HENNY MÜLLER Het Natuurlijk Emserzout m BINNENLAND BIJ BRAND EEN DER VOLGENDE NUMMERS OPBELLEN: BUITENLAND VLIEGENDE VOGELS RAADSVEKSLAG A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON NABETRACHTING VOOR DE HUISVROUW De samenwerkingsidee in de Nederlandsche nijver heid 'begint wortel te schieten. Want als eerste stap in die richting kan nu worden vermeld, dat het Verbond van Ned. Werkgevers, op haar schrij ven d.d. 6 dezer van de besturen van het Alge meen Nederlandsen Vakverbond, het, R.K. Werk liedenverbond in Nederland, het Chr. Nationaal Vakverbond en het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen bericht ontving, dat hun voorzitters en secretarissen 'bereid waren, deel te nemen aan de bespreking van de vraag, of overleg en samen werking op gebieden waar de belangen van werk gevers en arbeiders parallel loopen, mogelijk zou zijn. En nu is besloten, op Vrijdag 10 Februari (de eerste bijeenkomst te doen plaats vinden. Aan de radio-telefonische verbinding met Amerika, waarvan wij reeds eerder melding maakten, wordt blijkbaar ernstig gewerkt. Want in dit verband wordt gemeld, dat ir. Damme, de directeur-gene raal der posterijen, momenteel met eenige van zijn hoofdambtenaren in Engeland vertoeft, welk ver blijf, naar verluidt, in direct verband moet staan met het bestudeeren van de mogelijkheid van een radio-telegrafische verbinding met Amerika. Uit het jaarverslag van de Vereeniiging voor Vol kenbond en vrede stippen wij aan: „(De oude leuze: Wie den vrede wil, wapene zich ten oorlog, heeft afgedaan. Een nieuwe leuze is er voor in de plaats gekomen: Wie den vrede wil versterke de Volkenbondsgedachte. De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" is een graadmeter. Uit haar ledental valt af te leiden, hoe sterk die ge dachte is. Zij is nog slechts minimaal. Iedere vredesvriend kan zorgen d'at het anders wordt. Het secretariaat is: Jan van Nassaustraat 93, Den Haag". Er zijn nieuwe plannen ontworpen voor een vlieg tocht naar Indië, nu door Ir. Grasé, den bekenden „invlieger" van de Fokkerfabriek te Amsterdam. Hij wil, met een speciaal te bouwen vliegtuig, met meerdere piloten, in 3 etmalen naar Indië vliegen. Hoofddoel is, om 'n vliegtuigtype te verkrijgen, dat zij uitstek geschikt is voijr vluchten van langen duur, en waarbij zooveel mogelijk alle schadelijke weerstand is vermelden. Een bewijs, hoezeer over het algemeen het Neder landsche publiek een groote liefde voor ,,'het kind" (koestert, blijkt wel uit de verkoopcijfers betref fende de kinderpostzegels, waarvan de meerop brengst ten goede komt van „'Het Kind". Van 15 Dec. tot 15 Jan. beliep de verkoop 38.942.62, waarvan 11.689.97 ten gunste van „Het Kind" komt. In 1926 bedroeg de opbrengst resp. 34.561.43 en 9.116.61. En idit zijn nog alleen maar de cijfers van het postkantoor te 's-Gravenhage, met bij. en wijkkantoren. Over het geheele land zal dus een zeer aanzienlijk bedrag geïnd zijn. Een belangrijke gebeurtenis op financiëel gebied was het feest in IHolland zoowel als 'in Indië, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Ja- vasche Bank, de Indische circulatiebank. Verschil lende hooge onderscheidingen werden ter gelegen heid hiervan door de Regeering uitgereikt. Minis ter Koningsberger herinnerde er in zijn rede, tot de directeuren van het Amsterdamsche bijkantoor, aan, dat de Javasche 'Bank in een eeuw is ge worden, dat wat zij moet zijn: de centrale circu latie-bank voor Indië. Verheugend was het, dat op de eerste moeilijke jaren een periode van bloei is gevolgd. Bij het Octrooi van 1891 werd ver gunning verleend tot vestiging van het Amster damsche kantoor, bij het Octrooi van 1906 eischte voor het