- Tel. 22444 Sport Schaakrubriek Humor en Satyre BIJ BRAND 1 Burgerlijke Stand Kerkagenda Volkskracht en opvoeding ÏGIS Zn. fEGERS RLEM TEL. 13310 >heel te wasschen of een betrouwbare in- ;el van den zuigeling k bereid worden, zoo :ene gesloten pan op den. Men plaatse de »r of anders in eene vater, dat meermalen es direct na ieder ge- te reinigen en in eene water te bewaren. elde tijdstippen nauw- door den dokter aan- :sch te spoedig na de ind aan een groot ge- :sch te spoedig na de :t dan het beste, wat thouder of dotje; dat je slang, doch een met lien de zuigeling gaat t? Ie tijdstippen, waarop :n fleschje rijstewater, rschrift. ït kindje op het eerst- :r te komen om verder d mag niet langer dan jstewater krijgen. niet na eenige uren lp van uw huisdokter 1 eetlepel vooraf ge- water aan de kook et zoolang koken, tot is (ongeveer 20 minu- Wanneer het te veel gekookt water tot rijstewater in een ge- 's-Gravenhage samen- an de Union Interna- i Société des Nations en, wat dit congres is tvat. Er is in Neder- :enbond en Vrede, de voorzoover dit nog kennis te stellen van l en op te wekken om *reenigingen zijn er in van den Volkenbond, die tezamen de boven- vormen. Die Union gres samen, en nadat .9, bijkans alle belang- zocht, meende men te- I zoo bij uitstek inter- ag, de stad van het n overgeslagen. 1 Volkenbondsvereeni- d samen. Haar beraad- yan de Tweede Kamer r is gesteld, zullen aarbij dient men zich deze Union uiteraard der afzonderlijke ver- Immers, de nationale eeks op den Volken- gelden; haar taak is de land wakker te schud- ng van het eigen land, dteit in Volkenbonds- e Union, samengesteld nden, kan en moet in- nd zeiven; moet dezen die nog niet werden ioet de stem der open en Volkenbond doen >or de beraadslagingen e is opgemaakt, brengt itrent het anti-oorlogs- wezenlijking hoopt en en sociale vraagstuk- e opvoeding der jeugd rstellen op de agenda, dewerken het streven uikelijke Hollandsche De Regeering, de ge- dam, Rotterdam, Delft liners aan; de Zeebad- insgelijks, terwijl de :schikking stellen. Par ui blijven evenmin ach- uit landen met slechte zesting. Den laatsten loniale Tentoonstelling in in een langen stoet i paar mooiste gedeel- en. Die auto's zijn ook likking gesteld, maar auto's zijn, die willen edewerking aan het voor Volkenbond en 93, te '-Gravenhage, XXXXXXXXXXXX3000C E-SIROPEN eele flesch X300000000000000C CRICKET. Na het gesloten voetbal-seizoen, en na het opwindende en interessante Olympisch voetbal-tournooi zijn de ge moederen tot rust gekomen. Daarom wordt het nu eens tijd, te schrijven over „the King of the Sports": cricket. Cricket is een mooie, rustige zomersport, en het is aelukkig, dat ze met zoo groote liefhebberij, dank vooral het streven van de heeren Beyk en Van Dam jn Bloemendaal beoefend wordt. Liefhebberij en succes gaan meestal samen. Zoo ook hier. Niettegenstaande de cricketclub „Bloemendaal" het seizoen 1926/27 voor de tweede maal deelnam aan de competitiewedstrijden van den Haarl. Cricket bond, werd toen reeds het kampioenschap veroverd. En dit is de verdienste van beide genoemde heeren: dat zij in korten tijd om een kenr van enkele goede spelers, een keur van jongeren wisten te groepeeren, die het behalen van een kampioenschap mogelijk maakte. Spelers als de beide