Firma J. H. KRULJr. Hoogste onderscheiding Brandstoffenhandel PRIMA ANTHRAC1ET HEEFT U IETS GEBROKEN? A. MUDDE BINNENLAND BUITENLAND BIJ BRAND EEN DER VOLGENDE NUMMERS OPBELLEN: Hentiy Müller's Bloemenmagazijn - Korte Kleverlaan 26 Tel. 22149, Bloemendaal - BEZICHTIGT ONZE KERSTETALAGE „ADVERTEEREN" KERSTMIS VOOR DE HUISVROUW A. G. G. M. GI0RGIS EN ZOON INGEZONDEN van uw antiek porcelein, gebruiks- of kunstvoorwerper in steen, marmer, ivoor, schildpad, koper, brons enz ALLES ONDER GARANTIE ZIJLVEST 3 - „DE HERTEKOP" HAARLEM In- en verkoop van meubelen en oudheden Deze week stond in het teeken van de ijssport en ook de ijs-narigheid. Want hoewel velen zich te goed konden doen aan een maar al te zeldzaam ijsvermaak, ondervond de scheepvaart veel last, vooral natuurlijk in de binnenwateren. De weer kundigen voorspelden: de vorst zal aanhouden, er is niets, dat op dooi wijst! Maar Woensdag werd heel wat schaatsenrijderspret bedorvendoor een paar malsche regenbuien. Het kan vertkeeren, zei vader Cats. Door de aanneming in de tweede Kamer is nu •vrijwel definitief de rijwielbelasting voor 1928 (met een verlengstukje tot Aug. 1928) gesteld op 2.50, Een Kamerlid, de heer Hiemstra, wilde het nóg goedkooper maken, en op 2.brengen. Maar daarop kon de minister toch niet ingaan. En het bleef dus 2.50. pr blijkt veel antipathie te bestaan tegen het wetsvoorstel tot heffing van belastingen van Nederlanders die in het buitenland wonen. Zoo werd dezer dagen in een te 's-Cravemhage ge houden bijeenkomst opgericht een comité van ver zet van Nederlanders in het Rijk woonachtig het z.g. „onpractische wetsontwerp". In dit comité hebben tal van leiders van groote instellingen, banken, industrieele ondernemingen, enz., profes soren en voorzitters van Kamers van Koophandel fitting genomen. De S.D.A.P. heeft een nieuwe partijvoorzitter ge kregen, in plaats van den aftredenden heer Henri Polak. Diens doofheid was reden voor zijn ont slagname. Op een 'buitengewoon congres van de S.D.A.P. werd de heer Jan Oudegeest tot be zoldigd voorzitter der partij gekozen. De heer Oudegeest is lid van de Tweede Kamer, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, terwijl hij voorzitter is geweest van het Ned. Vakverbond en secretaris van het Int. Vakverbond. In Den Haag is een comité in het leven geroepen, dat o.a. H. Colijn, Mr. D. Fock, Dr. De Visser, lMr. Kooien, Walrave Boissevain, enz. tot leden heeft en onder voorzitterschap van prof. Treub staat, welk comité voornemens is bijdragen bijeen te garen om een ge-derikteeken op te richten van Mr. 'H. C. Dresselhuys, die voor ruim een jaar overleed. Men wil door een monument in Den Haag herinneren aan wat hij deed voor de vredes- gedachte, als meidebestuurder van 'het Roode Kruis verzorger van de misdadige jeugd en als vooraan staand man op velerlei gebied, die voor het al gemeen belang zijn rust en gezondheid offerde. In Amsterdam werd door het comité-Vliegtocht NederlandIndie in het Koloniaal Instituut een bijeenkomst gehouden om meer belangstelling te kweeken voor een mogelijke luchtverbinding tus schen Nederland en Indië. 