eerst d'e fiscus een aandeel in de winst op. Onder dat octrooi van 1906 vallen de moeilijke oorlogsjaren. Met dankbaarheid herinnerde de minister er aan, hoe in die periode de Javasche Bank de Indische regeering heeft bijgestaan. Zij deed het op een wijze, die boven alle lof ver heven is. Bloemenabonnementen vanaf f 1.per week Korte Klever laan 26 Tel. 22861, Bloemendaal van 'beroepsmilitairen, enz. is voldaan. Anders wordt de invoering van den 1-jarigen diensttijd automatisch uitgesteld. Aan Amerika is geantwoord', dat, behoudens dan het voorstel tot uitbanning van den oorlog (dat men in den gestelden vorm in strijd met den vol kenbond achtte) de Fransche regeering gaarne ge negen is alle voorstellen van de Ver. Staten te overwegen, die er toe kunnen leiden, dat oorlog wordt voorkomen, althans voorzoover die in over eenstemming zijn met de Volkenbondsverplichtin gen. Men gelooft in politieke kringen en de vrien delijke wederzijdsche toespraken bij de aanbieding van de geloofsbrieven van den nieuwen Russi- schen gezant zouden hierop ook kunnen duiden dal de te Genève tusschen Briand en Litwinow begonnen besprekingen over een Fransch-Rus- sisch arbitrage- en non-agressie-verdrag binnen kort zullen worden voortgezet. Duitschland. De nieuw-benoemde rijksweermi- nister Grö'ner wordt vrij algemeen, in binnen- zoo wel als in buitenland, gulnstig ontvangen. Men verwacht, idat hij later gaarne door een lihksch kabinet zal worden overgenomen. De Rijksdag heeft de eerste lezing van de begrootmg van 1928 beëindigd. De regeering zal 'notgi nader beslissen of zij het rapport-Saemisch over de Phoebus-af- faire (die Gessier zijn portefeuille kostte) zal pu- bliceeren. Een communistisch voorstel tot onmid dellijke publicatie werd verworpen. Voorts zal door speciale belastingmaatregelen de noodlijdende Jandbouw geholpen worden. Ten slotte gelooft men, dat spoedig nieuwe verkiezingen te verwach ten zijn, i'n verhand met den politieleen toestand van den laatlsten tijd. Dr. Curtius, rijksminister voor economische aangelegenhelden voorspelde ze reeds voor Mei a.s. Men acht rijksdagontbinding aan- te houden. Het is een medaille van eboniet, on bestemd van kleur, met aan, de eene zijde een mond met een wijsvinger er voor, die hem sluit en aan de andere zijde een schoorsteen met een kraai op den rand. dat te Haarlem is opgericht een bond van Col lectanten, lijstaanbieders, bedelbriefschrijvers, vrij blijvende aanbiedingen-in-de-bus-stoplpers, linnen bloemetjes-verkoopsters en andere altruïsten, wel ke voornemens is aan de Regeering te verzoeken het gedeelte van Bloemendaal, idat niet gean nexeerd is, 'bij de wet onbeperkt voor 'Haarlem mers open te stellen om in te grasduinen, ter be vordering van een schoone portemonoaie in onze schoone gemeente. Telefoonnummer 10960 BLOEMENDAAL 0VERVEEN - AERDENHOUT - Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - - Telefoonnummer 26017 VOGELENZANG - Telefoonnummer 28129 staande, daar de huidige coalitie zeer op losse schroeven moet zijn komen te staah, wegens de oneenigheid der samenstellende partijen. Diversen. De Fransch-Belgische onderhandelin gen omtrent een economisch verdrag zijn vastge- loopen. Men kon geen overeenstemming bereiken. - In Amerikaalnsche politieke kringen verwacht men, dat het departement van buitendan'dsche za ken de onderhandelingen met Frankrijk over ver nieuwing van 'het arbitrage-verdrag zal voortzet ten, doch men gelooft dat het anti-oorlogsverdrag va'n de baan is. De commandant van de Marine-werf te New- York, die meende zijn onmisbaarheid te moeten 'bewijzen door de waanzinnige verklaring dat de Ver. Staten dichter bij een oorlog zouden zijn dan ooit, omdat