HENNY MÜLLER TENTOONSTELLING EMSER-WATER IVEDFT-STOOMTj GOED-SMEL JL0TTGERING STODMER'J-VERVERU, BINNENLAND BUITENLAND BIJ BRAND EEN DER VOLGENDE NUMMERS OPBELLEN: A. G. G. M. GI0RGIS EN ZOON HUMOR EN S AT Y RE "f Een aardige illustratie van één der dingen, waarin een klein land groot kan zijn, is wel het ontzaglijke werk der Zuiderzee-drooglegging, dat alom in het buitenland groote belangstelling trekt. Zoo ver trekt 22 dezer de voorzitter van den Zuiderzeeraad, oud-minister dr. C. Lely naar Amerika, cmi aldaar in verschillende plaatsen lezingen' te houden over de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Een van onze landgenooten, waarop wij met recht trotsch kunnen zijn, en wiens naam ook in het buitenland zeer goed bekend was, ml. Prof. Dr. H. A. Lorentz, is te Haarlem overleden. Hoezeer deze geleerde gewaardeerd werd, blijkt wel uit de artikelen die over zijn werk en loopbaan in d'e buitenlandsche pers verschijnen. De arti-omkocperi» en anti-corruptie-actie, die zich op buitengemeen krachtige wijze in ons lanld ontwikkelt, leidde in Apeldoorn o.m. tot een ver gadering van het departement van de Mij. v. Nij verheid en handel, waarin met algemeene stem men een voorstel werd aangenomen, om het hoofd bestuur (der Mij.) voor te stellen, een commissie te benoemen, welke de mogelijkheid onderzoekt c«m te komen tot een landelijke vereeniging ter bestrijding van de corruptie. Het ja&ilijksche handelsfestijn dat evenwel lang zamerhand hoe langer hoe meer een onmisbaar instituut wordt voor zeer belangrijken handel de Utrechtsche Jaarbeurs, zal van 21 Februari tot en met 1 Maart gehouden worden. De vooruitzich ten moeten weer gunstig zijn. Thans wordt gemeld, dat het gerechterlijk voor onderzoek inzake de gearresteerde Indische stu denten, gesloten is. Het dosier is in handen van den president der strafkamer van de Haagsc'he rechtbank voor de bepaling van een dag voor de behandeling. 'Is dat gebeurd, dan wordt dadelijk dagvaardiging uitgebracht. Den studenten wordt opruiing ten laste gelegd. De benoeming van Jhr. van Nispen tot Sevenaer tot Nederlandsch gezant te Brussel, wordt over het algemeen gunstig beoordeeld in de Belgische pers. Men vestigt er de aandacht op, dat de nieuwe gezant hartelijke relaties onderhoudt met vele Brusselsche families, hetgeen er op zou dui den, dat Nederland een hartelijke toenadering tot België tot stand wil brengen. In Den Haag hield de afd. Den Haag van de Ver. voor Volkenbond en Vrede een vergadering, waar de film ,,Van geweld tot recht" vertoond werd, en o.m. door den heer F. M. Wibaut een rede werd gehouden over de economische voorwaarden voor den wereldvrede. Hij wees er op, dat een inter nationale regeling noodig omtrent d'e verdeeling van grondstoffen, die slechts in enkele landen voor komen, maar 'die andere landen noodig hebben. Verder waren internationale regelingen noodig be treffende prijsvorming, verkeerswegen en afzetge bieden. De Volkenbond was nog een teere plant, maar zijn- ontwikkeling zou op den duur moeten gaan in de richting van erkenning der supra-sou- vereiniteit van zijn gezag boven het gezag der staten. Dan weid in Den Haag een vergadering gehouden van het Verbond voor Europeesche toenadering, en de Europeesche Tolvereeniging, waar door een bestuurslid van laatstgenoemde vereeniging o.a. werd uiteengezet, dat men, om door een vrij ruil verkeer de gezondheid van 'Europa te bevorderen, een economische politiek voorstaat dat tot eind deel heeft het vrije ruilverkeer. De verbinding met andere werelddeelen wilde men vastleggen door een collectief contract, waarbij de