Sport Schaakrubriek De Volkenbond in Nederland Ingezonden Kerkagenda MODEL VISCHWINKEL Gevonden Voorwerpen J. BALM ZOON VOETBAL. Het was Zondag voor de Bloemendaal-elftallen een goede dag! Uit 4 wedstrijden werd het maximum aantal winst punten behaald, en waar van deze 4 wedstrijden er twee voor de promotie-competitie waren, behoeft de belangrijkheid der resultaten niet nader uiteen gezet te worden. De reserves wonnen in IJmuiden met 32 van Schoten 2, waarmee ze den 3en prijs behaalden. Het derde won zeer onverwacht van Kinheim 2 met 3i. Uit onderstaande ranglijst, samengesteld na de wedstrijden van 1.1 Zondag blijkt duidelijk, dat het vijfde reeds gepromoveerd is, terwijl het derde even eens een prachtkans gekregen heeft. Immers, de laat ste wedstrijd moet Kinheim 2 spelen tegen ons vijfde, wat een nederlaag der Velsenaren beteekent. Zooals men weet, promoveeren 4 der 6 elftallen. Het vijfde won met flinke cijfers (51) van Benne- broek 2. Zondag a.s. speelt het derde zijn laatsten wedstrijd op het T.H.B. terrein tegen Damiate, en het vijfde speelt op het Kennemersterrein tegen Kinheim 2. Bloemendaal 5 Damitate Bloemendaal 3 Kinheim 2 Bennebroek 2 D.W.O. 2 3 3 4 4 4 4 3 2 2 1 1 0 0 0 2 2 2 3 De elftallen zijn als volgt aangeschreven: 3e Elftal: L. v. d. Meij v. Maren J. Parson H. Donkervoort W. A. de Haas A. de Jong K. J. de Haas J. v. Beem N. N. D. Kuiper H. v. d. Veer res. J. Kohier. 5e Elftal: K. Schoehuijs D. Kroon J. J. Huijer Ant. Cassee M. v. Delden J. Veldhuis W. A. van Zanten K. Kievit G. Strik H. S. v. Lent J. Sondorp res. A. de Roos. De Argentijnsche voetballers. Zondagmorgen hebben wij dan een wedstrijd van hen gezien. Wel geen échte, maar we waren toch in de gelegenheid te constateeren, dat onze Zuid-Ameri- kaansche sportbroeders een sterk elftal samen kunnen stellen. Zondagmorgen acht was 't tamelijk luidruchtig op 't Bloemendaal-veld. Toen stonden de 22 voetballers aan getreden in twee ploegen: de eene gekleed in blauw shirt en blauwe broek, de andere in rood-witte yersey met witte pantalon. De voorbereidingen, kieken, tossen en opstellen gingen met veel geschreeuw en gejoel gepaard. Eindelijk floot een der officials voor den aftrap, en daar begon het. In razend snel tempo vingen de heeren aan, en in razend snel tempo eindigden ze. En dit zal o.i. fnui kend werken op de Europeesche eltallen, want dit kwieke verplaatsen, de geweldige start der spelers, de legendarisch snellen rennen langs de lijnen, bijna alle gevolgd door afgemeten voorzetten, het zal de nek slag worden voor de meeste tegenpartijen. Met succes kan daartegen slechts gesteld worden een stug vol houden, stug „op den bal zitten" en veel zij het dan altijd gepast! gebruik maken van lichaams kracht. Zie hier de middelen waar de Argentijnsche heeren mee bestreden moeten worden. Hoewel wij meermalen verbluffende staaltjes van voetbalkunst en kunde noteerden, heeft de algemeene indruk onze ver wachtingen niet overtroffen. Natuurlijk dienen we rekening te houden met omstandigheden: le speelde 22 Argentijnen tegen elkaar, waarbij de spelers elkaar ontzagen (dit was hun voor 't begin door den leider en manager op 't hart gedrukt), en ten 2e leent het kleine Bloemendaal terrein zich niet bijzonder voor long-passing. Ook hierdoor misschien werd er wel wat te kort gespeeld, hoewel de momenten, dat de center-halfs of midden-voorspelers het spel naar de vleugels