Cassee's, Herman Eijsten en Beijk Jr. (om maar eenigen te noemen) toonden naast aan leg, ambitie, en zullen, na verdere oefening hun weg in de cricketwereld wel vinden. Hoewel cricket een spel is ook voor de ouderen, is het een verheugend verschijnsel, dat „Bloemendaal" zoo goed als bij voetbal, alle aandacht besteed aan de jongens. Met kracht wordt gewerkt aan een adspiran- ten-afdeeling, en wij twijfelen er niet aan, of gezien de energie, waarmede het „Bloemendaal"-bestuur de belangen dezer kern-gezonde vereeniging behartigt, de pogingen zullen slagen. Wij moeten het standpunt, waarop het Bestuur zich stelt: een gesloten voetbal-soeizoen, dus in de zomer maanden geen voetbal op het terrein, zeer toejuichen. Voetbal is nu eenmaal een wintersport, en cricket de zomersport bij uitnemendheid. We zijn nu midden in het cricketseizoen. Toch heeft „Bloemendaal" nog maar drie wedstrijden gespeeld, waaraan de slechte weersmstandigheden en het Olym- pisch-voetboltournooi niet geheel onschuldig zijn. De eerste wedstrijd, tegen Rood en Wit 3b, werd hoofdzakelijk door absolute ongeoefendheid verloren; de tweede tegen A.V.O.S. gelijk gespeeld, terwijl de derde ontmoeting tegen Rood en Wit 3a een over winning opleverde. Is er dus in de wedstrijd-uitslagen een climax te con- stateeren, eveneens kan dit gezegd worden van de batting-prestaties: tegen Rood en Wit 3a werden slechts 37 runs gescoord. A.V.O.S. gooide Bloemen daal voor 52 uit, terwijl op de Rood en Wit 3b bowle- ry (welke intuschen niet slecht was) 97 runs geslagen werden. A.s. Zaterdagmiddag ontvangen Beijk c.s. Haarlem 3a, dat nog weinig presteerde. Er is dus alle reden een tweede Bloemendaal overwinning te voorspellen, tenminste als de thuisclub niet al te onvolledig is, want door verschillende omstandigheden konden de Bloe mendalers nog niet op z'n sterkst verschijnen. In ieder geval zal H. Beijk, die momenteel ziek is, vervangen moeten worden, terwijl ook M. Jansen verhinderd is. We hopen daarom weder op de aanwezigheid van H. Loerakker, G. Strik en H. Eijsten. Oplossingen, bijdragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur, De Genestetweg 23, Bloemendaal. SCHERTSPROBLEEM No. 14. (OOK VOOR BEGINNERS). Mat in één zet. Stand der stukken: Wit: Kd7, Dal, Tb4, Lbl, LH, c2, c6. Zwart: Kf5, Th8, Ld8, Lg4, c7. PARTIJ No. 60. Gespeeld in een Berlijnsch tournooi. Mei 1927. Wit: Zwart: F. SaMISCH. E. BOGOLJUBOW. WEENER OPENING. e2e4 1 e7—e5 Pbl—c3 2 Pg8—f6 Lflc4 3 Pb8c6 Na Pe4:; 4. Dh5, Pd6; 5. De5:f, De7; 6. De7:f, Le7:; 7. Lb3, Pf5; 8. Pd5, Ld8; 9. c3, eventueel gevolgd door d4, heeft Zwart een moeilijk spel. d2d3 4 Lf8e7 Een tamme voortzetting. Gewoonlijk speelt men Lb4, Pgle2 5 Pc6—a5 Dit plan, den Lc4 te ruilen, is niet zeer voordeelig, zooals ook uit deze partij blijkt. 0—0 6 0—0 Pe2—g3 7 c7—c6 a2a3! 8 Dwingt tot ruil op c4, door de dreiging den Looper naar a2 terug te trekken. 8 Pa5Xc4 d3Xc4 9 d7d6 Het bevrijdende d7d5 is nu verhinderd, zoodat de zwarte figuren zich niet goed ontwikkelen kunnen. Bovendien drukt Wit op de open d-lijn. b2—b3 10* Tf8e8 e a3—a4 11 Voorkomt pogingen tot bevrijding door b7b5. 