BLUT NNA! alge m.nieuwsenadvertenteblad v00r kennemerland en haarlem expl?%nadminp^drukker V T. timmer de 0ene5tetweg,23, bloemend EFFECTEN - COUPONS UITGAVE N V- HETHIDDEN Crêpe Schoenen Boekhandel „Lectura" Radio-Misbruik Onze Plantendokter Koninginnedag Bloemendaal Plaatselijk Nieuws IWBURG DE ZWEEP IPAVEBPiiKs RST HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING W. G. HOOGESTEIN STADS-PRIJZEN LOEMENDAAL {Tl KELEN TELEF. 22003 GIRO 30785 BIJKANTOOR: BLOEMENDAAL, BLOEMENDAALSCHEWEG 147 VOOR RADIOTOESTELLEN TELEFOON 10188 STUS EN 8.15 UUR 'AN JOHANN STRAUS APROTH HSMARTN MADENA CM TELEFOON 11937 mma met 2 hoofdnummers: ;ld door CORINNE GRIFFITH 1- en Nieuw-Spanje RICH IE LEEFTIJD Vacantie-Matinée 'ENDE VOORSTELLING ANDEL 1.13151 r blik f 1.60 - 1.25 - 1.25 - 1.50 - 1.50 Rllt.MAOAZfJIMEIM. 3TIC.P I6B2 7" TELEFOON 22196 bevatten zijn op den ingebracht en de film >or de stalen buis, die deel, dat men het toe ouden: het bevat niets me en de lens. Verder :assetten zeer groot te ïen bevatten. De nor- ts 120 Meter film op, ïuten. Dit is voor ope et inzetten van nieuwe De cassetten van het 600 Meter film be- ime van een half uur. leze hoeveelheid vol- de geheele operatie rnaamste fazen, oestel aan gewijd, dat 'den bediend en inge- enz., zijn van een af- die kan worden uit- is op dezelfde wijze iting. De gebruikelijke 'kamer zelf niet ge len. Bij de inrichting smpen buiten het ver- >lder en door spiegels 1 vlak geconcentreerd. het toestel, bijna lood- :n men heeft op deze iepe wonden, die bij ht zouden ontvangen, 1 verlicht. lijkt maar heel weinig aat, het is geheel in- van chirurgische op- enkele jaren in een and toegepast en een de buitengewone ge- 5 land een inrichting aar operatiekamer in ms zijn we nog bijna rk aangewezen. Het e collectie films naar urgen de beschikking J. C. MOL. ZATERDAG 18 AUG. 1928 22e JAARGANG No. 33 jjFT1&LOEHEHDAALSP.»l - Abonnementsprijs 3.50 per jaar, 1.75 per halfjaar bij vooruit betaling vóór 1 Jan. of 1 Juli. Na dien datum verhooging van 0.15 incassokosten. Voor Indië en het Buitenland met verhooging der porto. Losse nummers 0.10. Abonnementen kunnen met elk nummer ingaan. kblad Advertentiën18 cent per regel, bij contract belangrijke korting. Kleintjes: Vraag- en Aanbod, Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, van 1 tot 5 regels 60 cent, elke regel meer 12 cent uitsluitend bij vooruitbetaling. Boven, onder of naast den tekst dubbel tarief. worden bij ons Vakkundig gerepareerd L. FABER Zn., KL. HOUTSTRAAT 10 Telefoon 12896 Opgericht 1898 OOK GEHEEL WISSELSTROOM HOFJE VAN STOEL 10, BLOEMENDAAL Bloemendaalscheweg 123 - Telef. 22874 WIJ LEVEREN ALLES TEGEN (Nadruk verboden) Gelijk men uit woning en woninginrichting onmiddel lijk den bewoner leert kennen, verschaft ook het nieuwste huismeubel, de radio, ons gelegenheid tot een onbedrieglijk inzicht in het wezen van zijn be zitter. Het gebruik, dat wij van de dingen maken, stempelt onze persoonlijkheid. De auto's, die ons voorbijrijden, openbaren ons de levenshouding van den bestuurder, ook al ontwaren wij geen trek van zijn gelaat. De hoffelijke, ordelijke, maatschappelijk aangelegde, die zich stipt aan de verkeersregels houdt, geen onnoodig rumoer of overbodigen last veroorzaakt, égards heeft voor minder goed toegeruste genooten als voetgangers en fietsers, verraadt den man of de vrouw van be schaving. Van innerlijke beschaving, bedoel ik natuur lijk, al is deze nadere omschrijving overbodig, daar er geen uiterlijke beschaving zonder innerlijke bescha ving bestaat. Omgekeerd zal zelfs de fijnste en duurste auto het kenmerk der barbaarschheid dragen, zoo de bestuurder zonder zich om iets of iemand te bekommeren het verkeer in beslag neemt en door heel zijn gedrag, aan toont, dat het eenige wapen en de eenige deugd, waarop hij zich kan beroepen, zijn bruutheid is. Merkwaardig is in onzen tijd het wel zeer losse ver band tusschen werktuig en werker. In bijna de meeste gevallen treft ons een onevenredigheid tusschen de ingewikkeldheid en fijnbesnaardheid van het toestel en de eenvoudigheid en grofheid van den gebruiker. Bij