Amerika een concurreerende han delspolitiek volgde en andere naties op den ach tergrond drong, kreeg den wind' van voren op een wijze, die hem voorloopig den lust tot praat jes maken zal doen vergaan. Senator Bora'h n:l„ verklaarde, dat dergelijke verklaringen louter dwaasheid en verderfelijk waren. En president Coolidge zeide, dat er geen enkelen rede was, waarom de Amerikaansche of buitenlandsche bla den dergelijke verklaringen van Amerikaansche marine-officieren ernstig zouden nemen. Gelieve geen geld of goed af te geven aan mijn Echtgenoote, voorheen de Wed. van Egmond, jiu J. van Egmond, daar het niet door mij wordt betaald. len slotte vermelden wij, volledigheidshalve, eeni ge minder verheffende voorvallen. Te Amsterdam doodde een Italiaan, op de brug over den Singel bij den Heiligenweg, een 19-jarig meisje met 3 revolverschoten. De man werd gevat. Een liefdes historie is de oorzaak, In Rotterdam werd een brutale inbraak in een juwelierswinkel aan den Binnenweg gepleegd, waarbij voor 40.000.ge stolen is. En dat op Zondagmiddag. Verder arres teerde de politie te Amsterdam een Grieksch zee officier, idie 3 tnillioen drachmen (één ton guldens) verduisterde. Engeland. Er gaan steeds oneer geruchten op omtrent een aanstaande verkiezing. ïn het kabi net moet oneenigheid heerschen. Op Baldwin wordt den laatsten tijd scherpe critiek uitgeoefend. In den 'boezem der regeering heerscht oneenigheid over de kwestie of het wetsontwerp op de fa brieken zal worden ingediend of niet en over ide wensc'helijkheid van de hervorming -der armenwet. Laat Baldwin het fabrieken wets ontwerp vallen, •dan jaagt hij de arbeiders -en liberalen tegen zich in het harnas^ Men- gelooft voorts vrij algemeen, dat ide volgende begrooting een verlaging der inkomstenbelasting zal meebrengen. Dit zal dan wel .verband houden met den verbeterden toestand in de industrie. Deze blijkt uit het aantal werkloozen, dat bijv. in de vorige week 1.193.800 'beliep, tegen 1.391.0.18 vorig jaar om dien tijd. De raad van het vakverbond heeft met groote meerderheid van- stemmen besloten de besprekin gen met de werkgevers nopens een betere samen werking tusschen arbeiders en patroons voort te zetten. Frankrijk. De algemeene financieele principi- eele debatten, die in December bij de begroeting werden uitgesteldj zijn nu aan: den gang. Men ge looft, dat Poincfzré zal weigeren, ondanks uit te oefenen aandrang, me'dedeeling omtrent zijn sta- bilisatieplannen te verstrekken. Verder 'nam dc Kamer met 410 tegen 23 stemmen het wetsont werp op de recnateering voor bet leger aan, waar bij o.m. bepaald wordt, dat met 1 November 1930 de militaire diensttijd gesteld wordt op 1 jaar, mits aan bepaalde voorwaarden- van aanwerving uit het luchtruim de volgende ge- Wij vingen ruchten op: dat eenige deelnemers aan de Olympische spelen zich -tot den 'heer Laan hebben gewend met het verzoek den bouw van een nieuw raad huis te bevorderen en de bestaande steenen klomp van 'dien naam met een pijp van de waterleiding aan 'hen te verhuren voor badkuip. dat de directie der Nederl. Spoorwegen, die voornemens is de 'veel te kleine banken in de 2e klasse wagens der electrische treinen van leu ningen te voorzien daarmee alleen beoogt 'het mensdhenveevervoer met deze wagens nog 'dege lijker te maken dan het al is. Bij ongelukken zou nü de geheele vee-inhoud der wagens een niet uit te zoeken alppelmoes worden. Als er leuningen zijn, wordt iedereen rustig op zijn zitplaats dood gedrukt. 