11 Lc8g4 Ddl—d3 12 Dd8—c7 h2h3 13 Lg4e6 Tfl— dl 14 Ta8d8 Dd3—f3 15 Td8d7 Lel— b2 16 a7a5 Tdld3 17 Dc7b6 Dreigt Lc4:. Lb2a3 18 Te8—d8 Tal—dl 19 Le7—f8 La3—cl 20 Pf6—e8 Anders wordt het Paard door Lg5 gebonden. Lel—e3 21 Db6—a6 Kglh2 22 f7—f6 Pg3—h5 23 Td7—f7 g2—g4 24 Zwart wordt al meer opgesloten. Ook op.den Konings vleugel kan hij niets meer ondernemen. 24 Td8c8 Df3g2 25 g7g6 Ph5—g3 26 Pe8c7 f2—f4 27 b7—b5 Een gewelddadige bevrijdingspoging, welke, zooals vaak in dergelijke gevallen weliswaar lucht geeft, maar tot materieel-verlies leidt. Wacht Zwart echter nog langer af, dan wordt hij langzamerhand doodqe- drukt. f4—f5! 28 b5Xc4 Of Ld7; 29. c5! f5Xe6 29 Pc7Xe6 b3Xc4 30 Da6 X c4 Tdl—bl! 31 Tc8c7 Zwart heeft twee pionnen voor de figuur. Bovendien zijn a4, c2 en e4 zwak. Samisch verdedigt echter zijn zwakke punten zeer zorgvuldig Pg3—fl 32 Tc7—b7 Pfl—d2 33 Dc4a6 Tbl Xb7 34 Tf7Xb7 Dg2—fl 35 Lf8—e7 Pd2b3 36 Tb7b4 Kh2g2 37 Kg8g7 Td3—dl 38 Da6a8 Kg2h2 39 Pe6c7? Een foutieve zet, die echter niet veel meer kan be ven. Zwart is verloren. Le3c5! 40 Pc7e6 Of dc5:; 41. Td7. Lc5Xb4 41 a5Xb4 Pc3e2 42 Da8 X a4 Pe2g3 43 Da4a8 Dflc4 44 Pe6—f4 Tdlal 45 Da8b7 Tala6 46 c6c5 Pb3a 5 47 Db7d7 Pa5c6 48 h7—h5 Ta6a7 49 Dd7Xc6 Ta7Xe7f 50 Kg7—h6 Pg3—f5f 51 Kh6g5 Of gf552. Dg8. h3h4f 52 Kg5Xg4 Dc4b3 53 Opgegeven. Oplossing Probleem No. 170. (C. S. KIPPING). Wit: Kf8, Th2, Th3, Lg4, b2, c3, d2, e4, h6. Zwart: Kg6, c4, g5, h7. 1. Th3d3, c4Xd3; 2. Th2f2, Kg6Xh6; 3. Tf2f6, mat. Kg6—f6; 2. Td3d5, Kf6g6; 3. Td5d6, mat Goede oplossing ontvangen van: H.W. v. DORT, te Haarlem. J. v. GULIK, te Overveen. Het valt menigen buitenlander, vooral den practischen Engelschman, den Amerikaan, telkens op hoe eigen aardig verdeeld wij, Hollanders, zijn. Lezen wij slechts voor éénmaal de Raadsverslagen met de interrupties van verschillende gemeenten zelfs van onbeduidende plaatsjes, dan treft meer en meer de geringe verdraag zaamheid van mannen en vrouwen, saamgekomen om één gemeenschappelijk doel, het gemeentebelang te dienen. Waar het hart vol van is, loopt de mond onwillekeurig van over, maar op dat hart komt het in dergelijke psychologische vraagstukken aan. Het hart doet het verstand regeeren, drijft het intellect naar een be paalde richting en niet omgekeerd. Het mag dan ook niet geweten worden aan een dalend ontwikkelings peil in Parlement en Gemeenteraad. Hoe dichter bij den bodem van den pot, des te meer nadert de brij de werkelijke temperatuur van het vuur, de bron der warmte! Die onderlinge verdeeldheid, onverdraagzaamheid, moet tengevolge hebben een belangrijke verzwakking der volkskracht en daardoor ook een verzwakking van alle initiatief tot optreden voor Hollandsche belangen van handel en nijverheid en wetenschappelijke beroe pen voor eiken Hollander, individueel. De zaak zit veel dieper: de Engelschman en de Amerikaan o.m. ontwikkelen GROOTER VOLKSKRACHT en kun nen daardoor eischen stellen. Met de grootte der natie heeft dit weinig te maken. Bij wetenschap en handel komt telkens naar voren, welke een zedelijken steun een eensgezinde volkskracht voor den enkeling be- teekent. Op tweeërlei wijze. Vooreerst geeft Ket hem een verhoogd gevoel van zelfvertrouwen, omdat hij gevoelt, dat een natie achter hem staat en ten tweede weet hij zeker het eerst hulp te vinden bij een land genoot. Het eigenaardige is, dat dit volksband vrijwel los staat van godsdienstige en politieke overtuigingen. De Engelschman vindt