'Het belangwekkende was, dat daarbij door de drie bekende Indië-vlie- gers (althans de leiders van vliegtochten naar tro pisch Nederland) voordrachten werden gehouden over hun tochten, n.l. door A. N. J. Th. a Th. Van der IHoop, J. B. Scholte en luit. G. A. Koppen. Ir. -Stephan, adj. directeur van de Fokkerfabriek trok deze gevolgtrekking uit de 'drie Indië-toch- ten: Wij beschikken thans over het betrouwbaar materieel, dat zulk een verbinding (met Indië) met een zekere, niet al te nauw genomen, regel maat mogelijk kan maken. We hebben een vlieg tuigtype en een dosis kennis gekregen, die recht vaardigt, dat men thans een aanvang maakt, vat baar voor wijziging en verbetering. Aan de persconferenties in Indië is door gouver neur-generaal J'hr. De Graeff een einde gemaakt, daar zij niet aan de verwachtingen en het doel beantwoord hebben en het instituut der perscon ferenties niet als zoodanig past in de verhoudingen in Indië. De hechtenis der vier Indische studenten is door de derde Kamer der Haagsche rechtbank opnieuw verlengd met 30 dagen. Dan was er nog een opmerkelijke reide van den Franschen royalist, Léon Daudet, die te Amster dam in het Koloniaal Instituut sprak over het verval van het parlementarisme, meer speciaal het 'Fransche parlementarisme. Dit probleem, zeide de heer Daudet, zou binnen afzienbaren tijd over het lot van Europa en onze staatkundige gedachte kunnen beslissen. In Frankrijk was de belangstel ling der kiezers door de verwording van het parle mentarisme zoozeer gedaald, dat slechts 20% der kiezers nog stemt. Hij voorspelde, dat zich bin nenkort in Frankrijk groote wijzigingen zullen voltrekken. Engeland. Het heeft de aandacht getrokken, dat Baldwin er niet in- is 'kunnen slagen, de aange kondigde opheffing van 3 ministeries vóór het einde van het parlementaire jaar door te voeren. Ook de marine-bezuinigingen vlotten niet. Men vat dit op als onmacht van Baldwin ten opzichte van zijn ministeries. In verband met het aandringen van een labour-lid om een doeltreffende nationale politiek ter be- welke momenteel gehouden wordt te Haarlem, Kleine Houtweg 16, van 2326 December. BLOEMENDAAL OVERVEEN - - AERDENHOUT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 strijding van de werkloosheid, gaf de minister van Arbeid te kennen, dat de vooruitzichten voor den handel op het oogeniblik beter zijn, dan sinds lang het geval is geweest. Bescherming van de industrie door matige douane-tarieven leek hem net nuttigste om de industrieën te helpen en ais men een periode van industrieelen vrede had, zou in 2 jaar tijds de werkloosheid tot 8% ot minder der arbeidersbevolking dalen, in dit verband wordt gemeld, -dat de conferentie, bijeengeroepen door een groep industrieelen die 100 millioen kapitaal vertegenwoordigen, te zamen met de arbeidersbonden, in midden Januari zal plaats vinden. Het parlement is 'heden op reces gegaan tot 7 Februari. Frankrijk. In verband met de door den agent- generaal der Dawes-betalingen, Parker Gilbert in zijn jaarverslag geuite noodzakelijkheid, dat Duitschland's financiëele verplichtingen definitief op een bepaald bedrag moeten wonden vastge steld hetgeen dus een wijziging van het Dawes- plan inhoudt neemt de Fransche regeering een zeer gereserveerde houding aan. Dat Frankrijk zich ertegen verzetten zal, ligt voor de hand. Thans -wordt -het „eeuwige vredsverdrag" met Amerika, in iden vorm van een ontwerpverdrag tot uitbanning van den oorlog, door het ministerie van Buitenlandsche zaken bestudeerd. Het verdrag werd door Kellogg aan den Franschen gezant over handigd. Menis hier zeer ingenomen met de vriendschap pelijke woorden, idie Mussolini in een van zijn jongste redevoeringen ten aanzien van Frankrijk uitte. Een onderhoud Briand-Mussolini wordt bin nenkort verwacht. Duitscbland. De uitlatingen van Parker Gilbert in zake de wenschelijkheid van definitieve vaststelling van de schadeloosstellingssom, die Duitschland moet