Sport Schaakrubriek Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Onze Plantendokter Kerkagenda Gevonden Voorwerpen VOETBAL. Uitslagen van 1.1. Zondag: Serie wedstrijden van Stormvogels: Assendelft IIBloemendaal II 08 Promotiecompetitie: D.W.O. IIBloemendaal III 27 Competitie: Bloemendaal IVO.V.A. III 90 Bloemendaal V—Ripperda II 3—0 Junioren: HaarlemBloemendaal 26 Een average dus van 334. Of Bloemendaal ook schutters heeft! De overwinningen van het derde en de junioren stem men wel zeer verheugend. Het derde, de promotie wedstrijden zoo keurig inzettend, de junioren voor de vijfde maal in successie zegepralend, en nu nog wel op het sterke Haarlem, dat een goede kans op het kampioenschap had! Zaterdagmiddag 5 uur speelt Bloemendaal I voor het Kampioenschap van Haarlem tegen E.D.O. op het terrein van laatstgenoemde vereeniging aan de Klever laan. Het vorige jaar wonnen de rood-zwarten met 101. Hoewel we den onzen geen kans op een over winning geven, verwachten we, dat de nederlaag thans beduidend kleiner zal zijn. Het vijfde elftal speelt op het R.C.H.-terrein Zondag morgen de beslissingswedstrijd tegen Zeemeeuwen II. Indien de oude-jongen (of jonge-ouden) niet beter spelen dan in den laatsten tijd, is de uitslag niet twij felachtig, en zal zeker ten gunste der Zandvoorters zijn. Toch kan het vijfde beter, en als het zijn vorm van eenige maanden geleden terug weet te vinden, moet de overwinning ons zijn. De Junioren moeten naar de kampioenen: Zandvoort. Zal hier de zegetocht gestuit worden? De volgende elftallen zijn aangeschreven: le Elftal: J. Beijk J. Yfs C. A. Bakker J. Cassee H. Beijk P. J. Parson G. Kopjes Niemann Ph. Immer J. Sunter H. J. de Jong M. Strik 5e Elftal: K. Schoehuijs D. Kroon J. J. Huyer Ant. Cassee M. v. Delden J. Veldhuis W. A. van Zanten G. Kamphuys G. Strik H. S. van Lent J. Sondorp Junioren: W. Mommers K. Kievit H. Donkervoort G. Wille L. v. d. Meij J. J. Hollenberg Adr. Bakker W. Groeneveld D. Kuiper D. Ruiter B. Healy Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 167 PROF. J. HALUMBIREK (Weenen). Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kc8, Td2, Lc4, Lf8, Pb5, Pd5. Zwart: Kc6, Dal, Thl, a7, b7. e4, f5, h6. Onder Probleem No. 166 (vorige rubriek) staat ten onrechte als auteur genoemd L. Martin. Men leze daarvoor Dr. E. ZEPLER (Charlottenburg) PARTIJ No. 57. Eerste matchpartij, gespeeld te Amsterdam, 4 April '28. Wit: Zwart: E. D. BOGOLJUBOW Dr. M. EUWE (Triberg). (Amsterdam) GEWEIGERD DAME-GAMBIET. Pgl— f3 1 d7d5 d2d4 2 Pg8—f6 c2c4 3 e7e6 Lel—g5 4 Pb8—d7 e2e3 5 Lf8—e7 Pblc3 6 O—O Talcl *7 c 7c6 Lfld3 8 d5Xc4 In de zesde partij om het wereldkampioenschap (Al- jechinCapablanca, Sept. '27) speelde Capablanca eveneens dezen zet. Over deze voortzetting schrijft Dr. Aljechin in zijn boek My best Games of Chess": Zonder twijfel het beste antwoord. Zwart moet op c4 nemen en Pd5 spelen, voordat Wit gerocheerd heeft, want daarna kan deze den ruil der Paarden door Pe4, met het beste spel, vermijden. Daarentegen is vóór de OO de zet Pc4 niet zonder gevaar en leidt tot zeer gecompliceerd spel. Ld3Xc4 9 Pf6—d5 Lg5Xe7 10 Dd8Xe7 O—O II Pd5Xc3 Op Pd5b6 volgt 12. Lc4b3! (MarshallMaroczy, Chicago 1926) Op 11Tf8d8 volgt 12. Ddl—c2! Tel Xc3 12 e6e5 e3e4 13 e5Xd4 Ddl Xd4 14 b7—b5 Lc4e2 15 c6c5 Dd4—e3 16 Ta8—b8 Pf3—d2 17 Tf8—e8 f2—f4 18 Tb8—b6 De3—f2 19 f7—f6 Le2—f3 20 c5—c4 b2—b3 21 b5—b4 Tc3 X c4 22 Met opzet offert Wit de kwaliteit om Zwarts aanval te breken en tegenkansen te krijgen. 22 Lc8—a6 Tfl—dl 23 La6Xc4 Pd2 X c4 24 Tb6—a6 Df2—d2 25 Pd7b6 Pc4—dó 26 Te8—d8 e4e5 27 a6a5 a2a4! 