het o.a. zeer vreemd, dat ver schil in godsdienstige overtuiging, bij ons verschil in nationaliteitsgevoel meebrengt. Hij kan dit niet be grijpen, omdat de nationaliteit bij hen als een koepel welft over alle verschillende gezindten. En die zijn er in Engeland en Amerika genoeg. Wanneer in Engeland het volkslied gespeeld of ge zongen wordt, dan staat IEDEREEN als met een elec- trischen schok op omdat dit lied het symbool is van zijn natie, van zijn VOLKSKRACHT, van zijn VOLK, IN ALLE SCHAKEERINGEN. Hij begrijpt dan ook niet, waarom bij ons niet iedereen opstaat, wanneer ons volkslied wordt aangeheven. Ongetwijfeld is hier bij ons een fout in inzicht, in opvoeding, bij het onder wijs, in heel ons burgerlijk leven. In dorpen gingen vroeger kinderen van rijk en arm vriendschappelijk met elkaar om. Maar er zijn onderwijzers, die in het aanheffen van ons volkslied verkeerdelijk een royalis tische betooging meenen te zien en daarom weigeren op de openbare school, d.i. toch de algemeene volks school (behoorde 't althans te zijn) ons volkslied te laten zingen. Dit nu acht o.a. de Engelschman een ge heel verkeerd inzicht. Bij elke opvoeding, bij 't onder wijs, wil 't opvoedend werken, behoort 't symbool van volksgemeenschap (zoo wil het prototype van ware democratie) diep ingeprent te worden. Dit trachten te bereiken voor bepaalde groepen is inderdaad nega tieve opvoeding, want men bevordert scheiding en splitsing bij 't kind. Dit is vooral verkeerd in de periode van inwendige strijd en negatie, de periode van karak ter-vorming. Het symbool moet allen binden, mag geen scheiding teweeg brengen zonder schade voor de volkskracht. Want die scheuring moet onverdraag zaamheid kweeken, bij 't eene kind minachting, in- plaats van eerbied voor zijn medekind op te wekken. De Hollanders de deftige en de niet-deftige kunnen niet begrijpen hoe een leider der arbeiders partij in Engeland bij den Koning kan gaan logeeren. Dit is voor den Engelschman volkomen logisch, de fout ligt dan ook psychologisch bij ons! Het begin van alle vijandschap, van oorlogen, enz. is de onverdraagzaamheid. In elk gezin kan men de eigen gevoelens aankweeken voor zooveel als ieder wil maar de koepel der volksgemeenschap, der nationa liteit, moet allen kunnen overspannen. Zal er ooit iets terecht komen van wereldvrede, van internationalisme, van eerbied van allen voor allen, dan moet dit de psychologische basis zijn. Zal een internationale keten hecht zijn, dan moet elke natieschakel volkomen ho mogeen en gaaf zijn. Eén brokkelige schakel maakt iedere keten zwak. Wij zien het voorbeeld psycholo gisch in de sport. Waarom kan deze internationaal zijn, juist omdat zij, om 't zelfde beeld te gebruiken, zich in elk land als een koepel welft over alle gezindten, niet scheidt maar bindt, allen te samen. Zoo kan psychologisch uitsluitend een allen omvattend symbool, ons volkslied, onze volkskracht slechts ten goede komen. En wij hebben die volkskracht in den moeilijken levensstrijd der volkeren toch zoo hoog noodig! Ai De tuin van het nieuw-gebouwde villa'tje was nog maagdelijk. De grond had nog slechts eenige schaar- sche scheppen tuinaarde alsmede veel steenen, hout krullen en kalk ontvangen. De heer was gewapend met een zware spade den heelen dag aan het spitten