HENNY MULLER EMSER-PASTILLES BINNENLAND BIJ BRAND EEN DER VOLGENDE NUMMERS OPBELLEN: MODERN BLOEMWERK, DECORATIES Korte Kleverlaan 26 Tel. 22861, Bloemendaal TOONEEL BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN VOOR DE HUISVROUW A. G. G. M. GI0RGIS EN ZOON IVERFT-STGDMTj GOED-SMEL JLOTTGERING SÏCDMER'J-VERVERU, INGEZONDEN HAARLEM. Dc spoorwegen zijn 'de laatste dagen niet for- ti\inlijk geweest. In de buurt van Leiden liep op 't stationsemplacement een goederentrein, door de gladheid op de rails, te vèr door en ramde een goederenwagen van een personentrein. De wagen werd vernield, doch gelukkig kwamen geen per soonlijke ongevallen voor. Behoudens dan een lich te verwonding van den hoofdleider van den goederentrein. Dit ongeval vond zijn oorzaak in het rijden door een onveilig signaal heen. Bij Utrecht ontspoorden twee wagens van een lo- kaalsipoortje, door het ontijdig overhalen van een wissel. Dergelijke fouten, door onachtzaamheid van personeel zijn den 'laatsten. tijd meer voorgekomen. Zonder direct het spoorpersoneel verwijten te wil len maken over hun zeer inspannend en verant woordelijk werk, lijkt het toch gerechtvaardigd, op een zeer strenge plichtsbetrachting aan te dringen. Het betreurenswaardige ongeval te Zand- voort, waar een trein door de remmen heenliep en met volle vaart door een stootblok en door het stationsgebouw heenstormde, zeer groote schade en o.a. den dood van den machinist en een vrouwelijke passagier veroorzakend, staat op zich zelf. De juiste oorzaak is nog niet vastgesteld. Doch van onoplettendheid of plichtverzaking moet hier geen sprake zijn. Eerder dient melding ge maakt van den moedigen daad van matroos P. Visser en stoker C. Hoogendijk, beide werkzaam op een trawler, die na het ongeval zich aanboden om diet levensgevaarlijke werk te verrichten van het dooven van het vuur van den locomotief. Hun edelmoedige daad liep zonder ongelukken af. Naai omtient het ongeval van j.l. zomer, met de Gooische stoomtram, verluidt, zal het rapport van de Staatscommissie die het onderzoek verrichtte, dezer dagen gepubliceerd worden. Een klein stapje in de richting van hernieuwde samenwerking tusschen België en Nederland was het bezoek, dat de, heer Heymans, Belgisch minis ter van Nijverheid en arbeid, dezer dagen bracht aan het z.g. Hol'land-Huis te Brussel, waar een per manente tentoonstelling is van Nederlandsche en Ned.-Indische producten. De heer Heymans roemde de stichters van het Holland-Huis, noemde het een grootsche economische instelling, die zoo be langrijke diensten bewijst aan de economische samenwerking tusschen België en Nederland. De bemanning van het Nederlandsche stoomschip A'lhena, hetwelk indertijd zoon groot aandeel heeft gehad in de redding vaji de passagiers van het Italiaansche schip Mafa'lda de Alhena, redde er 536! is op treffende wijze gehuldigd, toen zij met het schip j.l. Vrijdag de Rotterdam- sche haven binnenvoer. De haven vlagde, sirenen loeiden, huldigingscomité's spraken de redders toe, de regeering verleende onderscheidingen, de auto riteiten, Prins Hendrik in de eerste plaats, spra ken woorden va,n dank en hulde. Welverdiende gaven in geld werden hen uitgereikt, schouwburg voorstellingen werden hen aangeboden, kortom heel Rotterdam vierde het feest met de dappere zeelieden mee en gaf blijk, hoezeer men de kranige daad der eenvoudige mannen waardeerde, als het hoogste bewijs van naastenliefde. En natuurlijk was daar ook de officieele vertegenwoordiger der Italiaansche regeering, die den dank van zijn re geering overbracht en onderscheidingen in het vooruitzicht stelde. Een opmerkelijk feit in het Nederlandsche be drijfsleven, was wel de in navolging van het Engelsche voorbeeld