Een abonnement op dit blad kost U tot 30 Juni: f 1.05 ONS GEBOUW ANT.CASSEE8Z* VEREEMIGING VOOR JEUGDWERK TE RLOEMENDAAL GIS EN ZOON h. Telefoon 13310. VOORWERPEN SPORT m VOOR DE HUISVROUW PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL AEROENHOUT. VOGELENZANG. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND KERKAGENDA WEGERS. EM. G ermelding verdient Hein ;er Aslaksen, het type n, wiens leven van des onds laat berekening is ■gevoerde gematigdheids- ïsbangheid en -lafheid be- n 't Volk is helaas, van. een stuk vol leering en er van is onvergetelijk. VLADERACKEN. avond van Volksliederen ida van Vladeracken in ft op Zaterdag 3 Maart ude Duitsohe geestelijke itmas Carols en Nelder- ironder: „Heer Halewyn n „Kerst-Wiegelied", alle Uit de Schotsche liede zijn verschillende dans- n „Wassai'l-Song", zooals lizen werd gezongen, met een groep Fransche i de Nantes", enz. )ir. Verkade en Verbeek, rg op Woensdag 14 Maart ijong" (l'Aiglon) van Ed- Maiuhs als de Hertog van deze bezetting werdlen mer door Top Naeff zeer ig is de lijdensgeschiede- gste zoon, .naar de rijke EZEGDEN en daar. van eigenwaarde onont- is het koningschap in ragers zich aan het volk :n waarin de afhankelijke ■er zijn sterkeren mede- ond alleen op angst. ontwikkeling beeft de noodig omgang met onbe- ;ijn niet synoniemen, maar ijd, maar wereldvrede en rit. >or militairen, te meenten, an de aarde een schaaps- Gedachte, hield strijd op, ken. i ongecontroleerde en on- filosofie van den oorlog is vernieling van wat anderen de, foutief handelende, in angen volkeren en leiders log, zegt men, toegegeven, lagegeven, dat wereldvrede l moet toegegeven woraen, is. Roos, Brouwerstraat 119, e jas; P. Maljaads, Zand- emstede, een paar zwart- Thierry de Bije Dolleman, ihout, een tasch met ge- rlink, Bloemendaalscheweg sierdruiven; Tillema, Maas- zwarte langharige spaniel; 14, Haarlem, een gouden lidertuindorplaan 12, Haar- rportemonnaie met inhoud; weg 19, Bloemenldaal, een :l, Ramplaan 102, Haarlem, Alb. T'hijmlaan 9, Bloemen- :ingmerk 1928; Bestellens- oemendaal, een zaag; aan e te Overveen, een bont ïje, een rozenkrans in étui, een wit gehaakte sjaal, een i en sokken, een vijl. A r i »m atI W8WIW6 INKI6HflN6 BWSMÊNBMi OPGERICHT 1828 siuit de sleutelzet geen vluchtveld(en) om den zwarten Konmg af, tenzij er b.v. een ander reeds axgesioten vlucntveld door vrij komt, of b.v. het Detretienlae stuk wordt opgeofferd. VOETBAL. Bloemendaal I speelde een nuttigen wedstrijd tegen het vertegenwoordigend elftal van den Haarlem- schen Voetbalbond. De uitslag, 00, is voor /d'e H.V.B.-ers wel wat gefatteerd en hebben zij te danken aan de absolute schotloosheid der witte voorhoede, zoodat, hoewel de 2e klassers bijna gedurende den geheeten wedstrijd hevig in het offensief waren, keeper Beijk toch meer te doen kreeg, Idan zijn collega in het andere doel. Zondag komt een oude bekende in Bloemendaal te gast. Schoten, de vroegere tweede klasser komt zijn ouden tegenstander nog eens aan den Brede- rodeweg opzoeken. Dit kan als van ouds een aar dige .spannende ontmoeting worden. Bloemendaal zal haar best doen, het 'kiasse-verschil in cijfers uit te drukken. Schoten daarentegen wil bewijzen, dat ze ,r.og in de oude omgeving thuishoort. We kunnen dus ieder een gang naar het Bloemendaal- terrein aanbevelen. Het vijfde speelde een onaangenamen wedstrijd tegen Zeemeeuwen 2. Gehandicapt door het af schrijven van twee goeide spelers, werden de onzen met 41 geslagen. Er zal dus later een beslissings wedstrijd voor het kampioenschap noodig zijn, aangenomen, d'at de beide rivalen in de nog res- teerende competitie-wedstrijden geen punten ver spelen. De junioren