de ouderwetsche techniek openbaarde zich hier een harmonisch verband. Een zeeman op een zeilschip was op de hoogte met elk onderdeeltje van de tuigage en zelfs nog een machinist op de locomotief van een stoomtrein kon zijn vak niet richtig uitoefenen zonder in de techniek der machine volkomen te zijn ingewijd. De allermodernste vindingen echter vergen het mini mum van kennis en vaardigheid. Gelijk de ouderwet sche draaiorgelman de moeilijkste opera afdraaide zonder zelf ook maar een noot muziek te kennen, draait de moderne film-ondernemer heele tragedies af zonder dat hij van regie of tooneelspel zelf ook maar het minste verstand heeft. Het goedkoopste en hierdoor ook algemeenste middel om kunst in den veelvuldigsten vorm te reproduceeren, is wel de radio. Door een eenvoudige handgreep kan ook de grootste botterik zich tot concert-dirigent, im- pressario van wetenschappelijke en artistieke voor drachten, zelfs tot voorganger van een godsdienst oefening promoveeren. Alles wat gansch het aardrijk aan kennis, kunst en idealen oplevert, krijgt hij in den letterlijken zin thuisbezorgd. Het zijn sterke beenen, welke ook deze weelde kunnen dragen. Laten we inplaats van aan de beenen in dit verhand liever denken aan geest en gemoed. Niet ieders innerlijke gesteldheid is tegen een dergelijken aanval bestand. Waaraan ligt het, dat vele overigens verstandige en bezadigde menschen een afkeer van radio hebben? Wanneer men hen vraagt, waarom ook zij zich niet het genot van deze vinding willen verzekeren, geven zij toe, dat de radio een verbluffend geniale vondst is, maar tevens verklaren zij, dat dit werktuig onrust en wansmaak gebracht heeft in het tevoren althans rus tige en waardige huiselijk leven. Hiermee doelen zij op de nog steeds vrij talrijke ge zinnen, welke de radio genieten louter om de technische puzzles, die hij ter oplossing voorlegt of om het lawaai dat hij maakt. Voor deze gezinnen is het toestel geen middel, maar doel op zichzelf. De voldoening om het vinden van steeds nieuwe en moeilijk te krijgen stations is begrijpelijk en het ligt voor de hand, dat vooral technisch aangelegde jonge lui zich aan deze sport gaarne wijden. Doch voor velen blijft het bij deze sport en hetgeen deze stations aan kunst-reproducties en belangwekkende mededeelingen uitzenden, laat hen koud. Zoo vult de radio een der- gelijk gezin met een voortdurende onrust van steeds onderbroken fragmenten en dit onwelluidende mengel moes drukt het stempel van stijlloosheid en slordigheid op het gezin. Behalve om de sportieve voldoening, welke het op lossen van technische puzzles veroorzaakt, gebruiken velen de radio louter om het la waai.Ze zetten het toestel des morgens aan en laten het gansch den dag aan het woord, tot middernacht toe. Onder hun is het niet om den inhoud van het gezondene te doen. De radio ver vult in hun midden de taak, welke vroeger de kanari vervulde. Men luisterde niet naar het lied der kanari, maar vond het alleen maar gezellig, dat hij wat klank in de kamer bracht. Niemand der huisgenooten trekt zich een zier aan van hetgeen de steeds wisselende reeks politieberichten, lunch- en diner-strijkjes, kinder- en zieken-uurtjes, zangers, preekers en voordragers ten beste geeft. Ze hooren het niet eens meer. De radio is hun geworden als het tikken van de klok, als het snorren van de machine, als het kletteren van den regen tegen de ruiten. Eerst als het toestel zwijgt, trekt het hun op merkzaamheid. Dan haasten zij zich, een station op te zoeken, waar ze nieuw lawaai kunnen vinden. Op zichzelf zou ook dit een onschuldige liefhebberij zijn, zoo niet twee schadeposten het gevolg van deze dwaasheid waren. In de eerste plaats maakt een dergelijk misbruik het betrokken gezin onvatbaar voor luisteren. De radio, die juist zulk een ontzaglijken dienst voor de volksop voeding kan hebben, bederft het gehoor. Luisteren is toch reeds een moeilijke kunst om te leeren. Het volgen van een spreker vergt aandacht; het genieten van een muziekstuk oplettendheid. Voor beiden moet een ont vankelijke stemming zijn. Nu is het merkwaardige, dat