voorgestelde samenwer king van werkgevers en werknemers. Het initia tief daartoe is, evenals in Engeland, uitgegaan van het verbond van werkgevers hier te lande, dat een schrijven zond aan het Ned. Verhond van vak- vereenigingen, het R.K. werkliedenbond, het Chr. nationaal vakverbond en het algemeen vakverbond, waarbij de bonden tot een bespreking werden uit- genoodigd, om na te gaan, in hoeverre het in zicht der bonden overeenstemt met dat der werk gevers, die het betreurenswaardig vinden, dat er tusschen de werkgevers en werknemers-organisa ties zoo weinig overleg en samenwerking bestaat ook op gebieden, waar beider belangen, van een breed standpunt bezien, toch eigenlijk geheel pa rallel loopen. Een streven naar meer samenwer king dus, dat zeker door velen toegejuicht zal worden. De a.s. Automobieltentoonstelling te Amsterdam te houden in het R.A.I.-gebouw moet in elk op zicht uitgebreider en vollediger zijn dan eenige voorgaande. Het gebouw is geheel gerestaureerd en verfraaid. Men vestigt er de aandacht op, dat de R.A.I.-automobieltentoonste'llmgen steeds de eerste plaats hebben ingenomen ten aanzien van de buitenlandsche, voorzoover het volledigheid en internationaliteit betreft. 3U STEELAND Engeland. 'Balfdwin heeft zich weer waardeerend over den vooruitgang op internationaal politiek gebied in de laatste 3 jaren uitgelaten. Hij ver klaarde, dat de Britsche betrekkingen met Duitsch- land zeer verbeterd waren, en de samenwerking met Frankrijk en Italië werd vergroot. De groote vooruitstrevende landen van het Westen waren vereenigd in een poging, een vreedzaam en wel varend Europa te scheppen. De toestand in China was eenigszins verbeterd, in dien zin, dat de vijandige gevoelens jegens de Engelschen ver minderden. Londen 'heeft ernstig van de overstroomingen te BLOEMENDAAL OVERVEEN - - AERDENHOUT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 lijden gehad en eenige tientallen menschen kwa men daarbij om. Een dergelijke ernstige over strooming wordt slechts geëvenaard door die van het jaar 1325, dus 7 eeuwen geleden. Er is veel schade, ook aan de kust, aangericht. Frankrijk. Doordat Amerika zich afwijzend heeft betoond, ten aanzien van, de door Frankrijk in het voorgestelde anti-oorlogsverdrag gewenschte bepaling, welke niet eiken oorlog (bijv. een verdedigingsoorlog) uitsluit, verwacht men, dat |de onderhandelingen eenigszins zullen traineeren. Bri- and moet er in zijn instructies asan den gezant te Washington op gewezen hebben, dat Frankrijk het uitsluiten van eiken oorlog in strijd met het Vol kenbondsverdrag beschouwt. Lord Crewe moet in een onderhoud met Briand verklaard hebben, dat Enigeland er ook zoo over denkt. Dit is echter niet juist, daar o.m. Lord Cecil welke een zeer groot deel van de Engelsche publieke opinie achter zich heeft verklaarde, dat het Ameri- kaansohe voorstel niet in strijd is met het volken- bondspact.' Véle belangrijke Engelsche politici deelen deze meening. De Kamer is weer bijeen, voor de laatste zitting, vóór de verkiezingen, die op 22 April plaats heb ben. Op een verhooging der loonen voor de spoorweg arbeiders moet momenteel weinig kans zijn. De spoorwegen hebben verklaard, dat dit, zonder een tariefverhooging, onmogelijk is. Een merkwaardige gebeurtenis was, dat de mi nisterraad nu, na een discussie die 30 jaren heeft geduurd, het plan tot aanleg van een spoorlijn door de Sahara, van Algiers naar Timboectoe, goed keurde. Duitschl&nd. Alhier is een merkwaardige bond opgericht, de Bond tot vernieuwing des Rijks, welke tot doel heeft, mede te werken aan het uit den weg ruimen van de binnenlandsche on- eenigheden, waaronder niet alleen de verhouding tusschen het Rijk en de landen, maar ook het