'Dit zal de taak van de identificatie 'der verongelukten ten zeerste vergemakkelijken. (van andere zijde): 'dat de heer Kalff, alvorens de indeeling der wagenruimte van de electrische treinen vast te stellen, zich 'heeft gewend tot prof. Bolk om advies omtrent de grootte van de Neder landers der naaste toekomst. In zijn haast om aan zijne landgenooten goede diensten te bewijzen heeft de heer Kalff bij den professor aangebeld zonder op het naambordje te letten en is te land gekomen hij professor Kleintjes; deze heeft hem geadviseerd dat de Nederlanders der naaste toekomst wat dikte betreft kunnen 'gesteld worden op 3/4 van het gewone. Naar die maat zijn de banken afgemeten. dat de hoofdagent Louisse aan het raadslid, den heer Kremer, in besloten couvert een vertrouwe lijke 'dankbetuiging heeft gestuurd voor zijn goede bedoeling ter laatste raadsvergadering, 'het schrij ven was vergezeld van een geteekend portret van alle raadsleden die in het geheim toch nog voor de bekende gratificatie hebben gestemd. Alle raads leden zijn op die teekening geheimzinnig lachende voorgesteld. De laatste die lacht in de rij is 'de heer Cassee. dat 'het IH.M. de Koningin in deze verschrikke lijk woelige tijden heeft behaagd een oroderschei- dingsteeken in te stellen voor Burgemeesters, die gedurende een jaar 'het grootste aantal 'geheime en besloten zittingen van hun gemeenteraad weten aan den heer Cassee voor het door hem gedane Vergadering van den Raad van Donderdag 26 Jan. 1928. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De Raad, 'die te ongeveer 2 uur in 'het openbaar bijeenkwam en te ongeveer 4 uur weder in be sloten vergadering overging, heeft behalve de rondvraag in het openbaar slechts twee punten behandeld, lo. het voorstel van B. en W. om voor uitbreiding van de gemeenteschool aan den Vijver- weg (hoofd de heer IJzerman) 10.000.te vo- teeren en 2o. om in beginsel te besluiten, 'dat in Bloemendaal ten behoeve van zwakke ziekelijke kinderen een buitenschool zal mogen worden ge sticht. De heer Cassee 'had zich bij onderwijs-speciali- teiten op de hoogte gesteld van 'den toestand en de gewenschtheid van verbetering en kwam met een ander plan, dat hij uitvoerig uiteenzette en waaromtrent werd gedebatteerd o.a. door den- heer Schulz en Weth. Van Nederhasselt. Van den inspecteur van het L.O, was te elfder ure het volgende schrijven ingekomen: Ter bevestiging van het mondeling onderhoud, dat ik met iden beer Wethouder van Onderwijs mocht hebben over 'n eventueelen aanbouw aan school A. heb ik de eer het volgende onder Uwe aan dacht te brengen. Het getal leerlingen op de openbare scholen te Bloemendaal en Overveen, dat na bet zesde leer jaar het U.L.O. wenscht te volgen is groeiende en de ruimte op deze school is vrij 'beperkt. Nu reeds tellen de klassen I, II, HI en IV resp. 28. 17, 18 en 16 leerlingen. Vermoedelijk zal het aantal inschrijvingen voor ide eerste klasse dezer school meer dan 30 bedragen, daar het 6e leerjaar van school B. 31 leerlingen, van school C. 20 leerlingen en van school D. 18 leerlingen telt, ongerekend hen, die in den loop des jaars zich komen vestigen. Meer dan 30 leerlingen kan een lokaal niet be vatten en zou voor 't onderwijs ook niet vrucht dragend zijn. Er zullen dus twee eerste leerjaren dienen te zijn. Nu kunnen er onder hen, Idie zich aangeven voor de eerste 'klasse van deze school zijn, die alleen die eerste klasse volgen en daarna gaan naar H.B.S. of Lyceum. Maar daar het groot ste contigen't dezer leerlingen school B. oplevert, is het niet wenschelijk deze jongelui over te plaatsen 'naar het zevende leerjaar van school C. En hoewel het U.L.O. 'n anlder soort onderwijs is, geven de ouders, welke hun kind nog niet geschikt achten voor Middelbaar of Voorbereidend hooger, de voorkeur aan de eerste klasse eener U.L.O.