Uitbreidingsplan. Sport Schaakrubriek Onze Plantendokter Tooneel Plaatselijk Nieuws Humor en Satyre Burgerlijke Stand Kerkagenda ANT.CASSEEaZ? Gevonden Voorwerpen i&iiii 3 i S wwiwe i iwiufcwTiwft: BWïMËNBMii OPGERICHT 1828 VOETBAL. AFDRUKKEN VAN OLYMPIADE-INDRUKKEN. De tweede ronde werd Vrijdag ingezet het Italië Spanje: Mussolini tegen Primo de Riveira. Resultaat: match 0, na 120 minuten spelens. Maandag nog eens dunnetjes over. Toen liep het voor de Spanjolen min der gunstig af. Met 71 sloegen de Italianen hen. Sportief mooie wedstrijden. Niettegenstaande de Hol lander Boekman, die Maandag leidde eenige kolossale blunders maakte, welke den Spanjolen 3 doelpunten kostten, bleven ze correct. De Latijnsche ploegen maken wel een goeden indruk! Fijn ging het ook Zaterdagmiddag tusschen Argentinië en België. Voor de Roode duivels tot bezinning kwa men, hadden de Argentijnen reeds drie maal het leder langs De Bie gedeponeerd. Maar toen was het den Belgen genoeg! Ze kwamen keurig opzetten, zoodat de Zuid-Amerikanen niet alleen terug gedrongen werden, maar nog voor de rust zelfs had Bosio twee keer moeten visschen. Het enthousiasme steeg ten top, toen onmmiddellijk na de hervatting de gelijkmaker kwam. Zou de verrassing van het tournooi komen? Het mocht niet zijn. Op dezelfde wijze als in 't begin trok de Argentijnsche voorhoede van leer, en maakte er nog 3 goals bij, zoodat ten slotte het einde kwam met 63. Bravo België! Bravo Argentinië. Jullie vergastten ons op een mooien en fairen wedstrijd! Zondagmiddag DuitschlandUruguay. Uruguay won met 41. Verder zeggen we niets van deze ,,slag", die met een voetbalwedstrijd niets dan de naam ge meen had. Maandagavond de eerste verrassing: Egypte slaat Portugal. De Portugeezen waren ontegenzeggelijk in het veld de sterksten, maar faalden voor het Egypti sche doel, dat trouwens fraai verdedigd werd. De Egyptische voorhoede bepaalde zich tot uitvallen, alle even gevaarlijk door de snelle opzet, en waaruit dan ook 2 doelpunten „geboren" werden. Een „gezellige" wedstrijd. Dat kan ook gezegd worden van ArgentiniëEgypte. De menschen uit het land van de Nijl staken geest driftig van wal, en begonnen het Argentijnsche doel, ditmaal verdedigd door Diaz, te bestoken. Maar de eerste aanval van Argentinië leverde al een doelpunt op. Toen was het ijs gebroken. Met schitte rend voorhoede-spel verschenen de Bloemendaalsche- Zuid-Amerikanen telkens voor het Egyptische doel, dat vóór de rust 4 maal doorboord werd. En de tweede helft werd dit aantal tot 6 opgevoerd (waarbij één weergaloos handig door den mid-voor Ferreira) en dan lieten de Argentijnen het publiek voetbal-staaltjes zien, zooals wij nimmer aanschouw den. Het was verbluffend! Eén finalist was dus bekend: 't is Argentinië. En de tweede is Uruguay, dat Donderdagavond Italië sloeg met 32, in een wedstrijd, tot nu toe de fraaiste van het tournooi. Eijmers was met de leiding belast, en heeft zich schit terend van zijn taak gekweten. De ontmoeting ver liep dan ook regelmatig en fair. Italië gaf prachtig partij, en hadden zij een grootere keeper in 't doel ge had (b.v. een v. d. Meulen) dan had het er voor de wereldkampioenen slecht uitgezien. De fascisten-boys openden de score, door na 9 minuten spelens Mazzali te passeeren, onder geweldig gejuich van een talrijk publiek. De vreugde is van korten duur, want binnen korten tijd is de kleine Italiaansche keeper de dupe van drie formidable schoten, waarvan er echter twee niet ab soluut onhoudbaar waren. Na een verdiende rust, wierpen beide partijen zich vol élan in den strijd. Een groote blunder van den doelverdediger kost Uruguay een goal: 32. Zal Italië het halen? Ze spannen zich tot het uiterste in, de vlugge kerels in hun koren- blauw hemd. Maar de Uruguaysche verdediging stond pal, zoodat Zondag de eindstrijd zal gaan tusschen twee Zuid-Amerikaansche elftallen: Uruguay en Ar gentinië. Wie zal het winnen? Oplossingen, bijdragen,enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. PROBLEEM No. 172 E. SKOWRONEK, (Eickel i. Westf.) Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Ke4, Dc3, Pd6. Zwart: Ka4, c5, d7. Een miniatuurtje. EINDSPEL No. 41 De volgende stelling ontstond in een partij, gespeeld in den winterwedstrijd van het Leipziger Schaakge zelschap „Augustea", 4 Februari 1927, tusschen M. Schroeder (met wit) en H. Riemann. Wit's laatste zet was 24. Da3a5. 24 Le6Xh3ü Een elegante en zeer diep berekende combinatie, welke plotseling het oorlogsterrein naar den anderen vleugel verplaatst. g2Xh3 25 De7—h4! Dreigt Dh3:, gevolgd door Tgóf. Kglh2 26 Dh4—f4f Kh2—hl 27 Pb4Xd3!l Dit tweede offer toont eerst de pointe van de combi natie. Wit kan niet 28. Ld3: antwoorden, daar dan een derde offer (Pg4!l) direct zou beslissen. Als 't ware bij tooverslag, bedreigt het geheele zwarte leger den Koningsvleugel. Le2—f3 28 Df4—h4 Lf3g2 29 Of 29. Kh2, Pf4 enz. 29 Pd3Xf2f Tfl Xf2 30 Nog het beste. 30 Dh4Xf2 Da5c3 31 Tb6g6 Dc3—f3 32 Ph6g4ü Om het Paard in het spel te brengen. Het eindspel na 33. hg4:, Th6f; 34. Lh3, Df3:f; 35. Pf3:, Th3:f; 36. Kg2, Th6 zou Wit moeilijk kunnen houden. Df3Xf2 33 Pg4Xf2f Khl—h2 34 Pf2d3 Tbl— al 35 Tg6b6 Tal— a3 36 f7—f6 Lg2—fl 37 Tb8—d8 Ta3—a5 38 Pd3—cl!! Nog een laatste scherts! Daardoor wordt de opnieuw bedreigde pion c5 gered. Pb3Xcl 39 Td8Xd2f Kh2gl 40 Tb6—bl Ta5a2 41 Td2—dl Opgegeven. Kampioenschap Haarlem en Omstreken. Vierde ronde: De afgebroken partij GroenStol is nog niet uitgespeeld. Vijfde ronde: De partij StolMeyer is afgebroken in een voor Meyer gewonnen stand. Zesde ronde: Meyer 0Kroone 1; de afgebroken partij PrinsWielinga is door Prins gewonnen. Zevende (laatste) ronde: De partij GroenMeyer is afgebroken in een remise-stelling. De afgebroken partij StolPrins is door Stol gewonnen. Stand: Eerste prijs (Zilveren Koning en kampioens titel): R. A. G. Davidson, 6 punten. Tweede prijs (Zilveren Looper): G. Kroone (Velsen), 5]/2 punt. Omtrent de overige twee prijzen, is de beslissing nog niet bekend, in verband met de bovenvermelde 3 af gebroken partijen. De overige deelnemers hebben thans de volgende punten: G. Bollebakker 4, J. Meyer, P. L. Prins en Ph. Th. Stol, allen iy2, mr. Silvain Groen 2, Wielinga 0. OPLOSSING PROBLEEM No. 168. (S. HERTMANN). Stand der stukken: Wit: Ka2, Dc8, Tb4, Te6, Le7, Le8, Pg5, Ph4, f2, g3. Zwart: Kg4, Dg8, Tf4, Lh5, Pg2. 1. Le8b5, enz. Goede oplossing ontvangen van: H. W. v. DORT, te Haarlem. J. v. GULIK, te Overveen. Kaligebrek kenmerkt zich door de volgende verschijn selen: De vorming van stengels en scheuten is gering want de kali voor de vorming van celstof voor de cel- wanden ontbreekt; bij vruchtboomen kan in verschil lende gevallen het verdorren der twijgspitsen worden toegeschreven aan kaligebrek. De bloei en de vrucht vorming zijn gering, waaruit we leeren, dat vooral voor vruchtboomen rijkelijk kali in den bodem een eerste behoefte is. Soms sterven de planten door kaligebrek veel te vroeg af. Dit is typeerend, want bij stikstofgebrek voltooien zij haar ontwikkeling, al blijven zij dwergvormen, en ook bij gebrek aan fosforzuur blijven zij tot aan het einde van den groeitijd in leven. Bij granen blijft bij gebrek aan kali het stroo kort en spichtig en bovendien zwak, zoodat er licht