\m m iï Een abonnement op dit blad kost U tot 30 Juni: f 1.30 tl mi itë Mr. I. H. MONNIK f PROF. LORENTZ f JRGIS EN ZOON N SATYRE SPORT S C H A A IC R U B R I E K PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL. HMRLEM. BLOEMENDAAL. K E R PC A n m r* 1 W ïENVEGERS. zw. Telefoon 13310. RLEM. IMMMMMMOM* r zou op een avond het j o o r kinderen" bezoeken, n kom, izei hij tegen den en hoed beneden en ging il, waar het feestje gehou- chtjes -de deur open. Het ie hem, dat er mensohen liet hij zich op handen en zoo de zaal binnen, terwijl den maakte, -die wel wat jniken van een paard, dat het doodstil om hem j keek op en zag, dat een l in avondcostumes aan 'n keer, zelfs met angst be- amelijk in de zaal ernaast! ;avondje en de gastvrouw ïor nog een nummertje ten ït te laat is„ zei deze, ik iast hinderen. zei de gastvrouw, verleden hond vergeven! >1- weinig van het Fransch Dp een tentoonstelling zag en hij vroeg aan een der eschilderd had. 'Deze ant i's weet ik niet). Dank u, ig heen, hij een schitterende brui- ,s zwaar gedecoreerd, met cruizen. Aan een der toe- e dat was. voord. ïvallig, dacht de Hollander, ag hij een heel deftige Jbe- bloemen. Wie is dat, vroeg "bijganger. deze. »r stomverwonderd uit, nu n pas getrouwd! op een zakenreis ging, riep den spoorwegcoupé toe: En enkie zijn bril afneemt, als n hem aan het station heeft et zoo moeilijk om me te dan niet gezegd, hoe ik er Maar er zijn zooveel oude hoofd en een roode neus! d in de stad. Een bioscoop ratis voorstellingen werden 5 waren echter alleen ver in, een kop thee, glas limo- De minste consumptie kost- ■sten dag van deze nieuwig- net 7 kinderen de bioscoop veel moeite in donker 8 Toen de 'kellner kwam, be an! ja met 8 rietjes! rit, dat elk perëoon minstens 'cent moest nemen. De man j elkaar en ging naar den t 'het wel, dat er ergens een houden en visc-h eten, iets liet hield. Hij trad een eet- den kellner: Hebben jelui groote biefstuk met uien. ik naar visch gevraagd heb s! adviseeren, dezen man een te schrijven en dan af te rt. doen. Hm, weet u misschien oplichter" schrijft? len zelfden baas gewerkt! t nog verbeteren, volgende bruiloft! heel duidelijk dat je mijn lijn eigen oogen! e meneer onder haar VOETBAL. Uitslagen van 5 Februari; >B. F. C.—V. V. A0—2 ZandvoortVelox 01 Bloemendaal-Zeeburgia 03 Program voor Zondag a.s.: HaarlemZeeburgia. 'H.V.C.—V.V.A. A.F.C.Zandvoort. DonarB.F.C. BloemendaalVelox. Konden wij 'de vorige week als merkwaardigheid vermelden, dat de thuisclubs alle gewonnen had den, nu is 't juist andersom; in de drie wedstrijden gingen de gasten met de punten strijken, en wat nog eigenaardiger is: geen der ontvangende elf tallen wisten te scoren! Nu was wat de verhouding aangaat, de over winning van V. V. A. zéér verdiend. De rood zwarte Amsterdammers hebben in Bussum keurig gespeeld, zoodat B.F.C. geen voet aan den grond kreeg. Jammer, dat de wedstrijd niet zonder on regelmatigheden verliep; de scheidsrechter zag zich genoodzaakt van beide partijen één speler wegens handtastelijkheden van 't veld te zenden. In Zandvoort en Bloemendaal werden echter on verdiende nederlagen geleden, daar én Velox én Zeeburgia, beide candid'aten voor de eerste plaats, op zeer gelukkige wijze de overwinning behaalde. In Zandvoort was Velox bijna den geheelen wed strijd zoo goed als ingesloten. Haar uitvallen wa ren te tellen, en bij een ervan waren zij zoo ge lukkig te doelpunten. Door verder met man en macht te verdedigen waarbij zij niet