men voor het ontvangen het toestel tot in de kleinste onderdeelen voorbereidt, doch den menschelijken geest, die toch tenslotte het eigenlijke ontvangtoestel voor het gehoorde moet zijn, vergeet „in te stellen". Wat geeft het, wanneer een concert of een toespraak, dank zij de nauwlettende zorg aan het mechanische toestel besteed, nog zoo mooi over komt, wanneer men door onvoldoende oriën teering en afstemming de gehoorgangen der menschen- ziel afsluit? Gelijk een banketbakker het genot van zoet niet meer proeft, is de klakkelooze luisteraar beu van klanken. Het roerendste woord doet hem niets en de fijnste mu ziek merkt hij niet op. Het radio-misbruik heeft zijn gehoor bedorven. Maar wat het nog meer bederft, is de natuurlijke eer bied, die ook den eenvoudigsten mensch kenmerkt jegens de uitingen van den geest. Men babbelt, zingt, fluit, hamert, maakt ruzie, onderwijl een concert van Beethoven of een toespraak van Albert Schweizer door het vertrek galmt. Zelfs een Heilige Mis of een kerkdienst ontwijdt men zonder zich hiervan bewust te zijn. Door dit misbruik werkt het prachtige middel, dat de volksopvoeding in de radio ter beschikking gekregen heeft, averechts. Er bestaat een woord, dat in het technische taaleigen door radioliefhebbers om den haverklap wordt gebezigd: het woord „selectief". Welnu, de goede radio-gebruiker moet met het kiezen van zijn dagelijksch repertoire en met de wijze, waarop hij dit ontvangt, uiterst selectief te werk gaan. Uit sluitend hetgeen hem waarlijk belang inboezemt, late hij in zijn huiskamer toe, maar hij ontvange den kunste naar of den speler, dien hij te gast noodt, dan ook met de wellevendheid, welke de beschaafde mensch jegens zijn gasten in acht neemt. Inzonderheid wanneer het gasten betreft, die hem uit de volheid van hun schat kamer het beste en mooiste in huis brengen. H, G. Cannegieter Zooals ik de vorige keer al schreef, is de voortplanting van eenige bladluissoorten nog veel ingewikkelder dan ik haar in de voorgaande stukjes schetste. Zij door- loopen haar levenscyclus niet op éénzelfde plantensoort, maar de gevleugelde generaties verhuizen naar gansch andere planten, vanwaar zij later weer naar de oor spronkelijke soort terug keeren. Zoo gaan sommige bladluizen van houtachtige naar kruidachtige gewassen en keeren van deze weer naar de eerste terug. Deze verhuizingen waren vroeger niet bekend, zoo dat eenzelfde soort, als zij op beide gewassen werd aangetroffen, niet onder één, maar onder twee namen werd genoteerd. Sommige dezer luizen zijn bovendien polphaag, d.w.z. zij leven op verschillende planten, zoo als b.v. de op tuinboonen voorkomende zwarte blad luis. Men gaf haar dan nog meer dan twee namen, waardoor groote verwarring ontstond, waaraan eerst door het werken en zoeken van menschen, die zich speciaal met bladluizenstudie bezig houden, in onzen tijd een einde wordt gemaakt. De vergissing van vroegere geleerden bij het geven van namen is verklaarbaar, want tengevolge van geheel andere levensomstandigheden op de „tusschenplanten" treden bij de luizen veranderingen in lichaamsbouw en kleur op. De luis Schizoneura ulmi, die het omkrullen en opdrogen van den rand van iepenbladeren veroor zaakt, krijgt in deze zoogenaamde gallen in Juli-Augus- tus gevleugelde exemplaren, die naar de wortels van aal- en kruisbessen gaan, waarop men daarna in witte, wollige omhulling de wissel-generatie vindt, die nu Schizoneura grossulariae heet. Een andere, aan popu lierbladeren gallen veroorzakende bladluis, gaat in den zomer over op de wortels van sla en andijvie, waaraan de in een eveneens witte, wollige wasmassa gehulde luizen soms groote schade kunnen veroorzaken. In beide, als voorbeelden gekozen gevallen keert in November de dan ontstane generatie van mannetjes en wijfjes resp. naar de iepen en populieren terug, waarop elk wijfje na bevruchting het overwinterende ei legt. Op de sla of andijvie zouden deze eitjes in den winter niet veilig zijn, evenmin als op andere kruidachtige gewassen. Daarom keeren ook de luizen op appel en pruim b.v. in het najaar hierop terug. Het programma