VICTORIA-WATER BIJ BRAND j FIRMA C. CASSEE - Tel. 22444 Binnenland Buitenland Ingezonden INMAAKBRANDEWIJN A. G. G. M. GIORGIS ZN. een der volgende nummers opbellen: Een bemoedigend verschijnsel en tevens blijk van toe nemende welvaart in ons land, is wel de mededeeling in ,,De Schakel", orgaan van de instellingen voor maatschappelijk hulpbetoon te Amsterdam, dat het aantal min of meer geregeld ondersteunden ook in April nog sterk afgenomen is: tegenover 545 toeken ningen van onderstand, stonden 1160 intrekkingen, zoodat het aantal steungevallen deze maand daalde met 615. De laatste drie maanden is het totaal aantal ondersteunden, dat begin 1928 pl.m. 12000 bedroeg, reeds met meer dan 1000 afgenomen. Hetzelfde gun stige verschijnsel werd teruggevonden in het werkloos heidspercentage, dat in Januari nog 12.2 was en in Maart reeds tot 7.9 was gedaald. Een punt van heftige discussie te Amsterdam vormde in de afgeloopen week de Olympische wedstrijd voor voetbal UruguayDuitschland, waarin de Urugu- eezen met 41 zegevierden. Naar verluidt begonnen de Duitschers met zeer ruw spel, hetgeen de Urugu- eezen beantwoordden met gemeene trucs, dezelfde waarmee ze in 1924 hun Olympische zege „bevochten". Vechtpartijen enz. waren aan de orde van het spel. De scheidsrechter moet te slap zijn opgetreden. In ieder geval werd deze, door talrijke Duitschers bijgewoonde wedstrijd, uit sportief en vooral „olympisch" oogpunt een finale mislukking en groote teleurstelling. Een onderscheiding voor ons land was wel, dat deze week weer, vanuit het secretariaat van den Volken bond te Genève, proeven werden genomen met draad- looze uitzending van berichten naar overzeesche landen over den Nederlandschen zender te Kootwijk. Ver schillende leden van den Volkenbondsraad voerden het woord, waarbij Jhr. Beelaerts Oost- en West-Indië toesprak. Dan werd het eerst onlangs geratificeerde, door Jhr. Loudon in 1913 tusschen Nederland en Amerika ge sloten Bryan-verdrag door den Volkenbond ge registreerd. De restjes van de communistische partijen in Neder land hebben zich dezer dagen in Rotterdam geweerd, waaruit niets anders is naar voren gekomen, dan dat er van de Communistische Partij Holland niet meer gesproken kan worden, en dat er alleen nog maar eenige zeer verwarde en knoeiende, alsmede intri- geerende troepjes verdoolden zijn, die elkaar in de haren vliegen. Onder den trotschen naam van de „Federatie Zuid-Holland" van de C. P. H. werd in Rotterdam een openbare vergadering belegd waar o.a. Lou de Visser zou spreken. De vergadering bestond uit 25 personen. Een troepje „onechte" communisten, aanhangers van Wijnkoop, belegerden de vergader zaal, en riepen, toen Lou de Visser niet verscheen: „waar is Lou de Visser, de vrouwenbeul?" Waarna men een robbertje ging knokken. Daags tevoren was er in Amsterdam ook een duister communistisch congres geweest, n.l. van de Holland- sche sectie van de Internationale Arbeidershulp, dat tot doel moest hebben gehad, om de officieele Commu nistische partij Holland waaruit Wijnkoop inder tijd verdreven werd aan de volledige macht over de communistische broeders te helpen. Hier kwam het tot vechten tusschen Wijnkoopianen en andere ka meraden, met stoelpooten en gummi-stokken. Daar moet het zijn gebeurd, dat Lou de Visser zijn bijnaam „vrouwenbeul" verdiende, door een vrouw met een stok tegen den grond te slaan. Een en ander heeft wel een goeden indruk gegeven van de broeder- en kameraadschap, waartoe het com munisme in de praktijk blijkt te leiden. Een verheugend feit is het, dat de directie der Zuider zeewerken het initiatief heeft genomen, om middels excursies het belangstellende Nederlandsche publiek een indruk te geven van de Zuiderzeewerken en het ontzaglijke plan, dat hier wordt uitgevoerd om Neder land een twaalfde provincie, „ontworteld aan de zee", te verschaffen en aldus zijn