legerkoren ontstaat. Het weer standsvermogen tegen zwamziekten is gering door de afwezigheid van stevig gevormde celwanden. Kalihonger verraadt zich niet vlug, eerst later treden afwijkingen op door kort blijven der stengelleden, om krullen der bladranden en ontstaan van bladvlekken, die zich van den bladrand verspreiden over de ge heele oppervlakte. Haar kleur is eerst geelachtig, maar spoedig bruin of wit terwijl de nerven en de bladstelen groen blijven. Boonen vertoonen bruine, verbrande punten aan de bladeren, bij sluitkool zien we een bruin gele verkleuring der randen van den buitenste blade ren. Bij bieten (ook wel bij andere gewassen) worden de oudste bladeren taai en knappen niet af zooals die van goed gevoede planten. In de laatste jaren is ook bekend geworden, dat kali gebrek het blauwworden der aardappelknollen ver oorzaakt of in de hand werkt, zoodat het zelfs op kleigronden noodig kan zijn kali toe dienen. Kali bevordert de omzetting van suiker in zetmeel in de bladeren der planten. Deze omzetting lijdt onder gebrek aan kali, hetgeen het zeker niet verwachte ge volg heeft, dat de planten op kali-arm land meer last hebben van bladluizen dan de rijk met kali gevoede. VERVOLG INGEZONDEN. Ongelukkigerwijze doet zich ook de behoefte aan wegen en woningen gevoelen en eindelijk is het zoo ver gekomen, dat het gemeentebestuur de mogelijkheid overwoog, om de omgeving van het Brouwerskolkje te bebouwen met woningen en een flinken ver bindingsweg te maken van den Duinlustweg naar den Zeeweg, dwars door het romantisch landschap heen en het wandelpark zou dan weer een woning-wandelpark worden, zooals dat met bijna heel Bloemendaal het geval is. Leonard Springer kreeg de opdracht om zoo'n plan te ontwerpen. Maar Springer voelt veel te duidelijk, wat het Brou werskolkje met zijn omgeving waard is, al verkeert die omgeving thans ook in minder gunstigen toestand. Hij ziet, beter dan iemand ander, dat dit stuk duin, in aansluiting met de groote buitens en met de Zande rijvaart en gehouden in het karakter van duin en duinbosch, een wandelplaatts kan worden, veel en veel mooier en rijker dan welke wandeling ook in al de duinen van Holland en een groote aantrekkelijkheid voor de gemeente. Op den duur zou zoo'n wandelpark wellicht ook voordeeliger blijken te zijn dan een be bouwing. In een uitvoerige correspondentie, die we zul len bewaren, bedankt Springer dan ook voor de vereerende opdracht en geeft het gemeentebestuur van Bloemendaal te kennen dat hij „niet kan medewerken tot het scheppen van een toestand, dien hij in strijd acht met het behoud van dit stuk natuurschoon, dat de gemeente nu in handen heeft en moet bewaren." Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft een zeer schoone, maar lang niet gemakkelijke taak. De ge meente heeft bewoners, geduldige bewoners zelfs, maar ook bezoekers, uit alle deelen van het land, uit alle deelen van de wereld. De duinrand van Kennemer- land behoort tot het mooiste wat er in de wereld te zien is. Reeds veel te veel van dien duinrand is ver bruikt voor bouwterrein. Met ieder stuk, dat in gebruik genomen wordt daalt de faam van Bloemendaal, daalt ook het levenspeil van de bewoners en de bezoekers. Maar het behoud van die duinen kost geld, veel geld en de menschen willen liever geen hooge belastingen betalen, liever heelemaal niet betalen voor alle mooie dingen die ze te genieten krijgen, wat heel gek en onbillijk is. Wij weten wel, dat vele leden van het gemeente-be stuur van Bloemendaal het ernstig meenen met het behoud van natuurschoon en dat zij weten, hiermede niet alleen hun gemeentenaren, maar ook heel