erden een motie aangenomen, waarbij aangedrongen wordt op verhooging van den bijslag op de eertijds verleemde pensioenen (van overheidsdienst en Spoorwegen) van 40% tot 70%. Deze motie werd ter kennis van regeering en Kamer gebracht. Ook ever de militaire gepensionneerden is den laatsten tijd veel te doen en nu moet het voor- nemer bestaan, om bij de begrooting van Finan ciën een motie in te dienen, ten behoeve van ver betering van het lot van alle gepensionneerden met lage pensioenen, welke gesteund zou wonden door leden van nagenoeg alle kamerfracties. Hel voorarrest van de onlangs gearresteerde In dische studenten werd weer met dertig dagen verlengd. Ten slotte nog een tweetal noodlottige voorvallen, n.l. de aanrijding van een autobus van „Quick" bij Nijmegen op een bewaakten overweg, die te laat gesloten, waarbij verschillende personen ge wend werden. Terwijl bij 'Haastrecht de Tabaks fabriek van Blanken en De 'Hartog afbrandde, wat oen schade van 80.000 (door verzekering ge dekt) opleverde. Engeland. De mijnwerkerskwestie is nog steeds urgent. Zondag werd in Londen een betooging ge houden, ter verwelkoming van 270 werklooze mijn werkers, die in 11 dagen te voet van Zuid-Wales naar Londen waren gekomen, om met Baldwin te spreken over de groote werkloosheid in de mijn- gebieden en den nood die daar is. In Het Lagerhuis werd zoowel van Labour- als van conservatieve zijde aangedrongen op een uiteen- Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 zetting van Baldwin's plannen tén aanzien van de crisis in de mijnindustrie en de oplossing van het kolenvraagstuk. Maar Baldwin volhardde in zijn zwijgen. In de permanente Commissie voor Schotland wend de regeering verslagen doordat een amendement van het conservatieve lid Macquisten, dat niet door ide regeering werd overgenomen, niet 24 tegen 19 stemmen werd aanvaara. Men ziet in het een en ander symptonen voor een naderende re- geeringscrisis. Ook de houding van dit kabinet, ten aanzien van het ontwapeningsvraagstuk en Lord Cecil's ontslag zou hieraan niet geheel vreemd kunnen zijn. Duitschland. Stresemann heeft nog eens den fi- nancieelen toestand des Rijks besproken en er op gewezen, dat er talrijke verschijnselen in het Duit- sche economische leven zijn, die bij duizenden den indruk zouden kunnen wekken, dat Duitschland een rijk volk is, terwijl het in werkelijkheid arm was. Een gunstiger positie van Duitschlands han delsbalans was noodzakelijk. In de toekomst zou ten overtreffen van den uitvoer door den invoer, zooals tot nog toe was, niet meer mogelijk zijn. De Rijksdag kwam Dinsdag weer bijeen en nam verschillende ontwerpen aan. De Fransch-Duitsche handelsovereenkomst leidde tot critiek der soc.- dem. en communisten tegen de hooge douane-ta rieven der overeenkomst. De onderhandelingen over het Duitsch-Poolsche handelsverdrag vorderen goed. Maandag is het huwelijk voltrokken tusschen de zuster van den ex-keizer en den Rus Zoe'bkow. Diversen. Maandag trad het Belgische kabinet ai, daar men het niet eens kon worden in zake het militaire vraagstuk. Jaspar werd daarop met de vorming van een nieuw kabinet belast, hetgeen hij aanvaardde. Dinsdag vormde hij een ministerie, door uitwerping der soc.-dem., en toevoeging aan de katholieke en liberale leden der afgetreden regeering van 2 liberalen en 2 christen-democraten, Het ministerie bestaat nu uit 4 katholieken, 4 liberaler: en 2 chi\-democraten. Hymans heeft Buitenlandsche Zaken. Amerika zal aan de a.s. ontwapeningsconferen tie (30 Nov), van den Volkenbond idoor zijn gezant te Genève doen deelnemen. De sovjet-delegatie zal in Genève met haar eigen program verschijnen. Zij is reeds naar Genève vertrokken. Duitschland zal weer onder leiding van graaf Bernstorff ver tegenwoordigd worden. In Zuid-Rusland en de Oekraine zouden on lusten uitgebroken zijn, als gevolg van de maat regelen tegen Trotski en andere opposanten. Op de hooge, 'hooge daken Rijdt de Bisschop met zijn