grondgebied op zeer wel kome wijze te vergrooten. In Den Haag kwam het tweede congres bijeen, samen geroepen door het comité tot bestrijding van de voor gestelde wijziging van de wet op de Naamlooze Ven nootschappen. Een vertegenwoordiger van den minis ter van Justitie, diverse autoriteiten en kamerleden, als mede kopstukken uit handel en industrie woonden het congres bij. Door Dr. C. J. K. v. Aalst, president der Ned. Handel Mij. werd o.a. de aandacht gevestigd op de onvoldoende voorbereiding van het wetsontwerp in de Tweede Kamer. Engeland. Het Lagerhuis behandelde de begroo ting in tweede lezing, waarbij een voorstel van den arbeidersafgevaardigde Snowden (tot verwerping, omdat de zware druk der belastingen op de loonar beiders niet verlicht werd) met 322 tegen 135 stemmen werd verworpen. Viscount Grey, oud-minister van buitenlandsche zaken gaf op een conferentie van de Liga van Volken- bondsvereenigingen te kennen, dat het Amerikaansche anti-oorlogsverdrag nog wel geen werkelijkheid was, maar dat de vooruitzichten voortdurend gunstiger werden. Intusschen is zoowel van Nieuw-Zeeland, als van Australië, door bemiddeling van het Britsche departe ment van buitenlandsche zaken, aan Amerika mede gedeeld, dat de uitnoodiging tot deelname aan de on derhandelingen over het anti-oorlogsverdrag gaarne wordt aanvaard. Frankrijk. De Fransche Kamer hield zich bezig met de verkiezing van de verschillende functionnarissen, enz. De parlementaire arbeid zal waarschijnlijk vol gende week hervat worden. Tot voorzitter van de Kamer werd gekozen met 327 stemmen, Ferdinand Bouisson. Franklin Bouillon, zijn tegen-candidaat, kreeg 244 stemmen. Duitschland. De Rijksdag is tegen Woensdag 13 Juni bijeengeroepen. Alsdan zal de demissie van het kabinet Marx een feit zijn, en men verwacht, dat rijks president Hindenburg aan den sociaal-democraat Her mann Müller opdracht tot vorming van een ministerie zal verstrekken. In Berlijn heeft zich, bij een optocht van roode front strijders en communisten, ter gelegenheid van de be grafenis van een doodgeschoten arbeider, het zonder linge geval voorgedaan, dat de beambten van de Schupo (de politie), bij het uiteenjagen van den op tocht, in hun zenuwachtigheid den vice-president van de Berlijnsche politie (dr. Weiss) een pak slag gaven met den gummi-stok. De zaak zal ernstig onderzocht worden, temeer daar ooggetuigen meenden, dat er voor het woeste optreden der politie geen enkele reden be stond. Diversen. Mussolini gaf in een groote redevoering betreffende de buitenlandsche politiek te kennen, dat Europa tusschen 1935 en 1940 zich in een zeer be langrijke en delicaten toestand zal bevinden. In Europa zouden dan verschillende vraagstukken acuut worden en hij sprak de hoop uit, dat men deze dan langs vredelievenden weg zou kunnen oplossen, en ernstige complicaties zou kunnen vermijden door de vredesverdragen te herzien. Te Genève kwam de Volkenbondsraad weer bijeen. Vreugde werd uitgesproken over het feit, dat Spanje weer in den Volkenbond zitting nam, en daarmee zijn onwankelbare trouw aan het ideaal van den vrede en der internationale samenwerking bewees. Naar bij geruchte verluidt, zullen juristen der vier groote mogendheden Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië in conferentie bijeenkomen om de anti-oor logsverdrag-voorstellen van Kellogg te onderzoeken en uit juridisch-technisch oogpunt te beschouwen. In China is een belangrijk tijdperk afgesloten, door het vertrek der Noordelijken uit Peking, en de intocht der Zuidelijken in de hoofdstad van het Chineesche Rijk. De terugtocht der Noordelijken vond zeer rustig plaats. Met nieuwe hoop werden vele harten vervuld, toen de berichten binnen kwamen, dat er signalen van de Italia, het Italiaansche luchtschip, dat in 't Noordpool gebied zoek raakte, waren opgevangen. Men gelooft, dat het op Frans