- sc'hool dan het zevende leerjaar eener lagere school. Men moge dit 'betreuren, het feit realiseert zich en 't gaat niet aan de ouders in dezen te dwiagen. Ook bij 't bijzonder onderwijs 'n dergelijk verschijn sel: de eerste U.L.O. klasse als overgang 'tot H.B.S. en Lyceum. Trouwens 't gebeurt ook, dat dergelijke leerlingen „blijvers" worden. Maar wel moet het hoofd van school A, en B. er met nadruk op gewezen!, dat de eerste U.L.O.- klasse geen gecamoufleerd zevende leerjaar wordt. Het soort leerlingen dat zijn school bevolkt, het geschikte personeel en de niet al te groote klassen, wettigen den eisch, dat leerlingen voor H.B.S. en Lyceum na het zesde leerjaar deze inrichtingen kunnen 'bezoeken. Maar ook dan zal 't aantal leerlingen, dat zich komt aanmelden voor 't U.L.'O. zoo groot zijn, 'dat 'n parallelklasse noodig zal zijn; een verschijnsel bij iedere U.L.O.-school: voor het eerste jaar veel leerlingen, die langzamerhand, soms snel vermin deren de volgende leerjaren. Dus niet in' ongewensebte overplaatsing naar school C. maar door 't bijbouwen van een leslokaal aan school A is de oplossing voor gebrek aan school ruimte te vinden. De Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Haarlem, (get.) G. H. Weustink. De heer Hogenbirk, lid van de Commissie van 'bij stand voor onderwijszaken, verdedigt daarop het voorstel van' B. en B. 'Dit wordt daarop aange nomen. De heer Dorhout Mees spreekt een woord van dank is alleen verkrijgbaar in VIERKANTE GLAZEN FLACONS \Lg0 PRIJS PER FLACON f 1.20 onderzoek en de uiteenzetting van zijne bevinding waardoor veel verduidelijkt is. Het tweede agenda-punt: in beginsel te besluiten tot het vestigen van een buitenschool achter het Provinciaal Ziekenhuis, wordt na eenige bespre kingen afgehandeld, na'dat de heer Hogenbirk naar ivoren had gebracht, 'dat de plaats, waar de school precies zou komen een zaak is van nader orde ■en 't nu alleen ging om het principe. De Raad keurde in beginsel het stichten eener buitenschool alhier 'goed. Bij de ïcndvraag brengt de beer Nuyens ter sprake het aanleggen ivan rijwielpaden van tegels te Vo gelenzang. Weth. Laan zegt overweging toe als er nog gelden op de begrooting over zijn (ironisch gelach). Weth. Van Nederhasselt verklaart tegenstander te zijn van tegel-rijwielpaden, De heer Nuyens doet uitkomen, dat niet ontevre denheid met wat voor Vogelenzang gedaan wordt hem Ideed spreken, integendeel, hij is in het al gemeen wat Vogelenzang betreft zeer content; maar men kan mét geringe kosten daar waar hui zen staan, goede rijwielpaden maken. Dit zal door B. en W. nader onder de oogen wor den gezien'. De Heer Kremer verzoekt B. en W. in te trekken hunne weigering aan den heer A. J. Meijerink om meisjes in de gemeente Bloemendaal kaarten voor een voorstelling ten bate van het Lighalfonds te doen verkoopen. Haarlem en Heemste'de hebben welwillend geschreven in toestemmen-den zin. Weth. Laan: wij hebben op welwillende toon ge weigerd. v Weth. Van Nederhasselt valt 'den 'heer Kremer bij; hij was in B. en W. voor toestaan. Weth. Laan (tot den heer Kremer): Als u lid van het Dagelijksch Bestuur was, zou u zien dat het ondoenlijk is op dezen weg voort te gaan. Er 'moet een eind komen aan het plagen van onze ingezetenen met lijsten, collecten', bloempjes, enz. In Amsterdam heeft men die beweging ook stop gezet. De heer Kreme1: Het argument van Ide overlast gaat in dit geval niet op; lo. waarom gaat 't hier? 2o. wie vraagt 't? Ik weet zeker, dat er hier grif van zal worden gebruik gemaakt, en de heer Meijerink verdient medewerking. De Voorzitter valt den iheer Laan bij, dr, Bornwater den heer Kremer, hij acht 'hier een Speciaal geval aanwezig. :De heer Schulz vraagt, of B. en W. hier op grond van de