bestaande tol len als maximum worden vastgelegd, terwijl de jaarlijksche vermindering bedraagt 2^%. Te Amsterdam werd het 150-jarig bestaan gevierd van het departement Amsterdam der Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel. Aan den feestmaaltijd werd door lal van autoriteiten deelgenomen, o.a. door burgemeester De Vlugt, Jhr. Roëll, commis saris der Koningin, Mr. C. H. Guépin, voorzitter der Mij, oud-minister Posthuma, enz. Engeland. De koning heeft het Parlement met een rede geopend .waarin o.m. verklaard werd, dat de betrekkingen met vreemde mogendheden van vrien'dschajppelijken aard Wijven. Het streven der regeerirag was er op gericht, om in samenwer king met den Volkenbond de bijlegging te ver zekeren van internationale geschillen en de zaak van de vrede te bevorderen. De toestand in China was in zooverre «verbeterd, dat een belangrijke vermindering va® de uitgezonden afdeelingen land en zeemacht kon plaats vinden. De algemeene toe stand van handel 'en bedrijf in 'Engeland gaf voor talrijke takken een toenemende verbetering te zien. Er werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van een verlichting «der zware plaat selijke belastingen voor de industrie. Deze mede- deeling werd in de Londensche City zeer gunstig ontvangen. Omtrent het Amerikaansche voorstel tot een' internationaal verbod van onderzeeërs, constateert men dat Amerika blijkbaar 't Engel- sche standpunt is gaan deelen. Men betwijfelt echter, of het voorstel succes zal hebben. Italië en Frankrijk zouden er o.m, op tegen hebben. Frankrijk. Poincaré heeft in zijn groote reide nogmaals een uiteenzetting gegeven 'van «den finan- cieelen toestand des lands en verklaard, dat de stabilisatie van den franc tot na de verkiezingen moet wachten. IBrianld gaf van een geneigdheid tot onderhandelen met Italië blijk, toen bij verklaarde: „De goede wil zou voldoende zijn om een gunstige oplossing te vinden voor een broederlijke ver standhouding met Italië. Het is de Fransche poli tiek den vrede te organiseeren." Een motie van vertrouwen in Briand's politiek werd aangenomen. Verder werd Maandag in Parijs en Washington het nieuwe Fransch-Amerikaansche arbitrage-ver drag geteekend. Ten slotte is men eenigszins onge rust over het feit, dat Engeland definitief weigerde de conventie van Washington inzake den 8-urigen werkdag te onderteekenen. Frankrijk heeft wel geteekend, maar door Engeland's weigering zou dit weer op losse schroeven worden gebracht. De ministerraad «besloot evenwel zijn houding, inge- Korte Kleverla an 26 Tel. 22861Bloemendaal Modern Bloemwerk Decoraties nomen tijdens «de ratificatie, te «handhaven en zich tegen elke herziening der conventie te verzetten. De onderhandelingen met België over een econo misch verdrag werden hervat, Duitschland. De Thiirimgsche landbond organi seerde een groote betooging te Rudelstadt, waar aan door 25.000 boeren werd deelgenomen, om tegen den nood en barre armoede der «boeren te demonstreeren. Verschillende eischen werden aan den minister van financiën voorgelegd. De arbeidsrechtbank te Dresden verklaarde de scheidsrechterlij'ke uitspraak (welke idoor den mi nister van arbeid bindend was verklaard) betref fende het arbeidsconflict in de Saksische ijzerin dustrie (overwerk 'en Zoradagsarheidf voor ongeldig. Diveisen. «New-York. De Mexicaansche regee ring zond sterke troep en afdeelingen en vliegtuigen uil, tot zuivering eens en voor «goed van verschil lende staten, van revolutionnairen en bandieten. De zaak «wordt nu zeer krachtig aangepakt. Washington. Kellog verklaarde dat de Ameri kaansche regeering bereid