Jozefsland geland is. De hulp-expe dities staan op het punt te vertrekken. Men heeft goede hoop op redding. De terreinen aan het Brouwerskolkje te Bloemendaal. I. Het is een bekend feit, dat er in de gemeente Bloemen daal sedert tal van jaren een groot tekort bestaat aan arbeiderswoningen, waardoor de arbeiders genood zaakt worden in aangrenzende gemeenten (Haarlem, voormalig Schoten en Velsen, afd. Santpoort) te wonen. Dit tekort aan geschikte woningen vond zijn oorzaak eensdeels in het feit, dat de gemeente geen gronden in eigendom had, geschikt voor woningbouw en ander deels en wel in hoofdzaak door de geringe mede werking van het gemeentebestuur om aan deze on- houdbaren toestand een einde te maken. Eerst na herhaalden aandrang der vertegenwoordigers van de arbeidersklasse in den Raad, hierin bijgestaan door enkele andere leden, die voor de nooden en verlangens der arbeidersklasse iets voelden, ging de Raad er destijds hoewel schoorvoetend toe over, gronden aan te koopen en werden na een langen lijdensweg arbeiderswoningen gesticht, zij het nog lang niet in voldoende mate. De gevolgen bleven niet uit. Dat er dikwijls harde woorden gevallen zijn aan het adres van het gemeentebestuur om dit op zijn plicht te wijzen, zal wel ieder, die met de woningtoestanden in Bloemendaal op de hoogte is, voetstoots willen aannemen. De woningbouwvereenigingen, welke des tijds de woningen stichtten, hebben nooit kunnen spreken over de groote medewerking van het gemeente bestuur. Typeerend voor deze zeer geringe medewerking is een ingezonden stuk in „Het Bloemendaalsch Weekblad" van 12 Augustus 1922, waarin o.a. verklaard wordt door een met de woningpolitiek in Bloemendaal vol komen op de hoogte zijnden persoon: „Het gemeentebestuur is er nog niet genoeg van door drongen, dat de volkshuisvesting behoort tot de taak „der gemeente „Dit gemeentebestuur (bedoeld wordt Bloemendaal) „beschouwt de woningbouw als een noodzakelijk „kwaad. Een zaak, die niet uit hoofde van behoefte „moet worden beschouwd, maar zooveel mogelijk moet „worden beperkt, ook al omdat Bloemendaal volgens „hen niet de plaats is voor minder welgestelden, maar „alleen voor beter gesitueerden". Het bovenstaande geeft volkomen de meening weer van hen, die door hun roeping aangewezen zijn voor de arbeidersbelangen op te komen. Deze ongewenschte toestand was zelfs een punt van bespreking bij de debatten in de Tweede Kamer, toen de gedeeltelijke annexatie van Bloemendaal werd be handeld wel een bewijs, dat de woningtoestanden in deze gemeente niet zoo waren, als zij behooren te zijn. Dit wijzen op tekortkomingen van het gemeente bestuur, zal ook wel geen goed gedaan hebben aan de actie, welke de tegenstanders van annexatie toen op touw hebben gezet. II. Sedert dien is wel iets, al is het niet veel, veranderd. Een deel der gemeente en wel een deel met een overwegend aantal arbeiders,' vooral in Overveen ging door annexatie over naar Haarlem. Door deze annexatie werd het leger der arbeiders, dat in Bloemendaal werkt en in een aangrenzende gemeente woont, nog grooter. In den Raad gingen stemmen op om te zorgen, dat er woningen voor deze menschen moesten worden ge bouwd, maar de grond voor dezen bouw ontbrak. Tot eindelijk de Raad den knoop doorhakte en het besluit nam tot aankoop der gronden aan het Brou werskolkje. De Raad besloot tevens in principe te besluiten een deel dezer gronden te bestemmen voor woningbouw. Verder werd den tuinarchitect Springer uitgenoodigd een plan van bebouwing te ontwerpen, met zooveel mogelijk behoud van natuurschoon. Door mededeeling van het verhandelde door den Raad in de pers, werden den arbeiders perspectieven geopend. Perspectieven, welke - kwamen zij in vervulling - hen niet langer noodzaakten buiten de gemeente te wonen, waar zij hun brood verdienen, terwijl zij tevens, door gebrek aan woonruimte, niet