verschenen tegen R.C.H. extra sterk, en wonnen dan ook met 81. Het tweede speelt Zondagmorgen tegen D.I.O. Aan den Vergiehdenweg werden de ex-vierdeklassers met 91 verslagen. Sinds dien tijd zijn de mannen van Ponsteen uit een ander vaatje gaan tappen, zoodat zij thans No. 1 staan. Weten onze reserves dezen wedstrijd te winnen, dan krijgen zij weer een klein kansje voor de eerste plaats. De junioren spelen uit tegen D.I.O. en kunnen weer met 2 puntjes terug komen. De elftallen zijn als volgt aangeschreven; le Elftal: J. Beijk. J. IJfs C. A. Bakker J. Cassee H. Beijk P. J. Parson G. Kopjes Niemann Ph. Immer J. A. Sunter H. J. de Jong M. Strik Tweede elftal: H. J. Lever M. Jansen H. Spoor H. Eijsten G. v. Dam J. Wijnberg C. Warlé Ad. Cassee Fr. Bakker H. van Beem N. Dillewijn Juniores: W. Mommers K. Kievit M. Th. Akersloot G. Wille L. v. ld. Meij K, v. Basten Adr. Bakker D. Kuiper A. Donkervoort. D. Ruiter B. Healy SC Si AAKRUBRIEK Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23 Bloemendaal PROBLEEM No. 161. R. L. HODGSON. Zie ook rubriek van 18 Februari j.l. OPLOSSING PROBLEEM No. 158. (H. W. VAN DORT). Stand der stukken: Wit: Kdl, DaJ, L'b3, Lb8, Pd7, .d2, e6, g2. z.wart: Ke4, Pc7, a6, d4, f5. 1. Da3e7, enz. De auteursoplossing faalt echter na 1 aóa5. uoede oplossing ontvangen van: J. v. GüLlK, te Overveen. De componist heeft dit probleem thans verbeterd ooor toevoeg.ng van een witten pion op a5. Mat in twee zetten. Stand der stukken: 1 Wit: Ka8, Dgl, Tf4, Lc8, Le3, Pb6, h6. Zwart: Ke5, Pe7, Ph7, c5, c6, e4, h4. PROBLEEM.COMPOSITIEREGELS De rochade is in het probleem beslist uitgesloten (vanld'aar dat men de rochade wel aantreft in z.g. I schertsproblemen). Voorts 'heeft een correct pro- bleem nimmer een schaakzet tot sleutelzet. In een [drie-zet (of meerzettig probleem) mag men op den tweeden (respectievelijk derden) zet wèl schaak roe ven. De componisten 'beijveren zich echter, om [ook in het middenspel z.g. stille zetten, in plaats [van schaakzetten, aan te brengen. Vindt men, be- I'halve de auteursoplossing, langs idien weg een j nieuwe oplossing, dan heeft men een z.g. neven- oplossing ontdekt en is 'het probleem incoorect en [Heeft daardoor alle aanspraak op den naam pro- bleem verloren- Het nemen van officieren op den [lsten zet wordt in een probleem niet aangetroffen; het nemen van een pion kan er nog mee door, ooral wanneer de componist die speelwijze heeft gebruikt ter voorkoming van een nevenoplossing. ei „En passant" nemen van een zwarten pion is toegelaten op den eersten zet; echter moet dan uit den stand kunnen aangetoond worden, dat Zwart eerst den vorigen zet den bedoelden pion twee vel'd'en heeft verplaatst. In een goed prbbleem ONZE PLANTENDOKYER Als men in het voorjaar kamerplanten direct in ae zon zet, bestaat er groote kans, dat zij ver- oeanden door te groote warmte, schreef ik de vorige keer. Hetzelfde geld voor bak- en kas. planten, zij het dat deze meestal iets meer genard zijn dan de meeste kamerplanten. Soms treedt evenwel geen verbranding maar alleen een eigen, aardige roodkleuring op, waarom het ons soms zelfs is te doen, b.v. bij zaailingbegonia's, .die we in het voorjaar op perken zetten. De plant be schermt zichzelf door de vorming van antiiocyaajl, een roode kreurstof, tegen verbranding. De ontijdige knolvorming bij vroege niet bij rate aardappelen, de z.g. onderzeeërs, zooais net verschijnsel onder den invloed van den oorlog werd genoemd, bestaathierin, dat de uitgepote, voorgesproten aardappelen met of slecht boven den grond komen en in den bodem kort bij den moeide- Knol aan korte stolonen kleine en nietswaardige ojochterknoiie tjes vormen. Dit euvel, dat van groo te beteekenis 'kan zijn, wordt veroorzaakt door Dewaring in het donker en door te hooge tempe ratuur tijdens de 'bewaring, idie het noodzakelijk maken de poters meermalen af te spruiten, tiij bewaring in het donker van Eersteling (-.