Neder land, in het bijzonder Amsterdam en Haarlem ter wille te zijn. Daarom verwachten wij, dat zij de betoogen van Leonard Springer ernstig zullen overwegen en dat zij hem hier eens zijn gang zullen laten gaan. Dan krijgen we naast een herboren Haarlemmer Hout, een herboren Bloemendaalsche Bosch ook een herboren Brouwerskolkje met omgeving. Wanneer we die om geving niet te klein nemen, dan krijgen we zelfs een groot park en uit het hoogste punt van dat park zien we dan Haarlem voor ons liggen zooals Ruysdael het zag, hoewel een beetje anders. Ook zijn er in dat park dan wel partijen te vinden gelijkend op Ruysdael's duinrand. Een Ruysdael-park". Dr. Thijsse schreef middenstandswoningen, doch dat is de bedoeling niet. Wel blijkt hier uit, dat het ook bij dr. Thijsse er niet om gaat zeker soort woningen te weren; hij wil er alle woningen weren. (Red.) Op de sluiting van het tooneelseizoen komen wij de volgende week terug. BLOEMENDAAL. Concert. Maandag 11 Juni a.s. zal door de R. K. Harmonie „Euphonia" te Overveen een concert worden ge geven, uitgaande van de Vereeniging „Bloemendaal's Bloei" in de Muziektent Bloemendaalsche Bosch, aan vang 8 uur n.m. Het program luidt als volgt: 1. Florentiner Marsch trans. Franz de Coninck 2. Prairial, Ouverture Fernand Andrieu 3. Largo (Melodie Religieuse) G. F. Handel 4. Verschahte Liebe, Walzer P. Lincke 5. Suite Ballet Francis Popy Het ballet bestaat uit de volgende deelen: 1. Entrée Mazurka, 2. Pizzicati, 3. Valze Lente, 4. Largo, Final Galop. Pauze. 6. Heinzelmannchens Wachtparade K. Noack 7. Walram, Ouverture M. J. H. Kessel 8. Suspinul J. Ivanovici 9. The Gladiators Farenwell H. L. Blankenburg Wanneer vertrekt de trein van 3 uur 30, vroeg de reiziger aan den kruier op een klein buitenstationnetje. Om half vier, meneer. Nou, ging de reiziger voort, de kerkklok is een kwartier achter en de klok van het postkantoor is drie kwartier voor op welke klok moet ik nu weg gaan? U kan elke klok nemen die U wil, zei de kruier, maar U kan niet met den trein gaan, want die is al weg? Klant (terwijl hij bedenkelijk naar het kistje kijkt, waaruit hij bediend wordt): Die sigaren lijken wel kleiner, dan ze vroeger waren?! Winkelier: Juist, meneer! Ziet U, de fabrikant is een buitengewoon scherpzinnig mensch en hij had opge merkt, dat het laatste eindje van een sigaar altijd weg geworpen wordt. Daarom heeft hij ze zoo'n stukje korter gemaakt! Een eenigszins kaalhoofdig heer kwam bij een kapper, ging zitten en zei: Haarknippen, alsjeblief. Na een paar minuten begon de bediende te vertellen, hoe mooi weer het was en vervolgens zette hij een boom op over kaalheid en haargroeimiddelen. Ik probeer kaal te worden, zei de klant, dat wil ik zoo graag. De bediende was stomverbaasd. Als U ooit van plan mocht veranderen, zeide hij, komt U dan bij ons. Ik Van heden af ligt gedurende vier weken ter Gemeente-Secretarie te Overveen voor een ieder ter inzage een ontwerp tot herziening van het Uitbreidingsplan voor gronden in Groot-Bentveld Bloemendaal, 25 Mei 1928. heb nog nooit van iemand gehoord, die expres kaal wilde worden. Ik smeer er iets voor op mijn hoofd, om het kaal worden te bespoedigen, ging de klant onverstoorbaar voort. Nou, zei de bediende, terwijl hij een flesch van een plank nam, als U van plan verandert, dan moet U dit gebruikenDat is het wonderhaargroei- middel O, dat!, riep de klant uit, dat gebruik ik juist om kaal te worden, het werkt reusachtig! Toen viel de bediende flauw. De klant jokte. Maar hij had ten minste zijn doel bereikt. De bediende hield zijn mond. Kinderen kunnen soms wonderlijke dingen denken en