langer zouden verplicht worden forensenbelasting te betalen. En dat er veel arbeiders zijn, die in deze omstandig heden verkeeren, blijkt uit de in- en uittocht van deze menschen bij den aanvang en bij het einde hunner werkzaamheden. Zooals gezegd, er was perspectief. De betrokken bouwvereenigingen zagen de toekomst hoopvoller in. Zij, die reeds jaar in, jaar uit, hadden aangedrongen op aankoop van grond voor woningbouw, zagen hun oneindige moeite en vaak ergernis beloond. Wel werd nog door B. en W. een poging gedaan dit enthousiasme te onderdrukken, door den Raad voor te stellen, om met uitsluiting van andere Vereenigingen, de bebouwing aan één vereeniging op te dragen. De Raad ging echter op dit reactionaire voorstel niet in en verwierp het. Het wachten was nu op de plannen van den heer Springer. De arbeidersklasse had echter te vroeg gejuicht en gehoopt, dat aan hun billijke verlangens eindelijk een willig oor zou worden geschonken. Wat niemand vermoed had, gebeurde. De heer Sprin ger bedankte voor „de vereerende opdracht om voor „de gemeente plannen te maken van de bebouwing der „omgeving van het Brouwerskolkje tot aan den Zee- „weg bij den Watertoren der Haarlemsche Water leiding". Hij motiveert zijn bedanken o.a. als volgt: „Had men hem voor den aankoop advies gevraagd (n.l. over het stichten van middenstands- en arbeiders woningen), hij zou zeker den aankoop voor dit doel sterk ontraden hebben. Hier is hoewel reeds sterk beschadigd door het publiek nog een mooi stuk landschappelijk schoon, dat waarlijk de moeite waard is behouden te blijven". „Bovendien zien wij thans hoe het „natuurliefhebbend" publiek de vroeger zoo schilderachtige omgeving van de Kolk reeds vernield heeft. Hoe zal dat worden als hier woningen gebouwd worden?" Bij het aandachtig nalezen van dit schrijven komt on willekeurig de vraag naar voren of de arbeiders van dalen zijn, die absoluut geen gevoel voor natuurschoon hebben en met hun kinderen dit natuurschoon zullen vernielen, of hun kinderen hierin de vrije hand zullen laten. De mentaliteit der arbeidersklasse is echter een ge heel andere, hoewel ik niet wil ontkennen, dat er onder hen wel eens een zwart schaap doorloopt, evenals dit het geval is bij de andere lagen der maatschappij. Dit zijn echter uitzonderingen, welke gelukkig zelden voorkomen. De oorzaak van deze excessen zal voor namelijk in deze gemeente wel gezocht moeten worden in het ontbreken van voldoende speelterreinen. De arbeidersklasse voelt zeker veel voor natuurschoon, natuurschoon, dat in onze gemeente zoo ruimschoots aanwezig is, maar voor het groote publiek ontoegan kelijk, daar alle groote buitenplaatsen, duinen, enz. voor vrije wandeling zijn afgesloten, ook weer op een zéér enkele uitzondering na. Worden dus op een punt vol natuurschoon arbeiders woningen gesticht, dan geef ik den heer Springer de verzekering, dat dit natuurschoon door de bewoners niet geschonden zal worden en dat zij er zorg voor zullen dragen, dat ook hun kinderen en wandelaars vooral uit groote steden, dit niet doen. Ook de be trokken Bouwvereenigingen zullen hierop zeker bij hun bewoners aandringen. De gemeente zelve zal wel ter dege zorgdragen, dat de te stichten woningen niet vloeken tegen de omgeving. De motiveering van den heer Springer lijkt mij dan ook allerminst gelukkig gekozen. Het gaat m.i. niet aan, het natuurschoon, hoe mooi ook, te stellen boven een groot arbeidersbelang: de volkshuisvesting. Er komt echter, naar aanleiding van het schrijven van den heer Springer nog een andere vraag naar voren en wel deze: wat is dringender noodig in Bloemendaal, óf behoud van natuurschoon met als gevolg geen bouw van arbeiderswoningen, óf het stichten der woningen. In den aanvang van mijn artikel meldde ik reeds, dat de gemeente absoluut geen grond voor arbeiders woningen beschikbaar had. Thans is er grond, terwijl