openden, ons de overtuiging schonken, dat dit belangrijke inderdaad niet verwaarloosd wordt. De linker wing van het blauwe eltfal, 2 negertjes, was het beste deel van beide ploegen. Vooral de links binnen was weergaloos handig, en meermalen kwam hij zegevierend uit den strijd met drie zijner confraters, om dan het leder zuiver voor de voeten van zijn buiten' man te plaatsen, die er uitstekend raad mee wist. Het schieten was wel niet zwak, maar toch niet bui' tengewoon fraai. Er werden zelfs eenige kansen ge mist, zooalsde binnenspelers der voorhoede van het Nederlandsch elftal dit kunnen doen. De keeper van het rood-witte elftal viel op. Een jong spelertje, katachtig vlug, behendig, klemvast met uit muntenden kijk op het spel. Niettegenstaande het vroege ochtenduur en de weinige ruchtbaarheid, welke aan dit oefenpartijtje gegeven is, was er nog tamelijk veel belangstelling. Het publiek heeft zeker geen spijt gehad, dezen Zondag eens extra matineus geweest te zijn. Naar we vernemen speelt Bloemendaal Zondagmiddag op haar terrein een wedstrijd tegen het Argentijnsche elftal. Voor alle sportliefhebbers dus een schoone- gelegen heid deze Zuid-Amerikaansche voetbalartisten aan werk te zien. Het Bl'daal-bestuur besloot de entree prijzen niet te verhoogen, zoodat men voor 0.25 een voorproefje der Olympiade krijgt! SCHIETEN. Uitslag Nationale Competitie. Staande houding, lste klasse. 1. Bloemendaal Commando, 1919 p.; 2. Generaal Jou bert, 1893 p.; 3. Graaf Floris V, 1891 p. Hoogste schutter W. Hoogenstein, 397 p. 2e klasse. Bloemendaal Commando, 1795 p. Hoogste schutter Fr. Koelemij, 380 p. 3e klasse. 1. Gen. Joubert, 1757 p.; 2. Gen. Cronjé, 1742 p. Hoogste schutter J. Rompa, 376 p. Knielende houding, lste klasse. 1. Schietver. Rijswijk, 1950 p.; 2. Merwede, Dordrecht, 1936 p.; 3. Genraal Joubert, 1928 p.; 4. Jan van Glijsnes, B. o. Z. 1922 p.; 5. Heereveen en Omstreken, 1918 p.; 6. Engelbert van Nassau, Breda, 1914 p. Hoogste schutter W. J. J. Faase, 398 p. 2e klasse (8 prijzen). 1. Juliana, Wassenaar, 1933 p.; 2. Schietvereen. Dom burg, 1928 p.; 3. Oranje Trouw, Oosterhout, 1924 p. 3e klasse (13 prijzen) 1. Oranje Trouw, Oosterhout, 1902 p.; 2. Wilhelmina, Terheyden, 1901 p.; 3. Jan van Glijsnes B. o. Z., 1888 p. Personeel (staande). 1. A. Korthals, 389 p.; 2. Alb. Bos, 389 p.; 3. N. van Keulen, 388 p.; 4. W. J. J. Faase, 385 p.; 5. C. van Roon, 382 p.: 6. P. Hecker, 381 p.; 7. C. v. Altenburg, 380 p. Personeel knielend 1. W. J. J. Faase, 398 p.: 2. P. Hecker, 393 p.; 3. R. van Mullingen, 393 p.; A. Trieller, 392 p.; 5. H. P. Spoor, 392 p.; 6. C. van Roon, 390 p.; 7. A. Korthals, 390 p.; 8. Fr. van Pelt, 384 p. Hiermede is dit belangrijk concours ten einde, en komt de commissie zeker een woord van lof toe, voor de schitterende wijze, waarmede zij haar taak ten uit voer heeft gebracht. Buitengewone vermelding ver dient de secretaris, de heer W. J. J. Faase, die geheel belangloos de omvangrijke administratie op voorbeel dige wijze heeft gevoerd. Als schutter heeft hij zich al evenmin onbetuigd gelaten, en leverde hij schitterende prestaties door beslag te leggen op den eersten perso- neelen prijs, en op dien voor den hoogsten korpsschut- ter. Evenals bij de plaatselijke competitie, staat Bloe mendaal Commando bij dit landelijk tournooi wederom in beide klassen aan de spits met een puntenaantal dat spreekt. Het zijn roemrijke overwinningen waarmede wij dit kraniqe corps van harte qelukwenschen. St.