HENNY MULLER VICTORIA-WATER Een BINNENLAND BUITENLAND BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON BIJ BRAND EEN DER VOLGENDE NUMMERS OPBELLEN: Telefoonnummer 10960 BLOEMENDAAL 0VERVEEN - - AERDENHOUT - Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - - Telefoonnummer 26017. VOGELENZANG - Telefoonnummer 28129 IVEBFT-STGDMT; GOED-SNEL JLOTTGERIHG STCDMERU-VERVERU, GEVONDEN VOORWERPEN ^Jj eeie SF vc SCHA A In Nederland's twee groote zeehavens, vond deze week, door een merkwaardige coïncidentie, een tweetal opmerkelijke gebeurtenissen op zeevaart- gebied plaats. In Amsterdam aanvaardde, onder enorme belangstelling, door duizenden nagestaard en .nagewuifd', 'Nederlands grootste en nieuwste mailboot, het motorschip Christiaan Huygens, de eerste reis naar N'ederlandisch-Indië En in Rotter dam? Daar voer, ook nagestaard en toegewuifd door duizenden belangstellenden, ond'er het 'loeien der scheepssirersen en het gillen van stoomfluiten ook een schip uit, voor zijn eerste reis over den oce aan, namelijk naar Amerika. Maar nu was het niet „grootste" schip, doch juist het tegenovergestelde: het Kleinste, dat wellicht ooit den grooten tocht over den wijden oceaan aanvaardde, namelijk: de nieuw-uitgevonden onzinkbare boot „Schuttevaer", die zee koos met een bemanning van vier man, een marconist, een stuurman, een kapitein en de uit vinder, J. P. Schuttevaer. Veertig dagen zou de reis moeten duren, W'el, goeie reis dan, vermetelde kerels van de „Schuttevaer"! Minister Kan, onze „reis"-minister, was weer op stap en bezocht de rijkswerkverschaffing op het Eemnerveld, op de grens van Drente en Friesland, waar voorloopig een vijftigtal werkloozen uit Schiedam te werk gesteld worden. Tevens opende de minister te Groningen het bedrijfslaboratorium voor het onderzoek naar den kalktoestand van den bodem. In de Kamer had een belangrijke gebeurtenis plaats, daar min. Lambooy schorsing verzocht van de be handeling van het wetsontwerp inzake het Capi- tulantenstelsel in het leger, dat de aanstelling van inil.taire reservepersoneel in beroepsveiband en overgang daarna in burgerlijke betrekkingen be oogde. Uit de gedachtenwisseliag in de 'Kamer bleek namelijk, dat het wetsvoorstel zeker ver worpen zou worden. Daarmede is dus deze be langrijke wijziging in ons legerstelsel voorloopig van de baan. De vier Indische studenten, die needs geruimen tijd in 'het Huis van 'Bewaring te 's-Gravenhage ge detineerd zijn, hebben na hun dagvaarding om op 8 Maart voor de Rechtbank te verschijnen, ontvangen. Hen wordt ten laste gelegd „opzette lijk bij geschrifte in het openbaar tot geweldadig optreden tegen het Nederlandsche openbaar gezag (te) hebben opgeruid." De achttiende Jaarbeurs moet ten volle aan d.e reeds hoog gespannen verwachtingen 'hebben vol daan, er is een zeer druk bezoek geweest en de algemeene indruk is dat er belangrijke transacties in vrijwel alle afdeelingen tot stand kwamen, ter wijl voor allen natuurijk 1de gelegenheid tot het aanknoopen van nieuwe connecties zeer gunstig was. Verschillende ministers hebben door hun be zoek van hun waardeering voor deze 'handels-in stelling blijk gegeven. Op zeer gelukkige wijze is Zondagavond bij den overweg nabij de begraafplaats van Bussum een ramp voorkomen'. 