was, met alle mogend heden der wereld een verdrag te sluiten tot alge heel verbod van bouw en gebruik van onder zeeërs. Er is voorts een nieuwe emigratie-wet in gediend, waarbij de quota voor verschillende lan den met belangrijke cijfers verhoogd worden, o.a. ook voor Nederland. Zoo mo«gien er, wordt de nieuwe wet aangenomen, voortaan twee keer zoo veel Engelschen, en Russen, en 50% meer Itali anen binnenkomen. Ten slotte is door Senator Gillett weer een resolutie ingediend om te komen tot Ameri'ka's onderwerping aan het Permanente Hof van fnternationale Justitie. Athene. Het kabinet Zaimis trad af. Men ver wacht een nieuw kabinet, van dezelfde samenstel ling, waarin alleen 'de minister van landbouw ver vangen is. Lissabon. Maandag werden geruchten omtrent revolutie in Portugal en moord op den president, in Parijs verspreid. Deze geruchten waren absoluut valsch en verzonnen. BLOEMENDAAL 0VERVEEN - - AERDENH0UT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 „HET NEDERLANDSCHE BOEK 1927". De Nederlandsche Uitgeversbond zal dit jaar eene tentoonstelling houden van de belangrijkste boe ken, welke in het jaar 1927 in Nederland zijn ver schenen, zooals deze in den catalogus 'Het Neder landsche Boek 1927 zijn vermeld. Op deze tentoonstelling, welke door eene daartoe benoemde commissie werd samengesteld, zullen dus in« de eerste plaats aanwezig zijn al die boe ken, welke in de breedste kringen der boeken liefhebbers belangstelling kunnen vinden; de wer ken onzer 'Nederlandsche schrijvers en schrijfsters, voor zoover deze in 1927 in druk zijn verschenen; alle romans, gedichtenbundels en tooneelwerken, verder alle vertaalde romans en de ontspannings lectuur en ten slotte alles, wat verschenen is op het tegenwoordig zoo belangrijke en uitgebreide ge bied der lectuur voor de Jeugd, prentenboeken en kinderboeken, zal worden tentoongesteld. Ieder belangstellende zal het voorts vrij staan, de keurig gebonden exemplaren in «de hand te nemen en in te zien, zelfs te lezen. Bovendien zullen worden tentoongesteld alle be langrijke uitgaven, welke op het geibied der let terkunde, 'der wetenschappen' en «der kunst ver schenen zijn. Deze werken zullen rubrieksge wijs worden gerangschikt, zoodat elke afdeeling een volledig beeld geeft van wat op elk gebied is ver schenen. Aan pracht- en plaatwerken zal eene afzonderlijke afdeeling 'worden besteed en eveneens aan de uit gaven voor bibliolieten. Ten slotte zal de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem een overzicht geven vani hare 15e, 16e en 17e eeuwsc«he letters en hare toepassing, waar bij 'het kostbare authentieke materiaal, «dat zich in haar bezit bevindt, zooveel mogelijk aanwezig zal zijn. Deze tentoonstelling zal in den loop van dit jaar achtereenvolgens in de hoofdsteden «der provinciën en te Amsterdam worden gehouden. De medewer king der daarbij betrokken autoriteiten, die wel willend .locaiiteiten beschikbaar stelden, is daar voor verkregen; ook de leeszalen in verschillende sleden zegden medewerking toe. Gedurende een tiental dagen of langer zal deze tentoonstelling, welke voor eiken belangstellende kosteloos toegankelijk is, in elke stad geopend blijven. Zij zal voor de eerste maal van 1118 Februari •aanstaande gehouden worden te Haarlem «in' het Prinsenhof, waar zij «heden te half «drie zal worden geopend en van half vier af voor het publiek toegankelijk zal zijn. Nader meldt men ons de volgende interessante bizonderhedem: De Tentoonstelling Het Nederlandsche Boek 1927 heeft, evenals de catalogus van dienzelfden naam, tot «doel, bekendheid te geven aan wat in