betalen, werd hier in de pers en op de beurs met ingenomenheid begroet. De onderhandelingen van de Rijksspoorwegmaat schappij en de spoorwegarbeiders (middels de vak bonden) hebben tot een kleine loonsverhooging geleid. Wat het conflict in de ijzerinidustrie aangaat, heeft de rijksminister van Arbeid de door den arbiter gevelde beslissingen over werktijd en loonrege lingen in de W-estdJuitsche ijzerindustrie bindend verklaard. Berlijn beleefde Dinsdag id'en koudsten dag sedert 125 jaar, 's Middags daalde de temperatuur tot 25 graden onder nul. Diversen. In Amerika nabij Provincetown, heeft een torpedojager een duikboot geramd, waardoor de laatste zonk, met 35 man en 4 officieren. Red dingspogingen faalden door de woeste zee. Na 2 dagen waren nog 4 man in leven. Het is te hopen, dat dit nieuwe vreeselijke ongeluk er toe zal leiden', dat men dit sluipmoordenaarswapen, dat zich zoo dikwijls tegen de hanteerders ervan, keert, door internationale regeling zal uitbannen. 'Het kleine grensverkeer tusschen Polen en Litauen is nu, als gevolg van -de beslissing van den Volkenbondsraaid, weer hervat. De maatregelen tegen de oppositie in Rusland worden streng doorgevoerd. 'Het congres der com munistische partij nam een motie aan, waarbij 75 actieve oppositieleiders uit de partij werden ge zet. Totaal zijn er nu 98 oppositieleiders uitgezet. en wat er bij te pas komL Ais uitgave van 'het Centraal Hanze-bureau in het aartsbisdom Utrecht is onder den titel, die hierboven staat, door H. Condjn een goede prettig geschreven verhandeling verschenen over een der typische verschijnselen van onzen tijd. Wat het nut der reclame is? Schrijver geeft het als volgt aan: „De advertentie maakt nieuwe producten bekend, zij verhaast den goederenomloop, zij verhoogt de productie van fabrieken en werkplaatsen. Gebou wen worden vergroot, arbeidspersoneel wordt in aantal versterkt, prijzen dalen. De advertentie leidt de koopwaarde van het geld naar boven. Ge weldige, onvermoede, ongedachte mogelijkheden houdt zij verborgen. Maar haar schatten komen hoe langer hoe meer aan het licht, Niet alleen het huidige tijdsgewricht trekt profijt van het machtig handels-voedingsmiddel, dat de advertentie is. 'Het nut der dagblad-reclame werkt dor r tot in lengte van daigen. Immers, wat een maal ontdekt is, -behoeft niet meer ontdekt, wat eenmaal bekend is, behoeft niet meer bekend te worden." Wij lezen dan, dat Charles D. Hastings, president van de Hupp Motorcar Corporation, op het auto congres te New-York te verstaan gaf, dat het aan het adverteeren valt toe te schrijven, dat de Ame- rikaansche automobiel-industrie der voornaamste der wereld is geworden; dat het concern van den Bergh in 1924 niet minder dan 1.800.000.aan reclame besteed heeft, waarvan de advertentiën ide grootste portie opslokten; dat de Californische druivenkweekers na de uitvaardiging van het drankverbod 'door een reclameorganisatie, -die een geweldige propaganda ging voeren voor rozijnen, thans voor hun dubbeldrooggelegd product meer dan ooit te voren krijgen; dat de Buick Motor Comp. in 1925 voor reclame uitgaf 5 1.700.000, waarvan 600.000 voor couranten; de Dode Bros (auto's) 1.800.000, waarvan 1.200.000 voor cou ranten; Lever Bros. (zeepen) 2.250.000, waarvan 1.500.000 voor couranten; enz. Vaak zien wij het gebeuren, dat fabrikanten hun directe afnemers, de winkeliers, een handje helpen om de producten, die hun fabrieken of werk plaatsen verlaten, te slijten in zoo groot mogelijke hoeveelheden. Een industrieel als Verkade uit