over veine te klagen hadden wisten zij onheilen te voor komen. Zeeburgia was evenmin ongelukkig. Bakker werkt eerst een bal in eigen doel, mist daarna een penal ty, Beijk (die overigens uitstekend zijn werk deed) liet een houdbaren bal glippen, terwijl onze voor hoede voor het doel der Amsterdammers met veel pech te kampen had, waardoor keeper Geelhuizen dikwijls met kunst- en vliegwerk niet gepas seerd werd! We gelooven dan ook niet, dat Zeeburgia het aan den Schoterweg tot een overwinning zal weten te brengen, en nemen we ten overvloede aan, dat ook Velox hier sneuvelt, dan zullen de Utrechte naren toch de kampioensvlag kunnen hijschen. De overige wedstrijden zijn zonder eenig belang. W e geven V.V.A., A.F.C. -en B.F.C. 'de beste kan sen, hoewel een gelijk spel in Amersfoort niet on mogelijk is. Van1 de lagere elftallen speelde het tweede gelijk tegen Schoten 2 (11) het derde drukte 'D.O.A. 2 in den hoek (81), het vierde liet zich dit door R.C.H. 8 doen (37) terwijl het vijfde aan den Middenweg vergeefs op de tegenpartij, Swastika 2 wachtte. De junioren speelden tegen Haarlem, maar door een ongeval werd deze wedstrijd gestaakt. Onze reserves gaan Zondagochtend naar I.V.O. en krijgen daar de laatste kans. Of ze die zullen be nutten, betwijfelen we, 'niet omdat den heeren 'de capaciteiten ontbreekt, maar wel de wil. Als be wijs voor het aanwezig zijn der capaciteiten diene, dat twee spelers, Warlé en Spoor gekozen zijn voor het H.V.B.-elftal. Het derde speelt om half elf in Zandvoort tegen Zandvoort 3, era heeft, indien 'het wint,het kam pioenschap in den zak. Voor de junioren, die op eigen terrein Zandvoort zouden ontvangen, is uit stel gevraagd en verkregen. Het vijfde sipeelt 's morgens thuis tegen Ripper-da 2, en wint met dubbele cijfers. Adspiranten b speelt aan de Kleverlaan tegen E.D.O. c en' komt met beide punten thuis. De elftallen zijn als volgt aangeschreven; le Elftal; J, Beijk. J. IJfs C. A. Bakker J. Cassee H. Beijk P. J. Parson G. Kopjes Niemann Ph. Immer J. A. Sunter H. J. de Jong M. Strik Tweede elftal; H. J. Lever M. Jansen H. Spoor H. Eijsten G. v. Dam J. Wijnberg C Warlé Ad. Cassee Fr. Bakker H. van Beem N. Dillewijn 3e elftal: J. Segerius J. v. Maren J. Parson H. Kohier W. A. de Haas. A. de Jong K. de Haas J. van Beem N. N. H. v. d. Veer B. Healy 5e elftal; K. Schoehuijs J. Schreur D. Kroon Ant. Cassee M. v. Delden J. Veldhuis W. A. v. Zanten J. J. Huijer G. Strik H. S. van Lent J. Sondorp Dh6h3 12 Lf8g7 Pgl—e2 12 13. Le6: faalt na De7; 14. De3, Pd4 en 13. Pe6: na Le6:; 14. Leb;, De7, enz. 13 Pb6d5 O—O 14 h7h6 Pg5—f3 15 eb—e5 De witte Dame komt in gevaar. Er dreigt f4; 17. Dh4, Lfb. Pf3h4 16 f5—f4 Dh3—f3 17 Pd5—f6 Dreigt Dame-winst door Lg4. d3d4 18 Lc8g4 -Df3d3 19 -e5e4 Dd3c4 20 'Dd8d7 P-e2Xf4 21 Pg6: is niet goéd, wegens Le2;; 22. De2:, 23 Ddl, f3. 21 g6g5 Pf4g6 22 g5Xh4 Pg6Xh8 23 Lg7Xh8 'h2h3 24 Lg4Xh3 'g2Xh3 25 PcbXd4 Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Scbaakredacteur, De Genestetweg 23 Bloemendaal PROBLEEM No. 159. Mr. A. J. C. E. V. HEYCOP TEN HAM (1857-1925) Mat in vier zetten. Stand der stukken; Wit; Kal, Dh7, Ldb, Pf5, a5, h4, h5. Zwait: Keb, Te3, Le2, Pfl, a7, d3, e4, f4. PARTIJ No. 53. Gespeeld in een correspondentie-wedstrijd van de Deutsche Schachzeitung 15 April 1925Februari 1927. ALJECHIN'S VERDEDIGING, Wit: A. H. PRJWONITZ ('Hamburg). e2e4 1 Pblc3 2 e4Xd5 3 Lfl— c4 4 Zwart: P. SOHELLER (Pirna). Pg8—fb ■d7—d5 PfbXd5 Pd5bb Takacs beveelt aan hier Leb te spelen. Voor re mise is Pc3: 'voldoende. De tekst-zet schijnt moei- uijkiheden te geven. Lc4b3 5 c7c5 Ddlh5 6 e7eb Niet c4, wegens 7. Lc4:, Pc4:; 8. Db5f. Pc3—e4 7 Pb8—cb d2d3 8 Foutief ware 8. Pc5:, wegens gb. 8 g7—gb Dh5g5 9 Lf8e7 Dg5—hb 10 f7—f5 Pe4g5 11 Le7—f8 Tfl—dl!! 26 Pd4—f3+ Kglg2 27 Dd7Xdl Dc4f7 f 28 Ke8—d8 Lel—f4! 