HENNY MULLER Tel. 22861, Bloemendaal Het Natuurlijk Emserzout BINNENLAND BUITENLAND MODERN BLOEMWERK, DECORATIES SÏCDMERy-VERVEKU. INGEZONDEN PLAATSELIJK NIEUWS BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND Als een stap in de richting van betere verstand houding met onze zuidelijke naburen kan worden beschouwd de indiening van een wetsontwerp be treffende intellectueele toenadering tusschen Neder land en België. Het tusschen beide landen gesloten verdrag heeft tot doel, d'e intellectueele betrekkin gen der twee landen te versterken, waarom de uitwisseling mogelijk gemaakt wordt van hoog- leeraren, terwijl twee beurzen gevestigd worden, een door de 'Nederlandsche en een door de Bel gische regeering. De leiding van de uitwisseling enz. wordt opgedragen aan een gemengde tech nische commissie. Uit Semarang komt het trieste bericht omtrent den vuurwerkontploffing in Koedoes, waardoor honderd huizen verwoest werden, meer dan twin tig menschen gedood en tientallen gewond. Hier door 'wordt nogmaals de aandacht gevestigd op het opstellende feit, dat tallooze vuurwerkfabriekjes in Indië, speciaal op Java, in gewone woonhuizen midden in dichtbewoonde wijken zijn onderge bracht en 'dat veiligheidsmaatregelen en controle vrijwel geheel ontbreken. In Amsterdam zal op 30 Maart de Drentsche Op bouw Tentoonstelling geopend worden, waar men allerlei op het gebied van de ontginning de ont wikkeling van Drente, enz. zal kunnen aa'nschou- wien. Zooals na de felle campagne voor verwerping wel te verwachten was, werd eind vorige week het wetsontwerp tot heffing vain uitwonende Neder landers met 50 tegen 33 stemmen verworpen. Tegen het Noodwetje voor de Maastrichtsche aardewerkindustrie bleek in de Kamer een steike tegenkanting te bestaan. Mr. dr. W. F. van Leeuwen, voormalig raadslid en burgemeester van Amsterdam, comm. der Konin gin, en thans vice-president van den Raad van State, heeft aan H.M. die Koningin eervol ontslag uit deze laatste functie gevraagd. D'e „Schuttevaer, met zijn kranigen kapitein Smit en zijn uitvinder, Schuttevaer zelf, alsmede den 2e stuurman en den marconist, landde veilig in Londen, waar een oponthoud ontstond, in verband met/het feit, dat de Radio-installatie uit het boot je verwijderd zal worden. Deze heeft de proef na melijk doorstaan. Ook de bewering van den uit vinder is door zijn tocht door zware branding enz. heen, bewezen, in.l. dat zijn boot onzinkbaar is. Men hoopt in een kleine twee maanden den Oceaan over te steken en New-York te 'bereiken. De Mar conist gaat niet verder mee. De tweede stuurman, die evenals d'e marconist van zeeziekte last had, wordt dbor een ander vervangen. De bekende kunstschilder Jan Toorop is te 's-Gra- venhage overleden. In zeer bewonderende termen wordt allom in den lande, alsook in het buitenland, Toorop's nagedachtenis geëerd. H.M. de Koningin deed zich bij de ter aardebestelling, die onder groote belangstelling plaats vond, vertegenwoordi gen. Op Sumat'a weer een koeliedrama. Een assistent van een Oliepalmcultuur Mij., Barth, werd door 6 koelies aangevallen, die hem een hand afkapten en aan 'het hoofd1 verwonden. Oorzaak was de klap, die Barth een koelie had toegediend. Dit feit klemt temeer, waar Barth onlangs met 4 maanden opzeggingstermijn werd ontslagen, wegens ongewenscht optreden jegens de koelies. In Den Haag heeft een défilé van de regimenten Grenadiers en Jagers voor de Koninklijke familie plaats gevonden, in verband met het jubileum der grenadiers. Er was zeer veel belangstelling en van af de kleine steentjes vóór het paleis, aan het Noordeinde volgden H.M. de Koningin, de Prinses en Prins Hendrik, roet gevolg, het militaire schouw spel. Irj Rotterdam werden de directeur, de procuratie houder en een bediende