knecht. Wil je hooren, lieve vrienden, Wat hij tot zijn knechtje zegt? „Kijk eens even, lieve Piet, Wat je in de Houtstraat ziet!" Pietje zegt: „Ik zie er dames Heel gezellig schenken thee, Al de koekjes lijken lekker, Dus dat valt me nog wel mee. Maar wat heeft de heele boel Dan toch eigenlijk voor 'n doel? Wie genieten wil een dansje, Heeft een vroolijke muziek. Anid'ren zifter: druk te praten, Iedereen is in zijn schik. Maar ik snap het toch nog niet, Waarom dat hier wel geschiedt." „Och mijn lieve, zwarte knechtje, Zegt de goede 'Bisschop blij, „Ik heb het direct begrepen, En ik was dolgraag daarbij, Want het is op touw gezet Voor Weldadigheid, die pret! Dus die daar zich amuseeren, Doen hun best voor 't algemeen. Daarom hoop ik, allen komen En tehuis blijft er geen een. Want dat is een aard'ge zaak, Juist naar Sinterklaas zijn smaak!" In aansluiting aan de advertentie, voorkomende in dit blad, hooren wij, dat in den dienst van de weldadigheid weer iets nieuws wordt ondernomen, en wel ten bate van het „Wijkhuis voor Kraam verzorging", Van Eedenstraat 32. Onderstaand Comité stelt zich ten doel gezellige middagen te organiseeren in de Sociëteit „Trou Moet Blijcfken", Groote Houtstraat 115, welker ■Bestuur zoo welwillend is eenige vertrekken daar voor af te staan. In dezen tijd van h-t jaar, als men veel in de stad moet zijn, om voor een ieder wat te kiezen, waar gezelligheid en drukte heerscht op straat en in winkels, een grijze, sombere No vemberhemel zich boven ons uitspant of met fijnen motregen alles in nevel zet, zal zeker een ieder blij zijn een behoorlijk plekje te weten. Hier wachten u vele attracties, die wij natuurlijk niet alle willen verklappen; alleen mogen de kinderen wel weten, dat Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht Woensdagmiddag hopen tegenwoordig te zijn. De ouders kunnen daar een praatje maken met goede vrienden en kennissen, onder het genot van een heerlijk kopje thee. Men doet dan een zeer goed werk met weinig kosten. Wat heerlijk mee te kunnen helpen aan het doel hulpbehoevende kraamvrouwen en babies verzorgd te weten door 'n liefdevolle, vakkundige hand, in zoo'n tijd waar iedere vrouw, rijk of arm, op hulp en steun van anderen aangewezen is. Net is te hopen, dat iedereen zich even vrijgevig toont als een goed jaar geleden op het Tuinfeest in „Spaar en Hout", toen de verrassende opbrengst het mogelijk maakte bovengenoemd Wijkhuis in te richten. Wij hopen dus weer op U aller welwil lendheid te mogen rekenen I Het Uitvoerend Comité: Mevr, J. AndringaZijlstra. Mevr. S. d'Aulnis de 'Bourouill-Druyvesteyn, Mevn A. Bolomeij-Lucardie. Mevr. A. Calkoen-Toe Laer. Mevr. P. Dólleman-Van Eibergen Santhagens. Mevr. M. H. Dyserinck-Callenfels. Mevr. E. Frank-Visser. Mevr. F. Wl GoudaRaabe. Mevr. A. Gunning-Van Eibergen Santhagens. Mevr. E. E, van Houten-Sluiter. Mevr. W. Haga-Luyten. Mevr. H. Halbertsma-Waller. Mevr. J. de Josselin de Jong- Kappeijne van. de Coppelo. Mevr. A. KoenigsVon Kalkreuth, Mevr. A. Lambrechtsen-Van Styrum. Mevr. M. E. Land-ide Vries. Mevr. A. Löben SeisLucardie Mevr. M. C. Lucassen-Van Idsinga. Mevr. A. van. Lutterveld-Bickers Caarten. Mevr. H. Meurer-Hoffmann. Mevr. M. Nienhuys-Versteegh. Mevr, C. Pliester-de Vries, Mevr. N. Posthumus Meyes-Muyskent Mevr. H. Ruys-Gerritsen. Mevr. A. Wesstra-Mackay. „Berlage vertegenwoordigt dien geest van oprechtheid, eenvoud en waardigheid, die de basis zal blijven van elke toekom stige cultuur en kunst." Just. Havelaar. „Naar mate het uiterlijke vooroprfringt, treedt het innerlijke op den achtgrond." De Hartog. „De geschiedenis bevestigt, dat het Chris tendom aan den mensch een zendingseisch stelt hetgeen beteekent, dat het de men- schen oproept, het slapend en onbewust gelaten geestelijk leven tot ontwaking en ontwikkeling te brengen." Mr. Dr. Van der Helm. „Een tooneelstuk, hoewel niet veel be- teekenend wat bouw en innerlijke actie betreft, kan nochtans boeien door een schoone