geweest. Toen brak het grootsche moment van het eerste zaaisel aan. Piepjong vrouwtje stond in de deur opening te kijken. De heer diepte uit de zak een heel klein eikeltje op, hield het zorgvuldig vast, nam zijn spade en vroeg: Nu lieveling, waar denk je nu, dat de eik de meeste schaduw zal geven? Een zeer modern schilder had een slechte recensie ge kregen van een kunstcriticus. Hij vond dit zeer buiten sporig en beklaagde er zich over bij een vriend. „O, die kerel"? smaalde de vriend met hem mee, „die vent? Trek je er toch niets van aan, wat die schrijft! De man denkt niet zelf, heeft geen eigen opvatting. Hij schrijft maar na, wat alle anderen zeggen!" Twee heeren verlieten gezamenlijk een feestmaal. Ze hadden zeer overvloedig van al het goede (en minder goede) genoten. Als je nu naar huis gaat, zei de een, en je wil je gezin niet storen, dan moet je je beneden aan de trap qitkleeden, je kleeren netjes opvouwen en fluks in je kahner glippen. Dén volgenden dag ontmoetten ze elkaar. Wel, hoe ben je thuis gekomen, vroeg de vriend. Beroerd, zei de ander. Ik trok al mijn kleeren be neden aan de trap uit, zooals je me gezegd had, en vouwde ze netjes op. Ik maakte niet het minste gerucht. Maar toen ik boven aan de trap kwam was het het eerste perron van het centraal station! Een man nam zijn zoon mee naar een voetbalwedstrijd. De menigte was zeer opgewonden en toen zij heen gingen zeide de zoon tot zijn vader: Die dikke man, die U zoo'n dauw gaf was toch erg onbeleefd hij moest eigenlijk een flinke straf krijgen! Hij is al gestraft, zei de vader met nadruk, ik heb zijn horloge! „Wat we nu moeten uitmaken," zei de rechter in de zaak tegen den straatroover, „is, wie eigenlijk de aan valler is." „Watte?", gromde de beklaagde met den stierennek. „Kijk, ik zal het je uitleggen," zei de rechter geduldig. „Als ik je nu op straat tegenkwam en ik sloeg je op je gezicht, dan was ik de aanvaller." „LI zou krankzinnig zijn," mompelde de beklaagde. „Nee, nee, je begrijpt me niet. Veronderstel, dat ik je sloeg, zonder aanleiding; dan zou ik een aanvalsdaad jplegen." „Neem me niet kwalijk, meester", zei de beklaagde somber, „U zou zelfmoord plegen!" Van Toffelen ontmoette een oude kennis in de stad en die haalde hem over den avond in de stad te blijven. Van Toffelen seinde dus aan zijn ega: Trein van 6 uur 30 gemist, kom laat thuis. Wacht niet op me met avondeten. Hij kwam inderdaad zeer laat thuis. Zijn vrouw wachtte hem op achter de deur, met een voorwerp, dat bedenkelijk veel weg had van een leeren pantoffel. Heb je mijn telegram gekregen, vroeg Van Toffe len. Ja, zeide zij. Maar ik zou toch wel eens willen hooren, hoe je dat uitlegt, dat je om 3 uur een telegram stuurt, dat je den trein van 6 uur 30 gemist hebt! Gelukkige jongeman, tot broeder van zijn uitverkore ne: Toen ik haar vroeg legde zij haar hoofdje tegen mijn schouder en snikte als een kind. Dan sloeg ze eindelijk haar armen om mijn hals en Ja, zei de broer, ik weet er alles van. Ze heeft het met mij gerepeteerd. WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: dat een kangoeroe met gemak een sprong van 25 meter kan maken? dat een mist op den Atlantischen Oceaan gewoonlijk een doorsnee van 50 K.M. heeft? dat de bek van een volwassen walvisch, wijd open, pngeveer 4 