van de Incasso-bank ge arresteerd, die een bedrag van 150.000.ver duisterd hadden, in den loop van 6 jaren, door speculeeren, waarbij de verliezen voor de bank waren en 'de winsten 'door de ontrouwe employé's in den zak gestoken werden. De Incasso-Bank lijdt geen schade, daar zij tegen dergelijke ver liezen verzekerd is. De drooglegging van de Zuiderzee wekt alom in buitenland groote bewondering. Ir. Blocq van Kuffeier 'hield te Kopenhagen en Stockholm 'n lezing over dit onderwerp. Te Oslo, waar hetzelfde on derwen) door den havendirecteur Smith v-trd be sproken, werden vleiende woorden over de Hol landers gezegd, die men het kloekste, ondernemend- ste en meest gezon'd 'denkende volk van Europa noemde. Oef! Engeland, Engeland heeft het weer te kwaad in Irak, Ibn Saoed, hoofd van de Wahabieten en koning van het Arabische rijk Nezjd, staat aan het hoofd van een grooten opstand. Hij heeft den heiligen oorlog gepredikt en door uitreiking van wapenen d'e voornaamste stammen van zijn gebied ertoe gebracht, een inval in Irak, Koweit en Trans- jordanië te doen. De Bngelsc'he luchtvloot is haar operaties begonnen. Het Egyptisch kabinet heeft de Engelsche voor stellen omtrent het Engelsch-Egyptisch verdrag verworpen. Een ministercrisis is hiervan het ge volg. fn zake de Zuüd-Tiroolsche kwestie, d.i. de ver drukking der nationale minderheid (Duitsch-spre- kende Italianen) verklaarde men van officieele Britsche zijde, dat Chamberlain zich hiervoor zeer interesseert. 'Officieele actie achtte 'hij op het oogenblik echter onverstandig. Frankrijk. De rapporteur deelde in den Fran sehen senaat mede, dat 'de begrooting 1927 zonder noemenswaardig overschot sluit. Dit is ook het ge val met de begrooting 1928. De rapporteur voor zag met het oog 'hierop moeilijkheden, in verband met de g oote po ten- op de militaire begrooting. De ministerraad 'bepaalde, dat de verkiezing op gevolg is, dat de andere medewerker, Mr. Bailli, 22 April ly2d zuden plaats vinden, ni-en geloolt, dat er een economisch accoord met itaiiè op til is. Sedert eenige dagen zouden te r'arijs drukke besprekingen gehouden worden tusschen een ltaliaaascne en Franscne delegatie op net departement van handel. net accoord van Frankrijk met Spanje inzake het statuut van Tanger werd door den nuin.sterraad goedgekeurd en onderteekend, uuiischland. Bij de behandeling van zijn 'be- g.ooung zette mmister Curtius uiteen, dat het ijuitsche prijsniveau in vergelijking met overig n,uropa wel te hoog was, doch het gaf geen aan- jeiüing tot bezorgdheid. 'De index-cijlers daalden, ou.teui'anascn Kap,laai zou steeds nooazakeujik uiijven voor de Duitsche kapitaalvorming, otiesemann had te Genève een onoernoud met liriand. Hij gaf echter te verstaan, dat hij de kwes tie van de ontruiming van het Rijnland tijdens de huidige Raadszitting niet zou aanroeren. Zelfs een theoretische uitwisseling van gedachten achtte ,iij aan 'den vooravond der Fransche en Du.tscnê verkiezingen doelloos. ïlet seniorenconvent besloot, dat de Rijksdag op al Maart zijn zittingsperiode zal beëindigen. Er wordt momenteel onder de Duitsche 'boeren een nevige actie gevoerd, om maatregelen te verkrij gen ten gunste van den landbouw, die in penibele omstandigheden, moet verkeeren. Mén vestigt er echter 'de aandacht op, dat deze act.e oorspronke lijk georganiseerd wordt door Duitscn-Nationalen ten einde de boeren voor den D.