28 De7c7 Dd2Xb4 29 Dc7—c5f Db4Xc5 30 Ta5Xc5 Tdl—el 31 Tc5—c7 a4a5 32 Pb6c8 Pd6—b5 33 Tc7c5 Lf3e2 34 a7—a6 b3—b4 35 Tc5Xb5 Le2Xb5 36 a6Xb5 Tel—cl 37 f6Xe5 f4Xe5 38 Pc8—e7 e5e6 39 Td8d6 Tel— c5 40 Td6Xe6 Tc5Xb5 41 Remise gehouden. (Haarlem's Dagblad). CORRESPONDENTIE. De oplossingen worden tot de volgende rubriek uitge steld. BLOEMENDAAL. De dezen winter op de huisvlijtcursussen der afdee ling' Bloemendaal van den Volksbond Vereeniging tegen Drankmisbruik vervaardigde voorwerpen zullen morgen, des namiddags van 2.30 tot 4 uur ter bezichti ging worden gesteld in een der lokalen van de Bloe mendaalsche Schoolvereeniging. De filmavond der Vereeniging voor Jeugdwerk, Zater dagavond in Hotel Vreeburg gegeven was flink be zocht. Nadat eerst aan eenige formaliteiten, gevolgen van de nieuwe Bioscoopwet, voldaan werden, kon de voor stelling beginnen. De heer Mol vertoonde daarna de films: „School- en Werktuinen", en „Op den bodem der Zuidzee". Voor al de laatste rolprent was schitterend, en had de on verdeelde aandacht van oud en jong. De vereeniging voor Jeugdwerk heeft haar vrienden weer een mooien avond bezorgd. Het bestuur der Bloemendaalsche Middenstandsver- eeniging ontving van de Middenstandcentrale te Haar lem een circulaire, waarin o.m. staat: Door een onzer 3 Nationale Middenstandsbonden, waarvan de Voorzitter en de Secretaris zitting hebben in den semi-officieelen Middenstandsraad, zijn wij uit- genoodigd, een nauwkeurige Enquête te houden- naar de ambtenaren, beambten, werknemers in dienst van Rijk, provincie en Gemeente, die zich begeven hebben op het gebied van Handel en Industrie, voor eigen rekening en risico zaken drijvend en daardoor den particulieren Handel en Industrie een ongelijke en on rechtvaardige concurrentie aandoend, welke zuchten onder den druk van het legio aantal sociale wetten. Levert deze enquête in onzen kring een voldoend re sultaat op, dan zal ons Rapport met onze gegevens worden overgeheveld naar den Middenstandsraad, welke deze enquêtte dan over heel Nederland zal uit breiden. van den Gedeh; de temperatuur is 65 a 70 F. en daalt nooit lager dan 40 F. Aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes wordt kennis gemaakt met de Flora van Tjibedas, be staande uit merkwaardige planten van Australië, Mexico en elders maar daarnaast ook uit planten die in Holland inheemsch zijn. Daarna wordt het geheimzin nig oerbosch betreden met schatten van Orchideeën. De Voorzitter maakt zich tot tolk der aanwezigen door den spreker hartelijk dank te zeggen voor zijne be langrijke en interessante voordracht. Van de gelegen heid tot vragen stellen werd door enkele leden gaarne gebruik gemaakt. De Voorzitter deelt mede dat de beraamde excursie naar de Groote Bloemententoonstelling van Aalsmeer niet kan doorgaan door te geringe deelneming. De ingezonden bloemen voor het puntenstelsel werden gekeurd door de heeren: J. Ende, H. Bouwer en W. Jager die de volgende punten teekenden aan A. Jager voor Cineraria's, 10 pnt., idem. Primula's 7 pnt.; H. Müller, Mimosa, 8 pnt.; H. Boegschoten, Orchideeën, 10 pnt., idem, Columnia, 10 pnt.; J. Spaargaren, Pri mula ebc„ 8 pnt., idem, Afgesn. Narcissen, 8 pnt. met den uitgeloofden prijs. De Voorzitter deelt verder mede, dat op 5 Juni a.s. de vergadering van Voorzitters en Secretarissen der Mij. zal worden gehouden en dat de heer W. Küppers een cursus in bloemschikken organiseert waarvoor men zich bij genoemden heer kan opgeven voor deelneming. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Zaterdagavond geeft het muziek-ensemble „Onder ling Kunstgenot," directeur de heer Arn. Grootegoed een concert in de groote zaal van Hotel Vreeburg. Na afloop is gelegenheid tot dansen. Entreekaarten a 0.50 zijn verkrijgbaar ten huize van den directeur. Het Bestuur van den Nederlandschen Protestanten bond, afd. Bloemendaal verzendt een keurig uitge voerde circulaire, waarin gewag gemaakt wordt van het feit, dat de afdeeling Bloemendaal 3 Mei a.s. haar 10-jarig bestaan zal herdenken. Nadat wordt teruggegaan tot de eerste godsdienst oefening op 9 Juni 1918 in het gym.-lokaal der Bloe mendaalsche Schoolvereeniging, herinnerd wordt aan de stichting van het „mooie eigen huis", de aankoop van 'n orgel, de oprichting van 'n kerkkoortje, met 't catechiseeren en huisbezoek door Ds. L. B. Houtgast, eindigt het geschrift: Daar wij U thans zooveel meer bieden dan vóór tien jaar: mooi kerkgebouw, goed orgel, koorzang, catechi satie met een jaarlijksch verheffend feestje voor de jeugd, aannemings- of eindcatechisatie tot afronding van ons Godsdienstonderwijs, hebben wij de vrijmoe digheid U uit te noodigen: le. Uw jaarlijksche contributie te verhoogen, 2e. Bij ons Tienjarig Bestaan een gift aan de Afdee- hngskas te doen storten, waardoor wij in staat zullen zijn aan onze toekomstplannen of een deel daarvan, uitvoering te geven. Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling BloemendaalVelsen der K. N. M. v. T. en P. hield Dinsdag, 17 April j.l. hare maandelijksche bijeenkomst in Hotel Vreeburg waarin als spreker op trad de heer L. M. A. Bruggeman, Hortulanus van den Proeftuin Tjibedas (Java) met eene lezing met lichtbeelden over „Eene wandeling door den Bergtuin Tjibedas". Met een enkel woord heet de Voorzitter den spreker welkom om hem dan het woord te geven. Spreker begint met een geschiedkundig overzicht te geven van het ontstaan van dezen bergtuin die eigen lijk eene afdeeling is van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg en waarin planten werden ondergebracht die in Buitenzorg niet wilden aarden. Omstreeks 1880 heeft Tjibedas een groote opgang ge maakt door den arbeid van Prof. Treub; in 1891 werd een legeergelegenheid gebouwd en in 1917 een nieuw laboratorium gesticht: een geschenk van botanici. Tjibedas is 42 H.A. groot en ligt aan de Noord helling OVERVEEN. Het bestuur van 't Kennemer Lyceum benoemde onder nadere goedkeuring van den Minister van Onderwijs enz., de volgende heeren als gecommiteerden voor het eindexamen der Litterair-Economische afdeeling: Mr. J. Bierens de Haan, Mr. D. Crena de Jong, prof. Mr. N. W. Posthumus, prof. dr. I. I. Salvarda de Grave, L. Schoorl, en Ir. S. G. Visker. drongen, langzame groei, want door gebrek worden uit den bodem slechts weinig voedingsstoffen door de wortels opgenomen; boomen en heesters vormen in droge zomers weinig en dan nog korte loten, aard beien loopen slecht enzoovoort. 3e. Onvoldoende vrucht- en zaadvorming (zie peulen, boonen), vooral sappige vruchten (aarbeien, appels, peren, kersen) blijven klein en droog. Enkele andere gevolgen van langdurige droogte gaan we stilzwijgend voorbij, 1921 leerde ons, dat zij nog lang kunnen nawerken. Kortstondig maar intens gebrek aan water doet zich kennen door het welken (leppen), verbranden of zwart worden der bladeren. Deze verschijnselen komen hierin overeen, dat er uit de bladeren meer water is verdampt, of hieraan op andere wijze onttrokken, dan door de wortels aangevoerd. Zij kunnen onder ver schillende omstandigheden optreden. Verplant men bebladerde heesters zonder kluit, dan zullen zij welken, als het verplanten tijdens den groei plaats heeft. Als potplanten behoefte krijgen aan water of vaste planten op een boordbed in den zomer door een krachtige zon worden beschenen, zullen zij welken, evenzeer