'De laatste autobus Hilversum Bussum, die anders nabij den overweg geen stop plaats heeft, hield Ideze keer toevallig stil, omdat eenige passagiers uit wilden stappen. Daartoe stopte de wagen vlak voor d'e spoorwegboomen, die neet 'gesloten waren. En op 'hetzelfde moment snorde een sneltrein voorbij. Had de bus dus toe vallig niet gestopt, dan had' er een vreeselijk on geluk plaats gehad. 'De overw'egwachter 'had ver zuimd 1de hoornen te sluiten, Amsterdam amuseert zich. En op welke schaal, dat kan mien nagaan, als men ziet, dat het bezoek aan de openbare vermakelijkheden in 1927 be droeg: schouwburgen en, concerten 1.442.782 (v. j. 1.185.595); bioscopen 7.017,202 (7.028.460): variété's en sport 2.491.121 (2.845.816), tentoonstellingen 246.728 (295.895), totaal 11,197.833 (11.355,946). De Kamers van Koophandel en Fabrieken in ons land hebben tot den minister van Binn'enlandsche Zaken en Landbouw e'en adres gericht, waanin aangedrongen woddt op afschaffing van de Zake lijke belasting op het Bedrijf. De bedenkingen van de Kamers vinden haar grond, dat in den regel voor alle belastingen, ook zakelijke, behoort te gelden': er moet een opbnengst of inkomen zijn, waarvan de belasting in billijkheid mag worden geheven er: a fortifiori, waaruit zij kan worden 'betaald. Engeland. De minister van Arbeid beeft nog maals te kennen gegeven, dat de Washingtonsche conventie voor den qphturendag te vaag was. Per soonlijk was hij ailtijd voor een behoorlijke con ventie voor een acht en veertig-urige werkweek geweest, en daarom wenschte hij aan te dringen op herziening van 'de Washingtonsche conventie. Opmerkelijk was voorts de verklaring van den premier, dathij den tijd niet gekomen achtte om (ie conventie betreffende het verbod van gebruik van vergiftige gassen en andere bedwelmende stoffen te ratificeeren, zoolang andere belangrijke naties nog niet den w.ensch daartoe te kennen gaven. De relaties met de Kanton-negeering moeten aan zienlijk verbeterd zijn, maar uit d'e vriendschaps betuigingen, welke het hooid der Kantonregeering tot den Britsehen gezant te Kanton tijdens een lunch richtte, bleek. De Britsche gezant sprak de hoop uit, dat de Chineezen hun geschillen zouden bijleggen en een vooruitstrevende regeering zouden vormen. Flankrijk. De Kamer heeft met 403 tegen 74 stemmen het wetsontwerp, inzake het nieuwe dou ane-tarief in zijn geheel aangenomen. Inzake de militaire wetsontwerpen wordt gemeld, dat de regeering erop zal aandringen, dat deze vóór het einde der parlementaire zittingsperiode definitief zullen, zijn aangenomen. Zij zou daarbij de kwestie van vertrouwen stellen. Juist in, verband met deze .militaire wetten gaat het gerucht dat maarschalk Pètain zijn functie als lid van 'dien Oppersten Oorlogsraad zou neerleggen, als gevolg van zijn ontstemming tegen de voor steden. Grafkransen Inrichten van Rouwkamers Duitschland. In de regeeringsverkiaring betref fende de begrooting van bet rijksministerie, den rijksdagkanselier en de rijkskanselarij werd Maan dag o.m. medegedeeld, dat door de gebeurtenissen ir. verband met het mislukken van de schoolwet, de grondwettige bevoegdheid van het kabinet niet beïnvloed wordt. Het is geen zakenkabinet, doch het vormt nog steeds de regelmatige regeering. De conflicten in de metaalindustrie duren voort. Naar men verwacht, zal met ingang van Vrijdag in de vijf grootste Berlijusche metaalbedrijven de staking 'worden afgekondigd. Geen der twee par tijen voornemens onderhandelingen voor te stel len en arbitrage kan niet plaats vinden, omdat er geen looncontract voor de 'bij de zaak betrokken werknemers