Neder land aan hoeken verschijnt. In den catalogus wor den deze boeken vermeld1 en «wat de catalogus vermeldt, laat de tentoonstelling dus zien. De catalogus Het Nederlandsche Boek vermeldt alles, op welk gebied ook, waarvoor de liefhebbers van boeken belangstelling kunnen hebben. «Dit is in de breedste «beteekenis van het woord opgevat, en er is daarbij dus niet alleen gedacht aan den liefhebber van letterkundige «werken, van ont spanningslectuur en aan den grootsten liefhebber va® 'het «boek: het kind, maar bovendien aan ieder, die, op welk terrein van geestelijk leven, of van welke wetenschap ook, medeleeft en be- 'angstellend is voor wat op dat gebied verschijnt. De liefdevolle moeder, die voor haar eerste 'kindje een prentenboek wil hebben, de zorgzame vader, die voor zijn jongen een boek dat goed is zoekt, de jonge man die slechts leeft „voor de litteratuur", maar ook de trouwe echtgenoote, die medeleeft met haar hard werkenden man, die steeds zoekt naar middelen om zijn kennis te verrijken, de occultist, die naar stof voor zijne theoriën zoekt, de landbouwer, die verbeteringen wenscht in te voeren, «en ten slotte zelfs de stroefste vakge leerde, die weten wil wat op zijn gebied in Neder land is verschenen, die allen zullen vinden wat zij zoeken, voor zoover een boek daarbij betrok ken, is, in den catalogus Het 'Nederlandsche Boek, en op deze tentoonstelling zal men alles wat deze catalogus vermeldt bijeen kunnen zien. Bij deze breede opvatting is stellig niet vergeten de opvoedkunde en ontwikkelende kracht, welke «van het boek, reeds bij d«eze vermelding erva®, en stellig bij 't zien ervan, kan en moet uitgaan. Wie 'het boek zoekt als een goede, maar vooral als een aangename bekende, «d'ie wordt gewaardeerd, om dat hij zoo menig oogenblikje wist te vullen, waarvoor in 'het eigen leven geen «bezigheid en inhoud was, en dat anders leeg zou zijn gebleven, zal ongetwijfeld herinneringen van de prettigste soort aan boeken hebben. Doch deze vriend van «het boek wordt zijne liefde vaak ontrouw, zoodra een nieuwe liefde, voor een nieuwe vulling van wat hij zelf leeg liet, zich mocht voordoen. Daarom moge ie«d'er in dezen catalogus en op deze tentoonstelling zien, dat er nog een andere kant is aan het «boek, welke minder aanleiding geeft tot deze wispelturigheid. Hij komt voor den dag, wanneer boeken niet meer wordent ter hand ge nomen om' de leege plekken in het eigen leven te vullen, maar wa«n«neer zij noodig zijn om de met ■eigen geestelijk leven gevulde en overvolle ge deelten groeiend en 'bloeiend te houden. Dat is dus, wanneer boeken niet meer 'de rol spelen van den hofdichter, die op zijn oogenblik om te voor schijn te komen, moet wachten, maar omgekeerd, naar «hunne 'komst reeds sinds langen tijd werd uitgezien, omdat zij het onmisbare moeten en zullen brengen, waarop reeds lang werd gewacht. Met deze opvatting is in den catalogus en met deze tentoonstelling op de breedste wijze reke ning gehouden. Want in dezen catalogus worden niet alleen vermeld die werken, welke voor ieder «die op eenig gebied van geestelijke ontwikkeling of wetenschap medeleeft, van belang zijn, en voor hem een kostbaar, lang verwacht en gewenscht bezit kunnen vormen, doch bovendien werd aan d'e behandeling alle hierbij betrokken onderwer pen zulk eene uitvoerigheid gegeven, dat ieder op elk gebied steeds kon overzien wat er al niet o:p zulk een terrein werd gedacht en gedaan, en wat er al niet op zijn terrein versoheen en bestond, ook al stond het voor ieder ingewijde van te voren vast, dat koopers voor deze, vaak zeer kostbare en zeer omvangrijke