heele openbare leven in Duitschland sedert ge- ruimen tijd lijdt. De oprichters bestaan voor het meerendeel uit zeer vooraanstaande politieke per sonen en lieden uit het zakenleven. Dr. Luther heeft het voorzitterschap aanvaard. De aaneen sluiting in dezen nieuwen Bond vindt plaats met uitschakeling van politieke richting of beroeps- voordeelen. Als voornaamste 'einddoel wordt be schouwd, de opheffing van het naast elkaar be staan van de centrale besturen van het Rijk en Pruisen. Dus: naar de eenheidsstaat! De Rijksdag komt op 19 dezer weer bijeen en zal dan in eerste lezing de rijksbegrooting voor 1928 behandelen. Diversen. Japan moet gunstig staan ten op zichte van het door Amerika voorgestelde anti- oorlogsverdrag, daar het zeer sterk bereid is, de kosten van bewapening te reduceeren. De strijd in Nicaragua woedt nog hevig. Ameri ka blijft versterkingen zenden. De strijd gaat nu weer tegen den rebellenleider generaal Sandino. De leden van de oppositie, die hun ongelijk bekend hebben, o.a. Trotski, Zinowjew, Rakofski, 'Kameneff, Radek, enz., zullen door de Russische Sovjetregeering verbannen worden naar Siberië pn andere vèraf-gelegen deelen van het rijk. Tsjang Kai Sjok heeft het bevel over de Ghi- neesche nationalistische legers weer aanvaard. Hij zal zelf de expeditie tegen 'het Noorden leiden, en alle communistische betoogingen onderdrukken. Het is moeilijk om een verstandig woord te schrij ven over „Kent u mijn vrouw?", (Meet the wife) van Lynn Starling, Donderdag door het gezelschap van Louis Saalborn in den Stadsschouwburg ge geven. Een verstandig woord? Och wat zou het leuk zijn, hè, zoo zou Gertrude Lennox (met twee n's) door Magda Janssens (met 3 essen) kun nen uitroepen, leuk om iets verstandigs te zeggen over een moderne zotternij. Want dat is -dit keu rig aangekleed kermisstuk, meer een klucht willen wij zeggen, dan een blijspel. Rondom Magda, die in een zestal fraaie toiletten op de planken kwam en ratelde, roesde op stokpaardjes reed, en van het eene op het ander sprong, dat het een aard had, en die de vermoeiende mevrouw Gertrude Lennox op vermakelijke drukke wijze uitbeeldde, cirkelden de andere personagiën heen aLs kuikens om een moederkip en druk dat het was! Maar alleen door haar. Dit mevrouwtje, dat van haar 18e jaar af nooit zonder man is geweest, ratelt altijd maar door, ze weet niets, ze wil niets dan altijd en overal maar middelpunt zijn, haar man, haar dochter, haar gasten, ze zijn allen bloempjes voor haar haardos, wassen poppen in haar hand, ze hebben aan alle kanten touwtjes, waaraan zij trekt. Gertrude Lennox is een onuitstaanbaar wezen, dat niets menschelijks dan ijdelheid aan zich heeft en dubbel onuitstaanbaar is, omdat zij eenige uiterlijke bekoorlijkheid bezit. Iedereen, haar man Haroy Lennox, beschaafd ge speeld door Bart Kreeft, die niettegenstaande zijn leeftijd op het tooneel als 'heer nog een goed fi guur maakt, haar dochter Bellamy uit'haar eerste huwelijk, Miep van den Berg maakte van deze onbeteekenende rol iets vrij aannemelijks, Victor Staunton, de komische rol van John Gobau, die herhaaldelijk de zaal Ideed daveren, kijkt haar naar de oogen laat zich door haar drillen. Slechts de jonge verslaggever Gregory Brown (Ben Lucius) en Ide door Tourniaire gegeven Philip Lord, den eersten man van de onmogelijke vrouw, laten zich door deze zich zei beminnelijk wanende feeks niet in de war brengen en 't gelukt alleen aan Philip Lord, den doodgewaanden eersten man, die onevr- waohts en ongedacht bij de drukke permanent aan halige mevrouw jonkvrouw aan huis komt, om haar eenigszins te temmen en in 't lood te zetten De in- trique is geen ingeen intrque de gesprekken geen inhoud, het stuk heeft geen strekking