Zaandam b.v., om één uit velen te noemen, heeft op ide bedoelde manier, véél voor den midden stander, voorzoover diens branche met Verkade's artikelen dan te maken hadden, gedaan. „Of advertenties gelezen worden, moge vroeger een interessante vraag geweest zijn, tegenwoordig zal iemand, die voor een verstandig man wil door gaan, zich wel wachten haar te stellen. Adverten ties worid'en in zulk een mate gelezen, dat zij slechts voor de propaganda van bona-fide goede ren te gebruiken zijn. Ondeugdelijke koopwaar met kans op blijvend succes annonceeren, kan een voudig ni-et meer! De advertenties worden door zooveel menschen gelezen, dat, als inferieure prak tijken aan de reclame ten grondslag liggen, de campagne altijd met minus eindigt, nooit met plus. Het geloof in de kracht, 'het besef van d-e waarde der dagblad-reclame zijn hier te lande nog niet groot genoeg. Gedeeltelijk is -dat wel aan de ge ringe voorlichting te wijten, die er binnen onze landspalen op dit gebied gegeven wordt en te verkrijgen valt. Maar de belanghebbenden gaan ook zelve niet vrijuit. Speciaal wat de reclame wetenschap betreft hebben zij zich de klacht van prof. Desiderius Framses O.F.M. aan te trekken: „dat de handelsstand en de industrieelen niet meer waardeering en liefhebberij in studie toonen er. daarvoor niet zooveel tijd over hebben als mocht worden verwacht"! Moge dat veranderen! 'Een dagblad wordt genomen om het nieuws en om -de advertenties. Een blad zond-er advertenties zou een onding zijn, niemand zou 't willen lezer., ten zij nevens een courant waarin wél annonces voor komen. „W-aar men op moet beginnen te letten", vervolgt schrijver, „het zijn altoos de vier volgende punten: 1. de gesteldheid van den lezerskring; 2. de oplage; 3. de verspreiding van de oplage; 4. de regelprijs der advertentie. Het blad dat op de gelukkigste combinatie van deze vier factoren 'bogen kan, is het beste." Ook omtrent de wijze van adverteeren geeft schr. behalve voorbeelden van goede -en slechte adver tenties in het aanhangsel, ook and-ere wenken: „De advertentie moet iets aanprijzen, iets (kunnen) verknopen, zij behoort het motief te bevatten, dat den lezer aanleiding geeft om bij u en bij u alleen zijn goederen te bestellen. -Daarom kunt ge -geen moeite genoeg bestelden, want men is cri- tiisc-h tegenwoordig. Breng actualiteit, leven in uw tekst. Laat hij eens een keer verband -houden met het gesprek, de gebeurtenis van den dag! Dat is niet zoo lastig -als u wel denkt. Probeer het eens! Doch wees altijd oorspronkelijk, pleeg nooit pla giaat, word geen slaafsch navolger van anderen. Wilt ge den Zandberg op, bestijg een eigen paard, geen huurknol haalt -den top! Het is bijna ondoenlijk te zien hoeveel adverteer ders wegens gemis -en behoefte -dan toch tevens aan 'n „Schlager", Brenninksmeyer's „toch voor- deeliger" nabootsen! Dat is geen bewijs van kracht! Le:t op de spelling als ge buitenlandsche fabrikaten aanprijst. Taalfouten geven een slordi-gen indruk. Hebt gij speciaal den d-oc'hteren Eva's iet-s te zeg gen, stel uw vrouw dan eens in d-e gelegenheid uw advertentie-ontwerp te keuren vóór het naar de zetterij gaat! Doe -dat eigenlijk maar altijd. De meeste behoeften, zeker -d-e regelmatig-terugkee- rende, zijn gezinsbehoeften, waarin de hulpe des mans beslist. Alleen een vrouw kan een vrouw in haar zwak treffen! Als ge in de gelegenheid zijt een illustratie, een cliché te gebruiken, wil het dan vooral niet na laten. Iedereen ziet graag naar een plaatje. Boven al trekt een