werken, zich uit den «kring der gebruikers van dezen catalogus wel niet zouden voordoen. En om dezelfde reden zullen ook deze werken, onder wel'ke er vele zijn, welke het ge wone boeken'koopend publiek nooit of zelden onder de oogen heeft gehad, eveneens op deze tentoon stelling aanwezig zijn. Zoo werd er naar gestreefd, een overzicht te geven «van de «belangrijkste boeken welke- in den loop van één jaar in Nederland verschijnen. Ieder, van welken aard zijn smaak en opvattingen oo'k mogen zijn, zal er 'het boek zijner keuze onder vinden. En déze boeken mogen verder ieder die hen ziet er van doordringen, dat op het gebied van het boek oneindig veel meer is te vinden, dan men voor het vullen van zijn leege oogenblik- ken noodig heeft, of in zijn overige, reeds ge vulde bestaan kan «doorbrengen. Het doel va«n« den catalogus Het Nederlandsche Boek en van deze tentoonstelling is ook, een denk beeld te geven van de beteekenis van wat in Nederland aan «boeken verschijnt. De volgende ge gevens mogen dit beeld verduidelijken. In den catalogus Het Nederlandsche Boek worden jaarlijks vermeld 2000 a 2500 boeken, nieuwe uitgaven en «nieuwe drukken, welke in den loop van één jaar in Nederland het licht ziet; de andere helft, bestaande uit school- en leerboeken en uit gaven op elk gebied, welke niet van voldoende «belang zij® voor den breedsten kring van belang stellende, werden niet in dezen' catalogus opge nomen. Met deze 5000 «boeken, bij wel'ke nog komen onge veer 1200 tijdschriften (geen dag- en nieuwsbladen) .staat Nederland op de tweede plaats in de rij der «boeken uitgevende landen, en wel met 660 boe ken op el'k millioen inwoners. Op de eerste plaats staat Denemarken met 1427 boeken op elk millioen inwoners, en eerst op de 'laatste plaats, als nummer 17, komt Amerika, met 81 boeken per millioen. Duitschland, Engeland en Frankrijk op de 4e, 13e en 14e plaats, met resp, 500, 260 en 230 boeken per jaar en per millioen 'inwoners. Neemt men het aantal boeken op letterkundig ge bied en die welke tot ontspanning dienen, als maatstaf voor alles wat verschijnt, hetzij ten gunste van de beteekenis dezer boeken, hetzij om gekeerd, dan komt Engeland op de eerste plaats. Romans, «gedichten, tooneelwerken en kinderboe ken vormen n.l. 40 procent van al wat in Engeland j verschijnt. Dan volgen Amerika met 30 procent, Het sedert eeuwen bekende en onovertroffen middel tegen HOEST, VERKOUDHEID en alle aandoeningen der slijmvliezen. PRIJS PER KRUIK OF FLESCH 65 CT. Nederland met 25 en Duitschland en Frankrijk, elk ongeveer met 20 prooent. Men heeft in elk land, ook in het onze, wel eens gezegd, dat er tegenwoordig te veel «boeken ver schijnen en« men «bedoelt daarmede dan in het bi- zonder de romans, enz. Vergeleken met «den toe stand van 25 jaar gele'den, vertoont «echter alles een zelfden, geleidelijken vooruitgang. Vijf en twintig jaar geleden, in 1902, verschenen er in Nederland nog geen 3000 boeken en tijdschriften: 2907; thans verschijnt meer dan het dubbele; 6047. Het aantal romans, gedichten en kinderhoeken, dat in 1902 bedroeg 654, is in die 25 jaren ook ver dubbeld: 1328, en hetzefde ziet men bij alle andere boeken. Er wordt dus blijkbaar, door de inmid dels toegenomen bevolking, meer gelezen en ge studeerd idan vroeger. Men heeft ook wel eens gezegd', dat de in Neder land verschijnende boeken duur zijn, vergeleken met het buitenland. Dat is echter niet zoo. De cataloguswaarde van alle boeken wel'ke in Nederland «in den loop van één jaar verschijnen, ■bedraagt ongeveer 7000 gulden. Per boek be,draagt dat dus gemiddeld ongeveer 1.77 J. 