meter bij 6 meter groot is? dat er in Engeland in 3.500.000 gezinnen draadlooze (radio) apparaten in gebruik zijn? een dervolgende nummers opbellen: BLOEMENDAAL T - lnDcn OVERVEEN l telefoonnummer 10960 AERDENHOUT - Telefoonnummer 26103 BENTVELD - - - Telefoonnummer 26017 VOGELENZANG - Telefoonnummer 28129 dat 100 kippen per jaar 125 pond kalk aan eierschalen produceeren? d a t in Montreal twee dwergen wonen, „graaf" en „gravin" Nichol? d a t de man 1 meter lang is en de vrouw 95 c.M.? dat zij onlangs, na een 20-jarig huwelijksleven, een zoon kregen? dat deze baby slechts 3 pond weegt? d a t de bekende millionnair Carnegie verklaard heeft, dat het hem veel meer moeite kostte zijn eerste 1000 gulden bij elkaar te sparen, dan zijn tweede millioen? dat Carnegie zijn loopbaan begon als „nagel"- jongen? dat hij twaalf jaar werkte als nageljongen, telegram besteller, loopjongen, enz. voordat hij zijn eerste dui zend gulden bij elkaar schraapte uit zijn loon van 20 gulden per week als klerk der spoorwegen? d a t de bekende millionnair Lord Leverhulme zijn loopbaan begon als kruideniersbediende met 60 cent in de week en de volle kost? dat hij ver in de twintig was, voor hij 1000 gulden bij elkaar had? CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek wordt een en ander tot de 7 volgende week uitgesteld. BEVALLEN: E. Th. F. Jansen—Thiem, z.; M. J. LlijtendaalDaans, d.; W. H. HonnebierMichel, z. ONDERTROUWD: L. W. C. M. Heslenfeld en J. W. M. van Meeuwen. GETROUWD: C. J. Engbertsen en M. E. A. Men- sing; B. H. H. Zweers en M. B. Kremer; G. Wijma en G. S. Berkemeier; Ch. Hoogerwerve en J. Kalkman; J. P. van den Bosch en A. G. van den Befg; A. P. van Burk en J. Raadsveld. OVERLEDEN: H. J. Zondag, 81 j.; J. Dekker, 36 j.; J. F. Mendes de Leon, 74 j„ wonende te Amsterdam; M. M. Lever, 61 j„ wonende te Wildervank. GEVESTIGD: J. Talsma, Rustenburgherweg 26, Bloemendaal; P. J. van Nobelen, Gr. Florislaan 30, Vogelenzang; J. Heemskerk, Vogelenzangscheweg 372, Vogelenzang; M. Baanstra, Wald. Pyrmontlaan 24, Overveen; Wed. S. Gaasenbeekvan Beek, Ver bindingsweg 34, Bloemendaal; Wed. G. van Donke laarDe Graaf, Boschlaan 6, Bloemendaal; J. van Telgen, Bloemendaalscheweg 18, Bloemendaal. ZONDAG 1 JULI 1928. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Dr. M. J. A. de Vrijer van Amsterdam. Wijdingsstond Zaterdag 30 Juni, 's avonds 9 uur, in de consistoriekamer. JONGELIEDENSAMENKOMST in gebouw „Maranatha", des voormidags 10 uur. De heer J. IJserinkhuijsen, Amsterdam. NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND, in het Bondskerkje, Potgieterweg 4, v.m. 10.30 uur. Ds. W. A. F. van Dijk, Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK, voormiddags 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur Ds. J. C. Brussaard. OVERVEEN. NED. HERV. GEMEENTE (Ramplaan) v.m. 10 uur, Ds. J. C. van Dijk. AERDENHOUT. „RELIGIEUZE KRING" Aerdenhout—Bentveld. Vereenigingslokaal Eikenlaan 5, v.m. 10.30 uur. Mej. L. C. Dufour, proponente bij het Evange lisch Lutersch Kerkgenootschap. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voormiddags 10 uur, Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Beter dan lippenbelijdenis" (1 Cor. 12 :3b). Collecte Orgelfonds.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 3