en geen be gin, maar als slot heeft het een tête a tête tus schen 'de echtelieden Lennox, die dreigden voor goed van elkaar te vervreemden en die zich ver zoenen in de idee, dat een aardbeving hen beiden weer tot het normale leven en tot elkaar zou kunnen brengen, waarom zij naar dezelve ver langen. Dit. stuk vlot en frisch te spelen, zoodat het aannemelijk onzinnig en doorloopend amusant blijft, lijkt ons, uit een oogpunt van tooneeLsport een heele praestatie. De zaal was goed bezet met een publiek, dat kwam om zich te laten amuseeren. De nazaat van ons zal zeggen: 'blijkbaar was het werkelijke leven voor de menschen van dien tijd wel drukkend, dat zij des avonds die zwaarte van zich afschudden met zulke zotternij. Het twee mannen-instituut schijnt tegenwoordig in zwang te zijn. Is het uit den oorlogstijd nog over gebleven? In „Meet the wife" kwam de eerste doodgewaande man op fantastische wijze' opdui ken als een deus ex machina om weer gemoede lijk te verdwijnen; in John Marlay, het min of meer als serieus bedoeld modern-romantisch detective achtig stuk van Pertwee en Dearden gegeven door Verkade en Verbeek, gaf het twee mannen dom aanleiding tot ernstige conflicten van het begin tot het eind. Hier alles intrigue, verwikke ling, afpersing, doodslag en op 't kantje af nog ju- stitiee'le dwaling, Is „Meet the wife" Amerikaansch, „John Marlay" is engelsch, wat voor het meerendeel der tooneel- lieivende landgenooten aan John Marlay een voor sprong geeft. Verkade heeft 'het er nu eenmaal op gezet ons bet goede moderne engelsche bij geregelde doses in te gieten; hetgeen voor ons niet kwaad is. Er is in de engelsche beschaving iets onburgelijks om de daarvoor toch ook weer niet passende woorden „iets voornaams" niet te gebruiken. En wat weet Verkade de idoor zijn gezelschappen te geven stukken altijd smaakvol aan te kleeden en het spel vlot te laten loopen. Hij zelf, een dagje ouder geworden, is 'n stevig speler gewonden, rustiger dan vroeger, en ook in de onmogelijkste stukken een regisseur, die weet te boeien. Verkade weet zijne menschen hun rol te doen spelen met hun geheele persoon, zij zeggen niet alleen de tekst daarvan alleen met 'hun mond'. Vandaar dat een niet al te gek stuk, .en die kiest Verkade niet, door hem ingestudeerd een afwisseling, een ver scheidenheid van beelden biedt, die de levende werkelijkheid evenaart, of in dat opzicht daar bovenuit gaat. Toch geldt ook van dit stuk weer, dat 'de nazaat er. ons niet om benijden zal, In verband hiermede zal hij zich 'duidelijk maken, dat ons dagelijksch leven, behalve zwaar vrij een tonig en afstompend moet zijn geweest, omdat wij dit genre 'blijkbaar noodig 'hebben gehad om wak ker te blijven en bewust van ons lot. Wij meenen te moeten volstaan met de vrienden van een goed gespeeld burgerlijk familie-intrigue- en po litic-stuk aan te raden als het weer komt, naar het Wilsonsplein op te gaan. Als tooneelnieuws kunnen wij er aan toevoegen, dat het aardige meisje Polly Ohdam, die ook hierin een rolletje vervult, het tooneel gaat 'verlaten om een onzer daarmee bevoorrechte landgenooten van hafe ver- frisschende tegenwoordigheid dagelijks en duur zaam te verblijden. „Focus". In No. 1 van den jaargang 1928 van Focus vinden we acht zeer mooie sneeuwlandschappen gerepro duceerd, o.a. Als blankheid wijken moet voor duisternis, van G. Aalfs; Witte Wade, van Adri- aan Boer, Het ruischen van 'het ranke riet, van F. F. P. Bins, alsmede eenige foto's van de heeren P. M. G. M. van Haaren en W. J. H. Hagelen. In de rubriek Ons Matglas vinden wij eenige korte artikeltjes, waarvan we noemen: Sneeuw en Ar chitectuur, Ijsbloemen, en Copieeren van Gravu res zonder Camera. In dit nummer wordt een