bestaat. De staking zal automatisch de sluiting der bedrijven ten gevolge hebben. Verder hebben vier mijnwerkersbonlden de bestaan de overwerkovereenkomst in de Ruhrmijnen tegen 1 Mei opgezegd. Diversen. De Hongaarsc'he minister van Bui- fenlandscihe zaken gaf naar aanleiding van het paobleem der wapensmokkelarij van St. Gotthard ass zijn meeniing te kennen, dat de controle op de ontwapening .niet op een kleinzielige en krenken de wijze zou worden uitgevaardigd. Een Italiaansch blad verklaar,ie, dat geheel Italië, volk, pers en regeering, solidair waren met Hongarije. Men verwacht dat Spanje binnenkort zijn ver zoek om ontslag uit 'den Volkenbond zal intrekken en met September weer aan de vergaderingen zal deelnemen. Argentjnië's terugkeer zou volgende maand plaats vinden. 'Er is in Amerika een sterke actie gaande, om het vloot'bouwprogram aanmerkelijk te beperken. Een comité van den (Bondsraad van kerken in Amerika larong bij Coolidge aan om het wetsont werp niet goed te keuren, daar 'het wantrouwen in de heele wereld wekte. -Men verwacht, daar de veiligheidscommissie te G'enève deze week niet gereed komt, .dat zij haar werkzaamheden tot na de zitting van den Raad zal verdagen. Men gelooft, (dat dit verband houdt met geruchten over uitstel van de eerst volgende 'bijeenkomst van de ontwapeningsconfe rentie, die Jhr. Loudon tegen 15 Maart uitschreef. Dit uitstel zou vooral in verband met d'e Fransche verkiezingen gewenscht zijn. menschen, die vóór alles moet er laan 26 Bloemendaal denken aan aan- e renaissance, dat aarde. De aarde den-kost komen, uiteraard materialistisch is. Je ziet het duidelijk opkomen met is de breuk tusschen hemel e was, vóór de renaissance, mi ir 't voorportaal; op zichzelf van geen' belang, h 1 gaan ze daarvan genieten, tot ze ten slotte zi' i van de stof af hankelijk gaan voelen en daa door beheerscht. „De uiterste consequentie ras 'het historisch- materialisme: de geestelijke to stand bepaald door den „materieelen onderbouv". Dat 'is t anti- religieuse eindpunt, 't Idee: in den beginne schiep God (de geest) hemel en a rde (de stof) staat Haar recht tegenover; en Joh; nnes I vers I. Maar voor 't historisch materialisr e heet 't, dat niet de geest de stoi schept en vervormt, maar de slof den geest. Enfin, er is nu een omzwaai gaan de; die natuurlijk ook weer plezierig eenzijdig zal worden." „Het spijt me voor je, maar ik moet nog even terug komen op de jongste dichters, want daar heb je niet over gesproken," „Moet het? Ik denk, dat ik de jongste dichters niet snap. Met de '80-ers heb ik met 'hart en ziel meegeleefd, wat toch niet ran mijn werk te zien is. Met deze dichters kan ii het niet. Ik waardeer de id^e om fijne gedachtenassociaties uit te druk ken dat die natuurlijk am velen zullen ontgaan, b.v. aan ouderen zooals ik is natuurlijk geen be zwaar en ook tegen hun vrije verzen, waar ze intusschen vrijwel van teruggekeerd zijn, heb ik niets (ook Verhaeren bediende zich er lang voor den oorlog van); maar overigens.... Ik ben ni'et van hun tijd. Maar ik tracht heel, heel ernstig ze te 'begrijpen; en' dikwijls kan ik het dan toch niet belangrijk vinden". De aflevering, die 'voor een groot deel aan Karei Van de Woestijne gewijd is, bevat ook verder veel belangrijk nieuws en aardige beschouwingen'. Dit geïllustreerd Maandschrift is voor Nederlandsche boekenvrienden vrijwel onmisbaar. Wij ontvingen ter recensie „Onze Aarde", maand schrift onder redactie van W. van Bemmelen, J. 