als deze laatste na een tijdperk van droogte. Als in FebruariMaart de wortelwerkzaamheid door koude van den grond gering is en de zon schijnt na een vorstnacht helder, soms begeleid door een drogen Oostenwind, dan verdampen de bladeren van altijd groene heesters meer dan de wortels kunnen opnemen en verwelken moet het gevolg zijn. Waar de bladeren in den zomer in korten tijd meer vocht afgeven, dan zijn ontvangen, daar verbranden zij door te sterke concentratie van het celvocht. Het zelfde gelde kan geschieden, als door te sterke be mesting. die evenwel de wortels nog niet vermag te dooden, aan de planten vocht wordt onttrokken. (Randerigheid van kropsla na bemesting met beer of chilisalpeter en in kassen met plotseling hoog stijgende temperatuur.) Sommige peren waaien in het voorjaar soms zwart. Dinsdagavond vergaderde de Coöp. Bouwvereeniging „Ons Huis" in Hotel Roozendaal. De vergadering, die goed bezocht was, werd geleid door den voorzitter, den heer Hoffschlag. De bijeen komst, zeide hij, was uitgeschreven voornamelijk om de viering van het eerste lustrum te bespreken. Dit zal zijn op Zaterdag 30 Juni. Pogingen zullen in het werk gesteld worden om een der plaatselijke muziekvereeni- gingen op dien dag te doen concerteeren in het „Ons Huis"-dorp. Ir. plaats van den heer H. Scholten, die door vertrek als penningmeester moest bedanken, werd de heer K. Bartens gekozen. Daarna werd de heer Scholten ge huldigd voor het vele in het belang der ver eeniging verricht. Als aandenken ontving hij een vul penhouder en een portefeuille. AERDENHOUT. De nieuwe Spoorweghalte HeemstedeAerdenhout. Naar wij vernemen zal door de Gemeentebesturen van Heemstede en Bloemendaal een enquête worden ge houden onder de ingezetenen dezer gemeenten, voor- ?oover deze belang hebben bij de nieuw te stichten spoorweghalte aan de Zandvoortschelaan. Na.afloop van deze enquête zullen door de betrokken Gemeentebesturen alsnog stappen worden gedaan bij de Directie der Nederlandsche Spoorwegen om te be vorderen, dat althans de voor de forensen belangrijke treinen aan deze halte komen te stoppen. Wij verwijzen verder naar de in dit nummer voor komende advertentie. HAARLEM. Naar wij vernemen zal aan de op 30 April a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Bankvereeniging worden voorgesteld een dividend uit te keeren van 6% op de preferente aandeelen en 5% op de gewone aandeelen. De Emmabloemendag. Evenals vorige jaren zijn bij de firma B. J. van Liemt, Verwulft te Haarlem, wederom propaganda-etalages gemaakt voor den a.s. bloemendag. Door deze elalages is weergegeven, dat hoe donker het er voor den pa tiënt ook uit moge zien, voor hem toch nog geldt de spreuk „Achter de wolken schijnt de zon", wanneer de Vereen, tot Bestr. der Tuberculose hem met raad en hulp ter zijde staat. Voor het ééne raam ziet men de patiënt, die eenigen tijd op mag staan, aan de tafel zitten in een gewone armstoel, terwijl zijn slapplaats bestaat uit een bed stede. Voor het andere raam ziet men dezelfde pa tiënt in een kamer, ingericht zooals de Vereen, dat noodig oordeelt. De patiënt slaapt niet meer in een bedsteê, doch kan zijn nachtrust genieten in een ledi kant hme door de Vereen, in bruikleen verstrekt, ter wijl hij overdag rust op e enligstoel voor het open raam, waarvoor ook door de Vereeniging is gezorgd. Door het geopende raam raam, waarvoor ook door de Ver eeniging is gezorgd. Door het geopende raam ziet men „Brederode-duin", de nieuwe lighallen der Vereeni ging, waarheen straks, wanneer zijn toestand dit toe laat, de patiënt zal gaan om gezondheid en kracht ge heel terug te winnen. Moge velen