aardige, góed-geslaagde, toepasselijke afbeelding, onmiddellijk -d-e aandacht. En nogmaals, maak uw -advertentie niet te doodsch! Menig koopman verliest op een-maal 'heel zijn „flux -de bouche" als 'hij een advertentie op moet stellen. Wees dan ook in het schriftelijk verkeer niet bang voor 'n praatje met uw klanten. Betoon u natuurlijk en geen houten Klaas. Zeg in uw ad vertentie, waarom gij iets opruimt, hoe het komt, dat ge dit of dat artikel zoo goedkoop kunt leve ren. Schrijf niet: „bezichtigt s.v.p. mijne étalage" maar breng Uw uitnoodiging wat uitvoeriger, sma kelijker over, meer suggestief, meer aanprijzend, meer animeerend, meer beredeneerd." Geleerdheid heeft vastgesteld, -dat ieder deel van de advertentie-pagina in 'het dagblad zijn eigen in- prentingswaarde bezit. „Het psycho-technische onderzoek van Starch ge raakte tot id-e volgende verhouidings: bovenlinks -28 pCt., -boven rechts -33 pCt., onder links -15 pCt., onder rechts -23 pCt. De wijze waarop deze uitslag totstandkwam, geeft den dagelijkschen gang van zaken echter ook maar weer weinig houvast, al kan wel worden aan genomen, dat het verschil in uitwerking gedeelte lijk door een practischen factor beheerscht zal zijn, n.l. door de beweging, -di-e het menschelijk oog bij 'het lezen aanneemt. Men begint immers bij links, eindigt bij rechts en alsdan is het min of meer „op de plaats rust"! De waarde van een ad vertentie hangt echter niet van „stelling", die zij inneemt, alleen af!" Schrijver geeft ook antwoord op de vraag, hoe dikwijls en wanneer men moet adverteeren, onder het motto: de aanhouder wint. Hij heeft wel eens géhoord, dat de Zaterdagavond voor de provincie een zeer goede avond is en voor de groote steden minder preferabel. Als er in een plaats 's Zater dagsavonds druk gewinkeld wordt, dienen de voor- d-eelige kruidenierswaren des Donderdags of des Vrijdags al in het blad afgedrukt te staan. Specu voor huishoudelijk gebroik leert men op moeders-met-kinderen, d.w.z. op den vrijen Woensdagmiddag b.v., dan geve men daar van des Maandags of des Dinsdags reeds blijk." Er wordt ook een en anlder geschreven over den colporteur en het verband tusschen adverteeren en étaleeren: de advertentie voert den mensch naar den winkel toe, -de étalage laat hem binnen treden. Deelt de advertentie iets mede, de étalage herhale het, zij g-eve -den „finishing toch". „Goede reclame voor een goed artikel is een goed -blad," aldus besluit schrijver, „heeft, bij normale omstandigheden, op den duur nog nooit iemand teleurgesteld." Vrede op aarde. Weder klinkt alom in beden en in zangen, het „Vrede op aarde" in den winternacht. Opnieuw geeft de menschheid in deze gewijde uren uiting aan het vurige verlangen, waarvan zij de vervul ling verwacht. riet Kerstfeest brengt de vredesge-dachte in de hoofden en de harten. Maar zal er werkelijk een maal een ongestoorde vrede komen, dan moet er allereerst zijn vrede tusschen de volkeren. Ruim negen jaren geleden verstomden de kanonnen op het slagveld. De puinhoopen, door -den gruwe- lijken oorlog veroorzaakt, zijn nagenoeg opgeruimd, maar de onafzienbare kerkhoven met de kille graven getuigen nog van den onuitsprekelijken jam mer, welke in den wereldkrijg over het mensch- dom werd gebracht. Het staat vast, dat de mogelijkheid van- een nieu wen wereldoorlog denkbaar blijft, zoolang niet het verstand de overwinning op het geweld zal hebben behaald. Gelukkig is daar de Volkenbond, al staat hij nog in -d-e kinderschoenen. Moeizaam schrijdt hij voort, want nog altijd zijn er talrijke