-Nationalen wagen te spannen. Men acht dus de mobilisatie der boe ren van groote 'beteekends, omdat deze de vrees doet ontstaan, dat de komende verkiezingen weer niet zuiver zullen zijn en er 'gestemd zat worden onder invloed van een bepaalde stemming. Biveisen. De jongste rede vain Mussolini, waarin hij verklaarde, dat het de „laatste keer is", dat hij over de Zuid-Tiroolsche kwestie sprak, en 'dat „een volgend keer daden zullen spreken" werd te Weenen opgevat als een zuiver fascistische ora torische manifestatie. In Genève wekte zijn rede echter groot opzien, omdat men er op wees, dat Mussolini klaarblijkelijk niet aan de door vroegere Italiaansche regeeringen gesloten overeenkomsten wil houden. Intusschen heeft Italië toch de Locarno-verdragen van 1925 tusschen Duitschland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië geratificeerd. De Volkenlbo'nidsraad besloot definitief tot naar onze smaak gebrekkig uitgebeeld' door La Chapelle, hoop koestert, van haar vriend haar minnaar en man te worden. Op Van Weert heeft de verhouding, waarin 'hij nu tot zijin vroegere vrouw komt te staan, de bekoring van iets geheel nieuws en hij wordt wederom op zijn vroegere vrouw verliefd; hij bekent haar dit en voor de tweede maal gaan zij ten huwelijksreis. Als zij in het derde bedrijf daarvan terugkomen, zijn ze oogenschijnlijk gelukkiger dan ooit te voren. Het duurt echter maar even, want deegelijkheid, trouw en huiselijkheid zijn voor deze man hetzelfde als eentonigheid en reeds den eersten avon'd dat zij thuis zijn, volstaat een telefoontje van een ouden clubvriend om Van Weert wederom van zijn vrouw af naar den buitenkant van het leven en opper vlakkig vermaak toe te trekken, en Thea blijft op nieuw alleen. Zal zij als vroeger den schaduw volgen van wat zij liefheeft, of zich aan een min- a a r geven? Zij neemt de telefoon op, om haar vroegeren collega-medewerker op te bellen, maar laar voelt zij een heel klein 'handje, dat aan haar hart klopt en het rechte spoor is gevonden, haar man 'die doel was, blijkt slechts middel te zijn ge weest om haar het leven mogelijk te maken, en als zij haar moeder, van levensopvatting even opper vlakkig en wuft als haar man, deelgenoote heeft geihaakt van haar stralend geheim, valt het scherm Vera Bondam speelde met overtuiging en met fijne schakeering de rol der jonge vrouw; in het eerste bedrijf was zij de romantische jonge echtgenoote verliefd en daarna gekrenkt, in het tweede bedrijf de vrouw die 'door zelfbeheersching en terughou dendheid weet te boeien, in het derde bedrijf de opnieuw gelukkige, die op het juiste oogenblik hare liefde als vrouw voelt omgezet in moederliefde. Zij en Laseur haalden beiden vlot en lenig uit het stuk, wat er in zat; dat er iets in zit, blijkt uit den inhoud die hierboven geschetst is, maar ook uit 'het feit, dat zij hem er uithaalden en den ge- 'heelen avond' ons bezig hielden; steeds boeiden zou een te sterk woord zijn, al werd vooral onder de vrouwelijke toeschouwers menigeetn door Vera's spel en lot gepakt. „Een uit velen", had men het stuk ook kunnen noemen. En de nazaat kan uit deze zedeschets uit het hollandsche leven van dezen tijd genomen, zien hoeveel moderne vrouwen desillusiën moeten hebben gehad. Of het ook spannend was? Neen, daarvoor was de figuur van den man te onbeteekenend; hij was nauwelijks een man-van-de-wereld, bijna een man-van-de-straat. Noch de malle oude schoonmoeder, door mevr. Donderdag 8 Maart gaf Tartaud's gezelschap (Het INieuw Kotterdamsch tooneel, je roit tegenwoor dig over de namen!) Fauteuil 4/, geatficneerd ais „rransch" Blijspel in 4 bedrijven van Louis Ver- neurn; de jonge Willem koyaards Jr.. vertaaide het en mevr. I artauüKlein had de de regie, Fransen OiijspeJ Ja, de directie, de vertaler ot de alticheur waren m.sscluen bang, dat de naariemieten den schiijver Louis Verneuu voor een bewoner van de rieler Kiesstraat zouden aanzien. De namen van de voorgestelde personen zeggen anders ook wat; Guberte, Louiou, Arsinoé, iheii- iard, F'aul Severac, bièmois, Fisert, Franqois en baron Lebray. tioe 't zij, als duitsch diepzinnig