29 Ddl—d7 Df7—f8f 30 Pf6—e8 Df8Xh8 31 Ta8c8 c2c3 32 Tc8c6 Tal—dl 33 Tc6g6f Lf4g3 34 Pf3—elf! Kg2—hl 35 Pel—d3 Lg3Xh4f 36 Kd8c7 Khlh2 37 Pe8ld6 Lh4d8f 38 Kc7c6 Dh8—f8 39 c5c4 Lb3—c2 40 P-db—f7 Ld8—h4 41 Pf7—e5 Lc2a4f 42 fo7—b5 ■Df8—a8f 43 Kc6b6 Da8Xe4 44 b5Xa4 f2—f4 45 Dd7—c6 Opgegeven. om te luisteren, maar vorm en inhoud van wat wij hoorden, geven ons de overtuiging, dat De Ligt met zulke voordrachten in ons land niet het pu ibliek bereikt, dat hij voor zijne ideeën wil trach ten te winnen; zijne spreekwijze is nog steeds die der overweldiging en niet die der overreding, hij lost aldus niet in ons, maar vóór ons raadselen op, zijn, naar ihet wel schijnt, verbitterd hart, mist de vroegere diep-religieuse innigheid, 'die van het grootste en grofste iets teers en fijns wist te maken, hij heeft het Christendom -den rug toege keerd, maar zijn nieuw quasi-meer-omvattend reli gieus bewustzijn is, vergeleken bij zijn vroegere geestesgesteldheid wel breeder doch niet dieper. Denkend 'Nederland is in 'de jaren, dat De Ligt zich met de anti-militairistische propageering en organiseering heeft ibezig gehouden hem voorbij gegroeid. De slordige vorm van zijn rede, in ver gelijking met wat hij vroeger kon geven en zijn harde toon van spreken deden tegenover het deels toch ook uit genegenheid voor zijn persoon opgekomen publiek, bijna liefdeloos aan. Neen, Bart, dit is niet de weg, en hiervoor kunnen wij, "die allen overstelpt zijn met moeilijk werk, eenige kostbare avonduren van zelf- en wereld- bezinning niet prijsgeven. Gij moet het later eens beter over komen doen. Dit nieuwe -wereldbewusit- zijn was oude kost. den waren uitgesproken, dan al zóu hij niet ver geefs hebben geleefd. Want niet aan zgn. materia lisme of andere eenzijdige levenshouding, maar aan deze beide uitingen van liefdeloosheid: dwinge landij en sluwheid lijdt onze samenleving en zou zij te niet kunnen gaan. Wie het zijne wil doen om onze samenleving te adelen, jong of oud, man of vrouw, in Lorentz' jieven hebben zij een lichtend voorbeeld. Heil het land en 'het volk waarin dezulken zich tehuis ge voelen! CORRESPONDENTIE. Oplossing Probleem No. 157 in de volgende rubriek. Gistel enavonid te 8 uur <gaf ©art 'de Ligt, d'e ex- predikant, te Bloemendaal voor een gemengd pu bliek van leden van den Amersfoortsche Kennemer Kring, enkele oud-gedieniden uit „de Beweging" en eenigen van zijn vroegere geestverwanten een rede over „De wording van een nieuw Wereldbe- wustzijn". Wij hadden' gelegenheid 'de met klem en nadruk uitgesproken toespraak tot aan de pauze aan te hooren. Wij hebben er geen spijt van gehad, met enthousiasme voor De Ligt's per soon verschillende hoorders opgewekt te hebben In onze gemeente is algemeen met groot leed wezen het onverwacht overlijden vernomen van Mr. I. H. Monnik, langen tijd hier werkzaam als advocaat en bestuurslid der Gereformeerde Ge meente. Goed voor den arme, behulpzaam voor den zwakke, een vriend voor den zieke, en dat alles niet met woorden, met mooie redevoeringen of geschriften, maar met daden, dat was Monnik. Met innig medegevoel denken wij aan zijn trouwe gade en zijne lieve kinderen, huisgenooten, die hij als hem van God gegeven geschenken beschouw de en voor wier welzijn hij alles bedacht, alles waagde, alles durfde. Hij ruste in vrede! 