geldende verordening wel kunnen ingrijpen. De Voorzitter: Ja, dat kan, want het is geld in zamelen bij de ingezetenen. De uitvoering van dit artikel behoort aan B. en W. Dezen w ilen echter de zaak wel in nadere overweging nemen. Weth. Laan: De Raad kan 't zoo slecht beoordee- len. Nadere overweging wordt door B. en. W. toege- SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. De heer Kremer vraagt verder, hoe het nu staat met de telefoon naar het strand. De Voorzitter deelt me'de, dat de aanvrage is in gediend. De heer Noorman: De Voorzitter zou de zaak van de lagere salarieering der oudste twee politie agenten nader onderzoeken; is dit gebeurd en wil de voorzitter het resultaat meedeelen? De Voorzitter: Het is onderzocht. B. en W. blijven op hun standpunt staan. De heer Noorman: Wil'de Burgemeester de mo tieven daarvan mededeelen? 'De Voo'ziter: Ja, maar dat igaat beter in besloten vergadering. De heer D'e Clercq vraagt verbetering van de ver bindingsweg tusschen Westerlaan en Elswoutslaan. Weth. Laan zet uiteen, dat deze moet wachten op medewerking van eigenaren van aanliggende gron den om tot verbreeding te komen, de weg is nu maar 5 Meter, kosten maken zou nu zijn geld weg gooien. De heer De Clercq wil althans de heuvelen en da len weggemaakt hebben. Onder groot rumoer en gelach breekt de heer Kre mer een' lans voor het toekennen der volle maand gratificatie aan den- hoofdagent Louisse, wiens ju bileum toevallig viel vóór het besluit t.o. van gra tificatiën in de vorige vergadering door den Raad genomen. (In de vergadering zelve werd door den geweldi gen lacii-orkaan verder niet duidelijk wat er gaande was. Zie hierover onze nabetrachting). De heer Dorhout Mees pleit voor eene afdoende verbetering van den weg naast Woestdum, waar aan nog nooit iets is 'gedaan. Zal overwogen worden. De heer De Waal Malefijt vraagt naar het lot van de huizen tegenover de woning van den heer Nien.huys. Er worden nu al ruiten, ingegooid. B. en W. zullen later hierolp antwoorden. De Raad igaat hierna over in besloten zitting. Ook ditmaal weinig stof. De Buitenschool komt. Waar, dat is nog onzeker. B. en W. waren van oordeel, dat de „rauwe kreten" die uit ihet Provinciaal Ziekenhuis zich wel eens doen hooren, een andere plaats eischten. Volgens dr. Van der Scheer mag, naar wij hoorden, verwacht worden dat de nieuwe arbeidstherapie (geneeswijze) der zielszieken hun storend inwerken op de buitenwereld zeer zal verminderen. Dat ware de beste oplossing. De heer Kremer was in de besloten ver gadering, waarin aan hoofdagent Louisse de thans gewone gratificatie werd toe gekend op dat oogenblik niet aanwezig ge weest; vandaar de vroolijkheid1 van den Raad toen de heer Kremer zich schrap zette om dit zaakje eens op te knappen. Onder groot rumoer en gelach der andere leden rende hij in tegen een open deur. Men raapte hem niet op, maar liet hem zelf lachend overeind krabbelen. De heer Laan heeft een goed werk gedaan door duidelijk te maken, dat de collecte manie van de laatste jaren te groote af metingen aannam. De door de gemeente aangekochte huizen tegenover de tuin van wijlen den heer Nienhuis zullen nu wel spoedig worden weggebroken; de toestand zal daar dan veel beter en fraaier worden, vooral omdat het typische oude huis van Conrad Huet blijft staan. De heer Cassee, een der weinige alhier ge boren leden van den Raad, begint zich als raadslid' allengs meer te ontplooien; de middenstandsgroep heeft met hem geen slechte keus gedaan. De Raad was doordat de heer Laan weer aanwezig was en zich weer op de van ouds bekende wijze deed gelden, vlot en goed in z'n hum, en om 4 uur stonden we wederom op straat. Dat bij de rondvraag niemand zich opdeed om te wijzen op de gebrekkige waterafvóer aan den Duinwijckweg verbaasde ons; de ge zinnen der daar wonende ingenieurs zijn eenigen tijd geleden eenvoudig door het water van de buitenwereld afgesloten ge weest en het maken van een afvoergootje in het zand naar het nabijgelegen land mag toch geen voorziening heefen. Aan het eind wederom een besloten zitting. Onze meubelen. Sterk en doelmatig, vooral in een gezin waar kinderen zijn, ia het gebruik van met leer bekl.eede meubelen. 