is, ais eiigeisch brutaal is, is iransch vroiijk. Dit was een spel om gepast vrolijk te zijn over ongepaste situaties. est tout Paris! Juist zooals juffrouw Laps zich -at voo. stelt, dat flirt maar en wisselt maar van uian en van vrouw en van minnaar en dineert en -uupeert er maar lustig op los, alsof het leven één onbetaalbare grap ware, die alleen in ergernissen -u jaioez.e en ruzie opgaat om dadelijk weer om it; slaan in de eene of andere rozegeur-en-mane- -chijn-grapjasserij. Altijd hebben die transche schik, is 't niet in een ander, dan is 't in 'hun eigen ik; voor hen bestaat één. soort menschen; er is niets ter wereld wat zij liever zouden wenschen, dan te blijven wat ze zijn, vrolijke Fransen en scherp zon'der venijn. En viug dat die menschen daar spreken en snel 'dat ze zijn in hun kwaadworden «a goedworden, snel in het omhelzen en snel in 't elkaar ontloopen; en hun geestigheden wrieme len als een hoop vlugge duiveltjes door elkaar, maar 'n oogenblik daarna is 't één en al glas helder ohtknoopen. De vertaling van Royaards Jr. was „ilu-v enant; maar wat een toer voor Hollan ders met onze 'gutturale en zagerige spraak, dat makkelijke melodieuse gebabbel der Parijzenaars na te kweelen! Doch Tartaud's klavernegen heeft er van gemaakt, wat er van te maken is. En of nu Braakensiek opkwam of Van Riesen, Adolf Rijkens (uitnemend die!) of Richard Flink om van' Auda TartaudKlein zeif en van Martha Walden idie vooral in 't laatste bedrijf op dreef was) niet te spreken, het was voor ons één amusement van het begin tot het end. Genoegelijk en pétiliant mevrouw, op het tooneel zoo nu en dan wat astrant en 'n beetje natrant, maar toch niet aan de zelfkant, gewoonweg accep table en affable. Dus boeren en burgers opgelet, als 't weer komt naar „Fauteuil 47". ïfwwwwwWwWWwW A. G. G. M. GIORGIS EN ZOON SCHOORSTEENVEGERS. RIDDERSTRAAT 18a zw. Telefoon 13310. HAARLEM. I 8 IVEBFT-STGDMTj GOED-SNEL JLOTTGERIMG den bouw van een Voikenbondspaleis te Genève. Ohrispija—Mulder met voldoende brutaliteit ge- Verder zal de Raad de Poolsch-Litausche kwestie nog bespreken en ook de mitrailleuse-smokkelzaak. Bij de Poolsche verkiezingen heeft het Piisoed- ski-bloc gezegevierd en is met 100 zetels uit den strijd getreden. Polen en Litauen zullen nu op 30 Maart te Ko ningsbergen gaan onderhandelen, op voorstel van Litauen. De kwestie van de afschaffing der duikbooten in Amerika is voor on'bepaalden tijd van de baan, door het besluit van de commissie voor buiten- landsche zaken van het Huis vain Afgevaardigden (met 6 tegen 5 stemmen) om de daartoe strekken de resolutie voor onbepaalden tijd uit te stellen. a BIJ BRAND EEN DER VOLGENDE NUMMERS OPBELLEN: BLOEMENDAAL 0VERVEEN - - AERDENH0UT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 - Telefoonnummer 26103 - Telefoonnummer 26017 - Telefoonnummer 28129 TOONEEL J.l. Maandag ging in den Stadsschouwburg het stuk van mevr. Limburg geb. Clant van der Myll: „De Dooltuin", waarover een gelegenheidsmedewerker van d'e N.R.Ct. zich kleineerend 'had uitgelaten (zie den aanhef van ons vorig verslag). Het bleek ons, dat die medewerker het niet aan 'het rechte eind' had. De schrijfster heeft levende menschen weergegeven, in verhoudingen, die hier honderden malen voorkomen, en waaraan eenigermate een tragische kant niet te ontzeggen valt. De advocaat Van Weert (Cees Laseur) is iemand, die 'houdt van 't leven, zoolang het hem afwisse ling biedt, hetzij dan op zijn kantoor, hetzij in ont spanning, en zoolang 'het hem maar niet dwingt om tot bezinning te komen. Zijn vrouw, ook gepromoveerd, beeft haar aan dacht niet, als hij, uitsluitend' gevestigd op 't leven buitenshuis met al zijn afwisseling, maar op: een ge speeld, voor wie dansen was, wat voor andere