-Editie. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 170 C. S. KIPPING (Nottingham) Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kf8, Th2, Th3, Lg4, b2, c3, d2, e4, h6. Zwart: Kg6, c4, g5, h7. L'Echiquier, 1926. KAMPIOENSCHAP HAARLEM EN OMSTR. Op 21 April j.l. is in het Haarlemsch Schaakgezelschap gevestigd in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85 te Haarlem, een wedstrijd aanhangig om het kam pioenschap van Haarlem en Omstreken. De volgende spelers hebben den strijd met elkaar aangebonden: G. Kroone (Santpoort), Justus Meyer (Zandvoort). Deze heeren vertegenwoordigen de omstreken. De heer Kroone is sedert 1923 officiéél kampioen van Haarlem, hij moet derhalve zijn titel verdedigen. Wij voorspellen, dat hij met vlag en wimpel zal slagen. Toch heeft de wedstrijd zeer interessante partijen op geleverd, omdat medespelen de heeren G. Bollebakker (Haarlem), kampioen van de Haarlemsche Schaak- vereeniging en mr. Silvain Groen, ex-kampioen van die club. Ten slotte spelen nog mede de heeren Ph. Th Stol, lid der H.S.V. en drie leden van eerstgenoemd gezelschap, n.l. R. A. G. Davidson, P. L. Prins en D. Wielinga, allen te Haarlem. Eerste ronde: Davidson 1Groen 0, MeyerBolle bakker (afgebroken), Wielinga 0Stol 1, Prins 0 Kroone 1. Tweede ronde: Bollebakker x/2Stol x/2, Kroone 1 Wielinga 0, Meyer x/2Davidson }/2, Groen x/2 Prins y2. Derde ronde: Davidson x/2Bollebakker x/2, Wielinga 0Groen 1, Prins 1Meyer 0, Stol 0Kroone 1. Vierde ronde: Meyer 1Wielinga 0, GroenStol (afgebroken), Bollebakker x/2Kroone x/2. Vijfde ronde: BollebakkerPrins (afgebroken), Stol Meyer (niet gespeeld), Groen 0Kroone 1, Wie' linga 0Davidson 1 Stand: G. Kroone 4x/2 'punt, R. A. G. Davidson 3(a.) punten, Ph. Th. Stol lj/^a.) punt, G. Bollebakker 1 x/2 (a.a.) punt, J. Meyer lj^(a.) punt, mr. Silvain Groen lj^(a.) punt, P, L. Prins lj^(a.a.) punt, D. Wielinga 0 punten. (a.) beteekent: afgebroken partij. OPLOSSING PROBLEEM No. 166. (Dr. E. ZEPLER). Stand der stukken: Wit: Ka7, Df2, Lf3, Lf4. Zwart: Kh4, Tg3, Th3, Pa2, b4, c3, e2. 1. Ka7b6, b4b3 (c3c2, Pa2—cl); 2. Df2—d4 (dreigt Dh8 mat), Tg3g6f; 3. Lf4—dóf, Kh4—g5; 4. Dd4—f4 mat. e2el D.; 2. Df2X el en 3. Dele7f, enz. Goede oplossing ontvangen van: H. W. v. DORT, te Haarlem. Waarom houdt de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" telkenjare juist op 18 Mei haren algemeenen Volkenbondsdag, die het valt met voldoening te constateeren in steeds meer plaatsen des lands in gang vindt? Omdat op 18 Mei 1899 te 's-Gravenhage de eerste Vredesconferentie, bijeengeroepen Op initia tief van den Russischen Keizer, bijeenkwam. Niet, dat daarom de Vereeniging een onverbreekbaren band' wil leggen tusschen deze Vredesconferentie en hare resultaten, en den arbeid van den Volkenbond, schoon er natuurlijk banden Zijn! Maar wel, dat de Vereeni ging er aan wil herinneren, dat tengevolge van het feit, dat deze Vredesconferentie op Nederlandschen bodem bijeenkwam, Nederland een internationale rol te spelen kreeg van aanmerkelijk grooter beteekenis dan zij tevoren had vervuld. En ook, dat de Vereeni ging daardoor aan allen, die Nederlanders zijn, wil te binnen brengen, dat de voorrechten, die Nederland aan deze internationale taak ontleent, ook plichten op Nederland leggen, die niet altijd even duidelijk worden ingezien, ja zelfs gevoeld. Omstreeks het