'Dit leer wordt het beste van tijd tot tijd schoon gemaakt, door hel wrijven met 'n zachten doek met melk. We moeten daarbij erom denken, dat we niet te hard wrijven, om den bovenkant van 't leer niet te doen. barsten. Is het leer al erg oud en onooglijk geworden, dan kan het volgende middel nog veel doen, om wat van de oude glans teru^ te halen. We koken een halve liter lijnolie en laten die afkoelen. Als ze bijna koud is, roer er dan een kwart liter azijn door. Dit mengsel kunt u in een fiesch bewaren. Voor het gebruik goed schudden. Op een zachten doek doet U een klein 'beetje van dit mengsel en wrijft dat heel goed in het leer. Telkens als de doek vuil wordt, nemen we een ander plekje. Als het leer z'oo heelemaal goed is ingewreven, nemen we 'n andere zachten schoon en -doek en wrijven, tot er weer een mooie glans op zit. Het kan soms ook -veel helpen, om een klein beetje vase line stevig in het leer te wrijven. Als U bieten kookt, moet U ze heelemaal koud laten worden, voordat U ze in plakken snijfdt. An ders worden ze taai en moeilijk verteerbaar. Heeft U soms last van torren in Uw kasten? Sprenkel dan een beetje benzine over de planken. Dat doodt de eitjes, izodwel als de zwarte beestjes zelf. Maar pas natuurlijk op 'voor open vuur! Ben- zine-dampen zijn zeer ontvlambaar! Die werkspons kunt U heel goed schoonmaken, door hem een paar keer stevig uit te wringen in water, waarbij U flink wat citroensap heeft gedaan. Die vlekken op die bruine schoenen, kunnen ver wijderd worden, door ze te wrijven met een door gesneden citroen. Tussor-zijde mag pas gestreken worden, als ze kurkdroog is. Die glimmende kraag op de jas van Uw man kunt U afnemen met een doekje bevochtigd met azijn of een weinig ammonia. Wanneer door onvoorziene omstandigheden, Uw groenten tot den volgenden dag bewaard moesten worden, kunt U ze weer opfrisschen, door ze een uur lang in een emmer koud water te zetten, waarin het sap van een citroen is gedaan. Vitrage en soortgelijke gordijnen gaan veel beter in vorm hangen, als ze op de roe worden gedaan, voordat ze geheel droog zijn. Schimmelvlekken in het goed verwijdert men, door ze te weeken in zure melk, gedurende een nacht. Daarna het goed één dag in 'het daglicht leggen, zonder het uit te spoelen. Eerst daarna uitwas- schen en op de gewone manier behandelen. Onze vriend: de aardappel. Het geheele jaar door is toch de aardappel de beste vrien'd van de buisvrouw bij het bereiden van haar maaltijden. In den winter, met de schaarschte aan groenten, toont hij zich vooral een welkome kameraad. Daarom gaan we 'hem nu stoven in een smakelijk sausje. Op ruim een K.G. aardappelen nemen we dan 3/4 kan melk, 3 eet lepels boter en 3 lepels bloem. Verder zout en wat nootmuskaat. De gekookte aardappelen wor den in schijfjes gesneden. Van de melk, bloem en boter maken we een gewoon sausje en daarin doen we wat zout, waarna we er voorzichtig (om ze niet te breken) de plakjes aardappel heet in maken. Vlak vóórdat het eten opgediend wordt, strooien we er wat geraspte nootmuskaat over. Een lekker hapje om 12 uur, als U aardappelen van den vorigen dag over heeft.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2