-Schot sche muis -- Duke of York), die met Green Moun tain dikwijls onderzeeërs vormde, 'bleek, dat de maximale bewaartemperatuur gemiddeld 68 gr. Celsius is, die in geen geval mag worden over schreden. De 'beste bewaartemperatuur is zoo dicht mogelijk bij het nulpunt gelegen, mits niet er on der. Bewaring in het licht heeft een remmende in vloed op de ontwikkeling der spruiten, zoodat af- spruiting niet noodig is. De neiging tot de vorming van onderzeeërs wordt onderdrukt, zelfs als de be waartemperatuur ver boven 8 gr. C. komt. De tijd van uitpoten en het weer dat er op volgt, heeft nog, in verbanld met de temperatuur en licht of donker tijdens de bewaring, invloed. Laat uit poten verhoogt de kans op gunstig, d.i. vochtig en warm weer en 'bespoedigt de normale ontwikke ling, waardoor het gevaar voor ontijdige knol- vorming wordt verkleind. Wil men alle kans ver mijden, bewaar dan de poters bij lage temperatuur oi aan het licht. Men bouwt nu bewaarplaatsen* waarin aan id'eze eischen kan wordien voldaan. Als gevolg van te hooge temperatuur noemde ik ock noig het minderwaardig worden van bet iruit. In heete zomers blijven de vruchten klein, ze werden melig en missen het normale aroma, dat zij danken aan aetherische oliën, die naar het schijnt vooral 'bij lage temperatuur worden ge vormd. Eigenaardig is, dat zulke vruchten ook niet goed kunnen worden bewaard. Wij zijn nu gekomen tot de vraag, of er in het algemeen iets kam worden gedaan om te hooge temperaturen tegen te gaan. Het is duidelijk, dat men hiertegen buiter. vrijwel machteloos staat. Het eeirige is het aanbrengen van schaduw en het sproeien, idat afkoeling bezorgt, Het is evenwel niet geraden de planten, die men voor te hooge temperatuur wil beschermen, in de zon te sproei en. De al te plotselinge afkoeling zou voer haar noodlottig er kunmem zijn dan de hooge tempera tuur alleen. Sproei slechts in de schaduw. In bakken en kassen 'hebben we de temperatuur meer in onze macht door schennen, luchten en sproeien. Men mag daar echter niet te veel scher men, soms in het geheel niet. Men mag er niet te veel sproeien, soms heelemaal niet. Men mag er niet te veel luchten, soms daarentegen heel sterk, maar altijd zoodanig, dat er geen tocht ont staat. Niet omdat door tocht luis ontstaat", maar omdat de planten de sterke afkoeling niet ver dragen. Bovendien vragen de gewassen in ver schillenden tijd 'hunner ontwikkeling een hieraan aampasende behandeling. Dit maakt het zoo moei lijk of bijkans onmogelijk om culturen te combi neeren. We willen echter op dit zuiver cultuur technische onderwerp niet ingaan. Iets waarop ik met enkele woorden nog mo'et wijzen-, is de gevoeligheid van vele planten voor temperatuurschommelingen. Vele plantenliefheb bers ervaren dit, zonder dat zij het weten dikwijls, bij 'hunne of hare Azalea's, die de bladeren af werpen, als zij in 't najaar naar binnen worden gebracht. Camelia's, die zoo mooi in knop waren gekomen, werpen die af als ide planten onder af wijkende omstandigheden worden gebracht, zij het verplaatsing of verandering van temperatuur. papier is afgeschuurd, zoodat alle oneffenheden, blaasjes, enz. gladgewreven zijn. Maar is de oude verf slecht, met vlekken, kringen, enzdan moet U een beetje vloeibare vernis- en verfoplosser bij den drogist of verfwinkel koopen. Dit moei stevig met een borstel ingewreven worden. Goed in la ten werken en dan met een bot mes afkrabben. Ten slotte