der feesten zal dit jaar tijdig verschij nen. Ieder houde er rekening mee dat het programma als toegangsbewijs tot het feestterrein verplicht is. De prijs is gesteld op 10 ets. Kinderen beneden de 12 jaar hebben vrije toegang. Donderdagmorgen hebben een 600-tal kinderen uit Amsterdam onze gemeente bezocht. Des morgens vroeg trok de lange stoet onder het zingen van schoolliederen naar 't Kopje. Hierna gingen zij naar Bloemendaalsch Duin, alwaar heerlijk gespeeld en gestoeid werd. Bij thuiskomst zullen de jeugdige Amsterdammertjes heel wat aan hun vader en moeder te vertellen hebben ge had. Nu er op de viersprong BloemendaalschewegJulia- nawegMilitairenweg met den boom in het midden verschillende borden geplaatst zijn en witte krijtstrepen over den grond zijn getrokken, gebeuren aldaar niet zooveel ongelukken meer. Helaas zijn er tal van be stuurders van voertuigen, die borden en strepen als een soort aardigheid beschouwen en steeds nog ver keerd rijden. Een wielrijder heeft ondervonden dat dit zeer gevaarlijk is en men nog altijd op dit punt voorzichtig moet zijn. Doordat een bestuurder van een auto de verkeersmaatregelen niet in acht nam, reed deze een wielrijder aan, die vanaf Haarlem komende, den Militairenweg op wilde rijden. Daar de auto uit de richting Bloemendaal kwam, kon de fietsrijder den auto niet aan zien komen, zoodat een botsing volgde. De fietsrijder kwam er goed af, zijn karretje was echter geheel in elkaar gedrukt. De wielrijder schreef het autonummer en eenige getuigen op, zoodat de zaak verder onderzocht kan worden door de politie. De huizen tegenover de woning van den heer E. E. Stoel aan den Bloemendaalscheweg, die geruimen tijd op de slopers wachtten, zijn thans met den grond ge lijk gemaakt. Vanaf deze plaats tot de Dompvloeds- laan te Overveen zal de Bloemendaalscheweg een heel stuk verbreed worden. Een strook grond van verschil lende buitens zal bij den weg getrokken worden. Aan de kleine piketpaaltjes, die in de buitens en tuinen uit gezet zijn, kan men zien, hoe breed de Bloemendaal scheweg wordt. Gelukkig dat men hiertoe eindelijk overgaat, want het toenemende verkeer op dezen smallen weg levert groot gevaar op. Zaterdagavond j.l. heeft het aangekondigde tuinfeest van de Bloemendaalsche Gymnastiek Vereeniging plaats gehad. De tuin van Kraantje Lek is voor iets dergelijks wel de aangewezen plaats. Door leden der B.G.V. was er een verlichting van moderne lampions aangebracht. We verstaan onder moderne lampions, lampions die inplaats met kaarsen, electrisch verlicht zijn. Verder was er een podium voor de muzikanten en een groote dansvlonder aangebracht. Het tuinfeest dat zooals men weet ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der B.G.V. plaats had,' droeg het kenmerk van een gezellige bijeenkomst maar een fees telijk karakter droeg het niet. Tusschen de nummers door was het soms te stil, zoodat als er in den tuin geen zand gelegen had, men een speld had kunnen hooren vallen. De pauzes waren veel te lang en hadden zonder eenig bezwaar met voordrachten etc. gevuld kunnen worden. Het dansen was de clou van den avond en er waren maar heel weinigen, die hieraan niet deelnamen. Een Jazz-band-orkest, onder leiding van den heer Stol, was uitstekend. Geen idiote ge luiden en geen onbeschaafd saxophoongeluid lieten zich hooren. Schilderachtig en fantastisch was het toen de avond viel en de lampions electrisch ontstoken werden. Menig automobilist hield even stil om van de fantastische ver lichting te genieten. Om 2 uur was het tuinfeest ten einde en keerde een ieder tevreden over den genoegelijken avond huis waarts. Naar wij vernemen, zal het mooie bosch van Caprera van den winter voor goed voor het publiek afgesloten worden, terwijl een gedeelte aan den Brederodeweg nabij den Duinlustweg als bouwterrein in exploitatie zal komen. We houden thans weinig bosch meer over en voor stedelingen die des zomers uitgaan is in onze gemeente weinig meer te beleven. De bovengrondsche telefoonleiding wordt thans onder- grondsch gemaakt. Dit is inderdaad een groote ver betering. Steeds waren er storingen door takken, die tegen de draden aankwamen en daar men op sommige plaatsen de takken niet van de hoornen mocht halen, konden deze storingen nimmer uit den weg geruimd worden. Met een ondergrondsche leiding te leggen heft men de storingen op. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat de Man dolineclub Apollo uit Haarlem in dit seizoen nog een concert in onze gemeente komt geven. De datum wordt nader bekend gemaakt. Dinsdagavond heeft de Haarlemsche Orkest Vereeni ging onder leiding van haar directeur Eduard van Beinum haar 2de concert gegeven in de Gemeentelijke muziektent alhier. Het aantal belangstellenden voor dit concert was zeer groot. Wel een bewijs, hoezeer de H.O.V. alhier gewaardeerd wordt. Voor dezen avond was een licht programma samen gesteld zoodat een ieder er van genieten kon. De nummers werden door het symphonische orkest weder om schitterend uitgevoerd en na ieder nummer klonk een daverend handgeklap. Als toegift kregen we een flinke marsch te hooren. Drie H.O.V--concerten zijn feitelijk te weinig voor het zomerseizoen. Misschien dat we het volgende jaar wegens het enorme succes meerdere concerten der H.O.V. kunnen aankondigen. Het laatste concert van dit seizoen zal gehouden worden op Maandag 20 Augustus e.k. Een 12-jarige knaap heeft op het Bloemendaalsche strand een jampotje gevonden waarin een briefje zat. Het was in de Duitsche taal geschreven en luidde on geveer als volgt: Ons schip staat in brand en wij moeten sterven. Aan mijn moeder een laatste groet. Verzoeke beleefd aan degenen die dit vindt (het jam potje) zoo spoedig mogelijk het briefje aan onderstaand adres te bezorgen. Hieronder stond de naam van het schip en het adres waar het naar toe gestuurd moest worden n.l. Hamburg en als datum stond genoteerd 21 Juli 1926. Het jampotje zou dus twee jaar in zee hebben moeten drijven. Het briefje is de politie ter hand gesteld en deze heeft het naar den Duitschen Consul gezonden, die alles nader zal onderzoeken. Het geheele geval is zonderling, daar een stoomschip in den jare 1926 reeds voorzien was van een radio, dus wel op een andere en vluggere wijze hulp had kunnen vragen. Het vermoeden is dan ook, dat alles op een ongepaste grap berust. Dinsdagmiddag liep een 5-jarig meisje schreiend op den De Genestetweg heen en weer. Dit trok de aan dacht van voorbijgangers, die het meisje tot bedaren brachten en de rede van haar verdriet vroegen, 't Bleek dat het kind haar moeder was kwijtgeraakt. Dank zij de hulp van eenige De Genestetwegbewoners is het meisje wederom bij de moeder teruggebracht. Het inbrekersgilde schijnt voldaan te zijn, ten minste dit zou men kunnen afleiden van de kleine dief stalletjes, die deze week hebben plaats gehad. Uit een schaftlokaal van de Haarlemsche Waterleiding is een werkbroek ontvreemd en een konetang. Van 'n bouw werk aan den Schulpweg te Aerdenhout is eveneens uit een broek van een werkman, die in het schaftlokaal hing, een beurs gestolen. Inhoud onbekend. En in het Bloemendaalsche Park, toch een vruchtbaar terrein voor H.H. inbrekers, is een koperen kraan van de waterleiding ontvreemd. De daders worden voor deze kleine daden toch gestraft en de politie zoekt ijverig. Twee dames reden zeer gezellig op de fiets naast el kaar op den Zandvoorterweg. Door onattentheid ge raakte de fietsen in elkaar verward, waardoor de dames kwamen te vallen. Een dame kreeg daarbij een diepe vleeschwonde. Dr. Bartels verleende de eerste hulp. Na verbonden te zijn werd zij naar haar huis ver voerd. Een wandelend fietsrijder, die zijn fiets aan de hand had, had op den hoek KleverlaanIepenlaan iets zeer vreemds aan de hand. Hij voelde plotseling dat zijn fiets uit zijn hand gerukt werd. Toen hij keek waar zijn stalen paard gebleven was, zag hij een grooten wagen der A.P.C. en daaronder zijn fiets, die eenigs- zins verkreukeld was. Zeer onaangenaam verrast, raapte hij het ex-rijwiel op, zette het op zijn schouder en dacht onder het loopen over een omgekeerde wereld waarin de fiets den man berijdt.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1928 | | pagina 1