de Raad ervan overtuigd is, dat de woningen er moeten komen. Mijnsinziens dient, wat het zwaarst is, het zwaarst te wegen, al zal men er dan een stukje natuur schoon voor dienen op te offeren. Had de gemeente andere terreinen beschikbaar voor woningbouw, zoo zou er in den Raad over te spreken zijn de gronden aan het Brouwerskolkje intact te laten. Dit is nu niet het geval, dus zijn de gronden aan het Brouwerskolkje de aangewezen plaats. De heer Springer geeft nog in overweging de wonin gen te stichten op de terreinen bij de Haarlemsche Waterleiding. Ik geloof zeker, dat Haarlem ernstig bezwaar hier tegen zal maken. Het is toch voor Haarlem een vitaal belang, dat deze gronden zoo min mogelijk veront reinigd worden, hoezeer men er ook tegen waakt. III. Was men een oogenblik bevreesd, dat door het schrij ven van den heer Springer de zaak der volkshuis vesting op den langen baan zou geschoven worden, de Raad dacht er gelukkig anders over en besloot in zijne vergadering van 17 Mei 1928, dat de'woningen toch bij het Brouwerskolkje zouden worden gesticht, terwijl andere architecten zouden worden uitgenoodigd een plan van bebouwing bij den Raad in te dienen. Het is alleen jammer, dat de heer Springer een paar maanden gewacht heeft met de mededeeling, dat hij van de hem gegeven opdracht afzag. Ben ik goed ingelicht, dan heeft de gemeente-architect reeds een plan gereed. Zou het geen aanbeveling verdienen het plan van den heer De Jong eens ernstig te bestudeeren, temeer daar genoemde heer volkomen op de hoogte is met de lig ging der terreinen aan het Brouwerskolkje. Voordeel hiervan is, dat weer niet een paar maanden moet ge wacht worden op de plannen van andere architecten. OPWEKKEND EN GEZOND OBERIAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER SCHOORSTEENVEGERS RIDDERSTRAAT 18A ZW. HAARLEM - TEL. 13310 BLOEMENDAAL OVERVEEN - - AERDENH0UT BENTVELD - - VOGELENZANG Telefoonnummer 10960 Telefoonnummer 26103 Telefoonnummer 26017 Telefoonnummer 28129 ■Bil Nogmaals voor vandalisme van de zijde der a.s. bewoners behoeft men niet bevreesd te zijn, terwijl het gemeentebestuur zeker wel zorg zal dragen, dat de te stichten woningen niet afsteken bij het natuurschoon van het Brouwerskolkje. G. A. Tijssen, Secretaris Woningbouwvereeniging „Bloemendaal-Noord". Naschrift van de Redactie. Groot is de ijver van den heer Tijssen (niet te „ver eenzelvigen met dr. Jac. P. Thijsse, wiens stukje over het behoud van het Brouwerskolkje wij hierna over nemen uit de „Groene Amsterdammer" van j.l. Zater dag). Daar de heer Tijssen echter iets wil helpen door drijven wat naar ons oordeel dat op een 50 jaren kennis van Haarlem en omstr. gebaseerd is absoluut verkeerd is, houde hij ons ten goede, dat wij in dit geval hem zoo fel mogelijk bestrijden. Wij moeten ons echter deze week bepalen tot het opnemen van dr. Jac. P. Thijsse's stukje. Deze schrijft: „De Brouwerskolk is een kunstwerk, evenals de Zan derijvaart. Het is eeuwen geleden gegraven eigenlijk als prise d'eau voor het duinwater dat door de Brou wersvaart dan afvloeide naar Haarlem, waar de bier brouwers het konden gebruiken. Tusschen kolk en vaart is een stuw waar in goede tijden een watervalle tje over heen bruiste en daar komt de ijsvogel vis- schen. Langs den noodoever verheft zich het statig geboomte van de buitenplaatsen Vaart en Duin en Belvedère en daar schalt het van allerlei vogels. De zuidoever loopt langzamerhand op tot een rug die leidt naar het groote hooge westelijke duinplateau. Die rug is prachtig begroeid met eeuwenoude populieren, abeelen, eiken, met ondergroei van kardinaalsmuts, meidoorn, vogelkers en nog veel wat daar bij behoort. In eeuwenlangen strijd met den zeewind zijn die hoo rnen opgegroeid forsch en stoer, de stammen schuin schrap gezet tegen het geweld, de groote takken gril lig gekronkeld, boomen eerbiedwaardig