machti gen der aarde, wier daden de pogingen tot volke ren-toenadering verstoren: nog altijd is in het Oosten ide revolutie-vaan hoog opgeheven en drij ven communistische leiders krachtdadig tot ge weld en opstand aan. Wij allen 'beseffen, dat wij, in navolging van de nobelsten onder ons, onze beste krachten in -dienst moeten stellen van het internationaal vredeswerk, dat in Genève wordt verricht. „Vrede op aarde" ruischte eertijds door de ceders van den- Libanon. „Vrede op aarde" is thans de internationale vredesklank, welke zich vanuit Genève over de geheele wereld voortplant. Vrede op aarde. Kerstavond is de avond van herinnering en ver beelding, het sprookje van schoonheid en dichter lijkheid. In aller 'hart heerscht de warmte der inni ge genegenheid, in aller gemoed de verteedering en de blijdschap van het familieleven. 'Het is de avond van vrede in -eigen huis, die menigmaal zoo gansc'h verschilt van de atmosfeer in den dage lijkschen werkkring. Immers, in hoe menige onderneming valt aan de goede verstandhouding n-og heel wat te verbeteren! In hoe menig -geval wordt de b-edrijfsvrede ver stoord, door-dat de -actie zich niet richt op verhoo ging van 't algemeen welvaartsspeil, doch op het eenzijdig eigenbelang. Dit maakt het' waarlijk niet gemakkelijk om den geest van de werkers in het bedrijf te verbeteren -door maatregelen, d-ie nu eenmaal onverbiddelijk rekening moeten houden met het economisch mogelijke. Heerscht er echter in een onderneming een geest van onderling ver trouwen, dan- zijn allen spoedig doordrongen van de waarheid, dat d-e belangen van de partijen, welke in d-e productie samenwerken, in hoofdzaak pa rallel loopen. Kerstmis wekt 'het verlangen, dat ook in het bedrijfsleven de ware vrede eenmaal werkelijkheid moge worden! Vrede op aarde. Weder klinkt alom in beden en in zangen, het „Vrede op aarde" in den winternacht. Opnieuw vestigt ide mensöhhei-d, in smachtend verlangen naar waren vrede, haar hoop op hoogere macht. Alleen -degene echter, -die de Kerststemming van vrede en weemoed blijvend in het -hart houdt, ziet aan de kim den lichtglans van een betere toekomst gloren! Practische huisvrouwen-bedenksels. De huisvrouw, die eiken -dag opnieuw voor hon derderlei vraagstukken wordt geplaatst, geeft dik wijls blijk van een buitengewone handigheid in het bedenken van practische hulpmiddelen. Zoo deed een Amerilkaansche huisvrouw onlangs het volgende middel aan -de hand, om het leelijk wor den van allerlei zilverwek te voorkomen. Zilver wordt immers heel veel gebruikt, zoo niet voor ornamenten en siervoorwerpen op uw schoorsteen dan toch wel voor kleine sieraadjes, als broches, gespjes, enz. Dat zwart worden van het zilver is een gevolg van de inwerking van de lucht. Om dit te voorkomen, ga men als volgt te werk. Maak het zilver goed schoon- en poets het op de ge wone -wijze mooi blank en glimmend. Haal dan bij drogist of apotheker een fleschje verdunde schellak (witte) en bestrijk daarmee het zilveren voorwerp met een zacht kwastje (bijv. een afge dankte scheerkwast) De geheele oppervlakte en alle hoekjes en gaatjes moeten zoo met een dun, onzichtbaar laagje witte schellak bedekt worden. Het droogt onmiddellijk. Later kan men de aldus behandelde voorwerpen voorzichtig met koud wa ter afnemen, zonder dat de schellak beschadigt. Het zilver 'houdt op deze manier heel lang zijn mooie glans, totdat de schellak er afgesleten is. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat zilveren eet gerei, enz. dat in heet water afgewasschen moet worden, met dit middel niet gebaat is. En nog een vindinkje? Wel, 'het is soms zoo'n last, om een hoedendoos uit de 'kast te krijgen, vooral als er een heele stapel op elkaar staan en U juist de onderste moet hebben. Gebruik daarom vierkante doozen als hoedendoos. En snijdt dan één van de zijvlak ken los en bevestig die, bij wijze van deurtje, weer aan de doos met behulp van een paar bandjes. Dan hoeft U nooit de doos uit -de kast te wurmen. U maakt eenvoudig het voordeurtje van uw doos open en pakt zoo de hoed er uit. Handig wat? SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. OVERVEEN Telefoon 11617 BLOEMENDAAL Telefoon 22012 LEVERT EN ANDERE BRANDSTOFFEN TEGEN CON- CURREERENDE PRIJZEN EN WORDT AL LEEN UIT DIE ENGELSCHE-, BELGISCHE EN DUITSCHE MIJNEN GELEVERD, WIER PRODUCTEN BEKEND STAAN ALS DE GROOTSTE BRANDWAARDE TE BEZITTEN Wat een ervaren huisvrouw vertelt: Men kan dikwijls ijzerroestvlekken uit witte stof fen verwijderen met behulp van zure melk. Om een gebarsten ei te koken, zonder dat het heelemaal uitloopt, stopt men het in een stevigen papieren (of perkamenten) zak, en draait die heel 6tevig dicht. Wanneer er vruchtensap o-p het tafellinnen gemorst is, sprenkel er dan meteen zout op, om te voor komen, -dat de vlek er niet meer uitgaat. Alle bladgroenten, met uitzon-dering van spinazie, moeten eigenlijk met het deksel van d-e pan, ge kookt worden. Een flesch maakt men schoon, door haar half met koud water te -vullen en een eetlepel droge mos terd hij te voegen. Flink schud-den en dan een half uur laten staan. Naspoelen met schoon water en het 'hardnekkigste luchtje zal verdwijnen. Vet haar kan ontvet worden -door het te wasschen in -warm water waaraan men een theelepeltje borax heeft toegevoegd. En weet U, waaruit die fijne shampooing, waarmee de 'kapper Uw haar zoo schoon wascht, is samen gesteld? Dikwijls maaikt hij die zelf, van een eenvoudige sterke oplossing van- groene zeep in heet water, waaraan een schepje soda (tegen het vet) is toegevoegd. Dat kunt U dus makkelijk zelf maken. Strijkijzers roesten niet enz. wanneer ze van tijd tot tijd worden afgewasschen met heet water, waarin een flinke hand soda is opgelost. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer -de Red-acteur. Naar aanleiding van het stukje „Raad buiten den Raad" voorkomende in uw nummer van 17 dezer, verzoek ik u 'beleefd, dit onderstaande voor mij te plaatsen, ©ij voorbaat mijn hartelijke dank. Het licht niet in mijn bedoeling, ide geachte in zender op het bewuste stukje te antwoorden zoo lang hij het niet met zijn volledige naam en adres ondertekend, ik mag-toch hopen dat ik met geen dief of moordenaar te doen heb, want als die op hun -buit uit gaan, doen zij een masker voor om niet herkend te worden, van -dat zelfde standpunt schijnt ook de bewuste inzender uit te gaan, in zender wil wel op of aanimerkinge maken, maar houdt zich schuil! Komaan gooi af dat masker en laat u zien, dan kunnen wij op 'n fatsoenelijke manier elkander eens flink de waarheid zeggen. Nogmaals Mijnheer de Redacteur dankend voor u-w verleende plaatsruimte teeken ik Uw abonéé G. Bouwhuizen, Graaf Florislaan 18, Vogelenzang- Het Nederlandsch Schoolmuseum gesloten. Wegens de receptie van 'het 'Bestuur der Ver- eeniging „Het Nederlandsch Schoolmuseum °P Zaterdag a.s. in het Americain Hotel, ter gedenking van het 50-jarig bestaan der vereeniging zal de inrichting op de Prinsengracht dien dag gesloten zijn.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1927 | | pagina 2