'H. 'G. Kremer, J, C. Lamster, W. G. N. van d'er Sleen, \A. N. J. Thomassen *a T'huessink van der Hoop en Ph. C. Visser. Altemaal 'bekende namen, waarbij mlen de titels der dragers heeft weggelaten. Dit Februarinummer is 'het tweede nummer van dit .nieuwe tijdschrift, dat verscheen. Het tijdschrift geeft goede illustraties naar foto's en g'eteekende kaartjes. Dit nummer heeft den volgenden inhoud: de film heeft voor allerlei takken van wetenschap. In de rubriek „Focus-Filmpjes" geeft Otto van Tussenbroek een aardige scüets, getiteld „Van een oud man en zijn fototoestel". De rubriek „Foto Omroep voor Beginners" handelt ditmaal over geelfilters, geïllustreerd met een paar ouidelijke platen, die de groote waarde van dit nulpmiddel aantoonen. Verder bevat dit nummer de gewone rubrieken. SCHOORSTEENVEGERS. J RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. „Den Gulden Wfnckel" van 20 Februari j.L is zeer t r lezenswaard. Het omslag vermeldt den volgenden Steenen monumenten op Nias en Soem/ba (J. C. Lamster); Uit het Friesche Waterland (R. J. de Stoppelaar); Per lorrie van de Andes omlaag (Mr. W. J. van Balen); Wat was, kan komen (G. B. Hooijer); Van Weenen naar Giurgiu, Tweede deel, (R. Schuiling); Het Palais Ide Justice te Brussel (J. C. Lamster); Sprokkelingen, Leestafel. Het tijdschrift is blijkbaar bet middel, waarmede bereisde mannen en vrouwen elkaar op beschaafde wijze van hun wedervaringen vertellen, zo-nder in geleerdheid te vervallen. De uitgevers Van Holkema en Warend'orf 'hebben voor een goeden vorm gezorgd; „Onze Aarde" ziet er frisch en genietbaar uit; het tijdschrift is een goelde opvolger van het vrOeger zoo bekende: „De aarde en hare volkeren", Wij wenschen redacteu ren en uitgevers veel succes toe. inhould; Lezen in Indië (Jhr. E. J. van Lidth de Jeude); Karei Van de Woestijne als Professor (Dr. O. Dam- bre; Al pratende met Jan Waicb (G. H. 's-Grave- sande); Memoires van Tijdg-enooten (J. J. Van Voorne); Johannes R. Becher voor de Rechtbank (Nico Rost); (Het Nederlandsche Ex-Libris (Joh. Schwencke); Kroniek van het Proza: Karei Van de Woestijne (Gerard van Eckeren); Kroniek der Poëzie: Karei Van de Woestijne (R. Herreman); Kroniek Ider Vertalingen (Karei Leroux); 'De „'Bagutta"-prijs; Necrolagie; Jeugdpoëzie: een laatste oproep! (Anthonie Donker); Korte Over wegingen; Boekenschouw; Van de Redactie. In „Lezen in In'dië" vertelt de schrijver droeve dingen, b.v. dat eenigszins buitenissige buitenland- sche literatuur in Indië zelf niet te krijgen is, van goede geestelijke ontspanning heeft men daar nog steeds niet veel! Hoe jammer! Maar hoe gemakke lijk is er tegenwoordig in te voorzien, O. Dambre schrijft over Karei Van de Woestijne als Professor: „Ui't Ide dalen van de dood en naoorlogsche stof- aanbidding wist hij hen aan te zuigen in den drang naar innerlijk leven en meer dan om 't even wie ook leerde hij 'hun den weg naar de hoogvlakte va,ni het geestesleven 'beklimmen. De oorlog had ons smartelijk doen voelen dat „Vogelenlield en het geruisch van dreven voldoen geen 'hart dat luisterde in ben horen der menschheid, naar de groote stem die zwelt." (Henr. Roland Holst-Van der Schalk: de Nieuwe Geböort) en indien we op d'e Universiteit, waarheen we ter verovering van geestelijke zelfstandigheid getogen waren, soms uren van ontgoocheling moesten doorworstelen, dan hebben de colleges van Prof. Karei