met water en zeep afboenen en goed laten drogen. Nu schuren we het hout goed glad met schuurpapier en dan is het gereed voor de eerste verflaag, met veif, verdund met terpentijn. U moet natuurlijk niet Uw heele blikje verf met terpentijn aanmengen, omdat ide 2de laag verf niet verdund mag zijn. Verdun dus één derde deel Denk niet: o, dit is toch maar het grondlaagje, dat komt er niet zoo opaan! Want U vergist U. Dit grondlaagje is even belangrijk als het laatste laag je. Koer de verf dus voortdurend onder het ge bruik, met een stokje. Gebruik voor groote voor werpen, als bijv. een tafel, een flinke kwast van ongeveer een c.M of 4 dikte. Neem weinig verf aan Uw kwast en verf snel, met lange streeken, in de richting van den nerf van het hout, heen en weer. Detze eerste laag moet U goed laten drogen, voordat U de tweede erop aanbrengt. En ook moet U, voordat 'het tweede laagje erop komt, net eerste laagje (als het goed droog en hard is) met schuurpapier weer afschuren, zoodat alle naartjes van de kwast, belletjes, klontjes, enz. ver wijderd worden. Dan komt de tweede laag erop. Zoo noodig, schildert U het voorwerp nog eens, doch dan eerst weer wachten tot de tweede laag droog is en ook weer licht afschuren met schuur papier Zit de laatste laag erop, dan kunt U nog als U het erg mooi wilt maken, 'de glans ver noegen met een emailvernis. Soep, soep, soep Het bekende grapje, dat soep een vloeistof is, die men niet drinkt, doch met een lepel eet, maakt soep eigenlijk een beetje belachelijk. En todh is soep een heel nuttig voedsel, dat ons lichaam een belangrijk deel 'van de 'benoodigde vloeistof ver schaft, de spijsvertering bevordert, en het lichaam lichtverteerbare, doch zeer nuttige en waardevolle voedingstoffen bezorgt. Maar we kunnen nog wei eens „drama's" met de soep beleven, doordat ze te zout of te vet, of iets dergelijks is. Daarvoor zijn eenige wenken. Wil men soep van een teveel aan vet ontdoen, giet ze dan door een doek, die men in koud water gedrenkt heeft. Een andere methode is, de pan van het vuur te nemen en er wat koud water in te doen. 'Het vet komt dan naar boven en kan afgeschept worden. Is de soep te zout? Doe er dan een paar schijfjes rauwe aard appel in en laat nog wat kooken. En de kwaal is veriiolpen. Is de uiensmaak te sterk in de soep? Doe er een knol in of een stuk koolraap en laat nog wat koken. Ook dit euvel wordt aldus ver holpen. De geur van soep wordt verbeterd, door er schijfjes appel in te koken. Laat soep niet te hard koken. Laat ze liever „zeuren". Het beste van de soep gaat in de damp verloren, door te hard koken. Moet de soep wat meer gebonden, wat dikker wor den? Gebruik dan, in plaats van meel, stukjes oud brood. Gooi soepbeenderen niet te vlug weg. Er zit na het koken nog een hoop voedingswaarde in. U kunt ze herhaaldelijk gebruiken, todat ze vol kleine gaatjes komen. Dan is alle voedsel er uit. En U kunt soepbeenderen een paar dagen goed hou den, door ze een paar minuten in een heeten oven te bakken. Een nuttige wenk, bedenk dat goed, heeft menige huisvrouw voor last behoed. Zitten er vlekken in dat marine-blauwe goed (bij voorbeeld 'de matrozen-pakjes van Uw bengels) of is het goed zoo gaan glimmen? Neem dan wat koude thee, maak die lauw en borstel de stof daar mee in de richting van den draad van de stof. Een nagelborsteltje is daar handig voor. Het water, waarin rijst gekookt heeft is een zeer werkzaam middel om ijzerroest uit het water te halen. Laat de roestvlekken een uur of vijf in het rijstwater weeken en spoel dan na in gewoon koud water. Wanneer U niet eerder zout bij de aardappelen doet, als ze 'bijna gaar zijn, 'worden ze lekker droog en kruimig. Om