'Haarlem heeft zich zelf geëerd, door zijn grootsten burger plechtig, eerbiedig en eenvoudig ter aard'e te bestellen. De begrafenis van prof. Lorentz heeft in Haarlem een atmosfeer -geschapen va-n rustigheid, ernst en liefde voor 'het leven-, die zoolang zal blijven als van den d-ag van j.l. Dondierdag herinnering zal nawerken. De op het graf uitgesproken redevoeringen van een Rus (prof. Ehrentfest) die bijna zuiver Neder- landsc'h sprak, van een En-gels-chman-, een Fransch- man en een Duitscher gaven met den grooten toe loop van volk, d-en langen -stoet van rijtuigen, de omfloerste brandende lantaarns en -de b-eieren'de klokken aan -het geheel het karakter van een wereldgebeurtenis. In den grond- is de eenvoud, in -den grond der dingen -en in het wezen der mensc-hen; het diepe is eenvoudig en het eenvoudige is -diep. Zoo was Lorentz. 'Het meest werden wij getroffenl door de woord-en van prof. Ehrenitfest, die, als wij in' Nederland Mussolini waren, op ons bevel aan alle scholen, en alle raadhuizen zouden zijn aange plakt. Lorentz' goedheid schetste Ehr-entsfest al'd-us: „dit rustige harm-onieuse karakter kwam alleen in op stand als hij bemerkte te doen te hebben met dwingelandij of sluwheid". Al ha-d Lorentz' leven alleen tot uitkomst gehad dat ten aanhoore van 'de gansche wereld -deze woor- Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering van den Raad der Gemeeen- tt Bloemendaal, te houden op Donderdag 16 Fieb. 1928, te 14 ure ('s nam, 2 uur) op het Raadhuis te O verveen. AGENDA: I. Ingekomen stukken. 2 Benoeming vroedvrouw; de aanbeveling luidt: no. 1. Mej. T. G. Kruizinga te Amsterdam, no. 2. Mej. T. J. Buiël te Groesbeek, no. 3. Mej. A Sachse te Santpoort 3. Overname grond ter verbreeding van den Joh. Verhulstweg van. A. N. van 'd-en Bronk. 4. Overname wegen in het Kinheimpark 5. Aankoop grond op -den hoe'k van den Kon-in- ginm-eduinweg en Lage Duin en Daalschewag. 6. Aankoop grond ter verbreeding van -den Vo- gelenzangsc-heweg van: a. Jhr. L. G. Boreel, b. den polder Vogelenzang, c. de 'HoHan-dsche Cultuur Maatschappij. 7. Aanvaarding voorwaarden- voor het hebben va-n- gasbuizen onder den trambaan Haarlem- Zan'dvoort. 8. Vaststelling 4e suppletoire begrooting 1927, 9. Verleening voorschotten ingevolge de artt. 101 jo. 103 der Lager Onderwijswet 1920. 10 Verleening medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920. II. Wijziging d-er Woningbouwverorden-ing. 12. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. 13. Beslissing inzake verleen-ing van een vacantie- toeslag. 14. 'Beslissing inzake toekenning van een kinder toeslag. ZONDAG 12 FEBRUARI 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. van -der Hoeven, Den 'Haag. n.m. 5 uur Ds. J. C. van Dijk. Bidstond Zaterdag 11 Febr,, 's avond-s 9 uur in -de consistoriekamer. JON-GELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormiddags 10 uur, 'De heer iH. v. d. Werff, Boskoop. Vrijdag 17 Februari: n.m. 8 uur Ds. J. C. van Dijk, Bijbellezing. NEDERLANDSOHE PROTESTANTENBOND in het Bondskerkje, Potigieterweg 4, v,m. 10.30 uur, Ds, N. Padt, Zandvoort. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" AerdenhoutBentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Prof. Dr. G. v. d. Leeuw, Groningen. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk, SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Dr. J. We-ener, Herv. Pred., Haarlem. Do-ops'bediening. DE JA VA-SUIKERINDUSTRIE EN HAAR BETEEKENIS VOOR LAND EN VOLK. door Mr. J. J. TICHELAAR. Inleiding. Geen tak van nijverheid heeft in ons koloniaal leven zóózeer en zoo dikwijls -de aan-dacht ge trokken als de suikerindustrie. Voora! sedert den tijid, dat Gouverneur-Generaal Van den Bosch zijn Cultuurstelsel invoerde heeft zij de belangstelling gehad van zeer vel-en, eene belangstelling, waarin zij zich dikwijls mocht ver heugen, doch die zij ook -dikwijls had te verduren. Zoowel d-e Indische als de Moe'd-erlandsche wet gever hebben regelingen in het leven geroepen, speciaal haar betreffende, en lang i-s de lijst van wetten, verordeningen en besluiten, waarmede zij bij de uito-efeninig van haar bedrijf rekening heeft te houden. Doch niet alleen de Overheid bemoeide zich met -het doen en laten der industrie, ook van parti culiere zijde was de interesse in haar zeer groot. Zoo-wel van den kant derg-enen -die onmiddellijk of middellijk bij haar geinteresseerd -waren, als van de zij-de van hen, -die met haar overigens geenerlei relatie hebben, is op vergaderingen, in dagbladen en in tal van brochures op soms hartstochtelijke wijze de industrie besproken, en nog steeds houdt d-e -belangstelling aan. Hoog is de industrie geprezen en -diep is zij ver guisd. Naast degenen-, die haar de kurk noemen waarop Java drijft, zijn er die niet schromen haar een vloek te heeten voor deze gewesten. Zijn er enkelen 'die meenen, -dat het een zegen zou zijn voor Java, indien d-e suikerindustrie verdween, an deren, en deze vormen de overgroote meerderheid, zijn er van overtuigd, dat hare verdwijning eene onherstelbare ontwrichting van het -economische leven op dit eiland tengevolge zou hebben -en van niet te berekenen nadeel zou blijken te zijn, óók voor het moederland. De suikerindustrie staat vooral daarom in het centrum der publieke belangstelling, omdat -zij is een landbouwbedrijf, dat -door W-estersc'he energie en met behulp van Westersch kapitaal wordt ge dreven op aan de Inlandsche bevolking toebe- hoorende en van deze gehuurde gronden. De omstandigheid, dat de industrie noodgedwon gen immers wettelijke bepalingen maken -het haar onmogelijk grond in eigendom te krijgen den voor de uitoefening van haar bedrijf nooidf- gen grond moet huren van -de eigenaren, 'd.i, van de Inlandsche bevolking; -de omstandigheid, dat zij aanspraak doet gel-den op een deel van het voor de uitoefening van haar bedrijf onmisbare water; de omstandigheid, -dat zij tal van werkzaamheden in betaalden loonarbeid moet doen verrichten -door Inland-ers dat aJl-e-s was en is nog voor velen een rijke bron, waaruit tal van grieven tegen de industrie werden en worden geput. De belangstelling in 'd)e suikerindustrie -wordt even wel niet alleen in het leven geroepen door de bijzondere verhoudingen, waaronder zij als Wester- sche industrie in onze -Oostersche kolonie haar bedrijf moet uitoefenen; ook uit geheel anderen hoofde trekt zij veler aandacht. Zij is een schitte rend voorbeeld van betgeen energie -en weten schap vermogen tot stand te 'brengen. Deze t-wee, gesteund 'door het onmisbare kapitaal, hebben Java geplaatst aan de spits 'd-er rietsuik-er-produ- ce erende l-anden. Wat honderd jaar geleden een kwijn-end bedrijf was, dat op het punt stond te verdwijnen, is ge worden tot een wereld'bedrijf, -dat niet alleen door zijne resultaten, maar