Van de Woestijne, waar wij ons voelden als gelukkige „genood-en aan rijke taailen" dit ruimschoots vergoed. Voor ontvankelijke gemoe deren waren het zonnige, onvergetelijke stonden, doorflits van de geestdriftig zoekende lichtstralen van persoonlijk denken, zwanger van het melan cholisch verlangen naar wijsheid en schoonheid, ons doorlaaiend met e'en onstil'baren Idrang naar levensverrijking en -verruiming. Zijn coilges over de Nederlandsche Renaissance de Mystiek en de litteraire critiek waren echte openbaringen niet enkel omdat ze zoo diep in- zichtgeven'd bleken in grootendeeis onbekende gebieden en aldus ongemeen tot zelfstandig den ken en zoeken prikkelden, maar ook om de dich terlijke en socratische methode van bewonderende verdieping in de kern en de historsiche ontwik keling van de behandelde problemen". Jan Waleh laat zich in het interview met 's-Grave- sanlae over de tegenwoordige literatuur als volgt uit: „Ik voel geen lijn in de tegenwoordige literatuur. Maar in de samenleving teekenl zich de richting, cunkt me, vrij scherp af, dus zal het in de litte ratuur ook wel moeten komen. Dat is toch altijd zoo geweest. „Het naturalisme hangt samen met het democra tische materialisme. Onze 'democratie is altijd Een volgend artikel „Eenige toepassingen der materalistisch geweest; zooals de massa der cinematografie" handelt over het groote nut, dat „Focus". Het jongste nummer -van het tijdschrift Focus doet ons voor het eerst kennismaken met de voort brengselen der kunstfotografie in Japan. De acht groote, zeer fraaie platen, -die Focus brongt naar meesterweken van Japansche foto kunstenaars, zijn wel zeer bijzonder en geven een hoogen dunk van de ontwikkeling der kunstfoto grafie in het verre Oosten. In de redactioneele rubriek verschijnt op dit werk een zeer waardeerenlde beoordeeling. De Redactie schrijft een nieuwe prijsvraag uit met het onderwerp: „Boekentitels in beeld", verkregen door middel 'der fotografie. P. Windt schrijft een artikel over 'het maken van lantaarnplaatjes door verkleining en geeft aan de hanld van een' verduidelijkende teekenttng daarvoor allerlei goede wenken. „Flauwe Vergrootingen" is de titel van een artikel van de hand van J. J. Hansma en geeft verschil lende recepten 'en wenken om minder geslaagde vergrootingen te verbeteren. Een volgend artikel geeft een beschrijving van eien ezeltje voor lantaarnplaatjes en negatieven, 'dat men gemakkelijk zelf kan knutselen van een toe vallig aanwezig kistje. De bijgevoegde teekeningen maken alles zeer duidelijk. Aan welke eisch'en mOet de volmaakte stereos- coopcamara voldoen? Met dit vraagstuk houdt zich 'bezig J. J. Cock en in het artikel vertelt de schrijver hoe het hem gelukt is het ideaal der stereoscopische fotografie te benaderen. De „Geïllustreerde Critiek" brengt drie aardige kinderportretten, waar van de goede en minder goede kwaliteiten in het licht worden gesteld. In Literschroefflesschen 32 ct. OBERLAHNSTEIN voor huishoudelijk gebruik I V V 14 b iü k deze uitgeknipte papiermenschen bestaan geen seconde langer dan het stuk duurt." een gedialogiseerd verbaal, waar in woorden-overvioe'd en oppervlakkig- tieJd samengaan." Bovenstaande woorden^ door een recenseerend .Amsterdammer ten 'beste gegeven aangaande „De i_<ooituin" van Mevr. LimbuigClaut van der Mijl, zijn ook van toepassing op het stuk, dat wij tol ons leedwezen op_ j,i. Zaterdag in den. Stads schouwburg' zagen en 'dat in