'De gemid delde prijs per boek in Duitschland (van de andere landen is dat niet bekend) bedraagt 5.21 Reichs- mark. De oorspronkelijke roman kost in Nederland' per exemplaar gemiddeld 2.27, de vertaalde 1.88, het kinderboek 1.091,I® Duitschland kosten de beide eerste 'door elkander gemiddeld 3.50 Mark, het kinderboek 2.01 Mark. Het boek over geneeskunde kost in Nederland ge middeld 2.43, in «Duitschland: 8.48 Mark; het boek over wijsbegeerte; 2.98J, in Duitschland: 6 Mark; dat over rechtsgeleerdheid 2.83; 't Duitsche hoek 4.85 Mark enz. Het «boek uitgegeven' in Nederland, is «dus niet hoo— ger in prijs, vaak zelfs goedkooper, dan het Duit sche boek. JOH. ENSCHEDé ZONEN. De firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem heeft op verzoek van den Nederlandsch en Uitgeversbond aan deze tentoonstelling toegevoegd een overzicht van de zeldzaamheden uit «die geschiedenis der druk kunst, zooals die alleen bij haar aanwezig zijn. Een staaltje hiervan laat reeds zien het aanplak biljet voor déze tentoonstelling, dat door baar is gedrukt met de „Chalcographia", een letter der zestiende eeuw, gesneden 'door Hans von Peders- heim, welke in 1767 door Johannes Enschedé van d«e Frankfortsche gieterij «der familie Luther werd gekocht. Deze letter laat zien wat aan vele mo derne letters, welke eene bepaalde rangschikking noodig «hebben «om tot 'hun recht te komen ont breekt, terwijl de „Chalcographia" zelf zulk een sprekende fraaiheid van vorm heeft, dat zij onder alle omstandigheden tot haar recht komt. Behalve het oorspronkelijke materiaal waarmede deze letter gemaakt wordt, laat de firma Enschedé ook ziem het voornaamste van hare andere, be roemde oude- letters Er is aanwezig «het authen tieke materiaal dér letter van Henri lettersnider te Delft, de eerste „handels"-letter, welke door hem i® het eind der 15e eeuw het was toen iets «nieuws ook aan and«ere drukkers werd geleverd. Er is ook alles wat betrekking heeft op de „carac- tères de civi'lite", de letter uit d«e 16e eeuw welke eene nabootsing is van het toenmalige handschrift van welke d'e firma Enschedé verschillende soor ten «bezit, en er is voorts de vijftiende eeuwsche 'etter, welke wordt toegeschreven aan Peter Schoeffer von Gerusheim. Met dit zeldzame materiaal heeft d«e firma En schedé tal van kostbare boeken voor binnen- en «buitenland gedrukt; Thomas a Kempis' Navolging; Botermans bewerking van Die hystorie van die seven wijse mannen van rom'en; de Vrouwenpeerle, en met «de letter va® Schoeffer, vele uitgaven van De Zilverdistel. Een groot aantal van deze werken is eveneens aanwezig. Al het historische materiaal der firma werd door wijlen mr. Oh. Enschedé gebruikt voor zijn groote werk „Fouderies de caractères", terwijl nog kort geleden is begonnen met de nieuwe, fraaie letter proef, in afzonderlijke deelen en planodrukken, welke elk e'en geheel uit deze letters gezetten tekst geven. Het „Pater noster", gedrukt met de „Chalcographia", is een 'der fraaiste drukken welke in d'en laatste® tijd zijn gemaakt. Afbeeldingen van 15e eeuwsche matrijzen, schetsen voor 17e en 18e eeuwsche initialen met reproduc ties van het AbcJdarium, het Catholicon en de than's verschijnende Rijmprenten, zijn gebruikt als wandversiering. Twee merkwaardige stukken zijn voorts te zien. Het eene is de drukvorm van het Evangile selon Saint Mattieu' dat werd gedrukt met de micros copische letter, die door iHenri Didot op 66-jari- gen leeftijd werd gesneden. Het geheele evangelie is gedrukt op 52 bladzijden, 6 bij 41 centimeter groot, terwijl de zetspiegel 42 bij 30 millimeter ■meet. Het andere