uiterlijke 'bedrijvigheid.'' Naar 't Handelsblad. Wie 't goed meen't met de ontwikkeling van z'n volk zal met zorg en liefde de ontwikkeling gadeslaan van de tooneelkunst van zijn land. Herman Poort noem de idezer dagen 'die kunst: „de schoone uitbloei van gemeenschappelijk bestaan, het bewijs van eigen innerlijke kracht en zelfstandigheid." Dit geldt dan voor de kunst van eigen vaderland,. Maar elk mensch heelt twee vaderlanden; het eerste is datgene waarnaar hij zich noemt Nederlander of Franschman of Niemandslanider, het tweede is het betere vaderland, het is dat deel van de mensch'heid, van welke nationaliteit ook, dat leeft op gelijk peil van ontwikkeling als hij zelf, ontwikkeling van verstand en van hart Over alle door aardrijkskunde en geschiedenis 'bepaalde grenzen heen vloeien tde menschheid-massa's van ongeveer gelijk innerlijk gehalte in elkander over en vormen één levend weefsel, een maatschappij van verwante zielen. In alle landen nu der aarde leven menschen, die als zij de moeite namen de motto's boven dit artikel in onderling verband en in vedband met den geest van dezen tijd te over denken, de overtuiging zouden deelen: dat de leiders onzer christelijke beschaving nog nauwe lijks in het begin staan van 'hun taak, dat van uit 'het innerlijk leven der menschen na 'het tijdperk van de technische omvorming van de maatschappij nieuwe zielskrachten zich baan breken, snakkende naar licht en lucht en stuurjdat 'het Tooneel daar bij 'n rol vervult; dat de opwekkende en vormen de invloed, die van het Tooneel uitgaat, vaak omgekeerd evenredig is aan hare uiterlijk bedrij vigheid en dat de voortbrengselen der tooneel kunst evenals 'die der andere kunsten 'hun waarde voor de toekomst ontleenen aan hun oprechtheid, hun eenvoud en hun waardigheid. 'Het klinkt een beetje tegenstrijdig bij moderne tooneelkunst van eenvoud té gewagen; wat is in den modernen tijd eenvoud? Men kan ook vragen: waar is nü waar digheid? We laten ons maar wijs maken, dat het moderne leven oneenvoudig en onwaardig is! Het is heel gewichtig ons die dingen wijs te maken. Maar die het leven van den innerlijken kant beziet, weet, dat het hij alle uiterlijke drukte oprecht, een voudig en waardig zijn kan naar zijn wezen. Die uiterlijke drukte behoort niet tot het wezen. Johan de Meester Jr. heeft ons Molière druk laten zien, maar het kan ook anders en toch Molière blijven; Shaw's Jeanne d'Arc, de moderne vertolkingen van stukken van Shakespeare en Vondel worden ons moderne verwende (lees: op pervlakkige) menschen voorgezet in kostbare, drukke ensceneering en costumeering, maar het kan ook anders, soberder en eenvoudiger, en dan zullen die werken aan wezenlijken invloed winnen. Doch het gaat nu niet over de zoo noodi- ge versobering van onze tooneelkunst. Wij hebben het bovenstaande gesteld om aan te geven, welke maatstaven wij meenen te mogen en te moeten aanleggen voor de waarde van een stuk en een spel. We kunnen noch met Top Naeff, noch met Can- negieter medegaan in hunne waardebepaling van Rivièra, Molnar's spel uit het warenhuisleven, dat wij Vrijdag 18 dezer in den Stadsschouwburg voor een zoo goed als uitverkocht huis zagen Opvoeren. Wat Cor van der Lugt Melsert en Annie van Ees, i zijn vrouw en de frissche Jan van Ees samen geven is altijd boeiend, om hén. Maar het stuk! De warenhuisbediende Mischa van wien Cor van der Lugt Melsert te veel heer" en te weinig „be diende" had gemaakt, droomt bij zijn in wezen volstrekt waardelooze poppenkast vol „mooie" kleeren, van een soort lui O.W.