aanvang gemaakt met een serie artikelen over het kleuren van ont- wikkelingsbeelden volgens de 'beitsmethode door A. B., die zeer belangrijk belooft te worden. Hier op volgt een geillustreerd artikel van de hand van H. T. Verdonk, getiteld Het stadsbeeld in den winter. Honoré H. schrijft over Trucfilms, terwijl ook vermelding verdient een mooi artikel door G. Kuhfuss Monoclelenzen voor Fotografische Op namen. De geregeld terugkeerende rubrieken Foto-Om roep voor Beginners" en Geillustreerde Critiek be handelen resp. het vergrooten en sneeuwlandschap pen. Verder een artikel: Auguste Rodin en zijn denk beelden over kunst en de rubrieken Onze Boeken kast, Recepten en Wenken, Raad en Daad en Uit Handel en Industrie. De huisvrouw Manusje-van-alles. Ja, waarvoor 'komt een 'huisvrouw in het dage lijksch leven nu niet-te staan? 'De moeilijkheden, die zij in haar kleine wereldje te overwinnen 'heeft, zijn talloos. 'Geen wonder, dat zij vindingrijk wordt op den duur, 'Daar zijn nu bijvoorbeeld lee- ren tassohen. In welk huisgezin komen die nu niet voor? 'Hebben de schoolgaande kinderen er geen, dan is 'het vader wel, of de huisvrouw heeft zelf Het afdoende middel tegen HOEST, VERKOUDHEID en alle aan doeningen der slijmvliezen. Prijs per aluminium kokertje 60 ct- een leeren tasch of city-bag. Hoe moeten we die nu opknappen, als het noodig lijkt? Aldus: Is de tasch lang niet gebruikt en door vocht beschim meld? Wrijf idan eerst die schimmel eraf met een doek, die in warm zeepwater gedrenkt is. Ver volgens de tasc'h een tijdje laten drogen op een droge plaats. Denk er intusschen om, dat leeren tasschen en 'koffers, enz. nooit op heel warme plaatsen bewaard mogen worden, omdat dan het leen weer buitengewoon droog en onhandelbaar wordt (barsten!). En nu gaan we die tasc'h eens fijn schoonmaken. Dat doen we met behulp van een gewone, zachte gele zeep. Na de reiniging de tasch droog wrijven met een schoone doek en ten slotte inwrijven met een druppeltje olijf- of sla-oiie. En weet u wat een handige manier is, om die vieze zwarte vetvlekken) van olie of vet) er uit te krijgen? U neemt dat tubetje solutie, waarmee zoon lief zijm fietsbanden plakt, als er een lek in zit. Daarmee bedekt u met een dun laagje, de vet vlekken. Het moet echter goede, snel drogende rubbersolutie zijn. Even voordat de solutie ge droogd is, kunt U het rubberlaagje eraf pellen. En in de meeste gevallen is de vetvlek verdwenen. Maar geibruik vooral geen sterke zuren, om vlek ken van leer te verwijderen, als 'bijv, zuringzuur. Want die tasten het leer aan. Luchtjes aan messen, enz. Er is niets onsmake lijker, dan bij ontbijt of koffietafel een mes te krijgen, dat een vischluChtje heeft. Dat is in staat alle eetlust weg te nemen. Daarom, wanneer ge visch gegeten hebt en Uw messen en zoo ge heel mooi tafelgerei gebruikt, bijvoorbeeld uw zil vergoed zijn daarbij gebruikt, zorg er dan goed voor bij 'het vaten wasschen, dat de messen, enz. terdege van de vischlucht worden ontdaan. Een zeer radicaal middel is, de messen met het lemmet een nacht in een pot imet ascb of aarde te zetten en den volgenden morgen op de gewone manier te reinigen, dus: met papier afwrijven en snel in een sopje wassc'hen. De heften zoo kort mogelijk in het sop laten. We kunnen ze ook op een andere manier behandelen, die ook voor zilverwerk de aangewezen weg is, n.l. in zeepsop afwasschen en daarna boven een rookenden turf houden, om ver volgens nog eens na te spoelen. Ook kunnen we zilverwerk na 'het gewone omwasschen, in een bak met water zetten en daarin een kooltje dooven. Ten slotte ook weer naspoelen. Bedenk deze wenk, als geen raad U meer baat. Wanneer U azijn kookt in dien ketel die zoo aan geslagen is met