einde der negentiende eeuw speelde Nederland het valt zonder terughouding te be kennen internationaal geen rol. Dat was anders in de zeventiende eeuw, toen Den Haag wemelde van vreemde Staatslieden en van vooraanstaande mannen en vrouwen op elk gebied. Anders ook in de achttiende eeuw, te telkenmale te 's-Gravenhage internationale conferenties plaats hadden, die voor het wel en wee van Europa van groote beteekenis waren. Maar te betreuren behoefden wij het niet, want buitenlandsche politiek is voor een land, klein van omvang als het onze, ondanks de groote beteekenis zijner Overzeesche gewesten, een gevaarlijke zaak, die slechts weinig ge win en veel nadeel kan opleveren. Nederland telde echter in zijn midden een geest als die van Asser, den scherpzinnigen Amsterdamschen hoogleeraar, het latere lid van den Raad van State, die ter beide Vredescon ferenties een zoo vooraanstaande rol heeft gespeeld. Asser is de schepper van wat men internationaal pri vaatrecht noemt. Internationaal privaatrecht dat, zeer in het algemeen gesproken, tot taak heeft om de bur gerlijke wetgeving van de verschillende landen, die dikwerf principieel verschillen en tegen elkander in- druischen, te verzoenen, wanneer dit b.v. in verband met een internationaal huwelijk of een internationale zakenaangelegenheid noodig is. Dat internationaal pri vaatrecht is, wat het zuiver familierecht aangaat, ge schapen op de vier conferenties, die onder Asser's leiding te 's-Gravenhage in 1893, 1894, 1900 en 1904 werden gehouden. Het daar verrichte werk door den oorlog vernietigd; is sedert hervat en onder Loder's leiding tot een voorloopig gunstig resultaat gebracht. Maar deze conferenties voor internationaal privaat recht hadden voor Nederland in het algemeen, dat zich overigens om deze bijeenkomsten niet veel bekom merde, het groote voordeel, dat zij op Den Haag als internationale conferentiestad de aandacht vestigden. Dat niet uitsluitend meer werd gezien naar Bern, Genève of Brussel. Zoo vestigde de Russische Regee ring, toen Koning Leopold van België de eer der eerste Vredesconferentie voor zijn land weigerde, de oogen op Den Haag, en Nederland had in wijlen den heer Beaufort een vooruitziend staatsman, bereid om de verantwoordelijkheid dier uitnoodiging te aan vaarden. Zoo kwam de eerste Vredesconferentie toen te 's-Gravenhage bijeen; werd het daaruit voortge sproten Permanente Hof van Arbitrage te 's-Graven- hage gevestigd; werd om een waardig onderkomen aan dit eerste Hof tusschen de Staten te geven, door Carnegie het Vredespaleis te 's Gravenhage gebouwd, waarin nevens het Permanente Hof van Arbitrage thans ook het Hof van den Volkenbond en de Acade mie voor Internationaal Recht zijn ondergebracht. Dat Vredespaleis heeft het aanzien gegeven aan „het werk van Den Haag", waarmede men bedoelt den eigen- aardigen, codificeerenden, bestaand internationaal recht vastleggenden arbeid, die in hooge mate door de twee Vredesconferenties werd verricht. Na den oorlog scheen het een weinig als zou de in. ternationale taak van Nederland, die juist in de jaren 1913/1914 begon te groeien, worden teruggebracht tot kleiner afmetingen. Te Parijs, ter Vredesconferentie van de Geallieerden, werd het „werk van Den Haag" zoo weinig mogelijk genoemd. Maar al spoedig ver anderde dit. Nederland had opnieuw een vooruitzien de Minister van Buitenlandsche Zaken, en deze riep gedelegeerden uit de