aardappelen mooi 'blank te krij gen, vooral de oude, doet men een theelepeltje azijn er-bij, vlak voordat 'ze gekookt worden. Met kwast en verfpot! Op zijn tijd is de 'huis vrouw ook schilder. Daarom, wanneer U aan het schilderen slaat van meubeltjes of klein houtwerk, neem dan de volgende wenken in acht. Dan zal Uw schilderwerk niet hoeven onder te doen voor het werk van den beroepsschilder. Bekijk eerst het te schilderen voorwerp. Is de oude verflaag nog in goede conditie, dan kunt U het de eerste nieuwe verflaag geven, nadat het met een stuk schuur- Chr. Nat. Werkmansbond, Aid. Bloemendaal. Maandag 5 Maart, 's avonds 8| uur lezing van Ds. J. A. v. Leeuwen van Heemstede over Zwitser-, land in het gebouw Maranatha. Belangstellenlden zijn hartelijk welkom. Toegang vrij. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een luxe auto onbeheerd aangetroffen op de Dahlialaan. Later bleek deze den vorigen avond weggenomen te zijn voor een perceel in Heemstede, waar de eigenaar, de heer A., wonende aan de Westerlaan, hem eenigen tijd1 onbebeerld moest laten. Weer 't zooveelste geval van baldadigheid'? Wij publiceeren hierbij een afschrift van het Koninklijk Besluit, waarin het beroep, ingesteld door den Raad onzer gemeente tegen het Besluit van Gedeputeerde Staten van 18 November 1926 tot het verleenen van ontslag aan Mevr. G. M. Klinkenberg Meeter, is vernietigd: 6 Februari 1928, No. 9. WIJ WULHELM1NA bij de gratie gods, Koningin der NEDERLANDEN, Prinses van ORANJE-NASSAU enz. enz. enz. Beschikkende op het beroep, ingesteld door den Raad der gemeente Bloemendaal tegen bet Be sluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, van 25 Mei 1927 no. 1, waarbij zijn besluit van 18 November 1926 tot het verleenen van ontslag aan Mevrouw G. M. KlinkenbergMeeter met in gang van 18 November 1926, uit hare betrekking van onderwijzeres aan Ide openbare lagere school te Vogelenzang in die gemeente, is vernietigd; Den Raad van State, Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur gehoord, advies van 11 Januari 1928, no. 22; 1 i l Op de voordracht van Onzen Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen van 1 Februari i928, no. 907 Afdeeling Lager Onderwijs Alge meen; Overwegende: dat ide Raad der Gemeente Bloe mendaal ibij besluit van 18 November 1926 aan G. M. KlinkenbergMeeter ontslag heeft ver leend als onderwijzeres aan de openbare lagere school E te Vogelenzang, in die gemeente; dat de riaad daarbij heeft overwogen, dat Mevrouw G. M. KlinkenbergMeeter, onderwijzeres aan de openbare lagere school E te Vogelenzang, in die üoeidamghieid een aan bare zorg toevertrouwden i-jarigen leerling zoodanig heeft geknepen, dat nog 4 weken daarna de daardoor ontstaane verwon dingen niet voikomen genezen waren, en dien leerling bovendien en tegelijkertijd 'heeft geschopt; dat bij het hoofd der scüooi zich reeds herhaalde lijk oulders met klachten over het hardhandig op treden van die onderwijzeres aan de school hadden vervoegd, die door 'hem steeds waren gesust; dat net plegen van zoo ernstige feitelijkheden, als waaraan zij zich heeft schuldig gemaakt, bij eene onderwijzeres niet kan worden geduld en dat zij, ook wanneer leerlingen niet gehoorzaam zijn, ge noeg zelfbehcerschmg behoort te bezitten om zich met tot dergelijke afkeurenswaardige handelingen te laten verleiden; dat nadat G. M. Klinkenberg Meeter bij Gedeputeerde Staten van Noordholland in beroep was gekomen, dit College bij besluit van 25 Mei 1927 'het Raadsbesluit beeft vernietigd; dat Gedeputeerde Staten daarbij hebben overwogen, dat Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal in overeenstemming met het advies van den In specteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie naarlem de onderwijzeres wegens het in de eerste overweging van het Raadsbesluit genoemde feit aanvankelijk 'hebben gestraft met schorsing voor den tijd van 14 dagen met behoud van wedde, welke schorsing later nog met 5 dagen is verlengd; dat Burgemeester en Wethouders, blijkens hun des- betrefiend voorstel aan den Raad, nadien tot het inzicht zijn gekomen, dat appellante, ondanks her- naaide terechtwijzingen van het hoofd der school, reeds dikwijls hardhandig was opgetreden en dat zij daarin mede aanleiding 'hebben gevonden den Raad voor te stellen haar onmiddellijk ingaand ontslag te verleenen, met welk voorstel de Raad blijkens d'e tweede overweging van zijn besluit, zich heeft vereenigd; dat het ontslag derhalve niet slechts is gebaseerd op het feit, waarvoor de ap pellante door 'Burgemeester en Wethouders was geschorst, doch mede op andere feiten van be weerd hardhandig optreden; dat noch uit de ge wisselde stukken, noch bij de mondelinge be handeling ter openlbare vergadering van Gedepu teerde Staten hetzij het bestaan van zoodanige andere feiten, hetzij het meermalen deswege door het 'hoofd der school aan de appellante geven van terechtwijzingen is komen vast te staan; dat daar entegen uit de verklaringen van het hoofd der school ter openbare vergadering is gebleken, dat hem uit eigen -waarneming omtrent zoodanige feiten niets bekenld is geworden* >en dat, hetgeen hij deswege aan Burgemeester en Wethouders heeft gerapporteerd, nagenoeg uitsluitend steunde op mededeelingen, hem geworden, nadat 'het feit, in de eerste overweging van het Raadsbesluit ver meld, ruchtbaar was geworden, mededeelingen, waarvan Ide juistheid, ook blijkens het dienaan gaande door de politie ingestelde onderzoek, niet kon worden gecontroleerd; dat ook het ambts bericht van den Inspecteur van het lager onder wijs in de Inspectie Haarlem blijkt, dat 'hem, noch door het hoofd der school, noch Idoor een der ouders van schoolgaande kinderen* noch door iemand anders, vóór October 1926 iets is mede gedeeld omtrent hardhandig optreden van Ide appellante, zoodat het feit, waarvoor de appel lante door Burgemeester en Wethouders is ge schorst in welke straf zij heeft berust der halve naar 'het oordeel van Gedeputeerde Staten als een op zich zelf staand incident moet worden beschouwd, doch niet als een symptoon van door loopend gebrek aan zelfbeheersching tegenover 'hare leerlingen; dat, waar niet is gebleken, dat het op zich zelf afkeurenswaardige feit, waarvoor ap pellante door Burgemeester en Wethouders was gestraft met schorsing nog daargelaten of het in het ontslagbesluit juist is omschreven een schakel vormt in eene reeks andere feiten van soortgelijken aard, de overwegingen, waarop /de Raad het ontslag heeft doen steunen, in haar onder ling verband en samenhang onjuist moeten worden geacht; dat het Raadsbesluit mitsdien niet kan worden gehandhaafd; dat van 'dit besluit de Raad der Gemeente Bloemendaal ibij Ons in beroep is gekomen, aanvoerende, dat, daar vaststaat, dat Mevrouw Klinkenberg—Meeter den jongen Krijtn van Veen heeft geschopt en- geknepen, dit, ge voegd 'bij de omstandigheid, dat zij den jongen reeds eerder met een boek een slag op 'het 'hoofd heeft gegeven en hem bovendien eens in een kolen hok 'heeft geworpen, afgezien van d'e vraag, of de nadien ontstane breuk al of niet een gevolg is van Mevrouw Klinkenberg's optreden reeds voldoende reden is, om aan te nemen, dat zij niet oVer voldoende zelfbeheersching 'beschikt, om met gerustheid schoolkinderen aan haar zorg toe te vertrouwen, en dat zij mitsdien voor haar werk niet geschikt is; Overwegende: dat de onderwijzeres G. M. Klinken bergMeeter door Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal voor het feit, dat zij een 7-jarigen leerling heeft geschopt en geknepen, is gestraft Wij groeien uit onze lokaliteiten en wachten op f 8000.