ketelsteen, dan zal de aanslag zacht worden en van bodem en zijwanden afbreken. Om een oudbakken brood te ververschen, wikkele men het een paar minuten in een vochtigen doek, neme dan den doek weg en leggen het brood ge durende een half uur in een heeten oven. Roestig staal kan men schoonmaken met een door gesneden ui en het dan zoo een dag laten liggen. Daarna poetsen met een papje van ameril-poeder en petroleum. Als U die witte zijden blouse of jumper, die U gaat wassc'hen, een weinig stijfheid wilt geven, moet U een paar schepjes (of klontjes) suiker op lossen in het schoone water, waarin U de blouse naspoelt. Dan stevig in een schoone handdoek rollen en strijken, terwijl de 'blouse nog vochtig is. Een nieuw kleed moet een maandlang, nadat het gelegd is, niet met stofzuiger of rolveger behan deld worden. Alleen zorgvuldig met een karpet schuier schuieren, met den stapel mee. Eucalyptus-olie is een pracht middel om vet- of teervlekken uit de teerste stoffen te verwijderen. Gebruik een schoon lapje met een paar druppels eucalyptusolie er op, en wrijf daar de vlekken mee, tot ze verdwenen zijn. Als de aardappelen oud worden, is het aan te be velen, een beetje suiker in 'het water te doen, waarin ze gekookt worden. Wanneer U het goed in de waschketel kookt, is het verstandig er een schijf citroen in te doen. Dat maakt vlekken uit en de kleeren wit. Het is wel geen wet van Meden of Perzen, maar meestal zal het toch wel uitkomen, dat eieren, met glimmende schalen, niet bepaald versch zullen zijn. Als de ramen gelapt worden, moet er vooral oim gedacht worden, dat er geen soda in het water gedaan wordt, om ze nu eens „flink schoon" te krijgen. Soda beteekent de ondergang van Uw zeemleeren lap. Die vuile vingers op 'het geverfde houtwerk kunt U er 'dikwijls nog wel afkrijgen met een zachte flanellen lap, die U uitgewrongen heeft in water, waarin een paar druppels ammonia. Dat oude vale karpet kan nog een heel stuk op- gefrisc'ht worden, als U het flink schuiert met een sterke oplossing van zout en water. Nieuwe theedoeken of vaatdoeken drogen veel beter, als U ze een nacht in koud water laat weeken. Als U kachelglans met azijn nat maakt, in plaats van met water, zal de kachel (of het fornuis) veel meer glimmen. IJzel roestvlekken uit linnengoed zijn dikwijls weg te krijgen met het weinig schadelijke middel van citroensap en zout. Maak de vlek goed nat met citroensap en strooi er zout dik op. Uitspoelen en zoo noodig 'herhalen. Zilver is een zacht metaal. Voorkom dus veel poet sen en probeer het liever te reinigen door weeken in warm zeepsop of uitkoken daarin. Krab kaars vet van zilveren voorwerpen nooit af met een mes of zoo iets, maar giet er liever kokend water over. Het 'kaarsvet smelt dan. Daarna afdrogen en zoo noodig poetsen. Is er wat wit goed al te blauw uit de wasch ge komen? Zet het dan eens in water met azijn. Zet een pan, waarin aardappelen gekookt hebben, nooit in heet water. Wanneer U die pan eerst laat weeken in koud water, uitspoelt en vervolgens op de gewone manier omiwascht, zult U niets geen last hebben met de aanklevende aardappeldeelen te verwijderen. SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. Een heerlijk dessert-schoteltje. Men neemt eenige sinaasappelen, een ons biscuits en vla (ongeveer een halve liter, op 'de gewone manier bereid van een of andere puddingvla). De sinaasapelen worden gepeld en zorgvuldig van alle witte velletjes enz. ontdaan. Daarna snijdt men ze in plakjes. Ook hieruit alle 'harde vezels, stukken pit, enz, verwijderen. De plakjes bestrooit men met suiker, waarna men ze een paar uur laat staan. Daarna legt men ze, laag om laag, met de biscuits, in een schaaltje en giet daarover de koudgeworden