Scandinavische landen en uit Zwitserland samen om, nog voordat de Volkenbond een schema had ontworpen voor het Hof, dat aan den Volkenbond zou worden verbonden, zulk een schema uit te werken. Dat schema, in Februari 1920 opgesteld had grooten invloed op het werk van der officiëele Volkenbondscommissie, die, mede als uitvloeisel daar van, in het Vredespaleis samenkwam. En, eenmaal daar vergaderd zijnde, kon deze Commissie niet beter doen dan Den Haag kiezen als zetel voor dit nieuwe Hof. Het eerste werkelijke Gerechtshof van de wereld. Want het Permanente Hof van Arbitrage van 1899, al heeft het een band gelegd tusschen de souvereine staten van die dagen, bracht geen rechtspraak. Dit Permanente Hof kent arbiters, voor het grootste deel door de belanghebbende partijen aangewezen; het Hof van den Volkenbond kent bijkans alleen rechters, die daar zitten, welke zaak en welk land het ook geldt! Het herbergen van eene instelling van deze beteeke nis is zonder twijfel een eer voor het land, dat daar mede wordt belast. Een eer, die wel eenigszins toekomt aan het land van Hugo de Groot. Deze geleerde toch, die in 1625 zijn standaardwerk schreef, dat grondslag kon wor den geheeten voor het moderne volkenrecht, heeft ons reeds geleerd wat thans eerst langzaam en geleidelijk tot de groote menigte doordringt; dat een aanvals oorlog een internationale misdaad is, en dat de Staat- misdadiger, die deze misdaad begaat, door alle andere Staten moet worden bestraft. Het Protocol van Genève van 1924 is als de verwezenlijking zijner denkbeelden en het valt te betreuren, dat wij nog niet ver genoeg op den weg van ervaring zijn voortgeschreden om dit Protocol onverdeeld te aanvaarden. In den Volken bond bezit de wereld voor het eerst eene organisatie die geacht kan worden geheel de internationale ge meenschap te vertegenwoordigen. Organisatie onge' twijfeld nog van wankelen en zwakken aard; zeker niet in staat om tenvolle de idealen van Hugo de Groot ten uitvoer te leggen. Maar organisatie, die ANNO 1861 EENIG INGERICHT IN NEDERLAND Bloemendaalscheweg 60, Bloemendaal Telefoon 23280 (2 lijnen) UED. BELEEFD TOT EEN BEZOEK UITNOODICEND Hoogachtend, Uw dw. dienaren juist daarom behoefte heeft aan versterking door steun van binnen en steun van buiten. Steun van binnen, die ook zelfs in hooge mate kan komen van de kleine landen, die tot de leden van den Volkenbond behooren. Men zegt wel eens, dat het er weinig toe doet of Nederland of Zwitserland of Denemarken den Volkenbond gunstig gezind zijn en de beperking der bewapeningen ver zouden willen doorvoeren, omdat zij toch maar kleine Staten zijn, wier stem weinig of geen invloed heeft. In den Volken bond zijn formeel allen gelijk, want allen hebben, zoo dra het op het nemen van besluiten aankomt, slechts één stem. Practisch is dat niet voldoende. Maar wel dient erkend, dat in alle zaken van ideëelen aard steeds en steeds weer is gebleken, dat ook moreele kracht van groote beteekenis is; indien slechts landen, als Nederland er in dit opzicht een is, die zich met ernst opmaken om voor den Volkenbond en zijne idealen in het krijt te treden, kan ook van een klein land een groote kracht ten goede uitgaan. Maar alleen dan, wanneer de Regeering van dat land, van welke men steeds de daden wenscht, die de groote menigte zelf achterhoudt, het overtuigend bewijs bezit en steeds opnieuw verkrijgt, dat zij kan steunen op geheel