dubbelen zin een ver keerden naam draagt, tiet heet; „Heer van goe- aen huizemet den bijtitel: „Vroolijk blij spel in acht tafereelen". met alleen .dat de sctirijver, Walter Hasenclever, blijkbaar niet weet wat een 'heer van goeden huize is, maar «dit woord en dit begrip komen in bet stuK zeli ook niet voor, terwijl de bijtitel, 'behalve wal net aantal tafereelen betreft, onjuist is, omdat niemand vroolijk wordt, ais hij ijverige en talent volle tooneeiisten mitsgaders hun bekwame regis seur zich ziet uitsloven om een troepje menschen voor te stellen, idle niets te vertellen niets te doen en niets te lijden hebben, terwijl dan de regisseur óp is van zijn arbeid om die poppen kleurig aan te xieeden en ze in een aardige moderne omgeving voor te brengen. De Benijnsche kranten staan voi met de meest zonderlinge huweiij'ksadvertent'ien welke niet alle verzonnen kunnen zijn, maar die deels afkomstig zijn van huwelijksmakelaars, die Oeurtelnigs om mannen en om vrouwen adver. teeren en de zich dan onder strenge discretie, al dan niet met portret aanbiedende huwelijkslingen, met elkander in aanraking brengen op hoop van piovisie van twee kanten. Een aardig meisje heeft n onmogelijken vader, den blijkbaar als een cari- catuur van den modernen zakenman bedoelden neer Compasz, die al ontbijtende telefoneert, siechts reist in treinen met radio en teleioon en die onlder het de'biteeren van e'enige bijna schun nige opmerkingen over 't huwelijk zijn dochter sommeert binnen 15 minuten te verklaren, of zij trouwen wil of niet. De dochter zegt binnen dien termijn ja en vraagt alleen eenig uitstel voor het kiezen van een man. Zij adverteerd naar een man en de 'huwelijksmakelaar gaat er zelf op af, wordt verliefd en de rest laat zich zonder eenige span ning, intrigue of andere belangrijkheid gissen. Dan is er nog een zoon 'des huizes, die verliefd is op de dienstbode, een mama, (die niet weet hoe zij in al deze narigheid (papa heeft nog be sloten een maitresse te nemen a ie minute) zich moet gedragen, een detective, 'die een oude boef is, een juffrouw, die bijna den huwelijksmakelaar aan den haak haJd geslagen, een secretaris die zuiver ledepop is, en een poiitie-agent, bestaande u.t gestolten 'lawaaisaus en verder niets. Ja toch, er is nog iets, Rasper, voorgesteld door Jan Grefe, een type van kantoorbediende aan lager wal, voortreffelijk dit moet worden toegeven van grimie en van spel, maar wiens zoo nu en dan opdoemende praestatiën uit den aard der zaak niet in staat zijn het stuk schot te geven of ook maar eenigszins aannemelijk te maken, hij lardeert hoogstens de overigens vrijwel oneetbare spijs. Louis Gimberg is op 't tooneel altijd frisch, aan genaam om te zien -en om te hooren, maar ook hij wist van dezen dooltuin van oppervlakkigheden en uitgeknipte papiermenschen geen stel levende planten, geen behoorlijk aangeiegden tuin laat staan levenide menschen in een behoorlijk tooneelstuk te maken. Het geheel 'hald Zeker succes bij het publiek, dat vrij goed opgekomen was, hetgeen niet pleit voor het publiek. Oefl Ibsen in Haarlem. Een verademing, een versteviging, een sterking van onze lust om den schouwburg te bezoeken was 't daarentegen j.l. Dinsdagavond: Ko van Dijk's cre atie van Ibsen's „Volksfeind" 'bij te wonen. Ibsen's o.i. beste stuk door hem geschreven als een symbolische autobiografie is te overbekend, dan dat wij voor onize lezers daarvan een over zicht zouden behoeven