een kijkje nemen in deze etalages en medewerken de groote collecte-bus, welke zich in één der etalages bevindt, geheel vol te maken; de Ver eeniging tot bestr. der t.b.c. zal dan zeker haar arbeid gedurende het geheele jaar ten volle kunnen ontplooien. Dr. R, P. van de Casteele, geneesheer aan de Haag- sche Buitenschool te Scheveningen zal a.s. Maandag avond te 8 uur in de bovenzalen van „De Kroon" te Haarlem, een lezing met lichtbeelden houden „Over Buitenscholen", uitgaande van de Ver. „Herstellings oord de Haarlemsche Buitenschool". BEVALLEN: J. Blokker—de Wit, 2 d.; A. van Meir de Geus, z.; F. M. Weijersvan Mamijk, z. ONDERTROUWD: Ch. A. Helberg en G. S. E. H. Loubere; J. W. de Waard en B. H. Berends. GETROUWD: J. A. van Kranendonk Duffels en A. C. Tomeij. OVERLEDEN Ch. Knipper, 43 j. Water is voor de levende plant onmisbaar; het maakt deel uit van haar lichaam en dient als oplossings- en transportmiddel der voedende stoffen. Gebrek aan water zal dus nadeelig zijn, maar evenzeer geldt dit voor een teveel. Watergebrek van eenigen duur heeft verschillende ge volgen: le. de vorming van kleine, harde bladeren, waardoor groenten als spinazie, kropsla enz. stug worden en dus haar malschheid verliezen. 2e. Een ge Terug te bekomen bij: H. M. Foeken, Potgieterweg 11, Bloemendaal, eenig geld; Reedijk, Zeeweg 32, Over- veen, een bruin langharige hond; Eichhorn, Midden- tuindorplaan 27, Haarlem, een broodmes; N. Bos, Zijl- weg 207, Haarlem, een rijwielbelastingmerk 1928; G. Toepoel, Platanenlaan 67, Bloemendaal, een bruin lederen damestaschje met inhoud; Stokmans, Duinlust- parkweg A 25, Santpoort, een boek met mecano voor beelden; H. Zwiersen, Hendrik Roozenlaan 45, Haar lem, een bruine damestasch met inhoud; Lieftinck, Boe- kenrooderweg, Aerdenhout, een hond; Van Dam, Zandvoortschelaan 240, Zandvoort, een rijwielbelas tingmerk 1928; Koning, Koekoeksduin, Vogelenzang, een bankbiljet; L. Dalmen, Hospeslaan 8, Haarlem, een rozenkrans in étui; T. Nelissen, Noorder Stationsweg 14, Bloemendaal, een donkerbruin zadeltaschje; A. Hoes, Tetterodeweg 6, Overveen, een sierspeld;'* Zeeuwe, Dompvloedslaan 1 Overveen, een transport rijwiel; aan het bureau van politie te Overveen, een mantelceintuur, een mestvork, een rozenkrans, en jon genspet, een koperen dop; J. van den Aardweg, Lam- brecht v. Dalelaan 2, Haarlem, een portemonnaie; Ha meier, Santpoorterweg 57, Santpoort, een witte poes; Gronert, Bosch en Duinplein 10, Bloemendaal, een vul pen; J. P. Nieuwenhuizen, Bolstraat 29 Heemstede, een R.K. gebedenboekje ten name van L. Vincent; J. Tanis, Korte Kleverlaan 46, Bloemendaal, een bruine dames- portemonnaie met inhoud; aan het bureau van politie te Overveen, een damesportemonnaie met inhoud, een kindermutsje z.g. klut, een wandelstok en een paar bruine handschoenen, achtergelaten in het postkantoor, een Lipssleutel No. C. 7853, een portemonnaie met in houd, een hamer, ijzeren boor en dop. ZONDAG 22 APRIL 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Prof. Dr. G. J. Thierry, Leiden. Bidstond Zaterdag 21 April 's avonds 9 uur, in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. De heer H. J. Drost, Theol. Cand. te Utrecht. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND in het Bondskerkje, Potgieterweg 4, v.m. 10.30 uur. Dr. K. F. Sparnaay, Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. C. M. Briët, Heemstede. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Dr. P. Blaauw, Ned. Herv. Pred., Eerbeek. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Waar is de Godloochenaar?" (Ps. 53:2).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 5