het volk, dat zij vertegenwoordigt. In dat opzicht zijn er nog veel te veel Nederlanders en Nederlandschen, die, schoon zij wellicht weinig van den Volkenbond, zijn arbeid en zijn beteekenis weten, toch niet nalaten om onnoodig kleineerend, onnoodig twijfelend over hem te spreken, en die daardoor verlammen de kracht van de groote menigte, welke, terwille van het slagen van den Volkenbond, voor hem getuigen. Om hen te doordringen van de beteekenis, die de Volkenbond heeft; om hen, in wellicht nog sterker mate te doordringen van de ramp, die het heengaan van den Volkenbond zou beteekenen, dient deze 18- Mei Volkenbondsdag! De heer A. M. L. Larsen te Amsterdam verzoekt ons het volgende te plaatsen: Hongaarsche Vacantietrein. Het bericht, dat het Hong. Kindercomité zijne mede werking niet verleende aan het organiseeren van een vacantietrein is bekend. Daarom heeft de Kinderliga te Budapest met mij een contract gesloten als oud 2e Secretaris van bovengenoemd comité, een trein te or ganiseeren. Hulp is er noodig en veel ook. Ik heb zelf voor 2 maanden de nood aanschouwd en het is vreese- lijk om aan te zien. Het meest afdoende middel om op 't oogenblik te helpen is dan ook, uw pleegkind met vacantie naar Holland te laten komen, waar het het geluk weer kent van geen honger hebben. Laat uw kind daarom komen en ziet niet naar tegenberich ten. Gedenk, wij zijn ook kind geweest. Wat hebben zij, in vergelijking met ons, toen wij kind waren? De trein rijdt ongeveer half Juni en vertrekt weder half September. Inlichtingen schriftelijk te bekomen bij A. M. L. Larsen, le Const. Huygensstraat 94, Amsterdam. Terug te bekomen bij: J. J. Swarts, Bleekerspad 7, Bloemendaal, een zwarte ceintuur; B. Visse, Midden- tuindorplaan 19, Haarlem, een zwart lederen school- tasch; Timmerman, Paul Krugerstraat 72, Haarlem, een Lipssleutel in étui; Hekker, Militairenweg 14, Overveen, een jongenspet; Uiterwijk, Poort Elswout, Overveen, een portemonnaie met inhoud; Kerkvliet, J.W. Frisolaan 9, Overveen, een rijwielbelastingmerk 1928; A. Cassee, Kerkplein 10, Bloemendaal, een heerenrijwiel; A. Speet, p/a Hooge Duin en Daalsche- weg 33, Bloemendaal, een zilveren heerenhorloge met ketting; Van Kleef, Zomerzorgerlaan 44, Bloemendaal, een vulpenhouder; Mevr. Posthumus, Pentislaan 12, Aerdenhout, een gladde gouden heerenring; L. Slin- kerk. Waldeck Pyrmontlaan 15, Overveen, een kinder- portemonnaie met inhoud; C. F. Nupoort, Duinlust- parkweg 19, Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; K. Olivier, Ramplaan 21, een zakmesje; aan het bureau van politie te Overveen, een portemonnaie, een catalogus bollenveiling, een boek getiteld: Scheepsinstallaties" ZONDAG 20 MEI 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Ds. J. D. J. Idenburg, Em. Pred. te Heemstede. Bidstond Zaterdag 19 Mei, 's avonds 9 uur, in de consistoriekamer. J ON GELIEDEN SAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. De heer D. J. Spaling van Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND in het Bondskerkje, Potgieterweg 4, v.m. 10.30 uur. Ds. H. H. Dorgelo, Naarden. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur. De heer K. Koopman. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Ds. J. C. van Dijk. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur. De heer W. F. H. ter Braak, Cand. t. d. H. D. te Leiden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3