te geven. Het symboliseert de voor den modernen mensch nog altijd belangrijke tegenstelling van individu en collectiviteit. Dr. Thomas Stockraann, is de vrije man van goeden naam, die het met de wereld goed meent en die voor 'hare zuivering en gezondmaking zijn fortuin, zijn rust en zijn populariteit over heeft, omdat hij den weg volgt, die zijn geweten van levenslustig en innig-goed mensch hem uitwijst. Datgene te doen wat goed is en recht, brengt hem •evenwel in conflict met de collectieve belangen der ambtenaarswereld met die van -de menigte .„iSpJesz'bürger" en met d'e domheid der achter ieder geslepen charlatan meehollende menigte, door 'welke hij ten slotte met zijn gezin tot den bedelstaf gebracht en bijna gesteenigd wordt. Doch hij houdt vol, en zijn apotheose vindt de held, als hij tegen bureaucratie, oogendienarij en volksvlije- rij in, bij uiterlijken maatschappelijken ondergang eijne innerlijke persoonlijkheid redt door de waar heid te blijven dienen en in zijn eentje aldus den leugen de baas te blijven. Ko van Dijk, die het stuk van het begin tot het einde enthousiast draagt en vult, viert hier als tooneelspel'er een triomf, 'die hem van het te schaars opgekomen publiek een ovatie bezorgde, zooals wij in den iaatsten tijd in don schouwburg niet 'hebben bijgewoond. De vertaling van Mej. Meyboom is niet best en onze indruk was bovendien, dat met de toch al eenigszins stroef loopende en oud'erwetsch klin kende tekst 'hier en daar een beetje gesmokkeld werd, maar het geheel, vooral de voliksvergade- ringsscène bleef grandioos. Een bizondere loffelijke vermelding verdient Hein Harms als de boekdrukker Aslaksen, het type van den kleinen burgerman, wiens leven van des morgens vroeg tot des avonds iaat berekening is op het stramien eener doorgevoerde gematigdheids- leer, welke in wezen levensbangheid en -lafheid be- teekent. Ibsen's Vijand van 't Volk is helaas, van. alle tijden!Het is een stuk vol leering en Ko van Dijk's uitbeelding er van is onvergetelijk. m GEERTRUIDA VAN VLADERACKEN. Het programma van den avond van Volksliederen in costumes, die Geertruida van Vladeracken in den Stadsschouwburg geeft op Zaterdag 3 Maart (hedenavond), vermeldt Oude Duitsche geestelijke Jiederen, Engelsehe Christmas Carols eil Neder landsche [Balladen, waaronder; „'Heer Halewyn isanc een liedeikyn" en een „Kerst-Wiegelied", alle bewerkt door de zangeres. Uit de Schotsche liede ren van 'haar repetoire zijn verschillende dans liederen gekozen, o.a. een „Wassai'l-Song", zooals vroeger jaren langs 'de huizen werd gezongen. De avonld wordt gesloten met een groep Fransche Bergerettes, „Les Cloches de Nantes", enz. Het Vereenigd Tooneel, 'Dir. Verkade en Verheek, zal In den Stadsschouwburg op Woensdag 14 Maart opvoeren: „Het Adelaarsjong" (l'Aiglon) van Ed ward Rostaud, met Else Mauhs ais 'de Hertog van Reic'hstadt. Dit stuk en deze 'bezetting werden in de Groene Amsterdammer door Top (Naeff zeer geroemd. Het Adelaarsjong is de lijdensgeschiede nis van Napoleons eenigste zoon, .naar de rijke fantasie van Rostaud. KORTE GEZEGDEN van hier en daar. Voor evolutie is gevoel van eigenwaarde onont beerlijk. In demokratische staten is het koningschap in hoog aanzien als haar dragers zich aan het volk hebben aangepast. Poëzie is een der vormen waarin de afhankelijke zich recht verschaft over zijn sterkeren mede burger. Animisme rust in den grond alleen op angst. Voor zijn harmonische