is een product van, den laatsten tijd en in zand gegoten letters. De onregelmatigheden welke pan de 15e eeuwsche letters zijn op te merken, hebben bij vele onderzoekers het vermoeden doen ontstaan, dat deze letters niet zijn gegoten op de thans gebruikelijke wijze in koperen, of zelfs in lood'en matrijzen. Matrijzen van metaal kunnen im- jners nimmer de groote afwijkingen, welke de 15e eeuwsche letters vertoonen, mogelijk maken, en dit deed denken aan eene andere wijze van gie ten, en wel in een zachte, meegevende stof. Dit is natuurlijk zand; het gieten in zand is trouwens ouder dan het gieten in metaal en in de 15e eeuw Was het gieten in zand voor het maken van aller lei metalen voorwerpen, gewoon, het gieten in metaal was ongewoon en nieuw. De firma Joh. Enschedé Zonen heeft op eene zeer primitieve wijze een harer oude letters af gegoten in za®d« en met de aldus verkregen letters een boekje va® zeven bladzijden „Dies est iaeti- tiae", een! middeleeuwsch gezang, «gedrukt. Wat men verwachten mocht is bewaarheid; de grillig heden der 15e 'eeuwsche letters vindt men in dit idrukje alle en op dezelfde wijze terug. «pok hij dit werkje is de drukvorm met de i® zand gegoten letters en het primitieve materiaal, waar mede de proef werd uitgevoerd; de zandbak 'met toebehooren aanwezig. SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw, Teleloon 13310. HAARLEM. De deftige 'burgemeester zou op een avond hei „feestje van kinderen voor kinderen" bezoeken. Zeg niet, dat ik er aan kom, «zei hij tegen den deurwachter. Hij liet jas en hoed beneden en ging naar boven, naar de zaal, waar het feestje gehou den werd. Hij deed zachtjes de deur open. Het stemmengedruisch* meldde hem, dat er menschen binnen waren. Meteen liet hij zich op handen en voeten vallen en kroop zoo de zaal binnen, terwijl hij allerlei gekke geluiden maakte, die wel wat weg hadden van het hinniken van een paard. Op eens bemerkte hij, dat het doodstil om hem heen was geworden. Hij keek op en zag, dat een aantal dames en heeren in avondcostumes aan 'n diner-tafel hem met afkeer, zelfs met angst be keken. 'Hei kinderfeestje was 'namelijk in de zaal ernaast! Ze hadden een muziekavondje en de gastvrouw vroeg den bekenden tenor nog een nummertje ten beste te geven. Ik ben bang dat het te laat is„ zei deze, ik zou de menschen hiernaast hinderen. O, dat is wel goed, zei de gastvrouw, verleden week hebben ze onzen hond vergeven! Een Hollander, die heel weinig van het Fransch kende, «bezocht Parijs. Op een tentoonstelling zag hij een mooi schilderij en hij vroeg aan een der aanwezigen, wie het geschilderd had. «Deze ant woordde; Seepa (sais pas weet ik niet). Dank u, zei de Hollander en ging heen. Den voigenden dag zag hij een schitterende brui loft. De bruidegom was zwaar gedecoreerd, met wel 20 medailles en kruizen. Aan een der toe schouwers vroeg hij, die dat was. Seepa, was het antwoord. Zoo, -dat is ook toevallig, dacht de Hollander. Dien zelfden middag zag hij een -heel deftige be grafenis, met heel veel bloemen. Wie is dat, vroeg hij weer aan een voorbijganger, Seepa, antwoordde deze. Wat, riep de Hollander stomverwonderd uit, nu al? En hij is vanmorgen pas getrouwd! Een zuinige Schot, die op een zakenreis ging, riep zijn vrouw nog vanuit den spoorwegcoupé toe: En denk er om, dat je Henkie zijn bril afneemt, als hij nergens 'naar kijkt! Hotelgast ('boos, dat men hem aan het station heeft laten wachen): Was het zoo moeilijk om me te vinden .heeft je baas dan niet gezegd, hoe ik er uit zag? Kruier: Jawel meneer. Maar er zijn zooveel oude heeren met een kaal hoofd en een