ook door het wetenschap pelijk peil, waarop het staat en de wijze, waarop het georganiseerd is, de bewondering wekt van hen, die het nader beschouwen. Korte geschiedenis vam de suikerindustrie op Java. Het is een -bekend feit, dat het suikerriet op Java nergens in het wild groeit. Hieruit maakt men op, dat het een ingevoerde plant is, doch het tijd stip waarop de invoering heeft plaats gehad, ds onbekend. Uit 'het feit -evenwel, dat een naam voor deze rietsoort reeds voorkomt in de oudste bekende taal van Java, mag geconcludeerd wor den, dat zulks reeids zeer lang geleden is geschiedt. Het vaderland van 'het suikerriet schijnt Voor- Indië te zijn en van daar uit heeft het zich ver breid. Aanvankelijk hebben de mens-chen het sui kerriet wel alleen gekauwd terwille van het zoete sap, terwijl -de kunst om uit dit sap suiker te be reiden. vermoedelijk pas in de zesde of zevende eeuw na Christus -bekend is geworden. Op Java is men met de fabricatie waarschijnlijk in de achtste of ne-gende eeuw begonnen, -en dit be gin houdt verband met de komst der eerste Chi- n-eezen in I-ndië. Zij waren de eerste suikerfabri kanten, Uit 'hun vaderland brachten zij -de oude, gebrekkige Chineesche methode mede, waarbij zware molenste-enen werden gebruikt en verticale houten cylinders, die door karbouwen heel lang zaam in beweging gebracht werden. Het beste sap bleef bij deze bewerking in het riet steken. Men kookte in één ketel, niet veel meer -dan een open pan. Door de gebrekkige fornuizen en door dat men telkens het sap koud li-et -worden, ver loor men enorm veel tijd. Toch is Ideze wijze van suiker maken met hoofdzakelijk dezelfde gebrek kige instrumenten, de gebruikelijke gebleven tot in -de -eerste .helft der negentiende eeuw. Na de vestiging in Jacatra, in 1619, nam de Oost- Indische Compagnie dadelijk handel en nijverheid in hare -bescherming. Zij richtte daarvoor, althans wat de suikerfabricatie betreft, het oog op de Chineezen. Zoo maakte 'Gouverneur-Generaal Van Diem-en in, een plakkaat van 7 November 163-7 mélding van een Chinees, gen-aamd Jan Kon'g, die in de -omgeving van (Batavia den suikeraanplant zeer had- -bevorderd, waarom hem, ten -einde hem in zijn-e industrie een weinig tegemoet te komen, vrijsteling van belasting gedurende tien jaren werd verleend, onder voorwaarde echter dat alle door -hem gefabriceerde suiker aan de Compagnie geleverd werd tegen den marktprijs te Bantam, -Groot was de hoeveelheid suiker -die Bantam leverde evenwel niet. -De eerste leverantie van bov-eng-enoemden Jan Kong bedroeg in 1638 slechts 22picol. De Overheid moedigde echter de teelt van suikerriet zeer aan en getroostte zich daar voor vele en groote uitgaven, zooals voor het gra ven van kanalen, het ophoogen van lage gronden, enz. Uit het Moederland kwamen orders tot aan moediging der cultuur, en zien -wij dat in 1710 'het aantal suikermolens alleen in -de Ommelanden van Batavia 130 bedroeg. Nu -begon echter -de Compag nie, te zeer -gedreven door -eigenbaat -en co-mmer- cieele overwegingen, weder een te groote pro ductie te vreezen. De gr.oote fout der Compagnie was, -dat zij den alleenhandel in suiker wilde -blij ven behouden, hetgeen leidde tot allerlei willekeu rige maatregelen. Intusschen begonnen de politieke toestanden in Europa aan het -begin -der niegen-tierid'e eeuw, Hol lands gedwongen medegaan met Frankrijk -en -de Engelsche kaapvaart hun invloed in In-dië te -doen gelden. Vooral de kaapvaart had tengevolge, dat