ontwikkeling heeft de mensch zoo nu en dan noodig omgang met onbe dorven .natuur. Hersenschim en ideaal zijn niet synoniemen, maar tegenovergestelden. Niet wereldvrede en strijd, maar wereldvrede en oorlog sluiten elkander uit. Het is een denkfout voor militairen^ te meenten, dat wereldvreidenaars van de aarde een schaaps kooi willen makten. Strijd is de vader der Gedachte, hield strijd op. dan verdween het denken. Oorlog is d'e vader van ongecontroleerde en on gebreidelde passiën; de filosofie van den oorlog is praktische filosofie van vernieling van wat anderen toebehoort. Zonder te kort komende, foutief handelende, in lagere hartstochten bevangen volkeren en leiders van volkeren geen oorlog, zegt men, toegegeven. Maar daarmee is niet toegegeven, dat wereldvrede siechts een utopie is, al moet toegegeven worden, dat het „al' een ideaal is. Terug te bekomen bij: Roos, Brouwerstraat 119, Haarrlem, ëen gekleede jas; P. Maljaads, Zand1- voortschelaan 174, Heemstede, een paar zwart lederen damesschoenen; Thierry d'e Bije Dolleman, Koeduinweg 6, Aerd'enhout, een tasch met ge reedschappen; T. Geerlink, Bloemendaalscheweg 21, Bloemendaal, twee sierdniven; Tillema, Maas straat 10, Haarlem, een zwarte langharige spaniel; Joustra, Stolbergstraat 14, Haarlem, een gouden broche; Wed. Stals, Zuidertuindorplaan 12, Haar lem, een zwarte kinderportemonnaie met inhoud; J. Snuverink, KinheimWeg 19, Bloemen/daal, een sleuteltje; J. van Kessel, Ramplaan 102, Haarlem, een Lipssleutel; Vader, Alh. T'hijmlaan 9, Bloemen daal, een rijwielbelastingmerk 1928; Bestellens- kamer Postkantoor Bloemendaal, eten zaag; aan het 'bureau van Politie te Overveen, een bont kraagje, een kindertaschje, een rozenkrans in étui, een rozenkrans in étui, een wit gehaakte sjaal, een prijscourant van kousen en sokken, een vijl. Bh» OPGE Bloemendaal I speelde het vertegenwoordige schen Voetbalbond. I H.V.B.-ers wel wat danken aan de abso voorhoede, zoodat, h gedurende den gehe offensief waren, keep kreeg, dan zijn colleg: Zondag komt een oii te gast. Schoten, de zijn ouden tegenstand rodeweg opzoeken. D Idige .spannende ontn zal haar best doen, uit te drukken. Schot dat ze ,nOg in d'e oi kunnen dus ieder een terrein aanbevelen. Het vijfde speelde i tegen Zeemeeuwen 1 schrijven van twee ge met 41 geslagen. Er wedstrijd voor het 1 aangenomen, dat de toerende competitie-i spelen. De junioren v sterk, en wonnen da Het tweede speelt Zo den Vergiebdenweg met 91 verslagen. 5 van Ponsteen uit ee zoodat zij thans No. dezen wedstrijd te i een klein 'kansje vo< De junioren spelen weer met 2 puntjes als volgt aange9chrei le Elftal: J. IJfs J. Cassee K G. Kopjes Niemann Tweede elftal: H M. Jans H. Eijsten G C. Warlé Ad. Cassi Juniores: K. Kievit G. Wille L. Adr. 'Bakker D. Ki Oplossingen, bijdrag Schaakredacteur, Dc PROB R. 1 III gf Mat Stand der stukken: Wit: Ka8, Dgl, Tf4 Zwart: Ke5, Pe7, I PROBLEEM-! i De rochade is in h J (vandaar d'at men c I scherlsproblemen). j bleem nimmer een i I dri'e-zet (of meerzei I tweeden (respcctic Jgeven. De componi I ook in het midden: I van schaakzetten, a I halve de auteurs I nieuwe oplossing, c I oplossing ontdekt e: heeft daardoor alle J bleem verloren. He zet wordt in bet nemien van eëi ooral wanneer d'e gebruikt ter voork- lei „En passant" r oegelaten op den uit den' stand kui ■Zwart eerst den vi ■twee veld'en heeft v i

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2