door hun ge schiedenis. De specht heeft er zijn gaten gehakt en huist er nog naast de meezen, roodstaartjes, spreeuwen, ringmusschen die de oude holen bewonen. Het water en de oevers hebben een rijken plantengroei en worden ook alweer bezocht door ellerlei onderhou dend gedierte. Westelijk van de Kolk gaat het duin snel omhoog en is daar begroeid met oud dennenbosch dat zich prachtig aansluit aan het prachtig loofhout van Belvedère met mooie beuken en linden. Het wan delpad leidt hier langs de grens van Belvedère, een ander pad gaat in tegengestelde richting door eiken- kreupelhout en langs een steilen zigzagweg naar de Zanderijvaart. Een derde pad leidt naar het hooge duin. Het geheel is een ideaal wandelterrein, juist geschikt voor een morgen- of avondwandeling van een uurtje in een heerlijke omgeving met prachtige vergezichten en intieme rustige hoekjes. Het zou onovertreffelijk zijn, indien niet ongelukigerwijze vroeger een thee limonade-bierhuisje honderden had verlokt om hier te toeven en spelletjes en ravotpartijen te beginnen. Daar door is in het westelijk stuk de naaldenvloer van het dennenbosch vertreden en is ook op menig andere plaats het rulle duinzand blootgekomen en tot stuiven gebracht. Dat kan echter best verholpen worden, al is het dan ook niet in een enkel jaartje. Het werd dan ook met ingenomenheid begroet, toen de Gemeente Bloemendaal het Brouwerskolje met een groot stuk duin erbij aankocht. Zij bezat als wandel terrein tot nu toe alleen het Bloemendaalsche Bosch, dat onder goed beheer al mooier en mooier kan worden en voor Noord-Bloemendaal een ware ver kwikking is. Nu zou Midden-Bloemendaal, d.w.z. Overveen aan de beurt komen en hier een prachtig natuur-wandelpark krijgen. (Zie vervolg pag. 3). CXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJOOO VANAF Fl. 3.20 PER LITER AFDRUKKEN VAN De tweede ronde werd Spanje: Mussolini tegen match 0, na 120 minute dunnetjes over. Toen lie der gunstig af. Met 7 Sportief mooie wedstrijd lander Boekman, die Me blunders maakte, welke kostten, bleven ze cori maken wel een goeden Fijn ging het ook Zaterc en België. Voor de Roo men, hadden de Argenti langs De Bie gedepone Belgen genoeg! Ze kwar Zuid-Amerikanen niet a maar nog voor de rus moeten visschen. Het en onmmiddellijk na de hei Zou de verrassing van 1 niet zijn. Op dezelfde Argentijnsche voorhoed* 3 goals bij, zoodat ten sl Bravo België! Bravo Ai op een mooien en fairen Zondagmiddag Duitschl met 41. Verder zeggi die met een voetbalwec meen had. Maandagavond de eer< Portugal. De Portugeez het veld de sterksten, n sche doel, dat trouwens De Egyptische voorhoei alle even gevaarlijk doe dan ook 2 doelpunten Een „gezellige" wedstri Dat kan ook gezegd wo De menschen uit het la driftig van wal, en beg ditmaal verdedigd door Maar de eerste aanval doelpunt op. Toen was rend voorhoede-spel ve: Zuid-Amerikanen telkei dat vóór de rust 4 maa En de tweede helft we (waarbij één weergaloc Ferreira) en dan liete voetbal-staaltjes zien, z den. Het was verbluffe: Eén finalist was dus be En de tweede is Urugu; sloeg met 32, in een van het tournooi. Eijmers was met de leid terend van zijn taak g liep dan ook regelmati partij, en hadden zij een had (b.v. een v. d. Me wereldkampioenen slech De fascisten-boys opend spelens Mazzali te pass van een talrijk publiek. De vreugde is van kor tijd is de kleine Italiaar formidable schoten, wa soluut onhoudbaar wai wierpen beide partijen i groote blunder van den een goal: 32. Zal Ital tot het uiterste in, de blauw hemd. Maar de l pal, zoodat Zondag de twee Zuid-Amerikaanse gentinië. Wie zal het v Oplossingen, bijdragen Schaakredacteur, De PROBLE1 E. SKOWRON OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Mat ij Stand der stukken: Wit: Ke4, Dc3, Pd6. Zwart: Ka4, c5, d7. Een miniatuurtje.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 2