zeggen. Zoo was er nu juist een ballon opgestegen. De luchtreizigers wuifden de menigte vanuit de mand toe. Een heel klein meisje vroeg toen met heel groote, ver wonderde oogen: Mammie, weet Onze Lieve Heer, dat die mannen er aan komen? BEVALLEN: A. van HonschotenAffourtit, z. ONDERTROUWD: W. Roeien en J. A. Kroon; H. Nouris en A. M. Hartoch, N. M. Mens en G. Heeres; N. J. H. Jansen en V. Kümmel; P. Th. Sintenie en C. M. Uitendaal; C. J. Engbertsen en M. E. A. Mensing. GETROUWD: H. Lameris en E. H. van Spanje; P. S. Ruijgrok en M. M. Esswein; H. van Alfen en M. Limbach. OVERLEDEN: B. van der Dussen, 52 j. overleden te Haarlem; E. G. Lindeman 68 j.; H. Koen, 82 j. GEVESTIGD: H. F. A. E. Nonne, Vondellaan 6, Aer- denhout; N. W. Bijvoet, Prins Hendriklaan 5, Over veen; E. J. v. Schelvenv. d. Eist, Duinlustparkweg 2, Bloemendaal; Mr. A. J. A A. Baron van Heemstra, Lage Duin en Daalscheweg 8, Bloemendaal; T. van der Plaats, Vogelenzangscheweg 37, Vogelenzang; Wed. J. M. M. van MeeuwenBijvoet, J. W. Friso- laan 15,. Overveen; T. G. de Jager, Bekslaan 38, Vogelenzang; J. C. Bakker; Dompvloedslaan 17, Over veen; E. J. Gosen, Julianalaan 48, Overveen; A. Jansen, Kinheimweg 35, Bloemendaal. Terug te bekomen bij: Van Hoorn,, Parkweg 18, Bloemendaal, een huissleutel; Lokerse, Vogelenzang, een zwart damestaschje met inhoud; Kennel Fauna te Haarlem, een grijze bastaard herdershond; Van Roode, Bloemendaalscheweg 210, Overveen, een rood haar lint; Bonarius, Kleverlaan 19, Bloemendaal, een bontje; P. Windig Platanenlaan 87, Bloemendaal, een zilve ren horloge; P. Harren, Rollandspad 6, Haarlem, een fluit met ketting, Donkervoort, Brederodeweg 8, Sant poort, een heeren regenjas; Stals Bloemendaalscheweg 35, Bloemendaal, een portemonnaie; Schipper, Don- kerelaan 12, Bloemendaal. een broche; v. d. Klugt, Noordertuindorplaan 8, Haarlem, een vulpen; v. d. Linden, H. Roozenlaan 25, Haarlem, een belasting- merk 1928 in étui; Ploeg, Bentveldsweg 8, Aerdenhout, een bal; De Boer, Klapheklaan 16, Aerdenhout, een witte poedel; B. Verkooij, Korte Dijk lrood, Haar lem, een doublé dameshorloge; J. A. Blom, Kweekerij !£ijlweg 272, Haarlem, een bont; Hartjes, Stolberglaan 35, Aerdenhout, een grijze jas en zwarte hoed; C. Heinsbergen, Noordertuindorplaan 5, Haarlem, een rijwielbelastingmerk 1928; Station Bloemendaal, een heerenrijwiel; J. Wichert, Noordertuindorplaan 6, Haarlem, een autohoorn; Van Giffen, Kleverlaan 85, Bloemendaal, een rijwielbelastingmerk 1928; N. Textor, Oranje Nassaulaan 144, Overveen, een jongensrijwiel; R. v. d. Hul, Lage Duin en Daalscheweg 31a, Bloe mendaal, een bos sleutels; E. Reinsius, Iepenlaan 50, Bloemendaal, een fluitje; H. v. d. Meij, Zuidertuin- dorplaan 7, Haarlem, een kinderjasje; M. Klok, Klever laan 115, Haarlem, een hockeystick; D. Nieuwenhuis, Scheperstraat 8, Haarlem, een rijwielbelastingmerk 1928; Van Roode, Bloemendaalscheweg 210, Over veen, een jongenspet; A. J. Grootegoed, Bloemendaal- weg 76, Bloemendaal, een damesrijwiel; aan het bureau van politie Overveen, een kindermuts, een ring met sleutels, een passer, vier sleuteltjes aan een ring, een portemonnaie met inhoud. ZONDAG 10 JUNI 1928. BLOEMENDAAL. NED, HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer van Amsterdam. Bidstond Zaterdag 9 Juni, 's avonds 9 uur, in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. Gecombineerd met de dienst in de Ned. Herv. Kerk. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. P. Warners, van Nederhorst den Berg. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Stil zijn", Ps. 62 2.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3