-ers-leven, als ware dat een heiltoestand. En het onbevangen win kelmeisje, Luize, dat hem bijstaat, gaat mede in deze verheerlijking va-n het zgn. zorgelooze leven van niets dan genieten en anderen voor zich laten werkenals ze halfdronken is, om zich in dienzelfden roes met een snelheid van nul komma zes toe te vertrouwen aan den heelemaal dronken nieuwen eigenaar van het warenhuis, wiens eenige „verdienste" is, dat hij brutaal wist te specu'leeren en zich elegant weet te kleeden. Zij laat haar Warenhuisvriend, haar ontdekker en vlam, voor haar jongen baas van wien zij alleen weet, dat hij haar begeert, in den steek en de vlam valt bij het vertrek der gelieven in slaafsch- heid terug om zich sufferig te koppelen aan een leeiijk deerntje uit dat zelfde Warenhuis, dat voor hem ook niets meer gevoelt dan een doodgewone begeerte. Het vuurwerk is uitgedoofd en we gaan naar huis. Wanneer Frans Molnar het stuk had bedoeld als een bespotting van de onoprechtheid, oneenvoudig heid en onwaarachtigheid van het dagelijksch ge doe van onze winkelbe|dienden die, wil men de schrijver gelooven, in hun uitingen niet waar worden vóór zij gedronken hebben, wanneer hij het stuk als satyre had bedoeld op het 'bespotte lijke overwicht dat het geld in onze samenleving speelt, dan had het schrijven ervan eenigen zin gehad en kon de opvoering ervan bijna die van een drama zijn. Maar hij heeft dit zoo niet be doeld en de middenstand is ook niet zoo malloo- tig als hij hem heeft uitgebeeld. Frans Molnar zelf is ook beter dan ddt stuk en wij achten het geen toeval, dat hij het niet heeft kunnen in elkaar zetten, zonder hulp van de goed- koope truc: de drank op te nemen onder de krach ten waardoor de personen in zijn spel worden be wogen. Wanneer wij Verkade in zijn schitterende creatie in Het Politieraadsel zien, dronken van een souper komend, maar toch zijne bezinning be waard hebbend, dan genieten wij in zijn spel van de stille werkelijke spanning tusschen de bedwel ming en zijn toch nog wakkere innerlijk, maar in Molnar's stuk moet de drank de motieven tot het gebeuren bijbrengen. Nu daar is het eind niet van weg. Dan kan ieder schrijver van talent, als hij zelf een brom in heeft iets scheppen dat levend lijkt, en waaraan Top Naeff fijne psychologische beschouwingen en een massa groote woonden kan verbinden. Rivièra, in één woord, is typisch decadent. Het pleit o.i. niet voor onzen tijd en onze omgeving dat dit stuk hier volle zalen trekt. Waarmede het feit, dat in dezen tijd een tooneelgezelschap er mee voor 't publiek komt natuurlijk nog niet tegen het gezelschap pleit. Verkade staat in zijn keus van stukken altijd op 'n hooger plan.. J.l. Zondag gaf zijn gezelschap in den Stadsschouw burg weider eens Pen (elope), het triangel-blijspel in drie bedrijven van de jonggehuwden en de derde (ditmaal eene den man-dokter verleidende minzieke onbestorven weeuw), William Somerset Maugham heeft in dit stuk voor de beide hoofdpersonen Penelope (Nel Slants) en haar man Dr. O'Farrell (Henri Eerens) innerlijke en uiterlijke conflicten geschapen die voor ras- tooneelspelers heerlijk moeten zijn om uit te beel den. Als een stuk een beetje inhoud heeft zijn de meeste bijrollen ook iets. Dat was ook hier zoo. Eduard Verkade speelde allergenoeglijks den quasi-abstracten maar inder daad praktischen pienteren vader door wiens ver nuftige professorale schikkingen de dreigende scheiding der jonge echtgenooten weer afzwaait. Minny ten Hove was in de rol van de verleidende mevr. Ferguson achtereenvolgens voldoende min ziek, brutaal, onoprecht en laf, terwijl Paul Huf met talent den ouden saletjonker mijnheer Daven-, post Barlow uitbeeldde, een aftandsch renpaard, dat met reeds stramme leden mal, verwaand en ouwelijk verliefd, over de renbaan van het leven galoppeert. Er komt een aardige vondst in voor. Om zijn vrouw niet te laten merken, dat hij haar bedriegt, hebben de dokter en het minne-weeuw- tje bedacht dat een vriendin van haar, een niet bestaande mevrouw Van (verstonden wij) voort durend 's dokters tegenwoordigheid elders noodig heeft. Die mevrouw wordt zoo vaak en zoo lang geopereerd, dat 'n gewoon mensch er al vier maal aan zou zijn gestorven. Als de dokter, die plan had met mevr. Van naar Parijs te gaan, tot inkeer komt, aan zijn vrouwtje eerst mededeelt dat me vrouw Van beter is, maar heel gauw daarop, dat ze nooit heeft