roode neus! Er was een nieuwigheid in de stad. Een bioscoop adverteerde, -dat er gratis voorstellingen werden gegeven. De bezoekers waren echter alleen ver plicht, iets te gebruiken, een kop thee, glas limo nade, of iets dergelijks. «De 'minste consumptie kost te 30 cent. Op den -eersten dag van deze nieuwig heid, kwam een man met 7 kinderen de bioscoop binnen. Hij vond met veel «moeite in donker 8 plaatsen naast elkaar. Toen -de kellner 'kwam, be stelde hij: Eén glas Ran'ja met 8 rietjes! De kellner legde hem uit, dat elk persoon minstens één consumptie van 30'cent moest nemen. De man zocht zijn spruiten bij elkaar en ging naar den uitgang, terwijl «hij zei: Zie je wel, ik dacht 'het wel, dat er ergens een valstrik in zou zitten! Een man moest dieet houden en visc'h eten, iets waarvan hij absoluut niet hield. Hij trad een eet huis binnen en vroeg den kellner: Hebben jelui waivisch vandaag? Nee, meneer Geen haai? 'Nee, meneer Ook geen zaagvisch? Nee, meneer Breng me dan een groote biefstuk met uien. De Hemel weet, dat ik naar visc'h gevraagd heb en dat die er niet was! Advocaat: Ik zou u adviseeren, dezen man een beleefd, kalm briefje te schrijven en dan af te wachten wat er gebeurt. Cliënt: Best, dat zal ik doen. Hm, weet u misschien -hoe je precies „aartsoplichter" schrijft? Ik heb 20 jaar bij den zelfden baas gewerkt! Dat record kan ik nog verbeteren, volgende week is mijn zilveren bruiloft! Booze' vader: Ik zag heel duidelijk dat je mijn dochter kuste onder mijn eigen oogen! Jongeman (kalm): Nee meneer onder haar eigen oogen I Uitslagen van 5 Fe «B. F. C—V. V. ZandvoortVel- Bloemendaal Program voor Zond; HaarlemZeehi (H.V.CV.V.A. A.F.C.Zandvo DonarB.F.C. BloemendaalI Konden wij 'de voi vermelden, dat de den, nu is 't juist a gingen de gasten n nog eigenaardiger tallen wisten te sc< Nu was wat de winning van V. V zwarte Amsterdam] gespeeld, zooda't B kreeg. Jammer, da regelmatigheden ve; genoodzaakt van b handtastelijkheden In Zandvoort en I verdiende nederlag Zeeburgia, beide c: op zeer gelukkige In Zandvoort was strijd zoo goed als ren te tellen, en t lukkig te doelpunt macht te verdedige te klagen hadden komen. Zeeburgia was eve eerst een bal in eij Ly, Beijk (die overi liet een houdbaren hoede voor het do pech te kampen hi dikwijls met ku seerd werd! We gelooven dan den Schoterweg t te 'brengen, en ner ook Ve'lox hier s® naren toch de kar De overige wedsti We geven V.V.A. sen, hoewel een gi mogelijk is. Van' de lagere elft tegen Schoten 2 in den hoe«k (81 R.C.H. 8 doen (3- Mid'denweg verger 2 wachtte. De junioren speel een ongeval werd Onze reserves gaa krijgen daar de la nutten, betwijfelen capaciteiten ontbr wijs voor het aanv dat twee spelers, voor het H.V,B.-£ Het derde speelt Zandvoort 3, era pioenschap in der eigen terrein Zanc stel gevraagd en Het vijfde sipeelt 2, en wint met dul DE JA VA-S HAAR I LA Mr. Geen tak van n: leven zóózeer en trokken als de s Vooral sedert de Van den Bosch 2 zij de belangstel! belangstelling, wa heugen, doch die Zoowel de Indisc gever 'hebben re; speciaal haar bet wetten, verorden: bij de uitoefening te 'houden. Doch niet alleen het doen en late culiere zijde was Zoowel van den of middellijk bij h de zijde van hen, relatie hebben, ii en in tal van br wijze de industrie d«e «belangstelling Hoog is de Indus guisd. Naast deg waarop Java «drijl een vloek te he< enkelen «die mee voor Java, indien deren, en deze vi zijn er van over onherstelbare on leven op dit eilai niet te berekene voor het moeder De suikerindustr centrum der pub

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 4