oude vrouwen het handwerk, de kanarie, de piano of kindervisite is, noch Joh. Kaat Jr., die als andere huisvriend Peiger, de 'hem passende rol van den „leuke" speelde, vermochten in hunne bijrollen de spanning te 'brengen, die in de verhouding der hoofdpersonen ontbrak. Toch was het geheel een goede voorstelling. De toeschouwers, gering in aantal, maar gul met applaus, hebben door groote dankbaarheid getoond het op prijs te stellen, dat „Het Vereenig- de Tooneel" het weer eens met een oorspronkelijk Nede'rlandsch stuk heeft gewaagd. Men vraagt zich echter af, of wij flegmatische water-en-melk-men- schen, die in ons overbevolkt klein land, den hal ven dag bij elkaar achter de horretjes 'kijken om gedurende de andere helft eerzaam en 'burgerlijk te werken, ooit groot en sterk en, Idiep genoeg leven zullen om in ons midden een écht dramaturg te doen opstaan, die den toeschouwer nu eens den adem beneemt om hem dan weer verlossing te brengen in een uitbarsing-van meesleepende liefde en haat, diepe vreugde en innige droefheid. En daar is 't met 'het tooneel, als het geen, blijspel is, toch maar om te doen. Hoe Top Naeff in de Groene dit stuk een echt blijspel kon noemen (de schrijf ster zelve noemt 't ook niet zoo) is oins een raadsel. De advoctftie kreeg, zooals bij ons te doen ge bruikelijk is, ook in dit stuk weder eenige liefe lijkheden naar het hoofd. De loop naar 'de voorstelling van Het Adelaars jong (l'Ai'glon) op a.s. Woensdag is, inaar wij hooren, enorm. Hoewel ons de administratieve aangelegenheden van Haarlem en zijn Stadsschouwburg niet aan gaan, voelen wij ons toch geroepen, omdat het lot en den naam van dezen schouwburg ons interes seeren, een vraagteeken en 't woord eerlijk? te plaatsen aChter de mededeeling, die het Gemeen tebestuur van Haarlem de wereld in zond, dat deze Schouwburg over 1927 inplaats van 8000, 6000 verlies voor de stad heeft opgeleverd, Wij zouden het cijfer wel eens willen kennen, dat deze instelling aan Haarlem in den vorm van be- Geldinzameling van den heer Meyerink ten bate van het Haarlemsche Lighalfonds, De opbrengt ruim f 3200 Door de Gemeentebesturen van Haarlem, Heem stede en Bioemendaal was aan den heer Meyerink toestemming veneend, dat tot 1 Maart door zijn leerlingen inteekenlijsten mochten worden aange boden. Een woord van oprechten dank aan deze autoriteiten voor hunne welwillende medewerking is hier zeker op zijn plaats. Nu alle lijsten door de leerlingen zijn ingeleverd, bijkt de totale opbrengt d'e'r inzameling te zijn een een bedrag van 3242.50. Voorzeker een schit terend resultaat van dezen arbeid en een mooi bewijs van medeleven van allen in het streven van het Lighalfonds, jn.L om zooveel mogelijk slachtoffers der t.b.c. te helpen gezondheid en kracht terug te wimn'en, aan alle ingezetenen onzen hartelijken dank voor hun steun. Een woord van lof voorzeker ook aan 'den heer Meyerink en zijn staf van leerlingen, die geheel belangeloos vele vrije uurtjes offerden om tot dezen, mooien uitslag te komen. Mocht er nog iemand zijn, die niet gevraagd is om een 'bijdrage, 'doch toch nog een biijk van be langstelling wil geven, dan wilien wij even her reneren, dat het giro-nummer van den heer Meye rink is 100681 en zijn adres Cruquiusstraat 10. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haarl.m. G. van Waard, Administrateur. Bij gunstig weer zal de voetbalwedstrijd Holland Beigië door 'den Radio-loudspeaker van perceel Duinwijckweg 3 i'n het openbaar worden weer gegeven. Aanvang 2 uur. Geen stoelen. .ukkig huwelijk; zij h-udt van haar man, zij kent zijn j 'asting in het laadje brengt en vermoeden, dat dit onrust, zijn 'neiging om overal en altijd den Don aanmerkelijk het bedrag van het zgn. verlies over- Juan uit te 'hangen, maar zij vertrouwt op haar i schrijdt. Niemand zal toch durven beweren, dat de eigen jeugd en -bekoorlijkheid om hem te boeien, 'gemiddelde schouwburgbezoeker als deze schouw- Zij wil van hem een gezellig 'huisvader maken en burg niet bestond, elders in Haarlem zijn vertier als dit niet lukt, hij steeds zoekt naar afwisseling, naar nieuwe objecten voor zijn minziek gestel, komt hare persoonlijkheid, die zic'h verwaarloosd en gekrenkt voelt, in opstand en zij zet door dat ze scheiden. Zooals dit meer voorkomt in door dames geschre ven stukken, is ook deze ten tooneele gevoerde man verwend en onridderlijk, met iets jongens achtig over zich. Doch de hoofdzaak, waar het op aalnkomt, het leven van de jonge vrouw, de hoofd persoon in 'het stuk, is naar waarheid beschreven zou zoeken? Kunstavond Jan Musch, Mary Smithuysen. Donderdag 15 Maart a.s. zal in den Stadsschouw burg te Haarlem een Kunstavond worden gegeven door Jan Musch, voordracht en Mary Smithuysen, dans en uitbeeldingskunst, terwijl 'de dansen wor den begeleid door 'Hans Brandts Buys. Jan Musch zal o.m. voordragen gedichten van Huygens, Guydo Gezelle, Jan Prins, Potgieter, Alph. Laudy en Adema van Scheltema. Van Weert weet zijn vrouw van wier trouw en Mary Smithuysen zal eenige dansen uitvoeren op genegenheid' hij met zijn tikje menschenkennis en muziek vain Prokofieff, Stravinsky, Brahms, Mous- voldoende ijdelheid overtuigd is, te bewegen op sorgsky, Ravel, Sibilus, Roloff, Mac Douwell, Cho- zijn kantoor te komen als medewerkster en het pin, en Grieg. is alleen verkrijgbaar in VIERKANTE GLAZEN FLACONS PRIJS PER FLACON f 1.20 0VERVEEN., Maandagmiddag omstreeks 1 uur had op de Els- woutsiaain hoek Zijweg een aanrijding plaats tus schen twee luxe auto's-, die elkaar van tegenover gestelde richting aldaar passeerden. Legen één der chauffeurs, J. O. te Haarlem, werd proces-verbaal' opgemaakt. Hoewel niet ernstig, werden 'beide voertuigen toch zóó beschadigd, dat zij moesten worden wegge sleept. Het ongeval liep zonder persoonlijke on gelukken af. den der belangstelling te zetten, en zijn waarde als factor tot waarachtige levensvreugde practisch te bewijzen. Dat 'beteekent meer voor het leven dan een schooluitvoering, die een liedertafel in den dop op het podium brengt. Hulde daarom aan de leiding van het instituut en hulde ook aan den heer P. de Nobel, the right man om op zoo'n gemeenschapsconcert de ware stemming te doen heerschen. De reden van mijn aanwezigheid op den zang avond van Zaterdag, gold'echter hoofdzakelijk de demonstratie met de Stössel-luit, die bij het zang onderwijs op 'het .Kennemer Lyceum ingevoerd is, en waarover ik voor 14 dagen een artikel schreef in d'e Zaterdagrubriek van ons blad „Het Muziek leven". De heer Stössel Sr., uitvinder van het nieuwe instrument, was uit Keiilen overgekomen om in- licntingen over zijn luit te geven, terwijl zijn zoon en ook nog een andere heer, die zijin com positietalent aan het nieuwe speeltuig wijdt, waren meegekomen om de luit te bespelen en aldus aan te toonen wat het practisch waard is. De oude heer Stössel vertelde? dat het hem veel tijd en geduid gekost 'had om een instrument uit te vinden, dat d'e moeilijkheden van d'e oude luit uit den \yeg zou ruimen, en waarop met weinig moeite veel zou te 'bereiken zijn. Dat is 'hem einde tijk gelukt door een instrument te bouwen waar van het „Griffbrett" zeifs door kleine handen te bespelen is en toelaat alle accoorden te grijpen, zoowel groote en kleine drieklanken als groote, kleine en verminderde septiemaccoorden en none- accoorden. Een voorname vondst was het stemmen der 7 snaren in groote en kleine toetsen. De uitvinder traentte de mogeiijkneid toe te lich ten, door een bekend Duitscn volksliedje één, twee, drie en vierstemmig te laten booren. De heer Stössel hoopt nu maar, dat zijn instrument met enkei in Duitschland algemeen verbreiding vindt, doch ook over Holland en zijn koloniën de werend verovert. De heeren Stössel Jr. en Piek demonstreerden vervolgens op hun basluiten, die benevens de 7 snaren der eenvoudige school-luit ook een aantal bassnaren heeft. 