— alvorens wij den eersten steen van ons jeugdgebouw kunnen leggen. Met dankbaarheid ontvingen wij reeds 17000.—. Is daar Uwe bijdrage ook bij? De naam van den Penningmeester is A. E. BEEKMAN, Bloemendaal met schorsing; dat zij daarom voor dit feit niet nogmaals mag woiden gestratt, door het geven van ontslag; dat voorts tegenover de ontkenning van de onderwijzeres niet is komen vast te staan, dat zij voornoemden leerling reeds eerder met een doek een slag op het hoofd heeft gegeven* dat wel vaststaat, dat zij hem eens in een met donker en niet gesloten kolenhok heeft geplaats, doch niet, dat zij hem daarin heeft geworpen; idat zij voorts Diijkens 'het rapport van den Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in de 4e Hooldinspectie nog al eens te laat op schooi kwam en eigenmachtig vam den lesrooster afweek; dat al deze voornoem de feiten, voor zoover zij zijn komen vast te staan, echter, mede gelet op haar toestand van zwanger schap, niet voldoenden gronld opleveren om aan deze onderwijzeres, wegens gemis aan zelfbeheer sching of verantwoordelijhneidbgevoel ontsiag te verleenen; dat dan ook 'het 'hoofd der school deze feiten, die hem bekend waren, niet zoo ernstig heeft geacht, dat hij daarvan vóór ide uitgesproken schorsing heeft melding gemaakt, terwijl ook de groote meerderheid der ouders zich ten voordeele der onderwijzeres heeft uitgesproken; Gezien de Lager Onderwijswet 1920; Hebben goedgevonden en verstaan: het beroep ongegrond te verklaren. Onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is ibeiast'met de uitvoering van dit be sluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State, Afdeeling voor de Geschil.en van Bestuur. 's-GRAVENiHAGE, den 6 Februari 1928. (get.) WILHELMINA. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, (get.) WASZINK. Overeenkomstig het oorspronkelijk, De Secretaris-Generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (get.) C. FEITH. Voor eensluidend afschrift De Secretaris-Generaal van Onderwijs, Kunsten en W etenschappen (get.) C. FEITH. Men meldt ons: Door de vereeniging de „Bloenien- daalsche Montessorischool" zal een tentoonstelling van leermiddelen voor voorbereidend „Montes- sori-onderwijs" gehouden worden op: Zaterdag 10 Maart van 36 uur n.m. en Zondag 11 Maart van 1012 uur v.m. en van 376 uur n.m. ten Huize „De Zuidwester", Hooge Duin en Daalscheweg No. 8 te Bloemenidaal. BEVALLEN: G. van BatenburgWolhoff, z. OVERLEDEN: W. Bauer, 85 j.; C. Gerritse, 52 j. GEVESTIGD: W. C. Bier, Clematislaan 5, Aerden- hout; Ch. A. Aiders, Leidschevaart 162b, Vogelen zang; L. Willderom, Boschlaan 16, Bloemendaal. ZONDAG 4 MAART 1928 BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J, C. van Dijk, Bidstond Zaterdag 3 Maart, 's avonds 9 uur in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormiddags 10 uur. Ds. V. Roos, Em. Pred. te Bloemendaal. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. L. 'D. Poot 'van Haarlem. Donderdag 8 Maart 's avonds 8 uur. De heer K. Koopman, Bijbellezing. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" AerdenhoutBentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Ds. C. M. Briët, Ned. Herv. Pred, 'Heemstede. SANTPOORT. NBD. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 Uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „God of zijn Profeet?" (Mat. 27 47). Collecte Orgelfonds,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3