bestaan, duurt't niet lang of Pen die nu weer zeker is van de liefde van haar man krijgt bezoek van mevr. Ferguson; er ontpopt zich tusschen beide vrouwen op de canapé een allergenoegelijkst tête a tête naar aanleiding van den dood' van mevr. Van; beide vrouwen huilen zich uit hun evenwicht in hun evenwicht, ieder met een andere bijgedachte, een zeer komisch tafereel, tot op eens de jonge dokter binnen komt (ook Eerens speelde uitstekend), en de ontknooping volgt met de oplossing dat de jonge echtgenooten er met elkaar en de onbestorvene er met het renpaard van door gaat. In Pen gaat wat om en omidat 't een blijspel is, komt ten slotte alles weer op z'n beentjes te recht; 't is een vrooujK stuk en Verkade heeft van zijn regie en instudeering alle eer. SCHOORSTEENVEGERS. e 1 RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. A Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL- LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCNE MIJNEN GELEVERD. WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN de onmetelijke sluftervlakte, waar wind en zand en zee hun spel spelen en het eenzaam wadden- strand, dat zelden door den mensch wordt be treden, maar een rustplaats is voor millioenen vogels op hun wereldreis. Dit alles en nog veel meer toovert Wenckebach ons voor de oogen." voor huishoudelijk gebroik Wij deelen gaarne aan onze lezers mede, dat van 23 dezer tot 17 December bij de firma J. S. Fetter Co. te Amsterdam (Weteringschans 79) gehou den woridt een tentoonstelling van weiken door L. W. R. Wenckebach, n.l. schilderijen en pastels. Onze plaatsgenoot dr. Jac. P. Thijsse schrijft bij de toegezonden uitnoodiging: „Een lievelings- wensch vervuld: een knap schilder heeft Texel ontdekt en met kleuren en lijnen op het doek gebracht, wat ik veertig jaar lang tevergeefs heb pogen uit te drukken in woord en geschrift: het wondere eiland met zijn wijde luchten, de monu mentale 'boerderijen, het duin met de verrassing van zijn blauwe meertjes met bloemrijke oevers, de Het Rembrandt-Theater. De hoofdfilm van het nieuwe weekprogramma is getiteld: Twee menschen, een meesterwerk van Netherlands Foxfilm Oorp. Van deze film (spelen de van 19141918) wordt gezegd: De mooiste, teederste liefdesgeschiedenis door de Cinematografie ooit getracht. Men zegt, dat men 'heeft moeten leeren lijden, liefhebben en hegrijpen in het leven, voor men emoties, zuiver gevoeld, kan uitbeelden. Janet Gayner levert het bewijs tegen deze theorie. Geen liefdestragedie's teleurstellingen, huwelijks- lasten zijn over haar kastanjebruin hoofdje gegaan. Zij is nog te jong om het levensraadsel te kennen, of er zich om te bekommeren, zij is eenvoudig en gewoon, maar bezit aangeboren goedhartigheid, zuiver gevoel, liefde voor haar werk en intelli gentie. Daardoor heeft ze haar spel in „Twee menschen tot een openbaring weten te brengen en voelt men hier met een werkelijk natuurtalent te doen te hebben. In „Twee menschen" beeldt Janet Gayner de vrouw uit als symbool van schuchtere kinder lijke aanbidding, moederlijke verzorging, trouwe kameraadschap en teedere liefde. De trouwe gezellin, die iedere man zich zou wenschen. Charles Farell, ook nog jong in Filmland, staat haar schitterend ter zijde. Beiden, weten hun spe' op te voeren boven het allerdaagsche uit. Hij is de Chico, die men zich zóó en niet anders heeft kunnen denken, Zijn jeugd, veriliteit en Fransche bravour zijn kos telijk en spreken tot het hart. De regie van Frank Borzage is uitmuntend. Twee menschen is met geen enkele productie te verge-* lijken. Ze neemt een eigen plaats voor zich zelve in. Met deze recensie is niets te veel gezegd van deze aandoenlijk-mooie rolprent. Een elk, die haar zag, zal 't met ons eens moeten zijn en waar het bij- programma, ook wat ide variété-nummers betreft bijzonder interessant is, kunnen wij een bezoek aan het Rembrandt-Theater ook nu weer warm aan bevelen!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2