het suikertransport zeer -gevaarlijk werd en dat het product op het eilanid werd opgestapeld. Deze voorraad werd steeds gr-ooter, en om een derge lijk kapitaal niet langer renteloos te laten liggen, verbood Gouverneur-Generaal Daendels (1808 1811) het verstrekken van voorschotten. Het Engelsche tusschenbestuur (18111816) -be stendigde dezen toestand, doc-h bij de wederinbe- zitneming der koloniën, had' de suikerindustrie reeds een te grooten knak gekregen om zich weder s-poedig te kunnen herstellen. Toen in 1826 d-e Commissaris-Generaal Du Bus de Gisignies het bestuur aanvaardde, deed hij veel voor hare her leving; hij begon weder met 'het g-ev-en van voor schotten en zijne bemoeiingen hadden succes. Na Du Bus kwam het Bestuur in -handen van den Gouverneur-Generaal Van iden Bosch. 'D-e -koloniën waren zwaar met schulden belast, terwijl ook het Moederland, tengevolge -van langdurige -ongunstige politieke omstandigheden onder geldelijken nood gebukt gin-g. Het -beramen en toepassen van mid delen, die 'n bankroet moesten voorkomen, waren zeer urgent en Van den Bosch meende die, midde len gevonden te hebben. Zijn stelsel, algemeen békend onder den- n-aam Cultuurstelsel, was gegrond op het beginsel „dat de Souverein -het reebt heeft om over den arbeid, zoomede over een vijfde -d-er gromden der inboor lingen te -beschikken", -en voorts op de bij Van den Bosch ingewortelde overtuiging, „dat de ini- 1 boorlingen zonder dwang niet m-eer werken dan I noodi-g is om in -hunne geringe behoeften te voor zien", Over geheel Java, al naar gelang zijne af- deelingen voor bijzondere cultures geschikt werden geacht, werd de teelt -van producten voor de Europeesche markt bevolen. -Op deze wijze werd binnen korten tijd uitgebreid of ingevoerd de teelt van suiker, koffie, indigo, peper, tabak, enz. Het geteelde suikkerri-e-t moest aan het Gouver nement worden geleverd. Doch al kreeg dit op deze wijze de beschikking over de -grondstof, voor de fabriekmatige bereiding van het product was de hulp van- particulieren moo-dig. Daartoe moest getracht worden met de particulieren contracten aan te gaan, waarbij dezen op zich namen uit het riet suiker te bereidèn. Aanvankelijk 'kostte het groote moeite contra.c-tanten te vinden, en 'het was daarom gebruikelijk, -dat van Gouvernements- wege voorschotten werd-en verstrekt voor de op richting -van fabrieken. Tot -de verplichtingen van den contractant behoorde o.a. het betalen van plantloon, 'doch -d-e voornaamste was, dat hij de vervaardigde suiker moest leveren tegen een -be paalden prijs. Het belang van d-en Staat: „de beschikking tegen zekeren prijs van bepaalde hoeveelheden suiker soorten", bleek op den duur echter slechts samen te gaan met eene vrije en vlugge ontwikkeling der nijverheid en zoo kwam na tal van maatrege len -en pogingen om tot eene afdoende regeling te geraken, de W-et van 21 Juli 1870 tot stand, waarbij eene trapsgewijze vermindering van d'e beschik king over 'de bouwvelden der bevolking werd voor geschreven, waarmede een overgangstoestand van eene gedwongen naar eene vrije cultuur werd ge schapen. Ongeveer -tegelijkertijd met het inwerkingtreden der nieuwe bepalingen werd de suikerindustrie, die zich tijdens het Cultuurstelsel ontegenzegge lijk krachtig 'ha-d ontwikkeld en tot grooten bloei was gekomen, door twee rampen bedreigd, -die haar op -den rand van den afgrond brachten. (Wordt vervolgd). i, m - 9 in

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 5