'Uit hun samenspel (dat zettingen van Holland sche en Duitsche volksliederen te hooren gaf, als ook een paar composities van den heer Piek) bleek dat qua klank op d'e Stössel-luit iets bereikt wordt in den aard van de Tyroler Zither, doch met vrij wat meer mogelijkheden in harmonischen z.n, zoo dat het als voiksinstrument hoogere bedoelin gen zijn er gel-ooi ik wel niet zeer de voorkeur verdient, mede om de gemakkelijke, en zelfs voor kinderen gunsüig bedachte speeiwijze. Een ongewoon succes genoot de beer Piek als volkzanger met begeleiding der luit, hij had daar voor gekozen „Ik heb mijn wagen volgeladen", waarvoor hij zich de hoiandsche uispraak had eigen gemaakt. Nog giooter werd de 'bijval toen de zanger zich verg.ste en zijn laatste wagen -vol laadde met „sijsjes". Die, toen ze op de markt kwam zongen „als meisjes". De bruikbaarüeid als schoolinstrument bij het zangonderwijs, werd verder door den beer P. de Nobel met zijn discipelen van 't Lyceum aange toond. Als resultaat van een paar lessen, konden de jongelui reeds een volksliedje zingen, terwijl ze zich zelf begereidden, zij het dan siec'hts met de drie tctoale accoorden van c-majeur. Laat ons hopen, dat de invoering van de Stössel- luit aan het zangonderwijs op het Kennemer Lypeum ten goede moge komen. Van gunstige resultaten kan aldus de verdere verbreiding van het school- en vodksinstrument afhangen. Over den Zaterdagavond in de aula van het Ken nemer Lyceum gehouden Zangavond-, waarbij de heer Stössel hun Stössel-luit lieten hooren, schrijft de heer Jos. de Klerk in de S.-E.: Voo'r 't eerst woonde ik in 't Kennemer Lyceum een volkzangavond 'bij, zooals die, naar ik ver nam, van tijd tot tijd onder leiding van den heer P. de Nobel gehouden worden, en waarop zoowel de ouders van de leerlingen als de leerlingen zelf, op ongekunstelde wijze hun stemmen paren, en aldus op de hartelijkste, meest spontane wijze, de zoo noodige gemeenschapszin dienen. Avonden als deze, en zeker wanneer ze zooals h!er laat ons zeggen: als recreatie, doch niet zonder 'nut van een onderwijsinrichting uit gaan, kunnen bezwaarlijk onder het ontleedmes van de kritiek vallen; een bijkomende omstandig heid was dan ook slechts oorzaak, dat ik zoo'n volksliederenavond mocht meemaken. Maar ik ben die bijkomstigheid toch uiterst dankbaar, omdat zij mij de gelegenheid schenkt, al is het slechts in een paar woorden, te zeggen, dat ik respect heb voor het goede inzicht, om het volkslied in 't mid- AERDENHOUT. Maandagmiddag 5 uur, werd een man fietsende op den Zandvoortscheweg, ter hoogte van de Zon nebloemlaan door een luxe-auto aangereden, riet rijwiel werd vernield. De berijder kwam er wönder boven wonder ongedeerd af. De chauffeur S. te Noordwijkerhout, had aan het ongeval geen schuld. Deze lag geheel aan den wielrijder. J3EVALLEN: G. A VerschoorHovens Gréve, d.; L. Cuperusde Jong, z. GETROUWD: A. van Kampen en A. de Wit; N. Mensert en R. Hesmerg. OVERLEDEN: M. de Lange, 79 jaar. GEVESTIGD: B. Veldman, Lonbar Petrilaan 22, O verveen; R. H. Kauffmann, Van Alphenlaain 5, Aerdenhout; M. Reens, Rijnegomlaan 62, Aerden- hout; Wed. W. J. GooszenKampfraath, Klever- laan 101, Bloemendaal; H. B. Deutschmann, Bloe- mendaalscheweg 15, Bloemen'daal; H. Th. M. van Balgooij, Bloemendaalscheweg 4, Bloemendaal; W. Kehrer, Spiegelenburghlaaln 16, Aerdenhout.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2