vla. Een- fijn toe-tje, dat het somberste gezicht in zonneglanzen zet! Een paai' nuttige keukenwenken. Wanneer U een cake wil bakken, wordt U dikwijls afgeschrikt door het groote aantal eieren, die in het recept aangegeven staan. Maar als er in het recept 3 eieren staan, kunt U er gerust 1 nemen, en dat klutsen met één eetlepel gele stroop. De stroop moet een beetje verwarmd zijn, zoodat ze makke^ lijk loopt. De cake <zal er niets minder om smaken. Reken bij bakken en braden een dik kwartier voor elk pond. Doe in groentesoep of purée nooit biet, spinazie of boonen. Boonen maken de soep donker, spinazie maakt groen, 'biet maakt rood. Een heerlijk nagerecht: hazelnotenschoteltje. Daarvoor is noodig een rol beschuit (12 stuks), halve kan melk, een paar eieren, 1 ohs suiker en 2 ons ongepelde hazelnoten. De 'hazelnoten pellen we en raspen we fijn, of we malen ze. De beschuiten worden in de warme melk fijngewreven. De eier dooiers roeren we met de suiker glad in een vuur vast schoteltje, waarna we er d'e warme beschuit pap en :de fijne hazelnoten doorroeren. Het eiwit wordt stijfgeklopt en er luchtig doorheen geroerd. De bovenkant strijken we glad, leggen hier en daar een paar klontjes boter, strooien er wat paneer meel, suiker en fijngewreven hazelnoten overheen en laten het schoteltje ten slotte in een matig warmen oven lichtbruin worden en rijzen. Ned. Natuurhistorische Vereeniging. Uit het jaarverslag van de afd, Haarlem en Om streken van bovengenoemde vereeniging blijkt, dat in 1927 gehouden zijn 8 vergaderingen met een lezing of bijdragen van leden en 19 excursies, terwijl het bestuur plaatselijke actie voert tot be houd van natuurschoon. Dit alles is mogelijk omdat 200 bewoners van Haarlem en Omstreken het 'doel van de vereeni ging steunen met hun contributie van 3.en daarvoor, behalve de genoemde lezingen en ex cursies het maandblad „Natura" ontvangen. Het bestuur zou in 1928 gaarne nog meer doen dan in '27, doch daarvoor is noodig: meer geld, meer contributie, dus meer leden. Het bestuur wekt hiermede bet Bloemendaalsohe publiek op, zich als lid op te geven 'bij een van de onderstaan de adressen, alwaar ook mondelinge inlichtingen te verkrijgen zijn over doel en werkwijze van de afdeeling. Mr. J. D. van der Plaats, Rustenburgher weg 6, Bloemendaal, Tel. 22450. Mej. A, Roos, Heerenweg 15, Heemstede, Tel. 28131. Mej. J. Geyl, Koninginneweg 61, Haarlem. J. P, Strijbos, Bentveldsweg, Bentveld. C. Sipkes, Zijlweg 194, Overveen-Haarlem, Tel. 13406. 'H. Boting, Tugelastraat 9, Haarlem-Noord. Behoud van Natuurschoon. Op 30 Januari a.s. wordt door de afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Natuurhistorische Ver eeniging in de Tuinzaal van 'Brinkmann een ver gadering belegd, waar afgevaardigden van diverse vereenigingen, gemeentebesturen en particuliere personen uit onze omstreken worden uitgenoodigd om te geraken tot een comité of Federatie tot be houd van natuurschoon, In Den Haag bestaat ook een dergelijk lichaam, dat aldaar is opgericht op initiatief van het ge meentebestuur, ter voorlichting van de autoriteiten en tot leiding van de publieke opinie. Verschillen de vereenigingen hebben reeds hun steun toege zegd. Het Zwitsersche Nationalpark. Het is aan de afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Historische Vereeniging gelukt Prof. Dr. C. Schröter uit Zurich bereid te vinden hier een lezing te houden met lichtbeelden over bovenge noemd onderwerp op Woensdag 12 Maart 1928 in „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat te Haar lem. Deze lezing zal ook, voor zoover er plaats ruimte is, tegen entrée voor niet-leden toeganke lijk gesteld worden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2